Autostop μέσα στην πόλη!

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τα ντεπόζιτα έχουν αδειάσει
Υπάρχει κόσμος που τα αμάξια τους είναι ακινητοποιημένα κάτω απ το σπίτι τους...
Το λεωφορείο μπορεί να αποβεί τραγική εμπειρία τέτοιες μέρες ΑΝ έρθει φυσικά κάποια στιγμή καθώς και ΑΝ υπάρχει γραμμή που να σε εξυπηρετεί.
Μετρό και τρένο δεν έχουν όλες οι περιοχές...

Το ερώτημα λοιπόν που τίθεται είναι το εξής
Υπό αυτές τις ιδιόμορφες συνθήκες στην πόλη, θα κάνατε autostop για να πάτε στη δουλειά σας ή όπου έχετε να πάτε? Θα παίρνατε κάποιον συμπολίτη σας που είναι στον δρόμο σας και σας το ζητάει ευγενικά ή μήπως έχουμε καταντήσει πολύ ζούγκλα και θα φοβόσασταν?

Εγώ σήμερα παίρνοντας το παιδί απ τον παιδικό σταθμό, είδα έναν άντρα στην ηλικία μου, φορτωμένο ως γαϊδούρι με 3 τεράστιους σάκους (με άπλυτα που ήθελε να στείλει στη μαμά :lol: αλλά αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης)
Συμπτωματικά με ρώτησε κάτι για το πως λέγεται ένας δρόμος, τον ρώτησα που πάει, ήταν στον δρόμο μου και τον πήρα
Στην αρχή σκέφτηκα ότι μπορεί να κάνω και βλακεία έχοντας και το μωρό μαζί μου πίσω αλλά μετά σκέφτηκα...τι στην ευχή! 3 το μεσημέρι μέσα στο κέντρο της πόλης... να είμαι τόσο άτυχη?
Και τελικά, οκ μια χαρά ήταν ο άνθρωπος (εκτός από κάποιες αντιλήψεις που είπα θα τις πουμε άλλη ώρα :P)

Εκεί που πήγα να φοβηθώ είπα ΟΧΙ στον εαυτό μου... να γίνει λίγο πιο ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΣ και το έκανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχω κάνει auto stop αν και εκτός πόλης κυρίως! Εδώ έχω κάνει μετά από κάποιες συναυλίες που δεν έβρισκα ταξί, αλλά όχι μόνη. Θα φοβόμουν να μπω σε ξένο αμάξι μόνη. Αν θα έπαιρνα κάποιον που έκανε auto stop? Ναι, αλλά πρωινές και μεσημεριανές ώρες σε πολυσύχναστους δρόμους. Βράδυ μάλλον όχι και επίσης δεν ξέρω αν θα έβαζα άντρα νεαρό.

Επίσης, πιο εύκολα θα έπαιρνα κάποιον που ΔΕΝ κάνει autostop αλλά φαίνεται in trouble από 1 που κάνει autostop.

Σαν συμπέρασμα θα έλεγα ότι η καλοσύνη μου παλεύει να ανοίξει τα εμπόδια που έχει βάλει ο φόβος!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χμμμ....μου εχει τυχει να κανουν ωτοστοπ στο νησι που ημουν διακοπες (κατι που εκει συγκεκριμενα ειναι πολυ διαδεδομενο) και δεν το σκεφτηκαμε και πολυ για να παρουμε τη μια φορα ενα ζευγαρι, την αλλη μια κοπελα και μια αλλη φορα 3 κοπελες....
Ειχαμε αντιδρασει αυθορμητα μεν, αλλα ειχαμε νοιωσει ομορφα που μπορεσαμε να βοηθησουμε...
Τωρα στην Αθηνα, δεν ξερω πως θα αντιδρουσα...αναλογα μαλλον με το ατομο που θα εκανε ωτοστοπ...θα ημουν σιγουρα πιο επιφυλακτικη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγώ μεταφέρω πολλές φορές φοιτητές από τα... ενδότερα του πολυτεχνείου μέχρι την πύλη[που κάνει στάση το λεωφορείο]/ την κατεχάκη [που έχει μετρό]... Ακόμα και πιο βραδυνές ώρες (τελευταία φορά πήγα μετά από μάθημα που δίναν μέχρι τις 8.40, 4 πιτσιρίκια μέχρι το μετρό)... πιάνεται? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πιανεται. Να του κανεις μασαζ.

Γενικα υπάρχει μια ταση να μας τρομοκρατουν απο τα ΜΜΕ, αλλά οχι οτι θα ειναι και κουφο να σου πετυχει κανας περιεργος.

Αναφερω και το τραμ που το ξεχασαμε.

Ωτοστοπ δε νομιζω να χρειαζοταν να κανω. Αν θα χρειαζοταν ναι θα εκανα. Αν δω άλλους να κανουν ωτοστοπ, θα "κοψω φατσα και κατασταση" και θα αποφασισω.

Πιο πιθανο να επαιρνα καποιον αν δεν ημουν μονος (και αφοσιωμενος στην οδηγηση) στο αυτοκινητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Σας θαυμάζω, νομίζω ότι μάλλον δε θα το έκανα. Παλαιότερα είχα διαβάσει για μία κίνηση στο εξωτερικό που άνθρωποι δηλώνουν το δρομολόγιο που κάνουν με το αυτοκίνητο και εξυπηρετούν άλλους συμπολίτες τους έτσι (π.χ. κάθε πρωί τους αφήνουν στη δουλειά). Πρέπει να υπάρχει μία σχετική ιστοσελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν εχω αυτοκινητο για να βοηθησω καποιον (και δεν ξερω με σιγουρια αν θα το εκανα), αλλα μου χει τυχει να ξεμεινω βραδυ στη μεση του πουθενα οπου δεν μπορουσα να βρω ταξι και να προσφερθει να με φερει σπιτι μου ενα ζευγαρι που περνουσε (στη μιση διαδρομη ημουν στην τσιτα οτι κατι κακο παιζει, στην αλλη μιση ειχα νταουνιαστει για το ποσο καχυποπτοι εχουμε γινει :p και τελικα νομιζω οτι ενιωσα χαρουμενη που υπαρχουν ακομα καποιοι που προσφερουν χωρις να περιμενουν τιποτα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Έχω βοηθήσει γυναίκα που μετέφερε (πολλά) νερά στα παιδιά της και δεν είχε μεταφορικό, αλλά και δεν ήμουν μόνη και ήταν μεσημέρι καλοκαιριού στη παραλία της Γλυφάδας.. γενικά νομίζω δύσκολα θα το έκανα, εξαρτάται όμως από τις συνθήκες και την φάτσα του άλλου.

ΥΓ: Πάντως έχω φουλαρισμένο ντεπόζιτο, αν κάποιος θέλει εξυπηρέτηση σ/κ ας πει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αυτό είναι το θέμα
ότι κι εγώ μέσα μου έδινα μια μάχη ανάμεσα σε φόβο και καλοσύνη
βέβαια όταν πλέον βγήκαμε Καβάλας μέσα στο μεσημέρι και μέσα στο μποτιλιάρισμα.... δεν ένιωθα πλέον τίποτα σχετικό με φόβο
Επίσης να πω ότι δεν ανησυχούσα για μένα (όσο ανησυχούσα) αλλά για τον Ωρίωνα :redface:

Η αλήθεια είναι επίσης αυτό που είπε η unter ότι ουσιαστικά σχεδόν εγώ του το πρότεινα να τον πάρω μαζί τον άνθρωπο
Σε μια από αυτές τις αναλαμπές που μετά αναρωτιέσαι αν έκανες καλά αλλά είναι πολύ αργά για να κάνεις πίσω :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τα ντεπόζιτα έχουν αδειάσει ..Υπάρχει κόσμος που τα αμάξια τους είναι ακινητοποιημένα κάτω απ το σπίτι τους...

Υπαρχουν και χειροτερα, να μην έχεις καθόλου αυτοκίνητο ή να σου συμβουν τα παραπάνω σε μια ερημια 30 χιλιόμετρα απο οπουδήποτε. Χαλάρωσε, βρές δουλειά κοντά στο σπίτι και πήγαινε με τα πόδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πάντως, για να απαντήσω και στο γενικότερο ερώτημα, αν θα έβαζα άγνωστο στο αμάξι μου στο ξέμπαρκο δεν ξέρω αν θα το έκανα... φοβάμαι :redface:

ντάξυ, το να δεις έναν φοιτητή να περπατάει στο πολυτεχνείο είτε από, είτε προς τα κτήρια από την πύλη, ειδικά μέσα σε βροχές ή καύσωνα, είναι αρκετά "ελεγχόμενο" autostop. Ok, ο καθένας μας μπορεί να είναι "κακός", αλλά τέσπα, οι πιθανότητες είναι δραματικά μειωμένες σε μια τέτοια περίπτωση. Νύχτα είναι σχεδόν σίγουρο ότι ΔΕΝ θα το έκανα και ΑΝ το έκανα για κάποιον ομολογώ ότι θα ήταν πιο εύκολο, για μένα, να το κάνω για κάποια γυναίκα σε σχέση με το να δω έναν άντρα... Αλλά κατά αντιστοιχία θα φοβόμουν και πολύ να μπω στο αμάξι αγνώστου. Σε ζευγάρι ή κοριτσοπαρέα πχ. θα το έκανα πιο εύκολα...

Αν είχα μωρό παιδί... δύσκολα... πολύ δύσκολα...

Και ναι, όταν το σκέφτομαι, θυμώνω με εμένα, γιατί κι εγώ η ίδια θα μπορούσα να βρεθώ [έχω βρεθεί actually] στην ανάγκη, αλλά... ο φόβος νικάει δυστυχώς :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
https://www.carsharing.net/

[FONT=Arial,Helvetica]If you live in a city, you don't need to own a car. :)


Ψιλόοφφτόπικ.

Εγώ έχω φιλοξενήσει άγνωστους που γνώρισα στο τρένο σπίτι μου
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
K.E. εξαιρετική η πρόθεση σου και μπράβο σου.


Δε ξέρω αν θα το έκανα ποτέ βέβαια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top