Ντοπάρισμα στον αθλητισμό: υπέρ ή κατά;

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Κανείς δεν είναι υπέρ αλλά είναι ανεκτές.
Οι ίδιοι οι αθλητές τις παίρνουν με επιλογή τους, οπότε εμάς τι μας κόφτει?
Κάπου στην Αμερική κάποιος μαύρος στιβίστας πρέπει να ρίξει το χρόνο του μερικά δεύτερα για να μην επιστρέψει στο γκέτο. Να δω τι θα κάνατε στη θέση του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σύμφωνα με τον ΙΦΕΤ τα αναβολικά είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΟΥΣΙΕΣ και υπάρχει και σχετική ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ που να το αποδεικνύει αυτό!!

Βουνέ καλό θα ήταν φαινόμενα τέτοια να μειωθούν, φυσικά και πρέπει να μειωθούν βασικά να ΕΞΑΛΕΙΦΘΟΥΝ. Δεν είναι θέμα επιλογής του που να μην μας κόφτει , είναι θέμα προστασίας του αθλητισμού και του ολυμπιακού πνεύματος και φυσικά προστασίας της υγείας των αθλητών.

Όταν βέβαια, ο άλλος ενθαρρύνει και υποστηρίζει κάτι που είναι ΑΝΟΜΟ, αναρωτιέμαι κατά πόσο θα μπορούσε να επιτευχθεί! !! :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Παιδιά προσοχη συμφωνα με τον νομο
2.9 Συνέργεια
Η εντός αγώνα Χορήγηση ή η απόπειρα χορήγησης προς Αθλητή οποιασδήποτε
Απαγορευμένης Ουσίας ή Απαγορευμένης Μεθόδου ή η εκτός αγώνα Χορήγηση ή η
απόπειρα χορήγησης προς Αθλητή οποιασδήποτε Απαγορευμένης Μεθόδου ή
Απαγορευμένης Ουσίας που απαγορεύεται εκτός αγώνα .Η συνδρομή, ενθάρρυνση, βοήθεια, προτροπή, συνωμοσία, συγκάλυψη ή οποιασδήποτε άλλης μορφής εσκεμμένη συνέργεια, που περιλαμβάνει παράβαση
κανόνα ντόπινγκ, απόπειρα παράβασης κανόνα ντόπινγκ ή παράβαση του Άρθρου
10.12.1 από τρίτο πρόσωπο.

ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ

στα πλαίσια της πτυχιακής μαθαίνεις πολλά ;) διαβάστε το πάντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Σύμφωνα με τον ΙΦΕΤ τα αναβολικά είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΟΥΣΙΕΣ και υπάρχει και σχετική ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ που να το αποδεικνύει αυτό!!

Βουνέ καλό θα ήταν φαινόμενα τέτοια να μειωθούν, φυσικά και πρέπει να μειωθούν βασικά να ΕΞΑΛΕΙΦΘΟΥΝ. Δεν είναι θέμα επιλογής του που να μην μας κόφτει , είναι θέμα προστασίας του αθλητισμού και του ολυμπιακού πνεύματος και φυσικά προστασίας της υγείας των αθλητών.

Όταν βέβαια, ο άλλος ενθαρρύνει και υποστηρίζει κάτι που είναι ΑΝΟΜΟ, αναρωτιέμαι κατά πόσο θα μπορούσε να επιτευχθεί! !! :whatever:

Δεν υφίσταται επαγγελματίας αθλητής δίχως αναβολικά. Δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστικός πλέον δίχως αυτά. Και εκεί τελειώνει η ιστορία, όσο θλιβερό και αν ακούγεται.

Δεν έχει να κάνει με παιδεία και αθλητικά ιδεώδη. Έχει να κάνει με την εμπορευματοποίηση του αθλητισμού στα πλαίσια του καπιταλιστικού συστήματος και τις προσωπικές επιδιώξεις και σκοπιμότητες των αθλητών και όσων τους υποστηρίζουν(κυρίως οικονομικά).

