Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Έριξα μόνο μια γρήγορη ματιά στις τελευταίες απαντήσεις και μπορώ να πω ότι χαμογέλασα λίγο με τις δουλείες του σπιτιού και τη φιλοσοφία της μοιρασιάς. Ειδικά όταν σκέφτηκα τα πατρικά μας και την κατάσταση εκεί. Οι περισσότερες μάνες που γνωρίζω, άσχετα αν έχουν δουλειά ή όχι, είναι οι "δούλες" του σπιτιού. Αλλά ξέχασα, εκεί είναι μάνα. Στη σύντροφο θα φερόμαστε διαφορετικά. Ας είμαστε ειλικρινείς και να παραδεχτούμε τουλάχιστον ότι υπάρχουν πατριαρχικά κατάλοιπα που δεν εξαφανίστηκαν, ούτε μπορούνε να εξαφανιστούνε ξαφνικά, από την προηγούμενη γενιά στη δική μας εφόσον γαλουχηθήκαμε έτσι.

Υ.γ. 1 Επιχειρήματα εμένα ο μπαμπάς μου έβαζε μπουγάδα ή εγώ συμμαζεύω το δωμάτιο μου είναι λίγο γελοία, αν αναλογιστεί κανείς τι δουλείες περιλαμβάνει η φροντίδα ενός σπιτιού. Και φαίνεται στο μικρό σοκ που παθαίνουν όλοι όταν μετακομίζουν σε δικό τους σπίτι και γίνονται οι κύριοι αυτού.

Υ.γ. 2 Και στα προμόσιον και τις υπηρεσίες εξυπηρέτησης ζητάνε κοπέλες γιατί αποδίδουν στις γυναίκες τα εξής χαρακτηριστικά: όμορφη, γλυκιά, υπομονετική, δεκτική, παθητική, κ.λπ. Λες και δεν έχει η κάθε μία από 'μας διαφορετικό χαρακτήρα ή λες και ένας άνδρας δεν θα μπορούσε να ήταν ευγενικός και πράος, μόνο δυναμικός και οξύθυμος.

Υ.γ. 3 Είναι διαφορετικό να λες "βρε τον μαλάκα πήγε μεθυσμένος και στούκαρε σε μια κολώνα" από το "βρε τον μαλάκα ήταν μεθυσμένος και τον ληστέψανε/χτυπήσανε/εκμεταλλευτήκανε με κάποιο τρόπο". Κάντε τώρα την αντιστοίχια με τον βιασμό, που ξαφνικά όποιος/α μεθάει σημαίνει ότι συμφωνεί σε ότι της κάνουν και μπορεί και να το 'θελε ρε παιδί μου.

Υ.γ. 4 Είνα πολύ κρίσιμη η (αυτο)κριτική, ο απολογισμός και η χάραξη μιας πορείας για το φεμινιστικό κίνημα και τους στόχους του παγκόσμια και σε κάθε ξεχωριστή κοινωνία, αλλά ας λείπουν οι αφορισμοί ότι δεν γίνονται διακρίσεις με βάση το φύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μπορεί να το κάνει, μπορεί και όχι. Φαντάζομαι αν του πεις ότι θες βοήθεια, θα σε βοηθήσει.

Βλέπεις ότι ξεκινάς με το fact ότι η γυναίκα θα κάνει τις δουλειές και του άντρα θα πρέπει να του ζητηθεί να κάνει κάτι; Και σε ξαναρωτάω. Ο νεροχύτης είναι γεμάτος, τα απλωμένα ρούχα στεγνά και τα άπλυτα φουλ ως πάνω, η γυναίκα σου δεν είναι στο σπίτι και δεν σου έχει πει να κάνεις κάποια δουλειά όσο λείπει. Θέλεις ειδική πρόσκληση για να πλύνεις τα πιάτα, να μαζέψεις τα ρούχα και να βάλεις πλυντήριο;

Τελικά η εμφάνιση μιας γυναίκας παίζει ρόλο για μια σοβαρή δουλειά; Πχ εσείς Ερινύς και Guest 278211 ως ιατροί νομίζετε ότι οι ιδιωτικές κλινικές θα σας προσλάβουν επειδή είστε όμορφες κι όχι επειδή είστε καλοί γιατροί; Κι αν δεν είστε "όμορφες", δεν πρόκειται να προσληφθείτε;

Στην ιατρική το στερεότυπο δεν έχει να κάνει με το όμορφη=>καλή στην δουλειά της, αλλά γυναίκα=>όχι επιδέξια με το νυστέρι. Να απαντήσω σε αυτή την αναλογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το σπίτι ενός άνδρα φοιτητή καθαρίζεται πολύ σπανιότερα από το σπίτι μιας γυναίκας φοιτήτριας. Οι άνδρες είμαστε πιο χαλαροί στο συμμάζεμα (ακόμα και όταν ζούμε μόνοι μας και δεν έχουμε κάποιον άλλον να κάνει τη δουλειά) και δε βρίσκουμε λόγο να είναι τα πάντα στην εντέλεια

Η πλάκα είναι(μιας που αναφερόμαστε σε προσωπικές εμπειρίες και στερεότυπα) πως σε όσα φοιτιτόσπιτα πήγα εκείνα των αντρών ήταν πολύ πιο καθαρά και τακτοποιημένα από αυτά των κοριτσιών που ήταν αρκετά dirty(no pun intended). Μου είχε πει κιόλας κοπέλα αστειευόμενη να έρθω να καθαρίσω και το δικό της μιας που είμαι τόσο καλός.

Φαντάζεσαι να χα κάνει κανά παρόμοιο αστειάκι σε καμιά κομπλεξική ''φεμινίστρια'' του &%#$. Το σουτιέν θα χε φτάσει στη στρατόσφαιρα σε χρόνο dt...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι περισσότερες μάνες που γνωρίζω, άσχετα αν έχουν δουλειά ή όχι, είναι οι "δούλες" του σπιτιού.
Τελικά ίσως φταίει το γεγονός ότι στο σπίτι μου βοηθάμε όλοι στις δουλειές του σπιτιού, ακόμη και τα παιδιά. Δεν ξέρω σε τι περιβάλλον μεγαλώσατε και είχατε την μάνα σας ως δούλα του σπιτιού.

Βλέπεις ότι ξεκινάς με το fact ότι η γυναίκα θα κάνει τις δουλειές και του άντρα θα πρέπει να του ζητηθεί να κάνει κάτι; Και σε ξαναρωτάω. Ο νεροχύτης είναι γεμάτος, τα απλωμένα ρούχα στεγνά και τα άπλυτα φουλ ως πάνω, η γυναίκα σου δεν είναι στο σπίτι και δεν σου έχει πει να κάνεις κάποια δουλειά όσο λείπει. Θέλεις ειδική πρόσκληση για να πλύνεις τα πιάτα, να μαζέψεις τα ρούχα και να βάλεις πλυντήριο;

Προφανώς και θα τα μαζέψω :confused: Βέβαια ισχύει και από την ανάποδη. Αν εγώ λείπω από το σπίτι και η γυναίκα καθόταν σπίτι όλη μέρα, θα περιμένω να έρθω σε καθαρό σπίτι. Το ότι έχετε ως δεδομένο ότι όλες οι νέες γυναίκες είναι και νοικοκυρές με ξεπερνάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Προφανώς και θα τα μαζέψω :confused: Βέβαια ισχύει και από την ανάποδη. Αν εγώ λείπω από το σπίτι και η γυναίκα καθόταν σπίτι όλη μέρα, θα περιμένω να έρθω σε καθαρό σπίτι. Το ότι έχετε ως δεδομένο ότι όλες οι νέες γυναίκες είναι και νοικοκυρές με ξεπερνάει.

Άρα τελικά διαφωνούμε κάπου ή όχι; Γιατί μπερδεύτηκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Κάτι που παρατηρώ και νομίζω πως αξίζει να σημειωθεί είναι ότι η συζήτηση εν τέλει δεν περιστρέφεται τόσο στο φεμινισμό, στα δικαιώματα της γυναίκας κλπ, αλλά σε ένα πιο "πολιτικό" επίπεδο. Οι δύο πόλοι της συζήτησης, για παράδειγμα από την μία πλευρά ο harry και ο fast, απ' την άλλη η Guest 278211 και o vasilis, έχουν ξαναδιαφωνίσει πολλάκις για θέματα πολιτικοκοινωνικής φύσεως, τα οποία εμπλέκονται μάλιστα στη συζήτηση. Η δική μου τοποθέτηση πάνω σ' αυτό είναι ότι δεν είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα διαφωνούν με τον φεμινισμό ριζικά, είναι ...πατριάρχες κλπ. Είναι γεγονός ότι το "φεμινιστικό κίνημα" όπως το αποκαλούν πια εμπερικλύει και άλλα πράγματα, όπως οι ΛΟΑΤΚΙ, αριστερίζουσες τοποθετήσεις κ.α. Είναι έκδηλο αυτό σε διαδηλώσεις το στυλ "free the nipple", όπου μπλέκονται γυναίκες, γκέι, βιγκανισμός, αντιφασισμός και δε συμμαζεύεται. Ο "φεμινισμός" δεν έχει πια μια συγκεκριμένη στόχευση, είναι μια γενική "μαχητική" κίνηση καταπολέμισης της ανισότητας και της αδικίας, όπως κάθε branch το βλέπει. Κυριότερα, η όλη φεμινιστική κουλτούρα έχει, τουλάχιστο στη χώρα μας, αποκτήσει συγκεκριμένο πολιτικό χώρο (όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, σχετικά με την ορολογία σε σελίδες όπως το "Ναι, είσαι μισογύνης").

