Swinging: ανταλλαγή ερωτικών συντρόφων

Ποια η άποψη σας για το swinging; :group:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 107)
  • Θα ήθελα να το κάνω σίγουρα :devil:

    Ψήφοι: 20 18.7%
  • Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά μέχρι εκεί :P

    Ψήφοι: 11 10.3%
  • Θα ήθελα να πάω στο club μόνο, από περιέργεια :whistle:

    Ψήφοι: 10 9.3%
  • Δεν θα το έκανα με τίποτα :ropalo:

    Ψήφοι: 50 46.7%
  • Είμαι ο κουμπάκιας και δεν έχω άποψη :angel:

    Ψήφοι: 7 6.5%
  • Το έχω κάνει

    Ψήφοι: 9 8.4%

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Διάβασα αυτό το άρθρο:
Swinging: sex με ανταλλαγή συντρόφων

και σκέφτηκα ότι είναι ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση. :P

Ουσιαστικά το swinging είναι η συνειδητή επιλογή μεταξύ δύο ζευγαριών, να ανταλλάσσουν συντρόφους, σαν ερωτική εμπειρία. Διαβάζω λοιπόν ότι στην Αθήνα υπάρχει ένα τέτοιο club όπου όσο πάει έχει και περισσότερους θαμώνες.
Εδώ και δυόμισι χρόνια, έχει ανοίξει στο κέντρο της πόλης το μοναδικό swinger club. Το Nirvana swinger club υποδέχεται κάθε Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο ζευγάρια με κοινές πεποιθήσεις γύρω από το θέμα του σεξ και των συζυγικών σχέσεων. Οι ιδιοκτήτες του, swingers και οι ίδιοι, θέλησαν να δημιουργήσουν ένα χώρο που να τους εκφράζει.
[...]
Ο κόσμος που διασκεδάζει στο κλαμπ προέρχεται από όλες τις κοινωνικές βαθμίδες.
[...]
Η είσοδος στο Nirvana club δεν προϋποθέτει από το ζευγάρι να γίνει μέλος κάποιας λέσχης ή κλειστής κοινότητας. Το μπαρ, άλλωστε, δεν λειτουργεί με μυστικοπάθεια. Βασικός, όμως, κανόνας για να επιτραπεί σε κάποιον η είσοδος είναι να συνοδεύεται από τη σύντροφό του. Άνδρες μόνοι τους δεν μπορούν να περάσουν, ενώ το ίδιο δεν ισχύει για τις γυναίκες που ψάχνουν.
[...]
Οι ίδιοι ισχυρίζονται ότι αυτές οι καταστάσεις ενισχύουν την ερωτική επιθυμία και τονώνουν τη σεξουαλική σχέση του ζευγαριού. Προειδοποιούν, ωστόσο, ότι όποιο ζευγάρι αποφασίσει να δοκιμάσει το swinging «θα πρέπει να έχει ή πολύ γερές βάσεις ή καθόλου βάσεις. Το πρόβλημα της σεξουαλικής ζήλιας θα πρέπει να έχει ξεπεραστεί, διαφορετικά αντί να λυθούν, θα δημιουργηθούν προβλήματα».
[...]Ενδιαφέρον έχει και το γεγονός ότι οι swingers έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν μέσω Ιντερνετ διακριτικά σηματάκια που έχουν κυκλοφορήσει σε μορφή καρφίτσας, τα οποία τους επιτρέπουν να ξεχωρίζουν σε χώρους που δεν είναι αποκλειστικά δικού τους ενδιαφέροντος.
Θα δοκιμάζατε κάτι τέτοιο; Γιατί; Θα πηγαίνατε στο club μόνο από περιέργεια; Τι σχέσεις φαντάζεστε ότι πρέπει να έχει κάποιος με τον/την σύντροφό του για να κάνει κάτι τέτοιο;

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Δε μπορώ να πω με σιγουριά αν θα το έκανα ή όχι. Αναλόγως τις διαθέσεις και τις συνθήκες.
Το βασικό για μένα θα ήταν αν οι σχέσεις με το σύντροφό μου θα παρέμεναν στο ίδιο επίπεδο με πριν (αν και μου φαίνεται δύσκολο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εχμ όχι δε θα το έκανα.
Από περιέργεια ίσως να πήγαινα στο bar μόνο και μόνο για να το το δω ως φαινόμενο, αλλά δε θα πήγαινα μόνο με τον σύντροφό μου, θα παίρναμε και κανα άλλο ζευγάρι μαζί ή φίλους που θα το έπαιζαν ζευγάρι, για να το σχολιάζουμε μετά.

