Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,335 μέλη και 2,430,609 μηνύματα σε 75,876 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 322 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

Aeneas

Διάσημο Μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 823 μηνύματα.

O Aeneas απελπισμένος έγραψε: στις 21:23, 13-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Πώπω ναι. Kαι σαν το κλασσικό μπλε δεν υπάρχει.
Έχω ξεχάσει πώς ήταν τα χείλη μου πριν.
Ούτε για μήνα δε με φτάνει το ένα λιποζάν.
Θα μου μείνει η εξάρτηση στο τέλος, το πιστεύω!
Εγώ ήθελα ένα για μιάμιση εβδομάδα! Βέβαια δεν έπαιρνα το κλασικό, αλλά της APIVITA!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jomet

Νεοφερμένος

H jomet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H jomet έγραψε: στις 22:16, 13-04-12:

σ'ευχαριστω πολυ !!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sylliaki :)

Νεοφερμένος

H sylliaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H sylliaki :) έγραψε: στις 15:46, 19-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΡΙΑΝ
καλησπέρα! ειμαι καινουρια στην παρέα σας και χαιρομαι ιδιαιτερα που μπορω να συμμετεχω στη συζητηση για ενα τοσο ενδιαφερον θεμα.
Γεια...!!! είμαι καινούργια στην παρέα... με ενδιαφέρει πολύ το θέμα για την ακμή... θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου δώσεις πληροφορίες για την κυρια Σμαρώ..??
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 19-04-12 στις 16:32. Αιτία: Προσθήκη spoiler tag στην παράθεση,για ευκολότερο scrolling.Επίσης,δεν γράφουμε σε greeklish :)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,586 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 16:26, 19-04-12:

κυρια σμαρώ εσείς εδώ?

υγ. ok την ακμή την έχετε
με την παρακμή τι να κάνω?
συμβουλές σε pm please.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 19-04-12 στις 16:33. Αιτία: No greeklish parakalw :P
Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 191 μηνύματα.

O prwteas έγραψε: στις 07:19, 25-04-12:

Από τώρα παρακμή ρε φίλε;
Παρεμπιπτόντως, εμένα έχει πάνω από μήνα να εμφανιστεί σπυράκι. Η αγωγή με τα reducar εν τω μεταξύ συνεχίζεται αμείωτα. Πάμε γερά.
Παράθεση

djigndfsg

Νεοφερμένος

Ο djigndfsg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O djigndfsg έγραψε: στις 01:46, 09-05-12:

καλησπερα παιδια θα ηθελα μια απλη απαντηση αν γινετε....τι πρωτινεται για να φιγουν τα σκατοσπυρα απο το προσοπο..?? σορρυ που μιλαω ετσι αλλα μου εχουν σπασει τα νευρα...(σορρυ και για την ορθογραφια)
Παράθεση

Aeneas

Διάσημο Μέλος

O Aeneas απελπισμένος έγραψε: στις 08:11, 09-05-12:

Eπισκέψου ένα δερματολόγο. Είναι ο κατάλληλος.
Παράθεση

andreas1994

Νεοφερμένος

Ο andreas1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O andreas1994 έγραψε: στις 21:03, 22-05-12:

γεια σας παιδιά θα αναφέρω και εγώ το πρόβλημα μου με την ακμή...έχω ακμή 2 χρόνια..έχω χρησιμοποίηση χιλιάδες κρέμες αλλά τίποτα... άρχισα τα χάπια rotren (είναι ίδια με accutane) εδώ και δυόμιση μήνες..το πρόσωπο μου είναι γεμάτο κοκκινίλες και σπυράκια με πύο......δεν έχω αρκετή ξηρότητα στα χείλια όπως λένε αρκετοί (δεν ξέρω αν είναι επειδή παίρνω μόνο 20mg) η λιπαρότητα έχει υποχωρήσει αλλά η ψυχολογία μου είναι χάλια(αυτά τα χάπια μάλλον μου έχουν προκαλέσει κατάθλιψη) και το χειρότερο είναι περίοδος τελικών εξετάσεων και δεν συγκεντρώνομαι....στον γιατρό αυτόν που πήγαινα μου έσπαγε τα στίγματα και τα σπυράκια με ένα ειδικό μηχάνημα το οποίο ήταν παρά πολύ επώδυνο..θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας πάνω σε αυτό?? αν θα μου αφήσει σημάδια???

