Σοσιαλισμός και κομμουνιστική απελευθέρωση στον 21ο αιώνα

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Και η λύση είναι μία αποξενωμένη κοινωνία, όπου ο καθένας θα κοιτάει το συμφέρον του και οι αδύναμοι θα πεθαίνουν. Νόμος της ζούγκλας λέγεται αυτό.

Εδώ έχουμε ένα μεγάλο λογικό σφάλμα.

1) Θεωρούμε ως δεδομένο ότι θέλουμε οι αδύναμοι να μην πεθαίνουν, αλλιώς δεν θα είχαμε αυτή την συζήτηση. Αυτό σημαίνει ότι τουλάχιστον η πλειοψηφία των ανθρώπων (50% + ένας) πιστεύει ότι οι αδύναμοι χρίζουν βοήθειας.
2) Αφού οι μισοί τουλάχιστον άνθρωποι πιστεύουν ότι οι πρέπει να βοηθάμε τους αδύναμους, τότε οι μισοί τουλάχιστον άνθρωποι θα τους βοηθάνε. Δεν βλέπω πως αυτό οδηγεί στον θάνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εννοούμε να μην παίρνονται αποφάσεις οι οποίες εφαρμόζονται με την βία. Ο καθένας να είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει, εφόσον δεν ασκεί βία πάνω στους άλλους.

Ναι καλά αυτό εννοείται ο καθένας να έχει ελευθερία να κάνει ότι θέλει. (Είμαι κατά της βιας)
Τι θεωρώ ελευθερία να σου πω εγώ να δούμε αν συμφωνούμε:
Εκλογές ελεύθερες χωρίς ρουσφέτια βια και λοιπά
Ελευθερία Λόγου Ελευθερίας σκέψης
Να μπορείς να διαλέξεις όποιο επάγγελμα θες χωρίς να σου πει κανένας τίποτα (στον κομουνισμό δεν πιστεύω ότι υφίσταται).
Να μπορείς να είσαι ότι χαρακτήρας θες χωρίς να τρως κράξιμο.
Υγ Αν έχεις κάτι να προτείνεις και εσύ κάτι ναι ελεύθερα πες μου.
Υγ2 Βέβαια διαφωνίες θα υπάρχουν στην σκέψη του καθενός αλλά να μην πλακωνόμαστε (όσες φορές έχω βρίσει για κάτι ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ[/SIZE) έχω μετανιώσει (οχι αλήθεια). Έχεις επιχειρήματα να πεις κάτι πεστο βρίζεις δεν αξίζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Η ανάπτυξη των παραγωγικών μονάδων στον καπιταλισμό οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στα μονοπώλια. Το αστικό κράτος είναι λογικό να τα στηρίζει. Δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ αντίστροφη πορεία προς τα προηγούμενα στάδια του καπιταλισμού. Ούτε η ελεύθερη αγορά, ούτε η κεντρικά σχεδιασμένη οικονομία έχουν πετύχει. Η κεντρικά σχεδιασμένη οικονομία είναι απαραίτητη ώστε να μάθει η κοινωνία να λειτουργεί χωρίς αφεντικά. Σιγά σιγά αποδυναμώνεται. Στον κομμουνισμό πολλές διεκπαιρεωτικές εργασίες θα γίνονται πλεόν συλλογικά και εθελοντικά. Τέλος ο λαός στην εξουσία σημαίνει πραγματική παλλαική συμμετοχή σε οικονομία και νομοθεσία μέσω μαζικών λαικών και εργατικών συνελεύσεων.

Αρα για να αποφυγουμε τα μονοπωλια και να μαθουμε να ζουμε χωρις αφεντικα, θα δημιουργησουμε κρατικα μονοπωλια και θα δωσουμε απολυτη εξουσια, ακομα και πανω στη ζωη μας, σε καποιους και θα θεωρησουμε δεδομενο οτι δεν θα το εκμεταλλευτουν. Πραγματικα ιδιοφυες.
Και πολυ ωραια αυτα που λες για το ουτοπικο end result και κρυφοθρησκευτικους παραδεισους, αλλα πρεπει να κοιταμε τα πραγματα λιγο πιο ρεαλιστικα, ειδικα αν το μεταβατικο σταδιο αποτυγχανει παταγωδως

Διαφωνώ, στη θέση του βασιλιά είναι σήμερα μια ολιγαρχία καπιταλιστών
Ειτε αρεσει ειτε οχι, τουλαχιστον στην Δυση, εξουσια εχει ο οχλος. Τωρα το τι αποφασεις θα παρει ο οχλος, που ακουει τις λεξεις ευθυνη και συνεπειες και παθαινει πανικο, εχει παρει διαζυγιο με την πραγματικοτητα και γενικα εχει το πνευματικο επιπεδο ενος χιμπατζη ειναι μια αλλη ιδεα.

Και η λύση είναι μία αποξενωμένη κοινωνία, όπου ο καθένας θα κοιτάει το συμφέρον του και οι αδύναμοι θα πεθαίνουν. Νόμος της ζούγκλας λέγεται αυτό.
Επειδη εχεις ενα περιστροφο στο κεφαλι μου και μου παιρνεις αναγκαστικα τον μισθο μου, για τον οποιο δουλεψα, για να κανεις αναδιανομη δεν σημαινει οτι ενδαφερομαι για τους αλλους.

Δλδ οι αποφάσεις να παίρνονται ομόφωνα 100% αυτό λες (για να καταλάβω)
Η μόνη χώρα που βγάζουν 100% στις εκλογές είναι η Βόρεια Κορέα θες να το σχολιάσουμε και αυτό
Το θεμα ειναι το τι γινεται με αυτους που διαφωνουν. Τους στελνουμε στα γκουλακ? Τους αφηνουμε να κανουν οτι γουσταρουν? Μπορουν να εχουν οικονομικη ελευθερια-ελεγχο την μοιρας τους και να δεχονται τις συνεπειες των επιλογων τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το θεμα ειναι το τι γινεται με αυτους που διαφωνουν. Τους στελνουμε στα γκουλακ? Τους αφηνουμε να κανουν οτι γουσταρουν? Μπορουν να εχουν οικονομικη ελευθερια-ελεγχο την μοιρας τους και να δεχονται τις συνεπειες των επιλογων τους?

Εννοείται ότι δε τους στέλνουμε στο γκουλακ ρε αγόρι μου στο γράφω είμαι υπερ της ελευθερίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείται ότι δε τους στέλνουμε στο γκουλακ ρε αγόρι μου στο γράφω είμαι υπερ της ελευθερίας

Και αυτοαποκαλείσαι σοσιαλιστής? Η δεν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη ελευεθερία ή δεν ξέρεις τι σημαίνει σοσιαλισμός ή δεν ξέρεις τι σημαίνει οξύμωρο σχήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Και αυτοαποκαλείσαι σοσιαλιστής? Η δεν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη ελευεθερία ή δεν ξέρεις τι σημαίνει σοσιαλισμός ή δεν ξέρεις τι σημαίνει οξύμωρο σχήμα.