Τώρα για το τι σχέση έχουν μεταξύ τους τα ζευγάρια που το δοκιμάζουν, θα έλεγα πως συμβαίνει σε μακροχρόνιες σχέσεις περισσότερο και που τουλάχιστον είναι ειλικρινείς. Το επιλέγουν πιθανώς για ανανεωθούν και να μη χάσουν ταυτόχρονα τη σιγουριά που τους προσφέρει η σχέση τους.
Όπως και να ΄χει δε θέλω να "πάω" με κάποιον πλην του συντρόφου μου, όπως δε θέλω να "πάει" και εκείνος. Τρόποι να ανανεώσεις αν το χρειάζεσαι την ερωτική σου ζωή υπάρχουν και με τον ίδιο σύντροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε θα έκανα ménage à trois ούτε ανταλλαγή συντρόφων. -

Δε θέλω να έχω ανάγκη άλλον άνθρωπο για να τονώσω τι σεξουαλική μου ζωή. Πάντα λέω ναι σε παιχνίδια και αξεσουάρ, αλλα στην κρεβατοκάμαρα μπαίνουμε εμείς οι δυο μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
:sick: ε όχι ..... έλεος πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ουσιαστικά το swinging είναι η συνειδητή επιλογή μεταξύ δύο ζευγαριών, να ανταλλάσσουν συντρόφους, σαν ερωτική εμπειρία. Διαβάζω λοιπόν ότι στην Αθήνα υπάρχει ένα τέτοιο club όπου όσο πάει έχει και περισσότερους θαμώνες.

Θα δοκιμάζατε κάτι τέτοιο; Γιατί; Θα πηγαίνατε στο club μόνο από περιέργεια; Τι σχέσεις φαντάζεστε ότι πρέπει να έχει κάποιος με τον/την σύντροφό του για να κάνει κάτι τέτοιο;

:)

