Κατεβάζει το επίπεδο κάποιου το να βλέπει κατώτερου επιπέδου εκπομπές στην τηλεόραση;

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Μετά μού κράζετε το POWER OF LOVE, βούτηρο είναι μπροστά σ' αυτό.
Γιατί να δεις αυτό στη τελική και να μην δεις κατευθείαν πορνό;
τραγικό (αν και είδα μερικά αποσπάσματα- δε το κρύβω.)

Οταν κατι ειναι αισχος ειναι αισχος,το γεγονος οτι υπαρχει κατι που ειναι πιο αισχος δεν το αναιρει αυτο :) .
Τελικα ισχυει πως η μορφωση ειναι το πιο πολυτιμο αγαθο στον κοσμο...χωρις αυτην ο ανθρωπος ειναι επιρρεπης σε ολες αυτες τις αποπειρες χειραγωγησης της σκεψης και της συμπεριφορας του.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει ουτε ενας ανθρωπος που βλεπει ειτε Survivor ειτε Power Of Love ειτε Game Of Love και να μπορει να θεωρει τον εαυτο του μορφωμενο η εξυπνο παρα κουτοπονηρο στην καλυτερη.

Σημείωση συντονιστή: Το θέμα προήλθε από σπλιτ του θέματος Game of Love.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Οταν κατι ειναι αισχος ειναι αισχος,το γεγονος οτι υπαρχει κατι που ειναι πιο αισχος δεν το αναιρει αυτο :) .
Τελικα ισχυει πως η μορφωση ειναι το πιο πολυτιμο αγαθο στον κοσμο...χωρις αυτην ο ανθρωπος ειναι επιρρεπης σε ολες αυτες τις αποπειρες χειραγωγησης της σκεψης και της συμπεριφορας του.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει ουτε ενας ανθρωπος που βλεπει ειτε Survivor ειτε Power Of Love ειτε Game Of Love και να μπορει να θεωρει τον εαυτο του μορφωμενο η εξυπνο παρα κουτοπονηρο στην καλυτερη.

Α δεν ήξερα ότι οι μορφωμένοι είναι κλεισμένοι σε ένα δωμάτιο και βλέπουν μόνο ντοκιμαντέρ :loltooth:
jesus christ

δε κρίνω αυτούς που βλέπουν το game of love, αλλά την εκπομπή σαν εκπομπή. άμα θελήσω να δω βυζιά και κώλους θα κάτσω να το δω αλλού, παύει να είναι τρασσσσ , όπως έιναι το power of love, προσωπικά θεωρώ το πάνε σε άλλο επίπεδο πουλώντας σεξ και γυμνό. αλλά σόρρυ εσύ δε ξες τι είναι αυτά που λέω, οπότε άστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Α δεν ήξερα ότι οι μορφωμένοι είναι κλεισμένοι σε ένα δωμάτιο και βλέπουν μόνο ντοκιμαντέρ :loltooth:
jesus christ

δε κρίνω αυτούς που βλέπουν το game of love, αλλά την εκπομπή σαν εκπομπή. άμα θελήσω να δω βυζιά και κώλους θα κάτσω να το δω αλλού, παύει να είναι τρασσσσ , όπως έιναι το power of love, προσωπικά θεωρώ το πάνε σε άλλο επίπεδο πουλώντας σεξ και γυμνό. αλλά σόρρυ εσύ δε ξες τι είναι αυτά που λέω, οπότε άστο

Οχι αλλα θυμαμαι οταν ειχε πρωτοβγει ειδικα το survivor το εβλεπαν μεχρι και καθηγητες.
Προσωπικα θα ειχα τεραστιο θεμα να παρακολουθησω εναν καθηγητη που πιθανοτατα να ειχε 2.5 φορες τα χρονια μου αλλα ουτε το 1/4 της αμυνας μου σε ψυχολογικα παιχνιδια και πειρασμους για φτηνη και ευκολη διασκεδαση ποσο μαλλον οταν θα ηταν και καθηγητης ανθρωπιστικων σπουδων.

Τωρα το οτι οι μορφωμενοι βλεπουν ντοκιμαντερ...Δεν ηταν αυτο το νοημα μου.Ωστοσο σιγουρα δεν πας μπροστα σε οποιαδηποτε επιστημη βλεποντας Game of love.Εκτος βεβαια και εαν εισαι κοινωνιολογος και προσπαθεις να καταλαβεις την ματαιοδοξια των ανθρωπων.

Δεν νομιζω οτι πουλανε σεξ και γυμνο,αυτα οπως ειπες μπορει καποιος να τα βρει αναζητωντας στα καταλληλα μερη,πουλανε ελεγχο και προτυπα.Στους μεγαλυτερους-που ξερουν τι τους γινεται- δεν πιανουν αλλα στα μικρα παιδια τα οποια δεν εχουν αναπτυξει μηχανισμους προστασιας και σκεψης εναντια σε αυτα κανουν ζημια.

Οσο για την τελευταια σου προταση,το υφος σου ειναι ακατανοητο και επομενως ως ενα μεγαλο βαθμο αδιαφορο.Τωρα εαν θες να εξηγησεις ειναι δικαιωμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
πουλανε ελεγχο και προτυπα.
Όταν μιλάμε για τηλεόραση, είναι θέμα μαρκετινγκ. Δε τους νοιάζει αν πουλάνε έλεγχο ή πρότυπο, τους νοιάζει να πουλήσουν κάτι που θα κάνει φασαρία και θα γεννήσει :euro::euro::euro::euro: και όλοι ξέρουμε πόσο πουλάει το σεξ.
its all about the money.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για τηλεόραση, είναι θέμα μαρκετινγκ. Δε τους νοιάζει αν πουλάνε έλεγχο ή πρότυπο, τους νοιάζει να πουλήσουν κάτι που θα κάνει φασαρία και θα γεννήσει :euro::euro::euro::euro: και όλοι ξέρουμε πόσο πουλάει το σεξ.
its all about the money.

Ευτυχως που δεν βλεπω πλεον τηλεοραση.Ουσιαστικα βαζεις νταβατζη στο σπιτι σου χωρις να το καταλαβεις :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,616 μηνύματα.
Η τηλεόραση διαθέτει και τηλεκοτρόλ, εμείς είμαστε ενήλικες και -υποτίθεται- οτι έχουμε και κρίση να κρίνουμε τι είναι καλό και ωφέλιμο και τι όχι.
Το αν κάποιες φορές μας έρχεται να καίμε τον εγκέφαλό μας με τα "βρώμικα" δεν σημαίνει οτι κατ'ανάγκη τα επικροτούμε, ούτε θα χάσουμε την αξία μας σαν άνθρωποι. Πες κάνουμε μια ανάπαυλα από τα σοβαρά.
Άλλωστε δεν έχουμε και πολλές επιλογές, αν εξαιρέσει κανείς τις ξένες ταινίες και κάποιες από αυτές του παλιού ελληνικού κινηματογράφου (που έχουμε χιλιοματαδεί). Τα υπόλοιπα είναι ελληνικά σίριαλ (όχι "εκμαυλιστικά" όπως τα ριάλιτι, αλλά εξίσου ηλίθια), σπορ, ειδήσεις που δεν έχουν τίποτα καλό να πουν, παρά μόνο να σου ανεβάσουν την πίεση και ενημερωτικές εκπομπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Η τηλεόραση διαθέτει και τηλεκοτρόλ, εμείς είμαστε ενήλικες και -υποτίθεται- οτι έχουμε και κρίση να κρίνουμε τι είναι καλό και ωφέλιμο και τι όχι.
Το αν κάποιες φορές μας έρχεται να καίμε τον εγκέφαλό μας με τα "βρώμικα" δεν σημαίνει οτι κατ'ανάγκη τα επικροτούμε, ούτε θα χάσουμε την αξία μας σαν άνθρωποι. Πες κάνουμε μια ανάπαυλα από τα σοβαρά.
Άλλωστε δεν έχουμε και πολλές επιλογές, αν εξαιρέσει κανείς τις ξένες ταινίες και κάποιες από αυτές του παλιού ελληνικού κινηματογράφου (που έχουμε χιλιοματαδεί). Τα υπόλοιπα είναι ελληνικά σίριαλ (όχι "εκμαυλιστικά" όπως τα ριάλιτι, αλλά εξίσου ηλίθια), σπορ, ειδήσεις που δεν έχουν τίποτα καλό να πουν, παρά μόνο να σου ανεβάσουν την πίεση και ενημερωτικές εκπομπές.

Ασχολησου με καμια τεχνη,διαβασε κανα βιβλιο,βγες μια βολτα,κανε εθελοντισμο.Νομιζω υπαρχουν επιλογες αρκει να τις αναζητησουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι ένα άνθρωπος της επιστήμης χάνει την ιδιότητα του αν βλέπει χαζοτηλεοραση. Για μενα αντιθέτως με τις μπούρδες που λέμε στην έκθεση ο άνθρωπος εκτός από την ποιοτική ψυχαγωγια έχει ανάγκη και την νόθα διασκέδαση για να εκφορτιστει. Θεωρώ είναι προτιμότερο να παρακολουθεί ξεκατίνιασματα και πουτανιες παρά να τα επιδιώκει στην καθημερινότητα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι ένα άνθρωπος της επιστήμης χάνει την ιδιότητα του αν βλέπει χαζοτηλεοραση. Για μενα αντιθέτως με τις μπούρδες που λέμε στην έκθεση ο άνθρωπος εκτός από την ποιοτική ψυχαγωγια έχει ανάγκη και την νόθα διασκέδαση για να εκφορτιστει. Θεωρώ είναι προτιμότερο να παρακολουθεί ξεκατίνιασματα και πουτανιες παρά να τα επιδιώκει στην καθημερινότητα του.

Το βρισκω δυσκολο ενας ανθρωπος με ανεπτυγμενες νοητικες ικανοτητες να απολαμβανει κατι τετοιο.Εξαλλου οπως ηδη προαναφερθηκε εαν θελει να δει κατι που εχει να κανει με το sex μπορει να κατευθυνθει σε αλλα μερη.

Εκτος αυτου το αρθρο που παρεθεσε η Himela με αντιπροσωπευει 100% δεν θα μπορουσα να τα πω καλυτερα.Αυτοι οι ανθρωποι προφανως και δεν εχουν οικονομικο προβλημα και δεν θα χρειαζοταν να φτασουν στο σημειο να ξεπωλησουν την ηθικη τους.Ωστοσο θελουν να ταισουν τον εγωισμο τους και να αποκτησουν φημη.

Μια ιεροδουλη εχει πολυ περισσοτερη αξιοπρεπεια απο αυτες και αυτους που πανε σε τετοια show διοτι αποκτουν και φημη,και λεφτα και προσφερουν πραγματικο εργο μεσω της δουλειας τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,616 μηνύματα.
Ασχολησου με καμια τεχνη,διαβασε κανα βιβλιο,βγες μια βολτα,κανε εθελοντισμο.Νομιζω υπαρχουν επιλογες αρκει να τις αναζητησουμε.

Με τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις ασχολούμαι, ιδιαίτερα με το διάβασμα που είναι κάτι που αγαπώ και πάντα βρίσκομαι στην αρχή, στη μέση ή στο τέλος κάποιου βιβλίου.
Ποιος είπε οτι βρίσκομαι καθημερινά καθηλωμένη στον καναπέ και συστηματικά παρακολουθώ ριάλιτι; Ειδικά το "Game of Love" δεν έτυχε να το παρακολουθήσω ούτε δευτερόλεπτο, κυρίως γιατί αυτά που πληροφορήθηκα για το concept και την αισθητική του, μου το κάνουν πολύ βαρετό. Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι δεν θα πάρω λίγο μάτι, από κάποιο "σκουπίδι", όταν έχω κάποια κενή ώρα που δεν θέλω να απασχολήσω το μυαλό μου με σοβαρά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Με τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις ασχολούμαι, ιδιαίτερα με το διάβασμα που είναι κάτι που αγαπώ και πάντα βρίσκομαι στην αρχή, στη μέση ή στο τέλος κάποιου βιβλίου.
Ποιος είπε οτι βρίσκομαι καθημερινά καθηλωμένη στον καναπέ και συστηματικά παρακολουθώ ριάλιτι; Ειδικά το "Game of Love" δεν έτυχε να το παρακολουθήσω ούτε δευτερόλεπτο, κυρίως γιατί αυτά που πληροφορήθηκα για το concept και την αισθητική του, μου το κάνουν πολύ βαρετό. Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι δεν θα πάρω λίγο μάτι, από κάποιο "σκουπίδι", όταν έχω κάποια κενή ώρα που δεν θέλω να απασχολήσω το μυαλό μου με σοβαρά πράγματα.

Αλλο αυτο τοτε οκ αρκει να μην το βλεπει κανεις σαν την αγαπημενη του σειρα :)
Τι να πω οποιος εχει ελευθερο χρονο να πεταξει ας το βλεπει,δεν βλαπτει κανεναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Οχι αλλα θυμαμαι οταν ειχε πρωτοβγει ειδικα το survivor το εβλεπαν μεχρι και καθηγητες.
Προσωπικα θα ειχα τεραστιο θεμα να παρακολουθησω εναν καθηγητη που πιθανοτατα να ειχε 2.5 φορες τα χρονια μου αλλα ουτε το 1/4 της αμυνας μου σε ψυχολογικα παιχνιδια και πειρασμους για φτηνη και ευκολη διασκεδαση ποσο μαλλον οταν θα ηταν και καθηγητης ανθρωπιστικων σπουδων.

Τωρα το οτι οι μορφωμενοι βλεπουν ντοκιμαντερ...Δεν ηταν αυτο το νοημα μου.Ωστοσο σιγουρα δεν πας μπροστα σε οποιαδηποτε επιστημη βλεποντας Game of love.Εκτος βεβαια και εαν εισαι κοινωνιολογος και προσπαθεις να καταλαβεις την ματαιοδοξια των ανθρωπων.

πως φαινεται οτι εισαι μικρος. εισαι απολυτος στις αποψεις σου και μαλλον κουνας το δαχτυλο χωρις να κανεις αυτα τα οποια παροτρυνεις τους αλλους να κανουν. οταν καποιος ειναι φορτωμενος με σπουδες/ δουλεια, δραστηριοτητες, (προσωπικο) διαβασμα, φιλους/ οικογενεια και κοινωνικες υποχρεωσεις συν ο,τι αλλα προβληματα μπορει να του συμβαινουν, εχει αναγκη ν' ασχοληθει και με καμια βλακεια. τωρα αν αυτη η βλακεια θα ειναι ριαλιτι στην τηλεοραση ή βλογκ στο γιουτιουμπ, τι σημασια εχει; δηλαδη αν καποιος ηθελε να ξεσκασει με αστυνομικο μυθιστορημα θα ηταν καλυτερα απλα και μονο επειδη προκειται για βιβλιο ενω στην πραγματικοτητα θεωρειται απο τα κατωτερα λογοτεχνικα ειδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
πως φαινεται οτι εισαι μικρος. εισαι απολυτος στις αποψεις σου και μαλλον κουνας το δαχτυλο χωρις να κανεις αυτα τα οποια παροτρυνεις τους αλλους να κανουν. οταν καποιος ειναι φορτωμενος με σπουδες/ δουλεια, δραστηριοτητες, (προσωπικο) διαβασμα, φιλους/ οικογενεια και κοινωνικες εξοδους συν ο,τι αλλα προβληματα μπορει να του συμβαινουν, εχει αναγκη ν' ασχοληθει και με καμια βλακεια. τωρα αν αυτη η βλακεια θα ειναι ριαλιτι στην τηλεοραση ή βλογκ στο γιουτιουμπ, τι σημασια εχει; δηλαδη αν καποιος ηθελε να ξεσκασει με αστυνομικο μυθιστορημα θα ηταν καλυτερα απλα και μονο επειδη προκειται για βιβλιο ενω στην πραγματικοτητα θεωρειται απο τα κατωτερα λογοτεχνικα ειδη;

Εγω αγαπητη μου δεν το εκρυψα ουτε ειναι ντροπη η ηλικια που εχω δεν εχω τετοια κομπλεξ,οποτε εαν περιμενεις ενα μπραβο που εισαι γατονι και καταλαβες οτι ειμαι "μικρος" τοτε οριστε : Bravo :clapping:.

Σοβαρα ομως εαν εχεις να παραθεσεις κατι σαν μεγαλυτερη ωστε να μου δειξεις γιατι ειμαι λαθος απο το να βασιζεσαι στο οτι εχεις καλυτερη επιχειρηματολογια λογω της μεγαλυτερης ηλικιας σου,τοτε εχω ολη την καλη διαθεση να κατσω να σε ακουσω και να επανεξετασω το θεμα.Δεν ξερω ομως κατα ποσο εχεις και εσυ αυτη την διαθεση,μια προσεγγιση που θα μου ελεγες οτι ειμαι λαθος για αυτο και για αυτο θα ηταν πιο σωστη απο την κλισε εκφραση που προτιμησες,σαν να μην σε ενδιεφερε και πολυ να ασχοληθεις.Κατι που με βαζει στην σκεψη γιατι να ηθελες να το συζητησεις καν μαζι μου εξ'αρχης,εαν κατα τη γνωμη σου λογω του νεαρου της ηλικιας δεν ειμαι σε θεση να κρινω εαν αυτο που βλεπω ειναι καλο η οχι και επομενως να σε ακουσω για να ξανασκεφτω το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγω αγαπητη μου δεν το εκρυψα ουτε ειναι ντροπη η ηλικια που εχω δεν εχω τετοια κομπλεξ,οποτε εαν περιμενεις ενα μπραβο που εισαι γατονι και καταλαβες οτι ειμαι "μικρος" τοτε οριστε : Bravo :clapping:.

Σοβαρα ομως εαν εχεις να παραθεσεις κατι σαν μεγαλυτερη ωστε να μου δειξεις γιατι ειμαι λαθος απο το να βασιζεσαι στο οτι εχεις καλυτερη επιχειρηματολογια λογω της μεγαλυτερης ηλικιας σου,τοτε εχω ολη την καλη διαθεση να κατσω να σε ακουσω και να επανεξετασω το θεμα.Δεν ξερω ομως κατα ποσο εχεις και εσυ αυτη την διαθεση,μια προσεγγιση που θα μου ελεγες οτι ειμαι λαθος θα ηταν πιο σωστη απο την κλισε εκφραση που προτιμησες.

α καλα. σου εξηγησα νομιζω το γιατι μου φαινεται πως εισαι λαθος. αν προτιμησες να σταθεις μονο στην πρωτη προταση του μηνυματος μου και ν' αγνοησεις ολα τα υπολοιπα επειδη θιχτηκες, δικο σου θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
α καλα. σου εξηγησα νομιζω το γιατι μου φαινεται πως εισαι λαθος. αν προτιμησες να σταθεις μονο στην πρωτη προταση του μηνυματος μου και ν' αγνοησεις ολα τα υπολοιπα επειδη θιχτηκες, δικο σου θεμα.

Με εχουν αμφισβητησει πολλες φορες στη ζωη μου και μου εχουν πει οτι "κουναω τα δακτυλα" στους αλλους για αυτα που πιθανον εγω να κανω,και πολυ πιο ασχημα απο εσενα,ουτε που σε ενιωσα κοντα οποτε μην ανησυχεις ολα καλα,μην θεωρεις ομως σε παρακαλω πολυ οτι ολοι οι ανθρωποι εχουμε το ιδιο σκεπτικο ουτε τις ιδιες αντοχες και αδυναμιες ωστε να ενδιδουμε στους πειρασμους μας τοσο ευκολα :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,051 μηνύματα.
Κάθε άνθρωπος έχει τους δικούς του τρόπους χαλάρωσης. Σίγουρα υπάρχουν στερεότυπα βέβαια. Αν ας πούμε γνώριζα κάποιον τώρα και μού έλεγε οτι βλέπει μια κατωτέρου επιπέδου εκπομπή θα στεναχωριόμουν με την έννοια οτι μάλλον θα τον θεωρούσα ρηχό ως άνθρωπο κι οτι δεν ταιριάζω μαζί του. Παρ' όλα αυτά κι εγώ καμιά φορά μπορεί να δω κάποια χαζοεκπομπή τύπου america's next top model ή big brother (τα ξένα, όχι τα ελληνικά) και αυτό το κάνω για να εξασκήσω τα αγγλικά μου, να χαλαρώσω και να ακούσω κάνα podcast που μιλάει για αυτές τις εκπομπές. Αλλά αυτή μου η ενασχόληση δε με προσδιορίζει ως άνθρωπο θέλω να πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παραδεξου οτι το America's next top model ειναι guilty pleasure και ασε το καμουφλαζ για τα αγγλικα :laugh:

Παρεμπιπτοντως, αν θελετε ξενα προγραμματα για εξασκηση αγγλικων, μη βλεπετε Αμερικανικα εκτος απο οσα εχουν καποιο "βαρυ" θεμα, πχ ειναι δικαστικα. Στα υπολοιπα πυροβολουν τη γλωσσα. Πολυ καλυτερη επιλογη κατι απο UK μερια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Όποιος θέλει να ασχοληθεί με ανθρώπινη ψυχολογία, κοινωνικές και πολιτικές επιστήμες επιβάλλεται να βλέπει ριάλιτυ.

Το συχνό λάθος που κάνουν αρκετοί στην Ελλάδα είναι που βάζουν όλα τα ριάλιτυ στο ίδιο κουβά (τηλεσκουπίδια). π.χ. λέγανε το master chef τηλεσκουπίδι που ήταν ίσως η μεγαλύτερη παραγωγή της φετινής τηλεοπτικής season.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Όποιος θέλει να ασχοληθεί με ανθρώπινη ψυχολογία, κοινωνικές και πολιτικές επιστήμες επιβάλλεται να βλέπει ριάλιτυ.

Το συχνό λάθος που κάνουν αρκετοί στην Ελλάδα είναι που βάζουν όλα τα ριάλιτυ στο ίδιο κουβά (τηλεσκουπίδια). π.χ. λέγανε το master chef τηλεσκουπίδι που ήταν ίσως η μεγαλύτερη παραγωγή της φετινής τηλεοπτικής season.

Ακικο εσύ δεν θα είχες θέμα να δεις και φτηνή τηλεόραση,τον λόγο ομολογώ πως δεν τον καταλαβαίνω αλλά δεν με πειράζει κιόλας καθώς δεν θα σου κάνω κουμάντο στον ελεύθερο χρόνο σου.Ομως οποίος θέλει να ασχοληθεί με ψυχολογία και κοινωνικοπολιτικές επιστήμες δεν επιζητά δείγματα πραγματικά πάρα ψεύτικες σκηνοθετημένες αντιδράσεις;
Θες να μου πεις ότι οι μεγαλύτερες ιδιοφυιες σε αυτά τα πεδία θα δυσκολευόταν να καταλάβουν πως σκέφτονται άτομα σαν αυτά το τηλεπαιχνίδι;Δεν νομίζω,ίσα ίσα που σε αυτούς βασίζονται τα κανάλια ώστε να φτιάξουν τις σωστές προσωπικότητες για να επηρεάσουν προς την σωστή κατεύθυνση το κοινό.
Μην ξεχνάμε ότι το να καθηλώνεις τον κόσμο όπως έκανε στην πρώτη σεζόν το survivor είναι σημαντικό για να κάνεις ότι θες στη Βουλή...

Γενικά συμφωνώ με την Himela όλοι θέλουμε να ξεσπάσουμε με κάτι εύκολο που και που και το κάνουμε αλλά μην λέμε ότι είναι σωστή αξιοποίηση χρόνου γιατί το ξέρουμε ότι δεν είναι άσχετα που όπως είπα θα ξεφύγουμε λιγάκι Το πρόβλημα είναι λοιπόν όταν κάποιος παρακολουθεί συστηματικά και προπαντώς όταν τελικά κάνει έστω και ασυνείδητα τις συμπεριφορές που βλέπει.

Όλα αυτά τα νέα τηλεπαιχνίδια σκοπεύουν να παίξουν mind games και αυτο βλέποντας κανείς το πρώτο επεισόδιο μπορεί να το καταλάβει αμέσως.Μην λέμε ότι σκηνοθετημενα σκηνικά είναι χρήσιμα λοιπόν για σοβαρούς επιστημονες αλλά και να ήταν δεν θα ήταν ηθικά.Εκτος και εάν συμφωνείς στο "Τα πάντα στο όνομα της επιστήμης" ε.Εγω συμφωνώ αλλά όχι όταν η επιστήμη τίθεται έναντι του ανθρώπου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ακικο εσύ δεν θα είχες θέμα να δεις και φτηνή τηλεόραση,τον λόγο ομολογώ πως δεν τον καταλαβαίνω αλλά δεν με πειράζει κιόλας καθώς δεν θα σου κάνω κουμάντο στον ελεύθερο χρόνο σου.Ομως οποίος θέλει να ασχοληθεί με ψυχολογία και κοινωνικοπολιτικές επιστήμες δεν επιζητά δείγματα πραγματικά πάρα ψεύτικες σκηνοθετημένες αντιδράσεις;
Θες να μου πεις ότι οι μεγαλύτερες ιδιοφυιες σε αυτά τα πεδία θα δυσκολευόταν να καταλάβουν πως σκέφτονται άτομα σαν αυτά το τηλεπαιχνίδι;Δεν νομίζω,ίσα ίσα που σε αυτούς βασίζονται τα κανάλια ώστε να φτιάξουν τις σωστές προσωπικότητες για να επηρεάσουν προς την σωστή κατεύθυνση το κοινό.
Μην ξεχνάμε ότι το να καθηλώνεις τον κόσμο όπως έκανε στην πρώτη σεζόν το survivor είναι σημαντικό για να κάνεις ότι θες στη Βουλή...

Γενικά συμφωνώ με την Himela όλοι θέλουμε να ξεσπάσουμε με κάτι εύκολο που και που και το κάνουμε αλλά μην λέμε ότι είναι σωστή αξιοποίηση χρόνου γιατί το ξέρουμε ότι δεν είναι άσχετα που όπως είπα θα ξεφύγουμε λιγάκι Το πρόβλημα είναι λοιπόν όταν κάποιος παρακολουθεί συστηματικά και προπαντώς όταν τελικά κάνει έστω και ασυνείδητα τις συμπεριφορές που βλέπει.

Όλα αυτά τα νέα τηλεπαιχνίδια σκοπεύουν να παίξουν mind games και αυτο βλέποντας κανείς το πρώτο επεισόδιο μπορεί να το καταλάβει αμέσως.Μην λέμε ότι σκηνοθετημενα σκηνικά είναι χρήσιμα λοιπόν για σοβαρούς επιστημονες αλλά και να ήταν δεν θα ήταν ηθικά.Εκτος και εάν συμφωνείς στο "Τα πάντα στο όνομα της επιστήμης" ε.Εγω συμφωνώ αλλά όχι όταν η επιστήμη τίθεται έναντι του ανθρώπου .

Η 1η season του survivor έγινε το mega το 2003 και ήταν πολύ ποιοτικό πρόγραμμα. Μην τα βάζεις όλα στο ίδιο κουβά. Ριάλιτυ από ριάλιτυ διαφέρει.

Το περσινό όπως και στο φετινό survivor δεν πρέπει να λέγεται survivor. Ήταν πολύ κακής ποιότητας προγράμματος αλλά καλώς η κακώς είναι ήταν ότι πιο ποιοτικό έπαιζε στη prime time ζώνη η ελληνική τηλεόραση. Το περσινό το έβλεπα και εγώ αλλά για όλους λόγους που το έβλεπε η πλειοψηφία. Με είχε παρεξενέψει η ηλιθιότητα του ελληνικού κοινού. Θεωρητικά όλοι είναι κατά του μπούλινγκ αλλά μια χαρά υποστηρίξανε τον μισθοφόρο που επιτέθηκε λεκτικά στον Αργιανίδη γιατί τόλμησε να τον ψηφίσει :down:. Η θεοποίηση ενός εγωιστικού χαρακτήρα σαν του Ντάνου με είχε ξεπεράσει πνευματικά.

Οι ίδιοι άνθρωποι που θεοποίησαν τον Ντάνο και υποστήριξαν τον μισθοφόρο είναι αυτοί που ψήφισαν ΟΧΙ στο δημοψήφισμα και που πίστεψαν στην πρωτη φορά αριστερά.

Αν δεις 2, 3 σοβαρά ριάλιτυ ξένης παραγωγής θα καταλάβεις πως σκέφτονται πολλοί κατηγορίες ανθρώπων στην πραγματική ζωή και πως θα τους αντιμετωπίσεις. Μπορείς να βρεις τον δικό σου χαρακτήρα να δεις πως σκέφτοναι οι άλλοι για σένα και πως θα καλυτερεύσεις καθώς αποκτάας αυτογνωσία. Αν είσαι επιστήμονας ψυχολόγος είναι καταλαβαίνεις πολλά που δεν τα μαθαίνεις στις σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top