Μπουρλότο!

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Έτσι λένε στο χωριό μου ένα παιχνίδι με δύο τράπουλες και τέσσερις παίκτες! Στην περίπτωση του μπουρλότου, που προμηνύει το "δεύτερο μαλαισιανό Μπόινγκ", οι παίκτες εκπροσωπούν την πολιτική μεταφυσική τεσσάρων Νομισμάτων: Δολαρίου, Ευρώ, Γουάνγκ και Ρουβλίου.
Το παίγνιο θα φθάσει σε κορυφώσεις, το Καλοκαίρι 2016, κι όλα θα μοιάζουν "εύλογα", σαν παραμονές "Τρίτου Παγκόσμιου Πολέμου". Η "αδικία "μάλιστα, που θα υποστεί το Γουάνγκ, εκεί γύρω στο Καλοκαίρι 2016, από τα "αποθεματικά νομίσματα της Δύσης" Δολάριο και Ευρώ, θα είναι τέτοια, που η "παγκόσμια κοινή γνώμη στη πλειοψηφία της" θα εμφανίζεται να θεωρεί "εύλογες τις απειλές" της Κίνας,, να "κατάσχει 7 πολιτείες των ΗΠΑ"! Ζήτημα βέβαια που, επίσης εύλογα, η "συντριπτική πλειοψηφία της κοινής γνώμης των ΗΠΑ", να θεωρεί τις "απειλές της Κίνας", ως "ζήτημα ύψιστης Εθνικής Ασφάλειας", ικανό για την "εμπλοκή των ΗΠΑ σ' ένα τρίτο παγκόσμιο πόλεμο"!
(Φυσικά, αν μέχρι τότε συνεχίζεται στη χώρα μας, το καραγκιοζλίκι διακυβέρνησής της από ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, ήδη πριν από το Καλοκαίρι 2016, μεταξύ άλλων θα κλείσουν κι όλα τα "Ταμεία", για να "προστατευθεί η πορεία προς την επίτευξη των δημοσιονομικών στόχων". Βλέπετε, στη χώρα μας, από τότε που χάσαμε ... τ' αβγά και τα πασχάλια"(κοινώς: το εθνικό μας νόμισμα...), προεξάρχει των εξελίξεων...ο Στρατηγός Άνεμος!!! Και εν προκειμένω. εκείνο τον καιρό, η συντριπτική πλειοψηφία της κοινής γνώμης στη χώρα μας, θα στροβιλίζεται. από τους αέρηδες της Χ. Α. και του ΣΥΡΙΖΑ, με τρίτη την "Νέα Ελλάδα"....)

ΥΓ: Ελλάδα μου, βαρκούλα μου, δεν αξίζεις στα μάτια τους, ούτε σαν κσρυδότσουφλο!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτή την ώρα, κάθομαι στον καναπέ και παρακολουθώ ένα επεισόδιο της τηλεοπτικής σειράς "ΕΛΛΑΣ το μεγαλείο σου" και ξεκαρδίζομαι στα γέλια. Αλλά κάποια στιγμή σκέφτομαι: " Πλάκα-πλάκα, αυτή η Ελλάδα, από γεννησιμιού της έχει πάθος...με τα τρία! Τρεις μη Έλληνες Αρχιναύαρχοι την... εκμαίευσαν, με μία ναυμαχία. Τρεις βασικές πολιτικές τάσεις την καθοδήγησαν μέχρι σήμερα, από τη δολοφονία του Καποδίστρια και έκτοτε. Οι δύο από αυτές, "ωμνύουν" στην "Αγία Τριάδα", ενώ η τρίτη, κάπου-κάπου, ...ξύνει τα τρία της ...όπως πχ το ΚΚΕ, από το 1989 και έκτοτε. Και τελικά...Καρατζαφέρη. η Ελλάδα, δεν είναι μία γειτονιά, αλλά ένα αυθαίρετο τριόροφο...της ιστορίας ...του ΑΝΤ1!


ΥΓ: Αν ακούγατε το γέλιο μου, μάλλον θα το χαρακτηρίζατε "νευρικό". Αλλά γι' αυτό φταίει, το μόνο ρωσικό που διδαχθήκαμε, κοντά τώρα δύο αιώνες: "τρόικα"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Θέλω να ζήσω!!!"... α, ρε Αντιγόνη,...πότε άραγε θα το ξαναπούν αυτό οι ...Έλληνες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top