Αλλαγή διδάσκοντα χωρίς απόσυρση του προηγουμένου

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Λόγω του θανάτου του συζύγου μίας Φιλολόγου του σχολείου μας - που μας έκανε Έκθεση και Ιστορία- η εν λόγω Φιλόλογος λείπει κάποιες μέρες και μία άλλη προσφέρεται, αφού μεν της ζητήθηκε απο το Λυκειάρχη να μας αναπληρώνει τα κενά στο μάθημα που κάνει αυτή που λείπει, πιο συγκεκριμένα έκθεση. Γνωρίζω για τους νόμους 18726/1978 που αναφέρει ότι οι διευθυντές φροντίζουν να απασχολείται η τάξη από εφημερεύοντα ή υποδιευθυντή και 6392/1983 που αναφέρει ότι οι διευθυντές φροντίζουν να τροποποιούν το πρόγραμμα ώστε να φεύγουν νωρίτερα οι μαθητές. Προσπερνώ ότι ήδη το σχολείο γίνεται παράνομο έτσι, και ρώτησα την καθηγήτρια αυτή για το αν θα πάρουμε απουσίες σε περίπτωση που δεν παρευρεθούμε, και απάντησε καταφατικά ότι θα πάρουμε δηλαδή κανονικά απουσίες. Για να τεκμηριώσω περισσότερο μαζί με το υπόλοιπο 5μελές την άποψη να μην κάνουμε μάθημα, αλλά κενό έως ότου έρθει η καθηγήτρια, θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει ότι το ίδιο μάθημα δεν μπορεί να διδάσκεται από δύο καθηγητές ή κάτι τέτοιο.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
..... Για να τεκμηριώσω περισσότερο μαζί με το υπόλοιπο 5μελές την άποψη να μην κάνουμε μάθημα, αλλά κενό έως ότου έρθει η καθηγήτρια, θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει ότι το ίδιο μάθημα δεν μπορεί να διδάσκεται από δύο καθηγητές ή κάτι τέτοιο.
Μισό λεπτό να δω αν κατάλαβα καλά. Δηλαδή:
Θα λείψει για κάποιο χρονικό διάστημα η καθηγήτριά σας και ο διευθυντής σας προσπαθεί να την αναπληρώσει προσωρινά, κάτι απολύτως νόμιμο, έτσι ώστε να μην μείνετε πίσω στην ύλη και να μην έχετε πρόβλημα στο τέλος με την τράπεζα θεμάτων. Μια άλλη καθηγήτρια δέχτηκε να κάνει την αναπλήρωση, μάλλον πέρα από το υποχρεωτικό της ωράριο και φυσικά χωρίς να πληρωθεί για τις παραπάνω ώρες που θα κάνει. Όμως εσείς αντιδράτε, καθώς προτιμάτε να κάνετε κενά παίζοντας μπάλα στην αυλή ή να σχολάτε πιο νωρίς και να πηγαίνετε στις καφετέριες. Φαντάζομαι τις μέρες αυτές κάνατε και καταλήψεις ζητώντας "καλύτερη παιδεία".
Αν κατάλαβα σωστά, δε νομίζω ότι αξίζει να το σχολιάσω...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Πρώτον, εν μέρει καλα κατάλαβες αλλά, η καθηγήτρια αυτή θα λείψει για μία εβδομαδα max. Και ακόμα μια καθηγήτρια που κάνει στην πρώτη έλειψε 4 μέρες και χασαν σύνολο κάπου 12 ώρες. Αυτοί γιατί να μην αναπληρώσουν; Τέλος, το δικό μου σχολείο δεν έκανε καταληψη...

Δηλαδή οι δικές μας 5 ώρες πειράζουν (2 Εκεθση και 3 Ιστορία) αλλα οι 12 της Α που δινει επισης με τραπεζα δεν πειραζουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Μισό λεπτό να δω αν κατάλαβα καλά. Δηλαδή:
Θα λείψει για κάποιο χρονικό διάστημα η καθηγήτριά σας και ο διευθυντής σας προσπαθεί να την αναπληρώσει προσωρινά, κάτι απολύτως νόμιμο, έτσι ώστε να μην μείνετε πίσω στην ύλη και να μην έχετε πρόβλημα στο τέλος με την τράπεζα θεμάτων. Μια άλλη καθηγήτρια δέχτηκε να κάνει την αναπλήρωση, μάλλον πέρα από το υποχρεωτικό της ωράριο και φυσικά χωρίς να πληρωθεί για τις παραπάνω ώρες που θα κάνει. Όμως εσείς αντιδράτε, καθώς προτιμάτε να κάνετε κενά παίζοντας μπάλα στην αυλή ή να σχολάτε πιο νωρίς και να πηγαίνετε στις καφετέριες. Φαντάζομαι τις μέρες αυτές κάνατε και καταλήψεις ζητώντας "καλύτερη παιδεία".
Αν κατάλαβα σωστά, δε νομίζω ότι αξίζει να το σχολιάσω...

