Tα πάντα για τη Γαλλία!

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εδώ μπορούμε να μιλάμε όλοι οι γαλλόφιλοι για οτιδήποτε έχει να κάνει με την ιστορία και τον πολιτισμό της Γαλλίας.Τον τελευταίο καιρό μου έχει κολλήσει και βλέπω ιστορικά βίντεο από το Παρίσι!Ενδεικτικά:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Έχετε ακούσει ποτέ κάποια τοπική διάλεκτο?Πώς σας φάνηκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 280px-Langues_de_la_France.svg.png
    280px-Langues_de_la_France.svg.png
    79.4 KB · Εμφανίσεις: 2,050

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Όσοι από εσάς έχετε πάει Γαλλία,ποιο μέρος σας άρεσε πιο πολύ?Εγώ έχω πάει Στρασβούργο και κατά πάσα πιθανότητα του χρόνου θα πάω Παρίσι!!! 8)PARIS!!!:inlove:
Και μερικές φωτογραφίες από Στρασβούργο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • P4170134.jpg
    P4170134.jpg
    1.7 MB · Εμφανίσεις: 290
  • P4180157.jpg
    P4180157.jpg
    1.7 MB · Εμφανίσεις: 279

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Παρισι εμενα προσωπικα δεν μου αρσε...πολυς χαμος για το τιποτα. Στρασβουργο πολυ πιο ωραιο κατ εμε. Εμενα η Λιλ μ αρεσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ για το Παρίσι έχω ακούσει τα καλύτερα από ένα συγγενικό μου πρόσωπο που έχει μείνει εκεί για 20 χρόνια!!!Το Στρασβούργο είναι όντως πανέμορφο.Οι περισσότεροι κάτοικοί του είναι δίγλωσσοι ή μιλάνε πολύ καλά γερμανικά!Εμένα πιο πολύ μου άρεσε η βόλτα με το bateau mouche!Στον καθεδρικό ανέβηκες να δεις τη θέα από ψηλά?Εγώ όχι,γιατί φοβήθηκα!(αν και το μετάνιωσα γιατί τώρα μου έχει μείνει αποθημένο...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εγώ γνωρίζω πολύ καλά τη δύση και συγκεκριμένα τα διαμερίσματα του Pays de la Loire και Bretagne. Έχω ζήσει στη Νάντ και την Ανζέ αλλά έχω επισκεφτεί πολλές πόλεις. Στον νότο δεν έχει πάει ακόμα δυστυχώς... Ο Βορράς είναι όμορφος αλλά αρκετή υγρασία και πολλές βροχές. Από τα πιο όμορφα μέρη για μένα ήταν το θέρετρο La Baule, που είναι πάνω στον Ατλαντικό ωκεανό και ήταν ένα τοπίο που εγώ δεν είχα ξαναδεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να αλλάξεις τον τίτλο σε διάλεκτοι των Γαλλικών και όχι της Γαλλίας γιατί μιλιούνται αρκετά και εκτός. Η πιο ιδιομόρφη για μένα προφορά είναι του Καναδά, έχω αναγκαστεί να μιλήσω αρκετές φορές με κατοίκους του Μόντρεαλ και μιλάνε όντως πολύ περίεργα. Ωστόσο αν ενδιαφέρεσαι για διαχωρισμό προφοράς βορρά-νότου δες την ταινία Bienvenus chez les cht'is, είναι τέλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει ποτέ μου άλλη προφορά εκτός από την παρισιάνικη και τη Στρασβουριανή.Αν και δεν κατάλαβα διαφορά!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ γνωρίζω πολύ καλά τη δύση και συγκεκριμένα τα διαμερίσματα του Pays de la Loire και Bretagne. Έχω ζήσει στη Νάντ και την Ανζέ αλλά έχω επισκεφτεί πολλές πόλεις. Στον νότο δεν έχει πάει ακόμα δυστυχώς... Ο Βορράς είναι όμορφος αλλά αρκετή υγρασία και πολλές βροχές. Από τα πιο όμορφα μέρη για μένα ήταν το θέρετρο La Baule, που είναι πάνω στον Ατλαντικό ωκεανό και ήταν ένα τοπίο που εγώ δεν είχα ξαναδεί.

Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω πάει Γαλλία αλλα θα ήθελα να πάω μεγαλώνοντας...
Είναι μία χώρα που μπορείς να ζήσεις όλη σου τη ζωή, γεμάτη ανακαλύψεις!!:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Όντως!Είναι μία πραγματικά υπέροχη χώρα!Κι εγώ θα ήθελα να σπουδάσω και να μείνω γα πάντα εκεί!!!
Η πρώτη φωτο είναι απ'το Παρίσι,ενώ η δεύτερη είναι από Στρασβούργο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Vue-aerienne-Paris-Tour-Eiffel-550x278-C-Thinkstock_big_diaporama.jpg
    Vue-aerienne-Paris-Tour-Eiffel-550x278-C-Thinkstock_big_diaporama.jpg
    11.5 KB · Εμφανίσεις: 160
  • P4180152.jpg
    P4180152.jpg
    1.6 MB · Εμφανίσεις: 209
Τελευταία επεξεργασία:

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
annecy!!!!