Οχι δεν πιστευω οτι υπαρχει εστω και μια πιθανοτητα να το εκανα...Επισης καμμια πιθανοτητα να μου το προτεινε ο συντροφος μου, εαν θα ηθελε το καλο του..:redface:
Ειμαι τοσο "περιεργη" :whistle: μεσα σε μια σχεση, που αυτα τα προοδευτικα στην καλυτερη των περιπτωσεων μονο σεναρια φαντασιωσεων θα μπορουσαν να ειναι....:redface:
Βεβαια θεωρω πως δεν ειναι καν τροπος ανανεωσης της σεξουαλικης ζωης ενος ζευγαριου...Εξαντλησε δλδ ολους τους υπολοιπους και κατεληξε στη συνειδητη ανταλλαγη συντροφων?! Τζισους...αλλη δουλεια δεν εχουμε και απο κει που μπερδευαμε τα μπουτια μας, τωρα μπερδευουμε αλλα πραγματα...Οχι ευχαριστω...:) Δε θα παρω...:redface:
Για χαβαλε ομως μαζι με αλλα ζευγαρια φιλων στο εν λογω μαγαζακι θα πηγαινα..
:devil: Εχω την περιεργεια να δω πως "κινουνται" αυτοι που ψαχνουν ζευγαρακι..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Όχι δεν θα το έκανα ούτε για πλάκα. Οκ, έτσι εκφράζονται αυτοί, ως "κλειστόμυαλη" (γι αυτούς πάντα" θα προτιμούσα να τονώσω αλλιώς την ερωτική μου ζωή με τον σύντροφό μου. Πλας ουάν : είμαι φανατικά μονογαμικό άτομο όχι μόνο εκ πεποιθήσεως αλλά γιατί έτσι μου συμβαίνει και έτσι αισθάνομαι όταν είμαι ερωτευμένη και αγαπημένη με το άτομό μου. Εάν μου το πρότειναν θα έλεγα όχι. Εάν επέμεναν να μου αλλάξουν γνώμη ή να με τσιτώσουν θα εκνευριζόμουν, καθώς πιστεύω ότι είναι τελείως "πρόχειρη" και επιπόλαιη μια τέτοια λύση εάν θες να ανανεώσεις την ερωτική σου ζωή.
Βαρέθηκες κύριος/μανδάμ; Άντε στο καλό. Θες κάτι καινούριο να δοκιμάσουμε; Θα είμαστε οι δυο μας όιπως είπε και το Γιδάκι στην κρεβατοκάμαρά μας και φαντασία έχουμε, τα υπόλοιπα θα έρθουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Γιατί δεν υπάρχει η επιλογή "έχω ήδη πάει" ε; :P:redface:
Όχι στο συγκεκριμένο, αλλά πριν αρκετά χρόνια είχαμε εντοπίσει με τον πρώην μου (που τότε είμασταν στη φάση των πρώτων ραντεβού και ιδιαιτέρως χαλαροί αφού κανείς μας δεν πίστευε πως έχουμε μέλλον) ένα μπαράκι που λειτουργούσε κάπου στο Θησείο σε ένα υπόγειο, με αυστηρό face control, στο οποίο μπορούσες να πας αν σε καλούσε κάποιος και μόνο ως ζευγάρι. Κάπως ο πρώην μου γνώρισε αυτούς που το είχαν και είπαμε να το δοκιμάσουμε από περιέργεια. Δεν μπορώ να πω ήταν καλη εμπειρία, κυρίως γιατί διασκεδάζαμε βλέποντας τα πεσίματα των άλλων ζευγαριών σε άλλους. Μόλις όμως μου την έπεσε ένας ..χλιμίντζουρας ελεεινός και τρισάθλιος, η πλάκα μειώθηκε και φύγαμε. Και δεν ξαναπατήσαμε.
Η αλήθεια είναι πως πήγαμε μόνο από περιέργεια και δεν είχαμε κανένα σκοπό εξαρχής να δοκιμάσουμε ανταλλαγή. Σε γενικές γραμμές πάντως μου έκανε εντύπωση το ότι εκεί μέσα φαινόντουσαν όλοι φυσιολογικοί και ερωτευμένοι κάργα με τους συντρόφους τους παρά την διάθεση που είχαν για ανταλλαγή. Πάντως μάθαμε πως κάποιο βράδυ είχαν γίνει ευτράπελα γιατί κάποιος ζήλεψε και έσπασε το μισό μαγαζί, όπως μάθαμε και ό,τι συνέβη ..ανταλλαγή χύμα στο κύμα δημοσίως με δύο ζευγάρια τα οποία επιδόθηκαν σε ..κανονικές περιπτύξεις ενώπιον όλων των υπόλοιπων θαμώνων.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα το έκανα, δεν είμαι ούτε φανατικά κατά, ούτε φανατικά υπέρ. Πάντως γενικά αν και δεν είμαι υπέρ της μονογαμίας, το να ψάχνω έτσι να πάω με άλλον όποιος και να είναι δεν μου αρέσει ως ιδέα (ούτε και για το σύντροφο μου). Όπως έχω πει και σε άλλο θέμα, είμαι υπέρ του να πας με κάποιον μόνο για σεξ αν θελήσεις και να μην καταπιεστείς, αλλά το να ψάχνεις να πας σώνει και ντε με κάποιον πέραν του συντρόφου σου χωρίς να σου έχει "γυαλίσει" από πριν κάποιος συγκεκριμένος, δεν μου αρέσει ως ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rotoras James

Νεοφερμένος

Ο Rotoras James αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μα ρε παιδια... αυτο εισαγει την πολυγαμια μεσα στην μονογαμια....
Τιποτ'αλλο θελουμε?:clapup:
Χωρις πλακα... Εως κ επικινδυνο το βρισκω! (Απο το να χαλασει η σχεση εως Hiv ktl..):/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
NO WAY δεν θα το εκανα γιατι θα ζηλευα πολύ που ο συντροφος μου θα συνουσιαζόταν με αλλη και εγω να ειμαι καπου διπλα και να το ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Για την εμπειρία και εφόσον το θέλαμε και οι δύο παίζει να πήγαινα :whistle:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Εάν αρνείται κανείς να βάλει το σύντροφό του και τον εαυτό του σε κοινόχρηστο φάκελο, αυτό σημαίνει οτι η σχέση αυτή έχει μέτριες βάσεις;

Μια σχέση με γερές βάσεις μπορεί να ανέχεται κάποια τέτοιου είδους ατομική αυτονομία, μια άλλη όμως εξ'ίσου σταθερά στεκούμενη ενδέχεται να μην ανεχτεί κάτι τέτοιο -ή να μη φτάσει καν στο σημείο να προβληματιστεί σχετικά με την εμπλοκή της σε αυτό.

