Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,881 μέλη και 2,444,901 μηνύματα σε 76,860 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 338 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γλυκά του κουταλιού.

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε: στις 18:50, 26-10-15:

Πρώτα λουκουμάδες, τώρα γλυκά του κουταλιού. Έχεις βαλθεί ρε Δία να μας ρίξεις στην αμαρτία?
Προσωπικά προτιμώ φράουλα, κεράσι και βερίκοκο. Θα ήθελα να δοκιμάσω όμως και καρπούζι.
4
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,456 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 20:12, 26-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από kleop
Το κουφετο τι ειναι ακριβως;
Το γλυκό κουφέτο είναι σαν τα δημοτικά τραγούδια: έχει παραλλαγές. Στη Σαντορίνη γίνεται από αμύγδαλα και μέλι (πρώτη εικόνα), ενώ στη Μήλο περιέχει επιπλέον κομμάτια κολοκύθας (δεύτερη εικόνα). Είναι παραδοσιακό Κυκλαδίτικο γλυκό και έχει πάρει το όνομά του από το ότι παλιά συνήθιζαν να το κερνάνε μόνον σε γάμους και αρραβώνες. Τώρα όμως έχει γίνει ...τουριστική ατραξιόν.

2
Παράθεση

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε: στις 21:25, 26-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias

- ½ κιλό ζάχαρη (προτιμώ την ακατέργαστη και στις μαρμελάδες)

Λέμε να το τολμήσουμε...
Το οποίο, οσονούπω, θα γίνει το επόμενό σου θέμα, φαντάζομαι.

Πάντως, δε ξέρω για το πορτοκάλι που λες, αλλά εγώ θυμάμαι σίγουρα ότι η μάνα μου βάζει μέσα ξύλο κανέλας και γαρύφαλλο στο σταφύλι.
3
Παράθεση

powerful_girl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H powerful_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

H powerful_girl ολα ηταν δικα σου απο παντα.... έγραψε: στις 11:47, 27-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Stelios1997
Τρελαίνομαι για τα γλυκόπικρα.Συνεπώς προτιμώ καρύδι,νερατζάκι και περγαμόντο.Δεν λέω όχι σε βύσσινο,βερίκοκο,σταφύλι,κεράσι και συκαλάκι.Απεχθάνομαι την φράπα.
φραπα?δεν ξερω καν τι ειναι! :p
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,456 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 13:29, 27-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από powerful_girl
φραπα?δεν ξερω καν τι ειναι! :p
Από την wikipedia:
Η φράπα (Citrus grandis ή Citrus Maxima) είναι κοινή ονομασία αειθαλούς καρποφόρου δέντρου και του καρπού του, τού γένους Κίτρος, που ανήκει στα ρυτoειδή. Η προέλευση της είναι από τη Νοτιοανατολική Ασία όπως τα περισσότερα εσπεριδοειδή. Θεωρείται πολύ πιθανό ότι το γκρέιπ-φρουτ προέρχεται από μετάλλαξη της φράπας. Η φράπα είναι δέντρο ζωηρό, ορθόκλαδο με μαλακό ξύλο και ευαίσθητο στο ψύχος. Ο φλοιός έχει μέτριο πάχος και λεία επιφάνεια. Οι καρποί της φράπας είναι υπερμεγέθεις, χρώματος κίτρινου με πλούσιο άρωμα. Χρησιμοποιείται ευρέως στη ζαχαροπλαστική για τη δημιουργία γλυκών.

1
Παράθεση

powerful_girl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H powerful_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

H powerful_girl ολα ηταν δικα σου απο παντα.... έγραψε: στις 15:41, 27-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Από την wikipedia:
Η φράπα (Citrus grandis ή Citrus Maxima) είναι κοινή ονομασία αειθαλούς καρποφόρου δέντρου και του καρπού του, τού γένους Κίτρος, που ανήκει στα ρυτoειδή. Η προέλευση της είναι από τη Νοτιοανατολική Ασία όπως τα περισσότερα εσπεριδοειδή. Θεωρείται πολύ πιθανό ότι το γκρέιπ-φρουτ προέρχεται από μετάλλαξη της φράπας. Η φράπα είναι δέντρο ζωηρό, ορθόκλαδο με μαλακό ξύλο και ευαίσθητο στο ψύχος. Ο φλοιός έχει μέτριο πάχος και λεία επιφάνεια. Οι καρποί της φράπας είναι υπερμεγέθεις, χρώματος κίτρινου με πλούσιο άρωμα. Χρησιμοποιείται ευρέως στη ζαχαροπλαστική για τη δημιουργία γλυκών.

περιεργο μου ακουγεται...εχεις δοκιμασει? η καποιος αλλος?
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε: στις 22:34, 01-11-15:

Για να μην έχετε αγωνία, το γλυκό σταφύλι έγινε, πέτυχε και ...φαγώθηκε.

5
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε: στις 00:30, 02-03-16:

[QUOTE=Dias;4225472]
Το γλυκό κουφέτο είναι σαν τα δημοτικά τραγούδια: έχει παραλλαγές. Στη Σαντορίνη γίνεται από αμύγδαλα και μέλι (πρώτη εικόνα), ενώ στη Μήλο περιέχει επιπλέον κομμάτια κολοκύθας (δεύτερη εικόνα).
[QUOTE]

Υγιεινά φαίνοται, όπως τα περιγράφεις. Εγώ έχω να προτείνω περγαμόντο με αγάβη (υποκατάστατο ζάχαρης παραγόμενο από κακτοειδές φυτό) και σύκο με μούστο αντί για ζάχαρη. Εξαιρετικό είναι επίσης και το ροδάκινο με στέβια. Περιττή λοιπόν η λευκή ζάχαρη.
1
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 01:11, 02-03-16:

Εμενα μου αρεσουν και τα φτιαχνω αλλα πλεον οχι πολυ συχνα γιατι δεν κανει και συνεχεια!
1
Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε: στις 17:53, 06-03-16:

εμενα προσωπικα δεν με πολυαρεσουν.. περα απο το κερασακι βεβαια..
παρολαυτα αν τυχει θα φαω προς τιμην της θυμισης της γιαγιουλας μου που εκανε πολλα ειδη πολλες φορες τον χρονο οταν ημουν παιδι.. και ετσι επειδη κρατω την γλυκια της ανάμνηση ολο και θα φαω λιγακι..
Παράθεση

Zilda

Διάσημο Μέλος

H Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 740 μηνύματα.

H Zilda έγραψε: στις 00:01, Σήμερα:

Γενικά αγαπω τα γλυκα αλλά για λόγους υγείας τα έχω κόψει όλα. Όλα μα όλα. Ζάχαρη δεν τρώω.
Ωστόσο, γιατρός μου πρότεινε για να μην πέφτει το σάκχαρο να τρώω γλυκο του κουταλιού. Είναι λέει το πιο «υγιεινό» γλυκο.

Μ αρέσουν όλα τα γλυκα του κουταλιού αλλά στο κλασικό κερασάκι και στο σταφύλι έχω αδυναμία. Το βάζω και πάνω στο ψωμί με βούτυρο
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Panos188, harry akritas, Νίκοs, Nelliel, Aleksa

Βρείτε παρόμοια