Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,353 μέλη και 2,453,833 μηνύματα σε 77,733 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 535 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιους δεν θέλουμε για γείτονες;

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,068 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 14:51, 25-09-18:

Στο μεταξύ, όπως συμβαίνει με κάθε θέμα που παίρνει διαστάσεις (όπως πχ με το bullying στον Γιακουμάκη κτλ) και αυτές τις ημέρες για τον θάνατο του Ζακ Κωστόπουλου, έχει ξεκινήσει και μια διάθεση προβληματισμού από τα κανάλια (αν το παρακάτω είναι όντως σημερινό δεν θα έλεγα ότι είναι τυχαίο) :

Μερικοί βλέπουν αρνητικά το παραπάνω, εμένα μου φαίνεται πιο ελπιδοφόρο (δηλαδή δεν είναι τόσο "χάλια" τα αποτελέσματα). Γιατί όταν ρωτάς κάποιον τι γείτονες θα ήθελε ή δεν θα ήθελε ιδεατά να έχει, θα ένιωθε μεγαλύτερη άνεση να απέκλειε διάφορες κοινωνικές ομάδες.

Μένω στο Περιστέρι σε μια γειτονιά που έχει και ξένους, και Ρωμά, και γείτονες με κατοικίδια και παιδιά (που πολλοί δεν θα θέλανε λόγω φασαρίας κτλ). Σίγουρα ο καθένας θα ανήκει και σε άλλες ομάδες (ομοφυλόφιλους, άθεους, άθρησκους, άτομα με ψυχικά νοσήματα κτλ). Είναι καθαρά η ιδέα μας ότι αυτές που κοινωνικές ομάδες μπορεί να μας δημιουργήσουν προβλήματα.

Το ιδανικό του Έλληνα, οικογενειάρχη straight "νοικοκυραίου", χριστιανού (δλδ του συμπληρωματικού συνόλου των παραπάνω) , δεν καθιστά τη συνύπαρξη σε μια γειτονιά ως δεδομένου καλή ή τους ανθρώπους καθώς πρέπει. Σαν ήμουν παιδί θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά μια τέτοια περίπτωση οικογένειας που τελικά λεγόταν σε όλη τη γειτονιά ότι ο άντρας ξυλοφόρτωνε τη γυναίκα του κι επίσης η μια γειτόνισσα έπαιρνε την αστυνομία για ψηλού πήδημα όταν κάποιος ανέβαζε λίγο παραπάνω την ένταση του στερεοφωνικού.

Δεν ξέρω τι μπορεί ακριβώς να συζητηθεί σε αυτό το θέμα, απλά είδα το παραπάνω screenshot στο facebook και είπα να το επισυνάψω προς ανταλλαγή σκέψεων.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 25-09-18 στις 14:56.
3
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

notis_19 (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,073 μηνύματα.

O notis_19 https://www.ischool.gr/member.php?u=7709 έγραψε: στις 15:13, 25-09-18:

Δεν θέλουμε για γείτονες αυτούς που κάνουν σεξ όλη μέρα και ακούγονται δυνατά. Και δεν μας αφήνουν να κοιμηθούμε και στεναχωριόμαστε που δεν έχουμε γκόμενα. Μην σου τύχει.
8
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,613 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 15:33, 25-09-18:

Δε θέλω για γείτονες παιδιά που τσιριζουν, εφήβους που ακούν μουσική στη διαπασών, ανθρώπους που δε συμπαθούν τα σκυλιά. Οι υπόλοιποι δε με ενοχλούν.
1
Παράθεση

Marjoriee26

Δραστήριο Μέλος

H Marjoriee26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 396 μηνύματα.

H Marjoriee26 Karma: what you give is what you get έγραψε: στις 16:25, 25-09-18:

Εγώ προσωπικά δε έχω θέμα με τον γείτονα...μπορεί να πιστεύει ότι θέλει να έχει τις δικιες του προτιμήσεις αρκεί για εμένα να σέβεται τις ώρες κοινής ησυχίας!
3
Παράθεση

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,564 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε: στις 20:21, 25-09-18:

Δεν θέλω τους..."φασαριόζικους" γείτονες. Αυτούς που κάνουν έντονη την παρουσία τους, που δεν σέβονται τις ώρες κοινής ησυχίας, με παιδιά που σκούζουν και σκυλιά που γαυγίζουν ολημερίς κι οληνυχτίς.
Επίσης τους ρουφιάνους γείτονες κι εκείνους της "προσκολλήσεως". Που διαρκώς ψάχνουν ευκαιρία να σου χτυπάνε το κουδούνι ζητώντας σου διάφορα (άσχετα και άκυρα).
Από κει κι έπειτα ας είναι ότι χρώμα θέλουν, ας πιστεύουν ότι θέλουν κι ας ζουν όπως θέλουν.
1
Παράθεση

Giota2000

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Giota2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 146 μηνύματα.

H Giota2000 έγραψε: στις 22:51, 25-09-18:

Δε θέλω τους κουτσομπόλιδες-γείτονες.Ειλικρινά με εκνευρίζει όταν κάποιος ασχολείται με το τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του ή φοράει "κυάλια" για να βλέπει πότε έφυγες,πότε μπήκες στο σπίτι.Επίσης δε μπορώ τους αδιάκριτους γείτονες,οι οποίοι θα σε φέρουν σε δύσκολη θέση με άμεσο στόχο ΠΑΛΙ να κουτσομπολέψουν.Ελπίζω τώρα που φεύγω να μη τα ζήσω αυτά,αν και δεν έχω ακούσει καλά πράγματα για τους Γιαννιώτες..Πάντως δε με πειράζει καθόλου ούτε το χρώμα ούτε η θρησκεία
3
Παράθεση

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

H CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,630 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε: στις 23:03, 25-09-18:

μου αρκει να μην ειναι serial killer ή κατι τετοιο
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 04:42, 26-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από Giota2000
Δε θέλω τους κουτσομπόλιδες-γείτονες.Ειλικρινά με εκνευρίζει όταν κάποιος ασχολείται με το τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του ή φοράει "κυάλια" για να βλέπει πότε έφυγες,πότε μπήκες στο σπίτι.Επίσης δε μπορώ τους αδιάκριτους γείτονες,οι οποίοι θα σε φέρουν σε δύσκολη θέση με άμεσο στόχο ΠΑΛΙ να κουτσομπολέψουν.Ελπίζω τώρα που φεύγω να μη τα ζήσω αυτά,αν και δεν έχω ακούσει καλά πράγματα για τους Γιαννιώτες..Πάντως δε με πειράζει καθόλου ούτε το χρώμα ούτε η θρησκεία
Αυτο! Συν τους γειτονες υποκριτες που λενε οτι θα ερθουν για επισκεψη και νοιαζονται, αλλα ποτε δεν το κανουν.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Όταν οι γείτονες κάνουν σεξ - Από KeepDreaming!
      Το θέμα έχει λάβει 35 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-06-18 στις 17:56.
    • Γείτονες - Από Σπυρακος (^^)
      Το θέμα έχει λάβει 154 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-02-15 στις 23:12.
    • Μουσικά όργανα και γείτονες - Από GhastaL
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-10-12 στις 22:17.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα