Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Η άποψη μου λοιπόν είναι ότι ο θάνατος λοιπόν δεν είναι κακός... είναι συνοδοιπόρος και απαραίτητος για την ίδια την ύπαρξη της ζωής.
Άρα ορθά βρίσκεται και στον αριστερό μας ώμο
ακριβώς αυτό ήθελα να γάψω τώρα (οχι με τόσο ωραία λόγια)
Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν θρησκείες που θεωρούν ύψιστη τιμή και δόξα τον θάνατο στη μάχη. Δεν είναι πάντα λοιπόν τόσο "αρνητική" η συμφιλίωση με τον θάνατο.
Επίσης να παραθέσω ένα από τα διδάγματα του 7ου βιβλίου του Harry Potter (:redface:): Αυτός που κυριαρχεί απέναντι στον θάνατο είναι αυτός που αποδέχεται ότι θα πεθάνει. Επίσης σας παραπέμπω στην υπογραφή μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Η άποψη μου λοιπόν είναι ότι ο θάνατος λοιπόν δεν είναι κακός... είναι συνοδοιπόρος και απαραίτητος για την ίδια την ύπαρξη της ζωής.
Άρα ορθά βρίσκεται και στον αριστερό μας ώμο

Αν δεν υπήρχε ο θάνατος (κυριολεκτικά και μεταφορικά) δεν θα είχε αξία η ίδια η ζωή ή οι μάχες που δίνουμε καθημερινά.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
σε σχέση με το θάνατο θα ήθελα να πω κι εγώ κάποιες σκέψεις μου και αν είναι εντελώς άσχετες, Pls αγνοήστε με :redface:

καλώς ή κακώς οι άνθρωποι έχουμε στο μυαλό μας ότι ο θάνατος ισοδυναμεί με κάτι κακό... κι αυτό γιατί σαν εγωιστικά πλάσματα, η απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου μας προκαλεί οδύνη.
σε πνευματικό επίπεδο όμως δεν είναι
όταν πεθαίνεις πας σε ανώτερο αστρικό πεδίο που μπορείς να "δεις" και να καταλάβεις περισσότερα...
επιπλέον βιώνουμε στη ζωή μας πολλούς θανάτους που "απλά" δεν είναι σωματικοί....
πεθαίνουν πυκνά συχνά κάποιες αντιλήψεις μας και γεννιούνται νέες...
Πεθαίνουν ιδέες μας, αισθήματα..... γεννιούνται νέα!

Η άποψη μου λοιπόν είναι ότι ο θάνατος λοιπόν δεν είναι κακός... είναι συνοδοιπόρος και απαραίτητος για την ίδια την ύπαρξη της ζωής.
Άρα ορθά βρίσκεται και στον αριστερό μας ώμο

Γιατι αριστερα ; (εξηγηθηκε καπου και δε το βλεπω ; ) (ΥΓ: ισως εχω χασει τη ροη της κουβεντας και λογω απουσιας αλλα και γιατι ενχω την αισθηση οτι γυρναει σα τρελη πυξιδα)

Δεν ξέρω ακριβώς, έτσι το λέει ο Καστανέντα ("Να ζεις κάθε σου μέρα σκεπτόμενος ότι ο θάνατος κάθεται σαν αετός στον αριστερό σου ώμο"). Ίσως γιατί πάνω από τον δεξί ώμο, κατά τους Τολτέκους Μάγους, βρίσκεται το λεγόμενο "σημείο συναρμογής".

ακριβώς αυτό ήθελα να γάψω τώρα (οχι με τόσο ωραία λόγια)
Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν θρησκείες που θεωρούν ύψιστη τιμή και δόξα τον θάνατο στη μάχη. Δεν είναι πάντα λοιπόν τόσο "αρνητική" η συμφιλίωση με τον θάνατο.
Επίσης να παραθέσω ένα από τα διδάγματα του 7ου βιβλίου του Harry Potter (:redface:): Αυτός που κυριαρχεί απέναντι στον θάνατο είναι αυτός που αποδέχεται ότι θα πεθάνει. Επίσης σας παραπέμπω στην υπογραφή μου:)

Αν δεν υπήρχε ο θάνατος (κυριολεκτικά και μεταφορικά) δεν θα είχε αξία η ίδια η ζωή ή οι μάχες που δίνουμε καθημερινά.... :)

Χαιρετίζω τις παρεμβάσεις των τριών συνταξιδιωτισσών μας, υπογραμμίζοντας απλά ότι συμφωνώ μαζί τους. Θαυμάσια και η παράθεση από τον Χάρρυ Πόττερ που μας δίνει η Palladin με την υπογραφή της. :clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πφ,...δλδ πεταει ενας μια σκεψη φανταστικη (ο θανατος αριστερα) και πρεπει να την ακολουθησουμε ; Οχι ρε φιλε, εγω τον θελω να με ακολουθει με πατινι ακουγοντας μουσικη με το i-death του ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Υπάρχει μια πολύ απλή εξήγηση (καθ'όλα συμβολική) ο Θάνατος κάθεται στον αριστερό σου ώμο ώστε να είναι ανά πάσα στιγμή έτοιμος να σου κατασπαράξει την καρδιά...
Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για περισσότερο αυτή τη στιγμή. Επιφυλάσσομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
H καρδια ομως δεν ειναι και τοσο αριστερα οσο νομιζει ο κοσμος :P

Kαι δλδ ποσο μικρος ειναι αυτος ο θανατος που αμα ειναι απο τον αλλο ωμο, δε φτανει να σου χτυπησει την καρδια ; Στρουμφακι ειναι ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Συμβολικά μιλάμε βρε καλέ μου άνθρωπε...!!! Α, πα πα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
να προσπαθήσω να δώσω κι εγώ μια δική μου εξήγηση στο "γιατί κάθεται ο θάνατος αριστερά"?


Ο εγκέφαλος μας χωρίζεται ως γνωστόν στα δύο...
Το αριστερό τμήμα είναι το συνειδητό και της λογικής...
Το δεξί είναι του υποσυνείδητου και της φαντασίας...

Απ τη στιγμή που "δεχόμαστε" ότι ο θάνατος αφορά μόνο την ύλη, ενώ το πνεύμα συνεχίζει να υπάρχει και να ταξιδεύει ακόμα και μετά τον θάνατο του υλικού σώματος ... δεν είναι λογικό ο θάνατος να παραμονεύει δίπλα απ το συνειδητό και τη λογική μας? Δεν είναι λογικό ο θάνατος να ψιθυρίζει στην λογική απ το αριστερό αυτί?
Αυτά πεθαίνουν... τα όνειρα ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, αγαπητό Chaos: προέτρεξα! Επαφίεμαι σχετικά, για μελλοντική μου σχετική παρέμβαση. Αλλά, κατά τον "χριστιανισμό" : "Έσχατος εχθρός του ανθρώπου, ο θάνατος"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κατά μια ερμηνεία ο θάνατος αναφέρεται στην απώλεια της επικοινωνίας με το θείο. Αφού πιστεύει ο Χριστιανισμός στην αθανασία της ψυχής, τότε ο σωματικός θάνατος είναι μικρό κακό πιθανώς. Δύσκολο κανείς ν' απαντήσει. Όμως ας περιοριστούμε για την ώρα στη συμβολική πλευρά του θανάτου, αυτού που βιώνουμε πολλές φορές εν ζωή, κι αργότερα ίσως να πάρουμε περισσότερα στοιχεία επ' αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Νομίζω αγαπητοί μου συνομιλητές ότι προτρέχουμε. Η κάρτα του Θανάτου απέχει ακόμη.

'Οντως προτρέχετε. Και γιατί προ - τρέχετε ; Γιατί βρισκόμαστε στην κάρτα του 'Αρματος ή αλλιώς Φαέθοντος ή Ηνίοχου ή Τροχίλου (=τροχαλός, αυτός που τρέχει). Δεν είπαμε ; Μην την πατήσετε όπως εγώ που νόμιζα ότι περνούσα απ'τον Ταύρο κι ήμουν ακόμα στον Κριό ; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αφού πιστεύει ο Χριστιανισμός στην αθανασία της ψυχής, τότε ο σωματικός θάνατος είναι μικρό κακό πιθανώς.
!!!
Από που προκύπτει, αγαπητό Χάος, ότι ο Χριστιανισμός πιστεύει στην αθανασία της ψυχής??? Αντίθετα, θα έλεγα, ότι για τον Χριστιανισμό και την "ανθρωπολογία" που εκπορεύεται από τους "ευαγγελισμούς" του, ο θάνατος είναι η πλέον οδυνηρή καταστροφή του "όλου ανθρώπου" (αν αυτός- ο άνθρωπος- αποτελεί "σύνθεση", σώματος, ψυχής και πνεύματος!). Εξ ου και το "έσχατος εχθρός...". "Εν πνεύματι και αληθεία" λοιπόν- για να είμαστε "αδελφοί της ειλικρίνειας"- προσωπικά αποτιμώ, ότι ο θάνατος για τον κάθε άνθρωπο, που γεννιέται και συνεχίζει να αναπνέει μετά το πρώτο του κλάμμα, είναι το "μέγιστο κακό πιθανώς"...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
!!!
Από που προκύπτει, αγαπητό Χάος, ότι ο Χριστιανισμός πιστεύει στην αθανασία της ψυχής???

Aυτή η πρόταση με εκπλήσει. Ο Χριστιανισμός δεν πιστεύει στην αθανασία της ψυχής ; Και παλιότερα ακόμα πίστευε και στη μετενσάρκωση, απλά η Οικουμενική Σύνοδος αφαίρεσε αυτές τις επίμονες αναφορές.

Τέλος πάντων, για να ολοκληρώσω την προηγούμενη σκέψη μου για τον Φαέθοντα - Ηνίοχο- Τροχίλο (αυτόν που τρέχει και κάνει και σας να προ-τρέχετε γράφοντας για το θάνατο ενώ η κάρτα αυτή είναι πολύ μετά) :
Ο Ηνίοχος λοιπόν ήταν γιος του 'Ηφαιστου και της Αθηνάς.
Ποιά θεά ήταν μανούλα στα όπλα ; Η Αθηνά. Ποιός ήταν ο μεγάλος τεχνίτης ;
Ο 'Ηφαιστος. Αυτοί ''φτιάχνουν'' τους Ηνίοχους, τους Φαέθοντες, τα 'Αρματα. Πώς πάει μπροστά ο άνθρωπος ; Με τα όπλα του νου όταν είναι ''κουτσός''. Αρκεί να μην το ''κάψει'' το μυαλό - άρμα του υβρίζοντας θεούς και δαίμονες (η αρνητική εκδήλωση του εφυιούς DrSrtrangelove στην ταινία που χρησιμοποίησε το μυαλό του για να προκαλέσει το ολο-καύτωμα). Ο κόσμος κάηκε όπως και το 'Αρμα, από κακή χρήση της Γνώσης.
Ο ηνίοχος - αρματηλάτης ήταν χωλός γι'αυτό ζήτησε το άρμα. Αυτό λέει ο μύθος. Το μυαλό κυβερνά. Ποιός άλλος ήταν κουτσός ; Ο DrStrangelove στην ταινία, ο νους της πολεμικής μηχανής όπως η Αθηνά, ο μεγάλος υπεύθυνος. Στίψτε το και κάτι θα βρείτε. Συγνώμη αν μου βγαίνει η σαδιστική μου τάση σήμερα και δεν είμαι πιο συγκεκριμένος, αλλά θέλω απλά να υπονοήσω πολλά και είμαι σίγουρος ότι κάποιοι θα πάρουν κι άλλο μήνυμα. ''Προσοχή στο μυαλό σου που έλεγε κι η Γώγου'', εκεί είναι ο στόχος. 'Οποιοι χλευάσουν χλεύασαν, οι υπόλοιποι θα σιωπήσουν. Απλά μου αρέσουν οι σπαζοκεφαλίες, και να μου βάζουν, και να βάζω στους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Aυτή η πρόταση με εκπλήσει. Ο Χριστιανισμός δεν πιστεύει στην αθανασία της ψυχής ; Και παλιότερα ακόμα πίστευε και στη μετενσάρκωση,
Κι όμως, αγαπητέ Δόκτορα,ο Χριστιανισμός, προκειμένου για την "αθανασία της ψυχής", είναι σφόδρα αντίπαλος του "πλατωνισμού", όσο και του "νεοπλατωνισμού". Ψάξτο, αν θέλεις, καλύτερα!
Επίσης, άλλο "ανάσταση" κι άλλλο "αθανασία της ψυχής", "μετενσάρκωση" κλπ. Η ψυχή, κατά τον Χριστιανισμό, είναι "κτίσμα" κι ως τέτοιο υποκείται κι αυτή στη φθορά και στο θάνατο, όσο και το σώμα. Είναι σκετικά απλό να το ψάξεις, σε μία οποιαδήποτε "Δογματική". Εν κατακλείδι, η πίστη στην "αθανασία της ψυχής", είναι μία μορφή "ειδωλολατρείας", απ' την οποία "πάσχει" πρώτ' απ' όλα το (μετα-χριστιανικό) "χριστεπώνυμο πλήρωμα": ήτοι ο λεγόμενος "ιστορικός χριστιανισμός".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
!!!
Από που προκύπτει, αγαπητό Χάος, ότι ο Χριστιανισμός πιστεύει στην αθανασία της ψυχής??? Αντίθετα, θα έλεγα, ότι για τον Χριστιανισμό και την "ανθρωπολογία" που εκπορεύεται από τους "ευαγγελισμούς" του, ο θάνατος είναι η πλέον οδυνηρή καταστροφή του "όλου ανθρώπου" (αν αυτός- ο άνθρωπος- αποτελεί "σύνθεση", σώματος, ψυχής και πνεύματος!). Εξ ου και το "έσχατος εχθρός...". "Εν πνεύματι και αληθεία" λοιπόν- για να είμαστε "αδελφοί της ειλικρίνειας"- προσωπικά αποτιμώ, ότι ο θάνατος για τον κάθε άνθρωπο, που γεννιέται και συνεχίζει να αναπνέει μετά το πρώτο του κλάμμα, είναι το "μέγιστο κακό πιθανώς"...:hmm:

Στο δικό μου πάντως - ειλικρινά κι όχι ειρωνικά - φτωχό μυαλό, προκύπτει απ τις αμέτρητες αναφορές περί Παραδείσου και Κολάσεως....
Όταν το σώμα πεθαίνει, η ψυχή κάπου πάει....
Ο Χριστός πήγε δίπλα στον πατέρα του... κι αφού δεν πήγε σωματικά, πήγε ψυχικά.. άρα η σταύρωση του επέφερε το θάνατο μόνο στο θνητό σώμα του, ενώ η ψυχή του, αγκάλιασε τον Θεό πατέρα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
"Ο θανατος στεκεται στον αριστερο σου ωμο" εχει τη εννοια του να μη λιποψυχησεις (σε μαχη βρισκεσαι).
Μπορεις να σκεφτεις οτι η "Μητερα" βρισκεται και λειτουργει στην αριστερη μερια και ο "Πατερας" στην δεξια.
Στη μαχη δλδ δεν πρεπει να χανεις την πιστη (κατ'αρχην) και να αποζητας την ασφαλεια.
Το συναισθημα ("αριστερα") ειναι η δυναμη που θα δωσει στη λογικη και στη σκεψη ("δεξια") ρολο και σκοπο για να λειτουργησουν και να ειναι αποτελεσματικα.

Στα εγχορδα μουσικα οργανα, το δεξι χερι κανει την "βαρετη" δουλεια.
Το αριστερο χερι ειναι αυτο "δημιουργει" τις νοτες και τη μουσικη.
(Μπορεις να σκεφτεις επισης οτι αν ηταν αναποδα - που θα ηταν και πιο λογικο για τεχνικα θεματα- καποια πραγματα κυριως συναισθηματικης φυσης θα ηταν λιγοτερο εντονα στη μουσικη.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κι όμως, αγαπητέ Δόκτορα,ο Χριστιανισμός, προκειμένου για την "αθανασία της ψυχής", είναι σφόδρα αντίπαλος του "πλατωνισμού", όσο και του "νεοπλατωνισμού". Ψάξτο, αν θέλεις, καλύτερα!
Επίσης, άλλο "ανάσταση" κι άλλλο "αθανασία της ψυχής", "μετενσάρκωση" κλπ. Η ψυχή, κατά τον Χριστιανισμό, είναι "κτίσμα" κι ως τέτοιο υποκείται κι αυτή στη φθορά και στο θάνατο, όσο και το σώμα.

Aπό το Κατά Ιωάννη : Λόγια του ίδιου του Χριστού :
''Σε διαβεβαιώνω ότι αν κανείς δεν γεννηθεί από επάνω, δηλαδή από τον ουρανό, δεν μπορεί να δει τη βασιλεία του Θεού και να απολαύσει τα αγαθά της''. Aπό πού πάνω ρωτά ο Νικόδημος ; Και του απαντά ''από το Πνεύμα''. Μια από τις ξεκάθαρες αποδείξεις ότι ο ανόθευτος Χριστιανισμός που παραποιήθηκε είχε υιοθετήσει το δόγμα της μετενσάρκωσης. Σε όλους τους κύκλους των Εσωτεριστών και των μυημένων, είναι κοινός τόπος η θέση των Δασκάλων ότι το Πνεύμα στέλνει την Ψυχή να ενσαρκωθεί σε σώμα. Είναι κοινή πεποίθηση όλων των ανατολικών θρησκειών και του πρώιμου Χριστιανισμού.
Τελική παρατήρησή μου σχετικά με το 'Αρμα : Ο άνθρωπος έχει δυο επιλογές. Η πρώτη είναι να διασχίσει τον Αιθέρα (=Θεό) με το 'Αρμα (σύμβολο της τεθωρακισμένης πλην ακίνδυνης Γνώσης), η δεύτερη επιλογή να παραμείνει καθηλωμένος στο αναπηρικό καροτσάκι του ιδιοφυιούς πυρηνικού φυσικού DrStrangelove και να στέλνει ατομικές βόμβες στην ανθρωπότητα χρησιμοποιώντας την επικίνδυνη Γνώση και προκαλώντας ολοκαυτώματα.
Τα Ταρώ όπως και κάθε απόκρυφη Γνώση εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι δίκοπο μαχαίρι και η ισχύς αυτών των απόκρυφων γνώσεων είναι τρεις φορές περισσότερη από την γνώση του Strangelove για την πυρηνική Φυσική στην ταινία. Από μας εξαρτάται πως θα χρησιμοποιήσουμε τη γνώση. Ο ένας δρόμος είναι ο ειρηνικός δρόμος της μεγάλης Θεάς-Μητέρας που προστατεύει τα παιδιά του πλανήτη, ο άλλος είναι ο δρόμος του Μαύρου Αγγέλου του ολοκαυτώματος. Οι ταξιδιώτες μας εύχομαι να επιλέξουν το χρυσό 'Αρμα του Αιθέρα...Το συμβολικό μου προφίλ DrStrangelove ουσιαστικά έχει εκπληρώσει σ'αυτή τη φάση του ταξιδιού την αποστολή του περνώντας κυρίως το μήνυμα της ειρήνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο Χριστός πήγε δίπλα στον πατέρα του... κι αφού δεν πήγε σωματικά, πήγε ψυχικά.. άρα η σταύρωση του επέφερε το θάνατο μόνο στο θνητό σώμα του, ενώ η ψυχή του, αγκάλιασε τον Θεό πατέρα του.
