Σχετικά με την εκπαίδευση ενός σκύλου

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Ναι ναι ειμαι περιφανος για τον σκυλομπα μου που μεγαλωνει και γινεται τοσο μεγαλος που σε λιγο θα πρεπει να καλεσουμε την πολεοδομια για να μπει στο σχεδιο πολης.

Αλλα συγνωμη τωρα δεν ειναι φακινγκ αντοραμπλ?

Εδω ειναι περιπου τεσσαρων μηνων στα 12 κιλα:
14uxi4x.jpg

Και εδω περιπου 6 μηνων στα 22 κιλα that is σε δυο μηνες διπλασιε το βαρος του. Μαλλον θα τρωει τα ποδια μου στα κρυφα.
img0070rz1.jpg
img0069lj2.jpg

Εχει ασχοληθει κανενας σας με σκυλια? Εχω κανα δυο αποριες.

Γενικος ακουει, δηλαδη το κατσε, μεινε, ελα εδω, μη, αστο τα εχει. Δυστοιχως τα εχει μονο οταν δεν υπαρχουν πολλα distractions γυρω γυρω. Πχ αν δει αλλο σκυλι, η αν μυριζει κατι πολυ ενδιαφερων δεν ακουει. Πως διαολο φτιαχνει αυτο επιτελους? Που να τον εκπαιδευω και πως να τραβαω τη προσοχη του?

Και δευτερον το να περπαταει πισω απο το αριστερο μου ποδι αποδηκνιεται εξαιρετικα δυσκολο. Δεν τραβαει το λουρι του, αλλα δεν ξερω πως να τον μαθω να μην περπαταει μπροστα μου $%@#$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καταρχην δεν πιανει τον γυμνασμενο, 65 κιλο, 4 χρονο Κρονο μου! Αλλα εχει πολυ ωραια ματια ο σκυλομπας σου (αυτο ειναι το ονομα του; )

Οσο για τις αποριες. Εγω τον εκπαιδευα στην ταφρο... Ειναι μια περιοχη γυρο απο το καστρο τις παλιας πολης, εχει χορταρακι και τα σχετικα (τουριστικι ατρακτιον βασικα), φαντασουτο λιγο σαν εξοχη, και στην αυλη μου, παντα χωρις λουρι. Οσο μεγαλωνε τοσο εφτιαχνε οσον αφορα την υπακωει οταν υπαρχουν διαφορα πραγματα τριγυρο. Σχετικα γρηγορα εμαθε να μην δινει σημασια σε αλλα σκυλια, στις γατες φερμαρει αλλα με ακουει οταν του λεω να αδιαφορισει και τον τραβαω λιγο απο το λουρι, αλλα αυτο μαλλον ειναι θεμα χαρακτιρα του σκυλου (απο οσο ξερω ολα τα ροτβαΐλερ τα εχουν λιγο γραμενα τα αλλα σκυλια). Στις μυρωδιες συνιθος απλα των αφηνω μεχρι να χασει το ενδιαφερων του, αλλα με λιγο πιο αυστιρο τονο συνιθος ακουει. Το προβλημα ειναι στους ανθρωπους, οχι τους αγνωστους (αυτους τους εχει γραμενους) αλλα αν ερθουν σπιτι η κοπελα μου, η ο παπους μου πχ πολυ δυσκολα ακουει, μεχρι και σημερα. Ειναι κατι για το οπιο δεν εχω βρει το κλειδι ακομα...

Για το περπατιμα, μην του αφηνεις περιθωριο, δεινε του οσο ακριβος λουρι χρειαζετε για να περπαταει ακριβος διπλα στο ποδι σου, ο δικο μου ετσι εμαθε, και ακομα και χωρις λουρι να τον παω βολτα περπαταει ακριβος διπλα μου, εκτος απο τις περιοχες που ξερει οτι ειναι "δικες του" (η ταφρος που λεγαμε) οπου τρεχει ελευθερα. Αν δεν μπορεις να τον κρατισεις δοκιμασε λουρι-πνηχτη, εκτος και αν ειναι ευαισθιτο σκυλι, η ξεροκεφαλο, μην παθει και τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Ναι ναι ειμαι περιφανος για τον σκυλομπα μου που μεγαλωνει και γινεται τοσο μεγαλος που σε λιγο θα πρεπει να καλεσουμε την πολεοδομια για να μπει στο σχεδιο πολης.

Αλλα συγνωμη τωρα δεν ειναι φακινγκ αντοραμπλ?

Εδω ειναι περιπου τεσσαρων μηνων στα 12 κιλα:
View attachment 3971

Και εδω περιπου 6 μηνων στα 22 κιλα that is σε δυο μηνες διπλασιε το βαρος του. Μαλλον θα τρωει τα ποδια μου στα κρυφα.
View attachment 3973
View attachment 3972

Εχει ασχοληθει κανενας σας με σκυλια? Εχω κανα δυο αποριες.

Γενικος ακουει, δηλαδη το κατσε, μεινε, ελα εδω, μη, αστο τα εχει. Δυστοιχως τα εχει μονο οταν δεν υπαρχουν πολλα distractions γυρω γυρω. Πχ αν δει αλλο σκυλι, η αν μυριζει κατι πολυ ενδιαφερων δεν ακουει. Πως διαολο φτιαχνει αυτο επιτελους? Που να τον εκπαιδευω και πως να τραβαω τη προσοχη του?

Και δευτερον το να περπαταει πισω απο το αριστερο μου ποδι αποδηκνιεται εξαιρετικα δυσκολο. Δεν τραβαει το λουρι του, αλλα δεν ξερω πως να τον μαθω να μην περπαταει μπροστα μου $%@#$

Ναι epote είναι πανέμορφο σκυλί.
Δεν γνωρίζω και πολλά απο εκπαίδευση, νομίζω όμως ότι όταν του μαθαίνεις κάτι, και το κάνει σωστά πρέπει να το επιβραβεύσεις με κάτι, π.χ με ενα μπισκότο, έτσι μαθαίνει ότι κάνει κατι καλό και αξίζει reward.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
νομίζω όμως ότι όταν του μαθαίνεις κάτι, και το κάνει σωστά πρέπει να το επιβραβεύσεις με κάτι, π.χ με ενα μπισκότο, έτσι μαθαίνει ότι κάνει κατι καλό και αξίζει reward.

Αυτο ενοειτε οτι το θεωρισα δεδομενο στο προΐγουμενο ποστ. Δεν χρειαζετε παντα να ειναι κατι φαγοσιμο, εξαρτατε απο τον σκυλο, του δικου μπου του εφταναν τα μπραβο και τα χαδια, του δικου σας αν δεν του φτανουν γλυκανε τον με κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Το σκυλί σου είναι μια γλύκα και πανέμορφο!!!!! :inlove: Και σιγά το κτήνος καλέ, αυτό είναι ένα ζουζούνι! :D

