Swinging: ανταλλαγή ερωτικών συντρόφων

Ποια η άποψη σας για το swinging; :group:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 107)
  • Θα ήθελα να το κάνω σίγουρα :devil:

    Ψήφοι: 20 18.7%
  • Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά μέχρι εκεί :P

    Ψήφοι: 11 10.3%
  • Θα ήθελα να πάω στο club μόνο, από περιέργεια :whistle:

    Ψήφοι: 10 9.3%
  • Δεν θα το έκανα με τίποτα :ropalo:

    Ψήφοι: 50 46.7%
  • Είμαι ο κουμπάκιας και δεν έχω άποψη :angel:

    Ψήφοι: 7 6.5%
  • Το έχω κάνει

    Ψήφοι: 9 8.4%

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απο εκεί κι ύστερα αν θα ξενοπηδάει ή όχι, δικός του λογαριασμός, όπως και άν θα τον κλάσεις ύστερα ή όχι θα είναι αποκλειστικά δικός σου λογαριασμός. Οντας δηλαδή πιο ελαστική κερδίζεις την γνώση, ξέρεις που στέκεσαι. Αλλιώς ο σύντροφός σου δεν σου λέει τίποτα. Αυτό το προτιμάς;

Αυθαίρετο βρε Μπαγκς
Πρέπει δηλαδή να έχει την άδειά σου να πάει με άλλη γυναίκα, για να σου λέει πράγματα; Αν θέλει να στα πει, έχει καλώς.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εννοώ ότι άν νοιώθει άνετα να μου τα πεί, είναι πιο πιθανόν να μου τα πεί, άρα και να τα μάθω. Αν, αντίθετα, έλεγα κορώνες ότι εγώ την απιστία δεν την δέχομαι, την άπιστη εγώ την κρεμάω και την σφάζω, κλπ ωραία βασιλικά και αδιαπραγμάτευτα ε, λογικό δεν είναι ότι άν γινόταν θα ήμουν αυτός που θα το μάθαινε τελευταίος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να αφήσεις τον συντροφό σου να κάνει ότι θέλει για... να ξέρεις τί κάνει ;)

Απο εκεί κι ύστερα αν θα ξενοπηδάει ή όχι, δικός του λογαριασμός, όπως και άν θα τον κλάσεις ύστερα ή όχι θα είναι αποκλειστικά δικός σου λογαριασμός. Οντας δηλαδή πιο ελαστική κερδίζεις την γνώση, ξέρεις που στέκεσαι. Αλλιώς ο σύντροφός σου δεν σου λέει τίποτα. Αυτό το προτιμάς;

Εν προκειμένω πάντως δεν τίθεται θέμα ξενο-πηδήματος μιάς και στο σουγιγκιγκ η ανταλλαγή είναι αμοιβαία, και όσο ο συντροφός σου κανει τα δικά του, εσύ περνάς επίσης ωραία με τον άντρα της άλλης μάλιστα

Ουσα πιο ελαστικη με τι ? Απο τη στιγμη που για μενα το θεμα αποκλειστικοτητας εχει μεγαλη σημασια, να διαπραγματευτω τι ακριβως? Δεν ειναι κατι που με αφορα ακομα και η αμοιβαια ανταλλαγη συντροφων...Αυτο που εσυ γουσταρεις και σε ιντριγκαρει, εμενα με ξενερωνει...
Εαν το γεγονος οτι θελω να περναω ομορφα με τον ανθρωπο μου και εκεινος μονο μαζι μου ειναι θεμα εμπιστοσυνης και ανασφαλειας, τοτε κατι δεν εχω μαθει καλα τοσα χρονια...