Εν τέλει εγώ, ούτε μισογύνης είμαι, ούτε πρόκειται να γίνω. Γενικά συμφωνώ με το "κόνσεπτ" φεμινισμός, ότι δηλαδή πρέπει να εξαλειφθούν ανισότητες, αδικίες και αναχρονιστικά στερεότυπα σχετικά με τα 2 φύλα. Με εκφράζει το φεμινιστικό κίνημα; Ούτε με σφαίρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Οι δουλειές του σπιτιού, λοιπόν. Από προσωπική πλευρά κι εγώ δεν έχω κανένα παράπονο, ίσα ίσα, παραδέχομαι ότι το αγόρι μου σε κάποια θέματα είναι πολύ καλύτερο από εμένα. Έχει τύχει σε περίοδο που πραγματικά δεν είχα χρόνο και, για να είμαι ειλικρινής, δεν ήθελα και να δώσω όσο χρόνο είχα στο σπίτι, χωρίς να πω τίποτα απολύτως, να κάνει από μόνος του ό,τι χρειαζόταν (πχ, μια μέρα πήρε τη σκούπα κι αρχισε να σκουπίζει) και άλλες φορές να λέει "θα πλύνω εγώ τα πιάτα/θα μαζέψω εγώ το τραπέζι, αφού εσύ μαγείρεψες" και άλλα πολλά. Επίσης, η ντουλάπα του, όπως και το γραφείο του είναι πάντα πολύ πιο τακτοποιημένα από τα δικά μου. Εγώ θα αφήσω το μπάνιο με νερά, αυτός θα σφουγγαρίσει. Γενικά του αρέσει να είναι όλα στη θέση τους. Πολύ ωραία, δε νομίζετε; Ναι κι εμένα μ' αρέσει! :P

Μέχρι κάποιο βαθμό το ίδιο ισχύει και για τον μπαμπά μου. Σε μικρότερο βαθμό σίγουρα, αλλά και πάλι.

Ανήκετε στις παραπάνω κατηγορίες ανδρών; Πολύ ωραία, πολλά πολλά συγχαρητήρια. Να σας χαίρονται οι κοπέλες σας/τα αγόρια σας/ οι μανάδες σας/ όσοι θέλετε!

Άλλοι τόσοι όμως, λειτουργούν όπως περιγράφει η Βαγγελίνα, ή και χειρότερα. Τα παραδείγματα άπειρα και κουράζομαι να γράφω. Να κάνουμε μια έρευνα αν θέλετε να βγάλουμε ποσοστά. :P Τέλος πάντων, πρόβλημα υπάρχει. Σήμερα δεν είναι τόσο σημαντικό, όσο τα όσα έπονται ενός βιασμού πχ, (βλ. 'τα 'θελε και τα 'παθε), αλλά υπάρχει.

Κι εμένα πολλά πράγματα στο φεμινισμό μου φαίνονται υπερβολικά και κουραστικά, ίσως. Γι'αυτό προτιμώ να βγάζω τη ταμπέλα από οποιαδήποτε ιδέα και να εστιάζω στο περιεχόμενο. Μου αρέσει κάτι; Το κρατάω. Μου φαίνεται κάτι τραβηγμένο; ΟΚ, πάμε παρακάτω. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Στην ιατρική το στερεότυπο δεν έχει να κάνει με το όμορφη=>καλή στην δουλειά της, αλλά γυναίκα=>όχι επιδέξια με το νυστέρι. Να απαντήσω σε αυτή την αναλογία;
Ωραία, τουλάχιστον συμφωνούμε ότι σε σοβαρές δουλειές η εμφάνιση δεν παίζει ρόλο.
Τώρα αυτό με το νυστέρι δεν το ξέρω, μιας και δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με τον κλάδο, αλλά ρωτώ: θα σου πει ποτέ ο μελλοντικός εργοδότης σου "δεν σε προσλαμβάνω γιατί είσαι γυναίκα, άρα αδέξια με το νυστέρι", χωρίς να έχει βάσιμες αποδείξεις γι αυτό; Αν όχι, τότε δεν έχει σημασία. Το ότι κυκλοφορεί τέτοια φήμη είτε με τη μορφή πλακίτσας είτε με τη μορφή απόψεων παλαιολιθικών μυαλών μπορεί να ξενίζει, όμως αν δεν έχει πρακτική σημασία, εμένα μου κάνει σαν να μην υπάρχει. Δυστυχώς, στάμπες κολλάμε πολλές, το θέμα είναι να μην μας επηρρεάζουν ουσιαστικά στη ζωή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το δικό μου narrative λέει πως ένας άνθρωπος από τη στιγμή που γεννιέται θα πρεπε να έχει την επιλογή να προσπαθήσει επί ίσοις όροις για οτιδήποτε θα προσφερόταν σε οποιονδήποτε άλλο και το οποίο δεν περιβάλλεται από φυσκά όρια ( που κι αυτό συζητίσιμο είναι πλέον ). Είτε αυτό είναι η καριέρα, είτε η μόρφωση, είτε η οικογένεια. Θα πρεπε ας πούμε ένα γκέι ζευγάρι να μπορεί να αποκτήσει παιδί; θα πρεπε ένας ανάπηρος να μπορεί να διαγωνιστεί σε κάποιο ολυμπιακό άθλημα; θα πρεπε ένας τυφλός να μπορεί να σπουδάσει; Αυτά είναι extreme παραδείγματα και πριν 100 χρόνια θα φαντάζονταν εκ των πραγμάτων αδύνατα. Και όμως γίνονται. Όταν λοιπόν μιλάμε για μια νέα γυναίκα που θέλει να κυνηγήσει μια καριέρα στα ίδια πρότυπα όπως και ο οποιοσδήποτε άντρας γιατί να μη μπορεί; Έχει κάποια σημασία τι θα είναι αυτό που θα σταθεί εμπόδιο; Αν θα ναι ξεκάθαρο discrimination, αν θα ναι η οικογένεια, ή οτιδήποτε άλλο;

