Τελετές ενηλικίωσης...παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Σου απάντησα στο ποστ #16
Μου απαντησες αφου το επεξεργαστηκες.μετα δηλδη και εγω δεν το ειδα βεβαια,διοτι απαντησα πριν την επεξεργασια σου.:P

Δε διαφωνώ μαζί σου, κι εγώ θα ήθελα να υπάρχει μια τέτοια αρχή, για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει όμως πρώτα να γίνουν αρκετά βήματα προς το δρόμο της παγκοσμιοποίησης. Πρέπει να διαλυθούν τα κράτη-έθνη, να υπάρχει ένα παγκόσμιο κράτος, με μία νομοθεσία, μία κυβέρνηση και ένα στρατό το οποίο θα μπορεί να επεμβαίνει παντού. Κάτι τέτοιο είναι αρκετά μακριά. Αλλά όσο ζούμε με το παρόν σύστημα (τα πολλά στους λίγους, αλόγιστη καταστροφή του πλανήτη, μηδενική αλληλεγγύη κτλ) μη περιμένεις και πολλά σε αυτό το τομέα.
Δεν χρειαζεται μια παγκοσμια κυβερνηση..αυτες ειναι πολυ επικινδυνες.Ηδη εχουμε μια..αλλα σε οικονομικο επιπεδο.
Αυτο που χρειαζομαστε ειναι να γινουμε Ανθρωποι,να βλεπουμε ολα τα πλασματα σαν να ειμαστε ΕΜΕΙΣ,να ταυτιζομαστε μαζι τους και να αντιδραμε.Να διεκδικουμε για αυτους καλε μου φιλε..επειδη αυτοι δυστυχως ΔΕΝ ειναι σε θεση να διεκδικησουν ΤΙΠΟΤΑ,ετσι οπως τους εχουμε καταντησει.
Η δυναμη ειναι ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ,μονο που δεν το εχουμε καταλαβει ,δεν μας ενδιαφερει ισως να το καταλαβουμε..δεν διεκδικουμε τιποτα παραπανω απο την αφεντομουτσουναρα μας και οταν θιγονται τα δικα μας δικαιωματα,βασικα ουτε αυτα δεν διεκδικουμε..χαπατα εχουμε καταντησει.
Οταν λοιπον μιλαμε για ανθρωπινα δικαιωματα και τα διεκδικουμε,απο τα απλα εργασιακα μεχρι και τα πιο πολυπλοκα..ας μην σκεφτομαστε μονο την αφεντια μας,και ας σκεφτουμε και τους αλλους που καν δεν ξερουν τι εστι ανθρωπινα δικαιωματα και καποιος πρεπει να αγωνιστει για αυτους.Δηλαδη εμεις..οι και καλα φωτισμενοι και προνομιουχοι.

Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα ΄Εφη μου. Οι άνθρωποι που τα περνάνε αυτά τα βλέπουν σαν μέρος της ζωής τους και όχι σαν βασανιστήρια, όσο και αν υποφέρουν την ώρα που γίνονται.
Εγώ λοιπόν πιστεύω πως αν είχα γεννηθεί εκεί δεν θα παρακάλαγα να με βοηθήσει κάποιος αλλά να περάσω την δοκιμασία παρ' όλο τον πόνο για να γίνω ένα αποδεκτό μέλος της κοινωνίας μου. Αυτή είναι η κοινωνία τους και τα έθιμά τους, μην το ξεχνάμε αυτό και ο άνθρωπος είναι ζώον κοινωνικό και θέλει να είναι αποδεκτός στην κοινωνία του για να έχει ισχυρούς δεσμούς.
Καλη μου φιλη..ξερω ποσο πολυ αγωνιζεσαι για τα δικαιωματα των ζωων,να μην κακοποιουνται,να μην βασανιζονται κλπ.Διοτι ειναι ανημπορα πλασματα.
Ακριβως το ιδιο συμβαινει και με αυτους τους ανθρωπους..και μαλιστα μιλαμε για παιδια..
