Μήπως δεν υπάρχει στις μέρες μας αληθινή φιλία και αγάπη;

Yπάρχει στις μέρες μας φιλία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 74)
  • Ναι

    Ψήφοι: 53 71.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 21 28.4%

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Φανταζομαι ολοι οσοι το λετε αυτο δεν ειστε ευχαριστημενοι απο τους ηδη υπαρχοντες φιλους σας;
Εγω αυτη τη στιγμη ειμαι στη φαση να εχω μια φιλια με πολυ καλες προοπτικες και παροτι υπαρχουν καποιες δυσκολιες,στο ποσο βλεπομαστε κατα βαση,δοκιμασμενη γενικα.
Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι αυτο το συναισθημα της απολυτοτητας σε μενα δεν ισχυει.Για την ακριβεια αλλες φορες νιωθω εντονα οτι υπαρχει και αλλες οτι δεν υπαρχει.Εξαρταται απο το πως ειμαι σ αυτο τον τομεα,στην παρουσα φαση.

εντιτ.:η φιλια προυποθετει αγαπη.οποτε αν ειναι αληθινη η μια,θα ειναι και αληθινη η αλλη με βαση τον ταπεινο συλλογισμο μου.
-για ερωτικη αγαπη μαλλον θα ειμαι fail οτι και να πω :p-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
δυνατή φιλία πιστεύω πως μπορεί να δημιουργηθεί και να κρατήσει. θέλει προσπάθεια και ανοιχτές καρδιές. Πάντως η φιλία δεν έχει καμία σχέση με τις παρέες.. Πιστεύω πως όλοι μας μπορούμε να διακρίνουμε τη διαφορά μεταξύ ενός αληθινού φίλου κι ενός "φίλου από την παρέα" σε μία κακή, αλλά ακόμη περισσότερο σε μία καλή στιγμή της ζωής.
όσο για την ερωτική αγάπη, ... νομίζω πως εκεί υπάρχει περισσότερη επιφάνεια, φόβος, εγωισμοί, ανασφάλειες, εκμετάλλευση και και...
δυστυχώς νομίζω πως όλα τα αρνητικά στοιχεία του ανθρώπου εμποδίζουν την ανάπτυξη αγάπης, γι αυτό και οι περισσότερες σχέσεις ή μένουν στην επιφάνεια ή αναπτύσσονται με μία αρρωστημένη μορφή. :/:
άρα μάλλον κλίνω στο ότι είναι εξαιρετικά δυσεύρετη γιατί θέλω να διατηρώ και μία σπίθα ελπίδας.:redface: ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
η πληγή από φιλία είναι από τις πιο βαθιές:cry_x:
ας σταματήσουμε να είμαστε τόσο εγωιστές και ζηλόφθονοι ρε παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teaser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Υπάρχει,απλά πολλές φορές η έλλειψη αυτοκριτικής,σεβασμού και ο εγωισμός μας καταστρέφει τις ανθρώπινες σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
πραγματικη φιλια δεν ξερω αλλα υποκρισια υπαρχει και μπολικη μαλιστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
πραγματικη φιλια δεν ξερω αλλα υποκρισια υπαρχει και μπολικη μαλιστα
και υποκρισια ως τι οριζεται ακριβως;
μηπως επειδη διαψευδονται οι προσδοκιες μας και δεν κατανοουμε τον αλλον αμεσως καταφευγουμε στην υποκρισια;

ον: τι να πω. η φιλια ειναι ενα ειδος αγαπης για μενα.δεν το εχω χαρει ιδιαιτερα αλλα οσο κρατησε ηταν ομορφο.πιστευω οτι το αποζητουμε και ετσι υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
και υποκρισια ως τι οριζεται ακριβως;
μηπως επειδη διαψευδονται οι προσδοκιες μας και δεν κατανοουμε τον αλλον αμεσως καταφευγουμε στην υποκρισια;

ον: τι να πω. η φιλια ειναι ενα ειδος αγαπης για μενα.δεν το εχω χαρει ιδιαιτερα αλλα οσο κρατησε ηταν ομορφο.πιστευω οτι το αποζητουμε και ετσι υπαρχει.

οχι δεν μιλω για διαψευση προσδοκιων , μιλω για ψεματα και δολοπλοκιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
μιλω για ψεματα και δολοπλοκιες
δεν ξερω ρε παιδια
αλλα οταν ακουω "ψεματα και δολοπλοκιες" σκεφτομαι τα δραματα στην tv.ισως ακομα να μην με εχουν 'μαχαιρωσει' πισωπλατα. απο την αλλη δεν εχω ανοιχτει ποτε και για αυτο το λογο.αυτοπροστασια,what to do?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
δεν ξερω ρε παιδια
αλλα οταν ακουω "ψεματα και δολοπλοκιες" σκεφτομαι τα δραματα στην tv.ισως ακομα να μην με εχουν 'μαχαιρωσει' πισωπλατα. απο την αλλη δεν εχω ανοιχτει ποτε και για αυτο το λογο.αυτοπροστασια,what to do?

δυστυχως υπαρχουν και οι πισωπλατες μαχαιριες και τα ψεματα και ολα , καλα θα ηταν να ναι μονο στην τιβι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Τι να πω βρε παιδιά προσωπικά (αν και μικρότερη από του περισσότερους εδώ πέρα)μέχρι και τον τελευταίο χρόνο και από όσο θυμάμαι την έχω πατήσει (και μάλιστα παρά πολύ άσχημα αρκετές φορές) από τις εκάστοτε φιλίες μου έχοντας φτάσει στο σημείο! να πιστεύω ότι όπως και πολλοί από εσάς πώς πραγματική φιλία δεν μπορεί να υπάρξει. Παρόλα αυτά τον τελευταίο χρόνο διατηρώ μια φιλία με μια κοπέλα η οποία από την αρχή της γνωριμίας ήταν απολύτως ξεκάθαρη μαζί μου πάντα ανοιχτή να με ακούσει χωρίς ίχνος ζήλιας (περισσότερο έδειξε να χαίρεται αυτή από κάποιες διακρίσεις που είχα πέρυσι παρά εγώ...χωρίς βέβαια να υπερβάλλει όπως ορισμένοι που ήταν ξεκάθαρο πως υποκρίνονται) απόλυτα ευγενής προς τους πάντες (να φανταστείτε ακόμη και όντας σε πάρα πολύ δύσκολη ψυχολογική κατάσταση ζήτησε συγγνώμη επειδή είχε απαντήσει απότομα αν και δεν είχε πει κάτι κακό) και επιπλέον κανείς δεν έχει να πει κάτι κακό εναντίον της πέρα από ορισμένα άτομα τα οποία δεν είναι άξια της παραμικρής σημασίας. Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι το γεγονός ότι δεν την γνωρίζω χρόνια ώστε να μπορώ να κρίνω με βεβαιότητα και φοβάμαι μην πάθω τα ίδια με άλλες φορές (όχι βέβαια ότι κανείς από τους υποτιθέμενους εκείνους φίλους είχε όλα αυτά τα χαρακτηριστικά...).τι πιστεύετε λοιπόν; Μήπως κάνω για άλλη μια φορά το ίδιο λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
πολυ μα πολυ σπανια...αυτο που κυριαρχει ειναι κατινια, μαχαιριες, ζηλιες, θαψιματα, και υποκρισια στον υπερτατο βαθμο...οκαι δεν θεωρω φιλια σε καμια περιπτωση να χωνεται η αλλη στη ζωη μου και να πρεπει να παρω και την αδεια για κατουρημα η να πρεπει να ενημερωνω για καθε μου κινηση και βημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Το δέχομαι αδιαμφισβήτητα το γεγονός ότι κυριαρχούν όλα αυτά τα φαινόμενα τα έχω ζήσει στο κάτω κάτω αυτό που δεν κατάλαβα είναι σε τι αναφέρεσαι με το πολύ μα πολύ σπάνια στο κείμενο σου merry poppins! :-/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
πολυ μα πολυ σπανια...αυτο που κυριαρχει ειναι κατινια, μαχαιριες, ζηλιες, θαψιματα, και υποκρισια στον υπερτατο βαθμο...οκαι δεν θεωρω φιλια σε καμια περιπτωση να χωνεται η αλλη στη ζωη μου και να πρεπει να παρω και την αδεια για κατουρημα η να πρεπει να ενημερωνω για καθε μου κινηση και βημα...

Eντάξει απλά αυτό δεν είναι φιλία οπότε δεν μετράει καν στο κανόνα!Το είχα περάσει και εγώ!
Το θέμα είναι ότι αυτά τα άτομα δεν γνωρίζουν τι είναι φιλία και τη παρερμηνεύουν! Στο τέλος αυτός που την πληρώνει είσαι εσύ που έδωσες και σημασία!