Τι να κάνει η νομοθεσία αν η πλειοψηφία των αθλητών ντοπάρονται οικειοθελώς? Θα έπρεπε να καταργήσει όλες τις διοργανώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν υφίσταται επαγγελματίας αθλητής δίχως αναβολικά. Δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστικός πλέον δίχως αυτά. Και εκεί τελειώνει η ιστορία, όσο θλιβερό και αν ακούγεται. Δεν έχει να κάνει με παιδεία και αθλητικά ιδεώδη. Έχει να κάνει με την εμπορευματοποίηση του αθλητισμού στα πλαίσια του καπιταλιστικού συστήματος και τις προσωπικές επιδιώξεις και σκοπιμότητες των αθλητών και όσων τους υποστηρίζουν(κυρίως οικονομικά). Τι να κάνει η νομοθεσία αν η πλειοψηφία των αθλητών ντοπάρονται οικειοθελώς? Θα έπρεπε να καταργήσει όλες τις διοργανώσεις.

Δεν υφίσταται τώρα ....στο μέλλον ΠΡΕΠΕΙ να υφίσταται αυτό εννοώ. Γιατί πρέπει να παίρνει αναβολικές ουσίες που τον οδηγούν σε μακροχρόνιο θάνατο ή σε ανίατες ασθένειες και αυτό να "επιτρέπεται" και να δικαιολογείται με το επιχείρημα για να είναι ανταγωνιστικός πρέπει να κάνει χρήση αναβολικών; Δεν τελειώνει εδώ η ιστορία ρε , δεν μπορεί να τελειώσει εδώ πέρα! Ο νόμος ΠΡΕΠΕΙ να εφαρμοστεί BY THE BOOK και να είναι αυστηρός ΤΕΛΟΣ! Απλά παρακάμπτεται ο νόμος ή εφαρμόζεται στην χάσι και στην φέξη με την έννοια ότι υπάρχει συγκάλυψη φαινομένων φαρμαδιέγερσης. Ναι αν χρειαστεί να καταργήσει αθλητικές εκδηλώσεις από να γίνεται ντόπινγκ!! Ωραία αυτό που λες με τον καπιταλισμό και ειδικά όσους ενθαρρύνουν αθλητές να κάνουν τέτοια να ΜΠΟΥΝ ΜΕΣΑ!

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν μπορούμε να αλλάξουμε την νοοτροπία και να απωθήσουμε αθλητές από το ντόπινγκ αλλά από την άλλη να το δικαιολογούμε και να είμαστε υποστηρικτές του! Όχι επειδή το λέει ο νόμος αλλά και ηθικά να το δεις θες να δεις μπάλα θες θέαμα, ο άλλος παίρνει ουσίες παίζει τέλεια σου αρέσει να το βλέπεις, αλλά σωριάζεται από καρδιακή ανακοπή; Αυτό σου αρέσει; Θες να βλέπεις αθλητές να πεθαίνουν στα γήπεδα; Δεν θες να το σταματήσεις αυτό ή απλά δεν σε αφορά;

Εμένα σαν Σοφία με αφορά και πιστεύω ότι πρέπει φορείς στην Ελλάδα και ανά τον κόσμο να πάρουν ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΑ μέτρα για την εξάλειψή του. Αθλητισμός δεν είναι προφανώς αυτός που σήμερα τον βαπτίζουμε αθλητισμό που εναντιώνεται στην υγεία και στην ΖΩΗ ! ;)

Να γίνονται δράσεις καταπολέμησής τους και οι νόμοι να εφαρμόζονται για ΟΛΟΥΣ και ΠΑΝΤΑ !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
εγώ πιστεύω ότι σε μερικά χρόνια τα αναβολικά θα είναι 100% νόμιμα , και ο αθλητής θα έχει την επιλογή και επίσημα να πάρει αναβολικά για να κάνει πρωταθλητισμό(που αμείβεται με εκατομμύρια) ή να μη πάρει και να συνεχίσει τον αθλητισμό ερασιτεχνικά πάντα . Τα αναβολικά είναι επικίνδυνα για την υγεία μόνο όταν κάνεις κατάχρησή τους και αποτελούν αναπόσπαστο μέρος συγκεκριμένων ιατρικών θεραπειών . Ωστόσο σε κάποιον που είναι 100% υγιής και αθλείται ερασιτεχνικά δε θα του τα συνιστούσα για να πετύχει καλύτερα αποτελέσματα γιατί όπως όλα τα φάρμακα έχουν και αυτά μερικές ανεπιθύμητες παρενέργειες και σε ελάχιστες περιπτώσεις μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα και η λελογισμένη χρήση τους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Τζακ δυστυχώς αν φτάσουμε να τα ισοπεδώσουμε όλα και εγώ αρχίζω να το πιστεύω αυτό. Θα θεωρούμε ότι ο άλλος που ντοπάρεται είναι κατί το φυσιολογικό. Βέβαια και τώρα που είναι παράνομο τόσο να ενθαρρύνει να παίρνει κάποιος αναβολικές ουσίες ή να τις λαμβάνει συγκαλειπτεται και τιμωρείται μεμονωμένα οχι καθολικά: /:

Κοίτα τα αναβολικά δεν μπορώ να τα θεωρήσω φάρμακα αλλά απαγορευμένες ουσίες. Άσχετα αν για ένα λόγο μερικά χρησιμοποιούνται για την αντιμετώπιση ασθενειών. Κοίτα επειδή προκαλούν εξάρτηση δεν νομίζω κάποιος να τα χρησιμοποιεί λελογισμένα αλλά και αν κάποιος θέλει κορυφαίες επιδόσεις σιγουρα δεν θα περιορίσει την χρήση του
Επομένως οι επιπτώσεις στην υγεία είναι δεδομένες.

Απλά γιατί να υποστηρίζεται και ενθαρρύνεται ή να δικαιλογείται κάτι που κάνει κακό στην υγεία μόνο και μόνο επειδή το status λέει ότι για να είναι κάποιος ανταγωνιστικός πρέπει να ντοπάρεται ή επειδή πρέπει να μου.προσφέρει εμένα θέαμα να ενθαρρύνω/προτρέπω τον άλλον να το κάνει;

Τεσπα, μακάρι στο μέλλον να μην παρατηρούνται τετοια φαινόμενα και να μην υποστηρίζονται.

Καληνύχτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Σύμφωνα με τον ΙΦΕΤ τα αναβολικά είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΟΥΣΙΕΣ και υπάρχει και σχετική ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ που να το αποδεικνύει αυτό!!

Βουνέ καλό θα ήταν φαινόμενα τέτοια να μειωθούν, φυσικά και πρέπει να μειωθούν βασικά να ΕΞΑΛΕΙΦΘΟΥΝ. Δεν είναι θέμα επιλογής του που να μην μας κόφτει , είναι θέμα προστασίας του αθλητισμού και του ολυμπιακού πνεύματος και φυσικά προστασίας της υγείας των αθλητών.

Όταν βέβαια, ο άλλος ενθαρρύνει και υποστηρίζει κάτι που είναι ΑΝΟΜΟ, αναρωτιέμαι κατά πόσο θα μπορούσε να επιτευχθεί! !! :whatever:

έχεις κάτι να προτείνεις ώστε να εξαλειφθούν αυτά τα φαινόμενα; εννοώ κάτι συγκεκριμένο, όχι αοριστολογίες όπως πχ παιδεία κλπ. γιατί στα λόγια όλα ωραία είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
έχεις κάτι να προτείνεις ώστε να εξαλειφθούν αυτά τα φαινόμενα; εννοώ κάτι συγκεκριμένο, όχι αοριστολογίες όπως πχ παιδεία κλπ. γιατί στα λόγια όλα ωραία είναι.

Το θέμα της πτυχιακής μου έχει να κάνει με την αντιμετώπιση του ντόπινγκ. Οπότε προφανώς και δεν πετάω αοριστολογίες οπότε και το έχω ψάξει προφανώς καλύτερα και το ψάχνω!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Eπαγγελματίας bodybuilder αναφέρεται γιατί αποφάσισε να πάρει αναβολικά ενώ είχε προαποφασίσει το αντίθετο.

https://www.youtube.com/watch?v=qtoPiYdV3Ug&feature=youtu.be&t=895

Από κάποιο επίπεδο και έπειτα έχεις δυο επιλογές. Ή παίρνεις αναβολικά ή αλλάζεις επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
@akikos ΔΕΝ είναι όλα άσπρα μαύρο !

Το έχω δει και αυτό το βίντεο λόγω της πτυχιακής μου!! ;)

Λέει παράλληλα για να μην λες ότι θέλεις να πεις, τα παιδιά ΜΗΝ κάνουν ντόπινγκ και μάλιστα τους απέτρεψε όταν του το ζήτησαν !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ξεκάθαρα κατά.

Μπορούν να βγαίνουν οι καλύτεροι συμφωνα με τη φύση, το ταλέντο και την προπόνηση.

Χωρίς να πηδαμε τη φύση και να πεθαινουν μολις κλείσουν τα φωτα.

Οποιος διαφωνει με αυτή τη λογική έχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το θέμα της πτυχιακής μου έχει να κάνει με την αντιμετώπιση του ντόπινγκ. Οπότε προφανώς και δεν πετάω αοριστολογίες οπότε και το έχω ψάξει προφανώς καλύτερα και το ψάχνω!! ;)

δεν είπα πως ό,τι έγραψες μέχρι τώρα είναι αοριστολογίες. οπότε πάμε πάλι. έγραψες το εξής:
καλό θα ήταν φαινόμενα τέτοια να μειωθούν, φυσικά και πρέπει να μειωθούν βασικά να ΕΞΑΛΕΙΦΘΟΥΝ.
λογικά όταν λες φαινόμενα εννοείς το ντόπινγκ. σε ρωτώ λοιπόν εγώ ως τελείως άσχεση με αυτά τα θέματα, πως γίνεται να το εξαλείψουμε? κάπου εδώ σου επισήμανα και πριν να μην μου φέρεις γενικόλογα επιχειρήματα του στυλ "με την παιδεία" αλλά πρακτικές λύσεις. νομίζω τώρα ήμουν λίγο πιο ξεκάθαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
δεν είπα πως ό,τι έγραψες μέχρι τώρα είναι αοριστολογίες. οπότε πάμε πάλι. έγραψες το εξής: λογικά όταν λες φαινόμενα εννοείς το ντόπινγκ. σε ρωτώ λοιπόν εγώ ως τελείως άσχεση με αυτά τα θέματα, πως γίνεται να το εξαλείψουμε? κάπου εδώ σου επισήμανα και πριν να μην μου φέρεις γενικόλογα επιχειρήματα του στυλ "με την παιδεία" αλλά πρακτικές λύσεις. νομίζω τώρα ήμουν λίγο πιο ξεκάθαρη.

Λοιπόν φορείς, βλέπε σχολεία, προπονητικά κέντρα, βιβλιοθήκες, ακόμα και διάφορες μορφές πολιτισμού βλέπε κινηματογράφος πχ, μπορούν να παίξουν καταλυτικό στην αντιμετώπιση του.

Τα σχολεία αρχικά στο πλαίσιο του μαθήματος της γυμναστικής, αντί ο γυμναστής κάθε μέρα να δίνει μία μπάλα στα παιδιά και να παίζουνε θα μπορούσε να καλέσει "ειδικούς" και να τους μιλήσει για το ντόπινγκ, τι είναι, μεθόδους με το οποίο αυτό γίνεται και πλασάρεται για τους κινδύνους που κρύβει στην ανθρώπινη υγεία και φυσικά στον ανθρώπινο οργανισμό. Σε συνεργασία με τον καθηγητή της φυσικής αγωγής μπορούν να διδάξουν τα παιδιά από μικρά ότι το ντοπάρισμα είναι καταστροφικό για την υγεία. Τα παιδιά εάν το μάθουν και το κατανοήσουν αυτό από μικρή ηλικία και καταφέρουν να το αποφύγουν και να λένε όχι σε κάθε είδος ντοπαμίνης το θεωρώ επιτυχία. Τώρα εάν κάποιος ξέρει τους κινδύνους και πάραυτα ντοπάρεται επειδή νομίζει ότι μόνο με αυτόν τον τρόπο θα είναι ανταγωνιστικός ή όσοι υποστηρίζουν τέτοια λογική όπως είπε και ο Γιάννης έχουν πρόβλημα μεγάλο .