Εγώ έχω σκυλάκι αλλά δεν το έχω εκπαιδεύσει για να σε βοηθήσω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
εγώ παιδιά ένα μαδημένο καναρίνι έχω, οπότε δεν μπορώ να σας βοηθήσω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
επειδη το σκυλι σου ειναι μεγαλο θελει οπωσδηποτε εκπαιδευση γιατι τωρα μπορει οι ταρζανιες του να ειναι χαριτωμενες αργοτερα ομως θα ειναι προβλημα.πραγμα που σημαινει οτι θα σε βγαζει εκεινς βολτα αντι εσυ.θελει το λουρι ισα ισα ν του φτανει ωστε να περπεταει διπλα σου κι οχι εξω.και θελει φωνη για να μην ταραζεται οταν βλεπει αλλα σκυλια.ρωτα καλυτερα εναν ειδικο εκπαιδευτη ή τον γιατρο του για τα βασικα.και επειδη ειναι μεγαλο το κτηνος θελει και χωρο πολυ,που ελπιζω να εχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ έχω σκύλο 35 κιλών, οπότε τα 22 μου φαίνονται ..λίγα :P
Εκπαίδευση ειδική δεν της έκανα, ξέρω όμως πως όταν κάνει κάτι που δεν θέλω πρέπει να της τραβήξω την προσοχή με κάτι που κάνει φασαρία (πχ μια εφημερίδα που θα χτυπήσω στο τραπέζι - φοβούνται τους δυνατούς ήχους γενικά τα σκυλιά) και μετά να της δείξω τι θα έπρεπε να κάνει. Ενίοτε την αφήνω και τιμωρία μες στο σπίτι της για κάποια ώρα. Πάντα βέβαια μετά την φωνάζω και την χαιδεύω τρυφερά και έντονα να καταλάβει πως δεν έχω τίποτα μαζί της, απλά έκανε κάτι που δεν έπρεπε..
Βέβαια εμένα είναι 5μισι χρονών πια και δεν μπορεί να μάθει και πολλά. Κι ο μπαμπάς μου την είχε τρελά καλομαθημένη, οπότε μάλλον δεν σε βοηθάω και πολύ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
οχι οχι μου φαινετε δεν καταλαβατε τις ερωτησεις μου...

ειναι υπακουος, του εχω μαθει: ελα, κατσε-μηνε, αστο, μη αυτα ολα τα ακουει, ειδικα το κατσε-μηνε το ακουει ακομα και μεσα σε κοσμο η με αυτοκινητα γυρω γυρω.

ΔΕΝ τραβαει στη βολτα, αλλα εχει τη ταση να περπαταει μπροστα μου αν δεν τον τραβαω εγω πισω, το προβλημα με αυτο ειναι οτι αν εγω σταματησω δεν θα το καταλαβει για να κατσει διπλα μου πρεπει να τον φωναξω.

τεσπα ευχαριστω για τις απαντησεις.

επισις δεν χοροπηδαει πανω σε κοσμο, τουλαχιστον οχι σε οσους ξερει και μπαινουν στο σπιτι, ρισμενες φορες πηδαει αν του κανουν χαδια αγνωστοι.

ειναι καλος, απλα ηθελα κατι πιο τεχνικο.

πχ αυτο το να του δινω οσο λουρι χρειαζεται για να ειναι διπλα μου το δοκιμασα αλλα σε αυτον δεν πιανει, απλα τραβαει συνεχεια (ακομα και με τσοκερ).

επαναλαμβανω οτι δεν τραβαει, αν του αφηνω καπου 80 ποντους λουρι πηγαινει φυσιολογικα, μπορω να κουβαλαω πραγματα χωρις προβλημα πχ

επισις τρωει βλακειες απο κατω εκτος αν τον προσεχω ΣΥΝΕΧΕΙΑ πραγμα σχεδον αδυνατων. Ενω οταν του βαζω φαι στο μπολ του αν δεν του το δειξω με το χερι μου δεν το τρωει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Κατ'αρχήν όσο μεγάλη βλακεία και να κάνει δέν του βάζεις τις φωνές και σε καμία περίπτωση δεν σηκώνεις χέρι πάνω του γιατί έχασες το παιχνίδι.
Οι συμβουλές που πήρες απ'τους υπόλοιπους είναι πολύ σωστές απλά εγώ θέλω να συμπληρώσω ότι αν του μιλάς πολύ όσο είναι μικρό θα καταφέρει να συγκρατήσει περισσότερες λέξεις και το όριο των 200 που θέτουν μερικοί ίσως το ξεπεράσει.
Επίσης τις στιγμές που βγάζεις την οργή σου για άλλα πράγματα καλά είναι να μην είναι παρόν γιατί θα τον μπερδέψεις.
Από ενφάνιση πάντως σχίζει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
επισις τρωει βλακειες απο κατω εκτος αν τον προσεχω ΣΥΝΕΧΕΙΑ πραγμα σχεδον αδυνατων. Ενω οταν του βαζω φαι στο μπολ του αν δεν του το δειξω με το χερι μου δεν το τρωει
Αυτο ιδικα θελει εκπαιδευση στην αρνηση τροφης. Δεν ξερω αν μπορεις να το κανεις αποτελεσματικο μονος σου, και ακομα και αν το κανεις με εκπαιδευτη θα θελει συχνα να το επαναλαμβανεις. Εχει κατι συσκευες που μπορεις να βαλεις μεσα σε ενα μπιφτεκι πχ, να βαλεις καπιων γνωστο να του το δωσει, η να το αφησεις κατω χωρις να ειναι τριγυρο το σκυλη, και να τον αφησεις να το βρει και να το φαΐ, τοτε τον πιανει ενα μικρο ρευμα. Αντιστοιχα εχω ακουσει για διαφορα μπαχαρικα που μπορεις να βαλεις που το καινε το σκυλακι, αλλα νομιζω το ρευμα ειναι πιο ανωδινο απο την στιγμη που ειναι σχεδιασμενο για αυτων τον σκοπο και δεν ειναι υπερβολικο, ενω τωρα αν καει απο τα μπαχαρια το σκυλακι, αντε να συνελθει... Αλλα θελει συχνει επαναληψει για να τρωει μονο απο εσενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κατ' αρχήν να σου ζήσει, είναι κούκλος!

Λοιπόν, για το να έχεις την προσοχή του σκύλου σου, και κατ' επέκταση να σε σέβεται σε όποια κοινή σας δραστηριότητα, πρέπει να σε κοιτάει στα μάτια.

Υπάρχει λοιπόν μία άσκηση που μπορείτε να κάνετε, και καλό είναι να την κάνεις 3-5 φορές συνεχόμενα.

Έστω ότι τον λένε Μπάμπη. (:P)
Η άσκηση θα γίνεται σε κάποιο πάρκο, όπου θα πηγαίνεις για να του μάθεις το περπάτημα και ό,τι άλλο θέλεις. Καλό είναι να είναι ήρεμο το μέρος, ώστε να μην του αποσπάται η προσοχή.

Τα βήματα είναι
1. Λες το όνομά του
2. Μετακινείσαι απότομα σε άλλη κατεύθυνση/ απομακρύνεσαι
3. Σε ακολουθεί (ελπίζουμε)
4. Βγάζεις από κάπου από πάνω σου (πχ τσέπη, αλλά καλό είναι να μην ξέρει πού είναι) ένα μπισκότο σκύλου
5. Του το δίνεις.

Ο στόχος είναι με το που ακούει "Μπάμπη", να σε κοιτάει στα μάτια.
Έτσι, αφού σε ακολουθήσει, του δίνεις το μεζέ κρατώντας τον ανάμεσα στα μάτια σας, για να μάθει να κοιτάζει προς το πρόσωπό σου και να αποζητά οπτική επαφή.

Εάν δε σε ακολουθήσει, μπορείς να του δείξεις ότι έχεις ένα μεζέ, αφήνοντάς τον να μυρίσει την κλειστή παλάμη σου, και μετά επιμένοντας στην εντολή.

