Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,794 μέλη και 2,440,715 μηνύματα σε 76,688 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 147 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

"Η Σκέψη δεν διαμορφώνει τον κόσμο πια, αλλά ο κόσμος τη σκέψη"

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,741 μηνύματα.

H venividivici έγραψε: στις 15:44, 19-01-14:

"Η Σκέψη δεν διαμορφώνει τον κόσμο πια, αλλά ο κόσμος τη σκέψη".
Πόσο συμφωνείτε ή διαφωνείτε με την άποψη του Παναγιώτη Ροϊλου;
Καθηγητής Νεοελληνικών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο Χάρβαρντ

"Αυτό προφανώς έχει αλλάξει και τον τρόπο σκέψη μας" ρωτά ο δημοσιογράφος Μάκης Προβατάς!
"Ακριβώς. Τις δομές σκέψης για το πως αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα. Η επικράτηση του επιφωνηματικού λόγου μας κάνει να ζούμε σε ένα κενό νοήματος, οπού κάνεις δεν μπορεί να βρεθεί αντιμέτωπος με τον ίδιο του τον εαυτό.
Η σκέψη δεν διαμορφώνει τον κόσμο πια, αλλά ο κόσμος τη σκέψη, με την τεχνολογική ταχύτητα και την ανεξέλεγκτη, από εμάς, τυχαιότητα που διακρίνει την εποχή μας." απαντά ο καθηγητής.

Απόσπασμα από συνέντευξη στο ΒΗΜΑΜΕΝ!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 11:53, 20-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
"Η Σκέψη δεν διαμορφώνει τον κόσμο πια, αλλά ο κόσμος τη σκέψη".
...
Πρόκειται για την παραδοχή μίας πραγματικότητας, ορθωμένης μπροστά στην ανθρωπότητα, που πρωτίστως καταντάει αποκαλυπτική. ειδικά για τον λεγόμενο "χριστιανικό κόσμο": οι κυρίαρχες "σκέψεις" που "διαμορφώνει" πια, κάθε άλλο "χριστιανικές" μπορεί να θεωρηθούν!
Σκοτεινός κόσμος, σκοτεινές σκέψεις, πούθε το φως; θα 'λεγε κι ο ποιητής...
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια