Γόνιμες μέρες και αντισύλληψη

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εγω παλι πρεπει να ειμαι ο μονος 'σερνικος που εχει περιοδο οποτε μη με κατηγορεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν και τα ειπατε ολα , εχω κατι να ρωτησω / να πω :

φαντάσου ότι μια έκτροση ισοδυναμεί με 10 γέννες
Αυτο πως το ξερεις ;

Όποιος έχει κολλήσει ΣΜΝ συνήθως είναι από μόνιμες σχέσεις και όχι εφήμερες!
Χμ...δε ξερω πως το εννοεις αυτο. Για να γινει αυτο, πρεπει σχεδον ολοι που κολλανε ΣΜΝ, να κολλανε σε μονιμη σχεση, επειδη ειχε ο ενας συντροφος καποτε απο μια αλλη. Και δε το ηξερε. Και δεν ειχε ποτε συμπτωματα. Και δε το εψαξε. Και δε πηρε φαρμακο. Και δε το συζητησε ποτε με τη νεα συντροφο. Και δε πηραν προφυλαξεις.

Μπα...πιο πιθανο μου φαινεται να κολλανε απο εφημερες σχεσεις :P

Παντως τι ωραια που θα ταν αν δεν υπηρχαν τα ΣΜΝ....(α και ολες οι γυναικες ειχαν περιοδο-ρολοι.....και πολλες ορεξεις :D (πολλα ζητησα ε ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Αυτο πως το ξερεις ;

Χμ...δε ξερω πως το εννοεις αυτο. Για να γινει αυτο, πρεπει σχεδον ολοι που κολλανε ΣΜΝ, να κολλανε σε μονιμη σχεση, επειδη ειχε ο ενας συντροφος καποτε απο μια αλλη. Και δε το ηξερε. Και δεν ειχε ποτε συμπτωματα. Και δε το εψαξε. Και δε πηρε φαρμακο. Και δε το συζητησε ποτε με τη νεα συντροφο. Και δε πηραν προφυλαξεις.

Μπα...πιο πιθανο μου φαινεται να κολλανε απο εφημερες σχεσεις :P

Παντως τι ωραια που θα ταν αν δεν υπηρχαν τα ΣΜΝ....(α και ολες οι γυναικες ειχαν περιοδο-ρολοι.....και πολλες ορεξεις :D (πολλα ζητησα ε ; )
Βασικά συμπτώματα παρουσιάζει κατά κύριο λόγο η γυναίκα και σπάνια ο άντρας....Ενώ σε πολλά ΣΜΝ δεν υπάρχουν συμπτώματα και το ανακαλύπτεις τελείως τυχαία! Σκέψου λίγο λογικά....Σε εφήμερες σχέσεις συνήθως παίρνεις προφυλάξεις μιας και ούτε εμπιστοσύνη έχεις ούτε έχεις σκοπό να αφεθείς τελείως....Οι προφυλάξεις μειώνονται όσο είσαι σε μια μακρόχρονη σχέση όπου η οικειότητα και η εμπιστοσύνη υπάρχουν...Πάντως σε άντρα παρθένο προσωπικά δεν έχω πέσει....Αλλά ξέρω ότι όταν κάνω έρωτα με το σύντροφο μου κάνω και με τις προηγούμενες σχέσεις του....8)

Ωραία θα ήταν αλλά μήπως ζητάςςςςςςςςς πολλά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Nαι το ξερω οτι συχνα δεν υπαρχουν συμπτωματα και συχνα ειναι μονο στις γυναικες. Αλλα σκεψου και τα εξης : στις εφημερες σχεσεις , μη βαζεις στοιχημα οτι παιρνουν ολοι σωστες προφυλαξεις, + στις μονιμες περναει και καιρος και βλεπεις λιγο τι γινεται απο υγεια (αλλοι κανουν και καμια εξεταση κλπ).

Παντως εχεις δικιο, πολλα ζηταω. But i can dream cant i ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Παντως εχεις δικιο, πολλα ζηταω. But i can dream cant i ? :)

Ναι...αν μου αφήσεις να μπώ κι εγώ σε αυτό το όνειρο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μια έκτρωση μπορεί να μην ισοδυναμεί με 10 γέννες, αλλά σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο για τον γυναικείο οργανισμό (και για τη σχέση).

