Ποιους δεν θέλουμε για γείτονες;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Στο μεταξύ, όπως συμβαίνει με κάθε θέμα που παίρνει διαστάσεις (όπως πχ με το bullying στον Γιακουμάκη κτλ) και αυτές τις ημέρες για τον θάνατο του Ζακ Κωστόπουλου, έχει ξεκινήσει και μια διάθεση προβληματισμού από τα κανάλια (αν το παρακάτω είναι όντως σημερινό δεν θα έλεγα ότι είναι τυχαίο) :

Μερικοί βλέπουν αρνητικά το παραπάνω, εμένα μου φαίνεται πιο ελπιδοφόρο (δηλαδή δεν είναι τόσο "χάλια" τα αποτελέσματα). Γιατί όταν ρωτάς κάποιον τι γείτονες θα ήθελε ή δεν θα ήθελε ιδεατά να έχει, θα ένιωθε μεγαλύτερη άνεση να απέκλειε διάφορες κοινωνικές ομάδες.

Μένω στο Περιστέρι σε μια γειτονιά που έχει και ξένους, και Ρωμά, και γείτονες με κατοικίδια και παιδιά (που πολλοί δεν θα θέλανε λόγω φασαρίας κτλ). Σίγουρα ο καθένας θα ανήκει και σε άλλες ομάδες (ομοφυλόφιλους, άθεους, άθρησκους, άτομα με ψυχικά νοσήματα κτλ). Είναι καθαρά η ιδέα μας ότι αυτές που κοινωνικές ομάδες μπορεί να μας δημιουργήσουν προβλήματα.

Το ιδανικό του Έλληνα, οικογενειάρχη straight "νοικοκυραίου", χριστιανού (δλδ του συμπληρωματικού συνόλου των παραπάνω) , δεν καθιστά τη συνύπαρξη σε μια γειτονιά ως δεδομένου καλή ή τους ανθρώπους καθώς πρέπει. Σαν ήμουν παιδί θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά μια τέτοια περίπτωση οικογένειας που τελικά λεγόταν σε όλη τη γειτονιά ότι ο άντρας ξυλοφόρτωνε τη γυναίκα του κι επίσης η μια γειτόνισσα έπαιρνε την αστυνομία για ψηλού πήδημα όταν κάποιος ανέβαζε λίγο παραπάνω την ένταση του στερεοφωνικού.

