• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φακοί επαφής, γυαλιά ή διαθλαστική επέμβαση;

Γυαλιά ή φακοί επαφής;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 59 31.9%
  • Φακοί επαφής

    Ψήφοι: 30 16.2%
  • Φοράω και τα 2

    Ψήφοι: 63 34.1%
  • Κανένα απο τα δύο

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Διαθλαστικές Επεμβάσεις

    Ψήφοι: 2 1.1%

sasa

Νεοφερμένος

Η sasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
το θεμα ειναι πως δεν φοραω ετησιους φακους αλλα ημερισιους που υποτιθεται με αυτους λιγοστευουν οι πιθανοτητες για μολυνσεις. ειναι αυτοι που τους φορας το πρωι και το βραδυ τους πετας μιας χρησεως.τωρα λενε βγηκανε καποιοι ακομη καλυτεροι και απο αυτους που αναπνεει το ματι ακομη περισσοτερο..
δενν ξερω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα για λειζερ..και αυτο που λετε οτι πρεπει να μεινει το ματι ενα μηνα χωρις φακο στην περιπτωση μου ειναι μια χαρα γιατι ηδη δεν φοραω φακους 2 εβδομαδες και εχω ραντεβου με τον γιατρο παλι σε 2 εβδομαδες..μετα θα κανω την μετρηση και ευχομαι ολα να πανε καλα γιατι δεν προκειται να περασω την ζωη μου με γυαλια μυωπιας εχω μια απεχθεια σε αυτα τα σιχαινομαι πως να το πω? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Κάποτε έλεγαν ότι ο καλύτερος γιατρός για αυτή την επέμβαση βρίσκεται στην Κρήτη, αλλά από ότι ξέρω τώρα πια την κάνουν και στην Αθήνα και σε άλλες περιοχές με επιτυχία! Ψάξε λίγο και στο νετ για αυτό το θέμα. Θα βρεις πολλές πληροφορίες και εμπειρίες από άλλους ανθρώπους που έχουν κάνει την ίδια εγχείρηση. Καλη επιτυχία αν το αποφασίσεις! :)


Σε αυτή την επέμβαση μικρό ρόλο παίζει ο ιατρός (αυτοί που κάνουν την επέμβαση την έχουν κάνει πολλές φορές και δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν κανένα λάθος μη αναστρέψιμο).
Αυτό που πρέπει να κοιτάει κάποιος σε μια επέμβαση laser είναι το μηχάνημα (κατά βάση που υπάρχει το πιο καινούριο μηχάνημα). Το χέρι του χειρούργου επεμβαίνει μόνο στον κερατοτόμο όλα τα άλλα γίνονται αυτόματα με μηχάνημα σύμφωνα με τις μετρήσεις που περνάει ο ιατρός στο μηχάνημα.
Το πιο καινούριο μηχάνημα υπάρχει στην Αθήνα. Στην Κρήτη είναι σχετικά παλιό.

Yπάρχουν 2 επεμβάσεις η lasik (η πιο καινούρια και γενικά ανώδυνη) και η PRK. Η δεύτερη δημιουργεί τραύμα που επουλώνεται φυσικά συνεπώς θα νιώθεις άβολα (πόνος , φωτοφοβία) για 4 μέρες περίπου. Στην πρώτη μέθοδο σε ένα τρίωρο είσαι Ok. Για αρκετό διάστημα μετά την εγχείρηση θα πρέπει να βάζεις κολλύρια και τεχνικά δάκρυά ¨(πολλές φορές την ημέρα).