Προπονητικά κέντρα, είτε είναι σύλλογοι είτε γυμναστήρια που βλέπουν τον άνθρωπο ως άνθρωπο και όχι πελάτη - προϊόν να του αποσπάσουν χρήματα μόνο και μόνο για την ικανοποίηση του εκάστοτε να αποκτήσει σώμα και κορυφαίες αθλητικές επιδόσεις εννοείται ότι δεν θα του πλασάρουν καμία απαγορευμένη ουσία. Για εμένα όσα γυμναστήρια και αθλητικά κέντρα έχουν προμηθεύσει αναβολικά πρέπει να κλείσουν και ΟΛΟΙ οι αρμόδιοι να πάνε ΜΕΣΑ!! Εάν ένας προπονητής επίσης ή γονέας για να γίνει το παιδί πρωταθλητής συναινεί στην χρήση ουσιών σύμφωνα με τον νόμο ενθάρρυνε και παρότρυνε τον άλλον να κάνει χρήση ντόπινγκ οπότε και πρέπει να διώκεται νομικά. Αθλητικά κέντρα και σύλλογοι που ενδιαφέρονται για τον υγιή αθλητισμό και όχι για αυτόν που ο αθλητής τους θα πάρει ουσία για να φέρει νίκη στην ομάδα αλλά θα σωριαστεί στην μέση του γηπέδου από καρδιακή ανακοπή πρέπει να κάνουν διαλέξεις σχετικά με το ντόπινγκ και να ενημερώνουν συχνά τους αθλητές τους για αυτό. Να κάνουν τακτικούς ελέγχους με λήψη αίματος ή ούρων προκειμένου να διαπιστώσουν εάν ο αθλητής τους έλαβε κάποια ουσία. Στο ΟΑΚΑ στο οποίο δούλευε ο πατέρας μου υπάρχει τέτοιο κέντρο που πραγματοποιεί εξετάσεις πχ! Βέβαια για να γίνουν όλα αυτά πρέπει η πολιτεία επιτέλους να εφαρμόζει τους ΝΟΜΟΥΣ καθολικά και όχι μεμονωμένα και να συγκαλύπτει φαινόμενα ντόπινγκ αλλά να εφαρμόζει ποινές όποτε και σε όποιους θέλει!! Γιατί δυστυχώς αυτό γίνεται όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως.

Οι βιβλιοθήκες μετά που πλέον έχουν ανοιχτεί στο κοινό και δεν είναι μόνο δανείζω βιβλία και τέλος αλλά και προσφέρουν και υπηρεσίες πχ είχαν κάνει οι δημόσιες βιβλιοθήκες μεγάλο έργο όσον αφορά στην συμβολή της ομαλής ένταξης των προσφύγων στην κοινωνία, μπορούν να κάνουν το ίδιο και με το ντόπινγκ. Είτε μέσω των βιβλίων τους, είτε μέσω συνεργασίας με αθλητικούς φορείς να διοργανώνουν ημερίδες και εκπαιδευτικά σεμινάρια και παιχνίδια που να αποσκοπούν στην καταπολέμηση του ντόπινγκ όπως έχουν κάνει και συνεχίζουν να κάνουν με άλλα κοινωνικά θέματα.

Ο κινηματογράφος από την άλλη, αντί να βγάζει ταινίες συνηθισμένες όλο μπαμ μπουμ , ερωτικές και λοιπά, μπορεί να ευαισθητοποιηθεί σε κοινωνικά θέματα πχ της φαρμακοδιέγερσης και προβάλλει ταινίες ανάλογου περιεχομένου και καλό θα ήταν αυτά που προβάλλει να αποτελούν και μαρτυρίες αληθινών περιστατικών και όχι μόνο μία μυθοπλασία πχ.

Γενικά τρόποι υπάρχουν πολλοί, και πολλοί περισσότεροι από αυτούς που έχω καταγράψει. Και σύμφωνα με την WADA ΝΑΙ το ντόπινγκ μπορεί να προληφθεί. Όπως κατάλαβες είναι αδύνατο να κάτσω να αναλύσω όλην την πτυχιακή μου και το πως μπορεί να αντιμετωπιστεί το ντόπινγκ. ;) Αλλά αν μπεις στο site της WADA θα διαβάσεις τα πάντα περί πρόληψης και αντιμετώπισής του.

Αλλά κυρία προϋπόθεση για αυτά και για όλους τους άλλους τρόπους που δεν αναφέρονται εδώ αλλά στον παγκόσμιο κώδικα της WADA είναι η εφαρμογή των ΝΟΜΩΝ! Αν δεν υπάρχει αυστηρή εφαρμογή δεν θα υπάρξει και κάποια οριστική λύση!!

Και φυσικά είναι θέμα νοοτροπίας όσοι υποστηρίζουν ντόπινγκ ή ντοπάρονται παρότι γνωρίζουν τις επιπτώσεις του, έχουν πρόβλημα, δεν μπορεί να τους το λύσει κανείς. Και εάν το κράτος κοιτά από την άλλη ότι το συμφέρει και το μέλημά του είναι το πως θα αναδειχθεί καλύτερο επίσης το κράτος έχει πρόβλημα. Αν εφαρμοστεί ο κώδικας της WADA και αλλάξει η νοοτροπία όλων μας τότε ναι θα μιλάμε για κατάλυση του ντόπινγκ!

Όταν ολοκληρώσω την πτυχιακή, θα την αναρτήσω στο θέμα που υπάρχει μία ολοκληρωμένη απάντηση και τεκμηριωμένη για τους τρόπους εξάλειψής τους !

Είναι σαν το τσιγάρο, διαβάζεις ακούς, βλέπεις ότι κάνει κακό, αν εσύ παρότι διάβασες, άκουσες, είδες αλλά καπνίσεις είσαι άξιος της μοίρας σου αν το κόψεις ή δεν το αποφύγεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Λέει παράλληλα για να μην λες ότι θέλεις να πεις, τα παιδιά ΜΗΝ κάνουν ντόπινγκ και μάλιστα τους απέτρεψε όταν του το ζήτησαν !
Ο τύπος έχει πάρει ότι αναβολικά έχουν κυκλοφορήσει και από την άλλη λέει ότι είναι κατά των αναβολικών :loltooth:. Λέει ότι είναι απολύτος υγιής αλλά αυτό το αποδίδει στη τύχη.

Πέρα από αυτά. Το συμπέρασμα της εκπομπής ήταν
Πρωταθλητισμός = Ντοπάρισμα

Αυτό πρέπει να το γνωρίσει ο καθένας που θέλει να ασχοληθεί με αθλητισμό επαγγελματικά. Φτάνεις σε ένα σημείο που είναι το όριο σου και μετά ο μόνο τρόπος να τον ξεπεράσεις είναι η ιατρική βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ο τύπος έχει πάρει ότι αναβολικά έχουν κυκλοφορήσει και από την άλλη λέει ότι είναι κατά των αναβολικών :loltooth:. Λέει ότι είναι απολύτος υγιής αλλά αυτό το αποδίδει στη τύχη. Πέρα από αυτά. Το συμπέρασμα της εκπομπής ήταν Πρωταθλητισμός = Ντοπάρισμα. Αυτό πρέπει να το γνωρίσει ο καθένας που θέλει να ασχοληθεί με αθλητισμό επαγγελματικά. Φτάνεις σε ένα σημείο που είναι ντο όριο σου και μετά ο μόνο τρόπος να τον ξεπεράσεις είναι η ιατρική βοήθεια.