Και λόγω του ότι δεν βλέπω αποτέλεσμα αποφάσισα να επισκεφθώ και άλλους γιατρούς (συνολικά επισκέφθηκα 4) στο τελευταίο γιατρό που πήγα μου είπε να πάρω αντιβίωση... συγκεκριμένα να παίρνω 2 χάπια axetine(για 7 μέρες και μετά 1 κάθε μέρα), 1 χάπι medrol και μαζί με αυτά και 1 χάπι rotren ώστε να ηρεμήσει λίγο το πρόσωπο μου..
δεν ξέρω τι να κάνω να συνεχίσω την θεραπεία του πρώτου γιατρού η του δεύτερου ???
παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας...το καλοκαίρι πηγαίνω στρατό και θα ήθελα αυτό το καλοκαίρι το πρόσωπό μου να είναι βελτιωμένο.
Παράθεση

lordi13 (φίλιππος)

Δραστήριο Μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 208 μηνύματα.

O lordi13 έγραψε: στις 21:10, 22-05-12:

η θεραπεία με τα χάπια είναι πράγματι επώδυνη
κάποια στιγμή θα ξεραθούν και τα χείλη
τα σπυράκια όμως θα φύγουν
εγώ έπαιρνα τέτοια χάπια ( δεν θυμάμαι το όνομα)για 7 μήνες
τώρα δεν έχω παρα μονο 1-2 σπανια ...
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,250 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 22:44, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Conceicao
Λοιπον...παρ'ολο που διαβαζω αρκετο καιρο τα θεματα σας και τα βρισκω πολυ ενδιαφεροντα θα ηθελα να θεσω και εγω τις αποριες μου σχετικα με το προβλημα ολων των εφηβων...την ακμη...Εγω προσωπικα εχω κοντα 5 χρονια ακμη και θα ηθελα να ακουσω τροπους αντιμετοπισης αλλα και διαφορα τρικ που ισως βοηθησουν....Εαν ειχατε ακμη,ποσα χρονια κρατησε και πως μπηκε ενα τελος σε αυτο το θεμα....Ευχαριστω και σορρυ αν υπαρχει και αλλο παρομοιο θεμα....
1) ΔΕΝ ακουμπαμε τα σπυρακια και ΟΥΤΕ τα σπαμε (μπορει να μολυνθουν και το μονο που καταφερνουμε ειναι μια τρυπα στο νερο )
2)Παιρνεις καποιο τζελ καθαρισμου προσωπου για να πλενεσαι (υπαρχουν σε αφθονια στο εμποριο) και μπορεις να βρεις και καποια κρεμα για την ακμη να χρησιμοποιησεις η καλεντουλα και το αιθεριο ελαιο Tea Tree Oil ειναι τα καλυτερα
3) Αν δεις οτι το προβλημα επιμενει ζητα τη συμβουλη καποιου δερματολογου
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε: στις 14:51, 31-05-12:

Εγώ πήρα την Effaclar για καθαρισμό προσώπου και μπορώ να πω ότι κάνει πολύ καλή δουλειά. Την έχει δοκιμάσει κανείς άλλος;
Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

O prwteas έγραψε: στις 08:19, 02-08-12:

Μετά από 4μηνη θεραπεία με τα χάπια Reducar όλα δείχνουν ότι αποχαιρέτησα την ακμή οριστικά. Όχι όμως και χωρίς να μου αφήσει πίσω της κόκκινα σημάδια σαν ενθύμια. Κι επειδή το προηγούμενο πήλινγκ πήγε χαμένο, διότι ακόμα κι αν ξεθώριασε τα υπάρχοντα σημάδια τα αποτελέσματά του επικαλύφθηκαν από καινούρια, σε μια δεύτερη ευκαιρία πάμε δυναμικά φέτος για επαναληπτικό. Είμαι αρκετά περήφανος κι ευχαριστημένος, περισσότερο από τότε που είχα πρωτογράψει σε αυτό το νήμα.
Παράθεση

Hlianna

Δραστήριο Μέλος

H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε: στις 09:24, 02-08-12:

συγχαρητηρια!!
καταλαβαινω ακριβως πως αισθανεσαι!!αλλος ανθρωπος!!
κι εγω τα reducar επαιρνα..