Ισα που θα μηνυσω και τους γονεις μου! Ντιναααααααααααααααα ετοιμασε αγωγες και δε συμμαζευεται!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εννοώ ότι άν νοιώθει άνετα να μου τα πεί, είναι πιο πιθανόν να μου τα πεί, άρα και να τα μάθω. Αν, αντίθετα, έλεγα κορώνες ότι εγώ την απιστία δεν την δέχομαι, την άπιστη εγώ την κρεμάω και την σφάζω, κλπ ωραία βασιλικά και αδιαπραγμάτευτα ε, λογικό δεν είναι ότι άν γινόταν θα ήμουν αυτός που θα το μάθαινε τελευταίος;

Σημασια εχει για σενα ποτε θα το μαθεις και εαν εχεις δωσει το οκ απο την αρχη απο τη στιγμη που και εσυ κανεις τα ιδια...?
Αν και δεν μπορω να καταλαβω αυτη τη λογικη με την ανταλλαγη συντροφων, μπορω να δεχτω οτι αυτοι που το εχουν στις προτιμησεις τους, ειναι κατι που τους φτιαχνει...αλλα μην προσπαθεις να υποτιμησεις εκεινους που δεν διαπραγματευονται τη μονογαμια στις ερωτικες τους σχεσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι "μόδα" και μάλιστα με συνέπειες στις σχέσεις...Αυτός που αγαπάει ΑΛΗΘΙΝΑ δέχεται τον άλλον όπως είναι. Και από ότι βλέπω γύρω μου, το 99% από αυτούς που χωρίζουν συμβαίνει λόγω ασυμφωνίας του πνεύματος και όχι του σεξ. Με αποτέλεσμα αν δίνουμε περισσότερο βάρος στο πνεύμα του άλλου, όλα τα άλλα κυλλάνε αρμονικά,γιατί για μένα ξεκινάνε όλα από κει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacrimosa

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας... Το πρώτο Post μου για ένα θέμα που με ενδιαφέρει τρομερά... Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που δηλώνουν swingers... και δεν το έχω δοκιμάσει με κάθε κοπέλα μου... αλλά μόνο με τη Μαρία με την οποία αγαπιόμαστε τρομερά και συζούμε εδώ και 4 σχεδόν χρόνια και την οποία εμπιστεύομαι τρομερά!!! με άλλες παλαιότερες σχέσεις μου ούτε να το φανταστώ μπορούσα... μάλλον επειδή δεν ήταν οι κατάλληλες σχέσεις εμπιστοσύνης και αγάπης...

Δεν περιμένω από τους κατακριτές του swinging να καταλάβουν...

Μου κάνει όμως εντύπωση που τα περισσότερα σχόλια είναι αρνητικά, έως και πολύ αρνητικά για αυτούς που παραδέχονται ότι τους αρέσει αυτός ο τρόπος ζωής... αλλά στο γκάλοπ παραπάνω... το 50% περίπου δηλώνει ότι είναι περίεργο και θα δοκίμαζε (με τον έναν ή τον άλλον τρόπο)...

Επίσης, στις παρέες μας κανείς (ή σχεδόν κανείς) από τους / τις φίλες μας δεν αρνούνται ότι υπό κατάλληλες συνθήκες θα ήθελαν να εκπληρώσουν τις φαντασιώσεις τους...

Δεν κατακρίνω αυτούς που λένε ότι είναι εναντίον... Αλλά αν όλος ο κόσμος είναι εναντίον... πώς γίνεται και υπάρχουν τόσοι swingers (γιατί πιστέψτε μας υπάρχουν πάρα πολλοί... και βρίσκονται δίπλα μας απλά δεν το γνωρίζουμε...)

