[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Α ρε Κούγια, άξια η πληρωμή σου από το Εσωτερικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
@kalypso:

-Μαθητής ετών 16 πήρε το αυτοκίνητο του πατέρα του και σκότωσε έναν άνθρωπο στο δρόμο.
- 4 μαθητές, 2 της πρώτης Λυκείου, ένας της Β' και ένας της Γ', έκαψαν με γκαζάκια το γραφείο του διευθυντή και των καθηγητών.
-Μαθητής ετών 14, με τη βοήθεια ενήλικα συγγενή του, κατά τη διάρκεια πορείας έσπασε και έκλεψε βιτρίνα καταστήματος.

Καταγεγραμμένα περιστατικά από την Ασφάλεια Κερκύρας.
Το τελευταίο έγινε όταν ήμουν 16 αν δεν κάνω λάθος [συμμετείχα και εγώ σε εκείνη την πορεία]. Το πρώτο όταν ήμουν 19 ετών (μόλις είχα αποφοιτήσει), το μεσαίο πριν από 4 χρόνια.

ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΝΑΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ... ΠΕΤΑΕΙ ΜΟΛΟΤΟΦ ΞΕΡΩ ΓΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΤΟΥ "ΑΞΙΖΕΙ" ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ, αλλά ας μην αναφερόμαστε στα παιδια ετών 15 και 16 λες και είναι...5 χρονών!!!!


edit:
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Α ρε Κούγια, άξια η πληρωμή σου από το Εσωτερικών.
Φυσικά και είναι άξια. Αφού έχει κάνει την κοινή γνώμη να ασχολείται μαζί του και όχι με τον πραγματικό ένοχο και τα γεγονότα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Eίναι τουλάχιστον αστείο, που τη μόνη αλήθεια σε αυτή την ιστορία, τη ξέρει ο Κούγιας.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
@Res: Κανεις δε λέει ότι ο μικρός ήταν άγιος. Ούτε οι άγιοι δεν είναι άγιοι στην τελική. Τα ελαττώματα όμως του καθενός όσο βαριά κι αν είναι δε μπορούν σε καμια περίπτωση να είναι αιτια για να τον σκοτώσουν, κι ούτε θα έπρεπε να μετράνε σαν ελαφρυντικά για το φόνο του.

Έγινε ένα τέτοιο έγκλημα, και αντί να πει μια συγγνώμη πάει να σπιλώσει τη μνήμη του νεκρού με ψέματα για να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα, αυτό βλέπω εγώ.

Όσο για το ότι όλοι δικαιούνται υπεράσπιση, δε διαφωνώ, αλλα προσωπικά με ενοχλεί αφάνταστα το ότι εντελώς κατά σύμπτωση αυτές τις υποθέσεις τις αναλαμβάνουν πάντα κάτι Λυκουρεζοι, Κούγιες και λοιπές φίρμες. Γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να παραθέσει τι είπαν οι αυτόπτης? Γιατί αναρωτιέμαι, ολόκληρος Ζητάς, οποιο κι αν είναι το ποιον του, μια εκπαίδευση την έχει. Θα έπρεπε να πυροβολήσει τρεις φορες για να πετύχει μονο τη μια έναν πιτσιρικα?

Λέω εγώ τώρα, δεν ξέρω τι πιστεύω πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
RESIDENT πήρα μια αναρτηση σου και την έβαλα στο blog μου : https://2008akoma.blogspot.com/

Σε ευχαριστώ..
ΑΠλά μου είναι τόσο δύσκολο να μπορέσω να βρω λόγια γενικά για αυτά που γίνονται αυτές τις μέρες...
Και είναι κάτι τόσο... μα τόσο... μπουχτιστικό όλο αυτό που γίνεται φτάνει πια
Αφήστε τον Αλέξη να φύγει ήρεμος... πόσο ακόμα.
Δεν θα γίνει πάλι τίποτα και ο Δολοφόνος θα μείνει ελέυθερος..
ΚΑνείς δεν μπορει να κάνει κάτι... τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
@Res: Κανεις δε λέει ότι ο μικρός ήταν άγιος. Ούτε οι άγιοι δεν είναι άγιοι στην τελική. Τα ελαττώματα όμως του καθενός όσο βαριά κι αν είναι δε μπορούν σε καμια περίπτωση να είναι αιτια για να τον σκοτώσουν, κι ούτε θα έπρεπε να μετράνε σαν ελαφρυντικά για το φόνο του.

