Ανθολόγιο ιστορικών ρήσεων

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
«Το έργο της μεγαλοφυΐας, και ο άνθρωπος δεν είναι τίποτε αν δεν είναι μεγαλοφυής, είναι να κρατήσει το θαύμα ζωντανό, να ζει πάντα μέσα στο θαύμα, να κάνει το θαύμα ολοένα και περισσότερο θαυμαστό, να συμμαχεί με το τίποτα, να ζει μόνο θαυμαστά, να σκέφτεται μόνο θαυμαστά, να πεθαίνει θαυμαστά.»

Χένρι Μίλερ
Η επομενη ερωτηση ειναι: "Πιστευεις πραγματικα στο θαυμα σου;" :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zzzero

Νεοφερμένος

Η zzzero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Οι φόβοι δεν γεννιούνται στο σκοτάδι. Αντίθετα είναι μάλλον σαν τα αστέρια, βρίσκονται πάντα εκεί, αλλά τους κρύβει η λάμψη της ημέρας.(Φ.Νίτσε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Τι να την κάνεις την ελευθερία αν δεν υπάρχει κάποιος να τη διεκδικεί...

Τι να τα κάνεις τα καλά αν δεν υπάρχει κάποιος να τα εκτιμάει...

Kαποιος απο δω μεσα και το βρηκα πολυ γλυκο!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
"Στον έρωτα υπάρχει μια τέτοια εφράδεια στην σιωπή,που διεγείρει περισσότερο και από την γλώσσα"
Ζαν Ζακ Ρουσσώ

"Μην λες πάντοτε όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες" Σωκράτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
" Ένα σωστό βήμα, προς την λάθος κατεύθυνση" Oscar Levant
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Γοητευτική είναι η γυναίκα που σε κάνει να τη προσέχεις.
Καλλονή είναι αυτή που σε πρόσεξε.
Δε θυμάμαι ποιός.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
τα χτυπηματα που μενουν αξεχαστα δεν ειναι τα πιο δυνατα.ειναι τα αναπαντεχα.........(δε ξερω)

ο ερωτας ειναι σα το θανατο:μοιραιος και αναποφευκτος...(δε ξερω)

:D:P
μην αφηνεις για αυριο αυτο που μπορεις να αποφυγεις τελειως!!!

το πρωτο ενστικτο ειναι και το πιο σωστο! (δικο μου)

ζητησε βοηθεια και θα σου δωθει. (Χριστός)

ο σοφος οταν δε ξερει τι να κανει, καθεται και περιμενει


χωρις ελπιδα αιωνιοτητας, καμια ελπιδα δε κραταει για πολυ.

σε αγαπω σαν το αλατι!!!

οτιδηποτε ζει, δε ζει μονο του, ουτε για τον εαυτο του.


ψυχες που δε βρισκουν ησυχια..........
ψυχες που ο τοπος δε τις χωρα..........
ψυχες προικισμενες με μια ματια που διαπερνα ευκολα την επιφανεια των πραγματων, που διψουν για πραγματα ουσιαστικα.........
ψυχες καταδικασμενες να πλανιωνται αναμεσα στη χιμαιρικοτητα της πραγματικοτητας και στην αληθεια του ονειρου...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
"Είμαι μία αντανάκλαση, που φωτογραφίζει άλλες αντανακλάσεις, μέσα σε μία αντανάκλαση. Το να φωτογραφηθεί η πραγματικότητα ισοδυναμεί με το να φωτογραφηθεί το τίποτα."
-Duane Michals
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
« Ο επιστήμονας δεν μελετάει την φύση επειδή είναι χρήσιμη. Την μελετάει επειδή τον ενθουσιάζει και τον ενθουσιάζει γιατί είναι όμορφη. Αν η φύση δεν ήταν όμορφη, δεν άξιζε να την γνωρίσουμε και αν δεν άξιζε να την γνωρίσουμε, δεν θα άξιζε και να την ζήσουμε ».

Η.Poincare
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
<< Ο μεγάλος αρχηγός της Ουάσινγκτον μας στέλνει μήνυμα πως θέλει ν αγοράσει τη γη μας. Καλοσύνη του παρ' όλο που ξέρουμε πως δεν έχει ανάγκη τη φιλία μας. Την πρότασή του πάντως θα την σκεφτούμε καλά γιατί ξέρουμε πως αν δε δεχτούμε ο λευκός θα θελήσει με τα όπλα να αρπάξει την γη μας. Ρωτάω όμως...πώς μπορεί κανείς να πούλα ή να αγοράζει τον ουρανό και τη ζεστασιά της γης; Η ιδέα μας φαίνεται περίεργη επειδή ακριβώς δε μας ανήκουν η δροσιά του αέρα και η διαύγεια του νερού. Πως λοιπόν είναι δυνατόν να τ'αγοράσετε; Πάντως μην ανησυχείτε,θα πάρουμε την απόφαση μας...

Είμαστε κομμάτι της γης....
Καθετί πάνω σ αυτή τη γη είναι ιερό για τον λαό μου, κάθε λαμπερή πευκοβελόνα, κάθε αμμουδερή ακρογιαλιά, κάθε κομματάκι ομίχλης στα σκοτεινά δάση, κάθε ξέφωτο, κάθε βούισμα εντόμου είναι ιερό στη μνήμη του λαού μου...είμαστε κομμάτι της γης κ αυτή πάλι ένα κομμάτι από εμάς. Οι χυμοί που τρέχουν μέσα στα δέντρα μεταφέρουν της μνήμες του ερυθρόδερμου ανθρώπου. Τα ευωδιαστά λουλούδια είναι αδελφές μας, το ελάφι, το άλογο, ο μεγάλος αετός είναι τ αδέλφια μας. Οι απότομες ψηλές κορυφές, τα καταπράσινα λιβάδια, η ζεστασιά των πόνεϊ, ο άνθρωπος, όλα ανήκουν στην ίδια οικογένεια, καταλαβαίνει λοιπόν τι μας ζητάει ο μεγάλος αρχηγός της Ουάσιγκτον όταν μας παραγγέλνει οτι θέλει ν αγοράσει την γη μας; Γρήγορα θα κατακλύσετε όλη την χώρα

Το πεντακάθαρο νερό
Το πεντακάθαρο νερό που κύλα στα ρυάκια και στα ποταμιά μεταφέρει στο διάβα του και το αίμα των προγόνων μας. Το μουρμουρητό του είναι η φωνή τους και κάθε φευγαλέα αντανάκλαση του του φωτός πάνω στο διάφανο νερό των λιμνών εξιστορεί γεγονότα και παραδόσεις του λαού μας. Τα ποτάμια είναι αδέλφια μας, σβήνουν την διψά μας, μεταφέρουν τα κανό μας και τρέφουν τα παιδιά μας....

Αν σας πουλήσουμε τη γη μας μην ξεχάσετε να μάθετε και στα δικά σας παιδιά πως τα ποτάμια είναι αδέλφια όλων μας.. Δεν καταλαβαίνω οι τρόποι μας είναι διαφορετικοί απ τους δικούς σας, η όψη των πόλεων σας κάνει κακό στα μάτια του ερυθροδέρμου ανθρώπου, ο θόρυβος ταράζει τ αυτιά μας... Αλλα αυτό μπορεί να συμβαίνει επειδή είμαι ένας άγριος και δεν καταλαβαίνω...

Την αδικαιολόγητη απαίτηση σας ν αγοράσετε την γη μας θα την σκεφτούμε προσεκτικά. Αν δεχτούμε θα βάλω έναν όρο. Τα ζώα. Τι είναι ο άνθρωπος χωρίς τα ζώα; Αν εξαφανίζονταν όλα τα ζώα ο άνθρωπος θα πέθαινε από μεγάλη πνευματική ερημιά, ό,τι συμβεί στα ζώα θα συμβεί σύντομα και στον άνθρωπο. Τι θα μείνει απ'τη ζωή όταν ο άνθρωπος δεν μπορεί να αφουγκραστεί το μοναχικό κάλεσμα του κοκκινολαίμη ή τις συζητήσεις των βατράχων την νύχτα στην μικρή λίμνη; Ισως είμαι άγριος και δεν καταλαβαίνω...

Αυτό θα'ναι για μας η αρχή του θανάτου μα όταν ο τελευταίος ινδιάνος λείψει από τη γη και ο λευκός φέρνει στην μνήμη του τον λαό μου σαν ένα θρύλο, οι ψυχές των νεκρών μας θα ταξιδεύουν σαν το σύννεφο πάνω στον κάμπο, θα γεμίζουν τις ακρογιαλιές και θα φιλοξενούνται στα δάση που αγάπησαν όπως το μωρό που αγαπά τον χτύπο της μητρικής καρδιάς. Ο λευκός δεν θα ναι ποτέ μόνος σ αυτόν τον τόπο


Μίλησα για θάνατο; συγχωρέστε με, δεν υπάρχει θάνατος, μόνο η εναλλαγή των κόσμων... >>

Ντουγάμι Σηάτλ, 1855

Πηγή: https://batzakaki13.spaces.live.com/blog/cns!6027F00998C385CE!362.entry
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
"Στην κοινωνία διδάσκεται κανείς, αλλά μόνο στην μοναξιά εμπνέεται"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
" Μπορείς στα αισθήματα να επιβάλεις σιγή, όμως δεν μπορείς να βάλεις όρια...." Ζακ Νεκέρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Πωπω Νεφέλη τι μου θύμισες.. αυτό το είχα γράψει σ'ένα βιβλίο ιστορίας γυμνασίου και παραδίπλα ένα τραγούδι του Πλούταρχου :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
(δικό μου :redface:)

Οι μεγαλύτερες ευτυχίες έρχονται όταν νιώθεις απόλυτα δυστυχισμένος.

Δεν ξέρω αν ισχύει, κάποια στιγμή μου είχε έρθει όταν ζούσα μια παρεμφερή κατάσταση.
Συμφωνώ σ'αυτά που λές.
Μόνο άν πατώσεις μπορείς να εκτιμήσεις ότι υπάρχει απο πάνω σου και ίσως δεν το έβλεπες.

Σε κάποιο σεμινάριο κάποιος είπε.
Εμείς οι δύο είμαστε οι καλύτεροι.
Τελευταία αμφιβάλω για εσένα...

Δέν θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα, σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Μόνο να ανεβαίνω, μα όσο ανεβαίνω μόνος να ανεβαίνω.

Κάλβος.

-Ρώτησε ο αετός το σαλιγκάρι, πώς ανέβηκες ώς εδώ πάνω; Γλύφοντας του απάντησε, εσύ;

-Όταν μιλούν οι πολοί, οι λίγοι σιωπούν!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δέν θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα, σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Μόνο να ανεβαίνω, μα όσο ανεβαίνω μόνος να ανεβαίνω.

Κάλβος.

Δροσίνης
.:)
και συνεχίζει ....
Δε θέλω του γυαλιού το λαμπροφέγγισμα
που δείχνετ' άστρο με του 'λιού τη χάρη.
Θέλω να δίνω φως από τη φλόγα μου
κι ας είμαι κι ένα ταπεινό χορτάρι.



Αλλά μη σκας , κι εγώ μέχρι σήμερα είχα την εντύπωση πως ήταν Παλαμάς οπότε με το ..λάθος σου , και εγώ έμαθα το σωστό
και όσοι θα το διαβάσουν .

Μερικές φορές κάποια λάθη είναι απαραίτητα για να γίνουμε καλύτεροι !
Και όχι , αυτό δεν είναι "σοφά λόγια " , απλά δικαιολογία της στιγμής :)

Στο θέμα :
[FONT=&quot]“ Πόσους ανθρώπους είδα χωρίς να έχουν πάνω τους ένα κομμάτι ρούχο. Πόσα ρούχα είδα χωρίς να υπάρχουν μέσα τους άνθρωποι ”
[/FONT] Jalaladdin Rumi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
"Η επιτυχία είναι εξίσου δύσκολη να τη χειριστείς, με την αποτυχία" Δημήτρης Χορν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
«Η πολιτική μας δεν πρέπει να είναι λαϊκιστική: ό,τι δεν καταλαβαίνουν οι πολλοί, πρέπει να καταργηθεί. Η πολιτική μας πρέπει να είναι λαϊκή: Αυτό που καταλαβαίνουν λίγοι, πρέπει να το καταλαβαίνουν περισσότεροι.»

Σαράντης Καργάκος, Αλαλίa, GUTENBERG, δ΄ εκδ. Αθήνα 2005, σ. 108
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
I dream of giving birth to a child who will ask, "Mother, what was war?"
~Eve Merriam
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
I am afraid of giving birth to a war who will ask , '' Father , what was child? ''
~Apro
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black mamba

Νεοφερμένος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
"[...]Όποιος δεν ξέρει να γεμίσει με κόσμο την μοναξιά του,
δεν ξέρει ούτε να είναι μόνος μέσα σ'ενα πολυάσχολο πλήθος."

Marcel Proust
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top