Αρνητικοί και τεμπέληδες συνάδελφοι

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Τελικά στον εργοδότη μίλησες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν βρίσκουν δουλειά τέτοιοι άνθρωποι τι ανησυχώ εγώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τελικά στον εργοδότη μίλησες?

Δεν τα καταφερα γιατι ηταν σε εφημερια και ειχε πολλα χειρουργεια, αλλα ξεσπασα σημερα και του εστειλα email. Αρνηθηκε να ερθει η λεγαμενη στο meeting της Παρασκευης, στο οποιο θα συζητηθουν επιπλεον αρμοδιοτητες. Φυσικα, αφου δεν σκοπευει να ερθει, θα αρνηθει να αναλαβει μερος των νεων αρμοδιοτητων που θα μου αναθεσουν και θα καταληξω να φορτωθω σαν γαιδουρι. Του ειπα επισης ευθεως οτι η λεγαμενη δεν ηρθε στην δουλεια την περασμενη Πεμπτη και οτι δεν δεχεται να αναλαβει καποια συγκεκριμενα tasks λεγοντας μου οτι για να τα αναλαβει θα πρεπει να την πληρωσει εξτρα (λες και θα δουλευει υπερωριες για να τα κανει (σκοτωνεται και στην δουλεια, τι να λεμε τωρα)! Ημαρτον!)

Την Πεμπτη το προγραμμα του ειναι κενο και θα τον πρηξω να με δει για 1 ωρα. Δεν την παλευω αλλο. Καθε μερα και χειροτερα με δαυτην.

Αν βρίσκουν δουλειά τέτοιοι άνθρωποι τι ανησυχώ εγώ;
Δυστυχως αυτοι ειναι που βρισκουν ευκολα δουλεια και οι εργατικοι παραμενουν ανεργοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν τα καταφερα γιατι ηταν σε εφημερια και ειχε πολλα χειρουργεια, αλλα ξεσπασα σημερα και του εστειλα email. Αρνηθηκε να ερθει η λεγαμενη στο meeting της Παρασκευης, στο οποιο θα συζητηθουν επιπλεον αρμοδιοτητες. Φυσικα, αφου δεν σκοπευει να ερθει, θα αρνηθει να αναλαβει μερος των νεων αρμοδιοτητων που θα μου αναθεσουν και θα καταληξω να φορτωθω σαν γαιδουρι. Του ειπα επισης ευθεως οτι η λεγαμενη δεν ηρθε στην δουλεια την περασμενη Πεμπτη και οτι δεν δεχεται να αναλαβει καποια συγκεκριμενα tasks λεγοντας μου οτι για να τα αναλαβει θα πρεπει να την πληρωσει εξτρα (λες και θα δουλευει υπερωριες για να τα κανει (σκοτωνεται και στην δουλεια, τι να λεμε τωρα)! Ημαρτον!)

Την Πεμπτη το προγραμμα του ειναι κενο και θα τον πρηξω να με δει για 1 ωρα. Δεν την παλευω αλλο. Καθε μερα και χειροτερα με δαυτην.

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλειά κάνεις που ένας εργαζόμενος μπορεί να έρχεται είτε Πέμπτη είτε Παρασκευή όποτε γουστάρει και να μην κάνει πράγματα που του λέει το αφεντικό του επειδή νομίζει ότι δεν έχει νόημα.

Επειδή έχεις ευθύ πρόβλημα μαζί της, δικαιολογημένα, έχεις δοκιμάσεις να της πεις οτι θα κάνεις παράπονο στον από πάνω αν συνεχίσει έτσι; Πες της το ευθέως κάνεις αυτό και αυτό που με ενοχλούν. Αν θες φυσικά, εγώ θα το έλεγα απευθείας στον προϊστάμενο/αφεντικό επειδή είναι προφανή πράγματα που δεν χρειάζεται να στα υποδείξει κάποιος ότι τα κάνεις λάθος.

