Επίσκεψη στη σχέση σου που μένει με τη μητέρα του

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κανένα νησί ενδιαμέσως να μοιράσετε την απόσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μένω σε νησί και αυτός Αθήνα, που σημαίνει ότι σχεδόν ένα 24ωρο θα το φάω στο πλοίο πήγαινε-έλα. Το να ταξιδεύω 1 μέρα για να μείνω εκεί μόνο 2 βράδια μου φαίνεται μεγάλη ταλαιπωρία.

Δεν έχεις κάποιον άλλον/η γνωστό/ή ή φίλο/η στην Αθήνα για να λειτουργήσει ως το escape plan σου? Η να μοιράσεις έστω τις μέρες που θα μείνεις στο σπίτι του αγοριού σου και στους φίλους σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Δεν ξέρω...Το θεωρώ αρκετά "τολμηρό" (με την έννοια του ρίσκου), πριν γνωρίσεις καν τη μητέρα του, να πας να μείνετε μαζί (υποθέτω είσαι πολύ ερωτευμένη με το αγόρι αυτό). [...]
Δηλαδή, Θα πρέπει να είναι "τυφλή" από έρωτα μια γυναίκα για να μπορεί να "δει" την πεθερά της.. :P

[...]αλλά από την άλλη έχω και μια περιέργεια να δω πως είναι η ζωή του εκεί
Καλά, πιστεύω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις και το αγόρι σου προσπαθεί ή τουλάχιστον οφείλει να σε "προστατέψει" κάπως! :P
χμμ... ευκαιρία να κόψεις κινήσεις, να δεις τι παίζει... :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εμενα παντως παντοτε μου αρεσε να γνωριζω τις μαμαδες των συντροφων μου, οποτε δηλαδη μου δινοταν η ευκαιρια τις γνωριζα(αναφερομαι στις μακροχρονιες σχεσεις μου). Δε με ενδιεφερε πως θα με "δουν" πως θα με κρινουν και "αξιολογησουν" γιατι με ενδιεφερε να τις αξιολογω εγω πρωτη :P
Τωρα, το αν θα πας να μεινεις για μερες, εγω στη θεση σου θα το ξανασκεφτομουν γιατι δεν το πατε σοβαρα. Η αποψη να του αναλαβεις τα εισιτηρια και να μεινετε μονοι σας μου αρεσει καλυτερα. Τωρα, αν εσυ τεινεις προς τα εκει, που αυτο νομιζω, κανε το. Και μολις νιωσεις αβολα, βρες μια πειστικη δικαιολογια κ φυγε. Καλη τυχη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Δηλαδή, Θα πρέπει να είναι "τυφλή" από έρωτα μια γυναίκα για να μπορεί να "δει" την πεθερά της.. :P

Άλλο να τη γνωρίσει στα πλαίσια μιας συνάντησης, τυχαίας ή όχι, κι άλλο να συμβιώσει μαζί της, έστω και γι αυτές τις λίγες μέρες, πριν καλά καλά την αντικρύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Άλλο να τη γνωρίσει στα πλαίσια μιας συνάντησης, τυχαίας ή όχι, κι άλλο να συμβιώσει μαζί της, έστω και γι αυτές τις λίγες μέρες, πριν καλά καλά την αντικρύσει.

Μάλλον δεν είναι και τόσο τρομερό.
Η μητέρα δεν θα θέλει να δυσαρεστήσει ή να φέρει σε δύσκολη θέση τον γιο της, ενώ κι γιος θα φροντίσει, λογικά, να έχει "μιλημένη" τη μητέρα του.
Όλοι θα θέλουν να περάσουν καλά και θα προσπαθήσουν να αποφεύγουν λόγια και πράξεις που κάνουν τζιζζ...
Θα αποφεύγουν κακοτοπιές όπου η όποια φυσική "αντιζηλία" υπονοείται εντόνως :P και θα μείνουν σε πιο "ανώδυνες" κουβέντες, για να περάσουν ευχάριστα οι μέρες. Εξάλλου, είναι μονάχα δύο ημέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μάλλον δεν είναι και τόσο τρομερό.
Η μητέρα δεν θα θέλει να δυσαρεστήσει ή να φέρει σε δύσκολη θέση τον γιο της, ενώ κι γιος θα φροντίσει, λογικά, να έχει "μιλημένη" τη μητέρα του.
Όλοι θα θέλουν να περάσουν καλά και θα προσπαθήσουν να αποφεύγουν λόγια και πράξεις που κάνουν τζιζζ...
Θα αποφεύγουν κακοτοπιές όπου η όποια φυσική "αντιζηλία" υπονοείται εντόνως :P και θα μείνουν σε πιο "ανώδυνες" κουβέντες, για να περάσουν ευχάριστα οι μέρες. Εξάλλου, είναι μονάχα δύο ημέρες.

Κι εγώ είχα μείνει με την εντύπωση οτι θα ήταν αρκετά περισσότερες γιατί γράφει:
Μένω σε νησί και αυτός Αθήνα, που σημαίνει ότι σχεδόν ένα 24ωρο θα το φάω στο πλοίο πήγαινε-έλα. Το να ταξιδεύω 1 μέρα για να μείνω εκεί μόνο 2 βράδια μου φαίνεται μεγάλη ταλαιπωρία.
'Αμα είναι μόνο για 2 μέρες τότε θα συμφωνήσω μαζί σου, μιας που το πράγμα αλλάζει, καθότι δυο μέρες (ούτε μισή παραπάνω:P) είναι κατά τη γνώμη μου το όριο που οι συνθήκες (σεβασμός στο..."άγνωστο") δεν επιτρέπουν σε ενδεχόμενες συγκρούσεις να ξεσπάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Con_Boo

Νεοφερμένος

Η Con_Boo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Και μετά αυτή η εμπειρία θα μοιάζει με σίριαλ του Παπακαλιάτη "2 μέρες μόνο" (NOT)
:eek::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εγώ να σας πω την αλήθεια, σκεφτόμουν να πάω Τετάρτη και να φύγω Σάββατο ή Κυριακή :P
Αν πήγαινα και καθόμουν μια βδομάδα, τότε ναι, σίγουρα θα ήταν υπερβολικό και μάλιστα για πρώτη φορα...Αλλά τώρα οι 4 μέρες δεν μου φαίνονται πολλές...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Το πόσες μέρες είναι σημαντικό, όχι όμως και καθοριστικό.
π.χ. με μια "κακιά" πεθερά, όχι δυο μέρες, ούτε μία δεν κάθεσαι, ενώ με μια "καλή" μπορεί να σου κάνει όρεξη να κάτσεις και δέκα… που λέει ο λόγος :P

Καλή μου θεματοθέτρια, για μας η "εξίσωση" έχει πολλούς αγνώστους, για σένα λιγότερους και για τ'αγόρι σου ακόμα πιο λίγους (μιλάμε για το σπίτι του και τη μητέρα του ). Λογικά, τον έχεις ρωτήσει για τη μητέρα του, για το πόσο χρόνο θα περνάτε χωρίς εκείνην κτλ, κι έχεις λάβει πολύ υπόψη σου αυτά που σου' χει πει. Ακόμα και η χωροταξία του σπιτιού παίζει κάποιο ρόλο (αν είσαι σε δωμάτιο που δεν είναι και δίπλα στο δικό της, και δεν αναγκάζεσαι να διασταυρώνεσαι συχνά μαζί της στο σπίτι, η συγκατοίκηση θα είναι πιο... βολική)

Εντάξει, δεν θα'ναι δα κι η κλασική "κακιά πεθερά" η μάνα του, αλλά είναι μάνα του. Από κει και πέρα το πόσο καλά θα περάσεις εξαρτάται από το ταίρι σου. Εκείνος έχει την ευθύνη να σε καλύπτει, να σε βγάζει από τυχόν δύσκολη θέση, να σε "προστατεύει", χωρίς όμως να χάνει και την "ισορροπία" του ανάμεσά σας. Δύσκολος ρόλος. Και επειδή είναι δύσκολος, θα την έχει "μιλημένη" την μητέρα του, καθώς όσο πιο "καλή" η πεθερά, τόσο πιο εύκολη η δουλειά. :P
Ε, αν εκείνη ξεφύγει και λιγάκι, ας το "σώσει" εκείνος.
Άντε, σου εύχομαι να τα καταφέρει και να τον κ α μ α ρ ώ σ ε ι ς !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν μας λες το βασικό γενικά.
Πόσο βολική είσαι σαν άνθρωπος; Σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου; Έχεις ιδιοτροπίες (καλά όλοι έχουμε, αλλά κάποιοι άνθρωποι είναι πιο...εκδηλωτικοί); Πώς τα πας με την συγκατοίκηση με ανθρώπους που δεν γνωρίζεις ιδιαίτερα; (π.χ. αν πήγαινες να φιλοξενηθείς σε καμία φίλη σου κάποιο σ/κ και ήταν και οι γονείς της κλπ).

Δεν είναι ανάκριση αυτό, food for thought είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Con_Boo