Έγινε ένα τέτοιο έγκλημα, και αντί να πει μια συγγνώμη πάει να σπιλώσει τη μνήμη του νεκρού με ψέματα για να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα, αυτό βλέπω εγώ.

Όσο για το ότι όλοι δικαιούνται υπεράσπιση, δε διαφωνώ, αλλα προσωπικά με ενοχλεί αφάνταστα το ότι εντελώς κατά σύμπτωση αυτές τις υποθέσεις τις αναλαμβάνουν πάντα κάτι Λυκουρεζοι, Κούγιες και λοιπές φίρμες. Γιατί?

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο συμφωνώ μαζί σου... Σε κάθε σου παράγραφο. Διαφωνώ με την αντίδραση σε αυτό

δλδ.
Υπόμνημα: "Ήταν ταραξίας και είχε αποβληθεί από τα σχολεία"
Αντίδραση:"Έλα καλέ, μόνος τους το διάλεξε να φύγει και σιγά τι θα έκανε? Θα πήρε το τοστ του συμμαθητή του?" (δείξτε μου πότε συστήθηκε αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος για ..φασαρία γιατί μετά το ...60 ξερώ γω, δεν γνωρίζω καμία τέτοια περίπτωση)

Αυτό ήταν το μόνο που ήθελα να πω και σαφέστατα θεωρώ ότι ο εν λόγω αστυνομικός [συγχωρείστε μου που δεν γράφω "μπάτσος" αλλά ανέκαθεν με ενοχλούσε αυτή η λέξη και την αποφεύγω] έσφαλλε, πρέπει να πληρώσει και μου φαίνεται περίεργη η στάση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Φυσικά και είναι άξια. Αφού έχει κάνει την κοινή γνώμη να ασχολείται μαζί του και όχι με τον πραγματικό ένοχο και τα γεγονότα ;)

Ο πραγματικός ένοχος για τα γεγονότα είναι μάλλον η συλλογική μας βλακεία. Είναι προφανές ότι έγινε ένα ατύχημα απο το οποίο πήραν χίλιοι επιτήδιοι φαλάγγι και έστησαν μία παράσταση που κόστισε ενα κάρο περιουσίες και χιλιάδες θέσεις ανέργων έως τώρα, ο καθένας για το δικο του λόγο. Ιδου μερικοί


  • Οι κουκουλοφόροι θέλουν να κάνουν κουμάντο εκείνοι άφοβα στην περιοχή εξαρχείων και περιξ όπου ίσως κοντράρωνται με διάφορους τρόπους με τους αστυνομικούς για τα ναρκωτικά, το εμπόριο μεταναστών και τις πόρνες
  • Οι αντίπαλοι της κυβέρνησης θέλουν φυσικά φθορά της, εκλογές και, στην τελική, την εξουσία για τη δική τους μάσα βεβαίως
  • Τα κανάλια θέλουν δωρεάν γέμισμα ωρών εκπομπής, διαφημίσεις, ακροαματικότητα και πώληση ευαίσθητου κοινωνικού προσωπείου

και υπάρχουν κι άλλοι, εκ των οποίων τελευταίος στη σειρά ίσως έρχεται ο Κουγιας με την αμοιβή του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να παραθέσει τι είπαν οι αυτόπτης? Γιατί αναρωτιέμαι, ολόκληρος Ζητάς, οποιο κι αν είναι το ποιον του, μια εκπαίδευση την έχει. Θα έπρεπε να πυροβολήσει τρεις φορες για να πετύχει μονο τη μια έναν πιτσιρικα?

Λέω εγώ τώρα, δεν ξέρω τι πιστεύω πραγματικά.

Ηταν παρόντες στο τραγικό περιστατικό των Εξαρχείων και μιλούν για εν ψυχρώ δολοφονία του 15χρονου μαθητή από τους αστυνομικούς. Τρεις αυτόπτες μάρτυρες, θαμώνες σε γειτονικό μπαρ-καφέ, βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής από το συμβάν και περιγράφουν στην «Ε» με λεπτομέρειες όλα όσα δραματικά και πρωτόγνωρα συνέβησαν εκείνα τα κρίσιμα λεπτά.

Και οι τρεις (τα στοιχεία και τα τηλέφωνά τους είναι στη διάθεση δικηγόρων, αλλά και της «Ε» σε περίπτωση που δεν μπορούν να τους βρουν οι ανακριτικές αρχές) συμφωνούν στην εκδοχή των γεγονότων που δίνουν στο εξής: «Οι αστυνομικοί επανήλθαν πεζή, στο σημείο της δολοφονίας, μετά από ένα πρώτο έντονο διαπληκτισμό που είχαν και άρχισαν να προκαλούν και να βρίζουν τους συγκεντρωμένους. Ενας από αυτούς χωρίς να απειληθεί από κανέναν, σημάδεψε με το όπλο του στο ύψος του στήθους και πυροβόλησε εναντίον των νεαρών που βρίσκονταν εκεί, μέσα στο πολυσύχναστο κέντρο της Αθήνας».

Και οι τρεις δήλωσαν σοκαρισμένοι από τη συμπεριφορά του αστυνομικού. «Κανείς δεν είχε συνειδητοποιήσει εκείνη τη στιγμή ότι ο πεσμένος στο οδόστρωμα άνθρωπος είχε πυροβοληθεί στα αλήθεια. Δεν χωρούσε στο μυαλό μας ότι θα γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο και με αυτό το τρόπο», λέει με θυμό ο Φ.Π., που βρισκόταν πολύ κοντά στο χώρο.

«Δεν περίμεναμε να συμβεί κάτι τέτοιο. Ο κόσμος είχε παγώσει», συμπληρώνει ο Κ.Λ., που είδε να εκτυλίσσεται μπροστά του, όλη η σκηνή. Οπως μας είπε, ήταν λίγα λεπτά μετά τις 9 το βράδυ, όταν το περιπολικό που περνούσε από την περιοχή σταμάτησε στη διασταύρωση Ζωοδόχου Πηγής και Τζαβέλλα (πεζόδρομος). Εκεί έγινε κάποιος έντονος διαπληκτισμός των αστυνομικών με παρευρισκόμενους. Οι αστυνομικοί βγήκαν μάλιστα για λίγο από το περιπολικό. Ο ίδιος δεν είδε να γίνεται κάποια επίθεση εναντίον τους, πέρα από ένα έντονο φραστικό επεισόδιο και ίσως ένα άδειο μπουκάλι που πετάχθηκε προς το περιπολικό.

Ο μάρτυρας Β.Ζ. επιβεβαιώνει ότι συνέβη κάποιο φραστικό επεισόδιο μεταξύ των αστυνομικών και παρευρισκομένων νεαρών, χωρίς όμως άλλες προεκτάσεις, αφού οι αστυνομικοί στη συνέχεια μπήκαν στο περιπολικό, έκαναν όπισθεν και έφυγαν, όπως λέει.

Το ίδιο υποστηρίζει και ο μάρτυρας Φ.Π., προσθέτοντας ότι όλοι θεώρησαν αμελητέο το γεγονός και δεν το σχολίασαν μετά την αποχώρηση του περιπολικού, αφού επί της ουσίας απλώς ανταλλάχθηκαν ορισμένες βρισιές που είναι κάτι το σύνηθες για τη περιοχή.

Ομως 1-2 λεπτά αργότερα όλα άλλαξαν. Οι δύο αστυνομικοί, αφού άφησαν λίγο πιο πάνω το περιπολικό, ειδοποίησαν μια διμοιρία ΜΑΤ που βρισκόταταν κοντά και ξαναγύρισαν στο σημείο του διαπληκτισμού. Οπως λένε και οι 3 αυτόπτες μάρτυρες του επεισοδίου, οι δύο αστυνομικοί που προπορεύονταν, μόλις έφτασαν σε απόσταση περίπου 20 μέτρων από τους νεαρούς, άρχισαν να τους προκαλούν και να τους βρίζουν χυδαία με φράσεις όπως: «Ελάτε τώρα ρε μ...».

Οπως ήταν φυσικό οι νεαροί που ήταν εκεί, ανταπέδωσαν τις βρισιές και άρχισε πάλι ένας έντονος φραστικός διαπληκτισμός. «Ούτε οι νεαροί επιχείρησαν να "την πέσουν" και να κινηθούν απειλητικά εναντίον των αστυνομικών, ούτε ρίχθηκε κάποιο αντικείμενο εναντίον τους», αναφέρουν και οι τρεις μάρτυρες.

«Και τότε εντελώς απρόκλητα, ο ένας από αυτούς έβγαλε το όπλο, σημάδεψε εναντίον των παιδιών με το χέρι του προτεταμένο στο στήθος και πυροβόλησε εναντίον τους», συμφωνούν όλοι.

«Κανείς από τους θαμώνες δεν τολμούσε να πιστέψει στα μάτια και τα αυτιά του», επισημαίνει ο Β.Ζ., που έμεινε αποσβολωμένος από την εξέλιξη. Για το λόγο αυτό δεν θυμούνται ίσως πόσους πυροβολισμούς άκουσαν.

Ο 15χρονος έπεσε σαν κούτσουρο στον πεζόδρομο. Κάποιος προσπάθησε να τον σηκώσει από το χέρι. Νόμισε ότι απλώς γλίστρησε από το νερά της ελαφριάς βροχής που είχε προηγηθεί. Ομως έκανε λάθος.

Οι δύο αστυνομικοί εκμεταλλεύθηκαν την παγωμάρα, το σάστισμα που προκάλεσε η πράξη τους, έκαναν μεταβολή και έφυγαν ανενόχλητοι μέσα στο σκοτάδι...

Και οι τρεις αυτόπτες μάρτυρες, μαζί με άλλους που εμφανίζονται συνεχώς, δηλώνουν έτοιμοι να καταθέσουν όσα είδαν στις αρμόδιες αρχές. *

Από την Ελευθεροτυπία, δεν είναι ο,τι πιο καινούριο, είναι από την Κυριακή αλλα δε νομίζω να άλλαξε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Βuggs, αν έγραφες "εγκλημα" και όχι "ατύχημα" θα συμφωνούσα 100% μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Βuggs, αν έγραφες "εγκλημα" και όχι "ατύχημα" θα συμφωνούσα 100% μαζί σου.

Ξερεις το ζήτημα είναι που είναι το έγκλημα. Αν ήμουν αστυνομικός στα τμήματα της περιοχής εκείνης η αδρεναλίνη μου θα ήταν στο κόκινο συνέχεια. Κάθε μέρα η γυναίκα μου και τα παιδιά μου δεν θα ήξεραν άν θα με ξαναδούν, κι εγώ εκείνους. Ενα τούβλο, μια γκαζοσωλήνα θα με χώριζαν απο αυτό. Ποιός λοιπόν έχει κάνει το έγκλημα; Πραγματικά απορώ πώς μερικοί γίνονται αστυνομικοί υπο τέτοιες συνθήκες. Για ένα κωλομισθό να κινδυνεύεις τόσο; Καλά αυτοί που έχουν άκρες, όπως λένε, στις πουτάνες και τα ναρκω΄τικά και τα βρώμικα κόλπα. Μα είναι η πλειοψηφία; ΤΟ θεωρώ απίθανο. Γιατί λοιπ΄πον να πάνε να γίνουν αστυνομικοί οι άλλοι;

