Καριέρα ή οικογένεια;

Καριέρα η οικογένεια?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
  • Καριέρα

    Ψήφοι: 21 37.5%
  • Οικογένεια

    Ψήφοι: 35 62.5%

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Φυσικά και συνδιάζονται και τα 2 απλά όχι πάντα με τα επιθυμητά αποτελέσματα. Τι θα διαλέγατε να κάνετε οικογένεια με πολλά παιδιά και μια νορμάλ ζωή ή όπως λέει ο λαός μας να χεσ*** στο χρήμα θυσιάζοντας αμέτρητες ώρες στο γραφείο και σε επαγγελματικές υποχρεώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ να κάνω καρίερα αλλά όχι με την έννοια να χ#στώ στο χρήμα. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να πετύχω σε θέμα αναγνώρισης στο αντικείμενο μου κι ας βγάζω πενταροδεκάρες (καλά νταξ όχι και πενταροδεκάρες, να ζω και αξιοπρεπώς) κι ας χρειαστεί να θυσιάσω πολλες ώρες δουλειάς για να το πετύχω. :redface:
Επίσης δεν με ενδιαφέρει να κάνω πολλά παιδιά. 2 είναι ιδανικά νομίζω. Πάντως πιστεύω οτι αν ο σύντροφος της κάθε γυναίκας δεν έχει κόμπλεξ να κάνει και μερικές δουλειές ώστε να τις μοιράζονται, μια χαρά συνδυάζονται και τα 2. Απλά οι περισσότερες γυναίκες επιφορτίζονται με ΟΟΟΛΕΣ τις δουλειές του σπιτιού + την καρίερα τους και γι'αυτό αναγκάζονται να διαλέξουν. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωπικα θα θυσιάζα την δουλεια μου για οικογενεια οταν δεν θα ειχα καθολου παιδια ... μετά και τα 2 θα ειχα την ιδια σημασια για εμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν υπάρχει πιο δύσκολη και ταυτόχρονα πιο όμορφη καριέρα απ την υγιή ζεστή και δεμένη οικογένεια :)
Δεν το συζητώ καν... ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ πάνω απ όλα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή δεν θα σε πείραζε να κάθεσαι στο σπίτι και να μη δουλεύεις για να ασχολείσαι με αυτό και τα παιδιά σου? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δηλαδή δεν θα σε πείραζε να κάθεσαι στο σπίτι και να μη δουλεύεις για να ασχολείσαι με αυτό και τα παιδιά σου? :confused:
μακάρι να μπορούσα οικονομικά να σταθώ χωρίς δουλειά και να καθόμουν να μεγαλώσω τα παιδιά μου! μακάρι! αλλά που τέτοια τύχη :P


κοίτα....
μετά από 15 χρόνια συνεχούς δουλειάς, έχω πάρει από την "καριέρα" μου όσα ήθελα... είμαι πλήρης :)
έχω ζήσει στιγμές μεγάλης δόξας και πλούτου και είμαι κομπλε ;)
αυτή τη στιγμή για μένα, το καλύτερο που θα μπορούσε να μου συμβεί είναι να ξεκινήσω καριέρα μαμάς :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν υποθέσουμε οτι παντρεύεσαι δηλαδή κάποιον με τεράστια οικονομική επιφάνεια, δεν θα σε πείραζε να μην δουλεύεις? :confused:
Δεν θα βαριόσουν να ασχολείσαι όλη μέρα με τα παιδιά και το σπίτι? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αν υποθέσουμε οτι παντρεύεσαι δηλαδή κάποιον με τεράστια οικονομική επιφάνεια, δεν θα σε πείραζε να μην δουλεύεις? :confused:
Δεν θα βαριόσουν να ασχολείσαι όλη μέρα με τα παιδιά και το σπίτι? :confused:

Πιστεύω ότι όταν ένας άνθρωπος είναι από φύση του δημιουργικός βρίσκει τόσα πολλά πράγματα να κάνει και να ασχοληθεί που δεν βαριέται ποτέ!
Ναι θα καθόμουν σπίτι!
Θα ασχολιόμουν επιτέλους και με άλλα πράγματα που έχω παραμελήσει γιατί δε μου φτάνει ο χρόνος μου :(


Φαντάσου μια ζωή που θες να χωρέσεις σε ένα 8ωρο τα εξής....
μαγείρεμα (η λατρεία μου :redface: οι άνθρωποι που αγαπάς να γυρνάνε κουρασμένοι σπίτι και να βρίσκουν ένα ζεστό πιάτο φαί απ τα χεράκια σου με την αγάπη σου!)
λίγο συγίρισμα - καθάρισμα
τα παιδιά!!! (αχχχχχχχχ ) να παίζεις και να ασχολείσαι ουσιαστικές ώρες μαζί τους και όχι κάποια γιαγιά τους
ζωγραφική - χορός (ή όποιο άλλο χόμπι έχεις, εγώ λέω τα δικά μου)
φίλοι - καφέδες
οι φίλοι απ το internet.... ;)

για μένα αυτή θα ήταν ζωή όνειρο!
και έχω πάντα την δυνατότητα αν θελήσω να κάνω και επαγγελματική δουλειά απ το σπίτι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
και έχω πάντα την δυνατότητα αν θελήσω να κάνω και επαγγελματική δουλειά απ το σπίτι :)

Aπο το σπίτι??? Για πες για πες, ενδιαφέρον ακούγεται! :P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mmanos

Νεοφερμένος

Ο mmanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εδώ τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα για τους άνδρες
Φυσικά και θα διάλεγα την οικογένεια αλλά μια οικογένεια εξαρτάτε και από τα χρήματα που φέρνει ένας άνδρας στο σπίτι
Πολλές φορές πέφτει γκρίνια μέσα στο σπίτι όταν δεν πληρούμε της απαραίτητες οικονομικές υποχρεώσεις και έτσι θέλοντας και μη πέφτουμε σε ένα λούκι προσπαθώντας να ανταπεξέλθουμε στις οικονομικές υποχρεώσεις της οικογένειας
Εκεί χάνουμε τον παράγοντα οικογένεια
Γκρινιάρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Aπο το σπίτι??? Για πες για πες, ενδιαφέρον ακούγεται! :P:redface:

απλό...
αντί να σχεδιάζω μελέτες χώρων στο γραφείο μιας εταιρίας, σχεδιάζω απ το γραφείο σπίτι μου :P
όλο κι όλο έναν υπολογιστή θέλω για να δουλέψω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Δεν υπάρχει πιο δύσκολη και ταυτόχρονα πιο όμορφη καριέρα απ την υγιή ζεστή και δεμένη οικογένεια :)
Δεν το συζητώ καν... ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ πάνω απ όλα!!

Έτσι όπως το έθεσες δεν μπορώ παρά να :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
απλό...
αντί να σχεδιάζω μελέτες χώρων στο γραφείο μιας εταιρίας, σχεδιάζω απ το γραφείο σπίτι μου :P
όλο κι όλο έναν υπολογιστή θέλω για να δουλέψω :P
Και θα το δεχτούν οι εργοδότες? :blink: Wow! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Πιστεύω πως το δίλημα αυτό αφορά κατά κύριο λόγο τις γυναίκες...και αυτό γιατί όταν γίνοντε μανούλες είναι φοβερά δύσκολο να δωθούν ολοκληρωτικά στην δουλειά τους. Και βέβαια μπορείς να είσαι επιτυχημένη και να κάνεις καριέρα ειδικά αν είσαι από την φύση σου ανταγωνιστικό και φιλόδοξο άτομο όμως έχει μεγάλη "ανηφόρα"....Ειλικρινά δεν ξέρω αν θα προτιμούσα να έχω μια δουλεία που θα αγάπαω αλλά με μικρές προοπτικές εξέλιξης και να χαίρομαι την οικογενειά μου σαν φυσιολογικός ανθρωπος ή αν θα ήθελα να τρέχω σαν την τρέλη από το άγχος και την πίεση όλη μέρα για να πετύχω να χτίσω την καριέρα μου και να κάνω λεφτά ενώ παράλληλα να γίνομαι "λάστιχο" για να είμαι συνεπής στην οικογενειά μου. Μπορώ να έχω μια μέση λύση????:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mmanos

Νεοφερμένος

Ο mmanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Πιστεύω πως το δίλημα αυτό αφορά κατά κύριο λόγο τις γυναίκες...και αυτό γιατί όταν γίνοντε μανούλες είναι φοβερά δύσκολο να δωθούν ολοκληρωτικά στην δουλειά τους. Και βέβαια μπορείς να είσαι επιτυχημένη και να κάνεις καριέρα ειδικά αν είσαι από την φύση σου ανταγωνιστικό και φιλόδοξο άτομο όμως έχει μεγάλη "ανηφόρα"....Ειλικρινά δεν ξέρω αν θα προτιμούσα να έχω μια δουλεία που θα αγάπαω αλλά με μικρές προοπτικές εξέλιξης και να χαίρομαι την οικογενειά μου σαν φυσιολογικός ανθρωπος ή αν θα ήθελα να τρέχω σαν την τρέλη από το άγχος και την πίεση όλη μέρα για να πετύχω να χτίσω την καριέρα μου και να κάνω λεφτά ενώ παράλληλα να γίνομαι "λάστιχο" για να είμαι συνεπής στην οικογενειά μου. Μπορώ να έχω μια μέση λύση????:(:(:(