Ακόμα και να κάνει κάποιος εγχείρηση επιτυχώς
δεν σημαίνει ότι είναι υγιής (εφόρου ζωής υπάρχει αυξημένος κίνδυνος αποκόλησης αμφιβληστροειδούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ακόμα και να κάνει κάποιος εγχείρηση επιτυχώς
δεν σημαίνει ότι είναι υγιής (εφόρου ζωής υπάρχει αυξημένος κίνδυνος αποκόλησης αμφιβληστροειδούς.
Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό να επισημανθεί.
Το μυωπικό μάτι δεν διορθώνεται. Με ότι αυτό συνεπάγεται για αυξημένο κίνδυνο να συμβούν διάφορα όπως αυτό που αναφέρει ο fockos.
Η εγχείρηση διορθώνει το αισθητικό και μόνο κομμάτι του πράγματος "λοξεύοντας" το μάτι πρακτικά ώστε η εστίαση να γίνεται εκεί που πρέπει. Όλες οι άλλες 'παρενέργειες' του βραχνά που λέγεται "μυωπικό μάτι" (πχ. κίνδυνός μόνιμου προβλήματος κατά τη γέννα λόγω αυξημένης πίεσης--εξου και από 6 βαθμούς και πάνω οι γυναίκες μπαίνουν κατευθείαν για καισαρική πλέον) υπάρχουν, παραμένουν και δεν διορθώνονται ποτέ.

Live (all of us) with it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.



Αν υπαρχει κινδυνος, δε φαινεται νωριτερα κατι τετοιο, παραδειγματος χαριν τασεις μεσω προεγχειρητικου ελεγχου? Και πειτε πως τελικα συμβαινει. Τι σημαινει, τι συνεπειες εχει και ισχύει μόνο για τους μεγάλους βαθμούς(6 κι ανω?) Η αποκολληση αμφιβληστροειδους σχετιζεται καθαρα και μονο με το λειζερ, δηλαδη ειναι εκεινο η αφορμη ή αυτο μπορει να σου τυχει κανεις/δεν κανεις λειζερ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αν υπαρχει κινδυνος, δε φαινεται νωριτερα κατι τετοιο, παραδειγματος χαριν τασεις μεσω προεγχειρητικου ελεγχου? Και πειτε πως τελικα συμβαινει. Τι σημαινει, τι συνεπειες εχει και ισχύει μόνο για τους μεγάλους βαθμούς(6 κι ανω?) Η αποκολληση αμφιβληστροειδους σχετιζεται καθαρα και μονο με το λειζερ, δηλαδη ειναι εκεινο η αφορμη ή αυτο μπορει να σου τυχει κανεις/δεν κανεις λειζερ?

Δεν με κατάλαβες.

Οι άνθρωποι με μυωπία έχουν αυξημένη πιθανότητα (σε σχέση με τους άλλους) να πάθουν αποκόλληση αμφιβληστροειδούς μεγαλώνοντας. Η εγχείρηση Laser ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ τέτοια πράγματα. Το μάτι σου (όλων μας) είναι μυωπικό "από μέσα" είτε το "σμιλεύσουμε" και το κάνουμε να φαίνεται οκ (ie, να μην χρειαζόμαστε εξωτερικά βοήθηματα) είτε όχι.
Η εγχείρηση ΔΕΝ βελτιώνει ή χειροτερεύει αυτές τις πιθανότητες. Και δεν τις μεταβάλλει γιατί επεμβαίνει μόνάχα στο αισθητικό κομμάτι του πράγματος και όχι στην ουσία. Το μάτι μου εστιάζει αλλού για αλλού από γεννησιμιού του (αφού έχω μυωπία). Το πόσο πολύ αλλού για αλλού εξαρτάται από το πόση μυωπία έχω. Το να του "φτιάξω" εγώ το σημείο εστίασης (αν σε είχα κοντά με ένα απλοικό διαγραμματάκι θα μπορούσα εύκολα να σου δείξω τι εννοώ) με τεχνητό τρόπο (αυτό άλλωστε κάνουν και τα γυαλιά/φακοί) δεν αλλάζει το γεγονός ότι το μάτι μου είναι μυωπικό. Άρα όσες πιθανότητες είχα πριν να πάθω οποιαδήποτε ασθένεια σχετιζόμενη με τη μυωπία μου τις ίδιες διατηρώ και τώρα που έκανα εγχείρηση.
Γλυτώνω άλλα πράγματα (πχ. κίνδυνο μολύνσεων από φακούς, καλύτερη περιφερειακή όραση και φυσικά...το βραχνά των γυαλιών/φακών) αλλά όχι τις (δεν είμαι σίγουρη και για τους ιατρικούς όρους) εν γένει ασθένειες που σχετίζονται με τη μυωπία.
Αυτό είναι άσχετο με τον προεγχειρητικό έλεγχο όμως. Με αυτό γεννηθηκα(με) με αυτό πορευόμαστε ως ζώντες οργανισμοί. Τη ζωή μας στο τώρα πιο εύκολη κάνει η εγχείρηση, αισθητική είναι στην ουσία, δεν εξαλείφει τους επιπλέον κινδύνους για την όραση μας τους οποίους κουβαλάμε "πεσκέσι" είτε κάνουμε εγχείρηση είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
:thumbup:
Δεν τα γνωριζα αυτα, νομιζα πως θεραπευεται καποιος με το λειζερ απο τη μυωπια εντελως η του αφηνουν λιγους βαθμους.
Υπαρχζει περιπτωση το λειζερ, αν το κανει καποιος να επηρρεαζει στην πιθανη αποκολλησηι? Δηλαδη να αυξανει αυτο τις πιθανοτητες αυτης?
Ευχαριστω ρεζιντεντ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
προσωπικά ψηφίζω γυαλιά. Έχω ακούσει διάφορες ιστορίες για τους φακούς και δεν θέλω να το ρισκάρω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fatal Secretary

Νεοφερμένος

Η Fatal Secretary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
εγω παλι οπως πολυ καλα γνωριζει και ο φιλος μου ο Nickname κυκλοφορω με φακους και μαλιστα απο τη δευτερα γυμνασιου.
Εχω γυρω στους 4 βαθμους μυωπια και δεν ηταν οτι με ενοχλουσαν τα γυαλια απλως ειχαν αραιωσει τα μαλλια μου στο σημειο πανω απο το αυτι απο το βαλε βγαλε,δε φαινοταν καθολου μιας και εχω την τυχη να ειμαι σαν προβατακι με τοσο μαλλι που διαθετει το κεφαλι μου,απλως κατι που ειχα τρομαξει (ξερετε τωρα τη σχεση αγαπης-μισους που εχουμε με τα μαλλια μας ειδικα τα κοριτσια), κατι που η καλη μου μητερα ειχε φροντισει να παθει ελαφρη υστερια,κατι ο πατερας ο οφθαλμιατρος που με διαβεβαιωσε οτι αν απο την αρχη δεν παρουσιαζα αλλεργικη αντιδραση λογω των συστατικων και φροντιζα την καθαριοτητα των φακων επιμελως δε θα υπηρχε κανενα προβλημα (και οντως ποτε δεν υπηρξε),εβαλα τα φακουδακια μου και ειμαι μια χαρα,τα γυαλια βρισκονται εδω και κατι χρονια ξεχασμενα στο συρταρι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ειναι λαθος να φορας τους φακους σου συνεχεια και να μην χρησιμοποιεις τα γυαλια σου fatal secretary. Ειναι σφαλμα υπερβολικης χρησης. Αλλα πολλες κοπελες χρησιμοποιουν λαθος και τα καλλυντικα τους, που τα αφηνουν πανω στο δερμα τους πολλες ωρες, χωρις να καθαριζουν την επιδερμιδα τους σωστα... και πολλα αλλα λαθη....που συγκαταλεγονται στην κακη καθαριοτητα - υγιεινη και κακο τροπο διαχειρισης. Απο εκει και περα ο καθενας μας ειναι υπευθυνος για το σωμα του και την υγεια του. Καποιοι να φανταστειτε δεν πλενουν τα δοντια τους ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fatal Secretary

Νεοφερμένος

Η Fatal Secretary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω γιατι...δε με εχουν ενοχλησει ποτε και τους φοραω πανω απο 6 χρονια. Τον πρωτο χρονο μονο χρησιμοποιουσα λιγο και τα γυαλια.Τωρα τους βγαζω μονο μια φορα μεσα στη μερα απλα και μονο για αποστειρωση και τους ξαναφοραω μεχρι τη στιγμη που θα κοιμηθω. Ακομα και το καλοκαιρι στη θαλασσα χρησιμοποιω φακους γιατι ειναι πλεον πολυ ενοχλητικη η αισθηση του να μη βλεπω καθαρα στο ενα μετρο (εννοειται πως δεν κανω μακροβουτια οταν τους φοραω). Απο τον πατερα μου ξερω οτι δεν κανει μονο να κοιμασαι με τους φακους και οτι πρεπει να προσεχεις πολυ την καθαριοτητα. Δε βλεπω γιατι να μου δημιουργήσει πρόβλημα. Αλλωστε σε καναδυο χρονια σκοπευω να κανω laser για τη μυωπια οποτε θα απαλλαγω μια και καλη απο αυτα.

Τωρα αν και ξεφευγεις απο το θεμα,εχεις δικιο οσον αφορα τα καλλυντικα,προσωπικα απεχθανομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fatal Secretary

Νεοφερμένος

Η Fatal Secretary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
το make up και τις πουδρες οποτε δεν τα χρησιμοποιω καθολου. αλλα βλεπω οτι πολλες κοπελες δεν δισταζουν να βαλουν 2-3 στρωματα και να τα ανανεωνουν συνεχως μεσα στη μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

naty_chem

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγω φοραω γυαλια απο τριτη δημοτικου...Εχω μυωπια γυρω στο 5 και στα δυο ματια και στην Γ Λυκειου απεκτησα και αστιγματισμο σε μικρο βαθμο βεβεα...

φακους επαφης φορεσα πρωτη φορα φετος τον Μαρτη...πηγαινα Γ Λυκειου...τους μηνιαιους..αλλα δεν ειμαι πολυ φαν γιατι για να τους φορεσω πρεπει να βαφτω και ουτε σε αυτο ειμαι φαν....πιο πολυ τους πηρα για να μην βαζω μυωπια στα γυαλια ηλιου και να εχω περισσοτερες επιλογες για σκελετους...

αλλα εδω κ 3μηνες εχω να φορεσω φακους....οποτε σιγουρα καλυτερα τα γυαλια για μενα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Εγώ φοράω γυαλιά!

Θα ήθελα να φορέσω φακούς γιατί πιστεύω εξυπηρετούν σε πολλά πράγματα,αλλά φοβάμαι να φορέσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Εγώ φοράω γυαλιά!

Θα ήθελα να φορέσω φακούς γιατί πιστεύω εξυπηρετούν σε πολλά πράγματα,αλλά φοβάμαι να φορέσω

Είναι μεχρι να εξοικειωθείς με τα μάτια σου... Εγω για να τους βάλω κοιτάω πλάγια αριστερά και μετά πλαγια δεξιά...Υστερα ανοιγοκλεινω και τσαααακ! Μπηκαν! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Είναι μεχρι να εξοικειωθείς με τα μάτια σου... Εγω για να τους βάλω κοιτάω πλάγια αριστερά και μετά πλαγια δεξιά...Υστερα ανοιγοκλεινω και τσαααακ! Μπηκαν! :P

:eek: Εγώ με το που το διαβάζω τρομάζω!

Βασικά η αρχή είναι δύσκολη.Γιατί όσοι γνωστοί μου φόρεσαν τους δυσκόλεψε η αρχή! Μετά τους λάτρεψαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Περίπου 4,5 μήνες πάει από τότε που τους έβαλα. Την πρώτη φορά έκανα πάνω από 4 ώρες να τους βάλω κ άλλες 4 να τους βγάλω. :eek::/:
Πλέον, μου παίρνει κανά δεκάλεπτο με εικοσάλεπτο. Λόγω ατσουμπαλίας αργώ.:P
Τους έχει συνηθίσει, όμως, τόσο το μάτι μου, που δυο φορές ξέχασα να τους βγάλω και έκανα μπάνιο με αυτούς. Και έχω και κοιμηθεί φορώντας τους. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Να ρωτήσω, στο μπάνιο...στο κανονικό όχι στη θάλασσα,γιατί δεν κάνει να φοράμε; Η οπτικός αυτό μου είχε πει.
Επειδή πορεί να φύγουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Στο κανονικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Φακούς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
εχω 1.75 μυωπια ( τι φταιει αραγε? :whistle: ) αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν με ενοχλει...
αλλα ο αστιγματισμος..! δεν παλευεται! μισο εχω και μου σπαει τα νευρα..σε υποτιτλους κυριως...

γυαλια εχω... αλλα μονο στο σχολειο τα φοραω και αν... για τον πινακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top