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ

Όταν η κόρη μου ήταν περίπου 10 μηνών, έμεινα ξανά έγκυος και δεν ήμουν σε θέση να κρατήσω ένα δεύτερο παιδί. Η καισαρική που είχα κάνει για να γεννήσω και η οικονομική μας κατάσταση δε μου το επέτρεπαν και εξάλλου είχα ήδη στα χέρια μου ένα βρέφος που απαιτούσε όλη μου την ενέργεια.

Ήμουν ανέκαθεν ενάντια στις εκτρώσεις μια που στο γυμνάσιο μια καθηγήτρια μας είχε δείξει ένα άρθρο από ιατρικό περιοδικό με εικόνες από εκτρώσεις σε διάφορα στάδια εγκυμοσύνης. Να σας πω μονάχα πως στον τρίτο μήνα της κύησης (σύμφωνα πάντα με το περιοδικό), το έμβρυο τεμαχίζεται για να αφαιρεθεί από τη μήτρα.

Μπορεί και να είχα επιλογή, πάντως αποφάσισα να προχωρήσω σε μια έκτρωση πιστεύοντας πως αν μη τι άλλο κάνω το καλύτερο για την κόρη που ήδη είχα.

Εκείνες τις μέρες όμως έχασα τον πατέρα μου από έμφραγμα και καθυστέρησα να πάω. Θα πρέπει να ήμουν χονδρικά στα τέλη του δεύτερου μήνα όταν έκλεισα τελικά το ραντεβού.

Η όλη διαδικασία πρέπει να κράτησε γύρο στο δεκαπεντάλεπτο. Μου είπαν να ξεκουραστώ και να φάω καλά και αυτό ήταν. Με έστειλαν σπίτι και όλα μέλι γάλα.

Μετά από δύο μέρες όμως άρχισαν τα προβλήματα. Είχα φριχτούς πόνους που με έκαναν να διπλώνομαι στα δύο. Οι πόνοι αυτοί δεν κρατούσαν όλη μέρα αλλά κανα δύο ώρες τα βράδια, περίπου την ίδια ώρα που είχα γεννήσει, (μπορεί να ήταν και άσχετο) και θύμιζαν πολύ πόνους γέννας.

Την τρίτη μέρα είδα στην τουαλέτα μια ροζ μάζα που αν κρίνω από τις φωτογραφίες που είχα δει σε βιβλία μπορεί να ήταν κομμάτι του εμβρύου και συγκεκριμένα το κεφαλάκι (Ο γιατρός το αρνείται, ο άντρας μου που το κοίταξε προσεκτικά όταν εγώ έφυγα κλαίγοντας από την τουαλέτα λέει πως ήταν-θα δείτε παρακάτω γιατί συνεχίζω να πιστεύω πως είχαμε δίκιο).

Τέταρτη μέρα και οι πόνοι συνεχίζουν, τα πρωινά είμαι μια χαρά αλλά τα βράδια υποφέρω. και ο γιατρός επιμένει πως όλα είναι μια χαρά και μου συστήνει να πάρω πιο βαριά αναλγητικά.

Πέμπτη μέρα βράδυ, ανεβάζω πυρετό και ο γιατρός έχει κλειστό το τηλέφωνο του και δεν μπορούμε να τον βρούμε πουθενά!

Ευτυχώς ο άντρας μου σκέφτηκε να πάρει τηλέφωνο τον δικό του ομοιοπαθητικό γιατρό.

Τα λόγια του ομοιοπαθητικού ήταν ακριβώς τα παρακάτω: Πάρε τη γυναίκα σου ΤΩΡΑ όχι σε πέντε λεπτά, ΤΩΡΑ και πηγαίνετε σε μια κλινική να της κάνουν μια Β Χορειακή (αιματολογική εξέταση που δείχνει με βεβαιότητα αν είσαι έγκυος ή όχι, καθώς μετράει την συγκεκριμένη ορμόνη στο αίμα -αν κάνω λάθος διορθώστε με, δεν είμαι και γιατρός).

Εδώ αρχίζει μια φοβερή ιστορία με τα μαιευτήρια που ανήκει σε μια άλλη συζήτηση, η ουσία είναι πάντως πως δεν σε δέχονται πουθενά αλλού εκτός από εκεί που έχεις γεννήσει γιατί δεν θέλουν να πάρουν την ευθύνη. Εσύ μπορεί να πεθαίνεις βέβαια αλλά σιγά τώρα...