Skoylikadera το δίλημμα αυτό αφορά και τους δυο γονείς
Το θέμα με τον άντρα είναι ότι πολλές φορές δεν επιλέγει αυτός την δουλειά που πρόκειται να κάνει ( δεν είναι κανόνας υπάρχουν και εξαιρέσεις ) ενώ η γυναίκα άμα βρει κάποιον άντρα πετυχημένο μπορεί να ακολουθήσει αυτό που αγαπά πιο πολύ είτε είναι κάποια δουλειά είτε το σπίτι της και το νοικοκυριό χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν γυναίκες καριερίστες και μάλιστα σε αυτές όταν είναι και μητέρες τους βγάζω το καπέλο γιατί το να προλάβει ένας άνθρωπος δουλειά σπίτι και ιδιωτική ζωή κατά τη γνώμη μου είναι ότι πιο δύσκολο έχει επιλέξει και εδώ που τα λέμε καταντάει ρομπότ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mmanos:
Skoylikadera το δίλημμα αυτό αφορά και τους δυο γονείς
Το θέμα με τον άντρα είναι ότι πολλές φορές δεν επιλέγει αυτός την δουλειά που πρόκειται να κάνει ( δεν είναι κανόνας υπάρχουν και εξαιρέσεις ) ενώ η γυναίκα άμα βρει κάποιον άντρα πετυχημένο μπορεί να ακολουθήσει αυτό που αγαπά πιο πολύ είτε είναι κάποια δουλειά είτε το σπίτι της και το νοικοκυριό χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν γυναίκες καριερίστες και μάλιστα σε αυτές όταν είναι και μητέρες τους βγάζω το καπέλο γιατί το να προλάβει ένας άνθρωπος δουλειά σπίτι και ιδιωτική ζωή κατά τη γνώμη μου είναι ότι πιο δύσκολο έχει επιλέξει και εδώ που τα λέμε καταντάει ρομπότ
Ποιός είπε ότι δεν υπάρχουν γυναίκες καριερίστριες??? υπάρχουν και πολλές μάλιστα! Αυτό που λέω είναι πως θέλει πολύ "ζόρι" για να τα καταφερείς όταν αυτό είναι το όνειρο σου.....Για τους άντρες είναι πολύ πιό απλό... Πάντως πίστεψε με οι περισσότερες θα θέλανε να μεγαλώνουν τα παιδιά τους στο σπίτι τους και όχι βέβαια γιατί θα είχαν βρεί τον επιτυχημένο άντρα να τις τρέφει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mmanos

Νεοφερμένος

Ο mmanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες και πολύ καλά τα λες μάλιστα
Η γυναίκα παρόλο που λέμε ότι είναι το αδύνατο φίλο ( και είναι άδικο αυτό )
Τελικά είναι πολύ πιο δυνατή από τον άντρα και σε θέμα υπομονής και κούρασης και δεν το λέω εγώ το λένε επιστήμονες κάπου μέσα μας ίσως να το έχουμε καταλάβει και να εχουμε επαναπαυθεί (εμείς οι άνδρες ) και να κάνουμε τη πάπια που λένε ( και εγώ μέσα ) ίσως να μας συμφέρει η ίσως επειδή υπάρχει πάντα μια γυναίκα να τρέχει εμείς να κοιτάμε αλλού
Δεν ξέρω αν σου έδωσα να καταλάβεις αυτήν την στιγμή είναι κάπως θολές οι σκέψεις μου λόγω κούρασης αν μπορέσω κάποια στιγμή και έχω χρόνο θα ήθελα να το αναλύσουμε αυτό το θέμα
Ευχαριστώ που απάντησες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mmanos:
Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες και πολύ καλά τα λες μάλιστα
Η γυναίκα παρόλο που λέμε ότι είναι το αδύνατο φίλο ( και είναι άδικο αυτό )
Τελικά είναι πολύ πιο δυνατή από τον άντρα και σε θέμα υπομονής και κούρασης και δεν το λέω εγώ το λένε επιστήμονες κάπου μέσα μας ίσως να το έχουμε καταλάβει και να εχουμε επαναπαυθεί (εμείς οι άνδρες ) και να κάνουμε τη πάπια που λένε ( και εγώ μέσα ) ίσως να μας συμφέρει η ίσως επειδή υπάρχει πάντα μια γυναίκα να τρέχει εμείς να κοιτάμε αλλού
Δεν ξέρω αν σου έδωσα να καταλάβεις αυτήν την στιγμή είναι κάπως θολές οι σκέψεις μου λόγω κούρασης αν μπορέσω κάποια στιγμή και έχω χρόνο θα ήθελα να το αναλύσουμε αυτό το θέμα
Ευχαριστώ που απάντησες :)

Τελικά μάλλον συμφωνούμε ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Οικογένεια.Μετά η καριέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Οικογένεια.Μετά η καριέρα

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top