Εισαγωγή στην Καλών τεχνών

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Το πιο πρόσφατο δικό μου παράδειγμα, για τον κανόνα και τις εξαιρέσεις του, είναι η μητέρα μιας φίλης μου. Με τη φίλη μου πηγαίναμε μαζί σχολείο και σχέδιο. Από τη δεύτερα Λυκείου που ξεκινήσαμε σχέδιο η μητέρα της ενθουσιάστηκε. Γιατί κι αυτή κάποτε σκεφτόταν για την ΑΣΚΤ, αλλά παντρεύτηκε κι έκανε παιδιά, ενώ παράλληλα δούλευε κιόλας (αν και η δουλειά της δεν ήταν αυτό που λέμε πιεστική). Δεν είχε σταματήσει να ζωγραφίζει όλον αυτόν τον καιρό.

Μέχρι που αποφάσισε να φέρει τα σχέδια της στον καθηγητή μας. Αυτός της πρότεινε να προχωρήσει. Έκανε προετοιμασία για έναν χρόνο μόνο σ'ένα φροντιστήριο. Και πέρασε. Αλλά στη Θεσσαλονίκη. Φέτος θα ξαναδώσει για Αθήνα. Κι αν δεν πετύχει, τουλάχιστον θα'χει προσπαθήσει...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λένα_Κ

Νεοφερμένος

Η Λένα_Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μελιώ συμφωνώ απόλυτα!Κι επειδή βλέπω κι εγώ το πανεπιστημιο και γενικα τα εκπαιδευτικα ιδρύματα ως πεδίο μόρφωσης και όχι μόνο επαγγελματικής αποκατάστασης αλλά κι επειδή σιχαίνομαι τις λέξεις σιγουρια, πισινη, καβατζα αποφάσισα να ξαναδώσω για κυνηγίσω κι εγώ τα όνειρο μου και να μην "βολευτώ" όπως όλοι μου έλεγαν στην γαλλική φιλολογία. Το μετάνιωσα όμως και απέτυχα και 2η φορα στις πανελλήνιες (ουσιαστικα δεν προσπαθησα)γιατί οι συνθήκες ήταν αντιξοοτατες και γιατί ευτυχώς ή δυστυχώς κανείς δεν γεννηθηκε μόνος του σ αυτή τη ζωή. Στάθηκα όμως κατά κάποιο τρόπο τυχερή, το σκέφτηκα και αφού είδα ότι δεν πιάνω τα μόρια της σχολής που ήθελα, δήλωσα το τμήμα Θεωρητικών σπουδών της ΑΣΚΤ.Είναι πιο ελκυστικό τμήμα ως σπουδή για μένα από τα γαλλκά αλλά επειδή δεν θέλω και πάλι να το μετανιωσω (το "αμα θέλεις μπορείς" και το "κάνε ότι σου αρέσε"ι είναι λίγο σχετικά και εμένα προσωπικά μου σπάνε τα νευρα..σε μεγάλο ποσοστό βέβαια ισχύουν εάν διαθέτεις κάποια πραγματα που για πολύ κόσμο είναι δεδομένα) προσπαθώ να μάθω το πραγματικο αντικρυσμα του στην αγορα εργασιας.Τι μπορώ να κάνω με αυτό το πτυχίο;Αυτό το η σημαντικότερη προσδοκιά του Θεωρητ.τμηματος ΑΣΚΤ είναι οι απόφοιτοι να προσφέρουν τις γνώσεις τους στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση τι σημαίνει?..ότι θα μπει μάθημα Ιστορία της τέχνης στα σχολεία?!!Και κυριως όσον αφορά στα υπόλοιπα…θέσεις σε Πανεπιστήμια, Επιστημονικά Ινστιτούτα, Μουσεία, Δημοτικές Πινακοθήκες..ξέρεις κανείς τίποτα?Το τμήμα είναι νεοσύστατο..λείτουργησε για πρώτη φορα τη σχολική χρονία 2006-2007.Άρα οι θέσεις αυτές καλύπτονταν πριν από αλλου..τωρα θα προτιμούν άραγε τους απόφοιτους αυτου του τμηματος της ΑΣΚΤ.Και πάλι όμως φαντάζομαι ότι χρειάζονται μεταπτυχιακά.
Εννοείται ότι η μορφωση είναι μια διαδικασία που δεν τελειωνει ποτέ και δεν εξαρτάται μόνο απτη σχολή που είσαι γι αυτό θα προσπαθήσω να παιδευτώ πάνω σ αυτό που θέλω προς το παρόν μόνη μου αν και όταν δουλεύεις όλη μέρα είναι λίγο δύσκολο.Σίγουρα δεν υπάρχει ηλικιακό πλαφόν και απόλυτα αντιπροσοπευτικό παράδειγμα αποτελεί αυτό που έδωσε η Ρηνούλα παραπάνω και πολλοι καταξιωμένοι καλλιτέχνες. Είναι άσχημα που πολλά παιδια ψαχνουν μόνο τα λεφτα και την σιγουρια ή που δεν έχουν κίνητρο (αν και δεν φταίνε κι αυτά) αλλά όταν ξέρεις τι θέλεις να κάνεις από μικρή ηλικία είναι άσχημο όταν αναγκάζεσαι να το αναβάλεις.Μπορεί rascal τα όνειρα ποτέ να μην πεθαίνουν αλλά όταν μένουν ανεκπλήρωτα πονάει..πως να το κανουμε.Συγνώμη για την ενδεχόμενη συγχυση που παρατηρείται στη ροη του λόγου μου αλλα επικρατεί και στο μυαλό μου αυτή την εποχή.Σημειωτέον ότι οι εγγραφές λήγουν 30/9!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοΣ92

Νεοφερμένος

Ο ΝικοΣ92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγω κατι?Ποιο συστημα βαθμολογιας ισχυει για τη σχολη καλων τεχνων? Καθενας μ λεει διαφορετικα πραγματα..Τα μορια φετος ειναι 14480..αλλοι μ λενε οτι δν εχουν σχεση οι πανελλαδικες και οτι το σχεδιο πεζει ρολο μονο..Εχω μπερδευτει..Ποσα μορια σ δινει ενα τελειο σχεδιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν μόρια .....ούτε τεταρτημόρια.....κάνεις μαθήματα σχεδίου και χρώματος ....τουλάχιστον 1 χρόνο...και δίνεις στην Αθήνα 5 εργάσιμες μέρες..ζωγραφίζεις δηλαδή και 3 μέρες στην Θεσσαλονίκη.Και εάν είσαι τυχερός περνάς με την πρώτη φορά.
Καμιά η σχέση οι πανελλαδικές με τις εξετάσεις της ΑΣΚΤ.
Η βάση είναι το 5.Κάτω από το 5...δεν περνάς και πάνω από την βάση περνάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοΣ92

Νεοφερμένος

Ο ΝικοΣ92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δηλαδη εγω που μενω στη βεροια θα πρεπει να παω στη Θεσσαλονικη και σε τρεις μερες να εχω παραδωσει τα εργα μου σωστα?μαθηματα κανω απο Α' λυκειου και οσο να'ναι ειμαι καλος..δηλαδη εκεινη η σχολη δν εχει καμια σχεση με αυτη π θελω εγω..οποτε θα μπορω να εχω 2 επιλογες αναλογα με τα μορια που θα βγαλω..Ευχαριστω για τη βοηθεια

Α και κατι αλλο...η διαφορα μεταξυ Θεσσαλονικης και Αθηνας ειναι μονο ο χρονος προετοιμασιας των εργων,σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Skull monkey