Πιο πιθανό είναι μια σχέση χωρίς κανέναν επιμέρους δεσμό πέραν του τίτλου να διέλθει ανενόχλητη από το swinging.

Για μένα, υπάρχει μάλλον κάποια παρεξήγηση νοημάτων σε όσους θεωρούν οτι είναι αφωσιωμένοι και παράλληλα επιδίδονται σε swinging.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niknak

Νεοφερμένος

Η niknak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν θα το έκανα με τίποτα και δεν είμαι γενικά καθόλου οπισθοδρομική, απλα θεωρώ ότι τέτοιου είδους "καινοτομίες" κρύβουν από πίσω άλλα πράγματα που πηγάζουν κυρίως από τον δυτικό τρόπο ζωής, ο οποίος - και δεν το υποστηρίζω μόνο έγω-, χαρακτηρίζεται από μία έντονη τάση αποξένωσης όχι μόνο σε κοινωνικο επίπεδο αλλά και σε ατομικό-διαπροσωπικό..Στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι έχουμε ακόμη τέτοιο πρόβλημα και ούτε τέτοιου είδους ιυοθέτηση συμπεριφορών θα μας κάνει περισσότερο ευρωπαίους ή περισσότερο ασφαλής, τόσο με τον εαυτό μας όσο και με τον σύντροφό μας..Παρόλα αυτά, δεν θεωρώ λάθος να το δοκιμάσει κάποιος, αρκεί να το κάνει για τους σωστούς λόγους και μόνο εφ'όσον είναι απόλυτα σίγουρος ότι μακροπρόθεσμα δεν θα έχει την όποια επίπτωση στον ίδιο και στη σχέση του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ουσιαστικά το swinging είναι η συνειδητή επιλογή μεταξύ δύο ζευγαριών, να ανταλλάσσουν συντρόφους, σαν ερωτική εμπειρία.
Επειδή αυτή η πρόταση ίσως δεν έχει προφανή σημασία για όλους, να ξεκαθαρίσω ότι δεν μιλάμε για ανταλλαγές όπως στο παρακάτω ανέκδοτο:

Δύο φιλικά ζευγάρια αποφάσισαν να περάσουν ένα Σαββατοκύριακο σε ένα ξενοδοχείο. Μόλις έφτασαν, σκέφτηκαν να κάνουν ανταλλαγή συντρόφων έτσι για δοκιμή. Μετά από δύο ώρες άγριο σεξ δίπλα στο τζάκι, ο ένας εκ των δύο τύπων λέει: «Ουάου! Ήταν το καλύτερο σεξ που έκανα ποτέ. Αναρωτιέμαι άραγε πώς να τα πάνε και τα κορίτσια!»

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πιο πιθανό είναι μια σχέση χωρίς κανέναν επιμέρους δεσμό πέραν του τίτλου να διέλθει ανενόχλητη από το swinging.
Toτε σιγα τη σχεση. Αρα παμε στο πολυ light "δεσμο" που αναφερθηκε. Kαι εκει οντως ειναι πιο ευκολο γιατι δε νιωθεις τοσο οτι μοιραζεσαι τον αλλον γιατι δεν εχεις δεθει μαζι του αρκετα ακομα.

Για μένα, υπάρχει μάλλον κάποια παρεξήγηση νοημάτων σε όσους θεωρούν οτι είναι αφωσιωμένοι και παράλληλα επιδίδονται σε swinging.
Δηλαδη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μου φαίνεται γελοίο. Αν θέλουν ανοιχτή σχέση για ποιό λόγο να επιλέξουν κάποιο άλλο ζευγάρι ''ψάχνοντας'' μαζί? Αυτή η ετοιματζίδικη αντιμετώπιση μου βγάζει ''ας το κάνουμε για να λέμε ότι το κάναμε''. Ούτε κάτι το ζωώδες θεωρώ πως βγαίνει, καθώς είναι προετοιμασμένο από πριν και στην τελική θεωρώ οτι οι πιθανότητες να βρουν 1 ζευγάρι που να αρέσει εξίσου η γυναίκα στον άντρα κι ο άντρας στην γυναίκα είναι ελάχιστες.