Άλλος σοσιαλισμός άλλος κουμουνιστής.
Ο Ανδρέας Παπανδρέου έστελνε κόσμο στο Γκουλαμ
Εννοείται ότι ο Σοσιαλισμός είναι υπερ των δικαιωμάτων.
Υγ Γκουλαμ τα έκανε ο Σταλιν και στη Γυάρο έστελνε ο Μεταξάς
Είμαι κατά και των 2
ΥΓ2 Σοσιαλδημοκρατικές χώρες στην Ευρώπη είναι η Ελβετία, Αυστρία, Δανία που είναι είναι τα Γκούλαμ
Υγ3 Είπα ότι είμαι κατά των γκούλαμ δε ξέρω αν το κατάλαβες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Άλλος σοσιαλισμός άλλος κουμουνιστής.
Ο Ανδρέας Παπανδρέου έστελνε κόσμο στο Γκουλαμ
Εννοείται ότι ο Σοσιαλισμός είναι υπερ των δικαιωμάτων.
Υγ Γκουλαμ τα έκανε ο Σταλιν και στη Γυάρο έστελνε ο Μεταξάς
Εϊμαι κατά και των 2
Τους έστελνε στον ιδιωτικό τομέα ο Ανδρέας τους διαφωνούντες :P
Και αυτοαποκαλείσαι σοσιαλιστής? Η δεν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη ελευεθερία ή δεν ξέρεις τι σημαίνει σοσιαλισμός ή δεν ξέρεις τι σημαίνει οξύμωρο σχήμα.
Σε κουράσαμε εγώ και ο Βασίλης και έχεις πιάσει να ειρωνεύεσαι τον Σωτήρη τώρα; :P
Έχει απαντήσει ο Τζόζεφ


Αρα για να αποφυγουμε τα μονοπωλια και να μαθουμε να ζουμε χωρις αφεντικα, θα δημιουργησουμε κρατικα μονοπωλια και θα δωσουμε απολυτη εξουσια, ακομα και πανω στη ζωη μας, σε καποιους και θα θεωρησουμε δεδομενο οτι δεν θα το εκμεταλλευτουν. Πραγματικα ιδιοφυες.
Και πολυ ωραια αυτα που λες για το ουτοπικο end result και κρυφοθρησκευτικους παραδεισους, αλλα πρεπει να κοιταμε τα πραγματα λιγο πιο ρεαλιστικα, ειδικα αν το μεταβατικο σταδιο αποτυγχανει παταγωδως


Ειτε αρεσει ειτε οχι, τουλαχιστον στην Δυση, εξουσια εχει ο οχλος. Τωρα το τι αποφασεις θα παρει ο οχλος, που ακουει τις λεξεις ευθυνη και συνεπειες και παθαινει πανικο, εχει παρει διαζυγιο με την πραγματικοτητα και γενικα εχει το πνευματικο επιπεδο ενος χιμπατζη ειναι μια αλλη ιδεα.


Επειδη εχεις ενα περιστροφο στο κεφαλι μου και μου παιρνεις αναγκαστικα τον μισθο μου, για τον οποιο δουλεψα, για να κανεις αναδιανομη δεν σημαινει οτι ενδαφερομαι για τους αλλους.


Το θεμα ειναι το τι γινεται με αυτους που διαφωνουν. Τους στελνουμε στα γκουλακ? Τους αφηνουμε να κανουν οτι γουσταρουν? Μπορουν να εχουν οικονομικη ελευθερια-ελεγχο την μοιρας τους και να δεχονται τις συνεπειες των επιλογων τους?

Έχεις συνηθίσει τον καπιταλισμό και νομίζεις ότι κάθε κράτος είναι σαν το αστικό. Το εργατικό κράτος είναι ένα κράτος παλλαικό δεν ελέγχεται απο ολιγαρχίες. Το ίδιο το κράτος των ΗΠΑ το ίδιο η Παρισινή κομμούνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τους έστελνε στον ιδιωτικό τομέα ο Ανδρέας τους διαφωνούντες :P

Έλα πολλοί NΔ δούλευε στο δημόσιο (48% πασοκ ΝΔ 35% ακόμα και οι βουλευτές της ΝΔ δημόσιοι υπάλληλοι ήταν :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλος σοσιαλισμός άλλος κουμουνιστής.
Ο Ανδρέας Παπανδρέου έστελνε κόσμο στο Γκουλαμ
Εννοείται ότι ο Σοσιαλισμός είναι υπερ των δικαιωμάτων.
Υγ Γκουλαμ τα έκανε ο Σταλιν και στη Γυάρο έστελνε ο Μεταξάς
Είμαι κατά και των 2
ΥΓ2 Σοσιαλδημοκρατικές χώρες στην Ευρώπη είναι η Ελβετία, Αυστρία, Δανία που είναι είναι τα Γκούλαμ
Υγ3 Είπα ότι είμαι κατά των γκούλαμ δε ξέρω αν το κατάλαβες