Νεοφερμένος

Ο Skull monkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας!Με λένε Αλέξανδρο ζω στην Αθήνα και είμαι 17 χρονών,ασχολούμαι με τη ζωγραφική από πολύ μικρός(ήμουν από εκείνα τα παιδάκια στο σχολείο που κανείς δεν τα έκανε παρέα και καθότανε σε μια γωνιά με ένα τετράδιο και ζωγράφιζε:P)και θέλω να ασχοληθώ με τη ζωγραφική(σκιτσογραφία,κόμιξ και άμα με αξιώσει ο Θεούλης και με animation).Διάβασα ολο το θέμα και....:redface: δεν έχω προετοιμαστεί 2 χρονιά επειδή δεν είχα λεφτά για φροντιστήριά και το σχολειό μου δεν έχει ως μάθημά επιλογής το σχέδιό(:mad:ΕΛΕΟΣ:mad:) ώστε να πάρω μια δόση γνώσης και είμαι αυτοδίδακτος....και τώρα τελευταία έχω βρει κάτι βιβλία του Adrian Hill που με έχουν βοηθήσει αρκετά μπορώ να πω......και τωρα θα αναρωτιέστε τι θέλω να πω..εεμμ:/: αυτό που θέλω είναι να βρω μια σχολή στην Αθήνα και άμα γίνεται να είναι δημόσια:redface:...
Οριστε και μια γκαλλερι που εχω στο διαδυκτιο https://retribution-light.deviantart.com/
Δεν έχω ανεβάσει όλα μου τα σχέδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΙΝΑ

Νεοφερμένος

Η Αλινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ξερεις καποιος να με πληροφορησει ενα καλο εργαστηρι για προετοιμασια σρην Α.Σ.Κ.Τ Αθηνας?
ευχαριστώ

Αλινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Με πμ ναι αν εχεις και τη διαθεση να πληρωσεις και να του δωσεις και την αναλογη προσοχη που χρειαζεται τοτε τιποτα δεν θα παει χαμενο!!:)

Γιωργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΚατερινα

Νεοφερμένος

Η ΚΚατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σασ .με λενε Κατερινα και ενδιαφερομαι να μπω στην σχολη καλων τεχνων. σκεφτομαι να παω θετικη κατευθυνση και εαν τα καταφερω να μπω σε καποια σχολη που μου αρεσει.Το ερωτημα μου ειναι μπορω ενω εχω περασει σε μια αλλη σχολη που με ενδιαφερει να κανω μα8ηματα σχεδιου και αργοτερα μετα απο εναμισι χρονο να δωσω εξετασεισ για την σχολη καλων τεχνων?μπορω να τα παρακολουθω κ τα 2 η εαν καταληξω καπου να σταματησω τηναλλη μου σχολη και να συνεχισω την σχολη καλων τεχνων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jasek

Νεοφερμένος

Ο jasek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Όχι. Δεν μπορείς να είσαι σε δύο σχολές ταυτόχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
[Bγεια σασ .με λενε Κατερινα και ενδιαφερομαι να μπω στην σχολη καλων τεχνων. σκεφτομαι να παω θετικη κατευθυνση και εαν τα καταφερω να μπω σε καποια σχολη που μου αρεσει.Το ερωτημα μου ειναι μπορω ενω εχω περασει σε μια αλλη σχολη που με ενδιαφερει να κανω μα8ηματα σχεδιου και αργοτερα μετα απο εναμισι χρονο να δωσω εξετασεισ για την σχολη καλων τεχνων?μπορω να τα παρακολουθω κ τα 2 η εαν καταληξω καπου να σταματησω τηναλλη μου σχολη και να συνεχισω την σχολη καλων τεχνων? ][/b]
Η ανωτατη σχολη καλων τεχνων..δεν εχει καμια σχεση με τις υπολοιπες πανελληνιες.Εκτος και αν εχουν αλλαξει τοσο τα πραγματα απο τοτε που την τελειωσα εγω.Ασχετα απο τη σχολη που θα περασεις...η καλων τεχνων κανει δικες της εξετασεις..,Να γνωριζεις ομως οτι ειναι δυσκολο να μπεις..και χρειαζεται οπωσδηποτε φροντηστιριο για εναν χρονο τουλαχιστον στο ελευθερο σχεδιο.Τωρα..αν μπορεις να τα παρακολουθεις και τις δυο σχολες ταυτοχρονα...δεν νομιζω να υπαρχει καποιος περιορισμος τυπικος..αλλα η σχολη καλων τεχνων,σε θελει απο το πρωι μεχρι το βραδυ βασικα,το πρωι τα εργαστηρια,το μεσημερι τα θεωρητικα μαθηματα..και το απογευμα καποια μαθηματα επιλογης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sivilla

Νεοφερμένος

Η sivilla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα.βρήκα ενδιαφέροντα τα όσα είπες.δυστυχώς δεν θα διαλευκάνω τις απορίες σου ωστόσο,ίσως εσύ μπορείς να με βοηθήσεις.σπουδάζεις λοιπόν στην Α.Σ.Κ.Τ.;διάβασα πως πέρασες μέσω πανελληνίων στο τμήμα Θεωρητικών σπουδών.μπορείς να με ενημερώσεις για τις βάσεις?
έχει προοπτικές το συγκεκριμένο τμήμα,ή αξίζει καλύτερα το πρακτικό(εικαστικές τέχνες);οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ενδέχεται να μου παρέχεις θα ήταν χρήσιμη.σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophievalentine

Νεοφερμένος

Η sophievalentine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδιά υπάρχει κάποιος που να ξέρει ακριβώς ποια είναι η διαδικασία; Sorry κιόλας αλλά όλο αοριστολογίες ακούω από παντού! Κάποιος να μου πει θέλει αυτά τα χαρτιά την τάδε ημερομηνία και να κάνεις αυτά τα πράγματα! ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Ρε παιδιά υπάρχει κάποιος που να ξέρει ακριβώς ποια είναι η διαδικασία; Sorry κιόλας αλλά όλο αοριστολογίες ακούω από παντού! Κάποιος να μου πει θέλει αυτά τα χαρτιά την τάδε ημερομηνία και να κάνεις αυτά τα πράγματα! ευχαριστώ...
Θα πας στην ΑΣΚΤ,στη γραμματεια..και εκει θα σε ενημερωσουν για το τι χρειαζεται.Μπορεις να παρεις και τηλεφωνο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Ρε παιδιά υπάρχει κάποιος που να ξέρει ακριβώς ποια είναι η διαδικασία; Sorry κιόλας αλλά όλο αοριστολογίες ακούω από παντού! Κάποιος να μου πει θέλει αυτά τα χαρτιά την τάδε ημερομηνία και να κάνεις αυτά τα πράγματα! ευχαριστώ...
Λοιπον, υπαρχουν τρεις σχολες καλων τεχνων στην Ελλαδα. Στην ΑΘηνα, στη Θεσσαλονικη και στη Φλωρινα. Η καθε μια εχει διαφορετικη ονομασια. Της Αθηνας λεγεται ανωτατη σχολη της Φλωρινας τμημα εικαστικων και εφαρμοσμενων τεχνων κτλ αλλα στην ουσια ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα. Για αυτες τις σχολες γινονται καθε χρονο εισαγωγικες εξετασεις με βαση το σχεδιο και μονο! Ειτε εισαι δηλ 18 χρονων ειτε 58 μπορεις να δηλωσεις συμετοχη και να φοιτησεις σε οποιαδηποτε σχολη απ'τις τρεις περασεις. Οι εξετασεις δειαρκουν 3 με 5 μερες αναλογως τη σχολη και εξεταζεσαι σε σχεδιο και σε χρωμα. Καθε σχολη καθοριζει ακριβως το θεμα και τη διαδικασια των εξετασεων. Μπορεις να εξεταστεις και στις τρεις σχολες "ταυτοχρονα". Οι εισαγωγικες εξετασεις των σχολων δεν συμπιπτουν ποτε μαζι και μπορεις να λαβεις μερος και στις τρεις. Οι εξετασεις των σχολων Θεσσαλονικης και Αθηνα γινονται Σεπτεμβριο και της Φλωρινας Οκτωβριο. Για να λαβεις μερος σε αυτες πρεπει να δηλωσεις συμετοχη 2-3 εβδομαδες πριν τις εξετασεις οταν οι σχολες δεχονται αιτησεις απο ενδιαφερομενους. Την περιοδο που μπορεις να δηλωσεις συμμετοχη για να λαβεις μερος στις εξετασεις μιας απ'τις τρεις σχολες την κανονιζει καθε σχολη διαφορετικα. Ειτε απο site ειτε απ'το τηλεφωνο αυτο μπορεις να το μαθεις μεσα με τελη Αυγουστου. Για αιτηση στην σχολη της Αθηνας πρεπει να παρευρεθεις στο τμημα του Πολυτεχνιου(αν θυμαμαι καλα) με 2-3 φωτο και οτι αλλα χαρτια χρειαζεται(παλι δεν θυμαμαι) και να την κανεις εκει. Για την φλωρινα μπορεις να στειλεις τα χαρτια που χρειαζονται με κουριερ ακομα και την τελευταια μερα προθεσμιας αιτησεων. Για την Θεσσαλονικη δεν ξερω τι ισχυει ακριβως..

