Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αξίζει επίσης να σημειωθεί, καθώς δεν έχει αναφερθεί μέχρι στιγμής, πως η αιφνίδια είσοδος των γυναικών στην αγορά εργασίας, η οποία πήγε από πολύ χαμηλά ποσοστά σε τεράστια υψηλά μέσα σε μόνο μία γενιά, διπλασίασε ουσιαστικά το εργατικό δυναμικό σε θέσεις υπαλλήλων με αποτέλεσμα να μειωθούνε και οι μισθοί λόγο υπερπροσφοράς εργασίας. Αυτό που έγινε ουσιαστικά είναι η γυναίκα να ανταγωνίζεται τον άντρα της με αποτέλεσμα, ενώ παίρνουν δυο μισθούς αυτοί να είναι αρκετά μικρότεροι του αρχικού.

Αυτό το φαινόμενο είναι ιδιαίτερα ορατό σήμερα, σε εμάς στην επόμενη γενιά δηλαδή. Πρώτον αυξήθηκαν τραγικά οι δημόσιοι υπάλληλοι, σε αυτό φυσικά δεν έφταιγε μόνο η είσοδος της γυναίκας στην αγορά, αλλά σίγουρα η υπερπροσφορά ήταν μια σημαντική συνιστώσα, καθώς η φύση της εργασίας του δημοσίου, εύκολη δουλειά, υπερπληρωμένη και με καλές ώρες που βολεύουν και στο κράτημα του σπιτιού, αυτομάτως έγινε πόλος έλξης γυναικών. Δεύτερον οι γυναίκες πάρα πολύ σπάνια φτιάχνουν νέες επιχειρήσεις, εν μέρει λόγο του ότι αποφεύγουν το ρίσκο σαν το διάολο, αλλά και λόγο των πολλών ευθυνών και ωρών εργασίας που απαιτείται. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να έχουμε σχεδόν τους διπλάσιους υπαλλήλους αλλά καμία αύξηση των επιχειρηματιών που παρέχουν τις θέσεις εργασίας. Άρα, υποδιπλασιασμός των μισθών.

Επίσης με το να δουλεύει και η γυναίκα, το κράτος έκανε πάρτυ, καθώς αρχικά η εργασία της η οποία ήταν εντός του σπιτιού δεν μπορούσε να φορολογηθεί, οπότε φορολογούνταν μόνο ο άντρας της. Η ίδια καλυπτότανε από την δική του ασφάλεια και έπαιρνε το ταμείο του μετά τον θάνατό του. Τώρα όλα αυτά τέλος. Η γυναίκα πρέπει να δουλεύει αν θέλει ασφαλίσει και πρέπει να πληρώνει δικό της ταμείο. Τρελά έσοδα δηλαδή στα ασφαλιστικά ταμεία μας τα οποία ξέρετε πόσο καλά διαχειρίστηκε ο Τσοχαντζόπουλος και οι φίλοι του. Εκεί λοιπόν που δούλευε ο άντρας και έπαιρνε λόγου χάρη 1500 και πλήρωνε μόνο μια ασφάλεια η οποία κάλυπτε και τη γυναίκα του, τώρα έχεις δύο που δουλεύουν για 750 ο καθένας και πληρώνουν και οι δύο ασφάλεια.

Δεν είμαι κατά του να εργάζονται οι γυναίκες, αλλά ας βλέπουμε την συνολική εικόνα, η οποία δεν έχει μόνο θετικά. Για εμένα δεν υπήρξε καμία ουσιαστική πρόοδος με όλο αυτό το κίνημα. Οι γυναίκες είχαν και πριν το δικαίωμα εργασίας, οπότε κάποια που ένοιωθε εκ φύσεως καταπιεσμένη στο σπίτι δεν είχε θέμα να εργαστεί και να μείνει μόνη της, ενώ η μαζική είσοδος των γυναικών, χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο, παρά μόνο λόγο πλύσης εγκεφάλου, -εκτός και αν νομίζετε πως το 80% των γυναικών ήταν δυστυχισμένες ως νοικοκυρές-, έφερε τις παραπάνω οικονομικές επιπτώσεις που ανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Φταίει μάλλον με απλά λόγια οτι το τόσο το κάνανε κάποιοι τόοοοοσο. Οι υπερβολές δηλαδή. Ο φεμινισμός είχε να κάνει με το να έχει η γυναίκα επιλογές. Στην εργασία, στην προσωπική ζωή, στη συμπεριφορά. Μέχρι εκεί συμφωνώ κι επαυξάνω. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο οι πολλαπλές επιλογές βοηθούν ή μπερδεύουν. Και τελικά εγώ δε βλέπω τη γυναίκα σήμερα να κάνει πραγματικά αυτό που θέλει. Όπως είπα και πιο πάνω, την πρήζουν οι γονείς της να σπουδάσει για να μην έχει ανάγκη κανέναν και μετά τα 30 την πρήζουν να παντρευτεί γιατί "θα μείνει στο ράφι". Παλιές και νέες συνήθειες και συνθήκες μπερδεύονται και η γυναίκα κυνηγά το να γίνει αυτό που περιμένουν άλλοι γι' αυτήν. Πού είναι λοιπόν οι επιλογές του περίφημου φεμινισμού; Εγώ βλέπω οτι οι επιλογές των αντρών έχουν αυξηθεί τελικά. Και δεν το λέω με σεξιστικό τρόπο, δεν έχω πρόβλημα με τους άντρες ή με τις γυναίκες όπως ειπώθηκε παραπάνω. Θέλω απλά να έχουν όλοι οι άνθρωποι ανεξαρτήτως φύλου το δικαίωμα για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ κι όχι κατ' ευφημισμό του τί θα κάνουν στη ζωή τους. Όσο βλέπω οτι οι γυναίκες τρέχουν και δε φτάνουν κι οι άντρες έχουν πραγματικά πολλές επιλογές, θα θεωρώ οτι ο φεμινισμός απέτυχε. Ή μάλλον πέτυχε κάτι που εξαρχής ήθελαν οι άντρες. Αυτό δε θα το μάθουμε ποτέ.
Ναι ρε παιδι μου, αλλα τι σχεση εχει ο φεμινισμος με ολα αυτα? Εμενα μου φαινεται οτι σε ενοχλει πολυ περισσοτερο το οτι σε σχολιαζουν και σε πρηζουν οι αλλοι με τα προτυπα που εχουν στο κεφαλι τους παρα κατι θεμελιωδες με το κινημα. Ειδικα οσο αφορα το προτυπο του ανδρα-breadwinner πιστευω οτι ο φεμινισμος δεν ειναι η κυρως, ή τουλαχιστον η μονη, αιτια που κατερρευσε, φταινε επισης οι γενικοτερες οικονομικες πολιτικες της δυσης τα τελευταια ετη (οπως ο πληθωρισμος, το παρασιτικο welfare mentality, η φορολογια, το αναποτελεσματικο εκπαιδευτικο συστημα). Κατι που μπορει να αποδοθει στο κινημα ειναι το οτι αυξανωντας την προσφορα εργασιας, κανοντας μπιφτεκι το μυαλο πολλων κοριτσιων που νομιζουν οτι αν βρουν δουλεια "απελευθερωνονται" απο τον τυραννο-συζηγο, εχουν μειωθει οι μισθοι και εφοσον η γυναικα εχει πλον εμμονη με το να βρει δουλεια, ο ανδρας δεν χρειαζεται να δουλευει και τοσο σκληρα. Επισης ειναι σημαντικο ειναι να ξεχωρισουμε τις περιπτωση που πρεπει να δουλεψει η γυναικα γιατι δεν εχει αρκετα λεφτα η οικογενεια, κατι το οποιο γινοταν και πριν το φεμινισμο και θα γινεται και μετα απο αυτον, και αλλο το να το κανεις για σου εχουν κολησει μια βλακεια στον εγκεφαλο. Για την δευτερη περιπτωση, η ιδια τα εχεις πει πολυ σωστα: δουλεια και οικογενεια δεν συνδυαζονται, κανε παιδια πρωτα, μεγαλωσε τα, και μετα κανε και το ονειρο σου. Δεν ειναι θεμα επιλογης αναμεσα απο δυο ονειρα, ειναι περισσοτερο θεμα timing. Και ολα αυτα χωρις να πιασουμε κουβεντα για την στρεβλη αντιληψη που εχουν πολλα ατομα του φορουμ για την εργασια και το ποσο σου φερνει ευτυχια. Η ωμη πραγματικοτητα ειναι οτι για την συντριπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων υπαρχουν οι δουλειες που σου αρεσουν και αυτες που φερνουν ενα πιατο φαι στο σπιτι, ειδικα οταν σπουδαζεις φιλολογια.

Οσο αφορα τις επιλογες που λες, εχεις δικιο ως ενα σημειο με την εννοια του οτι ο φεμινισμος ουσιαστικα επεβαλε ενα διαφορετικο προτυπο στις γυναικες, αυτο του να μισουν τους ανδρες και να βρουν μια δουλεια, χωρις καποια ουσιαστικη ελευθερια, αλλα ειναι και λιγο χαζο. Οσο μενεις σε μια κοινωνια παντα θα υπαρχουν ατομα που θα σε σχολιαζουν, οπως και το οτι εμενα μου φαινεται οτι αυτες οι αποψεις εκφραζονται πολυ περισσοτερο απο αλλες "απελευθερωμενες" γυναικες παρα απο ανδρες (το βλεπεις και η ιδια πως αντεδρασαν οι αλλες κοπελες οταν εξεφρασες αρνητικες αποψεις για τον φεμινισμο). Η "μαγικη" ηλικια των 30 ειναι το σημειο που πολλες γυναικες συνειδητοποιουν οτι δεν θα μπορουν να κανουν παιδια για πολυ ακομα, δεν ειναι πλεον τοσο ελκυστικες στους ανδρες οσο ηταν στα 20 τους και απελπιστικα ψαχνουν γαμπρο. Το θεμα δεν ειναι τοσο πολυ το τι λενε οι αλλοι μαλακες, το θεμα ειναι μηπως αυτος ειναι ο εμμεσος τροπος που οι γυναικες συνειδητοποιουν και παραδεχονται οτι το παραμυθι του φεμινισμου δεν τους εφερε την ευτυχια που πιστευαν, ειδικα συγκριτικα με τον γαμο-οικογενεια, και οτι εχουν κανει μια τεραστια βλακεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Dreamweaver τα είπες τέλεια, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είπα ήδη τι θα ήθελα να γίνει. Ο καθένας ανεξαρτήτως φύλου να έχει την πραγματική επιλογή να κάνει αυτά που θέλει χωρίς να κατακρίνεται ή να στιγματίζεται από την κοινωνία αρνητικά (αυτός είναι γκομενιαρης, αυτή είναι γυριστρω, αυτός είναι τεμπέλης, αυτή είναι ανεγκέφαλη κλπ κλπ). Αν ο φεμινισμός κάποια στιγμή δουλέψει σωστά, αυτό για μένα θα σημάνει την πραγματική επιτυχία του: να αφήνουμε τον κόσμο να ζει τη ζωή του όπως τη θέλει.



Όσο και αν διαφωνώ με τον σύγχρονο φεμινισμό και τα εξτρεμιστικά ρεύματα του σήμερα δε μπορώ παρά να αναγνωρίσω την συμβολή του στο να είναι η γυναίκα ελεύθερη να επιλέξει. Σε γενικές γραμμές πλέον μια γυναίκα που θέλει να εργαστεί δε στιγματίζεται κοινωνικά όπως και εκείνη που αφιερώνεται στα παιδιά της. Το δικαίωμα του ατόμου να επιλέξει δε συνεπάγεται πως θα τα καταφέρει καλά σε όλα αλλά του δίνει την ελευθερία να κάνει αυτό που θέλει.Οπότε Himela ναι ο φεμινισμός έχει πετύχει τον στόχο του γι'αυτό και πλέον δε χρειάζεται και γι'αυτό τα νέα κύματα φεμινισμού στη Δύση είναι ανάξια λόγου.

Όσον αφορά την είσοδο των γυναικών στην αγορά εργασίας ο hacker παρέλειψε δύο σημαντικά πράγματα.Πρώτον,η είσοδος των γυναικών στην αγορά εργασίας ξεκίνησε μετά τον WW2 πράγμα που σημαίνει πως υπήρχε μεγάλη ανάγκη για ανθρώπινο δυναμικό για να ανοικοδομηθεί η Ευρώπη αλλά και αναπλήρωση του συνολικού εργατικού δυναμικού συνολικά λόγω των ανθρώπινων απωλειών. Δέυτερον, κυρίως μετά το 1970 όπου υπάρχει το paradigm shift με την φιλελευθεροποίηση του οικονομικού συστήματος οι επιχειρήσεις χρειάζονταν περισσότερη κατανάλωση, περισσότερο κόσμο για να πουλήσουν τα προίοντα τους.Ο στόχος δεν μπορούσε να επιτευχθεί μόνο από ένα μισθό στο νοικοκυριό που σύμφωνα με τα στοιχεία(στη διάθεση σας) παρέμενε στάσιμος εκείνη την εποχή λόγω των οικονομικών κρίσεων.

Γνωρίζω πως η ''πλύση εγκεφάλου'' και οι κοινωνικές κατασκευές μπορούν να κάνουν τα άτομα να λειτουργήσουν διαφορετικά από το πως ίσως θα ήθελαν ικανοποιώντας προσδοκίες ή πρότυπα που δεν τους ταιριάζουν. Εκεί έγγειται στον καθένα να αναρωτηθεί ''είμαι ικανοποιημένος από την ζωή μου,αξίζει να θυσιάσω το χ για το y κ.ο.κ'' ή να πει ''fuck social conventions,θα κάνω τα πάντα για να μαι κάθε λεπτό στην ανατροφή των παιδιών ή θα κάνω τα πάντα για να μαι στη κορυφή του τομέα μου''.Αυτό προϋποθέτει βέβαια να μην έχεις αποξενωθεί από τον εαυτό σου και τις επιθυμίες σου(έβαλα και γω λίγο από έκθεση γ'λυκείου γιατί ζήλεψα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Όταν όμως αναλαμβάνοντας εσύ μια υποχρέωση (στην προκειμένη να φέρεις χρήματα στο σπίτι) την αφαιρείς από κάποιον άλλον που την είχε ως τώρα ενώ την ίδια στιγμή κρατάς και τις ως τότε υποχρεώσεις σου (μεγάλωμα παιδιών, οικοκυρικά κλπ), αυτό δεν είναι αδικία; Οι άντρες δε βρέθηκαν με λιγότερες υποχρεώσεις μετά το φεμινισμό; Δε βρέθηκαν με περισσότερες επιλογές στο να βρουν σύντροφο; Και δεν το λέω με σεξιστικό τρόπο, συζήτηση κάνουμε. Ορίστε ο Ντέβιλ ας πούμε είπε "δε δέχομαι να δουλεύω μόνο εγώ και η γυναίκα να κάθεται σπίτι". Παλιά γιατί οι άντρες το δέχονταν και προσβάλλονταν μάλιστα όταν κάποιος έλεγε οτι δεν είναι ικανοί να θρέψουν την οικογένειά τους;

Δεν αμφισβητώ τα καλά του φεμινισμού, λέω όμως οτι έφερε ΚΑΙ αδικίες προς τη γυναίκα και μού κάνει εντύπωση που κάποιες δεν το βλέπουν. :/:

To παλιά ηταν παλιά. Το τώρα ειναι τώρα. Δεν μπορουμε να συνεχιζουμε να ζουμε με βάση του τι γινοταν παλιά.
Τα δεδομενα της ζωής έχουν αλλάξει οι μισθοι έχουνε πεσει 40-50% και ειναι αλήθεια πως δεν μπορει ο ένας απο μονος του να θρέψει μια 3μελη οικογενεια (για 4 μελη δεν το συζητάμε καν) γιατι ξέρετε οικογενειες δεν ειναι μονο με 1 παιδι μπορει να έχουν και 2. Οποτε τι θα γινει σε αυτη τη περιπτωση θα τελειώνει ο μαυρος τη δουλειά στις 4 την πρώτη και θα φευγει καπάκι για την δευτερη .... θα γυρνάει σπιτι στις 10 το βραδυ; για να μην δουλευει η γυναικα του; ή για να μην συνενοουνται ποιος θα κάνει τις δουλειες του σπιτιου και πως θα κατανεμονται ανα βδομάδα για να τις μοιράζονται;

Αν και στην Ελλαδα δεν μου κάνει εντυπωση γιατι ειμαστε τοσο γενικά κακομαθημενος λαος που δεν μπορούμε να φτιάξουμε ουτε την οικονομια. Τους λες για επιτυχημένα μοντέλα του εξωτερικου και δεν τα δέχονται απλα προτιμάνε να καθονται να γκρινιάζουν και να μιζεριάζουν. Δυστυχως δεν συζητάω μονο εδω μεσα μπορω να ανοιξω μια τέτοια κουβεντα οπουδηποτε έξω και να αρχισουμε να μιλαμε για οικονομικα και πολιτικά. Οι αποψεις που ακουω δυστυχως στην πληθώρα τους δεν ειναι καθολου αισιοδοξες. Ακομα και μετά απο το μνημονιο... ακομα και τωρα μετα απο τοσα μνημονια και τοσα χρονια λιτοτητας. Ο κοσμος συνεχιζει να λέει τα δικά του και να μη θέλει να δεχτει πχ το μοντέλο της Εσθονιας με το γραμμικο συστημα φορολογησης.

Έβγαλες 100.000 ευρω θα δωσεις φορο 10.000 έβγαλες 10.000 ευρώ θα δωσεις φορο 1000 έβγαλες 1000 ευρω θα δώσεις φορο 100. Ένας φορος ΕΝΙΑΙΟΣ για ολους. Ετσι και στο σπιτι και τα παιδια θα μπορέσεις να αναθρέψεις και τις δουλειες σου θα μπορέσεις να κανεις με ενα αποτελεσματικο απλο και γρηγορο εβδομαδιαιο προγραμμα διαχειρισης χρονου. Αλλα δεν θέλουμε. Ειμαστε αρνητικοι και καχυποπτοι στην αλλαγή. Θέλουμε να συνεχισουμε να ζουμε ... κατα το παρελθον.

Το παρελθον το δημιουργησαν άλλοι δεν το δημιουργησες εσυ, αρα αν νομιζεις οτι υπάρχει συνέπεια οταν γραφεις πως εγω θέλω να κάνω οτι θέλω αλλα ακολουθω αρχες και κλισε του παρελθοντος τοτε απλα κοροϊδευεις τον εαυτο σου. Δεν κανεις οτι θέλεις κάνεις οτι σου ορισαν οι άλλοι ποτε δεν χάραξες δικιά σου πορεια και να γκρεμισεις την ιδεολογια των παλιών ειτε φτιάχνοντας κάτι καινουργιο ειτε απλά βελτιωνοντας την και βάζοντας νέες δυνατοτητες και ευκαιριες. Ναι οι παλιοι έτσι ελεγαν ασε γυναικα θα δουλευω εγω εσυ θα εισαι σπιτι να μεγαλώνεις τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Με αφορμή τη δολοφονία της φοιτήτριας, έριξα μια ματιά στα ποσοστά βίας (διαφόρων μορφών) κατά γυναικών. Τραγικά τα νούμερα, τουλάχιστον αυτά που είδα από το 2000 κ μετά, ακόμη και στις "ανεπτυγμένες" χώρες.
(Είναι που δεν υπάρχει κανένας λόγος ύπαρξης του φεμινισμού!)
Επειδή το κοίταξα επιδερμικά και δεν το έχω κοιτάξει συγκριτικά, δεν θα παραθέσω τώρα στατιστικά. Επιφυλάσσομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.
Καθαρά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, θα ήθελα να μου δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες γι'αυτό. Δεν γνωρίζω πολλά επί του θέματος, αυτό που ξέρω είναι το attachment theory, σύμφωνα με το οποίο είναι καλύτερο για ένα παιδί να έχει ισχυρότερους δεσμούς έστω και με ένα γονέα.

Αλλά ότι αυτός ο γονέας θα πρέπει να είναι η μητέρα, δεν το έχω ξανακούσει. Μήπως συμβαίνει ακριβώς επειδή η μητέρα συνήθως είναι αυτή που το μεγαλώνει πιο πολύ κ το δίνει γάλα? Θέλω να πω, αν χτύπα ξύλο ο πατέρας έχανε την εργασία του ή για κάποιο λόγο έπαιρνε εκείνος την άδεια (δίνεται άδεια πατρότητας σε περίπτωση που δεν την πάρει η μητέρα), αν εκείνος τάιζε το παιδί, το φρόντιζε, δεν γνωρίζω να υπάρχει διαφορά για το παιδί.


Παει καιρος αλλα το πετυχα τωρα. Οταν o Βοwlby εμπνευσμενος απο την δουλεια της Klein δημοσιευσε το maternal care and mental health δεν ηξερε την βιολογια πισω απο τη σχεση βρεφουν με τη μητερα, οποτε θεωρησαν οτι αυτο που χρειαζεται ειναι κατα βαση ενας πρωτευοντας κηδεμονας, αντρας γυναικα οτιδηποτε. Πλεον ξερουμε οτι η βιολογικη μητερα εχει διαφορετικο δεσιμο με το παιδι απο οποιοδηποτε αλλο, φερομονες, οξυτοκινες κτλ κτλ.

Αυτο δεν σημαινει οτι ενα παιδι θα βγει σακατεμενο αν δεν εχει τη βιολογικη του μητερα αλλα οποιονδηποτε αλλο στη θεση της. Παρολα αυτα το "ιδανικο" ειναι η βιολογικη μητερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,548 μηνύματα.
Κάναμε μόδα και τον φεμινισμό....

Πώς κάποιες βλέπουν φαντάσματα εν έτη 2018 δεν το καταλαβαίνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Κάναμε μόδα και τον φεμινισμό....

Πώς κάποιες βλέπουν φαντάσματα εν έτη 2018 δεν το καταλαβαίνω


Είναι πολλά τα λεφτά Άρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Κάναμε μόδα και τον φεμινισμό....