Κι εγώ είπα πως δεν υφίσταται ελευθερία στον σοσιαλισμό, δεν ξέρω αν το κατάλαβες. Όταν το 51% εφαρμόζει δια της βίας τις αποφάσεις του στο υπόλοιπο 49% ή στο 39% ή το 9% δεν έχεις ελευθερία. Και στο σοσιαλιστικό σύστημα στο οποίο ζούμε σήμερα υπάρχουν αρκετά γουκάγκ, πήγαινε αύριο στην εφορία και πες δεν θέλω να πληρώσω δεκάρα και θα βρεθείς την επόμενη σε ένα πολύ όμορφο γκουλάγκ που λέγεται κορυδαλλός.

Σε κουράσαμε εγώ και ο Βασίλης και έχεις πιάσει να ειρωνεύεσαι τον Σωτήρη τώρα; :P
Έχει απαντήσει ο Τζόζεφ

Όταν αρχίσεις να έχεις προσωπικό λόγο και άποψη ίσως ασχοληθώ μαζί σου ώστε να με κουράσεις. Φυλλάδια του ΚΚΕ δεν έχω όρεξη να διαβάζω. Ο Τζόζεφ είχε επίσης απαντήσε και όσους διαφωνούσαν μαζί του, τους έστελνε διακοπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κι εγώ είπα πως δεν υφίσταται ελευθερία στον σοσιαλισμό, δεν ξέρω αν το κατάλαβες. Όταν το 51% εφαρμόζει δια της βίας τις αποφάσεις του στο υπόλοιπο 49% ή στο 39% ή το 9% δεν έχεις ελευθερία. Και στο σοσιαλιστικό σύστημα στο οποίο ζούμε σήμερα υπάρχουν αρκετά γουκάγκ, πήγαινε αύριο στην εφορία και πες δεν θέλω να πληρώσω δεκάρα και θα βρεθείς την επόμενη σε ένα πολύ όμορφο γκουλάγκ που λέγεται κορυδαλλός.

Από πότε οι εκλογές είναι Βια;;; (που οι πολίτες να επιλέγουν ελεύθερα) (εξήγησε το μου αυτό)
2ον για την εφορία εξαρτάται.
Αν έχεις μεγάλη επιχείρηση (φαντάσου κέρδος την ημέρα 10.000.000€ "δε ξέρω πως ακούγεται σαν έσοδο" και δε το δηλώνεις καν γιατί να μην φας πρόστιμο όταν κάποιες κοινωνικές ομάδες (Αμέα ή οι πρόσφυγες) (δε σου λέω για αυτόν που βαριέται να δουλέψει ή τα έχει χάσει όλα στα χαρτιά) δε μπορεί να πληρώσει τα χρέη του.
Ξέρω είσαι υπερ του ιδιωτικού τομέα αλλά δεν υπάρχουν ιδιωτικές επιχειρήσεις (μπουζούκια καζίνο και λοιπά που συνεργάζονται με άτομα της νύχτας).
Σε ρωτάω δε ξέρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από πότε οι εκλογές είναι Βια;;; (που οι πολίτες να επιλέγουν ελεύθερα) (εξήγησε το μου αυτό)

Από τότε που αυτοί που επιλέγει μια μερίδα των πολιτών (ούτε καν το 50%) έχουν τη δύναμη να αγκάζουν αυτούς που δεν τους ψήφισαν να υπακούσουν σε αυτά που νομοθετούν.

Αν έχεις μεγάλη επιχείρηση (φαντάσου κέρδος την ημέρα 10.000.000€ "δε ξέρω πως ακούγεται σαν έσοδο" και δε το δηλώνεις καν γιατί να μην φας πρόστιμο όταν κάποιες κοινωνικές ομάδες (Αμέα ή οι πρόσφυγες) (δε σου λέω για αυτόν που βαριέται να δουλέψει ή τα έχει χάσει όλα στα χαρτιά) δε μπορεί να πληρώσει τα χρέη του.

Ξέρεις καμιά Ο.Ε με 10.000.000 κέρδη τη μέρα? Αν ναι για πες μου.
Και τι σχέση έχει αυτό με εμένα που αν δε πληρώσω την εφορία γιατί διαφωνώ με τη φορολόγηση θα πάω φυλακή? Πως ακριβώς είμαι εγώ ελεύθερος σε αυτό το σύστημα και πως είσαι υπέρ της ελευθερίας όταν είσαι υπέρ αυτού του συστήματος.

Ξέρω είσαι υπερ του ιδιωτικού τομέα αλλά δεν υπάρχουν ιδιωτικές επιχειρήσεις (μπουζούκια καζίνο και λοιπά που συνεργάζονται με άτομα της νύχτας). Σε ρωτάω δε ξέρω;
Ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Από τότε που αυτοί που επιλέγει μια μερίδα των πολιτών (ούτε καν το 50%) έχουν τη δύναμη να αγκάζουν αυτούς που δεν τους ψήφισαν να υπακούσουν σε αυτά που νομοθετούν.

Σωστά πρέπει να ψηφίζουν όλοι και 2ον συμφωνείς που το κράτος λέει δικαιολογούνται (να μην παν να ψηφίσουν) κάποιες ομάδες (όπως αυτοί που νοσηλεύονται ή είναι πάνω από 70 όπως λένε (συγκεκριμένα ο παππούς μου είναι 90) οκ έχεις λόγο. Πολύ δε πάνε γιατί έχουν αγανάκτησή με όλα αυτά που γίνονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωστά πρέπει να ψηφίζουν όλοι και 2ον συμφωνείς που το κράτος λέει δικαιολογούνται (να μην παν να ψηφίσουν) κάποιες ομάδες (όπως αυτοί που νοσηλεύονται ή είναι πάνω από 70 όπως λένε (συγκεκριμένα ο παππούς μου είναι 90) οκ έχεις λόγο. Πολύ δε πάνε γιατί έχουν αγανάκτησή με όλα αυτά που γίνονται

Και όλοι να πάνε να ψηφίσουν τι ακριβώς αλλάζει σε αυτό που σου είπα? Καταρχάς καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάω? Γιατί δεν απαντάς σε τίποτα απόσα σου λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Και όλοι να πάνε να ψηφίσουν τι ακριβώς αλλάζει σε αυτό που σου είπα? Καταρχάς καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάω? Γιατί δεν απαντάς σε τίποτα απόσα σου λέω.

Αν πάνε να ψηφίσουν όλοι (100%) δηλαδή τότε εσύ λες θα υπάρχει ελευθερία.
Εκτός και αν (είσαι της άποψης) καταργήσουμε τη Βουλή, τον πρωθυπουργό, εθνική άμυνα, αστυνομία και πάνε σε ιδιώτες τα υπόλοιπα σωστά σε αυτόν δεν είσαι υπερ
Σορι δεν είδα τα άλλα.
Στο 3ο λέω που είσαι υπερ.(τι υποστηρίζεις
Και στο 2ο σε ρωτάω αν δε πληρώνουμε στην εφορία το κράτος που θα τα βρει τα λεφτά για τις δημόσιες δαπάνες.
Αν έχεις λεφτά επίσης γιατί να μην πληρώσεις;
Επίσης στην εφορία υπάρχει και η λογιστική (η χρηματοοικονομική λογιστική χρειάζεται παντού) άρα να υπάρχει η να μην υπάρχει εφορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Όταν αρχίσεις να έχεις προσωπικό λόγο και άποψη ίσως ασχοληθώ μαζί σου ώστε να με κουράσεις. Φυλλάδια του ΚΚΕ δεν έχω όρεξη να διαβάζω. Ο Τζόζεφ είχε επίσης απαντήσε και όσους διαφωνούσαν μαζί του, τους έστελνε διακοπές.