Ξέρω πολλούς που έπαιρναν ναρκωτικά ανεξαρτοποίηθηκαν, και μετά έκαναν και κάνουν εκστρατείες κατά τους ! Οπότε εάν πήρε και μετά τα σταμάτησε και δεν προτρέπει τον κόσμο να πάρει, όπως κάνεις εσύ από χθες (εκτός αν τρολλάρεις) για να βλέπεις θέαμα δεν έχω να του προσάψω κάτι. Λάθος του που έπαιρνε μεγάλο και αν και ακόμα παίρνει, αλλά τουλάχιστον τον παραδέχομαι στο κομμάτι που δεν λέει στα παιδιά πάρτε. Εάν είναι απολύτως υγιής φυσικά και δεν μπορούμε να το ξέρουμε 100% και αν θες αποκλείεται η πολύχρονη ντοπαμίνη μην του προκάλεσε προβλήματα.

Όπως είπε και ο Γιάννης αν είδες το ποστ του, ο καθένας πρέπει να έχει στο νου του, ότι όποιος θέλει να ασχοληθεί με τον αθλητισμό και πρωταθλητισμό επαγγελματικά μπορεί να το κάνει χωρίς να είναι απαραίτητη η χρήση ντόπας, εάν δεν το καταλαβαίνει έχει πρόβλημα ;) Εσύ φαίνεται ότι δεν θες να καταλάβεις ότι για την επιτυχία στον αθλητισμό δεν είναι αναγκαία η χρήση ντόπας αλλά την υποστηρίζεις .....

Εάν μελλοντικά το παιδί σου θέλει να γίνει πρωταθλητής ή να ασχοληθεί με τον αθλητισμό, θα του κόψεις το όνειρο, ή θα του πεις ναι παιδί μου πάρε ντόπα για να βγάλεις χρήματα και να σε θαυμάζει ο κόσμος; !

Υγ: Αν τρολάρεις πες μου το, τουλάχιστον :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εάν μελλοντικά το παιδί σου θέλει να γίνει πρωταθλητής ή να ασχοληθεί με τον αθλητισμό, θα του κόψεις το όνειρο, ή θα του πεις ναι παιδί μου πάρε ντόπα για να βγάλεις χρήματα και να σε θαυμάζει ο κόσμος; !
Θα του κοβα το όνειρο.

Ο γνωστός φιλόζωος youtuber Panagiotis Milas, ξεκαθαρίζει τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γιατί να κόψεις σε ένα παιδί το όνειρο και να το δυσαρεστήσεις, επειδή ΕΣΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ότι αθλητισμός χωρίς ντοπαμίνη μπορεί να συνυπάρξει, ενώ το παιδί μπορεί να μην θέλει να κάνει χρήση ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
αθλητισμός χωρίς ντοπανίνη ναι μπορεί να συνηπάρξει. Πρωταθλητισμός στα δημοφιλή αθλήματα όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
αθλητισμός χωρίς ντοπανίνη ναι μπορεί να συνηπάρξει. Πρωταθλητισμός στα δημοφιλή αθλήματα όχι.

Άκικο, δεν έχει νόημα να συνεχιστεί η στιχομυθία μεταξύ μας. Λέμε τα ίδια και και τα ίδια , λες ότι δεν μπορεί εγώ λέω ότι μπορεί.
Σέβομαι την άποψή σου, αλλά εμένα αυτό που δεν μου άρεσε είναι όταν είπες χθες ότι πρέπει να γίνεται ντοπάρισμα για να βλέπεις εσύ θέαμα.. εεεε όχι και να παροτρύνεις να γίνει κάτι απαγορευμένο, εκτός αν τρολάρεις βεβαια.

Εάν ένα παιδί είναι κατασταλαγμένο και ξέρει τους κινδύνους και σέβεται τον εαυτό του, μπορεί να αποφύγει οποιοδήποτε θέλει να του χορηγήσει ντοπαμίνη! Εάν ξέρει και απλά δεν προστατεύει τον εαυτό του , έχει θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top