Φιλιά παιδιά

Θοδωρής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fsur

Νεοφερμένος

Ο fsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Το βρίσκουμε ενδιαφέρον.Δεν νομίζω να πηγαίναμε άλλα νομίζουμε ότι όσοι δηλώνουν ότι θα πήγαιναν απο ''περιέργεια'' κάτι δεν μας λένε καλά.Δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά.Και η αλήθεια είναι ότι: ναι ίσως όλοι να το έχουμε σκεφτεί κάποια στιγμή στην ζωή μας,αλλά επειδή για εμάς θα ήταν τεράστιο βήμα να προχωρήσουμε δεν θα θέλαμε να πάμε,εκτός και αν κάτι αρχίσει να ''ψήνετε μέσα μας''.Για το άλλο στο Θησείο είχαμε ακούσει και εμείς πιο παλιά αλλά ήταν πολύ χύμα και πήγαινε ο οποιοσδήποτε χωρίς απαραίτητα να είναι ζευγάρι.Απο την άλλη σεβόμαστε τις επιλογές του κάθε ανθρώπου χώρις να λέμε ''μεγάλα λόγια''.Ισως ποτέ δεν ξέρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μου κάνει όμως εντύπωση που τα περισσότερα σχόλια είναι αρνητικά, έως και πολύ αρνητικά για αυτούς που παραδέχονται ότι τους αρέσει αυτός ο τρόπος ζωής... αλλά στο γκάλοπ παραπάνω... το 50% περίπου δηλώνει ότι είναι περίεργο και θα δοκίμαζε (με τον έναν ή τον άλλον τρόπο)...
Θα ήθελα να το κάνω σίγουρα : 17.5%
Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά μέχρι εκεί : 5%

Αυτους που θα πηγαιναν απο περιεργεια, δε νομιζω να μπορουμε να τους βαλουμε μαζι με εκεινους που εχουν αποφασισει ηδη θετικα...Αρα 19%. Και απο μικρο δειγμα (δε ξερουμε καν ποιοι ψηφισαν).

Δεν κατακρίνω αυτούς που λένε ότι είναι εναντίον... Αλλά αν όλος ο κόσμος είναι εναντίον... πώς γίνεται και υπάρχουν τόσοι swingers (γιατί πιστέψτε μας υπάρχουν πάρα πολλοί... και βρίσκονται δίπλα μας απλά δεν το γνωρίζουμε...)
ΠΑρα πολλοι...ποσοι δλδ ; Σημασια δεν εχει αν στα μαγαζια αυτα ειναι πολλοι ή αν εχετε γνωρισει πολλους. Σημασια εχει τι ποσοστο ειναι αυτοι οι πολλοι, στο συνολο ολων και σε σχεση με οσους δεν ειναι.

Το βρίσκουμε ενδιαφέρον.Δεν νομίζω να πηγαίναμε άλλα νομίζουμε ότι όσοι δηλώνουν ότι θα πήγαιναν απο ''περιέργεια'' κάτι δεν μας λένε καλά.Δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά.
Ε ειναι λιγο υπερβολικό αυτο. Η περιεργεια δε προυποθετει απαραιτητα "κρυμενο ενδιαφερον".

Και η αλήθεια είναι ότι: ναι ίσως όλοι να το έχουμε σκεφτεί κάποια στιγμή στην ζωή μας,αλλά επειδή για εμάς θα ήταν τεράστιο βήμα να προχωρήσουμε δεν θα θέλαμε να πάμε,εκτός και αν κάτι αρχίσει να ''ψήνετε μέσα μας''.Απο την άλλη σεβόμαστε τις επιλογές του κάθε ανθρώπου χώρις να λέμε ''μεγάλα λόγια''.Ισως ποτέ δεν ξέρεις...
Πιθανον και καλα κανετε να αποφευγετε μεγαλα λογια. Ολοι πρεπει να κανουμε το ιδιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacrimosa

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θα ήθελα να το κάνω σίγουρα : 17.5%
Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά μέχρι εκεί : 5%

Αυτους που θα πηγαιναν απο περιεργεια, δε νομιζω να μπορουμε να τους βαλουμε μαζι με εκεινους που εχουν αποφασισει ηδη θετικα...Αρα 19%. Και απο μικρο δειγμα (δε ξερουμε καν ποιοι ψηφισαν).


