Επιστροφή στη δραχμή: υπέρ ή κατά;

Επιστροφή στη δραχμή: υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κατά

    Ψήφοι: 4 100.0%
  • Υπέρ υπό προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Προφανώς το ζευγάρι λίρα Αγγλίας/δολάριο ήταν τα πιο μεγάλα σε όγκο διαπραγμάτευσης στις χρηματιστηριακές αγορές συναλλάγματος.Αποτελεί δε ακόμα και σήμερα ένα απο τα πέντε παγκόσμια συναλλάγματα που έχει το ΔΝΤ στα ειδικά τραβηχτικά δικαιώματα.H Eλλάδα δεν διαθέτει καν χρυσό στα χρηματοκιβώτια της ώστε να τον χρησιμοποιήσει όταν ο πληθωρισμός χτυπήσει κόκκινο.Τα αποθεματικά σε χρυσό φυλάσσονται στα χρηματοκιβώτια της Τράπεζας της Αγγλίας απο το 1945.
Τhanks for the backup, mate. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

Πρίν ανοίξω το λινκ ήξερα οτι θα έχεις αυτό το βίντεο.Φαντάσου τι ζώα υπάρχουν στην ΕΡΤ που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την Ευρωπαϊκή Ένωση απο την Ευρωζώνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Nαι Πλούτων αλλά η λίρα Αγγλίας σε σχέση με τη δραχμούλα της Ελλάδας στις παγκόσμιες αγορές απλά δεν συγκρίνεται από άποψη αξίας!


Ακόμα χειρότερα για την Ελλάδα, αν μια ισχυρή οικονομία δεν αντέχει τα γερμανικά δεσμά φαντάσου τι συμβαίνει με την Ελληνική... Μην ανησυχείς όμως σταδιακά και άλλα κράτη "θα την κάνουν" και νομοτελειακά θα έρθει και η δική μας σειρά. Μέχρι τότε ... άσε να πάνε.


Πάντως μη νομίζεις ότι αυτή η παρένθεση του Ευρώ είναι η πρώτη στην σύγχρονη ιστορία μας είχαμε νομίσματα πολλά ... πχ


Κατοχικά Γερμανικά Μάρκα








Μεσσογειακή λιρέττα (Cassa Mediterranea di Credito) στα νησιά του Ιονίου την ιονική δραχμή





Βουλγαρικό χαρτονόμισμα. Κυκλοφορούσαν στη Β. Ελλάδα







Δηνάρια της Ελληνικής κοινότητας του Μπουλκές.







Ο Παπαδιαμάντης αναφέρει στα έργα του, τα νομίσματα κυκλοφορούσαν στα νησιά με τοπικές ανταλλαγές που έκαναν σαράφηδες (κατάκλεβαν φτωχούς ανθρώπους). πχ στο Χριστουγεννιάτικο διήγημά του "Ο Αμερικάνος" αλλά και σε άλλα (Τα έχω διαβάσει όλα του Παπαδιαμάντη) αναφέρεται σε τέτοια νομίσματα όπως να πούμε το σφάντζικο είναι αυστριακό νόμισμα των είκοσι κρόιτσερ, που κυκλοφορούσε πολύ στην Ελλάδα και γενικά στη Μεσόγειο τον 19ο αιώνα. Οι γερμανομαθείς θα αναγνώρισαν το γερμανικό zwanzig, είκοσι. Τη λέξη τη δανειστήκαμε μέσω ιταλικών (la svanzica), γι’ αυτό και συχνά τη βρίσκουμε και σε θηλυκό γένος, η σφάντζικα..... και πλήθος ακόμα νομίσματα.

Είπα για Παπαδιαμάντη (Ο Ντοστογιέφσκι της Ελλάδας) δες μια συναλλαγή όπως μόλις την βρήκα στο ίντερνετ:
..............


"..... Και προσπαθήσας ν’ ανακαλέσει εις την μνήμην τας αρχαίας γνώσεις του, εδοκίμασε να κατασκευάσει πόντσι, αλλά το ρούμι δεν ήναπτε, και ούτω το προσέφερεν όπως-όπως εις τον ξένον. Ούτος δεν έκαμε παρατήρησιν, κι έρριψεν αργυρούν σελλίνι επί της τραπέζης.
Ο μπάρμπ’ Αναγνώστης το έλαβε.
- Πόσο πάει αυτό;
- Δεν ξέρω εγώ μονέδα του τόπου, είπεν ο άγνωστος.
Ο γέρων ήνοιξε το συρτάρι του, κι εζήτει αν θα είχεν αρκετά κέρματα διά να δώσει τα ρέστα, αλλά δεν έβρισκε πλείονα των ογδοήκοντα λεπτών εις δεκάρες, πεντάρες και δίλεπτα. Εν τούτοις δεν του εσυγχώρει η συνείδησις να δολιευθεί τον πελάτην, και είπε:
- Σφάντζικο δεν σας βρίσκεται, κύριε;
- Δεν έχω εγώ μονέδα άλλη από Αγγλία και Αμέρικα, είπεν ο ξένος.
- Δεν βγαίνουν τα ρέστα, κύριε. Πάρτε το ασημένιο σας. Αυτό θα πάει, πιστεύω, ως μια και τριανταπέντε, μια και σαράντα. Αύριον μου δίνετε είκοσι λεπτά.
- Κράτησε το σίλλιν, δε θέλω ρέστα.
Ο μπάρμπ’ Αναγνώστης έμεινε χάσκων, θεωρών απλήστως τον ξένον. Αλλά την στιγμήν εκείνην εισήλθεν όμιλος εκ τριών ανθρώπων, και σταθέντες έμπροσθεν του λογιστηρίου, διέταξαν να τους δώσει από ένα ποτόν......"




Υπήρξαν και περίοδοι που δεν υπήρχε καθόλου χρήμα (όχι μια και δυό), έχω δώσει ένα παράδειγμα στο νήμα "Η Εκκλησία στην κατοχή"


..............


ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΑ ή ΚΑΡΥΔΙΑ : 1 οκ = 1.5 οκ Σιτάρι 1,5 οκ Όσπρια 2 οκ Καλαμπόκι
ΛΑΔΙ 1οκ = 1,5 οκ Σιτάρι 4,5 οκ Όσπρια 6οκ Καλαμπόκι
ΡΑΚΗ 1 οκ = 4οκ Σιτάρι 4 οκ Όσπρια 5 οκ Καλαμπόκι
ΚΡΑΣΙ 1οκ = 1 οκ Σιτάρι 1οκ Όσπρια 1,5 οκ Καλαμπόκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αντί να επιθυμούμε την διάλυση της ΕΕ μήπως να επιθυμούμε την ριζική αλλαγή προς το καλύτερο λέω εγώ τώρα? Να κλωτσήσουμε τα ρεμάλια των lobbies που έχουν κάνει κατάληψη στις Βρυξέλλες (αν και αυτό την καθιστά ως πρωτεύουσα ιδανική για πρόσληψη αλλά τέλος πάντων) και να αντικαταστήσουμε τους διορισμένους επιτρόπους και συμβούλους της ευρωπαϊκής κομισιόν με εκλεγμένους να πάψει η ΕΕ να παίρνει ανισοβαρής αποφάσεις όπως ισχύει σήμερα.Κάποιοι ονειροβατούν στο ότι η ΕΕ κάποτε θα διαλυθεί και μένουν με αυτή την ιδέα και τα χρόνια περνάνε και η ΕΕ μένει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Να πέσει η ΕΕ. Κάτω τα ΧΕΡΙΑ (και τα πόδια) από την Ούμπερ. #uber_did_nothing_wrong
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.

το playboy το 1985 επι ορθόδοξου ΠΑΣΟΚ έκανε 240δραχμές δλδ περίπου 0,70ευρώ

με την ευλογημένη πατριωτική ελληνική δραχμούλα όχι μόνο τρώγαμε-καπνίζαμε-πίναμε τζάμπα
τον παίζαμε κιόλας

δυστυχώς όμως το 1992 οι μασόνοι της αμερικής που μας κυβερνούν και μας ψεκάζουν κατάλαβαν τις μαγικές ιδιότητες της δραχμής να φθηναίνει τα προϊόντα, και οτι είναι το καλύτερο νόμισμα, και έκαναν ύπουλη αύξηση στην τιμη του playboy στις 600 δραχμούλες
απο τότε έβαλαν στο μυαλό τους να μας πλασάρουν το ευρώ, ωστε να υποφέρουμε και να αναπολούμε εκείνα τα πλούσιοπάροχα χρόνια που τρώγαμε-καπνίζαμε-γ..με τζάμπα.

Μισή αλήθεια. Απ'ότι βλέπω στα εξώφυλλα η τιμή του αυξανόταν κάθε χρόνο. Ενδεικτικά το 87 κόστιζε 340δρχ, το 88 (δλδ επί πασοκ ακόμη) κόστιζε ήδη 400δρχ. Το 90 500δρχ. Δεν εκτοξεύτηκε ξαφνικά η τιμή στις 600 το 92.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Μισή αλήθεια. Απ'ότι βλέπω στα εξώφυλλα η τιμή του αυξανόταν κάθε χρόνο. Ενδεικτικά το 87 κόστιζε 340δρχ, το 88 (δλδ επί πασοκ ακόμη) κόστιζε ήδη 400δρχ. Το 90 500δρχ. Δεν εκτοξεύτηκε ξαφνικά η τιμή στις 600 το 92.


Όμορφα 600 Δραχμές δηλαδή 1,76 Ευρώ

Εγώ ένα τεύχος που είδα έχει τιμή:

Το Playboy του Απριλίου 2018
ABBONATI 21.38 € (τιμή συνδρομητού παρακαλώ)
COMPRA NUMERO 3.20 € (τώρα τι είναι αυτό;)


Δηλαδή 7.285 Δραχμές .... Xριστέ και Κύριε! με 7.000 Δραχμές ξέρετε τι αγόραζες; Με 200 Δραχμές γέμιζες με φρούτα και λαχανικά το σπίτι από την Λαϊκή κάθε βδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Όχι να μην πέσει η Ε.Ε.
Είμαι κατά αυτής της λογικής ξεκάθαρα.

Όποιος μπορεί και έχει τα guts ας επιβιώσει στη σύγχρονη καπιταλιστική κοινωνία αλλιώς να πάει σε κανένα νησί για ναυαγός.
Ευχαριστώ. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Όχι να μην πέσει η Ε.Ε.
Είμαι κατά αυτής της λογικής ξεκάθαρα.

Όποιος μπορεί και έχει τα guts ας επιβιώσει στη σύγχρονη καπιταλιστική κοινωνία αλλιώς να πάει σε κανένα νησί για ναυαγός.
Ευχαριστώ. :bye:

Δεν είναι τόσο βίαιο το σημερινό καπιταλιστικό σύστημα για τίθεται θέμα επιβίωσης οι ρυθμίσεις έχουν καταστήσει πιο φιλικό το περιβάλλον σήμερα προς τους καταναλωτες απο ότι πρίν 200 χρόνια που υπήρχαν ισχυρά ολιγοπώλια και μονοπώλια που έλεγχαν τομείς και κλάδους και βιομηχανίες και έκαναν κακό στους καταναλωτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Όχι να μην πέσει η Ε.Ε.
Είμαι κατά αυτής της λογικής ξεκάθαρα.

Όποιος μπορεί και έχει τα guts ας επιβιώσει στη σύγχρονη καπιταλιστική κοινωνία αλλιώς να πάει σε κανένα νησί για ναυαγός.
Ευχαριστώ. :bye:



Αυτό είναι αλαζονικό που έγραψες, τόση εμπιστοσύνη έχεις στην μοίρα σου;


Εγώ έχω την διπλάσια ηλικία από εσένα και αυτό που λέει "Πλούσιοι επτώχευσαν και επείνασαν" το έχω δει στην ζωή μου. Άνθρωποι οικονομικά εύρωστοι ήρθαν σε αξιοθρήνητη κατάσταση, είχα φίλο φαρμακοποιό ο άνθρωπος ήταν ο καλύτερος οικονομικά απ όλους μας, δύο τρεις σφαλιάρες του ήρθαν ουρανοκατέβατες και είναι να τον κλεν τα μάτια σου (ότι έπαθε δεν ήταν στην οικονομική κρίση).