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
[/SPOILER]

Η Βενετία της Γαλλίας!:clapup:
Παρεπιπτόντως,πού είναι στο χάρτη?:confused:

απο τις πιο ομορφες πολεις της γαλλιας...ελπιζω μα μην την ανακαλυψει κανενας δισεκατομμυριουχος και αρχισει να χτιζει εμπορικα και ουρανοξυστες :worry:...βρισκεται μεταξυ Γενεύης και Chambery!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Άσε!Άμα πάει να γίνει αυτό που έγινε στα περισσότερα ελληνικά νησιά (μικρές οικογενειακές ξενοδοχειακές μονάδες-->ανακαινισμένα σπίτια ντόπιων που νοικιάζουν δωμάτια σε άθλια κατάσταση τις περισσότερες φορές,και στο ισόγειο ταβερνάκι ή καφετέρια ή μαγαζί με μπιχλιμπίδια & στην πίσω πλευρά του νησιού τεράστια λουξ-αλλά και κακόγουστα άσπρα-ξενοδοχεία με πισίνες στο κάθε δωμάτιο με θέα τη θάλασσα),τότε κάηκαν οι άνθρωποι!Ίσως έτσι να είναι καλύτερα. Δλδ να μένουν τα πράγματα έτσι όπως είναι.Στο Παρίσι ουρανοξύστες έχουν κτιστεί μόνο σε μία περιοχή,όλο το υπόλοιπο κέντρο είναι συντηρημένο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στρασβουργο ειναι ωραιο, Παρισι εμενα δεν με ξετρελανε (αν και λεει για ζευγαρι), η Λιλ εχει ωραιο κεντρο αλλα οι γειτονιες που εχει μου φανηκαν ψιλοαπαραδεκτες, το Κολμαρ ειναι ωραιο αλλα μικρο και στο Αννεσυ ή οπως λεγεται τελος παντων ειχα παει ενα βραδυ, ψιλοερημια ηταν.

Παροτι δεν ειμαι φαν της Γαλλιας γενικοτερα, πρεπει να παραδεχθω οτι οι φουρνοι τους γαμανε. Θυμαμαι ημουν στο Στρασβουργο σε εναν και πραγματικα δεν ηξερα τι να πρωτοδιαλεξω. Σε αντιθεση με εναν γερμανικο φουρνο που ο,τι και να παρεις δεν εχει και τρομερη διαφορα στη γευση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Στρασβουργο ειναι ωραιο, Παρισι εμενα δεν με ξετρελανε (αν και λεει για ζευγαρι), η Λιλ εχει ωραιο κεντρο αλλα οι γειτονιες που εχει μου φανηκαν ψιλοαπαραδεκτες, το Κολμαρ ειναι ωραιο αλλα μικρο και στο Αννεσυ ή οπως λεγεται τελος παντων ειχα παει ενα βραδυ, ψιλοερημια ηταν.

Παροτι δεν ειμαι φαν της Γαλλιας γενικοτερα[/COLOR], πρεπει να παραδεχθω οτι οι φουρνοι τους γαμανε. Θυμαμαι ημουν στο Στρασβουργο σε εναν και πραγματικα δεν ηξερα τι να πρωτοδιαλεξω. Σε αντιθεση με εναν γερμανικο φουρνο που ο,τι και να παρεις δεν εχει και τρομερη διαφορα στη γευση :P


Φάνηκε!Μέλι στάζει η γλώσσα σου μεσημεριάτικα κιόλας!!!(:P)
Σε αυτό με τους φούρνους θα συμφωνήσω!Κι εγώ στο Στρασβούργο δεν ήξερα τι να πρωτοδιαλέξω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Το Colmar είναι μια μικρή πόλη στη βορειοανατολική Γαλλία, με πληθυσμό περίπου 65.000 κατοίκους. Είναι γνωστή για τα μουσεία της αλλά και για τα πολλά αρχιτεκτονικά της μνημεία.
Αρκετοί είναι αυτοί που υποστηρίζουν ότι το Colmar είναι η πιο όμορφη πόλη στην Ευρώπη. Και βλέποντας κανείς τις φωτογραφίες που ακολουθούν, είναι δύσκολο να διαφωνήσει με αυτό!


Πηγή:https://perierga.gr/2010/12/η-πιο-όμορφη-πόλη-της-ευρώπης/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Colmar_France_13.jpg
    Colmar_France_13.jpg
    23.2 KB · Εμφανίσεις: 236
  • Colmar_France_18.jpg
    Colmar_France_18.jpg
    46.6 KB · Εμφανίσεις: 209
Τελευταία επεξεργασία:

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Παιδιά ας κάνουμε ένα μικρό γύρο στην Γαλλία:)...

  • Το πανεπιστήμιο της Σορβόννης



  • Οι Μαρσαλλίες σε νυχτερινή άποψη με το λιμάνι τους




  • Η Νίκαια



  • Οι κήποι του Λουξεμβούργου


Μία χώρα μαγευτική! Όποιος αγαπάει τα γαλλικά καταλαβαίνει τι λέω...
Είναι το μικρόβιο που μας κολλάνε απο μικρά παιδιά οι καθηγητές μας!
Tα Γαλλικά και η Γαλλία!
Vive la France et Parle Français!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top