Αληθινή φιλία υπάρχει για αγάπη δεν είμαι σίγουρη..αλλά μάλλον για να υπάρχει φιλία θα υπάρχει και αγάπη!Πάντα τίθεται θέμα χημείας!Το πιο ωραίο είναι το να έχεις καιρό να δεις κάποιον και να του μιλάς θαρρείς και τον είδες τελευταία φορά χτες!Αυτό δείχνει ότι κάτι θα κρατήσει!Αν το θέλουμε όλα κρατάνε και μένουν στο χρόνο...αρκεί να υπάρχει θέληση και επιμονή (και ενδιαφέρον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Το δέχομαι αδιαμφισβήτητα το γεγονός ότι κυριαρχούν όλα αυτά τα φαινόμενα τα έχω ζήσει στο κάτω κάτω αυτό που δεν κατάλαβα είναι σε τι αναφέρεσαι με το πολύ μα πολύ σπάνια στο κείμενο σου merry poppins! :-/

οτι υπαρχει πραγματικη φιλια και αγαπη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Α οκ ευχαριστώ για τη διευκρίνηση!

Πιστεύετε δηλαδή ότι και στην περίπτωση που ανέφερα πάλι τα ίδια θα γίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Φυλαγε τα ρουχα σου να 'χεις τα μισα! Δεν σημαινει απαραιτητα πως θα τσακωθεις με μια φιλη απλα οι περισσοτερες φιλιες δεν κρατανε στο χρονο. Καποτε για τον ενα λογο η για τον αλλο οι δρομοι χωριζονται. Το καλυτερο ειναι να περνας ωραια με τη παρεα σου η με τη φιλη σου προσπαθωντας να μην συνδεεσαι υπερβολικα..να μπορεις να κανεις και χωρις αυτην αν τυχει η στραβη. Το αν ειναι ευγενικος ο αλλος η αν σε ακουει χωρις ζηλεια αυτο ειναι και λιγο υποκειμενικο γιατι μπορει να σου φαινεται εσενα ετσι και ο αλλος να υποκρινεται και να μην το δειχνει. Χωρις να θελω να πω αυτο απαραιτητα για τη φιλη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τι να πω βρε παιδιά προσωπικά (αν και μικρότερη από του περισσότερους εδώ πέρα)μέχρι και τον τελευταίο χρόνο και από όσο θυμάμαι την έχω πατήσει
(και μάλιστα παρά πολύ άσχημα αρκετές φορές) από τις εκάστοτε φιλίες μου έχοντας φτάσει στο σημείο! να πιστεύω ότι όπως και πολλοί από εσάς πώς πραγματική φιλία δεν μπορεί να υπάρξει. Παρόλα αυτά τον τελευταίο χρόνο διατηρώ μια φιλία με μια κοπέλα η οποία από την αρχή της γνωριμίας ήταν απολύτως ξεκάθαρη μαζί μου πάντα ανοιχτή να με ακούσει χωρίς ίχνος ζήλιας (περισσότερο έδειξε να χαίρεται αυτή από κάποιες διακρίσεις που είχα πέρυσι παρά εγώ...χωρίς βέβαια να υπερβάλλει όπως ορισμένοι που ήταν ξεκάθαρο πως υποκρίνονται) απόλυτα ευγενής προς τους πάντες (να φανταστείτε ακόμη και όντας σε πάρα πολύ δύσκολη ψυχολογική κατάσταση ζήτησε συγγνώμη επειδή είχε απαντήσει απότομα αν και δεν είχε πει κάτι κακό) και επιπλέον κανείς δεν έχει να πει κάτι κακό εναντίον της πέρα από ορισμένα άτομα τα οποία δεν είναι άξια της παραμικρής σημασίας. Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι το γεγονός ότι δεν την γνωρίζω χρόνια ώστε να μπορώ να κρίνω με βεβαιότητα και φοβάμαι μην πάθω τα ίδια με άλλες φορές (όχι βέβαια ότι κανείς από τους υποτιθέμενους εκείνους φίλους είχε όλα αυτά τα χαρακτηριστικά...).τι πιστεύετε λοιπόν; Μήπως κάνω για άλλη μια φορά το ίδιο λάθος;

Όντας ηλικιακά μεγαλύτερος (και ωριμότερος;; δεν το γνωρίζω :D) θα σου έλεγα ότι ουδέν μονιμότερο του προσωρινού έλεγαν οι Αρχαίοι πρόγονοί μας. Όπως ανέφεραν και οι προσυνομιλητές μου, κανείς δεν εγγυάται τίποτα. Ανέκαθεν το ανθρώπινο είδος ήταν, είναι και θα είναι ελαττωματικό εκ κατασκευής. Δεν υπάρχει το τέλειο, το εξιδανικευμένο, το άφθαρτο ώστε να επαναπαυτούμε. Οι ανθρώπινες σχέσεις δοκιμάζονται καθημερινά. Όχι επειδή η Τιτίκα ξύπνησε με νεύρα, είναι λόγος που χάλασε η φιλία. Αυτά είναι γελοιότητες. Όλοι μας έχουμε προδωθεί (και ...προδώσει άθελά μας). Όμως δεν σταματάμε να ελπίζουμε. Αλλά παράλληλα δουλεύουμε και εμείς γι' αυτό. Προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι ώστε από τη δική μας πλευρά, να είμαστε εντάξει. Από εκεί και πέρα ό,τι θέλει ας προκύψει. Δεν μπορούμε να προσαρμόσουμε τους άλλους ανθρώπους στα δικά μας δεδομένα. Ο κάθε άνθρωπος έχει μεγαλώσει με διαφορετικές εικόνες, αρχές, βιώματα, αξίες. Συνεπώς, κοίταξε να περνάς καλά στο παρόν. Βέβαια στην ηλικία σου, λόγω εφηβείας υπάρχουν αρκετές συναισθηματικές μεταπτώσεις και ανασφάλειες, τα οποία επηρεάζουν τις "φιλίες" σας. Κοίταξε να είσαι ειλικρινής, να είσαι διακριτική και αυθόρμητη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Φυλαγε τα ρουχα σου να 'χεις τα μισα! Δεν σημαινει απαραιτητα πως θα τσακωθεις με μια φιλη απλα οι περισσοτερες φιλιες δεν κρατανε στο χρονο. Καποτε για τον ενα λογο η για τον αλλο οι δρομοι χωριζονται. Το καλυτερο ειναι να περνας ωραια με τη παρεα σου η με τη φιλη σου προσπαθωντας να μην συνδεεσαι υπερβολικα..να μπορεις να κανεις και χωρις αυτην αν τυχει η στραβη. Το αν ειναι ευγενικος ο αλλος η αν σε ακουει χωρις ζηλεια αυτο ειναι και λιγο υποκειμενικο γιατι μπορει να σου φαινεται εσενα ετσι και ο αλλος να υποκρινεται και να μην το δειχνει. Χωρις να θελω να πω αυτο απαραιτητα για τη φιλη σου.

συμφωνω απολυτα μαζι σου ...γιατι τελικα και ατομα που θεωρεις περαν πασης υποψιας τυπου φιλη-αδερφη μπορει ανετα να προκυψει φιλη -φιδι...το καλο ειναι να φυλαγομαστε...μακρια και αγαπημενοι για μενα...τουλ αυτα μου χουν δειξει οι εμπειριες μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mea Culpa

Νεοφερμένος

Η Ποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα μαζι σου ...γιατι τελικα και ατομα που θεωρεις περαν πασης υποψιας τυπου φιλη-αδερφη μπορει ανετα να προκυψει φιλη -φιδι...το καλο ειναι να φυλαγομαστε...μακρια και αγαπημενοι για μενα...τουλ αυτα μου χουν δειξει οι εμπειριες μου
Και πάλι, είναι απολύτως καλό αυτό; Το να μην συνδέεσαι υπερβολικά αλλά να έχεις μόνο παρέες; Να είσαι επιφυλακτικός με τους ανθρώπους;
Με την παρέα περνάει κανείς καλά, κάνει χαβαλέ, βγαίνει κτλ. Αυτό όμως είναι κάτι διαφορετικό από την φιλία. Δεν υπάρχει εμπιστοσύνη,ανιδιοτέλεια. Η παρέα δεν είναι εκείνη που θα τρέξεις να πεις τον πόνο σου, το πρόβλημά σου.Είναι μόνο για την καλοπέραση, για να μην είσαι μόνος σου. Βέβαια υπάρχει και η οικογένεια για να εμπιστευτεί κανείς αλλά προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι το ίδιο.
Και επίσης, αν είμαστε πάντα επιφυλακτικοί πως θα αφεθούμε, πως θα απολαύσουμε την σχέση μας με τον άλλο; Σε ένα αρχικό στάδιο, όταν πρωτογνωρίζουμε κάποιον είναι φυσικό να έχουμε αμφιβολίες. Όμως όταν μια σχέση αναπτύσσεται και προχωράει, σιγά σιγά δεν θα πρέπει οι αμφιβολίες μας να διαλύονται;
Συμφωνώ πως όλοι την πατάμε και καμιά φορά, μας προδίδουν και πληγωνόμαστε. Όμως φταίμε κι εμείς σ'αυτό γιατί επιλέξαμε τον λάθος άνθρωπο...Μα αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις κιόλας, οπότε έχει κι αυτό την θετική, ας πούμε, πλευρά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Ειναι ωραια αυτα που λες και φυσικο ειναι να σκεφτεσαι ετσι στην ηλικια που εισαι. Μεγαλωνοντας ισως δεις διαφορετικα τα πραγματα. Προς το παρον πραξε οπως νιωθεις. Και να την πατησεις τωρα με τα χρονια θα μαθεις και θα βγαλεις το συμπερασμα μονη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top