Νεοφερμένος

Η Con_Boo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Το πλήθος των ημερών εξαρτάται όντως από πολλούς παράγοντες, και κυρίως τη σχέση γονιών και παιδιού! Ξέρω γονείς που είναι υπέρ του δέοντος απελευθερωμένοι με τα παιδιά τους και έχουν μια πολύ φιλική σχέση μαζί τους, ξέρουν τις σχέσεις τους, κάνουν παρέα, συμβουλεύουν ανοιχτά κλπ και συνήθως εμφανίζεται σε οικογένειες με αγόρια (αν και ξέρω προσωπικά και με κορίτσι να συμβαίνει αυτό).. Από την άλλη ξέρω και γονείς στο άλλο άκρο, που δεν δέχονται να τους λες τίποτα σχετικά με σχέσεις, θέλουν όλα αυτά να βρίσκονται εκτός οικογενειακής εστίας! Το ότι σε κάλεσε η μητέρα του να μείνεις μαζί τους είναι πολύ θετικό και λογικά κατατάσσει την οικογένεια του αγοριού σου πιο πολύ στην πρώτη κατηγορία..
Επειδή, όντως, οι γνώσεις μας για το ποιόν των γονιών μας είναι ελάχιστες - και μάλλον και οι δικές σου - καλό είναι να αφήσεις το εισιτήριο επιστροφής ανοιχτό!
Κατά τ'αλλα ΒΟΥΡ!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Από την άλλη ξέρω και γονείς στο άλλο άκρο, που δεν δέχονται να τους λες τίποτα σχετικά με σχέσεις, θέλουν όλα αυτά να βρίσκονται εκτός οικογενειακής εστίας! Το ότι σε κάλεσε η μητέρα του να μείνεις μαζί τους είναι πολύ θετικό και λογικά κατατάσσει την οικογένεια του αγοριού σου πιο πολύ στην πρώτη κατηγορία..
Δεν θα πόνταρα σ'αυτό, το οτι δηλαδή το να θέλει να τη γνωρίσει είναι σίγουρα θετικό. Κι αυτό γιατί δεν θα ξεχάσω κάτι που εκμυστηρεύτηκε στη μάνα μου μια γειτόνισσα που είχε γιο και ήταν ανοικτή σε επαφές με τις εκάστοτε κοπέλες του.
Μια φράση που τα λέει όλα :"...γιατί τον "εχθρό" πρέπει να τον έχεις... από κοντά!" :P
(για να μπορείς να τον ελέγχεις, συμπληρώνω εγώ);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
όχι ρε τι να ελέγξει σε λίγες μέρες, να μάθει τα κουμπιά της θελει για να τις κάνει πιο εύκολα τη ζωή δύσκολη μην ανησυχείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Con_Boo

Νεοφερμένος

Η Con_Boo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εφόσον δεν το πάτε προς το παρόν σοβαρά δεν νομίζω να σε απασχολεί πολύ αυτός ο τρόπος σκέψης - αν ισχύει, θέλω να ελπίζω πως όχι, τουλάχιστον όχι στο σημείο "ελέγχου" και "εχθρού" αλλά περισσότερο ως προς την λογική περιέργεια που μπορεί να έχει ένας γονιός για το παιδί του και με το ποιους συναναστρέφεται. Τώρα αν ποτέ το πάτε πιο σοβαρά, τότε και μόνο τότε να σε απασχολήσει.
Εγώ πιστεύω ότι θέλει να σε γνωρίσει λόγω περιέργειας και ενδιαφέροντος και να σε φιλοξενήσει λόγω άνεσης και απελευθέρωσης από τα κοινωνικά κλισέ - εκτός και αν πέφτω τόσο έξω και θέλει να σας βάλει την κουλούρα (ή είναι η γειτόνισσά σου :P)!! Αλλιώς δεν θα δεχόταν να σε φιλοξενήσει, αλλά δεν θα έλεγε όχι σε μια γνωριμία για να "τσεκάρει" με ποια κάνει παρέα ο γιόκας της!! :hmm: (Από την άλλη μπορεί να είμαι και λίγο αφελής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Τελικά αποφασίστηκε!Θα το τολμήσω :P
Έχω αρκετό άγχος μπορώ να πω...Φοβάμαι για το πως θα είναι η κατάσταση με την "πεθερά". Μίλησα και με τη μητέρα μου και μου είπε ότι δεν της κάθεται και πολύ καλά που θα πάω και θα μείνω σπίτι του και με προβλημάτισε κάπως.Μέσα μου το έχω αποφασίσει ότι θα πάω και δεν θα αλλάξω γνώμη.:redface:
Έχετε να δώσετε καμία συμβουλή γενικότερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τελικά αποφασίστηκε!Θα το τολμήσω :P
Έχω αρκετό άγχος μπορώ να πω...Φοβάμαι για το πως θα είναι η κατάσταση με την "πεθερά". Μίλησα και με τη μητέρα μου και μου είπε ότι δεν της κάθεται και πολύ καλά που θα πάω και θα μείνω σπίτι του και με προβλημάτισε κάπως.Μέσα μου το έχω αποφασίσει ότι θα πάω και δεν θα αλλάξω γνώμη.:redface:
Έχετε να δώσετε καμία συμβουλή γενικότερα;

Για πόσες μέρες θα πας τελικά;

https://www.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.

4 βράδια λέω...Αν και ο φίλος μου επιμένει να μείνω παραπάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
4 βράδια λέω...Αν και ο φίλος μου επιμένει να μείνω παραπάνω!

Όλα καλά να σου πάνε και να μας πεις εντυπώσεις μετά!Να ξέρουμε κι εμείς τι μας περιμένει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Όλα καλά να σου πάνε και να μας πεις εντυπώσεις μετά!Να ξέρουμε κι εμείς τι μας περιμένει :P
Κι εγώ της εύχομαι καλή επιτυχία στο...τεστ, αλλά μη ξεχνάς οτι περίπτωση με περίπτωση διαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top