Σε αναλογία να πω στη σχολή το κάνουμε συχνά να είσαι μέλος μιας ομάδας και να βγάζει την εργασία μόνο ένας ή δυο αλλά εκεί να πάει στο καλό γιατί στην τελική παίρνεις περισσότερα από τους άλλους αλλά το θεωρώ πλήρως αδιανόητο να βάζεις έναν συνεργάτη να κάνει περισσότερη δουλειά και να πληρώνεσαι κιόλας για την απραξία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γενικά η λογική των meeting είναι αυτή ακριβώς μεταξύ άλλων να δώσει ο καθένας μια εικόνα του τι δουλειά βγάζει και με τι ασχολείται. Για αυτο και θα πρεπε να ναι υποχρεωτικά και αντίστοιχα για αυτό η συνάδελφος δείχνει να χει αλεργία σε αυτά. Προσωπικά πάντως απ' ό,τι έχω διαβάσει μέχρι τώρα δεν έχω σχηματίσει και τη καλύτερη εντύπωση για τους ανωτερους σου, κατά τη γνώμη μου γνωρίζουν ήδη πολυ καλά το πρόβλημα ( ή τουλάχιστον έτσι θα πρεπε ) απλά δε κάνουν τίποτα. Αν θες να γίνει κάτι πήγαινέ το όσο πιο ψηλά γίνεται αλλιώς μη περιμένεις και πολλά.

μη σου πω πως πολύ πιθανό η συγκεκριμένη να ναι κάνα χοντρό βύσμα και να ναι τα χεριά ολονών δεμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,827 μηνύματα.
Χοντρα βυσματα υπαρχουν σε κρατικες επιχειρησεις. Σε ιδιωτικες μονο αν ειναι ηλιθιος ο επιχειρηματιας και θελει να καταστρεψει την επιχειρηση του και να αυτοκαταστραφει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Χοντρα βυσματα υπαρχουν σε κρατικες επιχειρησεις. Σε ιδιωτικες μονο αν ειναι ηλιθιος ο επιχειρηματιας και θελει να καταστρεψει την επιχειρηση του και να αυτοκαταστραφει...
Υπάρχουν και ηλίθιοι επιχειρηματίες, δεν είναι τα πράγματα τόσο ιδανικά όσο τα φαντάζεστε.
΄Οπως είπε και η ίδια η Nelliel...
Δυστυχως αυτοι ειναι που βρισκουν ευκολα δουλεια και οι εργατικοι παραμενουν ανεργοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logica

Νεοφερμένος

Η logica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σε κάθε υπηρεσία, σε κάθε εταιρία υπάρχει πάντοτε ένας τεμπέλης που όλο βάζει τους άλλους να κάνουν τη δουλεία που του αναλογεί. Είναι πάντοτε ο ίδιος που είναι κουτσομπόλης και αγενής. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο όμως είναι η αχαριστία. Να έχει μπροστά του τον πελάτη ευγενικό και να αρνείται να τον εξυπηρετήσει κάνοντάς του τη ζωή δύσκολη μόνο και μόνο επειδή μπορεί, επειδή έχει εξουσία. Και εγώ να είμαι δίπλα και να μην τολμώ να βρίσω το συνάδελφό μου επειδή δε θέλω να δημιουργηθεί θέμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Χοντρα βυσματα υπαρχουν σε κρατικες επιχειρησεις. Σε ιδιωτικες μονο αν ειναι ηλιθιος ο επιχειρηματιας και θελει να καταστρεψει την επιχειρηση του και να αυτοκαταστραφει...

καλά ονειρεύσου εσύ

ειδικα εδώ πέρα που για να πάρεις μια θέση ταμία σε supermarket χώνεις βύσμα αλλιώς δεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,827 μηνύματα.
καλά ονειρεύσου εσύ

ειδικα εδώ πέρα που για να πάρεις μια θέση ταμία σε supermarket χώνεις βύσμα αλλιώς δεν

Σιγα μην ειναι ολοι οι ταμιες σε σουπερμαρκετ βυσματα. Σιγα τα λεφτα που παιρνουν... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι δουλεια ειναι αυτη δεν εχω καταλαβει.. Στο δημοσιο ειστε;
Ή γινονται αυτα κ στον ιδιωτικο κ δεν εχω παρει πρεφα;:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,827 μηνύματα.
Στο δημοσιο δεν εχεις λογο να παραπονεθεις. Το χρημα πεφτει βρεξει χιονιζει. Μπορει ο αλλος να ειναι τεμπελαρος αλλα θα πληρωθει και αυτος κι εσυ. Οποτε δεν υπαρχει προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλειά κάνεις που ένας εργαζόμενος μπορεί να έρχεται είτε Πέμπτη είτε Παρασκευή όποτε γουστάρει και να μην κάνει πράγματα που του λέει το αφεντικό του επειδή νομίζει ότι δεν έχει νόημα.