Ειναι πλασματα ανημπορα που χρειαζονται την βοηθεια μας.Εχουν γεννηθει καπου που τα ηθη τους ειναι αυτα που ειναι.Το ιδιο και τα ζωα που κακοποιουνται.Εχουν γεννηθει σε μερη που συνηθιζουν να τα κακοποιουν και να μην τα σεβονται.Ποια η διαφορα;Δεν αγωνιζεσαι για τα δικαιωματα τους;
Με ποιο σκεπτικο βοηθαμε τα ζωα και αγωνιζομαστε για τα δικαιωματα τους και λες εσυ τωρα οτι ας τους αφησουμε στην τυχη τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Τα ιδια ελεγαν και οταν υπηρχαν δουλοι και δουλεμποροι γιου νοου.
Καποιος που δεν συμφωνουσε..εκεινα τα παλια χρονια με τον θεσμο της δουλειας..ελεγε..τι μπορω να κανω για αυτο;Δεν μπορω να κανω απολυτως τιποτα.Ποιος θα φανταζοταν τοτε.,οτι εκεινα τα παλια χρονια θα καταργουνταν τελικα;Αν και βεβαια δεν εχει καταργηθει εντελως,αλλα τεσλοσπαντων.
Δραση χωρις αντιδραση δεν μπορει να υπαρξει.
Και εν τελει.κανενας δεν απανταει στο ερωτημα μου.
Ξαναλεω..δεν ρωταω αν πιστευετε οτι μπορουν να καταργηθουν ολα αυτα,ή τι μπορειτε τωρα εσεις να κανετε απο τον καναπε σας..αλλα αν ΠΡΕΠΕΙ να επεμβαινει μια ανωτατη ανθρωπιστικη αρχη για να εξαληφθουν ολα αυτα.
Μα κινεζικα μιλαω;:crazy:
Εγω λεω ευθαρσως την αποψη μου.Ναι πρεπει να επεμβαινει.
Εσεις;
Στο παράδειγμα που χρησιμοποιείς με τους δούλους, θα σου πω πως η δουλεία δεν εξαλείφθηκε επειδή κάποιοι που διαφωνούσαν έκαναν κάτι αλλά επειδή οι ίδιοι οι "δούλοι" εξεγέρθηκαν.
Στο δεύτερο που ρωτάς, νομίζω πως έχω απαντήσει κι εγώ. ΄Οχι δεν πιστεύω πως πρέπει να επέμβει κάποιος. Το θεωρώ αυθαιρεσία απέναντι στα έθιμα κάποιων ομάδων ανθρώπων.
Και ναι το κορίτσι σαφώς και πονάει, αλλά και η γέννα πονάει. Τι να κάνουμε δηλαδή να την απορίψουμε και να γεννιούνται τα παιδιά μέσα σε δοκιμαστικούς σωλήνες;
Κάθε κοινωνία έχει τα δικά της έθιμα, όσο βάρβαρα και αν μας φαίνονται και δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να επεμβαίνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οταν λοιπον μιλαμε για ανθρωπινα δικαιωματα και τα διεκδικουμε,απο τα απλα εργασιακα μεχρι και τα πιο πολυπλοκα..ας μην σκεφτομαστε μονο την αφεντια μας,και ας σκεφτουμε και τους αλλους που καν δεν ξερουν τι εστι ανθρωπινα δικαιωματα και καποιος πρεπει να αγωνιστει για αυτους.Δηλαδη εμεις..οι και καλα φωτισμενοι και προνομιουχοι.

Πρακτικά όμως τι κάνουμε? Κλείνουμε το e-steki και πάμε για ύπνο, για να ξυπνήσουμε νωρίς αύριο να πάμε στη δουλειά (όσοι έχουν) γιατί λήγει η δόση του δανείου. Δε βλέπω κανείς από εμάς να γράφει από την Ουγκάντα παρέα με τους γιατρούς χωρίς σύνορα :). Δυστυχώς είναι λίγοι οι άνθρωποι στον κόσμο που βλέπουν πέρα από τη μύτη τους, και ακόμη λιγότεροι όσοι μπορούν να κάνουν κάτι γι'αυτά που βλέπουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Στο παράδειγμα που χρησιμοποιείς με τους δούλους, θα σου πω πως η δουλεία δεν εξαλείφθηκε επειδή κάποιοι που διαφωνούσαν έκαναν κάτι αλλά επειδή οι ίδιοι οι "δούλοι" εξεγέρθηκαν.
Στο δεύτερο που ρωτάς, νομίζω πως έχω απαντήσει κι εγώ. ΄Οχι δεν πιστεύω πως πρέπει να επέμβει κάποιος. Το θεωρώ αυθαιρεσία απέναντι στα έθιμα κάποιων ομάδων ανθρώπων.
Και ναι το κορίτσι σαφώς και πονάει, αλλά και η γέννα πονάει. Τι να κάνουμε δηλαδή να την απορίψουμε και να γεννιούνται τα παιδιά μέσα σε δοκιμαστικούς σωλήνες;
Κάθε κοινωνία έχει τα δικά της έθιμα, όσο βάρβαρα και αν μας φαίνονται και δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να επεμβαίνουμε.
Αρα και στις ταυρομαχιες που ειναι εθιμο και ειναι ακρως βαρβαρο πιστευεις οτι δεν πρεπει να σταματησουν..ναι;Και το να τρωνε οι κορεταες σκυλια,αφου πρωτα τα σαπιζουν ζωντανα στο ξυλο ναι;
Σοβαρα τωρα..οταν παραβιαζονται δικαιωματα ζωων παρολο που ειναι εθιμα πρεπει να επεμβαινουμε,ενω οταν παραβιαζονται ανθρωπινα δικαιωματα οχι,επειδη ειναι εθιμα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Αρα και στις ταυρομαχιες που ειναι εθιμο και ειναι ακρως βαρβαρο πιστευεις οτι δεν πρεπει να σταματησουν..ναι;Και το να τρωνε οι κορεταες σκυλια,αφου πρωτα τα σαπιζουν ζωντανα στο ξυλο ναι;
Σοβαρα τωρα..οταν παραβιαζονται δικαιωματα ζωων παρολο που ειναι εθιμα πρεπει να επεμβαινουμε,ενω οταν παραβιαζονται ανθρωπινα δικαιωματα οχι,επειδη ειναι εθιμα;;;
Δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση ανάμεσα στα δυό παραδείγματα γιατί ο ταύρος δεν συμμετέχει με την θέλησή του...
Εκεί υπάρχει παραβίαση του δικαιώματος του ταύρου στην ζωή και την αξιοπρέπεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Πρακτικά όμως τι κάνουμε? Κλείνουμε το e-steki και πάμε για ύπνο, για να ξυπνήσουμε νωρίς αύριο να πάμε στη δουλειά (όσοι έχουν) γιατί λήγει η δόση του δανείου. Δε βλέπω κανείς από εμάς να γράφει από την Ουγκάντα παρέα με τους γιατρούς χωρίς σύνορα :). Δυστυχώς είναι λίγοι οι άνθρωποι στον κόσμο που βλέπουν πέρα από τη μύτη τους, και ακόμη λιγότεροι όσοι μπορούν να κάνουν κάτι γι'αυτά που βλέπουν.
Ξεχασμενε μου,εγω θελω τις αποψεις σας..ασε το πρακτικα,κατα την δικια σου εννοια.Αν ηταν ετσι..δεν θα συζητσουσαμε ποτε..δεν θα χρειαζοταν να συζητησουμε...:hehe:
Ξερεις,μεσα απο την συζητηση και τον διαολογο..οσο και αν διαφωνουμε η συμφωνουμε,οπως και να εχει ειναι αφορμη για να σκεφτουμε καποια πραγματα.:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση ανάμεσα στα δυό παραδείγματα γιατί ο ταύρος δεν συμμετέχει με την θέλησή του...
Εκεί υπάρχει παραβίαση του δικαιώματος του ταύρου στην ζωή και την αξιοπρέπεια.