Κάπως παρόμοια μπορείς να του μάθεις το περπάτημα, εάν προπορεύεται, πρέπει να του επισημάνεις ότι είσαι το alpha dog με ήρεμο αλλά αυστηρό τρόπο. Μπορείς να σταματάς και να λες το όνομά του, εν ανάγκη σηκώνοντας το λουρί προς τα πάνω. Μετά δοκιμάζεις να περπατήσεις, ενδεχομένως κρατώντας το λουρί πιο κατακόρυφα, για να νιώθει το τράβηγμα, χωρίς όμως να πνίγεται. Βλέπεις ότι εάν έχει ταυτίσει το άκουσμα του ονόματός του με το να γυρίσει να σε κοιτάξει, θα είναι όλα πιο απλά. :)

Γενικά ο σκύλος σου είναι στην ιδανική ηλικία για εκπαίδευση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Ναι παιδια δεν θελω να φανω αχαριστος και ευχαριστω για ολες τις συμβουλες σας αλλα μου λετε πραγματα που ξερω:P

Προφανως με κοιταει οταν του λεω το ονομα του, επισις οταν περπαταμε καθε τοσο με κοιταει για να δει τι κανω.

Δεν θελω να μαθω τα βασικα του obedience training αυτα τα ξερω, θελω τις λεπτομεριες.

Πχ, οταν ειμαι στο παρκο και δεν εχει πραγματα να τον αποσπασουν περπαταει μια χαρα, ακουει μια χαρα κτλ. ΟΜΩΣ οταν ειμαστε σε κοσμο, εχει ενδιαφερουσες και καινουριες μυρωδιες κτλ τοτε αποσπατε και δεν ακουει. Αυτο που ρωταω ειναι πως μπορω σε ενα ελεγχομενο περιβαλων να προσθετω αυξανομενο επιπεδο distraction ωστε να μαθει κατω απο ολες τις συνθηκες.

Επισις το θεμα με το περπατημα, οκ, το λετε αλλα παιδια δεν ειναι τοσο απλο.

Οπως προειπα ο σκυλομπας περπαταει χωρις να τραβαει (for the most part) αλλα ΔΕΝ περπαταει πισω μου (εχει και αιμα χασκι το οποιο δεν βοηθαει καθολου). Ξερω οτι για να τον κανω να περπαταει πισω μου πρεπει να του συνδιασω μια λεξη (πχ κοντα) και οποτε με προσπερναει να αλαζω κατευθυνση, αλλα οποιος εχει δοκιαμσει να το κανει αυτο νομιζω πως ξερει οτι ειναι τρομερα κουραστικα μετα απο 7-8 αλαγες κατευθυνσης ζαλιζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πόσο καιρό τώρα τον εκπαιδεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Απο τοτε που τον μαζεψα δηλαδη ενα διμηνο.

Και τον λενε Αρη, η εναλακτικα "κτηνος". Αλλα οχι με την εννοια "κτηνος" = τεραστιος, δυνατος, επιθετικος. Με την κανονικη εννοια i.e. ζωντανο πλασμα, ζωων, βλαμενοπραγμα με ενα ματι αλλο χρωμα:D

ειναι αξιαγαπητος ο κιαρατας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Λογικά εσύ θα το ξέρεις ήδη, αλλα εγώ που δεν ξέρω από σκυλιά πολύ πρόσφατα άκουσα πρώτη φορα για το λεγόμενο "Clicker training" και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα μέθοδος που ξεφεύγει κάπως από τους παραδοσιακούς τρόπους. Σε ένα άλλο forum μάλιστα που ασχολείται με ζώα, διάβασα πριν από καμια βδομάδα μια κοπέλα που είναι εκπαιδεύτρια σκύλων να λέει για αυτό και το εκθείαζε πολύ. Απ'ότι διάβασα όμως απευθύνεται κυρίως σε κουταβάκια που προσαρμόζονται αμέσως, ενώ τα πιο μεγάλα σε ηλικία σκυλιά αργούν να καταλάβουν πώς λειτουργεί η μέθοδος. Πάντως δε χάνεις τίποτα να το ψάξεις το θέμα αν δεν το έχεις ήδη υπόψη σου, μπορεί να ταιριάξει στο χαρακτήρα του παίδαρου και να το διασκεδάστε και οι δυο σας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top