Part-time ειναι αυτη, Δευτερα-Πεμπτη δουλευει οπως λεει το συμβολαιο της, 8πμ-4μμ. Αλλα αυτη ερχεται στις 10πμ και φευγει στις 5μμ! Ποτε ερχεται Πεμπτη, ποτε Παρασκευη. Η περασμενη παρασκευη ηταν αργια, οποτε πηρε το ρεπο της την Πεμπτη. Ποσο βολικο!

Επειδή έχεις ευθύ πρόβλημα μαζί της, δικαιολογημένα, έχεις δοκιμάσεις να της πεις οτι θα κάνεις παράπονο στον από πάνω αν συνεχίσει έτσι; Πες της το ευθέως κάνεις αυτό και αυτό που με ενοχλούν. Αν θες φυσικά, εγώ θα το έλεγα απευθείας στον προϊστάμενο/αφεντικό επειδή είναι προφανή πράγματα που δεν χρειάζεται να στα υποδείξει κάποιος ότι τα κάνεις λάθος.
Δεν το κανω γιατι μετα θα με κατηγορησει οτι την απειλω.

Σε αναλογία να πω στη σχολή το κάνουμε συχνά να είσαι μέλος μιας ομάδας και να βγάζει την εργασία μόνο ένας ή δυο αλλά εκεί να πάει στο καλό γιατί στην τελική παίρνεις περισσότερα από τους άλλους αλλά το θεωρώ πλήρως αδιανόητο να βάζεις έναν συνεργάτη να κάνει περισσότερη δουλειά και να πληρώνεσαι κιόλας για την απραξία σου.
Και φυσικα αν της αναθεσουν μια αρμοδιοτητα παραπανω αρνειται να την κανει και ζηταει να πληρωθει επιπλεον για να την κανει!!!
Γενικά η λογική των meeting είναι αυτή ακριβώς μεταξύ άλλων να δώσει ο καθένας μια εικόνα του τι δουλειά βγάζει και με τι ασχολείται. Για αυτο και θα πρεπε να ναι υποχρεωτικά και αντίστοιχα για αυτό η συνάδελφος δείχνει να χει αλεργία σε αυτά. Προσωπικά πάντως απ' ό,τι έχω διαβάσει μέχρι τώρα δεν έχω σχηματίσει και τη καλύτερη εντύπωση για τους ανωτερους σου, κατά τη γνώμη μου γνωρίζουν ήδη πολυ καλά το πρόβλημα ( ή τουλάχιστον έτσι θα πρεπε ) απλά δε κάνουν τίποτα. Αν θες να γίνει κάτι πήγαινέ το όσο πιο ψηλά γίνεται αλλιώς μη περιμένεις και πολλά.

μη σου πω πως πολύ πιθανό η συγκεκριμένη να ναι κάνα χοντρό βύσμα και να ναι τα χεριά ολονών δεμένα.

Στα meetings δεν ερχεται για τον λογο που ανεφερες οπως επισης για να μη φορτωθει επιπλεον δουλεια. Σημερα μας ζητησε ο ενας να παμε 15 λεπτα νωριτερα για να μας δειξει πως να κανουμε κατι μετρησεις. Αυτη δεν ηρθε. Αν της πω εγω να της δειξω, θα αρνηθει (το εχει κανει ηδη μια φορα). Επειδη λοιπον δεν ειναι εκπαιδευμενη σε αυτο, θα φορτωθω εγω αλλους 40 ασθενεις.

Δεν εχει βυσμα. Ο ανωτερος μου (και πολυ γνωστος μου) φταιει περισσοτερο απο ολους. Εχει την δυναμη να την πεταξει με τις κλωτσιες αλλα δεν το κανει γιατι πνιγεται στη δουλεια και δεν εχει χρονο να ψαξει για αντικαταστατρια και φρικαρει νομιζοντας οτι δεν θα καταφερω να βγαλω ολη την δουλεια αν παρει ποδι και μεινει η θεση κενη για 1-2 μηνες. Τον εχει αγχωσει παρα πολυ η κατασταση και γνωριζει πολυ καλα τι συμβαινει, αλλα δεν παιρνει μετρα. Ελπιζω ο συνεργατης του να αναλαβει την κατασταση ή τουλαχιστον να τον επηρεασει για ληξει το θεμα. Ο συγκεκριμενος αφοτου εμαθε για το χθεσινο μου email μου ειπε οτι "τετοια αρνητικα και προβληματικα ατομα δεν εχουν θεση εδω".

Σε κάθε υπηρεσία, σε κάθε εταιρία υπάρχει πάντοτε ένας τεμπέλης που όλο βάζει τους άλλους να κάνουν τη δουλεία που του αναλογεί. Είναι πάντοτε ο ίδιος που είναι κουτσομπόλης και αγενής. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο όμως είναι η αχαριστία. Να έχει μπροστά του τον πελάτη ευγενικό και να αρνείται να τον εξυπηρετήσει κάνοντάς του τη ζωή δύσκολη μόνο και μόνο επειδή μπορεί, επειδή έχει εξουσία. Και εγώ να είμαι δίπλα και να μην τολμώ να βρίσω το συνάδελφό μου επειδή δε θέλω να δημιουργηθεί θέμα..

Σε ολα επεσες μεσα. Σε ολα ομως! Και αποκαλει ολους τους υπολοιπους τεμπεληδες!!!

Τι δουλεια ειναι αυτη δεν εχω καταλαβει.. Στο δημοσιο ειστε;
Ή γινονται αυτα κ στον ιδιωτικο κ δεν εχω παρει πρεφα;:/

Δημοσιο. Σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο ειμαι στο τμημα ερευνων. Δεν εχεις μονιμοτητα ομως. Το συμβολαιο της ληγει τελη του μηνα. Του δινεται η ευκαιρια να την διωξει με πολυ ευκολο τροπο αλλα δεν τον βλεπω να την αρπαζει.

Το χειροτερο ειναι οτι σημερα μου ειπε να της στειλω email για meeting την Πεμπτη και να την ρωτησω αν μπορει να ερθει γιατι δεν ξερει αν θα την βολεψει! Και αν δεν μπορει, τοτε να την ρωτησω αν δεχεται να συμμετασχει τηλεφωνικως!!! (παρεπιπτοντως δεν μιλαμε πλεον... ουτε καλημερα μετα τα χθεσινα) Βγηκα απο τα ρουχα μου. Εχω γαιδουρινη υπομονη, αλλα ως εδω. Δεν φτανει που ειναι τερμα τεμπελα και αχρηστη, της φερεται λες και ειναι η πιο πολυτιμη υπαλληλος του! Αν δεν παρει μετρα και δεν την βαλει στη θεση της, θα αρχισω να ψαχνω για δουλεια αλλου. Λατρευω την δουλεια μου, αλλα προεχει η ψυχικη μου ηρεμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Να σας πω και γω τον πόνο μου για να μην μονοπωλεί η Nelliel το θέμα;:P

Αυτό το μήνα που είμαστε σε κέντρα υγείας, υποτίθεται ότι πρέπει να περάσουμε μια βόλτα από όλο το προσωπικό για να δούμε την δουλειά που κάνουν (αν και νομίζω έπρεπε να την βάλω σε εισαγωγικά αυτή την λέξη, λεπτομέρειες σε άλλο ποστ αν θέλετε). Και έτσι την δεύτερη εβδομάδα το κάρμα μου με έφερε στην πόρτα της παρασκευάστριας (μιας και δεν υπάρχει μικροβιολόγος οπότε αυτή κάνει τις αιμοληψίες). Αυτή η γυναίκα ενώ στην αρχή μου είχε κάνει ουδέτερη εντύπωση και στην αρχή γελούσα με τις μαλακίες της, τώρα έχει τραβήξει πολύ το σκοινί και δεν ξέρω τι να κάνω. Πρώτα απ' όλα την πρώτη μέρα που πήγα σε αυτήν, αν και με άφησε να κάνω όλες τις αιμοληψίες και μου έδειξε πώς λειτουργεί το μηχάνημα και πώς υπολογίζουμε την ταχύτητα καθίζησης, μετά μου ζήτησε να την βοηθήσω γιατί ο γιος της είναι πρωτοετής σε ένα ΤΕΙ στην Καβάλα (ούτε θυμάμαι τι έχει εκεί), και αυτή δεν μπορούσε να βγάλει άκρη. Είχε μπει στο σάιτ του ΤΕΙ και ήθελε να της δείξω πώς βρίσκει το πρόγραμμα σπουδών και εξεταστικής, τους καθηγητές κλπ, γιατί ο γιος της δεν μπορούσε και της είχε ζητήσει λέει βοήθεια. Είχε και τους κωδικούς του για το eclass ή ό,τι έχουν εκεί τέλος πάντων και ήθελε να την βάλω και εκεί για να δει αν δήλωσε τα μαθήματα. Ψυλλιάστηκα την δουλειά ότι ήθελε απλά να τον ελέγχει, αλλά επειδή όλοι περάσαμε την φάση του απογαλακτισμού στα 18 και κάποιων το IQ πέφτει κατακόρυφα για κάποιους μήνες, της έδειξα ό,τι ήθελε να δει. Στο σύστημα ηλεκτρονικά δεν την έβαλα, της είπα απλά ότι υπάρχει και ότι με τους κωδικούς μπορεί να μπει αλλά πιθανόν ο γιος της τους έχει αλλάξει ήδη και θα είναι δώρο άδωρο. Όχι ότι πτοήθηκε, αλλά εγώ σε προσωπικά δεδομένα δεν ήθελα να μπλεχτώ. (Τελικά είχα πέσει μέσα και στα 2 βέβαια: Και αυτή ήθελε να τον ελέγχει, και αυτός ήταν τόσο βλάκας που κράτησε τους ίδιους κωδικούς και έδωσε το χαρτί στην μάνα του).