Αυτα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ο τρόπος εισαγωγής στην σχολή καλών Τεχνών

Τον νέο τρόπο εισαγωγής των υποψηφίων στο τμήμα Εικαστικών Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών, υπέγραψε η υπ. Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου .

ΦΕΚ
ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ
Αρ. Φύλλου 55
25 Ιανουαρίου 2010

Δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις.

Δικαίωμα συμμετοχής στις εισιτήριες εξετάσεις για την εισαγωγή σπουδαστών στο τμήμα Εικαστικών Τεχνών της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών έχουν:

α) οι κάτοχοι απολυτηρίου τίτλου Λυκείου ή εξαταξίου ή επταταξίου ή οκταταξίου Γυμνασίου ή ισότιμου τίτλου Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης του εσωτερικού
ή εξωτερικού.

β) Σε ποσοστό μέχρι 15% επί του εκάστοτε οριζόμενου αριθμού εισακτέων οι κάτοχοι απολυτηρίου τριταξίου Γυμνασίου ή ενδεικτικού προαγωγής από αντίστοιχη
τάξη εξαταξίου ή επταταξίου ή οκταταξίου Γυμνασίου ή ισότιμου τίτλου Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης του εσωτερικού ή εξωτερικού, εφόσον έχουν ιδιαίτερη καλλιτεχνική προδιάθεση, διαπιστωμένη με απόφαση της Επιτροπής Εισιτηρίων εξετάσεων της Σχολής.


Προκήρυξη εισιτηρίων εξετάσεων.

1. Οι εισιτήριες εξετάσεις της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών διενεργούνται το μήνα Σεπτέμβριο.

2. Τις εισιτήριες εξετάσεις προκηρύσσει η Σύγκλητοςτης Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών.
Η προκήρυξη αναρτάται υποχρεωτικά στον πίνακα ανακοινώσεων και στην ιστοστελίδα της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, αποστέλλεται για ανακοίνωση στα μέσα μαζικής ενημέρωσης και δημοσιεύεται σε δύο (2) τουλάχιστον ημερήσιες εφημερίδες της Αθήνας.


Δικαιολογητικά, χρόνος και τόπος υποβολής τους.

1. Τα δικαιολογητικά των υποψηφίων υποβάλλονται από τον ίδιο τον υποψήφιο ή από νόμιμα εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο του κάθε χρόνο στη γραμματεία του
τμήματος Εικαστικών Τεχνών της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, από 25 μέχρι και 31 Αυγούστου εκάστου έτους, και είναι:

α) Αίτηση συμμετοχής

β) Τίτλος σπουδών και

γ) Δύο (2) μικρές φωτογραφίες του υποψηφίου.

2. Οι αιτήσεις των ενδιαφερομένων, προκειμένου να κριθούν για την υπαγωγή τους στην κατηγορία εκείνων που έχουν ιδιαίτερη καλλιτεχνική προδιάθεση, υποβάλλονται στη Γραμματεία του Τμήματος Εικαστικών Τεχνών της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών από 1 μέχρι και 10 Ιουνίου κάθε χρόνο, και συνοδεύονται από φάκελο με σχετικές εργασίες.