Βασω μου,τα παιδια αυτα που βλεπεις στις φωτο..ακομα και μωρα..συμμετεχουν με την θεληση τους;Σοβαρα τωρα,.το βλεπεις να συμμετεχουν με την θεληση τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχασμενε μου,εγω θελω τις αποψεις σας..ασε το πρακτικα,κατα την δικια σου εννοια.Αν ηταν ετσι..δεν θα συζητσουσαμε ποτε..δεν θα χρειαζοταν να συζητησουμε...:hehe:
Ξερεις,μεσα απο την συζητηση και τον διαολογο..οσο και αν διαφωνουμε η συμφωνουμε,οπως και να εχει ειναι αφορμη για να σκεφτουμε καποια πραγματα.:kissing:

Οι απόψεις μου στο θέμα, όσο πεζές και αν σου φανούν είναι πως ναι κάτι πρέπει να γίνει και πρέπει να σταματήσουν όλα αυτά, αλλά ούτε και θα πενθήσω για το κορίτσι στη φωτογραφία καθώς ούτε την ξέρω, ούτε έχω δει κάτι παρόμοιο γύρω και έχω άλλα πιο σημαντικά κατ εμέ προβλήματα να λύσω αυτή τη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
΄Εφη μου κανένα παιδί δεν κάνει πράγματα με την θέλησή του εκτός από το παιχνίδι. Ανήκουν σ' αυτές τις κοινωνίες και μακροπρόθεσμα συμφωνούν με αυτά τα έθιμα. Αυτές οι γυναίκες που πηγαίνουν τις κόρες τους για ραφή των χειλέων του αιδοίου, κάποτε το πέρασαν κι αυτές.
Δεν με καταλαβαίνεις τι σου λέω, αν συνέβαινε κάτι τέτοιο δίπλα μου σαφώς και θα γινόνταν χαμός. Αλλά εκεί που συμβαίνει αν επέμβουμε με οποιονδήποτε τρόπο καταπατάμε τα δικαιώματα μιας μεγάλης ομάδας ανθρώπων στα έθιμά τους, αυτό λέω. ΄Οχι ότι αδιαφορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Αλλά εκεί που συμβαίνει αν επέμβουμε με οποιονδήποτε τρόπο καταπατάμε τα δικαιώματα μιας μεγάλης ομάδας ανθρώπων στα έθιμά τους, αυτό λέω. ΄Οχι ότι αδιαφορώ.
Καταπαταμε τα δικαιωματα ανθρωπων....επειδη ειναι εθιμα,ενω δεν καταπατωνται ασυστολα τα δικαιωματα των υπολοιπων..που βασανιζονται;Ελατε στα συγκαλα σας ρε παιδια δηλαδη..:eek:
Γιατι επεμβαινεις στα δικαιωματα των ισπανων που θελουν ταυρομαχιες;Εθιμα δεν ειναι και αυτα;
Ρε παιδια..τι εστι εθιμο δηλαδη;
Εθιμο ειναι κατι που συνηθιζεται΄΄ΕΙΘΙΣΤΑΙ...ΕΘΙΜΟ.
Πολλα συνηθιζοντουσαν που παραβιαζαν ανθρωπινα δικαιωματα και καταργηθηκαν.]Επισης πολλα συνηθιζονται,εθιμα ειναι που παραβιαζουν δικαιωματα ζωων..και μου λετε εσεις οι φιλοζωοι οτι για τα ζωα πρεπει να αγωνιζομαστε,ενω για τους ανθρωπους ΟΧΙ;
Δυο μετρα και δυο σταθμα δεν μπορουμε να εχουμε.Ή υποστηριζουμε ολα τα πλασματα που ειναι αδυναμα και δεν μπορουν να αγωνιστουνν τα ιδια για την αξιοπρεπεια και την ζωη τους,η οχι.Ειτε ειναι ζωα ειτε ανθρωποι.
Μα τι ακουω η γυναικα βραδυατικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μμμμ, κι εγώ θεωρώ πως είναι πολύ λεπτές οι ισορροπίες σε τέτοιου είδους καταστάσεις. Προφανώς και σ΄έναν ιδανικό κόσμο θα έπρεπε να υπάρξει η παρέμβαση μιας ανώτατης εν πάση περιπτώσει αρχής ώστε να εξαλειφθούν τέτοια φαινόμενα. Με τα σημερινά δεδομένα όμως είναι δύσκολο να συμβεί κάτι τέτοιο και να είναι αποτελεσματικό...δυστυχώς. Μια τέτοιου είδους παρέμβαση στα ήθη και τα έθιμα αυτών των φυλών θα τις έπληττε σίγουρα και θα είχε άσχημες συνέπειες γι΄αυτές κατά πάσα πιθανότητα. Θα πρέπει αυτοί οι ίδιοι να θελήσουν να εξαλείψουν αυτές τις συνήθειες...πράγμα που θα γίνει προφανώς με τα χρόνια θέλω να πιστεύω.
Ωστόσο η σύγκριση των δικαιωμάτων αυτών των φυλών με τα δικαιώματα των ζώων, που ειπώθηκε είναι τελείως άστοχη σίγουρα και προφανώς υποτιμάει τις εν λόγω φυλές κατά μία έννοια. Πρόκειται για ανθρώπους που "οικειοθελώς" υποβάλλουν τα παιδιά τους στις εν λόγω δοκιμασίες...Ο Ταύρος δε συμμετέχει οικειοθελώς στις ταυρομαχίες, ούτε η μαμά ταυρίνα προορίζει το παιδί της για κάτι τέτοιο...είναι τελείως διαφορετικό τέλοσπάντων.
Επίσης έχω να πω ότι στη διάρκεια του Πάσχα στην Ελλάδα του 2015 έχασαν τη ζωή τους κάποιοι και άλλοι ακρωτηριάστηκαν στα πλαίσια εθίμων με τη ρίψη ρουκετών βαρελώτων κλπ., βάναυσο έ; Συνέβη όμως για άλλη μία φορά και ναι θεωρώ ότι είναι απαράδεκτα έθιμα αυτά και συμβαίνουν δίπλα μας...Μπορούμε να ξεσηκωθούμε γι΄αυτά;;; Προφανώς και κάτι περισσότερο μπορούμε να κάνουμε σε σχέση με τα έθιμα της φυλής eToro...αλλά και πάλι όχι πολλά..αν οι ίδιοι οι συντοπίτες μας δε συνειδητοποιήσουν πόσο "τριτοκοσμικές" είναι αυτές οι πρακτικές όσο κι αν καμουφλάρονται από το μανδύα της "παράδοσης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Οι γονεις οικειωθελως..οσα ξερουν βεβαια τοσα κανουν,υποβαλλουν τα παιδια τους.
Τα παιδια τους ποιος τα ρωτησε καλη μου φιλη;Αυτα δν εχουν δικαιωματα;Σαν τα ζωα δεν ειναι;ΑΠΡΟΣΤΑΥΕΤΤΑ ΑΠΟ ΕΘΙΜΑ παραλογα και απανθρωπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Προφανώς βρε Έφη τα παιδιά είναι απροστάτευτα και θύματα των εθίμων της φυλής τους σ΄αυτές τις περιπτώσεις, όπως και οι γονείς τους το ίδιο εξάλλου, αλλά θέλω να σου πω ότι οι ισορροπίες εδώ είναι εύθραυστες...δεν είναι εύκολο να παρέμβει κανείς δυναμικά σ΄αυτές τις κλειστές "κοινωνίες", περισσότερο κακό παρά καλό μπορεί να γίνει...δυστυχώς ξαναλέω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Θεωρω λαθος να επιβαλλουμε με το ετσι θελω τα δικα μας προτυπα και ηθη. Ειναι βαρβαρα και απανθρωπα αυτα τα εθιμα αλλα αυτες οι φυλες ετσι εχουν μαθει να ζουν χρονια τωρα. Αν θελουμε να αλλαξει κατι σε αυτες τις κοινωνιες, η εκπαιδευση και η μορφωση ειναι μονοδρομος. Πρεπει να καταλαβουν απο μονοι τους οτι τετοιου ειδους εθιμα ειναι απανθρωπα και αχρηστα.