Δεν ξέρω τι μπορεί ακριβώς να συζητηθεί σε αυτό το θέμα, απλά είδα το παραπάνω screenshot στο facebook και είπα να το επισυνάψω προς ανταλλαγή σκέψεων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Δεν θέλουμε για γείτονες αυτούς που κάνουν σεξ όλη μέρα και ακούγονται δυνατά. Και δεν μας αφήνουν να κοιμηθούμε και στεναχωριόμαστε που δεν έχουμε γκόμενα. Μην σου τύχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Δε θέλω για γείτονες παιδιά που τσιριζουν, εφήβους που ακούν μουσική στη διαπασών, ανθρώπους που δε συμπαθούν τα σκυλιά. Οι υπόλοιποι δε με ενοχλούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δε έχω θέμα με τον γείτονα...μπορεί να πιστεύει ότι θέλει να έχει τις δικιες του προτιμήσεις αρκεί για εμένα να σέβεται τις ώρες κοινής ησυχίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Δεν θέλω τους..."φασαριόζικους" γείτονες. Αυτούς που κάνουν έντονη την παρουσία τους, που δεν σέβονται τις ώρες κοινής ησυχίας, με παιδιά που σκούζουν και σκυλιά που γαυγίζουν ολημερίς κι οληνυχτίς.
Επίσης τους ρουφιάνους γείτονες κι εκείνους της "προσκολλήσεως". Που διαρκώς ψάχνουν ευκαιρία να σου χτυπάνε το κουδούνι ζητώντας σου διάφορα (άσχετα και άκυρα).
Από κει κι έπειτα ας είναι ότι χρώμα θέλουν, ας πιστεύουν ότι θέλουν κι ας ζουν όπως θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δε θέλω τους κουτσομπόλιδες-γείτονες.Ειλικρινά με εκνευρίζει όταν κάποιος ασχολείται με το τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του ή φοράει "κυάλια" για να βλέπει πότε έφυγες,πότε μπήκες στο σπίτι.Επίσης δε μπορώ τους αδιάκριτους γείτονες,οι οποίοι θα σε φέρουν σε δύσκολη θέση με άμεσο στόχο ΠΑΛΙ να κουτσομπολέψουν.Ελπίζω τώρα που φεύγω να μη τα ζήσω αυτά,αν και δεν έχω ακούσει καλά πράγματα για τους Γιαννιώτες..Πάντως δε με πειράζει καθόλου ούτε το χρώμα ούτε η θρησκεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
μου αρκει να μην ειναι serial killer ή κατι τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δε θέλω τους κουτσομπόλιδες-γείτονες.Ειλικρινά με εκνευρίζει όταν κάποιος ασχολείται με το τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του ή φοράει "κυάλια" για να βλέπει πότε έφυγες,πότε μπήκες στο σπίτι.Επίσης δε μπορώ τους αδιάκριτους γείτονες,οι οποίοι θα σε φέρουν σε δύσκολη θέση με άμεσο στόχο ΠΑΛΙ να κουτσομπολέψουν.Ελπίζω τώρα που φεύγω να μη τα ζήσω αυτά,αν και δεν έχω ακούσει καλά πράγματα για τους Γιαννιώτες..Πάντως δε με πειράζει καθόλου ούτε το χρώμα ούτε η θρησκεία
Αυτο! Συν τους γειτονες υποκριτες που λενε οτι θα ερθουν για επισκεψη και νοιαζονται, αλλα ποτε δεν το κανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτούς που σε επισκέπτονται ακάλεστοι. Ευτυχώς αυτό το φαινόμενο πλέον έχει σχεδόν εξαφανιστεί, ένα από τα ελάχιστα καλά της αστικοποίησης.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γενικα αυτους που κανουν φασαρια. Οποιιον και να ρωτησω παντως, μου λεει οτι εχει θεματα με τους γειτονες
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ιδανικά θα ήθελα να μην εχω καθόλου γείτονες.Πράγμα που ισχύει εδώ που βρίσκομαι αλλά όχι εκεί που μένω μόνιμα.
Βασικα να μην ζώ σε πολυκατοικία,ιδίως εδώ σε χαιρετάνε στην αναμονή για το ασανσέρ και δεν υπάρχει μεγαλύτερο βασανιστήριο.
Αλλά επι του θέματος με τίποτα δεν θα ήθελα του πολύ φιλικούς γείτονες που κάθε 3 και λίγο βρίσκουν ευκαιρία να σου μιλήσουν, να σε χαιρετίσουν γενικα οποιοδήποτε τέτοιο άβολο interaction.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,930 μηνύματα.
Το ιδανικό είναι να ζεις σε μονοκατοικία σε απόσταση τουλάχιστον 200μ από τον κοντινότερο γείτονα. Να μπορείς να απολαύσεις την μουσική σου ή την ησυχία σου, βραδιές με παρέα και κουβέντα στο μπαλκόνι, χωρίς να αισθάνεσαι ότι σε ακούν όλοι κλπ. Από κει και πέρα, αν οι γείτονες είναι πάνω κάτω στην φάση μου, διακριτικοί, φιλικοί, συνεργάσιμοι, με κατανόηση για τις ιδιαιτερότητες και εκκεντρικότητές μου, εκτιμούν την καλή παρέα με μουσικούλες και ποτάκια, γυναίκες κατά προτίμηση, που μπορούν να ζήσουν σε αρμονία με όλους τους ανθρώπους κάθε χρώματος και εθνικότητας, δεν θα είχα πρόβλημα να ζούσαμε και στην ίδια πολυκατοικία.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Βασικό πραμα η καλή γειτονιά.
Θέλω για γείτονες παιδιά. Παιδιά στη γειτονιά σημαίνει χαρά, ζωντάνια και όσο κι αν σας φαινεται περίεργο, όταν ψάχναμε σπίτι, μας είχε πει ο μεσάζωντας, πως τα παιδιά στη γειτονιά ανεβάζουν την αξία της γειτονιάς (εποχή 2014) (κάπως έτσι δηλ)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε θέλω:
Αμίλητους γειτονες, που δε σου λένε καλημέρα.
Γείτονες που έχουν συχνά νυχτερινά πάρτυ.
Γείτονες που μαζεύουν πολλούς ανθρώπους σπίτι τακτικά, γεμίζουν τη γειτονια παρκαρισμένα στα πεζοδρόμια, κυκλοφορούν έτσι μέχρι αργά άγνωστοι, που δεν ξέρεις αν είναι επισκέπτες ή ξένοι, ή.... κλέφτες.
Δε θέλω ανθρώπους που αφηνουν τα σκουπίδια τους στο δρόμο, ή τα πετάνε και αναγκάζεσαι και καθαρίζεις εσύ.

Κατά τα άλλα , έχω πολύ καλή σχέση με όλους τους γείτονες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Καταρχάς, τους θορυβώδεις (εργασίες,σκυλιά, κακομαθημένα παιδιά κλπ. σε ώρες κοινής ησυχίας)
Επίσης:

τους αδιάκριτους -που άμα τους πετύχεις (στο δρόμο ή αλλού), αρχίζουν τις ανακριτικές ερωτήσεις.

τους "της προσκόλλησης"(βρίσκουν κάθε τρεις και λίγο αφορμές να σου χτυπάνε το κουδούνι ή και να σου τηλεφωνούν)

τους κουτσομπόληδες (αυτό πάει μαζί με το "θάψιμο" σε τρίτους, όπου σταθούν κι όπου βρεθούν)

τους μπαταχτσήδες (στα κοινόχρηστα και γενικά στα έξοδα της πολυκατοικίας).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Έχει έρθει ένα νέο ζευγάρι απέναντι μας με μωρό και στην αρχή χάρηκα γιατί θα γνώριζα φίλους σχεδόν συνομιληκους αλλά είναι τόσο ξινοι και ψηλομυτες που με το ζόρι λένε καλημέρα. Προτιμώ την κυρά Τασία λοιπόν που κάθε Τετάρτη παει λαϊκή και μου λέει τιμές
Είναι δεν είναι 80.. Μακαρι να φτάσω τόσο και να μαι κι εγώ τόσο καλοκαρδη και φιλική
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,391 μηνύματα.
Τους μισοζωους στα σιγουρα οξω απο εδω.Μεσα σε αυτους και οι κυνηγοι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,813 μηνύματα.
Δε θα ήθελα να είχα ακροδεξιούς ή ακροαριστερούς, κομμουνιστές γείτονες.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.
νεοδημοκράτες και δυστυχώς στο πατρικό μου ακριβώς απέναντι μένουν βουλευτές της ΝΔ και φυσικά δεν χάνω ευκαιρία να βγαίνω στο μπαλκόνι και να κάνω το κομμάτι μου ανάλογα
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Όποιος, ανεξαρτήτου χρώματος, θρησκείας, σεξουαλικού προσανατολισμού, επιθυμεί, να ζήσει με ειρήνη, να νοικοκυρευτεί, να αναθρέψει την οικογένειά του, με τον ιδρώτα του, με τα χέρια του, αν αυτά είναι η κύριος σκοπός που επιλέγει την γειτονιά, θα ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένος, επιπλέον, ο γείτονας αυτός, δεν αναστατώνει το αστικό τοπίο, δεν ενοχλεί με ηχορύπανση συνεχώς, εντάξει, ένα γλέντι μια στο τόσο, δεκτό, όλοι αυτοί μου είναι ιδιαιτέρως επιθυμητοί για γείτονες, θα έλεγα είμαι τυχερός αν έχω τέτοιους.

Όταν λέμε "αστικό τοπίο", εντάξει, η Αθήνα είναι μια άθλια μεγαλούπολη, παρόλα αυτά, το αστικό τοπίο, αποτελείται από τα ακίνητα και τον χαρακτήρα τους, αλλά τον κόσμο που κυκλοφορεί, είναι και αυτοί μέρος του αστικού τοπίου.
Αν βλέπω γυναίκες με μπούρκες να κυκλοφορούν, είναι ενοχλητικό διότι αποτελεί παρέμβαση διαστροφή στο αστικό τοπίο. Το ίδιο θα ίσχυε αν έβλεπα στον δρόμο πολλούς σκωτσέζους με τις καρό φούστες, ισπανούς ντυμένους σαν ταυρομάχους, γερμανούς και ελβετούς με σανδάλια και άσπρες κάλτσες ή αμερικάνους ντυμένους καμπόιδες.
Να βλέπω πολλούς, λέμε, πολλούς και αυτή να είναι διαρκώς η ενδυμασία τους... εντάξει, εκεί που πίνω τον καφέ μου, κάτω στην πλατεία σε Γρηγόρη και περάσει και ένας Αιγύπτιος με την κελεμπία του και παντόφλες, εντάξει, θα πω φολκλόρ... αλλά αν είναι πολλοί, γεμίζει ο τόπος κελεμπίες μπούρκε, ε, αυτό με χαλάει, πόσο μάλλον αν το βλέπω στην γειτονιά μου, να κάθομαι στο μπαλκόνι να πιώ ένα καφέ και απέναντι τουρλοκώληδες κάνουν προσευχή με ηχητικά στην διαπασών δεν θα το ήθελα...

Επίσης περί σεξουαλικού προσανατολισμού του γείτονα

Δεν οφείλουμε να γνωρίζουμε τις σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός.Αν τις γνωρίζουμε είναι επειδή αυτός επιλέγει να μας τις δείχνει. Κακό , πολύ κακό. Θα με ενοχλούσε εξίσου, ένας "στρέιτ" που είναι ιδιαίτερα διαχυτικός σε δημόσια θέα με το ταίρι του όσο και ένας άλλος με άλλες προτιμήσεις και τις μοστράρει δημόσια και στην γειτονιά.

ΥΓ. Μου διαγράφηκε ένα μήνυμα με την αιτιολογία "τρολ", απολογούμαι αλλά δεν είχα ουδεμία διάθεση για τρολ. Ίσως το τεαμ να το επανεξέταζε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top