Τέσπα με τα πολλά πήγαμε στο δικό μας μαιευτήριο όπου διέγνωσαν σύμφωνα με τη Β Χορειακή πως ήμουν ακόμη έγκυος (!!!) Μου κάνουν υπερηχογράφημα και ο γιατρός βλέπει μέσα στη μήτρα μου κομμάτια της κύησης (Μήπως τελικά είχαμε δίκιο για αυτό που είδαμε στην τουαλέτα? -δεν μπορώ να το ξέρω με βεβαιότητα) που δεν έχουν καθαριστεί καλά και που έχουν κολλήσει στη μήτρα μου και έχουν αρχίσει να ΣΑΠΙΖΟΥΝ! Ναι, καλά διαβάσατε! Ίσα που με πρόλαβαν. Θα πέθαινα από σηψαιμία...
Ξανά χειρουργείο, δεύτερη έκτρωση, δεύτερη ταλαιπωρία. Και πολύ βαριά αντιβίωση μετά…

Θα μου πείτε, εντάξει είχες γιατρό που μόνο γιατρός δεν ήταν, ναι...αλλά η αντισύλληψη ήταν δικό μου θέμα. Και αν πρόσεχα δεν θα είχα περάσει τίποτα απ' όλα αυτά!
Είναι μια ιστορία που γενικά έχω αποφασίσει να μοιράζομαι γιατί δεν πρέπει να πιστεύουμε πως με μια εκτρωσούλα όλα είναι μια χαρά και η ζωή συνεχίζεται.

Και εκτός από τις τεχνικές δυσκολίες θα πρέπει να σας πω πως ακόμα και σήμερα βλέπω καμιά φορά στον ύπνο μου πως νανουρίζω δύο μωρά... είναι και ο ψυχολογικός παράγοντας.

Μια έκτρωση μπορεί να μην είναι σαν δέκα γέννες, είναι όμως μια εμπειρία που μπορούμε να αποφύγουμε (εκτός κι αν είναι θέμα υγείας οπότε εκεί δεν έχεις επιλογές). Ο τρόπος αντισύλληψης που θα επιλέξουμε, για μένα είναι ένα θέμα που το ζευγάρι θα πρέπει να συζητά ώστε να παρθεί μια κοινή απόφαση, αλλά επιτρέψτε μου, η τελική επιλογή θα πρέπει να είναι της γυναίκας.

Εγώ για μένα είμαι ακόμα πιο αυστηρή. Η ευθύνη ολόκληρη είναι θέμα της γυναίκας, κι αυτό γιατί δεν μπορείς σαν γυναίκα να αφήσεις μια τόσο σημαντική απόφαση για τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΖΩΗ στα χέρια κάποιου άλλου. Θα τραβηχτεί, δε θα τραβηχτεί, του αρέσει το προφυλακτικό, δεν του αρέσει… μμμμ….

Μια έκτρωση μπορεί να μην είναι σαν δέκα γέννες αλλά σκεφτείτε λίγο... όταν κάνετε boot τον υπολογιστή σας, ε δεν είναι και ότι καλύτερο να διακόψετε τη διαδικασία πριν ολοκληρωθεί. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα ανθρώπινο σώμα που από την πρώτη στιγμή της σύλληψης προετοιμάζεται για την κύηση και όλες του οι λειτουργίες προσαρμόζονται ανάλογα και ξαφνικά, διακόπτουμε βίαια τη διαδικασία. Ε, πόσο καλό μπορεί να είναι αυτό?..

Η πιο σίγουρη μέθοδος είναι η αποχή ναι μεν αλλά...μας αρέσει το σεκς :) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
:( Ταλαιπωρηθηκες αρκετα βλεπω ! Τι %#$%^#@@ πρεπει να ταν ο 1ος ιατρος. Τεσπα ας μην επεκταθω.

Απλα ρωτησα απο που συμπαιρανε την ισοδυναμια αυτη, θεωρωντας οτι εννοουσε μια εκτρωση χωρις επιπλοκες, οχι οπως η δικη σου.

Παντως συμφωνω 100% οτι τελευταιο λογο πρεπει να τον εχει η γυναικα.

Και γενικα ειμαι υπερ των εκτρωσεων καθως ειμαι υπερ της επιλογης της γυναικας να παρει την αποφαση ή οχι μιας εκτρωσης. Ειναι κριμα να ερθει ενα παιδι στον κοσμο, που δε θα μπορει να μεγαλωσει σωστα, επειδη εγινε ενα λαθος στις προφυλαξεις κι επειδη δεν εχουμε ακομα 100% σιγουρα προφυλακτικα (ειτε φαρμακα ειτε condom).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όλη η ιστορία ανήκει πλέον στο παρελθόν. :)

Γιάννη, αν έχεις περισσότερα στοιχεία γι' αυτήν την ισοδυναμία, θα μας πεις κι εμάς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
εκτος ομως απο τηνγυναικα πρεπει να προσεχει κ ο αντρας δεν ειναι μονο δικη μας η ευθθνη το χαπι δεν ειναι η ευκολη λυση γιατι εξαιτιας του χαπιου πηρα 20 κιλα κ τςρα ειμαι σε διαιτα για να μπορεσω να κανω παιδι γιατι ο γιατρος μου ειπε οτι αν κανω τωρα παιδι θα εχει προβληματα οποτε εκοψα το χαπι κ χρησημοποιουμε προφυλακτικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Καταρχήν σόρρυ που άργησα να απαντήσω απλά το είδα τώρα το θέμα
Την ισοδυναμία μου την έχουν πει 2 γυναικολόγοι και ίσως πιο πολύ για να δείξουν την έκταση του κινδύνου που μπορεί να εγκυμωνεί μια έκτρωση. Μην κολάμε αν αντοιστοιχεί σε 5-10 η 50 γέννες το θέμα είναι ότι διακόπτουμε απότωμα μια διαδικασία και παρεμβαίνουμε στην ομαλή λειτουργία του οργανισμού. Διάβασα προσεκτικά ότι έγραψε η Isiliel και ειλικρινά θέλω να σε συγχαρώ που έγραψες με τόσο λεπτομέρεια το τι πέρασες. Το κομμάτι της αντισύληψης πάντα δυστηχώς περνάει σε δευτερο κομμάτι και πάντα προηγείτε η απόλαυση για πολλά ζευγάρια. Για εμένα είναι αρκετά σημαντικό και δεν είναι κάτι με το οποίο παίζουμε. Λυπάμε για ότι πέρασες Isiliel απλά ευχομαι το παρακάτω κείμενο να πιάσει τόπο και κάποια άτομα να ευαισθητοποιηθούν περισσότερο στο θέμα.
Όσο αφορά την κατάλληλη αντισυληπτική μέθοδο, πέρα απο τα στατιστικά δεν μπορούμε να μιλάμε γενικά για το τι ισχύει. Άλλος έχει παρενέργειες και άλλος όχι απο τα χάπια τα οποία όμως πρέπει να δύνονται ΜΟΝΟ από γυναικολόγο και κατόπιν συγκεκριμένων εξετάσεων.
Η ευθύνη σίγουρα βαραίνει και τους δύο και γενικά είναι καλύτερο να μην κάνεις τίποτα πάρα να παίζεις το κεφάλι σου κορώνα - γράμματα.
Πολύ προσοχή επίσης και στα προφυλακτικά, διαλέγετε μόνο επώνυμες μάρκες και καλό είναι να ξεχάσετε περίπτερα και super-market και να τα αγοράζεται απο τα φαρμακεία. Η ζέστη κάνει ζημιά και αλλιώνει το προφυλακτικό και τα σπερματοκτώνα υγρά του. Τα φαρμακεία πάντα διαθέτουν κλιματισμό και αποθηκευουν όλα τους τα προιόντα σε ιδανικές συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
το θέμα είναι ότι διακόπτουμε απότωμα μια διαδικασία και παρεμβαίνουμε στην ομαλή λειτουργία του οργανισμού.
Καλα αυτο το κανουμε και με ενα αντισυλλιπτικο. Θελω να πω, μου φανηκε υπερβολική η αντιστοιχια εκτρωσης-γεννας, καθως η γεννα δεν ειναι παιξε γελασε διαδικασια. Τεσπα, οπως ειπε και η isiliel δεν ειναι αυτο το θεμα. Συμφωνω με τα υπολοιπα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Καλα αυτο το κανουμε και με ενα αντισυλλιπτικο. Θελω να πω, μου φανηκε υπερβολική η αντιστοιχια εκτρωσης-γεννας, καθως η γεννα δεν ειναι παιξε γελασε διαδικασια. Τεσπα, οπως ειπε και η isiliel δεν ειναι αυτο το θεμα. Συμφωνω με τα υπολοιπα :)

To ίδιο πράγμα λέμε, επειδή η γέννα δεν είναι παίξε γέλασε η έκτρωση είναι ακόμα χειρότερη. Δεν παρουσιάζουν την γέννα ως κάτι απλό, απλά την έκτρωση σαν κάτι ακραίο! Το αντισυλληπτικό είναι προληπτικό μέσο δεν επιτρέπει στο ωάριο να κατέβει στην μήτρα, αλλα η έκτρωση γίνεται αφού έχει ενεργοποιηθεί η διαδιακασία της εγκυμωσύνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
επειδή η γέννα δεν είναι παίξε γέλασε η έκτρωση είναι ακόμα χειρότερη.
Δε λεω αυτο εγω. Δεν πιστευω οτι προκυπτει το ενα απο το αλλο. Πιο ακραια διαδικασια ηθικα, ναι. Αλλα μιλουσα οσον αφορα την σωματικη καταπονηση και ταλαιπωρια.

Γνωριζω τι κανει το αντισυλλυπτικο, δεν εκανα συγκριση, παραδειγμα ηταν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Αλλα μιλουσα οσον αφορα την σωματικη καταπονηση και ταλαιπωρια.

:)

Ο οργανισμός επιβαρύνεται και στις δύο περιπτώσεις απλα στην περίπτωση της εκτρωσης η νάρκωση δεν σε αφήνει να νοιώσεις την κοπωση,η γυναίκα μπορεί να κοιμάται ο οργανισμός της όμως είναι ξύπνιος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
I know, απλα δε νομιζω οτι επιβαρυνεται το ιδιο να σου αφαιρεσουν μια μικρη μαζα, με το να γεννησεις 3 κιλα ζωντανο οργανισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
I know, απλα δε νομιζω οτι επιβαρυνεται το ιδιο να σου αφαιρεσουν μια μικρη μαζα, με το να γεννησεις 3 κιλα ζωντανο οργανισμο.

Mην το προσεγγίζεις μόνο έτσι, σκέψου το εξης ο 3 κιλα ζωντανός οργανισμός που λες ακολουθεί την φυσική διαδικασία της κύησης όταν ερθει η ωρα να γεννηθεί.
Αντιθετα το μόλις λιγων χιλιοστων εμβρυο ακολουθει την εντελως αφυσικη διαδικασια να αποκολληθει απο την μητρα κυριολεκτικά να το ρουφήξουν και ενω το γυναικειο σωμα είναι σε περιοδο κυησης αυτο διακοπτεται βιαια προτου ολοκληρωθεί.
Κοινως μην βλέπεις τα πράγματα με το ζύγι;)
Το να διακοπεί μια εγκυμοσύνη είναι πολυ πιο επικίνδυνο απο το να γεννήσεις, αυτον τον παραλληρισμο κανουν οι γιατροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
I know, απλα δε νομιζω οτι επιβαρυνεται το ιδιο να σου αφαιρεσουν μια μικρη μαζα, με το να γεννησεις 3 κιλα ζωντανο οργανισμο.
το θέμα δεν είναι μόνο το ΤΙ αφαιρείται αλλά και το ΠΩΣ αφαιρείται....
όπως είπε και η Κλέφτρα, ο τοκετός είναι μια διαδικασία που η φύση έχει προνοήσει και έχει εφοδιάσει το γυναικείο σώμα με ότι χρειάζεται για να το επιτεύξει χωρίς (ιδιαίτερα) προβλήματα....
Η έκτρωση όμως....
Θα σου πω πολύ περιληπτικά ποια είναι η διαδικασία (πέραν της νάρκωσης)
Τα παρακάτω είναι λίγο κάπως γιαυτό αν δεν έχετε γερό στομάχι.. μην τα διαβάσετε.
Εισάγωνται μεταλλικά αντικείμενα απ τον κόλπο της γυναίκας στο βάθος της μήτρας που έχουν διάφορες διατομές και μοιάζουν με κρεμάστρες στην κορυφή....
Ξεκινάνε από μέγεθος καλαμάκι για να φτάσουν σε μέγεθος αρκετά μεγαλύτερο από ένα αντρικό όργανο...
Στην διάρκεια λοιπόν αυτή, η κάθε "κρεμάστρα" ξύνει την μήτρα της γυναίκας.... καθώς και πετσοκόβει το έμβρυο ..... (Το οποίο έμβρυο αν και δεν είναι ακόμα άνθρωπος, αν και δεν σκέφτεται, αν και δεν είναι μεγαλύτερο από μια καρφίτσα) πάει και στριμώχνεται όσο πιο πίσω μπορεί στην μήτρα γιατί "αντιλαμβάνεται τον κίνδυνο"....
Εν συνεχεία ρουφάνε με ειδικά μηχανήματα τα "υπολείμματα" της κύησης .....
Αυτό σαν διαδικασία αντιστοιχεί ίσα με 10 γένες για την μήτρα της γυναίκας... τόση είναι η ταλαιπωρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Ναι το προφυλακτικό ειναι κατι πιο υγειινο και ασφαλες απο το χαπι. Κακως παιρνατε χαπι αντι για προφυλακτικο (αν το χαπι ειχε καλυτερα αποτελεσματα και καμια παρενεργεια, ολοι αυτο θα διαλεγαμε ασυζητιτί). Καλυτερα να μην πολυ παιζετε με τις ορμονες γιατι επιδρουν στις πιθανοτητες για καρκινους.