Γενικά το ωράριο των εργαζόμενων στο κέντρο υγείας είναι 7-3, αλλά σχεδόν κανένας δεν το τηρεί (ίσως κάποιοι ειδικευόμενοι), και αυτή είναι από τους χειρότερους γιατί έρχεται κατά τις 08:30 και μάξιμουμ στη 13:00 έχει φύγει. Τις δε αιμοληψίες τις σταματάει από τις 10:30. Ο διευθυντής λοιπόν αναγκάστηκε να βάλει παρουσιολόγιο για να ελέγχει, κάτι που φυσικά η ίδια έχει ήδη αγνοήσει από την δεύτερη μέρα γιατί έχει χοντρό βύσμα και παρότι πολλές φορές έχουν γίνει παράπονα και 1-2 φορές την απομάκρυναν λόγω δυσμένειας, στην μισή βδομάδα πάνω γυρνούσε πίσω με ακόμα μεγαλύτερο τουπέ.

Από τότε λοιπόν που την "εξυπηρέτησα" δεν με έχει αφήσει σε ησυχία. Εκτός από το γλοιώδες καλόπιασμα που εμένα μου γυρνάει τα άντερα μέσα-έξω, χθες και σήμερα έκανε κάτι πολύ ακραίο. Εχθές ήμουν σε ένα χωριό που έχει περιφεριακό ιατρείο, και αυτή κάπως έμαθε ότι ήμουν εκεί, πήρε τηλέφωνο, μίλησε με την νοσηλεύτρια, την ανάγκασε να με δώσει στο τηλ, και μου είπε ότι έχει φέρει το λάπτοπ της μαζί και θέλει τα ίδια που της έδειξα στον υπολογιστή της δουλειάς να της τα κάνω και στο λάπτοπ γιατί η ίδια δεν μπορεί. Όταν της εξήγησα πολύ ευγενικά ότι θα τελειώσω αργά και είμαι σε ένα χωριό 20' απόσταση με το αυτοκίνητο (που δεν οδηγάω), είπε να περάσει η ίδια από το ιατρείο για να το κάνω επιτόπου! (Μιλάμε κατά τις 12 -περίπατο το ωράριο 7-3 που λέγαμε). Πάλι της εξήγησα πολύ ευγενικά ότι γίνεται προσκύνημα από κόσμο και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο, και είπε ΟΚ, θα το κάνουμε άλλη στιγμή που θα είμαι στο κέντρο υγείας. (Εννοείται δεν έδωσα κάποια καταφατική απάντηση σε αυτό). Σήμερα ήμουν στο κέντρο υγείας με την διατροφολόγο γιατί έχουμε να κάνουμε μία τελική εργασία με ερωτηματολόγια από υπέρβαρα ή παχύσαρκα άτομα, και μπήκε μέσα χωρίς να χτυπήσει, με χαιρέτησε και με ρώτησε αν έχω χρόνο να την βοηθήσω (με ασθενή μέσα!). Για να φύγει έπρεπε και εγώ και η διαιτολόγος να της εξηγήσουμε τα αυτονόητα, και πάλι όταν τελείωσα την έκανα σκαστή για να μην με δει, αν και σίγουρα θα είχε φύγει πολύ νωρίτερα από την ώρα που σχόλασα. Μετά έμαθα ότι πήγε και άνοιξε μία μία όλες τις πόρτες των ιατρείων για να δει αν είμαι μέσα.