Δες τι γινεται στην Μ. Ανατολη τωρα μετα απο τοσες επεμβασεις του δυτικου κοσμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Θεωρω λαθος να επιβαλλουμε με το ετσι θελω τα δικα μας προτυπα και ηθη. Ειναι βαρβαρα και απανθρωπα αυτα τα εθιμα αλλα αυτες οι φυλες ετσι εχουν μαθει να ζουν χρονια τωρα. Αν θελουμε να αλλαξει κατι σε αυτες τις κοινωνιες, η εκπαιδευση και η μορφωση ειναι μονοδρομος. Πρεπει να καταλαβουν απο μονοι τους οτι τετοιου ειδους εθιμα ειναι απανθρωπα και αχρηστα.

Δες τι γινεται στην Μ. Ανατολη τωρα μετα απο τοσες επεμβασεις του δυτικου κοσμου...
Εγω ειπα για επεμβαση πολεμικη;
Πιστεύετε ότι η διεθνης κοινότητα πρέπει ή δεν πρέπει να επέμβει σε όλα αυτά;
Επεμβαση δεν ταυτιζεται παντα με πολεμο η με την βια.Επεμβαση ειναι να νοιαστει η διεθνης κοινοτητα και να κανει βηματα ωτε να λυθει ενα προβλημα.Και η λυση η μακροχρονια,ειναι η μορφωση ,η εκπαιδευση και οχι να τους εχουμε σαν ανθρωπους των σπηλαιων γιατι αυτο βολευει τον δυτικο κοσμο.
Απο μονοι τους αν δεν μορφωθουν πως θα καταλαβουν;Η επιφωτιση του αγιου πνευματος θα τους ερθει;Απλα αδιαφορουμε και ας το παραδεχτουμε.Δεν μας νοιαζει διοτι δεν μας αγγιζει.
Εγω εδω για μορφωση και εκπαιδευση δεν μιλαω;Δεν λεω οτι δεν θα επιβαλλουμε τα δικα μας εθιμα;Ειμαι εντελως κατα των εθιμων ουτως η αλλως,ανθρωποι και ζωα να μην υποφερουν θελω και να μην παραβιαζονται τα δικαιωματα τους.Εδω πλεον δεν μιλαμε για δικα αμς προτυπα και εθιμα.Μιλαμε για βασανισμο ανθρωπων και απλα να υπαρχει σεβασμος στα ανθρωπινα δικαιωματα.Μην τα βαφτιζουμε ως εθιμα αυτα πληζ.
Κανενας δεν μιλησε για αφομοιωση η εξολοθρευση..αν ειναι δυνατον!
Επισης ουτε για προσηλυτισμο στις δικιες μας θρησκειες,η στα δικα αμς εθιμα.
Την μορφωση καλε μου ξεχασμενε την ξερεις;Την εκπαιδευση;Την παιδεια;Το να συνηδειτοποιησουν την αξια της ζωης και του σεβασμου στην αξιοπρεπεια ολων των ανθρωπων;
Ή μηπως τους αφηνουν επιτηδες ετσι,ωστε βεβαια να εκμεταλευονται την γη τους,και οτι μπορουν να εκμεταλευτουν απο αυτους;
Οταν λοιπον εγω μιλαω για επεμβαση,ακριβως αυτο εννοω.
Επισης εδω δεν μιλαμε γενικα για τα εθιμα.Προσεξτε λιγο για τι μιλαμε.Οχι για ολα τα εθιμα.Μιλαμε για τελετες ενηλικιωσης,τουτεστην για ΑΝΗΛΙΚΑ παιδια.Τα δικαιωματα τους προστατευονται διεθνως .
Για αμεσες ενεργειες τωρα.
Δεν πρεπει να γινονται σεβαστες οι αποφασεις αυτες;
Δεν πρεπει τα κρατη να σεβονται και να φροντιζουν να τηρουνται αυτες οι αποφασεις και τα δικαιωματα αυτα;Αυτες οι φυλες,οταν προκειται για φυλες...δεν ανηκουν σε καποια κρατη;Γιατι η διεθνης κοινοτητα επιβαλλει καποιες αποφασεις σε κρατη,οταν προκειται για μεγαλοσυμφερονται και δεν επιβαλλει και τον σεβασμο στα ανθρωπινα δικαιωματα,ποσο μαλλον για παιδια;
Για μενα δυο ειναι οι λυσεις.