Προφανώς εδώ παραβλέπονται, η Ανάσταση και η Ανάληψη. Γιατί σύμφωνα με την πίστη, ότι αυτές συνέβησαν ιστορικά, προκύπτει, ότι τελικά ο Ιησούς Χριστός "πήγε" σωματικά και όχι μόνον "ψυχικά". Και το ζήτημα δεν είναι μόνον για την "απλή λογική" μας, αλλά και για το "παραμύθιασμα"( με την "καλή" ή την "κακή" του σημασία) της όποια πίστης(θετικής ή αρνητικής). Ή πιστεύει κανείς στην σωματική ανάστασή Του ή όχι:.- Όλα τα περί "ψυχής" είναι προχριστιανικές δοξασίες και άλοθι παρηγοριάς και πλάνης των ανθρώπων, από τους "ταγούς" και τους λογιών λογιών "ποιμένες"."Πάντε μεν ουκ αποθάνομεν, πάντες δε αλλαγησόμεθα", καθώς γράφτηκε εκείνα τα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Eπιπλέον στοιχεία για το 'Αρμα : Εκτός από τη συσχέτισή του με τον αρχαιοελληνικό Φαέθοντα, τον Ηνίοχο - Τροχίλο, θα δούμε στοιχεία και στην Παλαιά Διαθήκη. Ο προφήτης Ιεζεκιήλ μιλάει για το όραμα μιας οντότητας πάνω σε ένα άρμα ή αλλιώς Μερκαμπά. Το όραμα του Ιεζεκιήλ συμβολίζει για τους Εβραίους μυστικιστές την ένωση ανθρώπου-θεού. Περιγράφει ένα άρμα λοιπόν, πάνω στο οπόιο κάθεται ένας άνθρωπος και γύρω του λάμψη και φλόγες. Σας θυμίζει κάτι ;
Ο προφήτης αναφέρει ότι είδε μέσα στο σύννεφο ένα άρμα που το κινούσαν 4 ζώα, ο γνωστός συμβολικός αριθμός της ολοκλήρωσης. Ο όρος Μαασε Μερκαμπά που χρησιμοποιείται σε καβαλιστικά κείμενα σημαίνει ''Έργα του 'Αρματος''. Tα στοιχεία προέρχονται πάλι από τον σκόπιμα αποσιωποιημένο πρώιμο Χριστιανισμό.

Εικόνα του 17ου αιώνα που παρουσιάζει αυτό το όραμα του Ιεζεκιήλ (ένα ακόμα 'Αρμα) :
View attachment 1695
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Arma_Iesekiil.jpg
    Arma_Iesekiil.jpg
    366.4 KB · Εμφανίσεις: 350

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα ήθελα να υπενθυμίσω στο Νωέα ότι μέχρι και τον Ωριγένη, τον και Χαλκέντερο επονομαζόμενο, οι πατέρες της εκκλησίας πίστευαν μέχρι και στη μετεμψύχωση. Τα περί αθάνατης ψυχής τα έχουμε ακούσει όλοι στα θρησκευτικά που κάναμε στο σχολείο και ακόμη στα κυρήγματα που ακούμε στην εκκλησία (ναι, ναι ήμουνα κι εγώ εκεί:D). Υποτίθεται ότι αυτό συμβόλιζε η θεία πνοή που εμφύσησε ο Δημιουργός στον πηλό που αποτέλεσε το σώμα του Αδάμ, στη Γένεση. Το "Χους ήν και εις χουν απελεύσητο" προφανώς υπονοεί τον πηλό. Τι γίνεται με τη θεία πνοή; Προφανώς επιστρέφει στο Δημιουργό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top