Πώς κάποιες βλέπουν φαντάσματα εν έτη 2018 δεν το καταλαβαίνω
Θα ήθελες να το εξηγήσεις αυτό;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Συμφωνώ στην ισότητα των γυναικών και μάλιστα όταν ακούω να υποβιβάζουν τις γυναίκες παίρνω θέση και το κατακρίνω,όμως σε κάποιες χώρες έχει ξεφύγει.Στην Σουηδία πέρσι η υπουργός περιβάλλοντος ήθελε να περάσει νόμο για να μην υπάρχουν περισσότεροι ανδρες οδηγοί από ότι γυναίκες.Νομιζω αυτο είναι τρελό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Στην Σουηδία πέρσι η υπουργός περιβάλλοντος ήθελε να περάσει νόμο για να μην υπάρχουν περισσότεροι ανδρες οδηγοί από ότι γυναίκες.Νομιζω αυτο είναι τρελό.
Μπορείς να δώσεις πηγή για αυτό που λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Επειδή Himela δεν τα πάω καλά στα link μπορείς να το ψάξεις στο Google.isabella lovin λέγεται η γυναίκα πέρσι το είπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Επειδή Himela δεν τα πάω καλά στα link μπορείς να το ψάξεις στο Google.isabella lovin λέγεται η γυναίκα πέρσι το είπε.
Το έψαξα λίγο και δεν βρήκα πουθενά τέτοιο νόμο. Αν δεν το βρεις να μας το πεις, το θεωρώ fake news (ή έστω τρολιά του διαδικτύου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Αρχικά, πρέπει να πω ότι ο φεμινισμός πλέον έχει αποκτήσει μια μορφή αποκρουστική. Πολλοί και πολλές, με την ευκολία του ίντερνετ, ακούγονται, χωρίς να έχουν τίποτα να πουν. Ψάχνουν προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν, κατηγορούν και μεροληπτούν και κατά 99.99% αυτό εις βάρος των αντρών και κυρίως των λευκών αντρών. Αυτά ευτυχώς τα συναντάει κανείς κυρίως στην Αμερική, αλλά λόγω του πάθους τους και της ευκολίας με το ίντερνετ, έρχονται και στην Ευρώπη. Αυτά που υποστηρίζουν είναι στην πλειοψηφία τους ψευδή και καταφέρνουν, όχι μόνο να προσβάλλουν πραγματικά δυναμικές Γυναίκες με τα καμώματά τους, αλλά και να φέρνουν τους άντρες απέναντί τους.

Πολύς χρόνος που πάει χαμένος σε πράγματα που δεν υφίστανται. Φανταστείτε να πήγαινε αυτή η προσοχή και αυτό το πάθος σε σοβαρά πράγματα κατά των σοβαρών αδικιών και των 2 φύλων.

Το καλό είναι ότι αυτοί και κυρίως αυτές που αμαυρώνουν την αρχική έννοια του φεμινισμού, είναι λίγοι, αλλά το κακό είναι, πως αυτοί ακούγονται το περισσότερο. Να δούμε τι θα μας φέρει το μέλλον. Όλα κυλάνε πολύ γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Breitbart.com Swedish minister car men drivers.Και το BBC έχει ένα παρόμοιο άρθρο.

Δεν νομίζω Himela 3 χρόνια που είμαι εδώ να λέω fake news αλλα εντάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Αυτά που υποστηρίζουν είναι στην πλειοψηφία τους ψευδή και καταφέρνουν, όχι μόνο να προσβάλλουν πραγματικά δυναμικές Γυναίκες με τα καμώματά τους, αλλά και να φέρνουν τους άντρες απέναντί τους.

Πολύς χρόνος που πάει χαμένος σε πράγματα που δεν υφίστανται. Φανταστείτε να πήγαινε αυτή η προσοχή και αυτό το πάθος σε σοβαρά πράγματα κατά των σοβαρών αδικιών και των 2 φύλων.

Το καλό είναι ότι αυτοί και κυρίως αυτές που αμαυρώνουν την αρχική έννοια του φεμινισμού, είναι λίγοι, αλλά το κακό είναι, πως αυτοί ακούγονται το περισσότερο. Να δούμε τι θα μας φέρει το μέλλον. Όλα κυλάνε πολύ γρήγορα.

Θέλεις να εξηγήσεις τί εννοείς;

Breitbart.com Swedish minister car men drivers.Και το BBC έχει ένα παρόμοιο άρθρο.

Δεν νομίζω Himela 3 χρόνια που είμαι εδώ να λέω fake news αλλα εντάξει.

Μην το παίρνεις προσωπικά, απλά καλό είναι να τεκμηριώνουμε τί λέμε εδώ.

Λοιπόν το άρθρο έχει δύο παραμέτρους, λέει οτι οι Σουηδοί προσπαθούν να μειώσουν τη χρήση του αυτοκινήτου (αυτό είναι το κυρίως θέμα) αλλά επίσης οτι, επειδή το αυτοκίνητο πιάνει περίπου 8 θέσεις ανθρώπων, και επειδή τα αυτοκίνητα οδηγούνται κυρίως από άντρες, αυτό σημαίνει οτι είναι ΚΑΙ φεμινιστικό το θέμα, οτι δηλαδή τα αυτοκίνητα "τρώνε" θέσεις γυναικών. Η δεύτερη παράμετρος είναι οτι ο μη καλός καθαρισμός των δρόμων συνήθως οδηγεί σε ατυχήματα γυναίκες, γιατί κυρίως οι γυναίκες περπατούν ενώ οι άντρες οδηγούν περισσότερο.

Πάντως πουθενά δεν είδα αυτό που είπες "Στην Σουηδία πέρσι η υπουργός περιβάλλοντος ήθελε να περάσει νόμο για να μην υπάρχουν περισσότεροι ανδρες οδηγοί από ότι γυναίκες.". Το κύριο θέμα ήταν απλά η μείωση των αυτοκινήτων.

https://www.breitbart.com/europe/2017/03/10/sweden-car-feminism-driven-mostly-men/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Μάλλον δεν διαβάζεις καλά.
Car are driven largely by men so we give a lot of space to men-at the expense of women.

Δίνουμε πολύ χώρο στους ανδρες με αποτέλεσμα να αδικούμε τις γυναίκες μόνο και μόνο γιατί υπάρχουν περισσότεροι ανδρες οδηγοί;Αλήθεια Himela το πιστεύεις αυτο;
Λογικο οι ανδρες να είναι περισσότεροι γιατί κάνουν και επαγγέλματα οδηγών που οι γυναίκες δεν κάνουν.Τι χώρα τραβά αυτή η κυρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Μάλλον δεν διαβάζεις καλά.
Car are driven largely by men so we give a lot of space to men-at the expense of women.

Δίνουμε πολύ χώρο στους ανδρες με αποτέλεσμα να αδικούμε τις γυναίκες μόνο και μόνο γιατί υπάρχουν περισσότεροι ανδρες οδηγοί;Αλήθεια Himela το πιστεύεις αυτο;

Ναι το διάβασα και το είπα παραπάνω. Δε σημαίνει όμως οτι λέει να μειώσουμε τα αμάξια για να "μην υπάρχουν περισσότεροι ανδρες οδηγοί από ότι γυναίκες". Το έχεις δει λάθος. Ο σκοπός ήταν να μειώσουμε τα αμάξια. Το οτι αυτό είναι και υπέρ των γυναικών είναι κάτι δευτερεύον.

Εγώ προσωπικά όλα αυτά τα θεωρώ μπούρδες. Ας ζήσει ο καθένας τη ζωή του όπως τη θέλει χωρίς να την ξοδεύει στο "εσύ έχεις πιο πολλά, έγώ έχω πιο λίγα, εδώ σε πέρασα, εκεί με πέρασες". Δεν χρειάζεται να είναι διαγωνισμός άντρα γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχικά, πρέπει να πω ότι ο φεμινισμός πλέον έχει αποκτήσει μια μορφή αποκρουστική. Πολλοί και πολλές, με την ευκολία του ίντερνετ, ακούγονται, χωρίς να έχουν τίποτα να πουν. Ψάχνουν προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν, κατηγορούν και μεροληπτούν και κατά 99.99% αυτό εις βάρος των αντρών και κυρίως των λευκών αντρών.
Πω πω τι καταπίεση που τρώνε και αυτοί οι καημένοι λευκοί άντρες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top