ευχομαι ολα να πανε καλα και με το peeling και να φυγουν μια και καλη τα σημαδια
Παράθεση

Aeneas

Διάσημο Μέλος

O Aeneas απελπισμένος έγραψε: στις 13:59, 02-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από prwteas
Μετά από 4μηνη θεραπεία με τα χάπια Reducar όλα δείχνουν ότι αποχαιρέτησα την ακμή οριστικά. Όχι όμως και χωρίς να μου αφήσει πίσω της κόκκινα σημάδια σαν ενθύμια. Κι επειδή το προηγούμενο πήλινγκ πήγε χαμένο, διότι ακόμα κι αν ξεθώριασε τα υπάρχοντα σημάδια τα αποτελέσματά του επικαλύφθηκαν από καινούρια, σε μια δεύτερη ευκαιρία πάμε δυναμικά φέτος για επαναληπτικό. Είμαι αρκετά περήφανος κι ευχαριστημένος, περισσότερο από τότε που είχα πρωτογράψει σε αυτό το νήμα.
Tι κάνει το peeling?
Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

O prwteas έγραψε: στις 14:11, 02-08-12:

Google it.
Παράθεση

kastanaki

Νεοφερμένος

H kastanaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H kastanaki έγραψε: στις 23:45, 19-08-12:

Παιδιά,η γνώμη μου είναι ότι τα φάρμακα για την ακμή και γενικότερα είναι ό,τι χειρότερο!δημιουργούν παρενέργειες και είναι πιθανό μετά από κάποιο χρονικό διάστημα η ακμή να επανέλθει.Δε λύνουν το πρόβλημα και δημιουργούν περισσότερα.Εγώ θα καταθέσω τη δική μου εμπειρία:δεν είχα πρόβλημα ακμής στην εφηβεία, όμως μετά τα 19,άρχισα να βγάζω μεγάλα εσωτερικά σπυριά στο μέτωπο και το πηγούνι, τα οποία εκτός του ότι ήταν ιδιαίτερα αντιαισθητικά (σαν καρούμπαλα), πονούσαν υπερβολικά και έκαναν μέερες,να μην πω μηνες για να φύγουν!Φυσικά,μέχρι να φύγουν αυτά, έβγαιναν στο μεταξύ άλλα.Είχα απελπιστεί,γιατί είχα φτάσει 29 ετών και δεν σταματούσαν να βγαίνουν!Αρκετά από αυτά, μου είχαν αφήσει και σημάδια.Δοκίμαζα διάφορες κρέμες,ποτέ χημικές,πάντα προτιμώ τα φυσικά προϊόντα,αλλά τίποτα.Επισκέφθηκα δερματολόγους,οι οποίοι σύστηναν αλοιφές ισχυρές με κορτιζόνες κλπ.Φυσικά και δε βρήκα λύση ούτε από αυτούς. Πώς έχω ξεπεράσει το πρόβλημά μου εδώ και 2 μήνες:
Πίνω χυμό Αλόης (για εσωτερική θεραπεία) καθημερινά.Πλένω το προσωπό μου με microsilv και χρησιμοποιώ την κρέμα dermaintense και την πρόπολη για εξωτερική χρήση στο πρόσωπό μου.Πλέον,σταμάτησαν να βγαίνουν τα αναθεματισμένα και το πρόσωπό μου έχει καθαρίσει.
Aυτά.Προτιμάτε φυσικά προϊόντα και χωρίς parabens!σημαντικό!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