Τα πάντα γίνονται για τα λεφτά, ή για το συμφέρον. Προτιμάμε να μήν έχουμε αστυνομία; Γιατί δεν θα έχουμε σε λίγο. Μόνο οι βρώμικοι μπάτσοι θα μείνουν εκεί, γιατί μόνο γι'αυτούς θα αξίζει να διακινδινεύουν τόσο κάθε μέρα με όλους αυτούς τους τραμπούκους. Ποιός λοιπόν έχει κάνει το έγκλημα; Γιατί αν δεν διορθώσουμε την αιτία όσο και να την πληρώσουν οι τράγοι, το πρόβλημα παραμένει. Ετσι βλέπω και τον μικρό που σκοτώθηκε, κι αυτός τράγος αποδιοπομπαίος ήταν, όπως και ο ειδικός φρουρός που τώρα περνάεί την κόλαση. Τράγοι και οι δυο οργανώσεων που τους έβαλαν μπροστά, και αντιμέτωπους, όπως και πολλούς άλλους, για τους δικούς τους σκοπούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αντίδραση:"Έλα καλέ, μόνος τους το διάλεξε να φύγει και σιγά τι θα έκανε? Θα πήρε το τοστ του συμμαθητή του?" (δείξτε μου πότε συστήθηκε αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος για ..φασαρία γιατί μετά το ...60 ξερώ γω, δεν γνωρίζω καμία τέτοια περίπτωση)
Βρε παιζίμ :)
πού ξέρουμε ότι συστάθηκε αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος, και έχουμε μείνει σε αυτό;
Δηλαδή εγώ αύριο μεθαύριο δεν θα χω το δικαίωμα να αλλάξω σχολείο στα παιδιά μου για τους χ,ψ δικούς μου ενδοοικογενειακούς λόγους;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
kalypso πιδι μ':P

μόνη σου το είπες... το να συζητάμε [είτε για να πούμε ότι "ε δεν μπορεί να τα έβγαλε τόσο από το κεφάλι τουυ!", είτε για να πούμε "τι μπορεί δλδ να έκανε ένα 15χρονο"] είναι κάτι που...δυσκολευόμαστε και οι 2 να αντιληφθούμε..

Δλδ πώς το γεγονός "Ένα 16χρονο παιδί είναι νεκρό από σφαίρα αστυνομικού" έφτασε να γίνει "είχε ο Αλέξης κακούς βαθμούς στο σχολείο"? :confused:

@Βuggs: Να με συμπαθά η χάρη σου αλλά οι αστυνομικοί επιλέγουν να γίνουν αστυνομικοί, οι κίνδυνοι από το επάγγελμά τους είναι πασιγνωστοι, και απαιτώ ως πολίτης μιας χώρας που έχει δημοκρατία αυτοί που προσπαθούν να με προστατεύσουν από τα κακοποιά στοιχεία να έχουν το...μυαλό πάνω στο κεφάλι τους και να δείχνουν την ψυχραιμία και τον επαγγελματισμό που οφείλουν, ειδικά όταν κουβαλάνε κάτι που μπορεί να σε στείλει στον άλλο κόσμο ανα πάσα στιγμή!
Αντιλαμβάνομαι ότι κάνουν πιο επικίνδυνο επάγγελμα από μένα πχ. αλλά όχι δεν πρόκειται να δικαιολογήσω "τρέλες" λόγω αδρεναλίνης σε κάτι που επέλεξαν να κάνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ξερεις το ζήτημα είναι που είναι το έγκλημα. Αν ήμουν αστυνομικός στα τμήματα της περιοχής εκείνης η αδρεναλίνη μου θα ήταν στο κόκινο συνέχεια. Κάθε μέρα η γυναίκα μου και τα παιδιά μου δεν θα ήξεραν άν θα με ξαναδούν, κι εγώ εκείνους. Ενα τούβλο, μια γκαζοσωλήνα θα με χώριζαν απο αυτό. Ποιός λοιπόν έχει κάνει το έγκλημα; Πραγματικά απορώ πώς μερικοί γίνονται αστυνομικοί υπο τέτοιες συνθήκες. Για ένα κωλομισθό να κινδυνεύεις τόσο; Καλά αυτοί που έχουν άκρες, όπως λένε, στις πουτάνες και τα ναρκω΄τικά και τα βρώμικα κόλπα. Μα είναι η πλειοψηφία; ΤΟ θεωρώ απίθανο. Γιατί λοιπ΄πον να πάνε να γίνουν αστυνομικοί οι άλλοι;

Τα πάντα γίνονται για τα λεφτά, ή για το συμφέρον. Προτιμάμε να μήν έχουμε αστυνομία; Γιατί δεν θα έχουμε σε λίγο. Μόνο οι βρώμικοι μπάτσοι θα μείνουν εκεί, γιατί μόνο γι'αυτούς θα αξίζει να διακινδινεύουν τόσο κάθε μέρα με όλους αυτούς τους τραμπούκους. Ποιός λοιπόν έχει κάνει το έγκλημα; Γιατί αν δεν διορθώσουμε την αιτία όσο και να την πληρώσουν οι τράγοι, το πρόβλημα παραμένει. Ετσι βλέπω και τον μικρό που σκοτώθηκε, κι αυτός τράγος αποδιοπομπαίος ήταν, όπως και ο ειδικός φρουρός που τώρα περνάεί την κόλαση. Τράγοι και οι δυο οργανώσεων που τους έβαλαν μπροστά, και αντιμέτωπους, όπως και πολλούς άλλους, για τους δικούς τους σκοπούς.


Μπαγκς υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι γίνονται αστυνομικοί μόνο επειδή θεωρούν ότι η στολή και το σήμα τους δίνει αξία. Και θέλουν απλά να βλέπουν ότι έχουν δύναμη, εξουσία...
Άρρωστο, μα υπάρχουν τέτοιοι.

Τώρα αν ο καθένας από εμάς πει, "έλα δε βαριέσαι- γιατί να πάω εγώ να γίνω αστυνομικός και να κινδυνεύω κάθε μέρα, ας πάει κάποιος άλλος", στο τέλος το σώμα θα αποτελείται μόνο από τους παραπάνω και δε θέλω να φανταστώ τι θα γίνει τότε.
Η κατάσταση μας αφορά όλους. Το θέμα είναι να πηγαίνουν στην αστυνομία άτομα που έχουν βαθιά συνείδηση της αποστολής και των καθηκόντων τους και όχι ο κάθε ...ψυχάκιας :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τώρα αν ο καθένας από εμάς πει, "έλα δε βαριέσαι- γιατί να πάω εγώ να γίνω αστυνομικός και να κινδυνεύω κάθε μέρα, ας πάει κάποιος άλλος", στο τέλος το σώμα θα αποτελείται μόνο από τους παραπάνω και δε θέλω να φανταστώ τι θα γίνει τότε.

Ίσως έχει γίνει ήδη το "τοτε", αυτό λέω... Και οι εγκληματίες, αυτοί που ενορχήστρωσαν όλη αυτή την εξέλιξη, μένουν αλώβητοι. Την πληρώνουν οι αναλωσιμοι, ο νεαρος, ο ειδικός φρουρός κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
[...]Προτιμάμε να μήν έχουμε αστυνομία; [...]

Ευτυχώς που έχουμε τώρα και προκόψαμε!

Πριν πέσετε πάλι να με φάτε, δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν ευσυνείδητοι άνθρωποι στο Σώμα (τι στην ευχή, έχω ένα θείο αστυνομικό στη Λάρισα καλή του ώρα, και είναι ο πιο δίκαιος και εργατικός άνθρωπος του κόσμου!). Είναι όμως γεγονός ότι ΔΕΝ πιάνουν σχεδόν ποτε αυτούς που πρέπει να πιάσουν (μεγαλέμπορους ναρκωτικών, αρχιμπαχαλους κλπ) είτε γιατί φοβούνται αντίποινα είτε γιατί χρηματίζονται είτε γιατί πραγματικά δεν μπορούν, ενώ προκύπτουν επανειλημμένα "λάθη", "ατυχήματα" και "παρεξηγήσεις" (έλεος κύριε Κούγια, το ακούσαμε κι αυτό!) σαν το προχθεσινό, τα οποια συστηματικά κουκουλώνονται. E, μέχρι ποτε? Όσο καλοπροαίρετος και να είσαι, κάποτε θα αρχίσεις να δυσπιστείς, αν όχι να αγανακτείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
E, μέχρι ποτε? Όσο καλοπροαίρετος και να είσαι, κάποτε θα αρχίσεις να δυσπιστείς, αν όχι να αγανακτείς!

Δυσπιστώ απέναντι στο Κούγια γιατί λέει αυτά που θα βόλευαν την υπεράσπιση
Δυσπιστώ απέναντι στην σχολή Μωραίτη γιατί δηλώνει αυτό που θα έκανε λιγότερους γονείς να πάρουν τα δικά της 16χρονα απο το σχολείο τους
Δυσπιστώ απέναντι στα ΜΜΕ που πληρώνουν ενδεχομένως βαλτους αυτόπτες μάρτυρες για ακροαματικότητα
Δυσπιστώ στον κάθε ένα που λέει ανωνύμως το μακρύ του και το κοντό του δικάζοντας την υπόθεση όταν η δίκη ακόμη δεν έχει γίνει.
Δυσπιστώ απέναντι στην παρέα του παιδιού που φωνασκεί ενώ ούτε οι ίδιοι οι γονείς δεν έκαναν μύνηση ακόμη
Δυσπιστώ στους κουκουλοφόρους που "υπερασπίζονται τη δημοκρατία και την νομιμότητα" όταν την εχουν καταλύσει ολοκληρωτικά για μέρες
Δυσπιστώ ώς πρός τό πόσοι είναι οι "επαναστάτες" και οι διαμαρτυρόμενοι, όταν οι έμπροσθεν απασχολούν τα ΜΑΤ και σπανε τα τζάμια, και οι οπισθεν μπαίνουν στα μαγαζιά και τα λεηλατούν

Υπάρχουν πολλοί για να δυσπιστεί κάποιος. Το ζήτημα είναι, τι πιστεύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δυσπιστώ
Δυσπιστώ
Δυσπιστώ
Δυσπιστώ
Δυσπιστώ
Δυσπιστώ
Δυσπιστώ
Δυσπιστώ


Ε πες καθαρά "πιστεύω ήταν ατύχημα" και τελείωσε.



Υγ. Και κάποτε θυμήσου πως έχεις τρία αγόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Επειδή είδα ότι ρωτάτε πολλοί κατά την ιατροδικαστική εξέταση ήταν παρόν και ορισμένος από την οικογένεια ιατροδικαστής και επίσης η βαλλιστική αργεί να να ολοκληρωθεί γιατί περιμένουν να οριστεί και από την οικογένεια κάποιος να είναι παρόν στην όλη διαδικασία για να μην αμφισβητηθούν τα αποτελέσματα.

Επομενως δεν υπαρχει περιπτωση παραποιησης των πειστηριων οπως φοβουνται καποιοι. :)

Ερώτηση: Πώς το ξέρεις με τόση σιγουριά αυτό? Αν η πολιτική του σχολείου [που σε αυτό κάτι παραπάνω ξέρει το Γίδι] είναι "δεν εγγράφουμε άτομα που αποφοίτησαν από το Γυμνάσιο με βαθμούς κάτω του 14 στην Α' Λυκείου" είδες εσύ το ... απολυτήριο του Γυμνασίου του και μιλάς με τόση βεβαιότητα?

Ακόμα και αν δεν είναι...αποβολή με την "κλασσική" έννοια του όρου, είναι ένα είδος "αποβολής" και το συγκεκριμένο ακόμα και αν στην πράξη είναι απλώς ένα "άλλαξα σχολείο".

:confused:

εδιτ: Ούτε εγώ έχω δει το απολυτήριο Γυμνασίου του παιδιού, απλώς νομίζω ότι όλοι μας βιαζόμαστε να καταλήξουμε σε συμπεράσματα "Αγιοποίησης" του παιδιού. Σαφέστατα και δεν έπρεπε να πυροβοληθεί, μην τα ξαναλέω, αλλά να συζητάμε λες και ξαφνικά ήταν ...άγιος που κατέβηκε στη γη με βεβαιότητα είναι λίγο..κάπως, Imo...


edit 2:

Κι εμένα. Για αυτό δεν θα ήθελα ποτέ να γίνω δικηγόρος. Αλλά well, είναι γνωστό ότι στη δημοκρατία, όλοιδικαιούμαστε υπεράσπισης επομένως, όσο και αν μας χτυπάει περίεργα, οφείλουμε να σεβαστούμε τους θεσμούς της, άρα και το δικαίωμα του συγκεκριμένου ανθρώπου να έχει υπεράσπιση.

Πραγματικα απορησα που το συγκεκριμενο ποστ εχει παρει 3 αρνητικες, λεγοντας απλα το αυτονοητο. Οτι κανεις μας δεν ξερει τους βαθμους του παιδιου και το αν αποβληθηκε, οτι δεν ξερουμε αν ηταν αγιος ή οχι αλλα αυτο σε καμια περιπτωση δεν ελαφρυνει το αδικη του αστυνομικου, και οτι ολοι, ανεξαρτητως αδικηματος δικαιουνται της καλυτερης δυνατης υπερασπισης.

Eίναι αδύνατο να είσαι τόσο ντρογκάνι.

What is "ντρογκανι"; Ειναι το αντιστοιχο του "ντουγανι";

Α ρε Κούγια, άξια η πληρωμή σου από το Εσωτερικών.

Νομιζω οτι ο Κουγιας δεν οριστηκε απο το δικαστηριο, οποτε δεν πληρωνεται απο το Δημοσιο. Ουτε οτι την υπερασπιση των κατηγορουμενων αστυνομικων πληρωνει παντα το Δημοσιο. Που το ξες αυτο που λες;

Μπορεί κάποιος να παραθέσει τι είπαν οι αυτόπτης? Γιατί αναρωτιέμαι, ολόκληρος Ζητάς, οποιο κι αν είναι το ποιον του, μια εκπαίδευση την έχει. Θα έπρεπε να πυροβολήσει τρεις φορες για να πετύχει μονο τη μια έναν πιτσιρικα?

Λέω εγώ τώρα, δεν ξέρω τι πιστεύω πραγματικά.

Δεν ηταν Ζητας παρεμπιπτοντως. Ειδικος φρουρος ηταν. (εχει μια σημαντικη διαφορα νομιζω :redface:)

Αυτό ήταν το μόνο που ήθελα να πω και σαφέστατα θεωρώ ότι ο εν λόγω αστυνομικός [συγχωρείστε μου που δεν γράφω "μπάτσος" αλλά ανέκαθεν με ενοχλούσε αυτή η λέξη και την αποφεύγω] έσφαλλε, πρέπει να πληρώσει και μου φαίνεται περίεργη η στάση του.

Ασχετο, αλλα οχι και να φτασουμε στο σημειο να απολογουμαστε για το οτι δεν γραφουμε για τους οποιους αστυνομικους (εστω και για αυτους τους 2) αναφερομενοι σε αυτους ως "μπατσους" και "στρουμφακια". Αν θελουν οι υπολοιποι - κακως κατα τη γνωμη μου - να αναφερονται ετσι, καλως. Αλλα οχι να απολογεισαι κιολας! (γνωμη μου παντα) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Ρεμπ...:confused:
Και εγώ δυσπιστώ (νομίζω όχι αναίτια) απέναντι σε όσα είπε ο Μπαγκς αλλά σε καμμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι ήταν και ατύχημα. Πρέπει αυτά τα δύο να συνδέονται;;:hmm:
Μαλλον δεν πιάνω τον συνειρμό σου...

Και επείσης δυσπιστώ απέναντι στους ''συγκινιμένους'' πολιτικούς αρχηγούς, και όχι μόνο...
Δυσπιστώ απέναντι στους τετριμένους παρουσιαστές εκπομπών...κ.λ.π
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top