Εγώ γιατί τους διαβάζω στο 35% ??? (γιατί εγώ προσμετράω και αυτούς που θα πήγαιναν από περιέργεια, μιας και εμείς έτσι ξεκινήσαμε και κάναμε το βήμα... πήγαμε από περιέργεια σε ένα τέτοιο club...)

Δεν ξέρω να διαβάζω??? Ακόμη και στο έχω πάει (που μπήκε μόλις πρόσφατα μιας και αποδείχθηκε ότι υπάρχουν και τέτοιοι υπάρχει 1 απάντηση). Anyway... Είναι όπως στα gallop για τα κόμματα που το καθένα τα ερμηνεύει όπως θέλει, οπότε μάλλον δεν θα βγάλουμε άκρη.

Πάντως η τοποθέτησή μου δεν ήταν για να ερμηνεύσει το αποτέλεσμα των απαντήσεων που δίδονται που δεν είναι τέτοιο καθώς δεν έχει δείγμα και μεθοδολογία. Δεν είναι αυτό το ζήτημα και δεν πρέπει να επικεντρωνόμαστε εκεί καθώς χάνουμε την ουσία.

Μόλις το 55% λέει όχι. Είναι ένα ποσοστό πολύ μικρό ποσοστό αν το συγκρίνει κανείς με το πλήθος αρνητικών σχολίων στο forum. Αυτό έθιξα όταν σημείωσα τα ποσοστά και αυτό θίγω και τώρα...

Παρατηρούμε λοιπόν ότι όταν οι απαντήσεις είναι τελείως ανώνυμες εκφραζόμαστε διαφορετικά από όταν πρέπει να "εκτεθούμε" στο forum και να γράψουμε κάτι...

Αν κανείς δεν κοιτάξει τη στατιστική πάνω (που είναι τελείως ανώνυμη) και διαβάσει το forum κατευθείαν (όπως έκανα εγώ που σαν καινούργιος δεν ήξερα ότι υπάρχει και δεν την πρόσεξα) θα νομίζει ότι το 99% είναι φανατικά κατά του swinging και μόλις 2 -3 γραφικοί είναι υπέρ ή θετικοί απέναντι στο swinging...

Γιατί τέτοια αναντιστοιχία?

Μήπως αν μπορούσαμε όλοι να κρυφτούμε πίσω από την απόλυτη ανωνυμία θα ενεργούσαμε διαφορετικά? Μήπως οι προκαταλήψεις της κοινωνίας (που μάλλον καλώς υπάρχουν) και οι συμβατικότητες αυτής μας έχουν φέρει σε σύγκρουση με τη φύση του ανθρώπου? Μήπως τελικά υποκρινόμαστε κατακρίνοντας κάτι μόνο και μόνο επειδή φοβόμαστε (και δικαίως) να το κάνουμε?

Και επειδή η αρνητικότητα και οι κατηγορίες που διάβασα παραπάνω προς τη φίλη που εκδηλώθηκε και αυτή ανοιχτά ως swinger είναι πράγματα που με ενοχλούν καθώς η ελευθερία της γνώμης είναι σεβαστή αλλά και ο σεβασμός στις απόψεις και πεποιθήσεις του άλλου θα έπρεπε επίσης να είναι σεβαστές αξίες, σας παραθέτω ένα link στο οποίο παρουσιάζονται τα αποτελέσματα κοινωνιολογικής μελέτης για τους swingers και το swinging που δίνει απαντήσεις για το πόσο "διαφορετικοί" είναι οι swingers....

Αν διαβάσετε θα δείτε με ενδιαφέρον... ότι πιστεύουμε περισσότερο στο γάμο από το γενικό πληθυσμό, ότι είμαστε περισσότερο θρήσκοι από το γενικό πληθυσμό και άλλα παρόμοια "κουλά"...

Παρακαλούμε λοιπόν, μην μας κατακρίνεται. Όχι τουλάχιστον χωρίς στοιχεία. Δεν πάμε να σας πείσουμε να κάνετε κάτι που δεν θέλετε. Αλλά μην μας λιθοβολείτε επειδή κάνουμε κάτι που δεν τολμάτε να κάνετε. Απλά σεβαστείτε μας και προσπεράστε μας....

Φιλικά

Θοδωρής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εγώ γιατί τους διαβάζω στο 35% ??? (γιατί εγώ προσμετράω και αυτούς που θα πήγαιναν από περιέργεια, μιας και εμείς έτσι ξεκινήσαμε και κάναμε το βήμα... πήγαμε από περιέργεια σε ένα τέτοιο club...)
Βασικά τα 5 άτομα που ψήφισαν ότι "θα πήγαιναν από περιέργεια μόνο, στο club" νομίζω ότι καλύπτονται από την παρακάτω άποψη που έχει και 6 θετικές (πιθανότατα από τους ίδιους):
Εχμ όχι δε θα το έκανα.
Από περιέργεια ίσως να πήγαινα στο bar μόνο και μόνο για να το το δω ως φαινόμενο, αλλά δε θα πήγαινα μόνο με τον σύντροφό μου, θα παίρναμε και κανα άλλο ζευγάρι μαζί ή φίλους που θα το έπαιζαν ζευγάρι, για να το σχολιάζουμε μετά.
Άλλωστε και εγώ που έφτιαξα τη δημοσκόπηση, αυτό είχα στο μυαλό μου. Το να πας δηλαδή στο club μόνο από περιέργεια, όχι του να δοκιμάσεις από περιέργεια (γιατί καλύπτεται από την 2η επιλογή) αλλά του να δεις τι γίνεται εκεί χωρίς να έχεις πρόθεση να δοκιμάσεις. :)

Παρόλα αυτά, σίγουρα το 20% όσων βλέπουν θετικά κάτι τέτοιο δεν είναι μικρό ποσοστό, απλά σαφώς δεν είναι αντιπροσωπευτικό του γενικού πληθυσμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacrimosa

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λείπουν τα tables με τα στατιστικά. Υπάρχουν κάπου; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacrimosa

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν δεν ανοίγουν από το pdf υπάρχει και html έκδοση εδώ:

https://www.ejhs.org/volume3/swing/body.htm

από εδώ σίγουρα ανοίγουν τα Links (τα έχω δοκιμάσει)

Καλή ανάγνωση.

Θοδωρής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ώρες ώρες νιώθω ότι είμαι ξεπερασμένο είδος ανθρώπου και πρέπει να αποσυρθώ σε καμία αποθήκη με αντίκες… :P
…και σκασιλα μου για μένα, αλλά θα βγάλω και τα παιδάκια μου ξεπερασμένα μοντέλα…

Διαβάζοντας το θέμα, οι σκέψεις μου στησανε τρελό χορό. Οι έννοιες «αγάπη» «αφοσίωση-θυσία» «οικογένεια» «αρμονία» «εμπιστοσύνη» «σεβασμός» μπερδεύτηκαν τελείως στο μυαλο μου

Μιλάμε λοιπόν για σεξουαλική απελευθέρωση. Το swinging είναι μια θεραπεία για να τονωθεί η σεξουαλική ζωή. Όση φαντασία δεν έχεις λοιπόν όταν είναι 2 άτομα, σου έρχεται όταν είναι 4. :P
Πλέον, είναι ηθικά αποδεκτό να μην περιορίζεται ο αριθμός «των παικτών» στο κλασικό ζευγάρι (2 άτομα), να κάνεις σεξ με αγνώστους, να κάνεις σεξ χωρίς να υπάρχουν συναισθήματα, ακόμα και να δείξεις αυτό το δρόμο στα παιδιά σου…:/:

Πάντως, έχω κάτι ξεκάθαρο σε αυτό το ξεπερασμένο μυαλό. Για μένα ως γυναίκα, μια τέτοια swinging όψη της σεξουαλικής ζωής σημαίνει τέλος του Ονείρου της Αγάπης.
(κάπου στο βάθος του μυαλού μου, μαραζώνει και η λέξη «ανιδιοτελής»).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Παρακαλούμε λοιπόν, μην μας κατακρίνεται. Όχι τουλάχιστον χωρίς στοιχεία. Δεν πάμε να σας πείσουμε να κάνετε κάτι που δεν θέλετε. Αλλά μην μας λιθοβολείτε επειδή κάνουμε κάτι που δεν τολμάτε να κάνετε. Απλά σεβαστείτε μας και προσπεράστε μας....

Φιλικά

Θοδωρής

Το μπολνταρισμενο θα ελεγα οτι θα ηταν καλυτερα να αντικατασταθει με το " κατι που δε σας εκφραζει να κανετε"

Διοτι ετσι οπως το εχεις εκφρασει ειναι σα να θελουμε αλλα δεν το κανουμε...Διοτι για μενα δεν ισχυει κατι τετοιο, παρα το οτι απλα ειναι κατι που δε με εκφραζει σεξουαλικα, ερωτικα κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann7365

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Μπορεί να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει, δε χρειάζεται να τα βλέπετε όλα σαν να είστε υπεράνω. Στο κάτω κάτω ο καθένας κάνει ό,τι του αρέσει, αρκεί να μη βιάζει παιδάκια. Μην πάτε να επιβάλετε σε αυτούς που λένε την άποψή τους ότι έχουν και καλά χάσει την αγάπη και τον έρωτα για το σύντροφό τους και δεν έχουν υγειή σεξουαλική ζωή - επιλογή σας να κάνετε ό,τι κάνετε, και επιλογή των άλλων να κάνουν ό,τι κάνουν, και εφόσον δεν είναι κάτι που καταλαβαίνετε ούτε έχετε δοκιμάσει με τον τρόπο και την ψυχολογία που έχουν οι άνθρωποι αυτοί, σταματήστε να τους κατακρίνετε λες και είναι καταδικασμένοι και περίεργοι. Κανείς δε λέει ότι "θέλετε αλλά δε το κάνετε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μπορεί να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει, δε χρειάζεται να τα βλέπετε όλα σαν να είστε υπεράνω. Στο κάτω κάτω ο καθένας κάνει ό,τι του αρέσει, αρκεί να μη βιάζει παιδάκια. Μην πάτε να επιβάλετε σε αυτούς που λένε την άποψή τους ότι έχουν και καλά χάσει την αγάπη και τον έρωτα για το σύντροφό τους και δεν έχουν υγειή σεξουαλική ζωή - επιλογή σας να κάνετε ό,τι κάνετε, και επιλογή των άλλων να κάνουν ό,τι κάνουν, και εφόσον δεν είναι κάτι που καταλαβαίνετε ούτε έχετε δοκιμάσει με τον τρόπο και την ψυχολογία που έχουν οι άνθρωποι αυτοί, σταματήστε να τους κατακρίνετε λες και είναι καταδικασμένοι και περίεργοι. Κανείς δε λέει ότι "θέλετε αλλά δε το κάνετε".

Συγγνωμη αλλα τι λες?!
Σε ποιον αναφερεσαι? Ποιος κατεκρινε? Ποιος ειναι ο υπερανω?!
Διοτι διαβαζω για ατομα που κατακρινουν καποιους αλλους χωρις να κατονομαζονται και ειναι σα να βαζουμε, κοινως, ολους στο ιδιο τσουβαλι... Π.χ εγω που ανεφερα πως κατι τετοιο δε με εκφραζει για τον οποιο λογο, κατεκρινα καποιον? Σαφως και ο καθενας στο κρεββατι του κανει ο,τι γουσταρει, αυτο ειναι απολυτα κατανητο και αποδεκτο...το τι θεωρω εγω ομως οτι το swinging μπορει να σημαινει οταν υπαρχει σε μια σχεση, ειναι καθαρα προσωπικη αποψη και δεν κρινονται οι ιδιοι οι ανθρωποι απο αυτο....
Το να εκφρασει καποιος την αποψη του και να θεωρει οτι ενα τετοιο "φαινομενο" λειτουργει για εκεινον "ετσι" και οχι "αλλιως", δε σημαινει οτι καταδικαζει εκεινον που εχει αντιθετη αποψη και πραττει τα αναλογα...
Αποψεις ανταλλασσουμε, οι μεν να καταλαβουν τους δε, και οχι να προσπαθησει να πεισει ο ενας τον αλλο για το οτιδηποτε....
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Συγγνωμη αλλα τι λες?!
Σε ποιον αναφερεσαι? Ποιος κατεκρινε? Ποιος ειναι ο υπερανω?!

........................
... Π.χ εγω που ανεφερα πως κατι τετοιο δε με εκφραζει για τον οποιο λογο, κατεκρινα καποιον? Σαφως και ο καθενας στο κρεββατι του κανει ο,τι γουσταρει, αυτο ειναι απολυτα κατανητο και αποδεκτο...το τι θεωρω εγω ομως οτι το swinging μπορει να σημαινει οταν υπαρχει σε μια σχεση, ειναι καθαρα προσωπικη αποψη και δεν κρινονται οι ιδιοι οι ανθρωποι απο αυτο....
Το να εκφρασει καποιος την αποψη του και να θεωρει οτι ενα τετοιο "φαινομενο" λειτουργει για εκεινον "ετσι" και οχι "αλλιως", δε σημαινει οτι καταδικαζει εκεινον που εχει αντιθετη αποψη και πραττει τα αναλογα...
Αποψεις ανταλλασσουμε, οι μεν να καταλαβουν τους δε, και οχι να προσπαθησει να πεισει ο ενας τον αλλο για το οτιδηποτε....
:)
Καλή μου Νεραϊδα δεν αναφέρθηκε κανεις ονομαστηκα σε εσενα. Μην το παίρνεις τόσο προσωπικά. Αν διαβάσεις όμως όλο το τοπικ θα καταλάβεις πως υπάρχουν και ανθρωποι εδώ που δεν είπαν απλά την γνώμη τους , αν θα το εκαναν ή πως το βλέπουν βάση του εαυτού τους, αλλά κατέκριναν τις σχέσεις όλων εμας που το κάνουμε λές και μας ξέρουν κι απο χτες..
Το να πει κανεις την αποψή του ειναι αποδεκτό, το να ειρωνεύεται κανείς κάποιον που λειτουργεί διαφορετικά απο τον ίδιο νομίζω οτι ειναι κάτι κατακριτέο απο όλους όσους σέβονται την ελευθερία του λόγου αλλά και της ιδιαιτερότητας του καθενός!
Και επειδή μια απαντηση που ακολουθεί ένα ποστ δεν ειναι απαραίτητο να απαντάει στο ίδιο αλλά και σε προηγούμενα μην τα παίρνεις τόσο προσωπικά ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλή μου Νεραϊδα δεν αναφέρθηκε κανεις ονομαστηκα σε εσενα. Μην το παίρνεις τόσο προσωπικά. Αν διαβάσεις όμως όλο το τοπικ θα καταλάβεις πως υπάρχουν και ανθρωποι εδώ που δεν είπαν απλά την γνώμη τους , αν θα το εκαναν ή πως το βλέπουν βάση του εαυτού τους, αλλά κατέκριναν τις σχέσεις όλων εμας που το κάνουμε λές και μας ξέρουν κι απο χτες..
Το να πει κανεις την αποψή του ειναι αποδεκτό, το να ειρωνεύεται κανείς κάποιον που λειτουργεί διαφορετικά απο τον ίδιο νομίζω οτι ειναι κάτι κατακριτέο απο όλους όσους σέβονται την ελευθερία του λόγου αλλά και της ιδιαιτερότητας του καθενός!
Και επειδή μια απαντηση που ακολουθεί ένα ποστ δεν ειναι απαραίτητο να απαντάει στο ίδιο αλλά και σε προηγούμενα μην τα παίρνεις τόσο προσωπικά ;) .

Σαφως και θα το παρω προσωπικα...διοτι γενικευουμε...
Θελεις να πεις οτι καποιος σε κατεκρινε (αναφερομαι σε αυτους που θιγονται και πιστευουν οτι κατακρινονται), απαντησε προσωπικα για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις...ωστε να δοθουν οι απαραιτητες εξηγησεις σε περιπτωση που κατι δεν εγινε απολυτως αντιληπτο. Συζητηση κανουμε και δε θελω να πιστευω πως υπαρχει εστω και ενας εξ ημων που να θελει να προσβαλλει σκοπιμα καποιον απο τους υπολοιπους ...
Διοτι αυτο που παρατηρω, ειναι να υπαρχουν λαθεμενες εντυπωσεις για τον εναν , τον αλλο και τον παραλλο...
Η αληθεια ειναι οτι το θεμα εκφρασης των αποψεων ειναι τοσο λεπτο και ιδιαιτερο που πολλες φορες δε γινομαστε αντιληπτοι και τα γραφομενα μας παρεξηγουνται...
Αυτα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μπορεί να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει, δε χρειάζεται να τα βλέπετε όλα σαν να είστε υπεράνω.
Σε ποιους αναφερεσαι ; Εκτος αν περιμενεις οτι καποιος απο μονος του θα πει "εγω ειμαι υπερανω". Επισης μπορει ετσι να σου φαινεται εσενα. Αν ομτως καποιοι το κανουν, καλυτερα να μην μιλας γενικα και αοριστα, αφου καποιοι αλλοι μπορει να παρεξηγηθουν.:)

Μην πάτε να επιβάλετε σε αυτούς που λένε την άποψή τους ότι έχουν και καλά χάσει την αγάπη και τον έρωτα για το σύντροφό τους και δεν έχουν υγειή σεξουαλική ζωή
Καταρχην δεν ειδα καποια "επιβολη". 2ον κανείς δε μπορει να το κανει, ακομα καινα το ηθελε. Εκτος αν ξερουν που μενει η κοπελα και της στειλουν τραμπουκους :P Τη γνωμη του λεει ο καθενας, και εχει το δικαιωμα να ειναι οποιαδηποτε. Αν θελει να πει και να αμφισβητησει κατι για καποιον αλλο, μπορει να το κανει. Ο δεκτης που ξερει τι θελει και γιατι και ειναι οκ με τον εαυτο του ,κανονικα, δεν πλήτεται..

- επιλογή σας να κάνετε ό,τι κάνετε, και επιλογή των άλλων να κάνουν ό,τι κάνουν, και εφόσον δεν είναι κάτι που καταλαβαίνετε ούτε έχετε δοκιμάσει με τον τρόπο και την ψυχολογία που έχουν οι άνθρωποι αυτοί, σταματήστε να τους κατακρίνετε λες και είναι καταδικασμένοι και περίεργοι. Κανείς δε λέει ότι "θέλετε αλλά δε το κάνετε".
Τα λογια σου προς απαντηση μου : "Μπορεί να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει, δε χρειάζεται να τα βλέπετε όλα σαν να είστε υπεράνω." Και θα προσθεσω : σταματα να κατακρινεις οσους λενε τη γνωμη τους, λες και ειναι ρατσιστες και στενομυαλοι.:whistle:

works both ways, so lets avoid double standards please ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top