Η πιο σημαντικη αλλα με μακροπροθεσμα αποτελεσματα,ο δυτικος κοσμος να αφησει και να βοηθησει αυτους τους λαους να μορφωθουν,και να σταματησει να τους εχει μεσα στην εξαθλιωση,και η αμεση λυση,να αποκτησουν μεγαλυτερη δυναμη οι Ανθρωπιστικοι θεσμοι,βλεπε διεθνης αμνηστια,ΟΗΕ κλπ...και οπως το ΔΝΤ επιβαλλει στα κρατη ολα αυτα που επιβαλλει,οταν θιγονται τα οικονομικα συμφεροντα καποιων,ετσι και μια ανωτατη Ανθρωπιστικη αρχη να επιβαλλει στα κρατη να σεβονται τα βασικα δικαιωματα των πολιτων τους,αλλιως να εχουν κυρωσεις.Δεν μιλαμε για επιβολλη εθιμων ,θρησκειας η δικων μας προτυπων,μιλαμε για επιβολλη των αυτονοητων ανθρωπινων δικαιωματων που ειναι ψηφισμενα και αποφασισμενα απο ολα τα κρατη ή σχεδον ολα τα κρατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
και οπως το ΔΝΤ επιβαλλει στα κρατη ολα αυτα που επιβαλλει,οταν θιγονται τα οικονομικα συμφεροντα καποιων,ετσι και μια ανωτατη Ανθρωπιστικη αρχη να επιβαλλει στα κρατη να σεβονται τα βασικα δικαιωματα των πολιτων τους,αλλιως να εχουν κυρωσεις.
Ειλικρινά τώρα, πιστεύεις πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ποτέ;
Δεν θα γίνει γιατί απλά δεν αποφέρει κέρδος. Το ΔΝΤ θέλει να επιβάλλει και επιβάλλει αυτά που επιβάλλει γιατί εκεί υπάρχουν οικονομικά συμφέροντα. Αν επέμβει κάποια ανώτατη διεθνής ανθρωπιστική αρχή ποιός θα κερδίσει; Μόνο τα θύματα αυτών των τελετών.
Αυτό νοιάζει εσένα κι εμένα, άντε και 5 άλλους ανθρώπους.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μιλαμε για επιβολλη, κατι που ουσιαστικα σημαινει εισαγωγη νεων νομων, ποινων και κατι που γινεται "δια ροπαλου". Το πρωτο βημα θα πρεπει να γινει με χτισιμο σχολειων, βιβλιοθηκων, επιμορφωτικων σεμιναριων και ενημερωσης. Αν δεν καταλαβουν οι ιδιοι και δεν παλεψουν απο μονοι τους για την καταργηση αυτων των εθιμων δεν εχει νοημα να επιβαλλουμε καποια πραγματα μεσω ανθρωπιστικης αρχης γιατι τα συγκεκριμενα εθιμα θα συνεχιστουν, εστω και παρανομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Βρε παιδια τι μου λετε;Οκ...οτι θελει λεει ο καθενας.Μιλαμε για διεθνη συμβαση των δικαιωματων του παιδιου,που εχει ψηφιστει απο σχεδον το συνολο των κρατων και ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΑ ΤΗΡΟΥΝ.Ημαρτον..εμεις δεν τα ξερουμε τελικα ...Οι περισσοτερες φυλες που λεμε,ανηκουν σε κρατη που τα εχουν ψηφισει αυτα και ειναι υποχρεωμενα να τα τηρουν.γΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ;Το θεμα ειναι να εφαροονται και στην πραξη.Δηλαδη οκ...ας ενημερωνομαστε πρωτα.Τι επιβολλη και μαλακιες;Τα ιδια τα κρατη τα εχουν ψηφισει..ειναι υποχρεωμενα να τα τηρουν.Δεν ανακαλυψαμε την φωτια.
Εδω η διεθνης συμβαση για οποιον αμφιβαλλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν μπορείς να σώσεις αυτον που δεν θέλει να σωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top