3. Η αίτηση συμμετοχής στις εξετάσεις είναι έντυπη και χορηγείται στους υποψηφίους από τη Γραμματεία του Τμήματος Εικαστικών Τεχνών της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, κατά τη χρονική περίοδο υποβολής των δικαιολογητικών των υποψηφίων.

4. Με την υποβολή των δικαιολογητικών συμμετοχής ελέγχονται τα ατομικά στοιχεία του υποψηφίου σύμφωνα με την αστυνομική του ταυτότητα ή το διαβατήριο, που επιδεικνύει στο Γραμματέα του τμήματος Εικαστικών Τεχνών της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών. Σε περίπτωση που ο υποψήφιος στερείται για οποιονδήποτε λόγο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου επιδεικνύεται πιστοποιητικό του Δήμου ή της Κοινότητας που φέρει επικυρωμένη φωτογραφία του.

5. Σε κάθε υποψήφιο παραδίδεται πριν από τις εξετάσεις «Δελτίο ταυτότητας υποψηφίου», το οποίο φέρει επικυρωμένη τη φωτογραφία του, αναγράφει τα ατομικά του στοιχεία και έχει υπογραφεί από τον Γραμματέα του τμήματος Εικαστικών Τεχνών της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών.

πηγή

ανώτατη σχολή καλών τεχνών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marilouuu

Νεοφερμένος

Η marilouuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σε ολους! Θα ηθελα να μαθω αν και πως η εργαζομενη μητερα μου θα μπορουσε να παρακολουθησει μαθηματα στην καλων τεχνων θασσαλονικης ή αν γνωριζετε αλλεσ σχολες οπου παραδιδονται ελευθερα μαθηματα ζωγραφικης η και με χαμηλο κοστος .Ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Σε κάθε δήμο πλέον υπάρχουν εργαστήρια ζωγραφικής και κεραμικής για τους δημότες του
δες εδώ

Η Σχολή Καλών Τεχνών στη Θεσσαλονίκη θέλει και χρόνο και κόπο, εφόσον επιτύχει κάποιος στις εισαγωγικές εξετάσεις που οργανώνει η σχολή κάθε Σεπτέμβριο, γιατί έχει καθημερινή παρακολούθηση και παραγωγή έργων και εργασιών..... ενώ εσύ προφανώς θες απλά κάτι δημιουργικό για να απασχοληθεί η μητέρα σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marilouuu

Νεοφερμένος

Η marilouuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Nαι η αληθεια ειναι πως δεν υπαρχει χρονος !Και ακουγεται οτι ειναι πολυ δυσκολο να μπεις και οτι πολλοι προσπαθουν για χρονια...Ευχαριστω πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Nαι η αληθεια ειναι πως δεν υπαρχει χρονος !Και ακουγεται οτι ειναι πολυ δυσκολο να μπεις και οτι πολλοι προσπαθουν για χρονια...Ευχαριστω πολυ..
Ειναι..οντως.Θελει να εχεις πανω απο ολα ταλεντο,αλλα δεν φτανει μονο αυτο.Πρεπει να ασχοληθει πολυ σοβαρα καποιος..και δυστυχως να κανει οπωσδηποτε μαθηματα σχεδιου(το καλυτερο ειναι στα ειδικα φροντιστηρια)..οσο ταλεντο και αν εχει,.για να μην ειναι ναιφ το εργο του.Τι εννοω...οτι οταν δινουν 1000 περιπου υποψηφιοι,και παιρνουν περιπου 45(τοτε που εδωσα εγω τουλαχιστον στην Αθηνα,θεσσαλονικη παιρνουν λιγο παραπανω-αλλες εξετασεις ομως-)),θα διαλλεξουν σιγουρα τα ατομα που βλεπουν οτι ήδη ξερουν σχεδιο.Και φαινεται αυτο αμεσως..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top