Κάτι τέτοιο δεν ισχυει.
Μόνο η Ελλάδα είναι τόσο πίσω σε ποσοστό χρήσης αντισυλληπτικών του 2-3% ενώ στην Ευρώπη το ίδιο ποσοστό είναι 30% και στις ΗΠΑ ξεπερνά το 60%.
Τα αντισυλληπτικά νέας γενιάς έχουν μηδαμινές παρενέργεις όταν δίνονται σε κάθε γυναίκα τα κατάλληλα από τον γυναικολόγο της και ποσοστό αποτυχίας μικρότερο του 0,5%. Αυξάνουν τις πιθανότητες μόνο για καρκίνο του μαστού και μόνο όταν υπάρχει κληρονομική προδιάθεση.Κατά τ άλλα η μέθοδος των χαπιών είναι ουδέτερη σε ότι αφορά αυτό το είδος καρκίνου. Σε άλλα είδη όπως καρκίνος των ωοθηκών και του ενδομητρίου μειώνουν τις πιθανότητες έωσ και 70% !Πολύ μεγάλο όφελος δε νομίζετε??
Συν των άλλων πλεονεκτημάτων όπως:μείωση κινδύνου εμφάνισης ινομυωμάτων, κύστεων των ωοθηκών και καλοήθους νόσου των μαστών, αντιμετώπιση προβλημάτων περιόδου όπως αφόρητοι πόνοι και αστάθεια κύκλου, βελτίωση ακμής,αυξημένης τριχόπτωσης ,σμηγματόρροιας και υπερτρίχωσης προσώπου καθώς και μείωση έως και 50% της πιθανότητας εμφάνισης φλεγμονώδους νόσου της πυέλου...

P.S. Ολα τα παραπάνω περιγράφονται πιο εκτενώς και πιο επιστημονικώς τεκμηριωμένα στον οδηγό αντισύλληψης της μαιευτικής και γυναικολογικής κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και της φαρμακευτικής εταιρίας Schering.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
kleftra δε το βλεπω με το ζυγι, απλα ηταν ενα παραδειγμα. Καταλαβα τι λες και ειναι λογικο αυτο που λες. συνεχιζω να μην εχω πειστει ομως. Δες παρακατω. Και συ ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ

Εσεις μιλατε για διακοπη κυησης προχωρημενης. Αν καθυστερησει το πραμα φυσικα και γινεται πιο επικινδυνο και βαρια διαδικασι. Αλλα νωρις ειναι πολυ πιο απλα τα πραματα. (και πραγματικα δεν υπαρχει λογος να καθυστερησει κανεις).Kαι μη ξεχναμε οτι δεν υπαρχει μονο χειρουργικη εκτρωση.

