Ρατσισμός κατά των Αλβανών: Ποιος φταίει;

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Σωστές οι απόψεις Στεφανόπουλου!
Για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα, για τον ρατσισμό φταίνε και και πολλοί Αλβανοί με τη συμπεριφορά τους, αλλά και το Ελληνικό κράτος με την ανοχή που έδειξε στην είσοδο και παραμονή στη χώρα εγκληματικών στοιχείων από τη γειτονική χώρα, που δημιούργησαν την αρνητική εικόνα!
Επίσης φταίνε πολλοί Έλληνες που προσφέρουν δουλειά σε Αλβανούς και δεν τους αμοίβουν σωστά ή δεν τηρούν την συμφωνία, κοινώς τους εκμεταλλεύονται. Αυτό δημιουργεί αρνητική εικόνα για τους Έλληνες μεταξύ των Αλβανών, με συνέπεια και η δική τους συμπεριφορά να μην είναι η καλύτερη δυνατή! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:P
οι Αλβανοι ηρθαν στην Ελλαδα παιρνουν επιδοματα απο τα ταμεια μας, χρησιμοποιουν τις υπηρεσιες υγειας μας (ως αποροι ενω δουλευουν) και τα λεφτα που παιρνουν η την συνταξη τους τα δινουν στην πατριδα τους.

Δεν ειμαι ρατσιστης και δεν αναφερομαι σε ολους αν και σιγουρα αποτελει την πλειοψηφια απλα θεωρω την ελληνικη κυβερνηση χαζη που το δεχεται αυτο (για να παρει ισως καποιες ψηφους). Ειναι κριμα εν καιρο κρισης νομιμοι εργαζομενοι στον ελληνικο χωρο να πληρωνουν ασφαλεια σε αυτους που μονο καλο δε θελουν να κανυον στην χωρα μας.

Για τον ρατσισμο κατα των Αλβανων φταινε οι ιδιοι οι Αλβανοι παιδια (οχι ολοι αλλα ενα μεγαλο μερος απο αυτους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ναι,ενώ ο Έλληνας παιδί-παράδειγμα,που προσλαμβάνει επίτηδες τον αλλόεθνο για να μην πληρώνει ασφάλεια,είναι καλύτερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι,ενώ ο Έλληνας παιδί-παράδειγμα,που προσλαμβάνει επίτηδες τον αλλόεθνο για να μην πληρώνει ασφάλεια,είναι καλύτερος.

Όχι ο έργοδοτης οφειλει να πληρώνει την ασφάλεια των εργαζομένων του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
:P
οι Αλβανοι ηρθαν στην Ελλαδα παιρνουν επιδοματα απο τα ταμεια μας, χρησιμοποιουν τις υπηρεσιες υγειας μας (ως αποροι ενω δουλευουν) και τα λεφτα που παιρνουν η την συνταξη τους τα δινουν στην πατριδα τους.

Δεν ειμαι ρατσιστης και δεν αναφερομαι σε ολους αν και σιγουρα αποτελει την πλειοψηφια απλα θεωρω την ελληνικη κυβερνηση χαζη που το δεχεται αυτο (για να παρει ισως καποιες ψηφους). Ειναι κριμα εν καιρο κρισης νομιμοι εργαζομενοι στον ελληνικο χωρο να πληρωνουν ασφαλεια σε αυτους που μονο καλο δε θελουν να κανυον στην χωρα μας.

Για τον ρατσισμο κατα των Αλβανων φταινε οι ιδιοι οι Αλβανοι παιδια (οχι ολοι αλλα ενα μεγαλο μερος απο αυτους).

Γιατι φιλε μου οι Ελληνες που ηταν μεταναστες στο εξωτερικο πως ηταν ; απλα ηταν ασφαλισμενοι και πληρωναν φορολογια...αρα αυτο δεν ειναι προβλημα των αλβανων αλλα του Ελληνικου κρατους που ο καθενας κανει οτι θελει, και οτι δηλωνει ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:P
οι Αλβανοι ηρθαν στην Ελλαδα παιρνουν επιδοματα απο τα ταμεια μας, χρησιμοποιουν τις υπηρεσιες υγειας μας (ως αποροι ενω δουλευουν) και τα λεφτα που παιρνουν η την συνταξη τους τα δινουν στην πατριδα τους.

Δεν ειμαι ρατσιστης και δεν αναφερομαι σε ολους αν και σιγουρα αποτελει την πλειοψηφια απλα θεωρω την ελληνικη κυβερνηση χαζη που το δεχεται αυτο (για να παρει ισως καποιες ψηφους). Ειναι κριμα εν καιρο κρισης νομιμοι εργαζομενοι στον ελληνικο χωρο να πληρωνουν ασφαλεια σε αυτους που μονο καλο δε θελουν να κανυον στην χωρα μας.

Για τον ρατσισμο κατα των Αλβανων φταινε οι ιδιοι οι Αλβανοι παιδια (οχι ολοι αλλα ενα μεγαλο μερος απο αυτους).
Ξέρεις Φώκο, οι άνθρωποι αυτοί (και γενικά οι μετανάστες) δεν ήρθαν στην Ελλάδα με σκοπό να κάνουν κακό. Για να εργαστούν και για να ζήσουν ήρθαν. Το ίδιο δεν κάνουν και οι Ελληνες της διασποράς; Επίσης και εκείνοι δεν έστελναν και συνεχίζουν να στέλνουν χρήματα από το εξωτερικό στην Ελλάδα; Το ίδιο, λοιπόν, κάνουν και οι Αλβανοί κοκ.

Σταματήστε αυτά τα "ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟΙ ΜΑΣ". Ολοι άνθρωποι είμαστε. Είναι επιεικώς χαζό να υπάρχουν ακόμη ρατσιστές αν σκεφτεί κανείς πως ήδη από την αρχαιότητα ορισμένοι διανοούμενοι τάχθηκαν υπέρ της ισότητας του ανθρώπινου γένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Φταινε εξ'αρχης αυτοι που κανουν την διακριση...
Ορισμενοι Αλβανοι εχουν συγκεκριμενες αντιδρασεις και συμπεριφορες γιατι εχουν μπει στο περιθωριο και ειναι θυματα αυτου του φαινομενου.Δεν λεω οτι δρουν καλως αλλα και σε μενα αν εκαναν κατι παρομοιο(το να με περιθωριοποιουν κατα τετοιο τροπο) δεν ξερω πως θα αντιδρουσα.
Ειναι ενας φαυλος κυκλος εν γενει,αλλα παντα φταιει αυτος που ειναι ρατσιστης και μπενει στην διαδικασια διακρισης,εκει ξεκινουν ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Όλοι εσείς οι ρατσιστές θα πρέπει να πάτε στο εξωτερικό πρώτα να δείτε εκεί τις συνθήκες εργασίας, οι οποίες είναι αισχρές!!! (Μετά μου λένε και για Ευρώπη)....για να καταλάβετε και τον ξένο που έρχεται στην Ελλάδα. Αν δεν έχετε υπάρξει ποτέ μετανάστης σε άλλη χώρα νομίζω δεν μπορείτε να καταλάβετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άδωνις

Νεοφερμένος

Ο Άδωνις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ξέρεις Φώκο, οι άνθρωποι αυτοί (και γενικά οι μετανάστες) δεν ήρθαν στην Ελλάδα με σκοπό να κάνουν κακό. Για να εργαστούν και για να ζήσουν ήρθαν. Το ίδιο δεν κάνουν και οι Ελληνες της διασποράς; Επίσης και εκείνοι δεν έστελναν και συνεχίζουν να στέλνουν χρήματα από το εξωτερικό στην Ελλάδα; Το ίδιο, λοιπόν, κάνουν και οι Αλβανοί κοκ.

Σταματήστε αυτά τα "ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟΙ ΜΑΣ". Ολοι άνθρωποι είμαστε. Είναι επιεικώς χαζό να υπάρχουν ακόμη ρατσιστές αν σκεφτεί κανείς πως ήδη από την αρχαιότητα ορισμένοι διανοούμενοι τάχθηκαν υπέρ της ισότητας του ανθρώπινου γένους.


Ναι,περίπου διακόσιοι μετανάστες έρχονται καθημερινά για να δουλέψουν σε δουλειές που δεν υπάρχουν...Στο θέμα τώρα:
Ο ρατσισμός των Ελλήνων προς τους Αλβανούς οφείλεται στο γεγονός ότι στην Ελλάδα έχουμε γνωρίσει τον υπόκοσμο της Αλβανίας.Οι υπόλοιποι Αλβανοί που έρχονται στην Ελλάδα για να εργαστούν νόμιμα και να ζήσουν, βιώνοντας αυτόν τον ρατσισμό ,απέκτησαν και αυτοί αρνητική εικόνα για τους Έλληνες και για αυτό αρκετές φορές προκαλούν προβλήματα όπως γράψανε και μερικοί πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
DSC03038.JPG
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Αυτός που φταίει για τον ρατσισμό αυτό είναι οι ίδιοι οι ρατσιστές και το μυαλό τους!!!! Κανείς άλλος!Όλα εξαρτώνται από το πώς τα αντιμετωπίζουμε εμείς ο καθένας ξεχωριστά με βάση βέβαια τη παιδεία που έχουμε πάρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω από που άρχισε να υπάρχει η άποψη ότι οι Αλβανοί είναι το πρόβλημα της Ελλάδας. Λολ πια άνθρωποι είναι και αυτοί που ήρθαν να δουλέψουν και να ζήσουν σε καλύτερες συνθήκες όπως κάναν (και κάνουν) πολλοί Έλληνες που πάνε στο εξωτερικό. Τώρα που λένε κάποιοι ναι μας πήραν τις δουλειές οι Αλβανοί ας δουν λίγο ότι πολλοί Ελληνάρες δεν κάναν κάποιες δουλειές γιατί λέγαν είναι κατώτερες και δεν τις προτιμούσαν ή ας δουν παράδειγμα αγροτών που σε καλές εποχές είχαν 20 Αλβανούς που λέει ο λόγος και τους πλήρωναν όσο έναν Έλληνα. Δηλαδή ας δούμε λίγο τα μούτρα μας τι ηλίθια νοοτροπία είχαμε και μετά να αρχίσουμε να ρίχνουμε ευθύνες σε ανθρώπους που δεν φταίνε σε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω από που άρχισε να υπάρχει η άποψη ότι οι Αλβανοί είναι το πρόβλημα της Ελλάδας. Λολ πια άνθρωποι είναι και αυτοί που ήρθαν να δουλέψουν και να ζήσουν σε καλύτερες συνθήκες όπως κάναν (και κάνουν) πολλοί Έλληνες που πάνε στο εξωτερικό. Τώρα που λένε κάποιοι ναι μας πήραν τις δουλειές οι Αλβανοί ας δουν λίγο ότι πολλοί Ελληνάρες δεν κάναν κάποιες δουλειές γιατί λέγαν είναι κατώτερες και δεν τις προτιμούσαν ή ας δουν παράδειγμα αγροτών που σε καλές εποχές είχαν 20 Αλβανούς που λέει ο λόγος και τους πλήρωναν όσο έναν Έλληνα. Δηλαδή ας δούμε λίγο τα μούτρα μας τι ηλίθια νοοτροπία είχαμε και μετά να αρχίσουμε να ρίχνουμε ευθύνες σε ανθρώπους που δεν φταίνε σε τίποτα.

Συμφωνω αν και αυτο που λες ομως οτι πληρωναν ενα Ελληνα οσο 20 Αλβανους ισχυε καποτε. Τωρα ειναι ενας προς ενα. Η ο Ελληνας θα εχει δουλεια ή ο Αλβανος. Και οι Ελληνες ακομα και δουλειες που δεν καταδεχονταν οπως ειπες και συ να κανουν τωρα αναγκαζονται για να ζησουν την οικογενεια τους. Ισως ειναι και λιγο ασχημο το γεγονος οτι πολλες φορες εχουν κομπλεξ με την καταγωγη τους και θεωρουν τον εαυτο τους Ελληνες. Ναι καποιοι μεγαλωσαν εδω και θεωρουν την Ελλαδα τοπο τους αλλα γιατι να νιωθουν ασχημα με την καταγωγη τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω από που άρχισε να υπάρχει η άποψη ότι οι Αλβανοί είναι το πρόβλημα της Ελλάδας. Λολ πια άνθρωποι είναι και αυτοί που ήρθαν να δουλέψουν και να ζήσουν σε καλύτερες συνθήκες όπως κάναν (και κάνουν) πολλοί Έλληνες που πάνε στο εξωτερικό. Τώρα που λένε κάποιοι ναι μας πήραν τις δουλειές οι Αλβανοί ας δουν λίγο ότι πολλοί Ελληνάρες δεν κάναν κάποιες δουλειές γιατί λέγαν είναι κατώτερες και δεν τις προτιμούσαν ή ας δουν παράδειγμα αγροτών που σε καλές εποχές είχαν 20 Αλβανούς που λέει ο λόγος και τους πλήρωναν όσο έναν Έλληνα. Δηλαδή ας δούμε λίγο τα μούτρα μας τι ηλίθια νοοτροπία είχαμε και μετά να αρχίσουμε να ρίχνουμε ευθύνες σε ανθρώπους που δεν φταίνε σε τίποτα.
Αυτό που λες για το μεροκάματο, ίσχυε κυρίως τη δεκαετία του ενενήντα. Απο ένα σημείο κι έπειτα έπαιρναν και συνεχίζουν να παίρνουν καλά λεφτά, όσο ο Έλληνας χωρίς καμιά διαφορά. Το θέμα είναι οτι πλεον οι Έλληνες ΔΕΝ καταδέχονται να κάνουν τις δουλειές που κάνουν οι αλλοδαποί. Nicole1987, αυτοί οι Έλληνες που λες πως αναγκάζονται να κάνουν αυτές τις δουλειές είναι πολύ λίγοι ακόμα και την εποχή της κρίσης. Όσο για το ρατσισμό που υπάρχει, οφείλεται στο γεγονός ότι υπάρχουν διάφορα περιστατικά αλλά και άτομα ή ομάδες αλλοδαπών που έχουν κατα καιρούς εγκληματική δράση. Οι χώρες του πρωην Υπαρκτού Σοσιαλισμού Ρουμανία, Αλβανία, Βουλγαρία, Γεωργία κτλ έζησαν πολύ έντονα χρόνια τόσο κατα τη διάρκειά του όσο και κατά τις ταραχές που ξέσπασαν μετά την κατάρρευσή του. Συγκεκριμένα, η Αλβανία απ'ότι ξέρω είχε το χειρότερο κομμουνιστικό καθεστώς του κόσμου για μισό αιώνα, όπως η Βόρεια Κορέα σήμερα. Όλα αυτά παίζουν σημαντικό ρόλο στην συμπεριφορά του κάθε ατόμου. Δεν λέω πως αποτελούν δικαιολογίες, απλά αν υπάρξει σοβαρή προσπάθεια πλήρους ένταξης στην ελληνική κοινωνία, κυρίως της δεύτερης γενιάς, είναι σίγουρο πως τέτοια περιστατικά θα μειωθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω από που άρχισε να υπάρχει η άποψη ότι οι Αλβανοί είναι το πρόβλημα της Ελλάδας. Λολ πια άνθρωποι είναι και αυτοί που ήρθαν να δουλέψουν και να ζήσουν σε καλύτερες συνθήκες όπως κάναν (και κάνουν) πολλοί Έλληνες που πάνε στο εξωτερικό. Τώρα που λένε κάποιοι ναι μας πήραν τις δουλειές οι Αλβανοί ας δουν λίγο ότι πολλοί Ελληνάρες δεν κάναν κάποιες δουλειές γιατί λέγαν είναι κατώτερες και δεν τις προτιμούσαν ή ας δουν παράδειγμα αγροτών που σε καλές εποχές είχαν 20 Αλβανούς που λέει ο λόγος και τους πλήρωναν όσο έναν Έλληνα. Δηλαδή ας δούμε λίγο τα μούτρα μας τι ηλίθια νοοτροπία είχαμε και μετά να αρχίσουμε να ρίχνουμε ευθύνες σε ανθρώπους που δεν φταίνε σε τίποτα.
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Θέλω να εκφράσω αυτό που νιώθω και έχω αποκομίσει τόσα χρόνια , δεν θέλω να πείσω κανέναν απλά να πω αυτό που εγώ κατάλαβα. Σε όλο το Λύκειο και Γυμνάσιο έκανα παρέα με παιδιά από Αλβανία. Όπου μπορούσαν να πω άσχημη κουβέντα για την Ελλάδα και να μας υποβιβάσουν το έκαναν χωρίς δισταγμό παρόλο που ουσιαστικά μεγάλωσαν εδώ και μίλαγαν τα ελληνικά καλύτερα και από την γλώσσα τους. Το ίδιο και οι υπόλοιποι Αλβανοί συμμαθητές μου και οι πίο μεγάλοι. Δεν μπορώ με τίποτα να ξεχάσω λόγια Αλβανών και απειλές για εμάς ενώ πολύ Έλληνες όταν ήρθαν εδώ τους βοηθήσαμε δίνοντας τους δουλεία και όχι μόνο.Τουλάχιστον στα μέρη μου εγώ δεν είδα κανέναν ρατσισμό εναντίον τους για να το ερμηνεύσω ως αιτία για την στάση τους αυτή. Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά εγώ ακόμα τις ψάχνω:/:. Οι Αλβανοί έχουν θέμα με την Ελλάδα, πιστεύουν πως η χώρα τους φτάνει μέχρι την Βοιωτία - Λειβαδια και συνεπώς ότι τους έχουμε κλέψει. Δείτε μόνο πως συμπεριφέρονται στους βορειοηπειρώτες , κλείνουν εκκλησίες, απαγορεύουν τα ελληνικά στους δημόσιους χώρους. Και δεν μπορώ να ακούω για την εκμετάλλευση των Αλβανών και την φτώχεια τους. Οι περισσότεροι που ξέρω έχουν κάτι σπιταρόνες στην χώρα τους και κάνουν κάτι γάμους άλλο πράγμα. Έχοντας καταβάλει μόχθο βεβαιώς.
Δεν έχω πάει μετανάστρια στο εξωτερικό αλλά αν πότε γίνει οφείλω τουλάχιστον να δείχνω έναν α' σεβασμό προς τον λαό που με φιλοξενεί, τους χωνεύω δεν τους χωνεύω αλλιώς τα μπογαλάκια μου και πίσω στην πατρίδα μου. Αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θέλω να εκφράσω αυτό που νιώθω και έχω αποκομίσει τόσα χρόνια , δεν θέλω να πείσω κανέναν απλά να πω αυτό που εγώ κατάλαβα. Σε όλο το Λύκειο και Γυμνάσιο έκανα παρέα με παιδιά από Αλβανία. Όπου μπορούσαν να πω άσχημη κουβέντα για την Ελλάδα και να μας υποβιβάσουν το έκαναν χωρίς δισταγμό παρόλο που ουσιαστικά μεγάλωσαν εδώ και μίλαγαν τα ελληνικά καλύτερα και από την γλώσσα τους. Το ίδιο και οι υπόλοιποι Αλβανοί συμμαθητές μου και οι πίο μεγάλοι. Δεν μπορώ με τίποτα να ξεχάσω λόγια Αλβανών και απειλές για εμάς ενώ πολύ Έλληνες όταν ήρθαν εδώ τους βοηθήσαμε δίνοντας τους δουλεία και όχι μόνο.Τουλάχιστον στα μέρη μου εγώ δεν είδα κανέναν ρατσισμό εναντίον τους για να το ερμηνεύσω ως αιτία για την στάση τους αυτή. Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά εγώ ακόμα τις ψάχνω:/:. Οι Αλβανοί έχουν θέμα με την Ελλάδα, πιστεύουν πως η χώρα τους φτάνει μέχρι την Βοιωτία - Λειβαδια και συνεπώς ότι τους έχουμε κλέψει. Δείτε μόνο πως συμπεριφέρονται στους βορειοηπειρώτες , κλείνουν εκκλησίες, απαγορεύουν τα ελληνικά στους δημόσιους χώρους. Και δεν μπορώ να ακούω για την εκμετάλλευση των Αλβανών και την φτώχεια τους. Οι περισσότεροι που ξέρω έχουν κάτι σπιταρόνες στην χώρα τους και κάνουν κάτι γάμους άλλο πράγμα. Έχοντας καταβάλει μόχθο βεβαιώς.
Δεν έχω πάει μετανάστρια στο εξωτερικό αλλά αν πότε γίνει οφείλω τουλάχιστον να δείχνω έναν α' σεβασμό προς τον λαό που με φιλοξενεί, τους χωνεύω δεν τους χωνεύω αλλιώς τα μπογαλάκια μου και πίσω στην πατρίδα μου. Αυτά
Έχω γνωρίσει πάρα πολλά άτομα από την Αλβανία στα σχολικά μου χρόνια και τώρα ακόμα περισσότερους που έχω μια φίλη που είναι από εκεί. Δεν έχω ακούσει κανέναν να μιλάει άσχημα για την Ελλάδα πάντως και με φαίνεται πολύ περίεργο αυτό που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Επειδη η κολλητη μου ειναι απο την αλβανια εχω κανει με τους γονεις της αμετρητες συζητησεις πανω σε τετοια θεματα...και νομιζω οτι ολοι πρεπει να καθισουμε και να ακουσουμε τι εχουν να πουν αυτοι οι ανθρωποι!!!!για μισο αιωνα περιπου στη αλβανια επικρατουσε κομμμουνισμος-δικτατορια!!!οσοι ηταν δημοκρατικοι τις περισσοτερες φορες δεν ειχαν να φανε,επαιρναν σε ορισμενες περιπτωσεις μονο μια στοιχειωδη εκπαιδευση και υφισταντο του κοσμου τις αδικιες...οσοι απο αυτους προσπαθησαν να το σκασουν απο την χωρα φυλακιστηκαν και μετα απο λιγα χρονια πεθαναν...ενω οι οικογενειες τους οδηγουνταν στην απολυτη εξαθλιωση...τα παιδια μαζευαν καπνο απο τα πεντε τους και δεν ειχαν ποτε παιχνιδια,κινηματογραφους και ολα αυτα που απολαμβαναν οι δικοι μας γονεις...οσοι ηταν απο την αλλη κομουνιστες ειχαν καλυτερη εκμεταλλευση αλλα μονο οσον αφορα τις ευκαιριες για εκπαιδευση...κατα τα αλλα ετρωγαν κρεας μια φορα τον χρονο για να γιορτασουν τα γενεθλια του δικτατορα της χωρας...και για να να απντησω σε κατι που διαβασα πιο πανω,δεν αναγκασαν γενικα οι αλβανοι τους κατοικους της βορειας ηπειρου να σταματησουν να μιλανε ελληνικα αλλα η δικτατορια...οταν πια ο δικτατορας πεθανε και ανοιξαν τα συνορα η χωρα ειχε φτασει σε τετοιο σημειο εξαθλιωσης που ολοι αναγκαστηκαν να αφησουν σπιτια και να μεταναστευσουν (λαθραια)στην ελλαδα για να μεγαλωσουν τα παιδια τους...ποτε ομως δεν βρηκαν την συμπαρασταση που περιμεναν αλλα αντιθετα τους βρηκαν ολους σχεδον απεναντι τους γιατι θεωρουνταν απολιτιστοι, αμορφωτοι,κακοι,βιαστες,κλεφτες κ.τ.λ..η αστυνομια τους κυνηγουσε παντου και σχεδον παντα χρησιμοποιουσαν βια ακομα και σε εγγυες γυναικες...χωρις να εχει προηγηθει πρωτα καποια επιθεση απο μερους των αλβανων και ολους ανεξαρτητα τους στελνανε στην φυλακη...οσοι καταφερναν να παραμεινουν στην χωρα προσλαμβανονταν παρανομα απο εργοδοτες με μηνιαιο μισθο γυρω στα 200-300 ε και με αυτα επρεπε να συντηρησουν τις οικογενειες τους!!! μην απορειτε λοιπον γιατι υπαρχει απο την μερια ορισμενων αλβανων τετοια εχθρα προς τους ελληνες...αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι το επικροτω κιολας..καθε αλλο...απλως οταν εμεις οιελληνες αλλαζουμε πεζοδρομιο οταν βλεπουμε μαυρο και απομακρυνομαστε οταν βλεπουμε αλβανους πως μπορουμε να εχουμε την απαιτηση αυτοι να μας σεβονται...εξαλλου μην ξεχναμε και τους ελληνες μεταναστες στην γερμανια πως βριζουν την γερμανια που τους συντηρει...οποτε ας αφησουμε τον καθενα να λεει οτι θελει...το θεμα ειναι αν εμεις ειμαστε σωστοι απεναντι στους αλλους
...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top