Δεν θα το έκανα. Δεν με εμπνέει καν σε επίπεδο φαντασίωσης (που και να με ενέπνεε, κάποιες φαντασιώσεις καλύτερα να μένουν φαντασιώσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Toτε σιγα τη σχεση. Αρα παμε στο πολυ light "δεσμο" που αναφερθηκε. Kαι εκει οντως ειναι πιο ευκολο γιατι δε νιωθεις τοσο οτι μοιραζεσαι τον αλλον γιατι δεν εχεις δεθει μαζι του αρκετα ακομα.
Μα προφανώς ένας πολύ light δεσμός δεν είναι σχέση με τη βαρύγδουπη έννοια.
Έτσι κι αλλιώς, ήταν απλή δήλωση της συμφωνίας μου σχετικά με τη δυνατότητα να κάνεις swinging σε μια σχέση που δεν έχει καμία στέρεη συνοχή (θεωρήστε το μια διαφορετική διατύπωση του πολύ light "δεσμού" που γράφετε).

Δεν αντιλαμβάνομαι κάποια ασάφεια στα γραπτά μου, αλλά ας έχει.

Η αφοσίωση, υποκειμενικά ορισμένη και θεωρημένη, αναπνέει μέσω της αποκλειστικότητας. Είναι η απτή, επιβεβαιωμένη μορφή της (εγωιστικής ίσως) απαίτησης για αμοιβαία προσήλωση στους πόλους του δεσμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν αντιλαμβάνομαι κάποια ασάφεια στα γραπτά μου, αλλά ας έχει.
Δεν προκειται περι ασαφειας, αλλά περι ελειψεως επεξηγησης. :)

Η αφοσίωση, υποκειμενικά ορισμένη και θεωρημένη, αναπνέει μέσω της αποκλειστικότητας. Είναι η απτή, επιβεβαιωμένη μορφή της (εγωιστικής ίσως) απαίτησης για αμοιβαία προσήλωση στους πόλους του δεσμού.
Ωραια. Συμφωνω. ....τι θελεις να πεις με το οτι οσοι λενε οτι ειναι αφοσιωμενοι και κανουν swinging εχουν παρεξηγησει καποια νοηματα ; Ειναι δυσκολο να αντιληφθουν τι σημαινει αφοσιωση ; Θεωρω πιο πιθανο απλα να μην ειναι αφοσιωμενοι πραγματικα.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ολο αυτο το φαινομαι δεν μπορω να το δω σαν τιποτα παραπανω απο μια μοδα... Το εχουν στην Αμερικη, αρα πρεπει να το φερουμε και εδω, και αφου το κανουν οι Αμερικανοι, πρεπει να το κανουμε και εμεις... Ουτος η αλλος το σεξ στις μερες μας εχει παψει να ειναι εκφραση, πλησιασμα, κατι που δεν μπορει να εκφραστει με λογια, αναγκη... Εχει γινει μια ξερη μαγκια και μοδα... Οπως λεει και ενα τραγουδι "Και μετα τα 15 η παρθενια ειναι ντροπη". Εχει παψει να ειναι ενα προσωπικο θεμα.. Οταν βλεπεις παιδια 16, 17 και 18 χρονων να λειτουργουν πραγματικα σαν κοινοβιο, τι θα κανουν οι μεγαλιτεροι;...
Και αν αυτο ειναι η προοδος, απλα επειδη καπιοι το λενε, εγω ως προοδο ξερω κατι που παει προς τα μπροστα... Και οσο ωραια και καλη και αν ειναι η φυση μας, το να την αφηνουμε πισω σε καπια θεματα, δειχνει οτι διαφερουμε απο τα ζωα, οτι εχουμε λιγο νιο-νιο παραπανω, αν θελουμε να ειμαστε τα ιδια με αυτα, ας ξεχασουμε και ολες τις αλλες πολιτελιες και ας παμε να ζησουμε στις ζουγκλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top