"Εδώ θα αρκεστούμε να πούμε ότι η ιατρική πράξη της διακοπής της εγκυμοσύνης φυσικα και πρεπει να διενεργείτε από καλα εξειδικευμένο Γυναικολόγο και κάτω από τις υπαγορευμένες ιατρικες συνθήκες, είναι μια σχετικα εύκολη ιατρική πράξη που όσες φορές και να επαναληφθεί κανένα πρακτικά κακό δεν κανει στην μήτρα. Δεν πρεπει να εφαρμόζεται σαν αντισυλληπτική μέθοδος και εάν μπορει να την αποφύγει κανείς καλύτερα έτσι." -Δρ. Νικος Ιοσηφιδης, WomansHealth- (βιογραφικο σπουδων εδω (δε τον ξερω, τυχαια τον βρηκα)


Eνα αλλο (παλι τυχαιο ευρημα) :

"Μέσα στην πρώτη εβδομάδα λοιπόν ένας έμπειρος γυναικολόγος μπορεί με ένα λεπτό καθετήρα να αναρρόφηση το περιεχόμενο της μήτρας κάνοντας χρήση μόνο μιας ένεσης ενός παυσίπονου.
Η διαδικασία είναι γρήγορη και μπορεί να γίνει σε μια επίσκεψη στο ιατρείο. Η γυναίκα δεν νοιώθει καθόλου πόνο, φεύγει όμως με τις ίδιες ενοχές. Γι' αυτό η χρήση μιας από τις πολλές αντισυλληπτικές μεθόδους που διαθέτουμε θα σας προφυλάξει από μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη και τις ενοχές που συνοδεύουν την διακοπή της με νάρκωση ή χωρίς νάρκωση. -Δρ. Κύπρος Χριστοφίδης"


Και τελος απο Wikipedia :

"Effective in the first trimester of pregnancy, chemical (also referred to as a medical abortion), or non-surgical abortions comprise 10% of all abortions in the United States and Europe. The process begins with the administration of either methotrexate or mifepristone, followed by misoprostol. When appropriately used, 98% of women undergoing medical termination of pregnancy will experience completed abortion without surgical intervention."

"Early-term surgical abortion is a simple procedure. When performed before the 16th week by competent doctors — or, in some states, nurse practitioners, nurse midwives, and physician assistants — it is safer than childbirth."

"In the United Kingdom, the number of deaths due to legal abortion between the years of 1991 and 1993 was 5, as compared to the 9 deaths caused by ectopic pregnancy during the same time frame. In the United States, during the year 1999, there were 4 deaths due to legal abortion, 10 due to miscarriage, and 525 due to pregnancy-related reasons."

Τι θελω να πω. Φυσικα και ειναι επικινδυνη και μπορει να εχει επιπλοκες κλπ και δε πρεπει να την λαμβανουμε σαν ενα απλο θεμα γενικα. ΑΛΛΑ....αυτα ισχυουν κυριως (αν οχι αποκλειστικα), για εκτρωσεις μετα απο αρκετες εβδομαδες κυησης. Αν μια εκτρωση γινει το 1ο μηνα πχ, τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα και ασφαλη.

Φυσικα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δε πρεπει να το βλεπουμε σαν ευκολη λυση ή μεθοδο αντισυλληψης. Απλα επισημανω οτι δεν ειναι παντα κατι το τραγικό (οργανικά μιλαω) για τη γυναικα. Και οταν μερικες γυναικες καλως ή κακως ΔΕ θα μπορουν να κρατησουν ενα παιδι, καλο ειναι να ξερουν ολες τις λεπτομερειες περι εκτωσης και να πανε να την κανουν το δυνατον γρηγοροτερα (αφου εχει αποφασιστει).
----

diddle : Οταν υπαρχουν απο πισω φαρμακευτικες εταιριες με τεραστια συμφεροντα δισεκατομυριων, καλυτερα να "κραταμε μικρο καλαθι" οσων αφορα τις "αποδειξεις" του τι κανει καθε ουσια που βαζουμε στο σωμα μας. Αλλα ακομα και οσα ειπες να ισχυουν 100% , και παλι το προφυλακτικο ειναι πιο ασφαλης και πιο υγεινη μεθοδος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έγινε ένα σπλιτάκι το οποίο θα βρείτε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top