Είμαι πεπεισμένος ότι η ζωή είναι ρόδα και εκεί που είσαι ο πρώτος στην κορυφή, βρίσκεσαι μετά με το κεφάλι βουτηγμένο στα σκ@τά.


Πως έχεις εσύ λοιπόν τόση μεγάλη σιγουριά;


Πραγματικά δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή την ανάλγητη τοποθέτησή σου. Στην πατρίδα μου δεν θέλω την τάξη των ανθρώπων που ζουν στα παγκάκια και στα χαρτόκουτα, δεν θέλω την τάξη που υποχρεώνεται να αυτοκτονεί διότι δεν μπορεί να αντιμετωπίσει την σκληρή κοινωνία του Ευρώ.


Θέλω οι άνθρωποι να ζουν και να προοδεύουν με αξιοπρέπεια και όχι με ντροπή. ΟΛΟΙ οι Έλληνες..... δεν θέλω να περνώ έξω από τις εκκλησίες που μοιράζεται συσσίτιο με κατεβασμένο κεφάλι μη τυχών και πέσω σε κανένα γνωστό και θα έρθει και αυτός σε δύσκολη θέση αλλά και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αυτό είναι αλαζονικό που έγραψες, τόση εμπιστοσύνη έχεις στην μοίρα σου;


Εγώ έχω την διπλάσια ηλικία από εσένα και αυτό που λέει "Πλούσιοι επτώχευσαν και επείνασαν" το έχω δει στην ζωή μου. Άνθρωποι οικονομικά εύρωστοι ήρθαν σε αξιοθρήνητη κατάσταση, είχα φίλο φαρμακοποιό ο άνθρωπος ήταν ο καλύτερος οικονομικά απ όλους μας, δύο τρεις σφαλιάρες του ήρθαν ουρανοκατέβατες και είναι να τον κλεν τα μάτια σου (ότι έπαθε δεν ήταν στην οικονομική κρίση).


Είμαι πεπεισμένος ότι η ζωή είναι ρόδα και εκεί που είσαι ο πρώτος στην κορυφή, βρίσκεσαι μετά με το κεφάλι βουτηγμένο στα σκ@τά.


Πως έχεις εσύ λοιπόν τόση μεγάλη σιγουριά;


Πραγματικά δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή την ανάλγητη τοποθέτησή σου. Στην πατρίδα μου δεν θέλω την τάξη των ανθρώπων που ζουν στα παγκάκια και στα χαρτόκουτα, δεν θέλω την τάξη που υποχρεώνεται να αυτοκτονεί διότι δεν μπορεί να αντιμετωπίσει την σκληρή κοινωνία του Ευρώ.


Θέλω οι άνθρωποι να ζουν και να προοδεύουν με αξιοπρέπεια και όχι με ντροπή. ΟΛΟΙ οι Έλληνες..... δεν θέλω να περνώ έξω από τις εκκλησίες που μοιράζεται συσσίτιο με κατεβασμένο κεφάλι μη τυχών και πέσω σε κανένα γνωστό και θα έρθει και αυτός σε δύσκολη θέση αλλά και εγώ.

Η καπιταλιστική οικονομία είναι δοκιμασμένη 200 χρόνια τώρα και επιβιώνει και επαναδημιουργείται και προσαρμόζεται στις συνθήκες της κοινωνίας κάθε φορά.Η απάντηση της στρεφόταν περισσότερο στο μήνυμα του objectivism που είχε καθαρά διασπαστικές τάσεκς σε φάση πονάει πόδι κόβει πόδι.Το ότι μπορεί να μην δουλεύουν 5 πράγματα στην ΕΕ δεν είναι λόγος να καταργηθεί η ΕΕ ακυρώνοντας την σημαντικότητα του εργου της.Αντίθετα υπερασπίζεται με σθένος την uber προφανώς εξαιτίας της πρόσφατης διαμαχης ευρωπαικού δικαστηρίου και uber κάτι άσχετο με το θέμα που συζητάμε εδώ.Οι πολλαπλασιαστηκές ιδιότητες της οικονομίας το 1980-2007 ήταν μια συνεχής ροή χρημάτων απο κονδύλια ΕΣΠΑ,κρατικό δανεισμό και πιστωτικής επέκτασης η οποία διοχετευόταν στις κατοικίες αντι να πάει στην βιομηχανία,την ναυτιλία και την επιχειρηματικότητα.Τα σπίτια νοικιάζονταν και φυσικά εδιναν εισοδήματα στους Έλληνες.Αντίστοιχη ευρωστία και πλούτος δημιουργήθηκαν στις άλλες χώρες την περίοδο μεταπολεμικά.Οταν προέκυψε το φαινόμενο lehman και οι τράπεζες μέσα σε ενα περιβάλλον αβεβαιότητας έκλεισαν τις στρόφυγγες η οικονομία μας έπαθε ένα εγκεφαλικό επεισόδιο.Τα σπίτια που συνεχώς είχαν άνοδοστην τιμή λόγο της αυθονίας χρήματος ξαφνικά άρχισαν να πέφτουν και η φούσκα στην οποία στηριζόταν η οικονομία μας έσπασε.Αυτή είναι η αλήθεια για την περίοδο που χτίζονταν οι μεζονέτες και οι κατοικίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Η καπιταλιστική οικονομία είναι δοκιμασμένη 200 χρόνια τώρα και επιβιώνει και επαναδημιουργείται και προσαρμόζεται στις συνθήκες της κοινωνίας κάθε φορά.Η απάντηση της στρεφόταν περισσότερο στο μήνυμα του objectivism που είχε καθαρά διασπαστικές τάσεκς σε φάση πονάει πόδι κόβει πόδι.Το ότι μπορεί να μην δουλεύουν 5 πράγματα στην ΕΕ δεν είναι λόγος να καταργηθεί η ΕΕ ακυρώνοντας την σημαντικότητα του εργου της.Αντίθετα υπερασπίζεται με σθένος την uber προφανώς εξαιτίας της πρόσφατης διαμαχης ευρωπαικού δικαστηρίου και uber κάτι άσχετο με το θέμα που συζητάμε εδώ.Οι πολλαπλασιαστηκές ιδιότητες της οικονομίας το 1980-2007 ήταν μια συνεχής ροή χρημάτων απο κονδύλια ΕΣΠΑ,κρατικό δανεισμό και πιστωτικής επέκτασης η οποία διοχετευόταν στις κατοικίες αντι να πάει στην βιομηχανία,την ναυτιλία και την επιχειρηματικότητα.Τα σπίτια νοικιάζονταν και φυσικά εδιναν εισοδήματα στους Έλληνες.Αντίστοιχη ευρωστία και πλούτος δημιουργήθηκαν στις άλλες χώρες την περίοδο μεταπολεμικά.Οταν προέκυψε το φαινόμενο lehman και οι τράπεζες μέσα σε ενα περιβάλλον αβεβαιότητας έκλεισαν τις στρόφυγγες η οικονομία μας έπαθε ένα εγκεφαλικό επεισόδιο.Τα σπίτια που συνεχώς είχαν άνοδοστην τιμή λόγο της αυθονίας χρήματος ξαφνικά άρχισαν να πέφτουν και η φούσκα στην οποία στηριζόταν η οικονομία μας έσπασε.Αυτή είναι η αλήθεια για την περίοδο που χτίζονταν οι μεζονέτες και οι κατοικίες.


Πραγματικά θα με ενδιέφερε να μάθω ποιο είναι τα σημαντικά του έργου της ΕΕ!


Νομίζω πια ότι θα πρέπει να μιλήσω για την Γερμανική οικοδόμηση του Ενιαίου Γεωοικονομικού Χώρου.





Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΖΕΡ








ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : Ο Φρειδερίκος Νάουμανν (Friedrich Naumann 25 Μαρτίου 1860 – 24 Αυγούστου 1919) ο στοχαστής του οποίου οι ιδέες σήμερα υλοποιούνται με την ύπαρξη της ΕΕ.



Η ιδέα του ηπειρωτικού ελέγχου της Ευρώπης είναι παλιά οι Ρωμαίοι ακόμα προσπάθησαν να φτιάξουν την Ευρώπη μια συμπαγή μάζα απομονώνοντας με τείχος μεγάλο μέρος της Αγγλίας και της Ανατολικής Ευρώπης, όλες οι προσωπικότητες αυτό επιδίωξαν προς αυτή την προσπάθεια έτεινε και ο Ναπολέοντας.


Οι πρώτοι όμως που σκέφτηκαν το ζήτημα σοβαρά και μεθοδικά σε βάθος χρόνου ήταν οι Γερμανοί, ο Κάιζερ στον σφοδρό ανταγωνισμό του με τους ομογενείς Άγγλους ήθελε γερμανική ηγεμονία επί της Ηπειρωτικής Ευρώπης, όλα αυτά ξεκινησαν με την ίδρυση Κεντρικής Τελωνιακής Ευρωπαικής Ένωσης, το ζήτημα των αποικιών ήταν κάτι που το επιδίωκαν και στόχος βέβαια ήταν η διάλυση της Μ Βρεττανίας και της Ρωσίας.


Τις μεθοδεύσεις αυτές δεν τις έκρυβαν οι Γερμανοί αλλά και δεν τις παρουσίαζαν με τυμπανοκρουσίες, ο Μπέτμαν τον Μάρτιο του 1917 εισηγήθηκε στον Κουρτ Ρίτσλερ «... να οδηγήσουμε το Γερμανικό Ράιχ, που με μεθόδους πρωσικού τοπικισμού.... δεν μπορεί να γίνει παγκόσμια δύναμη .... σε έναν ιμπεριαλισμό ευρωπαικής μορφής, έτσι ώστε να οργανώσει την Ευρωπαική ήπειρο από το κέντρο προς τα έξω γύρω από την σιωπηρή ηγεσία μας». Βασικά λοιπόν χαρακτηριστικά ήταν η ηγεμονία της Γερμανίας αλλά σιωπηρά (αυτό ακολουθείτε με συνέπεια μέχρι σήμερα).









ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : Ο Βαρώνος Κόνσταντιν φον Νόιρατ (Konstantin Freiherr von Neurath, 2 Φεβρουαρίου 1873 - 14 Αυγούστου 1956) υπήρξε και υπουργός του Χίτλερ μετά τον πόλεμο δικάστηκε το Δικαστήριο βρήκε ένοχο τον φον Νόιρατ για όλες τις κατηγορίες και τον καταδίκασε σε 15 έτη κάθειρξης.




Η οικοδλομηση του Ενιαίου Γεωοικονομικού Χώρου υπήρξε ιστορικά η επιδίωξη των Γερμανών, ο θεωρητικός της μπορεί να υποστηριχτεί ότι είναι ο Φρειδερίκος Νάουμανν (FriedrichNaumann) , ο οποίος ανάπτυξε την θεωρία της «Μεσευρώπης» (Mitteleuropa).


Το ευρωπαικό ιδεώδες (που τόσο λάθος το έχουμε καταλάβει εμείς) στόχο είχε την «Ευρωπαική οικονομική Κοινότητα» (EuropaischeWirtschaftsgemeinschaft), η ίδια ακριβώς φρασεολογία με την σημερινή, ήταν η στρατηγική του Γερμανικού Κεφαλαίου, αυτή προέβλεπε με δύο λόγια:


Συγκρότηση ενιαίου γεωπολιτικού χώρου, αποτελούμενου από πολυάριθμα κράτη και κρατίδια, τύποις ανεξάρτητα, ουσιαστικά εξαρτώμενα οικονομικά από το ηπειρωτικό κέντρο. Ο Φρειδερίκος Νάουμανν (FriedrichNaumann) έβαλε πολύ συγκεκριμένα πράγματα που εφαρμόζονται και σήμερα όπως τα είπε στις αρχές του 19ου αιώνα πχ «Προχωράμε μετά πολλής προσοχής, δεν πιέζουμε τα πράματα, αλλά αντιθέτως, τονίζουμε διαρκώς ότι έχουμε μόνο <οικονομικά>, επ ουδενί <πολιτικά> συμφέροντα στον χώρο της ΝΑ Ευρώπης, προκειμένου να μη κινήσουμε την καχυποψία των χωρών της περιοχής» (όταν μιλά για ΝΑ Ευρώπη έχει κυρίως στον νού του την Ελλάδα). Ο Φρειδερίκος Νάουμανν (Friedrich Naumann) διατύπωσε αρχές όπως «Οικονομίας Μείζονος Χώρου» (Grossraumwirtschaft), «Συμπληρωματικού οικονομικού χώρου», αυτές οι αρχές ειδικά έχει αξία να αναλυθούν περισσότερο. Η Γερμανία ήταν και είναι μια βιομηχανική χώρα, χωρίς πρώτες ύλες, ήθελε λοιπόν «Συμπληρωματικό οικονομικό χώρο» από χώρες «ευπειθείς» που θα λειτουργούσαν με προδιαγεγραμμένο τρόπο παραγωγής υπέρ του βιομηχανικού-μητροπολιτικού κέντρου του «Μείζονος Ευρωπαικού Οικονομικού Χώρου».


Μετά την ήττα του Κάιζερ η Γερμανία δεν εγκατέλειψε τις απόψεις και τις θεωρείες του Φρειδερίκου Νάουμανν (Friedrich Naumann), απ εναντίας τις συμπλήρωσε, ο Κωνσταντίν φον Νώυρατ το 1932 μίλησε πάλι για «Διμερή Οικονομική Συνεργασία» στην ΝΑ Ευρώπη και για «Ζώνες ενδιαφέροντος» και φυσικά επ ουδενί γίνεται λόγος για πολιτική επιρροή και επειδή οι χώρες στον μεσοπόλεμο είχαν περιορισμένη συναλλαγματική δυναμική όχημα της οικονομικής επέμβασης ήταν το κλίρινγκ (ανταλλαγές προιόντων, σου δίνω μηχανήματα μου δίνεις σταφίδα), οικοδομήθηκαν δε «Βαλκανική Αντάντ», η «Μικρή Αντάντ» η «JeuneEurope» κλπ αναπτύχθηκε η θεωρία: «η Γερμανία που δεν έχει εδαφικές κτήσεις, ούτε υπερπόντιες πηγές πρώτων υλών, είναι, ως μείζων καταναλωτής αγροτικών προιόντων και ως μείζων αποδέκτης βιομηχανικών πρώτων υλών, ο καλύτερος και ο ασφαλέστερος εισαγωγέας των προιόντων των Νοτιοανατολικών χωρών», μπήκε δηλαδή στην μέση η φράση «έντιμος εταίρος» (EhrlicherPartner).





Στην περίοδο του Χίτλερ οι θεωρίες αυτές του Νάουμαν έγιναν ευαγγέλιο για τους Γερμανούς, τις ανάπτυξε ο Heinrich Hunke και μίλησε καθαρά για ΕΟΚ η Γερμανική Τράπεζα (Reichbank) βοήθησε στην «οικονομική διείσδυση» προάγοντας την ιδέα της «Μεσευρώπης», πάντα προβάλοντας ότι η Γερμανία δεν έχει πολιτικά ενδιαφέροντα.







ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ : Ο Heinrich Hunke (8-12-1902 στο Χάιπκε / 8-1-2000 στο Αννόβερο) αρθρογραφούσε σε εφημερίδα της οικονομικής οργάνωσης του Εθνικό Σοσιαλιστικού κόμματος πριν το 1933. ήταν μέλος της Εταιρείας Ευρωπαϊκού Οικονομικού Προγραμματισμού, το οποίο σχεδίαζε να δομήσει το σύνολο της ηπειρωτικής Ευρώπης, όπως το γερμανικό κράτος, την δημιουργία δηλαδή της νέας Ναζιστικής - Ευρώπης.




Η ιδέα της ΕΟΚ είχε υποστηρικτές τον Πωλ – Ανρί Σπαακ που συνομιλούσε με τον Όττο Άμπετς (ναζιστής που έγινε διοικητής του Παρισιού στην περίοδο του πολέμου).


Τον Σεπτέμβριο του 1943 ο Σπέερ και ο Ζαν Μπισελόν (υπουργός του Βισύ) επεξεργάστηκαν σύστημα μείωσης των δασμών( μια ιδέα που είχε υποστηριχθεί από την εποχή του Κάιζερ). Η ενωμμένη Ευρώπη (ηπειρωτική κυρίως και όχι ανατολική) είχε περάσει τόσο βαθιά στους Γερμανούς που το χρησιμοποιούσαν σαν σύνθημα «λυτρωτικό» κατά την διάρκεια του πολέμου, στο Άγιο Όρος στο αρχονταρίκι υπάρχει πάντα ένα βιβλίο που οι επισκέπτες γράφουν τα στοιχεία τους και κάποιες λιγόλογες σκέψεις τους, αν κανείς ανατρέξει σ αυτά τα βιβλία επισκεπτών της κατοχής θα δεί σκέψεις Γερμανών στρατιωτών που επισκεπτόντουσαν το Άγιο Όρος να τονίζουν την επιθυμία τους για μια Ευρωπαική Ένωση (όπως την έβλεπαν και στο Άγιο Όρος).


Η ήττα της ναζιστικής Γερμανίας δεν σταμάτησε τις προσπάθειες που παρουσίασε ο Φρειδερίκος Νάουμανν (Friedrich Naumann), σήμερα έχουμε την ΕΕ η οποία είναι δομημένη με βάση αυτά που έγραψε (επ οφελεία της πατρίδας του) ο Γερμανός θεωρητικός.





ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ


ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΕΤΑΞΑΣ του Η. Ι. Ηλιόπουλου


Α ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ του NiallFergusonεκδοσεις ΙΟΛΚΟΣ


Η ΕΥΡΩΠΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ του TonyJudtεκδόσεις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η μεγαλύτερη ενίσχυση της ΕΕ στην Ελλάδα είναι τα μεγάλα δημόσια έργα, κυρίως σε ό,τι αφορά τις κεντρικές οδικές αρτηρίες της χώρας. Κοινώς, αν δεν έβαζε λεφτά η ΕΕ ενδεχομένως να είχαμε ακόμη δρόμους διπλής διαδρομής στις εθνικές οδούς, όπως ίσχυε μέχρι πέρυσι που ολοκληρώθηκαν τα έργα αυτά :)

Άλλα έργα περιλαμβάνουν την οικοδόμηση νοσοκομείων, μουσείων και άλλων δημόσιων κτιρίων προορισμένων για χρήση από τους πολίτες (π.χ στάδια, κολυμβητήρια, κλπ), αλλά και προγράμματα απασχόλησης και ενίσχυσης του ανθρώπινου δυναμικού.

Οι πόροι της Ελλάδας δεν θα επαρκούσαν ποτέ για όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Η μεγαλύτερη ενίσχυση της ΕΕ στην Ελλάδα είναι τα μεγάλα δημόσια έργα, κυρίως σε ό,τι αφορά τις κεντρικές οδικές αρτηρίες της χώρας. Κοινώς, αν δεν έβαζε λεφτά η ΕΕ ενδεχομένως να είχαμε ακόμη δρόμους διπλής διαδρομής στις εθνικές οδούς, όπως ίσχυε μέχρι πέρυσι που ολοκληρώθηκαν τα έργα αυτά :)

Άλλα έργα περιλαμβάνουν την οικοδόμηση νοσοκομείων, μουσείων και άλλων δημόσιων κτιρίων προορισμένων για χρήση από τους πολίτες (π.χ στάδια, κολυμβητήρια, κλπ), αλλά και προγράμματα απασχόλησης και ενίσχυσης του ανθρώπινου δυναμικού.

Οι πόροι της Ελλάδας δεν θα επαρκούσαν ποτέ για όλα αυτά.


Προβλέπει επίσης μη ύπαρξη δασμών (ένα πράγμα που πόσο βολεύει την βιομηχανία του βορά και ειδικά της Γερμανίας) και με τους δασμούς κτίζαμε τις υποδομές μας και προστατεύαμε την βιομηχανία μας και φυσικά εξασφαλίζαμε θέσεις εργασίας.


Και με τα λεφτά που χάνουμε από τους δασμούς μας χρηματοδοτούν κατά 60-70% τα δημόσια έργα και βέβαια τους είμαστε και υποχρεωμένοι... μωρέ για φαντάσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πως έχεις εσύ λοιπόν τόση μεγάλη σιγουριά;
Επειδή μου το θέτεις σε προσωπικό επίπεδο, έχω να σου πώ πως ναι έχω διαβεί πολλά στάδια στη ζωή μου.

Έχω βιώσει και τη φάση από την οποία έχουν περάσει όλοι και δεν είχα λεφτά στην άκρη , ήμουν πάρα πολύ ζορισμένη ως φοιτήτρια,
ΌΜΩΣ μέσα από σκληρή δουλειά και ψάξιμο βρήκα τον δρόμο μου και έχω , αυτή τη στιγμή που μιλάμε, ένα εξαιρετικό βιογραφικό.

Όσο για το ανθρωπιστικό υπόβαθρο που θέτεις, πήγαινε στο προφίλ μου και δες σε ποια έδρα κάνω εθελοντική πρακτική αυτή τη στιγμή. Είμαι υπέρμαχη της υπεράσπισης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και εννοείται πως από το περισστευμά μου πάντα δίνω πίσω σε άτομα που έχουν ανάγκη.

Αλλά , φίλε Πλούτων, πρέπει να έχω για να δώσω πίσω.

Σχετικά με το περιστατικό του φίλου σου, δεν αντιλέγω πως συμβαίνουν οικονομικές καταστροφές σε ανθρώπους που δεν άξιζαν, όμως δεν είναι όλοι έτσι.

Αρκετοί απλά δεν έχουν καμία διάθεση για εργασία ή γενικότερα για προσφορά σε αυτή την κοινωνία.

Αφού μου το έθεσες σε προσωπικό επίπεδο λοιπόν σε προκαλώ να δείς για ποια έδρα εργάζομαι ως ασκούμενη αυτή τη στιγμή εθελοντικά και θα καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Επειδή μου το θέτεις σε προσωπικό επίπεδο, έχω να σου πώ πως ναι έχω διαβεί πολλά στάδια στη ζωή μου.

Έχω βιώσει και τη φάση από την οποία έχουν περάσει όλοι και δεν είχα λεφτά στην άκρη , ήμουν πάρα πολύ ζορισμένη ως φοιτήτρια,
ΌΜΩΣ μέσα από σκληρή δουλειά και ψάξιμο βρήκα τον δρόμο μου και έχω , αυτή τη στιγμή που μιλάμε, ένα εξαιρετικό βιογραφικό.

Όσο για το ανθρωπιστικό υπόβαθρο που θέτεις, πήγαινε στο προφίλ μου και δες σε ποια έδρα κάνω εθελοντική πρακτική αυτή τη στιγμή. Είμαι υπέρμαχη της υπεράσπισης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και εννοείται πως από το περισστευμά μου πάντα δίνω πίσω σε άτομα που έχουν ανάγκη.

Αλλά , φίλε Πλούτων, πρέπει να έχω για να δώσω πίσω.

Σχετικά με το περιστατικό του φίλου σου, δεν αντιλέγω πως συμβαίνουν οικονομικές καταστροφές σε ανθρώπους που δεν άξιζαν, όμως δεν είναι όλοι έτσι.

Αρκετοί απλά δεν έχουν καμία διάθεση για εργασία ή γενικότερα για προσφορά σε αυτή την κοινωνία.

Αφού μου το έθεσες σε προσωπικό επίπεδο λοιπόν σε προκαλώ να δείς για ποια έδρα εργάζομαι ως ασκούμενη αυτή τη στιγμή εθελοντικά και θα καταλάβεις.


