Πως στήνουμε FTP server

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να στήσω ενα FTP server και οσοι εχουν username και password να μπορουν να ανεβασου ή να κατεβασουν αρχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εύκολα ρωτάς:D

πάμε...

1. κατεβάζεις software για FTP server. Επειδή έχεις linux δεν μπορώ να σου προτείνω κανέναν. Θα το κάνουν άλλοι, don't worry:)
2. Δημιουργείς accounts (usernames/passwords)
3. Διαλέγεις folders για κάθε account και προσδιορίζεις access rights (read, write,list, etc)
4. Σηκώνεις τον server στην επιθυμητή πόρτα


Δε τελιώσαμε...όχι..έχει κι άλλο...

πάμε στον ρούτερ.
5. Port forwarding οπωσδήποτε για την πόρτα 21 ή όποια άλλη έχεις ορίσει

Είσαι έτοιμος με τα βασικά. Από κει και πέρα, υπάρχουν κι άλλα θέματα που θα πρέπει να κοιτάξεις, πχ security, encryption κλπ, αλλά κάντο πρώτα να δουλέψει απλά και περνάς μετά και στα δύσκολα:)

ψ(©weaky). Δεν είναι καθόλου δύσκολο. Τουλάχιστον τα βασικά βήματα που σου περιέγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
1. Windows XP Pro έχω... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Είναι πολύ απλό....
(θα σου περιγράψω τη δικιά μου υλοποιήση... μπορεί να υπάρχουν καλύτερα προγράμματα αλλά εγώ έχω μείνει ικανοποιημένος...)

κατεβάζεις το FilleZilla SERVER (τονίζω το server γιατί μερικοί μερικοί κατεβάζουν τον client...) από εδώ (αν και θα σου πρότεινα να βάλεις μια πιο παλιά έκδοση... αυτή δεν μου έκατσε καθόλου καλά...)
το εγκαθιστάς...
κάνεις forward την port 21 από το ρούτερ στο PC...
πας στο interface του FilleZilla και αρχίζεις να μοιράζεις account!!!
Δες και τα settings μήπως και θες να αλλάξεις τίποτα (που δεν το πολυπιστεύω) και είσαι έτοιμος!!!


Το τι θα βλέπουν οι χρήστες και που θα μπορούν να ανεβάσουν ή όχι το ρυθμίζεις μέσα από το user account...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
(αν και θα σου πρότεινα να βάλεις μια πιο παλιά έκδοση... αυτή δεν μου έκατσε καθόλου καλά...)
εχει προβληματα η αλλαξε πολυ με αποτελεσμα να μην την συνηθισες;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
εχει προβληματα η αλλαξε πολυ με αποτελεσμα να μην την συνηθισες;:worry:

για κάποιο λόγο δεν κατάφερε κανείς να συνδεθεί μαζί μου...:(
αν και σε άλλους που την βάλανε εγώ συνδέθηκα...:hmm:
δεν ξέρω τι παίχτηκε, αλλά τώρα ξαναέβαλα την 0.9.3 και παίζει μια χαρά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Επίσης θα σου πρότεινα αν εισαι μόνος σου να κανεις globally available server το pc σου αν έχεις προβλήματα στο να σου κάνουν upload αρχεία (το FTP χρησιμοποιεί άλλες πόστες εκτώς της 21 για το transfer).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Επίσης θα σου πρότεινα αν εισαι μόνος σου να κανεις globally available server το pc σου αν έχεις προβλήματα στο να σου κάνουν upload αρχεία (το FTP χρησιμοποιεί άλλες πόστες εκτώς της 21 για το transfer).

αχχ...μας έλειψες...:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Παιδιά,μπορείτε να μου πείτε πιθανά λάθη που έχω κάνει στις ρυθμίσεις;Ξεκίνησα έναν FTP server στη θύρα 21,server 127.0.0.1, port on which the admin interface should listen 14147.Ανοίγω στο ρούτερ την 21 TCP/UDP.Δίνω στον άλλον την external ip μου αλλά του βγάζει σφάλμα.Καμιά πιθανή λύση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Κοίταξε και στις ρυθμίσεις του Firewall σου... επίσης κάνε το εξής:
Κάνε αποσύνδεση από το net- απενεργοποίησε το Firewall των Windows- ξανα συνδέσου και πες σε αυτόν που θελεις να μπει στο FTP σου να ξανα προσπαθήσει.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Μετά την επανασύνδεση, η IP σου θα έχει αλλάξει- δώστου τη νεα IP...
Επίσης η σύνδεση σου στο net χωρίς το Firewall των Windows φρόντησε να ειναι ολιγόλεπτη [για δοκιμαστικό σκοπό], προκειμένου να εξακρυβώσεις αν φταίει το Firewall. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Από το ZoneAlarm firewall έδωσα full access στον FileZilla Server.(Επίσης δοκίμασα και με κλειστό το ΖΑ).
Το firewall των Windows είναι κλειστό από την εγκατάσταση!;)
Δηλαδή δεν παίζει πρόβλημα από το firewall.
Επίσης άνοιξα τις πόρτες 21 και 14147 TCP και UDP στο router.
Πάλι δεν μπαίνει και βγάζει το εξής error:Connection Lost.Attempting to reconnect in 120 seconds.
Εγώ μπορώ να μπω αν δώσω διεύθυνση 127.0.0.1
Α, ξέχασα να πω ότι έχω φτιάξει user groups,users ,rights κλπ..
Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
άλλη μια λεπτομέρεια... φρόντισε η IP σου να έχει το προθεμα ''ftp://'', δλδ=====> ftp://ip
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Αυτό είναι έτοιμο ρυθμισμένο από τον client,κάτι άλλο πρέπει να είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Βασικά δεν έχεις IP 127.0.0.1. Αυτό ειναι το loopback interface address ip, μια ip δηλαδη που δείχνει το pc σου συνέχεια. Για να μάθεις με τι ip σε βλέπουν οι άλλοι μπές στο www.whatismyip.com.
Επίσης έχε υπ όψη σου οτι για τα incoming αρχεία πρέπει να ρυθμήσεις ίσως και καμια UDP πορτα στο PAT, αλλά φτιάξε πρώτα την ip γιατι αυτό ειναι σιγουρα λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Όχι,κοίτα.Δεν λέω για την εξωτερική ip.Το πρόγραμμα μιλάει για server ip.Και εννοεί ότι η προεπιλεγμένη είναι η 127.0.0.1.Κοίτα και το screenshot.Στον άλλον δίνω την ip τη δική μου με την οποία φαίνομαι στο δίκτυο.Και παρεπιμπτόντως η σελίδα είναι https://www.whatsmyip.net.
Τhanks πάντως.Θα κοιτάξω και τα φόρα του προγράμματος όταν έχω χρόνο και βλέπουμε..:hmm:
https://i48.photobucket.com/albums/f201/M0D3V1L/Errorcouldnotconnect.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
A sorry, νομιζα οτι εδινες το loopback στον αλλον. Εσενα δεν κανει connect το managment console.
Δεν ξερω γιατι στο κανει, και εγω αυτον το server εχω και δεν εχει προβλημα... τι να πω. Δες μήπως έχεις ρυθμήσει το service να ξεκινάει manually οποτε πρέπει να το ξεκινήσεις με το χέρι απο το managment. Γενικά δες αν τρέχει το service (η το πρόγραμμα αν έχεις κάνει τέτοια εγκατασταση), δε μου έρχεται κάτι αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κι εμένα μου έκανε κάτι τέτοια νερά ο filezilla server (ιδίως μετά από μέρες που το είχα ανοιχτό), και του κανα ένα ρεστάρτ το σέρβις και έβρισκε την υγειά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top