Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,806 μέλη και 2,441,372 μηνύματα σε 76,718 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 115 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Είναι όντως ικανότεροι οι προϊστάμενοι;

chris663

Νεοφερμένος

Ο chris663 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O chris663 έγραψε: στις 01:20, 06-01-09:

Αλήθεια τι πιστεύετε?? οι προϊστάμενοι μας στις δουλείες είναι όντως ικανότεροι από μας???
Τι συμβαίνει όταν ο ζήλος μας και το μεράκι είναι μεγαλύτερα?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 01:22, 06-01-09:

Μπορεί να μην είναι μεγαλύτερες και οι ικανότητες, οι γνώσεις και η εμπειρία όμως.
3
Παράθεση

Deicide (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Deicide Modenas rulez!!!!!!! έγραψε: στις 01:32, 06-01-09:

Για να είναι και προϊσταμενοι πάει να πεί ότι είναι ικανότεροι πάνω στον τομέα τους.
2
2
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10,125 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 11:33, 06-01-09:

χμ....
δεν είναι πάντα όλοι οι προϊστάμενοι καλύτεροι, ικανότεροι κλπ
έχω ένα προϊστάμενο ο οποίος βάζει μόνο την υπογραφή του στις δουλειές που εγώ κάνω χωρίς καν να τα ελέγχει και παίρνει και τις μνείες
Βέβαια αναλαμβάνει και τα λάθη αν γίνουν ποτέ (που δεν γίνονται)
Δεν γνωρίζει αγγλικά και δεν γνωρίζει από που ανοίγει ένας υπολογιστής
Εχω 13 χρόνια εμπειρία στο αντικείμενο (ήτοι όχι και λίγα) κι αυτός οκ έχει 20

Εκ πρώτης όψεως λοιπόν, θα έπρεπε να είμαι εγώ στη θέση του
Αν όμως το σκεφτώ από μια άλλη οπτική...
Και μόνο το γεγονός ότι έχει καταφέρει χωρίς καμία ουσιαστική γνώση να λαμβάνει μνείες απ τη δουλειά μου και να είναι προϊστάμενος, σημαίνει ότι έχει την ικανότητα να μπορεί να προωθεί τη δουλειά μου ως κοινή δουλειά μας
Μπορεί να με εκμεταλλευθεί
Εγώ δε θα μπορούσα ποτέ να το κάνω αυτό... άρα μάλλον ορθά δεν είμαι προϊσταμένη του
(Οκ είμαι προϊσταμένη σε μικρότερο τμήμα, αλλά όχι δική του )

Εν κατακλείδι...
καλές οι γνώσεις, καλός ο ζήλος καλό και το μεράκι
Χρειάζεται όμως πολύ περισσότερα απ αυτό για να καταφέρεις να είσαι προϊστάμενος
Χρειάζεται να έχεις ένα τσαγανό να υποβιβάζεις συναδέλφους σου στο αφεντικό
7
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,331 μηνύματα.

O Lorien έγραψε: στις 20:37, 06-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Deicide
Για να είναι και προϊσταμενοι πάει να πεί ότι είναι ικανότεροι πάνω στον τομέα τους.
Αυτο θα ισχυε αν υπηρχε αξιοκρατια. Ειτε απολυτη είτε σε αρκετα μεγαλο βαθμο.
7
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 8,690 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 20:44, 06-01-09:

Εξαρτάται που είναι προϊστάμενος ο προϊστάμενος. Δλδ αν πχ μιλάμε για δημόσιο τομέα, οι προϊστάμενοι επιλέγονται συνήθως βάσει αρχαιότητας κι όχι προσόντων και ικανοτήτων.
Αν πάλι μιλάμε για ιδιωτικό τομέα, εξαρτάται αν μιλάμε για μεγάλη ή μικρή εταιρία. Οσο πιο μεγάλη, τόσο πιο πιθανό ο προϊστάμενος ενός τμήματος να είναι πιο "λίγος" από κάποιον υπάλληλο, όμως να έχει την θέση επίσης λόγω αρχαιότητας.
Δεν κάνουν πάντως όλοι για προϊστάμενοι οπωσδήποτε, για τους λόγους που ανέφερε η Αναστασία αλλά και γιατί δεν μπορούν απλά να είναι "ηγέτες" ή δεν μπορούν να λειτουργούν ως συντονιστές μιας ομάδας (και προτιμούν να τους συντονίζουν άλλοι) ή γιατί πολύ απλά δεν θέλουν καθόλου ευθύνες.
4
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 20:50, 06-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Αυτο θα ισχυε αν υπηρχε αξιοκρατια. Ειτε απολυτη είτε σε αρκετα μεγαλο βαθμο.
Προσωπικά πιστεύω ότι έξω από αυτό το ρδέλο που λέγεται Ελλάδα, υπάρχει σε μεγάλο βαθμό (τουλάχιστον σε ανεπτυγμένες χώρες).
1
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,328 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 20:56, 06-01-09:

Σαφως και δεν ισχυει το οτι παντα οι προισταμενοι ειναι ικανοτεροι, με περισσοτερες γνωσεις και οτι η θητεια τους (εμπειρια) στον συγκεκριμενο τομεα τους προσφερει ενα συν στα καθηκοντα τους, υποχρεωσεις τους, στην εργασια τους τελος παντων.
Γνωριζω υποδιευθυντη καταστηματος τραπεζης που δεν εχει ιδεα για παρα πολλα πραγματα. Π.χ ουτε ενα ελλειμμα ταμειου δεν ειναι ικανος να βρει και υποτιθεται οτι πριν την προαγωγη στη θεση του υποδιευθυντη ηταν προισταμενος ταμιων. Και ο υποδιευθυντης ειναι ο ουσιαστικα πλεον υπευθυνος για τη σωστη λειτουργια του καταστηματος. Πρεπει ολα να περνανε απο τα χερια του και να γνωριζει σχεδον τα παντα. Ακουγεται τραβηγμενο, αλλα ειναι ενα απο τα πολλα περιστατικα που γνωριζω. Θελω να πω πως δεν ειναι η εξαιρεση.
Εν ολιγοις, οχι δεν ειναι παντα ικανοτεροι οι προισταμενοι.
2
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H underwater έγραψε: στις 21:01, 06-01-09:

ΚΕ, αν και δεν διαφωνώ ότι πολλές φορές οι προϊστάμενοι είναι άτομα με μη συναδελφική συμπεριφορά δε νομίζω πως είναι ο κανόνας. Θεωρώ ότι μπορεί να υπάρχει προϊστάμενος με θετικά στοιχεία στον χαρακτήρα του (κι εννοώ θετικά με την κυριολεκτική έννοια).

Οι ικανότητες συντονισμού είναι σημαντικές, όπως επίσης και το να θέλει να αναλάβει ευθύνες, συμφωνώ δηλ. με Kajira. Νομίζω πως σε πιο οργανωμένα πλαίσια αυτά έχουν μεγάλη σημασία και όχι η εμπειρία (η οποία είναι χρήσιμη, αλλά αν κάποιος έχει ηγετικές ικανότητες και 10 χρόνια εμπειρίας δεν θα παραμεριστεί από αυτόν που είναι πρόβατο με 15 χρόνια). Βέβαια η διπλωματικότητα και οι καλές σχέσεις με το αφεντικό είναι απαραίτητες. Το δημόσιο είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
2
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε: στις 21:59, 06-01-09:

Στο εξωτερικο υπαρχει περισσοτερη αξιοκρατια, σιγουρα. Οχι οτι δε θα πρεπε να υπαρχει κι αλλη βεβαια..Μια και το τοπικ δεν ερευνα μια συγκεκριμενη χωρα ή τομεα, η απαντηση εινα αρνητικη.
1
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 22:04, 06-01-09:

Στο εξωτερικο υπαρχει περισσοτερη αξιοκρατια, σιγουρα. Οχι οτι δε θα πρεπε να υπαρχει κι αλλη βεβαια..Μια και το τοπικ δεν ερευνα μια συγκεκριμενη χωρα ή τομεα, η απαντηση εινα αρνητικη.
Ακριβώς επειδή δεν αφορά μια συγκεκριμένη χώρα, η απάντηση είναι θετική.
Αν αφορούσε μόνο την Ελλάδα θα ήτο αρνητική.
Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,686 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε: στις 23:35, 06-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris663
Αλήθεια τι πιστεύετε?? οι προϊστάμενοι μας στις δουλείες είναι όντως ικανότεροι από μας???

- Ικανότεροι δεν είναι, είναι όμως πιο αξιόπιστοι στα μάτια της εταιρείας.

- όταν ο ζήλος σου είναι μεγάλος, οι θυσίες σου προς αυτήν ακόμα μεγαλύτερες,
η αξιοπιστία σου δεδομένη, τότε να ετοιμάζεσαι για την θέση αυτή.

2
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε: στις 01:48, 07-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ακριβώς επειδή δεν αφορά μια συγκεκριμένη χώρα, η απάντηση είναι θετική.Αν αφορούσε μόνο την Ελλάδα θα ήτο αρνητική.
Μαλλον τοτε διαφωνουμε οτι στο εξωτερικο υπαρχει απολυτη ή σε πολυ μεγαλο βαθμο, αξιοκρατια. Και να το πουμε και αλλιως : αν μετρησουμε την αξιοκρατια σε ολα τα κρατη της Γης ο μεσος ορος θα μας κανει να απαντησουμε αρνητικα. Και αλλιως : καλυτερα να πιστευεις οτι δεν εχει απαραιτητα ο προισταμενος περισσοτερες γνωσεις/ικανοτητες , και να στο αποδειξει, παρα το αντιθετο.
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε: στις 02:02, 07-01-09:

Και αλλιως : καλυτερα να πιστευεις οτι δεν εχει απαραιτητα ο προισταμενος περισσοτερες γνωσεις/ικανοτητες , και να στο αποδειξει, παρα το αντιθετο.
Τι εννοείς;
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H kalypso έγραψε: στις 02:15, 07-01-09:

?

Εννοεί ότι καλύτερα να πιστεύεις ότι ο προιστάμενός σου δεν είναι για ικανός, και εκείνος με τη δουλειά του να σου αποδείξει το αντίθετο και να σε διαψεύσει, παρα να πιστεύεις ότι είναι ικανός και στην πραγματικότητα να μην είναι.
3
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 02:21, 07-01-09:

καλυτερα να πιστευεις οτι δεν εχει απαραιτητα ο προισταμενος περισσοτερες γνωσεις/ικανοτητες , και να στο αποδειξει, παρα το αντιθετο.
Διαφωνώ καθέτως. Το πρώτο δυσκολεύει την ομαλή συνεργασία (μιας και νιώθεις "ριγμένος") ενώ το δεύτερο όχι. Οπότε καλύτερα να πιστεύεις ότι ορθώς είναι προϊστάμενος σου και να αποδειχθείς αργότερα λάθος, παρά να τον αδικήσεις, να μην μπορείς να συνεργαστείς ομαλά μαζί του και τελικά να έχει μια χαρά προσόντα ο άνθρωπος για τη θέση του.
Άσε που ένας υπάλληλος έχει φυσική κλίση να αμφισβητεί ότι ο προϊστάμενος του είναι όντως ικανότερος (μιας και γενικά σε κανέναν δεν αρέσει να παραδέχεται ότι κάποιος είναι ικανότερος από αυτόν, προτιμά να πιστεύει ότι δεν υπάρχει αξιοκρατία), οπότε το να μην το καταλάβεις ότι ο προϊστάμενος δεν είναι ικανός είναι πολύ πιο δύσκολο από το να τον αδικήσεις πιστεύοντας a priori ότι δεν είναι.
Φυσικά δεν λέω ότι όοοολοι οι προϊστάμενοι είναι ικανότεροι από τους υφισταμένους τους. Αυτό που λέω είναι ότι οι προϊστάμενοι που είναι ικανότεροι από τους υφιστάμενους τους είναι περισσότεροι απ'ότι θέλουν να πιστεύουν οι υφιστάμενοι τους
3
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 02:31, 07-01-09:

Γιατι ομως αυτο? Το ποσο ικανος ειναι καποιος, που εχει να κανει τις περισσοτερες φορες με το ποσο καλα κατεχει το αντικειμενο και την αποδοτικοτητα του, φαινεται. Δεν ειναι κατι που κρυβεται, ωστε να υπαρχουν εσφαλμενες εντυπωσεις. Σιγουρα υπαρχουν και αυτοι που θελουν να πιστευουν οτι ειναι ικανοτεροι, αλλα δεν ειναι μεγαλυτερο το ποσοστο. Ασε, που ασχετα με το εαν δεν το παραδεχονται στους αλλους, μεσα τους ξερουν τι ισχυει και τι οχι.
1
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H kalypso έγραψε: στις 02:34, 07-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Γιατι ομως αυτο? Το ποσο ικανος ειναι καποιος, που εχει να κανει τις περισσοτερες φορες με το ποσο καλα κατεχει το αντικειμενο και την αποδοτικοτητα του, φαινεται. Δεν ειναι κατι που κρυβεται, ωστε να υπαρχουν εσφαλμενες εντυπωσεις. Σιγουρα υπαρχουν και αυτοι που θελουν να πιστευουν οτι ειναι ικανοτεροι, αλλα δεν ειναι μεγαλυτερο το ποσοστο. Ασε, που ασχετα με το εαν δεν το παραδεχονται στους αλλους, μεσα τους ξερουν τι ισχυει και τι οχι.
Ζήλεια; Προκατάληψη; Το ότι πολύ θα ήθελαν να ήταν στη θέση του και κατα συνέπεια να έχουν τον μισθό του και την εύνοια του αφεντικού;
1
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 02:37, 07-01-09:

@Neraida: Ο χρόνος που χρειάζεται για να αποδείξεις ότι είσαι ικανός είναι τουλάχιστον τόσος όσος και ο χρόνος που χρειάζεται για να αποδείξεις ότι είσαι ανίκανος. Συνήθως δε, το να αποδείξεις ότι είσαι ικανός χρειάζεται μακράν περισσότερο χρόνο.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 02:38, 07-01-09:

Δε διαφωνω οτι υπαρχουν ζηλειες και σε μεγαλο βαθμο, αυτο δε σημαινει ομως οτι εαν ο αλλος ειναι πραγματικα πιο ικανος απο καποιον αλλο δε φαινεται. Ισα ισα...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια