Σχετικά με το RAID

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
RAID; το raid βοηθάει στην διάρκεια ζωής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Οχι, απλα εχεις τα αρχεία μόλις αντικαταστήσεις το δισκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εε πως γίνετε αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Παρε WD, κι εγω για καλους τους εχω ακουσει
Λοιπον με το raid μπορείς να κανεις mirroring (raid 1) οποτε εχεις 2 δισκους με τη χωρητικότητα του ενος (χανεις τη μιση χωρητικότητα) αλλά αμα πάθει τιποτα ο ενας αλλάζεις το δίσκο και εχεις τα δεδομενα σου. Για μεγαλύτετρο array υπάρχει το raid 5 οπου εκει εχεις n δισκους με τη χωρητικότητα n-1 δισκων. Γίνεται απο raid controllers οπου θελεις παρομοιότυπους δίσκους ή απο software (το κανουν τα windows αλλά για raid 5 θες 2003 server (η να αντιγράψεις κάτι dlls απο τα server στα xp)) οπου δεν τον νοιαζει τι δισκοι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πολύ μπερδεμένο μου ακούγεται... Ασε που που πρέπει να έχεις και δίσκους ίδιου χώρου... Προς το παρων το αφήνω....

Υ.γ.: Υπάρχει περίπτωση να μην το υποστηρίζει η μητρική μου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Υ.γ.: Υπάρχει περίπτωση να μην το υποστηρίζει η μητρική μου ;
Στην περιπτωση που η μητρικη σου εχει ενσωματωμενο raid controller τοτε εισαι οκ.
Αν δεν εχεις τοτε μπορεις να παρεις μια pci καρτα raid controller και να κανεις την δουλεια σου.
Να προσεξεις να διαλεξεις να υποστηριζει τα πρωτοκολα που σε ενδιαφερουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από VarX:
Στην περιπτωση που η μητρικη σου εχει ενσωματωμενο raid controller τοτε εισαι οκ.
Αν δεν εχεις τοτε μπορεις να παρεις μια pci καρτα raid controller και να κανεις την δουλεια σου.
Να προσεξεις να διαλεξεις να υποστηριζει τα πρωτοκολα που σε ενδιαφερουν
αυτό όμως πάει πολύ μακρία την βαλίντσα απο οικονομικής απόψεως... Ωστόσο νομίζω ότι το υποστηρίζει η μητρική μου αλλα δεν είμαι σίγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Παιδια software raid κανουν τα windows και χωρίς raid controller οποτε η απάντηση στον ερώτηση του exposed για το αν πρέπει να το υποστιρίζει η μητρική ειναι οτι θέλει ή ενσωματομενο είτε PCI controller μονο αν θελει να κανει hardware raid.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Παιδια software raid κανουν τα windows και χωρίς raid controller οποτε η απάντηση στον ερώτηση του exposed για το αν πρέπει να το υποστιρίζει η μητρική ειναι οτι θέλει ή ενσωματομενο είτε PCI controller μονο αν θελει να κανει hardware raid.
Το raid αυτή την στιγμη δεν το θεωρώ τοσο επιγόν... το θέμα είναι οτι η maxtor τελικά μάλλον είναι κάτι σαν τους quantum :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top