Το ping και η σημασία του

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
γιατί στο emule είδικα χρειάζονται λίγα pings ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εγω θα κανω μια newbie ερωτηση... Τι σχεση εχουν τα pings με τη ταχυτητα; Εφοσον η συνδεση σου παρεχει ταχυτητα π.χ. 512, τοτε δεν θα ειναι γρηγορη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Νομίζω είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να επικοινωνήσεις με τον σέρβερ με στόχο να δει εκείνος εαν ακόμα η επικοινωνία σας είναι ενεργή. Σου κάνει ενα ping κι εσυ του απαντάς (pong! που λέει και το mIRC:) Αλήθεια το pong χρησιμοποιείται γενικότερα;.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Εγω θα κανω μια newbie ερωτηση... Τι σχεση εχουν τα pings με τη ταχυτητα; Εφοσον η συνδεση σου παρεχει ταχυτητα π.χ. 512, τοτε δεν θα ειναι γρηγορη;

να στο θέσω απλά...
παίζεις ένα παιχνίδι on-line...
έχεις με τον server του παιχνιδιού 1 δευτερόλεπτο ping...
αυτό σημαίνει πως ό,τι κίνηση κάνεις εσύ στον υπολογιστή σου, στον server φτάνει μετά από 1δευτερόλεπτο...
για το παιχνίδι αυτό σημαίνει ότι θα το βλέπεις να κολλάει συνέχεια, προκειμένου να ενημερώσει το server με το τι έκανες εσύ και να ενημερωθεί από το server για το τι έκαναν οι άλλοι παίχτες....

παρόλα αυτά βέβαια ένα αρχείο θα το κατέβαζες με 512kbps ανεξαρτήτως ping...

ελπίζω να σε κατατόπισα στο περίπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Πωωω αρα η δική μου απάντηση είναι τελείως άκυρη ε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Πωωω αρα η δική μου απάντηση είναι τελείως άκυρη ε;:P


δεν είναι τελείως άκυρη...;)
είναι μια χρήση του ping...
το mirc ακριβώς αυτό κάνει...
στέλνει ένα ping προκειμένου να πει στο server "είμαι ακόμα εδώ!"
το pong είναι η απάντηση του server, κάτι σαν "ΟΚ έλαβα το μύνημά σου!"

Το pong δεν ξέρω πως τους ήρθε...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ping pong ρε! Επιτραπέζια αντισφαίριση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
ναι μου πέρασε από το μυαλό...

αλλά το ping είναι πολύ παλιό σαν έννοια... (το pong δεν ξέρω...)
το χρησιμοποιούσαν στα υποβρύχια για να υπολογίζουν αποστάσεις...
μήπως το άθλημα βγήκε από το ping;;;; :hmm: (υποθέσεις κάνω... δεν ξέρω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δλδ ένα ποστ που έγραφε ότι στο emule χρειάζονται λίγα Ping είναι άκυρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Θα σε γελάσω...
κανονικά στα Ρ2Ρ δεν παίζει ρόλο το ping...
τώρα το μουλάρι είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top