Αυστηρότεροι έλεγχοι σε Γερμανία για αφίξεις πτήσεων από Ελλάδα

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Μετά τη Γερμανία και η Γαλλία αυξάνει τους ελέγχους σε έλληνες ταξιδιώτες. Η Ελλάδα ως απάντηση στέλνει αστυνομικούς για να ελέγξει του Γερμανούς επισκέκπτες μας.

Κατά τη γνώμη η Γερμανία/Γαλλία έχουν απόλυτο δίκαιο γι αυτή τη στάση. Επίμένουμε να έχουμε ακόμα ταυτότητες χωρίς τσιπάκι μέσα. ΕΦόσον πιάνουν συνεχώς άτομα με πλαστές ελληνικές ταυτότητες δεν υπάρχει άλλη επιλογή.


Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι οτι αν είναι να πιαστεί ένας τρομοκράτης και να γλιτώσουν οι ζωές ανθρώπων δεν θα είχα πρόβλημα να με ελέγχουν λίγο παραπάνω και για παραπάνω χρόνο. Δε θεωρώ οτι ο έλεγχος για την ασφάλεια των αθώων με κάνει πολίτη δεύτερης κατηγορίας ή οτιδήποτε τέτοιο. Δεν έχω τέτοιες ευθιξίες. Whatever it takes για να πιαστούν παράνομοι και να σωθούν ζωές. Δε με κάνει να νιώθω λιγότερο Ευρωπαία, μόνο περισσότερο ασφαλής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
εγω παντα ταξιδευω με διαβατηριο γιατι η ταυτοτητα οχι μονο ειναι αθλια, αλλα ειναι γραμμενη και με το χερι! Ποιος θα την παρει στα σοβαρα?! Ντρεπεσαι να κυκλοφορεις με αυτο το πραγμα. Ασε που δεν χωραει και στο πορτοφολι. Καλα μας κανουν. Ελπιζω μετα την Γερμανια και την Γαλλια να ακολουθησουν και αλλες χωρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Επί Σαμαρά θέλανε να αλλάξουν τις ταυτότητες, δεν το έκαναν όμως γιατί ήταν ακριβές. 1,4 δις έχουμε να δώσουμε όμως, ταυτότητες άστες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι οτι αν είναι να πιαστεί ένας τρομοκράτης και να γλιτώσουν οι ζωές ανθρώπων δεν θα είχα πρόβλημα να με ελέγχουν λίγο παραπάνω και για παραπάνω χρόνο. Δε θεωρώ οτι ο έλεγχος για την ασφάλεια των αθώων με κάνει πολίτη δεύτερης κατηγορίας ή οτιδήποτε τέτοιο. Δεν έχω τέτοιες ευθιξίες. Whatever it takes για να πιαστούν παράνομοι και να σωθούν ζωές. Δε με κάνει να νιώθω λιγότερο Ευρωπαία, μόνο περισσότερο ασφαλής.
Μπράβο. Αυτό ακριβώς. Αρχίζουν όλα τα blogs και βρίζουν την Γερμανία για την αντιμετώπιση της προς τους Έλληνες πολίτες και κανείς δεν ασχολείται με τους 1000 με πλαστά στοιχεία που ταξιδέψανε μαζί μας.


εγω παντα ταξιδευω με διαβατηριο γιατι η ταυτοτητα οχι μονο ειναι αθλια, αλλα ειναι γραμμενη και με το χερι! Ποιος θα την παρει στα σοβαρα?! Ντρεπεσαι να κυκλοφορεις με αυτο το πραγμα. Ασε που δεν χωραει και στο πορτοφολι. Καλα μας κανουν. Ελπιζω μετα την Γερμανια και την Γαλλια να ακολουθησουν και αλλες χωρες.
Και εγώ χειρόγραφη έχω γιατί βαριέμαι να βγάλω διαβατήριο. Κάθε φορά που τη δείχνω σε ξένο αεροδρόμιο την κοιτάζουν βάζουν μεγευθυντικό φακό και βλεπω όλους τους άλλους με τα τσιπακια που περνάνε έτσι.

Με διαβατήριο η κατάσταση είναι πιο καλή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ακόμα και οι Βούλγαροι γελάνε με τις ταυτότητες μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μπράβο. Αυτό ακριβώς. Αρχίζουν όλα τα blogs και βρίζουν την Γερμανία για την αντιμετώπιση της προς τους Έλληνες πολίτες και κανείς δεν ασχολείται με τους 1000 με πλαστά στοιχεία που ταξιδέψανε μαζί μας.



Και εγώ χειρόγραφη έχω γιατί βαριέμαι να βγάλω διαβατήριο. Κάθε φορά που τη δείχνω σε ξένο αεροδρόμιο την κοιτάζουν βάζουν μεγευθυντικό φακό και βλεπω όλους τους άλλους με τα τσιπακια που περνάνε έτσι.

Με διαβατήριο η κατάσταση είναι πιο καλή;

Σε αεροπορικο φορουμ εγραψαν οτι στο αεροδρομιο Τεγκελ του Βερολινου οσοι ειχαν διαβατηρια τα περασαν απο αυτοματο μηχανημα και η ολη ταλαιπωρια διηρκησε ~10λ

Επί Σαμαρά θέλανε να αλλάξουν τις ταυτότητες, δεν το έκαναν όμως γιατί ήταν ακριβές. 1,4 δις έχουμε να δώσουμε όμως, ταυτότητες άστες!

Το κοστος για τις ταυτοτητες ειναι κατω απο €100,000,000. Το πιο ευκολο θα ηταν να γινει προαιρετικη η αντικατασταση των παλαιων, να εκδιδονται οι νεες στην καινουρια μορφη και οποιος επιθυμει νεου τυπου, ή αντικατασταση λογω φθορας/απωλειας, να πληρωνει ενα ποσο της ταξεως των €10 που ουτως ή αλλως το πληρωνεις και σημερα αμα τη χασεις. Σιγα τα αυγα, δε θα πεινασει ο λαος να δωσει ενα 10αρικο.

Ακόμα και οι Βούλγαροι γελάνε με μας

Properly edited
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ε λογικο δεν είναι.Τι νομίζατε ότι η Γερμανια και η Γαλλία είναι ξέφρενο αμπέλι όπως η Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ε λογικο δεν είναι.Τι νομίζατε ότι η Γερμανια και η Γαλλία είναι ξέφρενο αμπέλι όπως η Ελλάδα;

Χωρίς φρένα;:crazy:

Να πούμε επίσης οτι αυτό ισχύει για οποιονδήποτε ταξιδεύει από Ελλάδα προς Γερμανία, όχι μόνο Έλληνες. Ακόμα και Γερμανούς ψάχνουν που έρχονται από Ελλάδα. Μην τα παίρνουμε ως Ελληνάρες όλα προσωπικά!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Αυτο λέω και εγώ!

Το ξέφρενο το είπα γιατί οι μετανάστες που μπαίνουν χωρίς άδεια δεν έχουν τελειωμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αυτο λέω και εγώ!

Το ξέφρενο το είπα γιατί οι μετανάστες που μπαίνουν χωρίς άδεια δεν έχουν τελειωμό

"Ξέφραγο αμπέλι" είναι η φράση. Έχεις autocorrect στο κινητό σου; :P

Κατάλαβα τι εννοείς. Βέβαια στα αεροδρόμιά μας κι εμείς κάνουμε ελέγχους. Αυτοί που μπαίνουν χωρίς άδεια είναι εκ θαλάσσης ή από ξηράς ενίοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Το ξέρω ότι είναι ξέφραγο!

Εννοείται ότι έρχονται από θαλάσσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Και εγώ χειρόγραφη έχω γιατί βαριέμαι να βγάλω διαβατήριο. Κάθε φορά που τη δείχνω σε ξένο αεροδρόμιο την κοιτάζουν βάζουν μεγευθυντικό φακό και βλεπω όλους τους άλλους με τα τσιπακια που περνάνε έτσι.

Με διαβατήριο η κατάσταση είναι πιο καλή;
Δεν μου εχουν κανει μεχρι στιγμης εξονυχιστικο ελεγχο σε πτησεις εντος ΕΕ. Στον ελεγχο επιβιβασης το βλεπουν για 1 δευτερολεπτο και φευγω. Οταν ερχομαι απο τριτη χωρα περναω passport control και τοτε με ρωτανε για τον λογο του ταξιδιου και ποσο καιρο σκοπευω να μεινω και ποιος ειναι ο τελικος προορισμος μου (σε περιπτωση που εισελθω με μη ευρωπαικο διαβατηριο). Μονο μια φορα με εκραξαν στην Γερμανια και δεν εβαλαν σφραγιδα επειδη μπηκα στην ΕΕ με μη ευρωπαικο διαβατηριο και εκατσα 1 χρονο. Μου ειπαν οτι οταν μπαινω στην ΕΕ πρεπει να δειχνω ευρωπαικο διαβατηριο και οταν βγαινω να χρησιμοποιω το αλλο. Λογικο. Δικο μου το σφαλμα.

Οι ελεγχοι στην Ελλαδα ειναι σχεδον ανυπαρκτοι. Ουτε καν τι κουβαλας μαζι σου δεν ελεγχουν καλα. Σε πτησεις για ΕΕ ο ελεγχος ειναι σχεδον ανυπαρκτος. Οχι μονο διαβατηριων αλλα και σωματικος/χειραποσκευων. Δεν απορω που στις πυλες αφιξεων σε ευρωπαικα αεροδρομια απο πτησεις προερχομενες απο Ελλαδα, εχουν αστυνομικους με αυτοματα να κανουν ελεγχους διαβατηριων. Σε αφιξεις απο αλλες χωρες δεν παρατηρεις κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Και το καλοκαιρι παντως, παλι στο Τεγκελ, που υπαρχει "στενη" εξοδος απο την παραλαβη των αποσκευων υπηρχε αστυνομια. Δεν εκαναν συστηματικο ελεγχο αλλα ηθελαν να τους δειξεις εστω τυπικα το εγγραφο σου. Εγω ειχα διαβατηριο, το εδειξα απ'εξω και μου κανανε νοημα να περασω.

Σε οσους ειχαν ομως διαβατηρια απο τριτες χωρες ηταν πιο σχολαστικοι. Για παραδειγμα ενα ζευγαρι που ταξιδευε μαζι μου, με διαβατηρια Αραβικης χωρας αλλα φατσικα τους ελεγες και Ευρωπαιους, ακριβα ρουχα, ευρωπαϊκο στυλ, οχι μαντηλες και ριχταρια κλπ, τους πηρανε στην ακρη και αρχισαν να τους ρωτανε ερωτησεις για το σκοπο την επισκεψης τους στη Γερμανια.

Στο Βενιζελος υπηρχε αστυνομικος στην πυλη και τσεκαρε εγγραφα. Γενικα το μεγαλυτερο προβλημα εντοπιζεται σε περιφερειακα αεροδρομια που ο ελεγχος ειναι τουλαχιστον ανεπαρκης. Δεν ειναι τυχαιο ποσες φορες βγαινουν ειδησεις οτι κοσμος προσπαθει να περασει παρανομα σε επαρχιακο αεροδρομιο. Το χειμωνα που πτησεις για το εξωτερικο ειναι κατα 95% απο Αθηνα, η κατασταση ειναι πιο ελεγχομενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top