Αυτό έπιασα κ εγώ. Είτε καταλάβαμε και οι δύο λάθος, είτε οι ενστάσεις για τετράγωνες τυρόπιτες είναι πλέον μπανάλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Αυτό έπιασα κ εγώ. Είτε καταλάβαμε και οι δύο λάθος, είτε οι ενστάσεις για τετράγωνες τυρόπιτες είναι πλέον μπανάλ.

Εξηγήθηκα πιο πάνω γιατί όντως παρεξηγήθηκα στο αρχικό κείμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Εξηγήθηκα πιο πάνω γιατί όντως παρεξηγήθηκα στο αρχικό κείμενο...

Λεγοντας εξηγηθηκες εννοεις αυτο(χοντροκομενα βεβαια): "Αφου οι πρωτη γλιτωσε το μαθημα, εμεις δεν εχουν δικαιωμα να το γλιτωσουμε;;;", γιατι αυτο λες πρακτικα. Σορρυ φιλε μου αλλα κανεις ενα τεραστιο φαουλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Λεγοντας εξηγηθηκες εννοεις αυτο(χοντροκομενα βεβαια): "Αφου οι πρωτη γλιτωσε το μαθημα, εμεις δεν εχουν δικαιωμα να το γλιτωσουμε;;;", γιατι αυτο λες πρακτικα. Σορρυ φιλε μου αλλα κανεις ενα τεραστιο φαουλ.
Ενταξει τι να πω ισως να εχετε και δικαιο αλλα γινεται τοσος ντορος να αναπληρωσουν τις ωρες για το τιποτα. Στην τελικη 2 ωρες ειναι αυτες που θα αναπληρωθουν. Αυτες περιμενουμε εμεις. Anyway, δεν υπαρχει λογος συζητησης νομιζω του θεματος πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντί να πάτε να ευχαριστήσετε τόσο το Λυκειάρχη για το ενδιαφέρον του όσο και την καθηγήτρια για την προθυμία της, εσείς ψάχνετε νόμους και προφήτες για να μην κάνετε μάθημα. Τι να πω ... Πάνω που είπα ότι τα έχω ακούσει όλα, ήρθε αυτό και με αποτελείωσε. Πάντως μέχρι τώρα έχω ακούσει παράπονα για το χάσιμο των ωρών και όχι για την αναπλήρωσή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Αντί να πάτε να ευχαριστήσετε τόσο το Λυκειάρχη για το ενδιαφέρον του όσο και την καθηγήτρια για την προθυμία της, εσείς ψάχνετε νόμους και προφήτες για να μην κάνετε μάθημα. Τι να πω ... Πάνω που είπα ότι τα έχω ακούσει όλα, ήρθε αυτό και με αποτελείωσε. Πάντως μέχρι τώρα έχω ακούσει παράπονα για το χάσιμο των ωρών και όχι για την αναπλήρωσή τους.

καλα 15 χρονων ειναι και εμεις θα παραπονιομασταν που θα χαναμε το κενο, αλλα να φτασουμε στο σημειο να ψαχνουμε νομους ειναι λιγο αστειο και λιγο τραβηγμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
σοβαρα τωρα; βλεπεις οτι το θεμα ειναι του 2008 και οτι απαντανε αλλοι (οχι οτι αν απαντουσαν οι ιδιοι θα ηταν τοσο τρομερο να ειχαν αλλαξει αποψη ΕΞΙ χρονια μετα); προφανως δεν καθομαι να το διαβασω αλλα μπορεις να καταλαβεις οτι ο καθε ανθρωπος εχει την δικη του αποψη. μην συγκρινεις με αλλες περιπτωσεις, ο λυκειαρχης κανει το καλυτερο που μπορει για εσας και να εισαι σιγουρος οτι ξερει πολυ καλυτερα απο εσας τους ιδιους το δικο σας καλο. ολοι χαιρομασταν με τα κενα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καλο να χανονται μαθηματα. ξενερωσε με την ησυχια σου και μπες στην ταξη να κανεις μαθημα.

γιατί όμως αυτοί οι άλλοι δε λένε τίποτα. σε μένα έπεσαν όλοι οι συνετοί;
και να πω και κατι που εμαθα σημερα. να το δεχτω οτι σε μας τα αναπληρωνει (αν και ειναι για λιγο). στην τριτη που βαζει να αναπληρωνουν τον επιταφιο, μαθημα γενικής που ουτως ή αλλως δεν προσεχει κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
ετσι ειναι η ζωη αδικη. πιο αδικη δεν παει. η δικαιωση δεν ερχεται ποτε.
σου ειπα σε καταλαβαινω κι εγω θα ξενερωνα αλλα δεξου πως θα γινει αναπληρωση και μια μερα να εισαι σιγουρος οτι θα το δεις και απο αλλη οπτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
ετσι ειναι η ζωη αδικη. πιο αδικη δεν παει. η δικαιωση δεν ερχεται ποτε.
σου ειπα σε καταλαβαινω κι εγω θα ξενερωνα αλλα δεξου πως θα γινει αναπληρωση και μια μερα να εισαι σιγουρος οτι θα το δεις και απο αλλη οπτικη.
μπορώ να το δω και τώρα από άλλη οπτική. Πολύ καλό εκ μέρους τους ήταν αλλά επαναλαμβάνω ότι αν ήταν για περισσότερο καιρό θα ήταν μια χαρά δεκτό απλά τώρα οι 2 ώρες που θα χάνονταν δεν θα επέφεραν μεγάλη ζημιά. Ακόμα χαίρομαι που με καταλαβαίνεις εν αντιθέσει με όλους τους υπόλοιπους του θέματος που από ό,τι φαίνεται γεννήθηκαν 25χρονοι και ώριμοι κατευθείαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
γιατί όμως αυτοί οι άλλοι δε λένε τίποτα. σε μένα έπεσαν όλοι οι συνετοί;
και να πω και κατι που εμαθα σημερα. να το δεχτω οτι σε μας τα αναπληρωνει (αν και ειναι για λιγο). στην τριτη που βαζει να αναπληρωνουν τον επιταφιο, μαθημα γενικής που ουτως ή αλλως δεν προσεχει κανεις;

Γιατί οι περισσότεροι που απαντάνε είναι παιδιά στην ηλικία σου ενώ εμείς έχουμε άλλη ηλικία,λογική,και άποψη.
Και εμείς θέλαμε κενά,αλλά όχι να ψάχνουμε και νόμους. Σιγά μην το πάτε και δικαστικά. Αντί να χαίρεστε που ενδιαφέρεται ο καθηγητης, μιας και δίνετε με την τράπεζα θεμάτων, σε λίγο θα τον τρέχετε στα δικαστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εγώ λέω να κάνετε κατάληψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
πωωωω ρε φιλε εδω στην Αφρικη τα παιδακια κανουν μαθημα σε καταμεστες αιθουσες (μονο τα "πλουσια") κι εσυ που πας σε σχολειο και μορφωνεσαι (δεν εχει σημασια το ποσο!) παραπονιεσαι!!!! κι οχι μονο παραπονιεσαι αλλα ψαχνεις και τους νομους!!!!! αντι να λες ευχαριστω που δεν χανετε ωρες και προχωρατε στην υλη σας καθεσαι και κλαιγεσαι εδω περα (βρηκες φορουμ ομως!) και περιμενεις να σε υπερασπιστουμε κιολας! Μαθε λοιπον οτι η αμορφωσια ειναι αυτη που μας εχει φερει εδω που μας εχει φερει...αν εσυ παρολ'αυτα θες να αραξεις μεχρι να ερθει η καθηγητρια σου παρε τις απουσιες σου και μην παραπονιεσαι, κατσε σπιτι σου και κοιμησου, το λυκειο ετσι κι αλλιως δεν ειναι υποχρεωτικο. Και τελος σκεψου πως υπαρχουν παιδια που ενδιαφερονται για την μαθηση και που δεν πανε φροντιστηριο και περιμενουν απο το σχολειο να μαθουν, κατι το οποιο με κενα και καταληψεις δεν θα γινει! Μπραβο να λες και στον "παρανομο" διευθυντη που ενδιαφερθηκε να σας βρει αντικαταστατη αντι να καθεται και να ρεμβαζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Για να είμαστε ειλικρινείς εδώ πέρα, εμείς (ή μάλλον εσείς) που κατακρίνουμε το παιδί πρέπει να ξέρουμε ότι και εμείς στα δεκαπέντε πετούσαμε στον έβδομο ουρανό στο άκουσμα της λέξης "κενό" οπότε pump your brakes λιγάκι και χαλαρώστε. Από την άλλη, εκεί που ο φίλος μας έχει άδικο είναι στο ότι προσπαθεί να βρει παραθυράκια στους νόμους για να γλιτώσει μάθημα. Είπαμε, ένα κενό που και που είναι καλοδεχούμενο για να μην τρελαθούμε αλλά καλύτερα να μην χάνονται απανωτές ώρες γιατί στο τέλος εναντίον σας θα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
πωωωω ρε φιλε εδω στην Αφρικη τα παιδακια κανουν μαθημα σε καταμεστες αιθουσες (μονο τα "πλουσια") κι εσυ που πας σε σχολειο και μορφωνεσαι (δεν εχει σημασια το ποσο!) παραπονιεσαι!!!! κι οχι μονο παραπονιεσαι αλλα ψαχνεις και τους νομους!!!!! αντι να λες ευχαριστω που δεν χανετε ωρες και προχωρατε στην υλη σας καθεσαι και κλαιγεσαι εδω περα (βρηκες φορουμ ομως!) και περιμενεις να σε υπερασπιστουμε κιολας! Μαθε λοιπον οτι η αμορφωσια ειναι αυτη που μας εχει φερει εδω που μας εχει φερει...αν εσυ παρολ'αυτα θες να αραξεις μεχρι να ερθει η καθηγητρια σου παρε τις απουσιες σου και μην παραπονιεσαι, κατσε σπιτι σου και κοιμησου, το λυκειο ετσι κι αλλιως δεν ειναι υποχρεωτικο. Και τελος σκεψου πως υπαρχουν παιδια που ενδιαφερονται για την μαθηση και που δεν πανε φροντιστηριο και περιμενουν απο το σχολειο να μαθουν, κατι το οποιο με κενα και καταληψεις δεν θα γινει! Μπραβο να λες και στον "παρανομο" διευθυντη που ενδιαφερθηκε να σας βρει αντικαταστατη αντι να καθεται και να ρεμβαζει...
Βιαζεσαι να με κατακρινεις. Πρώτον, θα έπρεπε να σου περάσει από το μυαλό ότι άνθρωπος που συντάσσει κείμενο χωρίς ορθογραφικά και με σωστό λεξιλόγιο, γραμματική κ.λπ. δεν είναι κάποιος που δεν θέλει να πάει στο Λύκειο ή πάει μόνο για το απολυτήριο. Μάθε επίσης ότι στο δικό μου σχολείο, και από ό,τι έχω μάθει και σε άλλα, το 95-98% των μαθητών ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΡΟΝΤΑΙ πηγαίνουν σε κάποιο φροντιστήριο.
Λες επίσης ότι η αμορφωσιά μας έχει φέρει εδώ που είμαστε. Ναι, απόλυτα λογικό, αν δούμε ότι έχουμε τόσους πολλούς με πτυχίο(!), τόσα παιδιά που μπαίνουν στην Τριτοβάθμια(!). Τόσοι άνεργοι τελειόφοιτοι είναι αμόρφωτοι και δεν εργάζονται;
Επιπλέον, αυτές οι συγκρίσεις με την Αφρική δε βγάζουν νόημα. Επειδή στην Αφρική δεν έχουν να φάνε πρέπει εγώ να σκάσω στο φαΐ. Επειδή εκεί δε μορφώνονται σωστά, θα πειράξει να χάσω δύο ώρες μάθημα. Προανέφερα κιόλας ότι το σχολείο μου δεν κάνει καταλήψεις οπότε δεν έχεις point εκεί.

ΥΓ: Γ.Μ.Ο πέρσι είχα 18,1, μπορώ να σου στείλω το αριστείο μου σε πμ γιατί τους βαθμούς δεν θυμάμαι που τους έχω...

edit: Από το σχολείο δεν έχω λάβει ιδιαίτερη μόρφωση. Απο φροντιστήρια δε πολλή και όχι μόνο σε μαθητικά ζητήματα ;)

Για να είμαστε ειλικρινείς εδώ πέρα, εμείς (ή μάλλον εσείς) που κατακρίνουμε το παιδί πρέπει να ξέρουμε ότι και εμείς στα δεκαπέντε πετούσαμε στον έβδομο ουρανό στο άκουσμα της λέξης "κενό" οπότε pump your brakes λιγάκι και χαλαρώστε. Από την άλλη, εκεί που ο φίλος μας έχει άδικο είναι στο ότι προσπαθεί να βρει παραθυράκια στους νόμους για να γλιτώσει μάθημα. Είπαμε, ένα κενό που και που είναι καλοδεχούμενο για να μην τρελαθούμε αλλά καλύτερα να μην χάνονται απανωτές ώρες γιατί στο τέλος εναντίον σας θα είναι.

Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη. Βέβαια είναι καλό να μη χάνονται απανωτές ώρες για θέματα κάλυψης της ύλης αλλά εδώ μιλάμε για το παραμικρό. Anyway...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Η Διαμαντοπούλου είχε περάσει τροπολογία (πλην όλων των άλλων καλών) σχετικά με τα κενά. Τα τελευταία 4 χρόνια, σε περίπτωση που απουσιάζει καθηγητής, ο διευθυντής είναι υποχρεωμένος να φροντίσει ότι οι μαθητές θα απασχολούνται από κάποιο άλλο διδάσκοντα. Όταν, μάλιστα, η απουσία είναι πολυήμερη, θα πρέπει να φροντίσει ώστε να περιοριστούν στο ελάχιστο οι χαμένες ώρες του μαθήματος (δηλαδή, όχι μόνο να βάλει έναν καθηγητή μέσα στην τάξη, αλλά να φροντίσει ο καθηγητής αυτός να είναι αρμόδιος να διδάξει το αντίστοιχο μάθημα). Και, από όσο ξέρω, δεν υπάρχει παραθυράκι σε αυτό...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathisdim

Νεοφερμένος

Ο stathisdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Βιαζεσαι να με κατακρινεις. Πρώτον, θα έπρεπε να σου περάσει από το μυαλό ότι άνθρωπος που συντάσσει κείμενο χωρίς ορθογραφικά και με σωστό λεξιλόγιο, γραμματική κ.λπ. δεν είναι κάποιος που δεν θέλει να πάει στο Λύκειο ή πάει μόνο για το απολυτήριο. Μάθε επίσης ότι στο δικό μου σχολείο, και από ό,τι έχω μάθει και σε άλλα, το 95-98% των μαθητών ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΡΟΝΤΑΙ πηγαίνουν σε κάποιο φροντιστήριο.
Λες επίσης ότι η αμορφωσιά μας έχει φέρει εδώ που είμαστε. Ναι, απόλυτα λογικό, αν δούμε ότι έχουμε τόσους πολλούς με πτυχίο(!), τόσα παιδιά που μπαίνουν στην Τριτοβάθμια(!). Τόσοι άνεργοι τελειόφοιτοι είναι αμόρφωτοι και δεν εργάζονται;
Επιπλέον, αυτές οι συγκρίσεις με την Αφρική δε βγάζουν νόημα. Επειδή στην Αφρική δεν έχουν να φάνε πρέπει εγώ να σκάσω στο φαΐ. Επειδή εκεί δε μορφώνονται σωστά, θα πειράξει να χάσω δύο ώρες μάθημα. Προανέφερα κιόλας ότι το σχολείο μου δεν κάνει καταλήψεις οπότε δεν έχεις point εκεί.

ΥΓ: Γ.Μ.Ο πέρσι είχα 18,1, μπορώ να σου στείλω το αριστείο μου σε πμ γιατί τους βαθμούς δεν θυμάμαι που τους έχω...

edit: Από το σχολείο δεν έχω λάβει ιδιαίτερη μόρφωση. Απο φροντιστήρια δε πολλή και όχι μόνο σε μαθητικά ζητήματα ;)
Ουτε τα φροντιστήρια είναι ναοί της γνώσης ούτε ο Μ.Ο. είναι κάτι το ιδιαίτερο. Υπάρχουν άπειτα παραδείγματα αριστούχων που πάτωσαν πανυγηρικά στις πανελλήνιες ή πέρασαν σε κάποια υψηλόβαθμη σχολη και το IQ τους μπάινει στη κατηγορία ραδικιού.
Πραγματικά το 95-98% όσων είπες είναι μπαρούφες. Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει λεφτα για φροντιστήριο δεν ενδιαφέρεται?

Το πτυχίο δεν σημαίνει οτι καποιος είναι μορφωμένος. Ας πούμε κάποιος με 18,1 μ.ο. σύμφωνα με τη λογική του θα έπρεπε να έχει μια στοιχειώδη παιδεία και λογική αλλά αυτά που λες φέρνουν σε δεκάχρονο που δυσκολεύεται στην πρόσθεση (σύμφωνα με τη λογική σου πάντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Βιαζεσαι να με κατακρινεις. Πρώτον, θα έπρεπε να σου περάσει από το μυαλό ότι άνθρωπος που συντάσσει κείμενο χωρίς ορθογραφικά και με σωστό λεξιλόγιο, γραμματική κ.λπ. δεν είναι κάποιος που δεν θέλει να πάει στο Λύκειο ή πάει μόνο για το απολυτήριο. Μάθε επίσης ότι στο δικό μου σχολείο, και από ό,τι έχω μάθει και σε άλλα, το 95-98% των μαθητών ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΡΟΝΤΑΙ πηγαίνουν σε κάποιο φροντιστήριο.
Λες επίσης ότι η αμορφωσιά μας έχει φέρει εδώ που είμαστε. Ναι, απόλυτα λογικό, αν δούμε ότι έχουμε τόσους πολλούς με πτυχίο(!), τόσα παιδιά που μπαίνουν στην Τριτοβάθμια(!). Τόσοι άνεργοι τελειόφοιτοι είναι αμόρφωτοι και δεν εργάζονται;
Επιπλέον, αυτές οι συγκρίσεις με την Αφρική δε βγάζουν νόημα. Επειδή στην Αφρική δεν έχουν να φάνε πρέπει εγώ να σκάσω στο φαΐ. Επειδή εκεί δε μορφώνονται σωστά, θα πειράξει να χάσω δύο ώρες μάθημα. Προανέφερα κιόλας ότι το σχολείο μου δεν κάνει καταλήψεις οπότε δεν έχεις point εκεί.

ΥΓ: Γ.Μ.Ο πέρσι είχα 18,1, μπορώ να σου στείλω το αριστείο μου σε πμ γιατί τους βαθμούς δεν θυμάμαι που τους έχω...

edit: Από το σχολείο δεν έχω λάβει ιδιαίτερη μόρφωση. Απο φροντιστήρια δε πολλή και όχι μόνο σε μαθητικά ζητήματα ;)
μου εκανες την μουρη κρεας τωρα...
το αριστειο σου δεν το θελω, τι να το κανω, αν εχεις να αποδειξεις κατι αποδειξε το στον εαυτο σου κι οχι σε μενα. Ακομα το γεγονος οτι στην περιοχη σου το 95% πηγαινει φροντιστηριο δεν σημαινει οτι παντου γινεται αυτο..ενδεικτικα στην δικια μου περιοχη υπηρχε πολυ μεγαλο ποσοστο που σε περιοδο πανελληνιων μαλιστα δεν πηγαινε φροντιστηριο, οχι γιατι δεν ενδιαφεροταν για τη μαθηση αλλα για τον απλουστατο λογο οτι ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΛΕΦΤΑ!!! τετοια παιδια λοιπον στηριζονταν αποκλειστικα στο σχολειο και καταληψεις κενα κ.ο.κ ηταν εις βαρος τους. Μιλησες ακομα για τους βαθμους σου. Μαθε οτι οι βαθμοι ειναι μουφα, υπαρχουν παιδια που εχουν καλους βαθμους αλλα εκει που πραγματικα πρεπει να δειξουν την αξια τους πατωνουν. Τελος αν εισαι καλος μαθητης και δεν θες να πας σχολειο για να διαβασεις μονος σου, παω πασο. κι εγω περυσι μετραγα με το σταγονομετρο τις απουσιες για να κατσω και να διαβασω σπιτι μου ή εκανα παρτυ οταν τυχαινε καμια απεργια , βεβαια διαβαζα δεν εκανα κατι αλλο, συνεπως αν δεν θες να πας σχολειο για να διαβασεις σπιτι και οχι γιατι θες να δεις κινουμενα σχεδια, οκ (αν και παλι νομους δεν θα εψαχνα), αν οχι ισχυουν οσα εχουν πει οι προλαλησαντες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top