23mpoumpou

Νεοφερμένος

H 23mpoumpou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H 23mpoumpou έγραψε: στις 09:58, 12-09-12:

Γεια σας
είμαι 24 χρόνων εδώ και 3 εβδομάδες άρχισα την θεραπεία με τα χάπια accutan για την ακμή απλά έχω κόκκινα σημάδια και η δερματολόγος μου έδωσε αυτή την θεραπεία για 6 μήνες και παράλληλα θα κάνω και εξετάσεις αίματος κάθε 2 μήνες...πάντως κοντεύω μηνα και δεν έχω ούτε παρενέργειες ούτε τόσο πολύ ξηροδερμία και τα χείλη μου απλά είναι λιγάκι σκασμένα βάζω λιποζάν και ενυδατική αλλά γενικώς δεν έχω πρόβλημα μήπως είναι νωρίς δεν ξέρω....μπορεί να μου πει κάποια αυτά τα συμπτώματα k η παρενέργειες που διαβάζω εδώ και έχω τρομάξει από ποτε αρχίζουν;;;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 12-09-12 στις 10:02. Αιτία: Μετατροπή greeklish
Παράθεση

23mpoumpou

Νεοφερμένος

H 23mpoumpou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H 23mpoumpou έγραψε: στις 14:12, 12-09-12:

Γεια σας
Είμαι 24 χρόνων εδώ και 3 εβδομάδες άρχισα την θεραπεία με τα χάπια accuran τον 20mg για την ακμή επειδή έχω κόκκινα σημάδια και η δερματολόγος μου έδωσε αυτήν την θεραπεία για 6 μήνες παράλληλα θα κάνω και εξετάσεις αίματος κάθε 2 μήνες. Κοντεύω μήνα και δεν έχω ούτε παρενέργειες ούτε ξηροδερμία απλά τα χείλι μου είναι λιγάκι σκασμένα βάζω ενυδατική και λιποζάν αλλά γενικός δεν έχω πρόβλημα μήπως είναι νωρίς δεν ξέρω.. μπορεί να μου πει κάποια αυτά τα συμπτώματα και η παρενέργειες που διαβάζω εδώ και έχω τρομάξει από πότε αρχίζουν….???
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,099 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε: στις 00:08, 13-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από 23mpoumpou
Γεια σας
Είμαι 24 χρόνων εδώ και 3 εβδομάδες άρχισα την θεραπεία με τα χάπια accuran τον 20mg για την ακμή επειδή έχω κόκκινα σημάδια και η δερματολόγος μου έδωσε αυτήν την θεραπεία για 6 μήνες παράλληλα θα κάνω και εξετάσεις αίματος κάθε 2 μήνες. Κοντεύω μήνα και δεν έχω ούτε παρενέργειες ούτε ξηροδερμία απλά τα χείλι μου είναι λιγάκι σκασμένα βάζω ενυδατική και λιποζάν αλλά γενικός δεν έχω πρόβλημα μήπως είναι νωρίς δεν ξέρω.. μπορεί να μου πει κάποια αυτά τα συμπτώματα και η παρενέργειες που διαβάζω εδώ και έχω τρομάξει από πότε αρχίζουν….???
δεν ειναι απαραιτητο ολες οι αναγραφομενες παρενεργειες να σου συμβουν. και ακολουθεις τη θεραπεια μονο εναν μηνα. το φαρμακο λειτουργει διαφορετικα σε καθε οργανισμο. cheer up (φαινεσαι καπως αγχωμενη)
Παράθεση

Νηρηίς

Διακεκριμένο μέλος

H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,053 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε: στις 01:00, 13-09-12:

Πάντως εγώ που ακολουθούσα μια θεραπεία είχαν σκάσει τα χείλη μου και εγώ τα πείραζα και μάτωναν, κακή συνήθεια, χάλια είχαν γίνει. Επίσης ξεφλούδιζα στο δέρμα. Μόλις τελειώσεις την θεραπεία, όλα θα επανέλθουν στο φυσιολογικό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος