Σπίτι στο Εξωτερικό

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Τις τελευταίες μέρες έχω τρελαθεί προσπαθώντας να βρω κάποιο σπίτι, να συγκατοικήσω στο Μαντσεστερ που θα πάω για πρακτική για 2 μήνες. Μήπως κάποιος που μένει εξωτερικό, πήγε εράσμους, ξέρει κάποιες σελίδες όπου μπορώ να ψάξω για συγκάτοικο - σπίτι?

Με βλέπω να μένω σε παγκάκι!:cry_x::russian_roulette:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Κοίτα να δεις, πρόσφατα ένας φίλος μου αγόρασε σπίτι στο Manchester, εργαζόταν τα τελευταία χρόνια στο Λονδίνο αλλά επειδή αποφάσισε τελικά να μείνει μόνιμα εκεί είπε να πάρει σπίτι. Αλλά μια και οι τιμές στο Λονδίνο είναι εξωφρενικά ακριβές, αγόρασε σπίτι στο Manchester και μετακόμισε εκεί. Το σπίτι είναι μεγάλο και σκοπός του είναι να κάνει το κλασικό που κάνουν εκεί -και που εδώ το θεωρούμε αδιανόητο- να νοικιάζει δωμάτια του σπιτιού, με κοινόχρηστη κουζίνα και μπάνιο. Κι αυτός έτσι έμενε όλα αυτά τα χρόνια στο Λονδίνο.

Αν σε ενδιαφέρει να του στείλω ένα μήνυμα αν νοικιάζει τα δωμάτια (το θέμα είναι να είναι έτοιμα προς ενοικίαση μια και πρόσφατα αγόρασε το σπίτι) και σου δίνω τα στοιχεία του και μιλάτε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
https://www.gumtree.com/
https://www.spareroom.co.uk/


Aυτά είχα χρησιμοποιήσει για άλλη πόλη στο UK και τελικά βρήκα μέσω spareroom. Γενικά είναι λιγάκι δύσκολο να κάνεις όλο το ψάξιμο από απόσταση. Αν δεν είσαι ήδη στην πόλη και τους λες ότι θα έρθω την τάδε του μήνα δεν δίνουν πολλή σημασία. Εγώ μία εβδομάδα πριν φύγω έστελνα εντατικά και έκλεινα ραντεβού. Ίσως θα ήταν καλό για 3-4 μέρες να μείνεις σε κάποιο ξενοδοχείο ή airbnb και να ψάχνεις φουλ παράλληλα. Να είσαι προσεκτική γιατί κυκλοφορούν πολλά scams. Επίσης, ψάξε αν υπάρχουν σχετικά γκρουπ στο facebook. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Κοίτα να δεις, πρόσφατα ένας φίλος μου αγόρασε σπίτι στο Manchester, εργαζόταν τα τελευταία χρόνια στο Λονδίνο αλλά επειδή αποφάσισε τελικά να μείνει μόνιμα εκεί είπε να πάρει σπίτι. Αλλά μια και οι τιμές στο Λονδίνο είναι εξωφρενικά ακριβές, αγόρασε σπίτι στο Manchester και μετακόμισε εκεί. Το σπίτι είναι μεγάλο και σκοπός του είναι να κάνει το κλασικό που κάνουν εκεί -και που εδώ το θεωρούμε αδιανόητο- να νοικιάζει δωμάτια του σπιτιού, με κοινόχρηστη κουζίνα και μπάνιο. Κι αυτός έτσι έμενε όλα αυτά τα χρόνια στο Λονδίνο.

Αν σε ενδιαφέρει να του στείλω ένα μήνυμα αν νοικιάζει τα δωμάτια (το θέμα είναι να είναι έτοιμα προς ενοικίαση μια και πρόσφατα αγόρασε το σπίτι) και σου δίνω τα στοιχεία του και μιλάτε :)

Ναι αν σου είναι εύκολο μπορείς να του μιλήσεις και να μου στείλεις σε προσωπικό μνμ τα στοιχεία του ώστε να έρθω σε επικοινωνία! Σε ευχαριστώ πολύ!

https://www.gumtree.com/
https://www.spareroom.co.uk/


Aυτά είχα χρησιμοποιήσει για άλλη πόλη στο UK και τελικά βρήκα μέσω spareroom. Γενικά είναι λιγάκι δύσκολο να κάνεις όλο το ψάξιμο από απόσταση. Αν δεν είσαι ήδη στην πόλη και τους λες ότι θα έρθω την τάδε του μήνα δεν δίνουν πολλή σημασία. Εγώ μία εβδομάδα πριν φύγω έστελνα εντατικά και έκλεινα ραντεβού. Ίσως θα ήταν καλό για 3-4 μέρες να μείνεις σε κάποιο ξενοδοχείο ή airbnb και να ψάχνεις φουλ παράλληλα. Να είσαι προσεκτική γιατί κυκλοφορούν πολλά scams. Επίσης, ψάξε αν υπάρχουν σχετικά γκρουπ στο facebook. Καλή τύχη!

Σε ευχαριστώ! Ναι ήδη στο spareroom έχω βάλει αγγελία για συγκάτοικο και ισχύει ότι είναι πολύ δύσκολο από απόσταση... Το σκέφτομαι να πάω 3-4 μέρες νωρίτερα και να ψάχνω...Είναι ακριβά γενικά και κάποια σίγουρα είναι scams... Ότι και να λέμε αν δεν είσαι εκεί για να τα δεις με τα μάτια σου είναι πρόβλημα! Πάντως ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top