Προσωπικά και με τα στοιχεία που έχω στη διάθεσή μου και με τη δική μου λογική για να μαι ειλικρινής δεν θεωρώ πως υπάρχει discrimination σε high demanding δουλειές στην ηλικία πλέον των 30+. Αυτό γίνεται αφενός γιατί από ένα επίπεδο και πάνω όπου ο ανταγωνισμός είναι υψηλός και η ζήτηση για ταλέντο αυξάνεται υπάρχει τεράστια ανάγκη να υπάρξει ένα μετρήσιμο μέσο για την παραγωγικότητα. Αν ο άλλος σου σκάει 700 χιλιάρικα το χρόνο θέλει να ξέρει αν αξίζεις το κάθε ένα από αυτά. Όταν όμως κατεβαίνουμε στην πυραμίδα σε λιγότερο ρευστά standards τα πράγματα δεν είναι έτσι. Κι εκεί μπορεί να παίζουν διάφορα ρόλο, το φύλο, η εμφάνιση όπως ανέφερε και η Helium, το ύψος, το πάχος ( έχω βάλει στατιστικές για αυτά πιο πίσω btw ) ακόμη κι αν τίποτα από αυτά δεν συνδέεται με τη δουλειά που θα κάνεις. Εκεί όπως υπάρχει bias για αυτά τα χαρακτηριστικά υπάρχει και για το φύλο. Και αυτό ακόμη έχει να κάνει με τον τομέα. Για παράδειγμα κατά κανόνα οι γυναίκες θεωρούνται καλύτερες νηπιαγωγοί από τους άντρες άρα λογικό είναι να υπάρχει εκεί και το όποιο gap προς την άλλη κατεύθυνση. Τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ πιθανό να πατούν σε discrimination. Και όχι μόνο από τη μεριά του εργοδότη αλλά κι από τη μεριά του εργαζομένου. Αυτό όμως δεν είναι κάτι που θα γίνει στα 30 αλλά στα 5 στα 10 και τα 15. Όταν τον μεν θα ton διδάξεις να είναι σκληρός και ανταγωνιστικός και να έχει άλλους υπό την ευθύνη του ενώ την δε να μαθαίνει να βοηθά με τις δουλειές του σπιτιού και να φροντίζει τους πιο αδύναμους. Αυτά δεν καλλιεργούντια κάποτε; Κι όχι μόνο από άποψη ενδιαφερόντων αλλά και δεξιοτήτων. Άσε τις γυναίκες, πάρε ένα οποιοδήποτε παιδί κάντο αντικοινωνικό και τσάκισέ του το self esteem. Θα είναι σε θέση στα 30 του να ανταγωνιστεί αποδοτικά τον άλλο σε high achieving jobs; εννοείται πως όχι, και να θέλει. Ό,τι σπέρνεις θερίζεις αυτό ισχύει για πολλά πράγματα μαζί κι εδώ.

Καταρχάς να θυμήσω πως δεν υπάρχουν υπαρκτά στοιχεία που αποδυκνείουν ότι υπάρχει wage gap ούτε στα πιο ταπεινά επαγγέλματα που οφείλονται σε discrimination κατά των γυναικών.

Υποθέτω πως η πρώτη παράγραφος πρόκειται περί επιχειρήματος υπέρ της προσωπικής ελευθερίας και όχι κομμουνιστικές παπάτζες του τάξειν "From each according to his ability, to each according to his needs", βάσει των παραδειγμάτων. Αν και συμφωνώ προφανώς μ' αυτά, το πρόβλημα το εντοπίζω στην επόμενη παράγραφο, όπου μπερδεύεις προθέσεις με στρατηγικές(more on that later).

Ας ξεκαθαρίσουμε πως οι άνθρωποι είνια άνισοι. Υπάρχουν πιο έξυπνοι, πιο δυνατοί, πιο μακιαβελλικοί, πιο όμορφοι κοκ. Επίσης υπάρχουν πιο τυχεροί, είτε γιατί γεννήθηκαν μεσ' το πλούτο, είτε γιατί ο πατεράς τους τους έγραψε πυγμαχία απ' τα 8 και δε μεγάλωσαν μαμάκηδες. Σ' οποιαδήποτε δουλειά θα πέσει χοντρό discriminate για όλα αυτά. Αν το κοιτάξουμε σφαιρικά, το πιλωτικό χαρακτηριστικό είναι το IQ, δε μπορούν να γίνουν όλοι γιατροί και δε μπορείς να πάρεις ένα παιδάκι απ' το ΕΠΑΛ να του μάθεις haskell και να το στείλεις να δουλέψει στη Microsoft. Στον ίδιο κλάδο θα πέσει discriminate γι' αυτόν που έχει τις περισσότερες δυνατότητες οι οποίες εξαρτώνται εμπειρικά σε τεράστειο βαθμό στο Conscientiousness εκτός από το IQ, επίσης στατικό χαρακτηριστικό.

Δεν είναι απόλυτα σαφές ποιο είναι το πρόβλημα σου με αυτό το πάρα πολύ υπαρκτό φαινόμενο, την επιλογή βάσει συγκεκριμένων χαρακτηριστικών πολλά εκ των οποίων είναι - έμμεσα ή άμεσα - στατικά όπως αυτά που ανέφερα. Δεν πιστεύω πως εννοείς να μη γίνεται καμιά επιλογή καθώς αυτό θα ήταν απόλυτα παράλογο. Επίσης, νομίζω πως συμφωνούμε στο ότι είναι απόλυτα φυσικό και σωστό για τους εργοδότες να επιλέγουν τους πιο έξυπνους και ικανους διαθέσιμους. Το πρόβλημα απ' όσο βλέπω έγγειται όταν οι εργοδότες επιλέγουν βάσει χαρακτηριστικών όπως προσωπική εμφάνιση(που οφείλεται και σε στατικούς/εκ γενεττής παράγοντες και σε δυναμικούς όπως γυμναστική, περιποίηση κλπ) και σε heuristics που θεωρείς ότι είναι στερεότυπα(μιλάμε κατά πλειοψηφία, υπάρχουν πραγματικά στερεότυπα και patterns που αδυνατούμε να αντιληφθούμε την ύπαρξη τους).

'Ο λόγος που θεωρώ αμφότερα έχουν μικρή και κυρίως αμελητέα σχέση με discrimination έχει να κάνει με τον κυριότερο στόχο κάθε επιχειρήσης στη Δύση: το κέρδος.

Μην απαντήσει κανείς, θα υπάρξει part 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εν τέλει εγώ, ούτε μισογύνης είμαι, ούτε πρόκειται να γίνω. Γενικά συμφωνώ με το "κόνσεπτ" φεμινισμός, ότι δηλαδή πρέπει να εξαλειφθούν ανισότητες, αδικίες και αναχρονιστικά στερεότυπα σχετικά με τα 2 φύλα. Με εκφράζει το φεμινιστικό κίνημα; Ούτε με σφαίρες...

Ούτε εμένα με εκφράζουν πολλές αντιδράσεις που βλέπω κατά καιρούς σε μέσα δικτύωσης και στη καθημερινή ζωή με δημόσια και μη ξεκατινιάσματα, θυματοποίηση κλπ. Δεν χρειάζεται να σε εκφράζει ούτε να συμφωνείς. Σημασία έχει που υπάρχουν και αναδιεκνύουν ένα πρόβλημα. Προσωπικά δεν περιμένω πως αλλάζουν μυαλά με το ζόρι μέσα από τέτοιες καμπάνιες αλλα προς το παρόν μου φτάνει η αλλαγή της νοοτροπίας του θύματος.

Αν λέγαμε πως από αύριο θα ήξερε κάτι γυναίκα τα δικαιώματά της άτυπα και μη, θα διαολόστελνε τον άντρα της που τη δέρνει, τον εργοδότη της που την εκβιάζει, τν περαστικό που κάνει άσεμνα σχόλια χωρίς να την ξέρει, κι όσο επιδιώκει την ανεξαρτησία της αυτό από μόνο του είναι μια πολύ καλή αρχή.

Για να σου το παραλληλήσω αν μεθαύριο λέγαμε πως κάθε εργαζόμενος ήξερε τα δικαιώματά του και οργανωνόταν απέναντι στην εργοδοσία του δεν θα ξέραμε αυτόματα πως θα υπήρχε μια τεράστια πίεση σε ευνοηκότερο εργασιακό καθεστώς; ε το ίδιο πράγμα είναι.

Καταρχάς να θυμήσω πως δεν υπάρχουν υπαρκτά στοιχεία που αποδυκνείουν ότι υπάρχει wage gap ούτε στα πιο ταπεινά επαγγέλματα που οφείλονται σε discrimination κατά των γυναικών.

Υποθέτω πως η πρώτη παράγραφος πρόκειται περί επιχειρήματος υπέρ της προσωπικής ελευθερίας και όχι κομμουνιστικές παπάτζες του τάξειν "From each according to his ability, to each according to his needs", βάσει των παραδειγμάτων. Αν και συμφωνώ προφανώς μ' αυτά, το πρόβλημα το εντοπίζω στην επόμενη παράγραφο, όπου μπερδεύεις προθέσεις με στρατηγικές(more on that later).

Ας ξεκαθαρίσουμε πως οι άνθρωποι είνια άνισοι. Υπάρχουν πιο έξυπνοι, πιο δυνατοί, πιο μακιαβελλικοί, πιο όμορφοι κοκ. Επίσης υπάρχουν πιο τυχεροί, είτε γιατί γεννήθηκαν μεσ' το πλούτο, είτε γιατί ο πατεράς τους τους έγραψε πυγμαχία απ' τα 8 και δε μεγάλωσαν μαμάκηδες. Σ' οποιαδήποτε δουλειά θα πέσει χοντρό discriminate για όλα αυτά. Αν το κοιτάξουμε σφαιρικά, το πιλωτικό χαρακτηριστικό είναι το IQ, δε μπορούν να γίνουν όλοι γιατροί και δε μπορείς να πάρεις ένα παιδάκι απ' το ΕΠΑΛ να του μάθεις haskell και να το στείλεις να δουλέψει στη Microsoft. Στον ίδιο κλάδο θα πέσει discriminate γι' αυτόν που έχει τις περισσότερες δυνατότητες οι οποίες εξαρτώνται εμπειρικά σε τεράστειο βαθμό στο Conscientiousness εκτός από το IQ, επίσης στατικό χαρακτηριστικό.

Δεν είναι απόλυτα σαφές ποιο είναι το πρόβλημα σου με αυτό το πάρα πολύ υπαρκτό φαινόμενο, την επιλογή βάσει συγκεκριμένων χαρακτηριστικών πολλά εκ των οποίων είναι - έμμεσα ή άμεσα - στατικά όπως αυτά που ανέφερα. Δεν πιστεύω πως εννοείς να μη γίνεται καμιά επιλογή καθώς αυτό θα ήταν απόλυτα παράλογο. Επίσης, νομίζω πως συμφωνούμε στο ότι είναι απόλυτα φυσικό και σωστό για τους εργοδότες να επιλέγουν τους πιο έξυπνους και ικανους διαθέσιμους. Το πρόβλημα απ' όσο βλέπω έγγειται όταν οι εργοδότες επιλέγουν βάσει χαρακτηριστικών όπως προσωπική εμφάνιση(που οφείλεται και σε στατικούς/εκ γενεττής παράγοντες και σε δυναμικούς όπως γυμναστική, περιποίηση κλπ) και σε heuristics που θεωρείς ότι είναι στερεότυπα(μιλάμε κατά πλειοψηφία, υπάρχουν πραγματικά στερεότυπα και patterns που αδυνατούμε να αντιληφθούμε την ύπαρξη τους).

'Ο λόγος που θεωρώ αμφότερα έχουν μικρή και κυρίως αμελητέα σχέση με discrimination έχει να κάνει με τον κυριότερο στόχο κάθε επιχειρήσης στη Δύση: το κέρδος.

Μην απαντήσει κανείς, θα υπάρξει part 2.

Σου είπα 5 δεύτερα google επιμένεις. Μια χαρά υπάρχει και σου εξήγησα ποια η διαφορά με high demanding jobs.
https://www.epi.org/publication/what-is-the-gender-pay-gap-and-is-it-real/
https://www.aauw.org/research/the-simple-truth-about-the-gender-pay-gap/

Μόλις απάντησα σε αυτά που μου λες. Δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής. Οι άνθρωποι είναι ένα πλήρως ντετεμρινιστικό ον που αλληλεπιδρά σε συνάρτηση με το περιβάλλον του. Την οικογένειά του, το σχολείο, τη χώρα του. Το conscentiousness καλιεργείται. Οι δεξιότητες καλλιεργούνται. Το iq δεν έχουμε ιδέα αυτή τη στιγμή πώς καθορίζεται μόνο υποθέσεις έχουν γίνει. Το να αγνοήσεις όλα αυτά και να πας fast forward 30 χρόνια μετά να αξιολογήσεις μια κατάσταση εκ του αποτελέσματος είναι καθαρός στρουθοκαμηλισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου είπα 5 δεύτερα google επιμένεις. Μια χαρά υπάρχει και σου εξήγησα ποια η διαφορά με high demanding jobs.
https://www.epi.org/publication/what-is-the-gender-pay-gap-and-is-it-real/
https://www.aauw.org/research/the-simple-truth-about-the-gender-pay-gap/

Μόλις απάντησα σε αυτά που μου λες. Δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής. Οι άνθρωποι είναι ένα πλήρως ντετεμρινιστικό ον που αλληλεπιδρά σε συνάρτηση με το περιβάλλον του. Την οικογένειά του, το σχολείο, τη χώρα του. Το conscentiousness καλιεργείται. Οι δεξιότητες καλλιεργούνται. Το iq δεν έχουμε ιδέα αυτή τη στιγμή πώς καθορίζεται μόνο υποθέσεις έχουν γίνει. Το να αγνοήσεις όλα αυτά και να πας fast forward 30 χρόνια μετά να αξιολογήσεις μια κατάσταση εκ του αποτελέσματος είναι καθαρός στρουθοκαμηλισμός.

Διάβασε το πρώτο άρθρο που πόσταρες. Προσεκτικά. Αν χρειάζεται να κάνεις επανάληψη δεσμευμένες πιθανότητες, go right ahead. Δεν υπάρχει τίποτα - απόλύτως τίποτα - εκεί μέσα που δικαιολογεί την ύπαρξη discrimination. Αντίθετα, θεωρεί πως υπάρχει εξ' αρχής και μετά προσπαθεί να το δικαιολογήσει κάνοντας το πιο αδαές nitpicking imaginable. Αποτελεί καλή άσκηση για όποιον ενδιαφέρεται για τον πιο βασικό τρόπο(γιατί υπάρχουν πολύ πιο περίπλοκοι) να πεις ψέματα με "δεδομένα". Η διαφορά μας όμως δεν είναι πως εσύ τα προσπερνάς στο έτσι αρκεί να συμφωνείς.

Δεν κατάλαβες τίποτα(κυριολεκτικά) απ' αυτά που έγραψα και προσπάθησα να είμαι πολύ αναλυτικός. Δεν κατάλαβες καν ότι ο λόγος που είπα να μην απαντήσει κανείς είναι γιατί το κείμενο δε μπορεί να σταθεί ΄μονο του. Αλήθεια δεν έχουμε ιδέα για το IQ; Μάλλον δεν έχεις εσύ και οι φίλοι σου, καθώς το IQ είναι το μοναδικό ζήτημα έξω από τα πάρα πολύ στενά όρια των θετικών επιστημών που πραγματικά κάτι ξέρουμε. Αλλά αφού δεν άκουσες το επιχείρημα, εσύ απάντησες έτσι κ αλλιώς.

Το πρόβλημα όλων των ιδεολόγων αυτή τη στιγμή είναι πως δεν κατανοούν ούτε στο ελάχιστο το πόσα λίγα ξέρουν και πόσα λίγα ξέρει η ανθρωπότητα. Νομίζεις ότι ο άνθρωπος είναι ντετερμινιστικό ον; Εκτός του ότι αποτελεί την πιο δημοφιλή αυταπάτη από την εποχή του Ηράκλειτου και του Λάο τσε, νομίζεις ότι ξέρεις τα πάντα.

Ξέρεις τι θα κάνει το παιδί αν το μεγαλώσεις όπως θες. Ξέρεις γιατί ο εργοδότης κάνει discriminate και γιατί δεν έχει δίκιο. Ξέρεις ότι η επιμέλεια και η οργανωτικότητα καλλιεργούνται και, μάλιστα, είσαι και σίγουρος καθώς το σύστημα είναι "ντετερμινιστικό". Όταν και αν έρθει η στιγμή να οργανώσεις δικιά σου επιχείρηση ή οικογένεια, όταν έρθει η στιγμή να πάρεις εσύ ή όποιος άλλος ρίσκα και ευθύνη των αποτελεσμάτων σου, τότε θα καταλάβεις πως όλα αυτά που νομίζεις στη θεωρία καλύτερα να μείνουν εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πολύ αφορισμός για το τίποτα. Όταν πιο πίσω μου βαλες ένα εκλαΪκευμένο βίντεο για το θέμα έκατσα και διάβασα την έρευνα που επικαλείται ( ναι και τις 28 σελίδες ) και σου είπα τη γνώμη μου πάνω εκεί. Μπορείς αν θες να μην εμπιστεύεσαι κάθε έρευνα που γίνεται ούτε εγώ πιστεύω ό,τι διαβάζω αλλά όταν αρχίζεις και φιλτράρεις στοιχεία με βάση του τι θες να πιστέψεις κάπου γίνεσαι λίγο τραγικός. Αν είχες εντοπίσει συγκεκριμένα κάτι που δε σου άρεσε στο άρθρο ( το οποίο είναι αναλυτικότατο btw και δεν έχει καν σοβαρά μαθηματικά μέσα ), θα το είχες ήδη κάνει.

Γα το IQ ακόμη και αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν είμαστε 100% σίγουροι το τι επηρεάζει κάποιοι λένε πως είναι 50-50 γενετικοί και περιβαλλοντικοί παράγοντες άλλοι λένε πως τα ποσοστά είναι διαφορετικά, κάποιοι δίνουν βαρύτητα στη σχέση που έχουν τα παιδιά τους με τη μητέρα τους, στη διατροφή, στον τρόπο ζωής, στην καθημερινή τους ομιλία.

Το discrimination δεν μπορεί να δικιολογηθεί απολύτως. Μπορείς να δικαιολογηεις απολύτως το ρατσισμό οποιασδήποτε μορφής; Προφανώς και όχι. Δεν μετρώντια αυτά. Το να ξεκινήσεις με μια υπόθεση και να αρχίσεις να απομονώνεις τυχαίες μεταβλητές είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Την ίδια μεθοδολογία είχε ακολουθήσει και η Claudia Goldin στο πίσω άρθρο αν είχες μπει στο κόπο να το κοιτάξεις. Εκεί βέβαια τα αποτελέσματα ήταν κάπως διαφορετικά το οποίο φυσικά αναμενόμενο είναι λίγο ως πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν δεν υπάρχουν στοιχεία για κάτι το βάρος της αποδείξης είναι αυτουνού που υποστιρίζει πως υπάρχει. Όπως είπα και πριν και δεν το κατάλαβες το πολύ μικρό gap που παρατηρείται δεν έχει σχέση με discrimination; Όπως είπα υπάρχουν άλλοι μικροπαράγοντες που επηρεάζουν και δεν μετιρούνται καθώς είναι πολύ δύσκολη διαδικασία(διαθεσιμότητα, παραγωγικότητα κλπ). Το χαζοάρθρο που έβαλες δεν προσφέρει καμία απόδειξη. Όπως είπα, θεωρεί πως η θε΄ση του είναι η σωστή και κάθε τι που δεν δικαιολογεί από το nit picking που έκανε το αποδίδει σε discrimination. How to lie with statistics 101.

Αν συμφωνείς πως:
1) Το να παίρνεις το μέσα εισοδήματα και να τα διαιρείς μεταξύ τους δικαιολογώντας έτσι "discrimination" είναι καθηστερημένο.
2) Το πολύ μεγαλύτερο μέρος από αυτό το "wage gap" οφείλεται σε επιλογές και όχι σε discrimination. Όπως είπα είδη επαγγέλματος/ώρες εργασίας/κλπκλπκλπ
3) Από το πολύ μικρό ποσοστό που έμεινε, είανι δύσκολο να κάνεις την εικασία πως οφείλεται αποκλειστικά ή κατά κόρον σε discrimination. Αμέτρητοι παράγοντες σίγουρα έχουν πιλωτικό ρόλο.

Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς. Κι αυτό γιατί οι υπόλοιποι εδώ μέσα πιστεύουν πως θα σε πάρουν σε πολυεταιρία και θα σου δίνουν 77 λεπτά αντί για 1 ευρώ.
Δεν διαφωνώ πως υπάρχει discrimination. Κανέις δε διαφωνεί σ' αυτό ως γενικό statement.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ρε συ φαστ θες να στο συλλαβίσω; you-cant-find-a-smoking-gun. Ο ρατσισμός και η προκατάληψη δε μετρώνται. Δεν είναι πρόθεση ψήφου να κάνεις γκάλοπ. Αν περιμένεις αυτό για να βγάλεις συμπέρασμα τσάμπα περιμένεις.

Υπάρχουν άλλου είδους στοιχεία. Όπως είπα discrimimnation υπάρχει και πολύ περισσότερο σε νεαρότερες ηλικίες. Έχουν μετρήσει επιδόσεις με βάση το στόχο και σε σύγκριση με χώρες και ακόμη και πολιτείες που τα μυαλά είναι διαφορετικά. Ε αν θεωρείς πως υπάρχει αρκετή προκατάληψη για να κατευθύνει ένα παιδί στα 15 του αλλά δεν υπάρχει όταν θα πάει να πιάσει δουλειά ε είσαι λίγο αφελής. Ξεκαθαρίζω μιλάω για την πλειονότητα των εργασιών 9-5 κι όχι investment bankers και πωλητές. Εκεί τα πράγματα είναι πιο μετρήσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Παραθετω απλα τον δείκτη ισότητας φύλων
Καναδάς και παλι Καναδάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μαλωνετε χωρις πραγματικο λογο. Ουσιαστικα προσπαθειτε ο καθενας απο την πλευρα του να φτιαξει ενα manual για το πως θα πρεπει να ειναι η σχεση ενος ζευγαριου σχετικα με τις υποχρεωσεις ενος σπιτιου. Και ξερετε κατι; Χανετε το χρονο σας. Το πως τα βρισκει καθε οικογενεια ειναι δικη της δουλεια. Εχω δει σπιτια που μοιραζονται τις δουλειες, εχω δει σπιτια που τις κανει ολες η μανα, εχω δει σπιτια που η μανα βαζει τα παιδια να κανουν τις δουλειες επειδη βαριεται. Ενα σπιτι εχει διαφορες υποχρεωσεις. Οταν ο ενας απο τους δυο δε δουλευει (ή δουλευει σημαντικα λιγοτερες ωρες), εξυπακουεται οτι το ποσοστο συνεισφορας του στις υπολοιπες δουλειες πρεπει να ειναι μεγαλυτερο. Αν ο ενας γυρναει σπιτι απο τη 1 και ο αλλος γυρναει στις 6, ε ειναι γαϊδουρια να εχεις αφησει το 50% των δουλειων "γιατι τις μοιραζομαστε". Ειτε αυτος που δουλευει μεχρι αργα ειναι ο αντρας ειτε η γυναικα. Ειναι ακριβως το ιδιο. Δεν εχει να κανει με φυλο, εχει να κανει με σεβασμο απεναντι στον αλλο.

Απο εκει και περα, στο κομματι της εργασιας, δε νομιζω οτι διαφωνει κανενας με τη φραση: Equal pay for equal work οπως διαφημιζει η Audi. ΑΛΛΑ. Να ειναι οντως Equal work. Γιατι οταν απο τις 2.000 ωρες το χρονο, ο ενας ειναι διαθεσιμος τις 1,950 και ο αλλος τις 1,600, για διαφορους λογους (γιατι ο Γιαννακης εχει μυξα, γιατι τον τσιμπησε μελισσα και εβγαλε ενα χοντρο σπυρι, γιατι ανεβασε 36.9 πυρετο, γιατι απαγγελει ποιημα για τον Αθανασιο Διακο κλπ), τοτε αυτοματα παυει το equal work. Αρα δεν γινεται να υπαρξει και equal pay. Στο μονο χωρο που εφαρμοζεται το αντιθετο ειναι στο δημοσιο (σε καθε χωρα), οπου το ποσο δουλευεις δε μετραει, ολοι πληρωνονται το ιδιο στο τελος του μηνα. Γιατι; Γιατι δε τους νοιαζει η παραγωγικοτητα...

Η ιση μεταχειριση των δυο φυλων πρεπει να εφαρμοζεται παντου. Απο το εργασιακο περιβαλλον μεχρι την αιθουσα του δικαστηριου. Που για να παρει το παιδι ο πατερας, η μανα πρεπει να ειναι φυλακη. Αλλη περιπτωση δεν υπαρχει. Ισοτητα αλα καρτ δε πρεπει να υπαρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σουρεαλιστικός

Νεοφερμένος

Ο Σουρεαλιστικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ένα χιουμοριστικό βίντεο....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top