Πραγματικά δεν είχα πρόθεση για μια προσωπική επίθεση (αν βγήκε έτσι λάθος μου). Δεν αμφιβάλω ότι είσαι άτομο με καλό βιογραφικό και ευαισθησίες αν και τόσο νέα (προσπάθησα να δω αυτά που ζήτησες να δω, είμαι νέος στο χώρο και δεν το βρήκα ... βοήθησέ με).


Θέλω να ξέρεις ότι γενικά είμαι προσεκτικός (δεν αποφεύγω πάντα τα λάθη) αλλά είμαι ευγενικός (τα αρσενικά είμαστε λίγο πιο άγαρμποι, οι γυναίκες έχουν άλλη φινέτσα). Αυτό που πιστεύω και το έχω στους χώρους που δουλεύω είναι η αρχή : "Μηδενί Συμφορά Ονειδίσεις, Κοινή γαρ η τύχη και το Μέλλον άδηλον!"


Είμαι Δραχμιστής, αλλά καταλαβαίνω και το λούκι που τραβά η άλλη άποψη. Διάβαζα αυτό το άρθρο, ο χώρος που το βάζει δεν με εκπροσωπεί γι αυτό δεν βάζω πηγή για να μη βγουν λάθος συμπεράσματα, τα στοιχεία που παρατίθενται δεν τα έχω ελέγξει.


..............


Γιατί δεν υπάρχει εκπροσώπηση του τεράστιου ποσοστού που υποστηρίζει τη δραχμή ;




Σύμφωνα με όλες τις συστημικές δημοσκοπήσεις και κυρίως αυτή του τελευταίου Ευρωβαρόμετρου ( Φθιν. 2017), η συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού σε επίπεδα της τάξης του 70% και περισσότερο είναι αρνητική για την Ευρωπαϊκή Ένωση. Και η πλειοψηφία, θεωρεί λάθος την ένταξη της χώρας μας στο ευρώ. Υπενθυμίζουμε ότι, στο δημοψήφισμα του Ιουλίου 2015, το 62% του ελληνικού λαού ψήφισε “όχι πάση θυσία στο ευρώ”.

Όσον αφορά ειδικότερα την ευρωζώνη, φαίνεται πως παραμένει ακόμα ένα μέρος των πολιτών που είναι επηρεασμένοι από την ασύδοτη, την ανεκδιήγητη τρομοκρατία από τα συστημικά ΜΜΕ που επιμένουν ότι, αν γυρίσουμε στη δραχμή θα πέσουμε στα βράχια.



Πρόκειται για μια εντέχνως διαδεδομένη φοβία που δεν έχει λογική αλλά στηρίζεται στη συνεχή επανάληψη με την οποία χτίζεται μια εξωπραγματική πραγματικότητα στο μυαλό πολλών ατόμων που βομβαρδίζονται καθημερινά από τα ψέματα και τις στρεβλώσεις των καθεστωτικών ΜΜΕ και των δοσίλογων ψευτοαναλυτών του συστήματος. Είναι η μεταμοντέρνα αναπαραγωγή του κλασσικού ιστορικού Γκεμπελικού δόγματος “πες, πες ψέματα, όλο και κάτι μένει στο τέλος”


Στο τελευταίο Ευρωβαρόμετρο, αναφέρεται ότι το 91% των Ελλήνων πολιτών αναπολούν με νοσταλγία την εποχή του παρελθόντος της δραχμής. Από την ίδια δημοσκόπηση καταγράφεται ότι, το 66% τάσσεται υπέρ του ευρώ!

Ανεξάρτητα από την μεγάλη αντίφαση στα σχετικά ευρήματα της ίδιας δημοσκόπησης, ακόμα και αν δεχτούμε ότι, μόνο το 33% του ελληνικού λαού υποστηρίζει τη δραχμή,τίθεται εύλογα το ερώτημα : γιατί δεν υπάρχει πολιτικός φορέας που να εκπροσωπεί αυτό το τεράστιο εκλογικά ποσοστό στο υποτίθεται δημοκρατικό ελληνικό κοινοβούλιο;


Πόσο δημοκρατικό είναι να μην υπάρχει καμιά πολιτική εκπροσώπηση αυτού του συμπαγούς ποσοστού που υποστηρίζει τη μετάβαση στη δραχμή, το οποίο είναι πολύ-πολύ μεγαλύτερο από αυτό που εκπροσωπούν τα περισσότερα ευρω-μνημονιακά κόμματα που υπάρχουν σήμερα στη Βουλή;



Γεγονός είναι ότι, σήμερα οι σοβαροί «δραχμηστές» είναι αποβλητέοι, θεωρούνται περίπου παράνομοι, όπως παλαιότερα οι κουμουνιστές! Και αυτό γιατί είναι οι μόνοι που αποτελούν πραγματικό κίνδυνο για το κατοχικό καθεστώς. Έτσι η άποψη που εκφέρουν είναι παντελώς απαγορευμένη από τα κεντρικά συστημικά ΜΜΕ.


Οι σοβαροί “δραχμηστές” επιτρέπεται να εκφέρουν την άποψή τους μόνο σε μικρά ή περιφερειακά κανάλια και συνήθως με την παρουσία πολλών άλλων εκπροσώπων της άλλης πλευράς, οι οποίοι κόπτονται να κάνουν δημόσια τον “καλό μαθητή” του συστήματος.


Παράλληλα, κάποιοι που σηκώνουν τη σημαία του εθνικού νομίσματος λειτουργούν ως αιθεροβάμονες, εγωκεντρικοί επαναστάτες της κατσαρόλας ή πάσχουν από εθνομηδενιστικά σύνδρομα. Οι κανονικοί πατριώτες και δημοκράτες «δραχμηστές» απλώς δεν διαθέτουν τα μέσα και την οικονομική υποστήριξη για να βγουν μπροστά. Έτσι ο χορός των κατοχικών ευρω-μνημονίων και της καταστροφής της χώρας καλά κρατεί.



Αλλά ας μην ξεχνάμε ότι, «η ελπίδα πεθαίνει τελευταία». Και ότι, «για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ». Και υπομονή.




................


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Προβλέπει επίσης μη ύπαρξη δασμών (ένα πράγμα που πόσο βολεύει την βιομηχανία του βορά και ειδικά της Γερμανίας) και με τους δασμούς κτίζαμε τις υποδομές μας και προστατεύαμε την βιομηχανία μας και φυσικά εξασφαλίζαμε θέσεις εργασίας.


Και με τα λεφτά που χάνουμε από τους δασμούς μας χρηματοδοτούν κατά 60-70% τα δημόσια έργα και βέβαια τους είμαστε και υποχρεωμένοι... μωρέ για φαντάσου.

H παγκοσμιοποιημένη οικονομία του σήμερα καθιστά δυσλειτουργικούς τους δασμούς.Ενας εμπορικός πόλεμος μεταξύ κρατών που ο ενας θα βάζει δασμούς και ο άλλος θα απαντάει μπορεί να οδηγήσει την οικονομία σε βαριά ύφεση.Κλωτσάει ο Τράμπ αλλά ξέρει βαθιά μέσα οτι την έχει ανάγκη την ΕΕ και την Κίνα και ας λέει για επιβολή δασμών και προστατευτισμούς.Το ευρώ έδωσε την δυνατότητα να γίνονται αγορές σε ενα εύρος 19 χωρών της Ευρωζώνης χωρίς μετατροπές συναλλάγματος που ήταν ακριβές.Η δε δημιουργία ευρωπαικού διατραπεζικού συστήματος κατέστησε την αποστολή και λήψη χρημάτων πανευρωπαικά αστραπιαία και χωρίς εμπόδιο.Η μετανάστευση σε άλλες χώρες χωρίς να χρειάζονται διαβατήρια,βίζα, work permits και λοιπές μαλακίες.Τέθηκαν σε ισχύ δικαίωματα του καταναλωτή όπως το δικαίωμα επιστροφής προιόντος εντός 15 ημερών απο την αγορά και η υποχρεωτική εγγύηση για 2 χρόνια,ο εξωδικαστικός συμβιβασμός επίλυσης εμπορικών εταίρων σε διαφορετικές ευρωπαικές χώρες.Το ΕΣΠΑ που διοχετεύτηκε στην χώρα έκανε έργα αυτοκινητοδρόμων και νοσοκομείων,σχολείων και λοιπών έργων.Τέθηκαν στις επιχειρήσεις κανόνες ασφαλείας ως προς τον έλεγχο ποιότητας προιόντων για να είναι πιο ασφαλή τα προιόντα.Η επικράτηση μια ειρήνης πανευρωπαικά που διαρκει απο το 1957 δεν έχουν υπάρξει συγκρούσεις σε ευρωπαικο επίπεδο ενω νωρίτερα του Β παγκοσμίου είχες συνέχεια συγκρούσεις και πολέμους μεταξύ ευρωπαικών κρατών.Αυτά όλα είναι επιτεύγματα της ΕΕ και δεν πρέπει να ξεχνάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Πλούτων, για να καταλάβω τη θέση σου πιστεύεις ότι αν ήμασταν ακόμα στη δραχμή και με το υπέρογκο χρέος που είχαμε και συνεχίζαμε να φορτώνουμε εκείνες τις "χρυσές" εποχές που λες κι εσύ, θα συνεχίζαμε να ζούμε τη ζωή χαρισάμενη που αναπολείς; Όλες αυτές οι χαρές της ζωής που απολάμβανες όσο κι αν πιστεύεις ότι οφείλονται στη δραχμή, οφείλονται στα δανεικά. Η εποχή χάριτος δυστυχώς τελείωσε, έπρεπε να τελειώσει και θα τελείωνε ακόμα κι αν ήμασταν στη δραχμή. Η δραχμή ήταν ένα καθαρά πληθωριστικό νόμισμα και η "ένδοξη" βιομηχανία μας επιβίωνε όχι γιατί ήταν πραγματικά ανταγωνιστική σε παγκόσμιο επίπεδο, αλλά γιατί υπήρχαν οι δασμοί, οι οποίοι εν τέλει κακό έκαναν στην τσέπη του καταναλωτή παρά καλό. Οπότε αντί να κλαις που η ντοματούλα πήγε από το μισό στα 2 ευρώ, αγνοώντας παντελώς κάθε άλλο παράγοντα, καλύτερα να εστιάσεις σε σημαντικότερα πράγματα, να χαρείς που η πλασματική φούσκα ευτυχίας στην οποία ζούσαμε έσκασε και να σταματήσεις να θεοποιείς τη Δραχμή (με Δ κεφαλαίο παρακαλώ). Ή μήπως η επιστροφή στη δραχμή θα έφερνε πίσω τις μέρες χάριτος και θα έριχνε τη ντοματούλα ξανά στο μισό ευρώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Προβλέπει επίσης μη ύπαρξη δασμών (ένα πράγμα που πόσο βολεύει την βιομηχανία του βορά και ειδικά της Γερμανίας) και με τους δασμούς κτίζαμε τις υποδομές μας και προστατεύαμε την βιομηχανία μας και φυσικά εξασφαλίζαμε θέσεις εργασίας.


Και με τα λεφτά που χάνουμε από τους δασμούς μας χρηματοδοτούν κατά 60-70% τα δημόσια έργα και βέβαια τους είμαστε και υποχρεωμένοι... μωρέ για φαντάσου.
Εγώ το ισοζύγιο εισαγωγών/εξαγωγών γιατί θυμάμαι ότι ήταν παθητικό πάντα? Ναι, οκ, μπορεί να βοηθούσε στη ρευστότητα αλλά δεν νομίζω στο σύνολο της Οικονομίας να βοηθούσε ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Φθηνή ήταν η κατανάλωση τροφίμων και η διασκέδαση δεδομένου οτι είχαμε αγροτικά προιόντα και πρωτογενή τομέα οπότε τα προιόντα ανακυκλώνονταν στην αγορά αλλά πάγια προιόντα μακράς διάρκειας όπως ηλεκτρικές συσκευές και αυτοκίνητα που εισάγονταν απο εξωτερικό για να αγοράσεις έφτυνες αίμα να το ξεχρεώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top