Ναι απάντησε στα αφεντικά, στους συνεργάτες του Χίτλερ και τους συνωμότες(μέχρι και ο Αμερικανος πρέσβης παραδέχθηκε ότι οι δίκες της Μόσχας ήταν 100% διαφανείς) πραξικοπηματίες.

Το γνωστό τροπάριο οι κομμουνιστές γραφείο τύπου του ΚΚΕ. Γιατί όχι γραφείο τύπου του Μαρξ, του Ένγκελς και του Λένιν, γιατί όχι γραφείο τύπου της Ανταρσύα ή του ΚΚΕ μλ-ΜΛ ΚΚΕ, του Εργατικού Αγώνα, της Νέας Σποράς ή της οργάνωσης ανασύνταξη;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι απάντησε στα αφεντικά, στους συνεργάτες του Χίτλερ και τους συνωμότες(μέχρι και ο Αμερικανος πρέσβης παραδέχθηκε ότι οι δίκες της Μόσχας ήταν 100% διαφανείς) πραξικοπηματίες.

Το γνωστό τροπάριο οι κομμουνιστές γραφείο τύπου του ΚΚΕ. Γιατί όχι γραφείο τύπου του Μαρξ, του Ένγκελς και του Λένιν, γιατί όχι γραφείο τύπου της Ανταρσύα ή του ΚΚΕ μλ-ΜΛ ΚΚΕ, του Εργατικού Αγώνα, της Νέας Σποράς ή της οργάνωσης ανασύνταξη;

Πες το ότι γραφείο θες. Η ουσία είναι όποτε σου έχω κάνει μια συγκεκριμένη ερώτηση στο παρελθόν δεν μου απάντηστες ποτέ συγκεκριμένα, απλά έδωσες μια γενικόλογη απάντηση κάποιου γραφείου τύπου. Γι'αυτό έπαψα να ασχολούμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Αυτό που λέω είναι ότι οι Μπολσεβίκοι πέτυχαν επειδή έδωσαν στον κόσμο απάντηση και διέξοδο στα προβλήματά του.
«Σε ενα χρονο, σε ενα μηνα θα σκεπασει την Αθηνα». Δεν το φροντισατε το δεντρο και ξεραθηκε, νεαρε επαναστατη Alejandro. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Έχεις συνηθίσει τον καπιταλισμό και νομίζεις ότι κάθε κράτος είναι σαν το αστικό. Το εργατικό κράτος είναι ένα κράτος παλλαικό δεν ελέγχεται απο ολιγαρχίες. Το ίδιο το κράτος των ΗΠΑ το ίδιο η Παρισινή κομμούνα;

Και εσυ εχεις συνηθησει να ξυπνας και να κοιμασαι με κρυφοθρησκευτικες ουτοπιες και nirvana fallacies. Οσο για ΗΠΑ - κομμουνα, θα προτημουσα ανετα να ειμαι ακομα και φτωχος στις ΗΠΑ παρα στο φρενοκομειο της κομμουνας. Καταρχας η κομμουνα δεν ηταν ουτε η πρωτη, ουτε η τελευταια φορα που κινητοποιηθηκαν πολιτες να υπερασπιστουν την πολη τους που ηταν υπο πολιορκια, δεν ειναι καμια προτοτυπια. Δευτερον, υπηρχε για 10 μερες, τι συμπερασματα ακριβως μπορεις να βγαλεις? Ας αντεχε για καμια δεκαετια και το συζηταμε αν ηταν κατι που ηταν βιοσημο και αντεχε 200+ χρονια οπως οι ΗΠΑ. Τριτον, οσο διηρκησε γινονταν αβερτα εμπρησμοι, βιασμοι, δολοφονιες, απαγωγες και χιλια δυο αλλα - εδω τους περασε απο το μυαλο να διαλυσουν ολο το Παρισι ετσι για το γαμωτο. Τωρα, αν εσενα σου φαινεται αυτο σαν ωραιο, τι να πω, δεν ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχασμένε, η πολιτική κοινωνία δημιουργήθηκε μέσα από την παραχώρηση ενός βαθμού ελευθερίας στο κράτος.
Μέσω του κοινωνικού συμβολαίου (όποια προσέγγιση και αν θελήσεις να ακολουθήσεις) επιτυγχάνεται η πιο εύρυθμη λειτουργία της κοινωνίας σε σχέση με την φυσική κατάσταση(με έναν αστερίσκο στο κοινωνικό συμβόλαιο Rousseau) που προϋπήρχε.
Είναι δεδομένη η άσκηση βίας/κυριαρχίας/ελέγχου(όπως θέλεις πεστο) από το κράτος σύμφωνα με την πολιτική φιλοσοφία είτε για να προστατευθεί ο άνθρωπος από την εγωιστική του φύση(Hobbes) ειτε για να προστατευτούν τα ατομικά του δικαιώματα(Locke),είτε για να αποτρέψει την κυριαρχία του ανθρώπου από άνθρωπο μέσω της πολιτικής κοινωνίας που είναι η απεικόνιση της συλλογικής βούλησης(Rousseau).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Και εσυ εχεις συνηθησει να ξυπνας και να κοιμασαι με κρυφοθρησκευτικες ουτοπιες και nirvana fallacies. Οσο για ΗΠΑ - κομμουνα, θα προτημουσα ανετα να ειμαι ακομα και φτωχος στις ΗΠΑ παρα στο φρενοκομειο της κομμουνας. Καταρχας η κομμουνα δεν ηταν ουτε η πρωτη, ουτε η τελευταια φορα που κινητοποιηθηκαν πολιτες να υπερασπιστουν την πολη τους που ηταν υπο πολιορκια, δεν ειναι καμια προτοτυπια. Δευτερον, υπηρχε για 10 μερες, τι συμπερασματα ακριβως μπορεις να βγαλεις? Ας αντεχε για καμια δεκαετια και το συζηταμε αν ηταν κατι που ηταν βιοσημο και αντεχε 200+ χρονια οπως οι ΗΠΑ. Τριτον, οσο διηρκησε γινονταν αβερτα εμπρησμοι, βιασμοι, δολοφονιες, απαγωγες και χιλια δυο αλλα - εδω τους περασε απο το μυαλο να διαλυσουν ολο το Παρισι ετσι για το γαμωτο. Τωρα, αν εσενα σου φαινεται αυτο σαν ωραιο, τι να πω, δεν ξερω.

Οι εργάτες πήραν για πρώτη φορά την κατάσταση στα χέρια τους. Η Κομμούνα πήρε σχεδόν αμέσως μέτρα προς εύνοια των εργατών: επέβαλε πάγωμα των τιμών στα ενοίκια κατά την διάρκεια του πολέμου, απαγόρευσε στα ενεχυροδανειστήρια να πουλούν αγαθά καθώς οι εργάτες αναγκάστηκαν να βάλουν ενέχυρο τα εργαλεία τους κατά την διάρκεια του πολέμου, κρατικοποίησε την εκκλησιαστική περιουσία, ανέβαλε την υποχρέωση καταβολής των χρεών, εξίσωσε τους μισθούς των υπαλλήλων και τους επέβαλε ανώτατο όριο και κατάργησε τους τόκους. Δύο μήνες άντεξε τους βομβαρδισμούς του στρατού των βερσαλλιών. Αποκορύφωμα βέβαια η ερώτηση σου αν θα μας άρεσε να ζούμε στο βομβαρδιζόμενο Παρίσι. Η επόμενη ερώτηση θα ήταν αν θα μας άρεσε να μας εκτελέσει ο Γαλλικός στρατός.
Το Αμερικανικό κράτος για το μόνο που θα μείνει στην ιστορία είναι η σφαγή εκατοντάδων εκατομμυρίων θυμάτων, η διάλυση ολόκληρων λαών σε όλο τον κόσμο, του ιμπεριαλισμού του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top