• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

"Φούντωμα" / κοκκίνισμα προσώπου / αυτιών

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Μια λίγο σύντομη ερώτηση. :)

Τι είναι και που οφείλεται το κοκκίνισμα του δέρματος (προσώπου ή αυτιών κι ενίοτε και των χεριών στη παλάμη) ;
Το παθαίνουν μερικοί άνθρωποι, πχ όταν έχει κρύο αλλά νομίζω εμένα μπορεί να μου συμβεί και το καλοκαίρι. Είναι μια κατάσταση που νιώθεις ότι έχεις φουντώσει και το δέρμα είναι λίγο ζεστό και έντονα κόκκινο.

Το θέμα είναι ότι δεν συμβαίνει πάντα όταν πχ έχει κρύο, οπότε απορώ σε τι μπορεί να οφείλεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Οι πρώτες αιτίες που μου έρχονται στο νου, είναι αλλεργία ή κάποια ορμονική διαταραχή.

Αν εξακολουθήσουν αυτά τα συμπτώματα να υφίστανται σε βαθμό που επηρεάζουν τις καθημερινές σου δραστηριότητες, θα ήταν σκόπιμο να επισκεφτείς κάποιο γατρό, προκειμένου να έχεις μια σωστή και υπεύθυνη διάγνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αναφέρεσαι σε κοκκίνισμα στο πρόσωπο και στη περιοχή του λαιμού κτλ κτλ;
Έχει το αγόρι μου το ίδιο πρόβλημα, το έχει ψάξει πάρα πολύ, εξετάσεις, αλλεργίες κτλ κτλ και οι γιατροί κατέληξαν ότι προκαλείται από την ζέστη (πχ. ήλιο ή πολύ ζεστό δωμάτιο το χειμώνα) , τα σκούρα ρούχα/υφάσματα(πλεκτά/συνθετικά) που απορροφούν πολύ τη θερμότητα και όταν οδηγεί και πέφτει ο ήλιος κατάματα, οποιαδήποτε εποχή, κοκκινίζει στιγμιαία λόγω ευαίσθητης επιδερμίδας.

Άλλο ενδεχόμενο είναι το ψυχολογικό, άμα αγχώνεται ή άμα νευριάζει παθαίνει πάλι το ίδιο. Η τελευταία γιατρός πέρυσι του είχε πει απλά να χαλαρώσει, οπότε αν δε παίζει αλλεργία, είναι ψυχολογικό ή απλά πολύ ευαίσθητη επιδερμίδα που ερεθίζεται από το οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Συνήθως κοκκινίζω στο πρόσωπο (πχ μύτη) και πολλές φορές και στα αυτιά.

Βασικά το παθαίνω το χειμώνα όταν είμαι στο δωμάτιο χωρίς θέρμανση. Δε νομίζω να είναι θέμα έλλειψης οξυγόνου καθώς έχω είτε ανοιχτό το παντζούρι αν είναι μέρα ή κλειστό το παντζούρι αν είναι νύχτα και μπαίνει αέρας από τις γρίλιες. Απλά το παθαίνω κάθε χρόνο και αναρωτιέμαι τι είναι.
Μπορεί να το πάθω και εκτός σπιτιού, τους χειμερινούς μήνες, αλλά δεν συμβαίνει πάντα και αναρωτιέμαι ποιες μπορεί να είναι οι αιτίες.

ΥΓ: Δεν πίνω alcohol και δεν έχω - απ' όσο ξέρω - θέματα με την πίεσή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top