Ευτυχώς σε 10 μέρες τελειώνω με το κέντρο υγείας, αλλά και πάλι μου 'χει χαλάσει την διάθεση η όλη φάση με αυτήν. Δεν είμαι άνθρωπος που θα κάτσει να μαλώσει με άλλον επειδή είναι μαλάκας και δεν καταλαβαίνει τα αυτονόητα, αλλά αν συνεχίσει η κατάσταση έτσι, θα αναγκαστώ να το κάνω. Όχι βέβαια ότι θα ιδρώσει το αυτί της αλλά τουλάχιστον θα καταλάβει ότι δεν είμαι το πουτανάκι της. Ευτυχώς και οι άλλοι έχουν καταλάβει τι φρούτο είναι και υπάρχει μια σχετική αλληλο-υποστήριξη.

Ουφ τα έγραψα και ηρέμησα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Βασικά Ερινύς δεν νομίζω ότι θέλει να σε έχει σαν το πουτανάκι της αλλά είναι γενικά άσχετη, σε έχει βγει καλή κοπέλα, είναι και λίγο αγενής και όλα αυτά μαζί ενώνονται σε αυτή τη συμπεριφορά. Τι να πω υπομονή να φύγεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Nah, είμαστε 5 άτομα εκεί και όλα την έχουμε βοηθήσει λίγο πολύ με την ασχετοσύνη που την δέρνει και όλοι είμαστε ευγενέστατοι, αλλά γαμώ το κάρμα μου, μόνο εμένα έχει σκυλιάσει να ψάχνει. Οπότε το λες λίγο bad luck :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Ανήκει στην κατηγορία των ανθρώπων που μονίμως και διαρκώς ζητάνε πράγματα από τους άλλους λες και είναι ανίκανοι. Πως τους απεχθάνομαι τέτοιους ανθρώπους...:/:
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, για να μην κάνεις καυγάδες και χαλάσει ακόμα περισσότερο η διάθεσή σου, είναι να της βάλεις πάγο. Δηλαδή θα της απαντάς ευγενικά αλλά παγωμένα πως δεν μπορείς, για οτιδήποτε κι αν σου ζητήσει, ακόμα και το πιο απλό. Και φυσικά θα αποφεύγεις να της μιλάς στο τηλέφωνο αν σε ξαναβρεί κάπου.
Καλό σου κουράγιο και εύχομαι σύντομα η διάθεσή σου να επιστρέψει για να ευχαριστηθείς το υπόλοιπο που σου μένει εκεί.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
το χειρότερο είναι πως έχουν το θράσος να το κάνουν μπροστά σε ασθενείς δηλαδή δεν υπάρχει ίχνος ντροπής. Προσωπικά δε ξέρω τι γνώμη θα σχημάτιζα αν με εξέταζε κάποιος και μπούκαρε εκείνη τη στιγμή κάποιος στο άκυρο να τον πάρει να του κάνει εξυπηρέτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι ωραια... Γραψτε κι αλλα για τα δημοσια νοσοκομεια να ξενερωνω πιο πολυ...
Πειτε μου που ειναι καλα κ νορμαλ οι ανθρωποι να απευθυνομαι εκει..
Αντι να δουλευουν, καθονται κι ασχολουνται με τα δικα τους. Δε θα ξεχασω προσφατως σε μια υπηρεσια που μου εδειξαν που ειναι οι σφραγιδες να τις βαλω εγω! Ιδεα δεν ειχα ουτε πως ουτε ποσες φορες! Και τα φτιαξα εγω τα χαρτια. Το διαννοειστε;

ΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΟΠΡΙΤΕΣ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φαίνεται πάντως πως αν είσαι ευγενικός και είσαι διατεθειμένος να βοηθήσεις τις περισσότερες φορές το εκμεταλλεύονται οπότε καλό είναι να ξεκαθαρίζεις με τυπικότητα και ψυχρότητα αρμοδιότητες και καθήκοντα όταν κρίνεις πως η κατάσταση πάει να ξεφύγει. Μια δόση bitchiness(γιατί πιθανότατα έτσι θα εκληφθεί από τον άλλο :wall:) σε αυτή τη περίπτωση λειτουργεί both αμυντικά και προληπτικά για παρόμοια περιστατικά στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top