Αν δεν ξέρατε ποιανού είναι το παιδί που κυοφορείτε, τι θα κάνατε;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Διαβάζω σε κάποιο blog ότι:
Το τεστ πατρότητας μπορεί να γίνει ακόμη και πριν γεννηθεί ένα μωρό, μετά τη 11η-12η εβδομάδα της κύησης. Σε αυτήν την περίπτωση λαμβάνεται υλικό είτε με αμνιοκέντηση, είτε από χοριακές λάχνες, που περιέχουν κύτταρα του εμβρύου, των οποίων το DNA εξετάζεται και συγκρίνεται με αυτό του πιθανού πατέρα. Επίσης, λήψη κυττάρων μπορεί να γίνει από το ομφαλοπλακουντιακό αίμα, κατά τη διάρκεια του τοκετού.
Διαβάζω επίσης σε ένα άρθρο του 2005 από το Medlook ότι:
Υπολογίζεται με τα δεδομένα που είναι διαθέσιμα σήμερα, ότι στις ανεπτυγμένες χώρες μέχρι 4% των πατέρων, μεγαλώνουν τα παιδιά τους χωρίς να γνωρίζουν ότι οι ίδιοι δεν είναι οι βιολογικοί πατέρες των παιδιών.
Οι ερευνητές από το πανεπιστήμιο του Λίβερπουλ ανάλυσαν τα σχετικά επιστημονικά βιβλιογραφικά δεδομένα που δημοσιεύτηκαν από το 1950 έως το 2004. Διαπίστωσαν ότι περιπτώσεις όπου ο άνδρας στην οικογένεια ή στο ζευγάρι που νομίζει ότι είναι ο πατέρας του παιδιού αλλά αποδεικνύεται με το τεστ πατρότητας ότι δεν είναι ο βιολογικός πατέρας, ανέρχονται ανάλογα με τις κοινωνικές ομάδες, από το 1% έως το 30%.


Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε από τους άντρες της παρέας πώς θα ένιωθαν αυτοί εάν βρίσκονταν μπροστά στο δίλημμα να μεγαλώσουν ή όχι ένα παιδί που δε θα ήταν δικό τους και με ποια κριτήρια θα έκαναν τις επιλογές τους.

Όσο για μένα, αν βρισκόμουν ποτέ σε αυτή τη θέση θα ένιωθα την ανάγκη να ενημερώσω τους δύο ενδιαφερόμενους για την κατάσταση. Εφ' όσον η "ευλογία" [βάλτε εσείς όποια λέξη θέλετε] της κύησης βαρύνει τα θηλυκά, υπάρχουν και οι αντίστοιχες ευθύνες που πρέπει να αναλαμβάνουμε.

Δικό μου το υποθετικό ατόπημα, δική μου και η ευθύνη λοιπόν. Προτιμώ να διεκδικήσω το παιδί που θέλω να κρατήσω από έναν πατέρα που δε το θέλει, παρά να του αποκρύψω κάτι τόσο σημαντικό. Έπειτα και η τρέχουσα σχέση μου θα είχε ήδη πληγεί από την "επιστροφή μου στο παρελθόν", άρα γιατί να μην της δώσω μια τελευταία ευκαιρία να σωθεί με ειλικρίνεια;

Το καλύτερο βέβαια, είναι να μην αφήνει κανείς ανοιχτούς λογαριασμούς με το παρελθόν, γιατί αυτό, αργά ή γρήγορα γυρίζει και ...σε "στοιχειώνει".

Τέλος θα ήθελα να κλείσω το ποστ μου με μια σχετική (όσο δε φαντάζεστε) ιστορία του γνωστού Παραμυθά, που δίνει μια άλλη διάσταση στο δίλημμα που συζητάμε. Σας παραθέτω ένα μικρό τμήμα της για να σας πείσω να τη διαβάσετε :D Η ιστορία λέγεται: DNA <-πατήστε εδώ για ολόκληρη την ιστορία.

[...]Ήταν η πρώτη φορά μετά από οχτώ χρόνια, που άνοιγε τα συρτάρια του κομοδίνου. Εκεί ήταν και το κουτί με τα κοσμήματα της γυναίκας του που, πριν πεθάνει, του είχε πει ότι μέσα εκεί θα έβρισκε ένα γράμμα που του είχε γράψει. Σταμάτησε για λίγο κρατώντας το στα χέρια του συγκινημένος. Γύρισε μαλακά το μικρό κλειδάκι που ήταν πάνω στο κουτί και το άνοιξε. Μέσα, κάτω από τα κοσμήματα, ήταν ένα χαρτί διπλωμένο στα τέσσερα χωρίς φάκελο. Το άνοιξε και το διάβασε. «Δημήτρη. Έχω ένα κακό προαίσθημα ότι δεν πρόκειται να ζήσω μετά τη γέννα. Παιδεύτηκα πολύ πριν αποφασίσω να σου γράψω αυτό το γράμμα. Αλλά επειδή έτσι κι αλλιώς έχω αποφασίσει ότι, αν ζήσω, θα σου πω αυτό που θα διαβάσεις, κατέληξα να το κάνω. Πρώτʼ απʼ όλα θα ήθελα να σου πω, αφού θα διαβάσεις το γράμμα μόλις γυρίσεις σπίτι, ότι αν το μωρό είναι κοριτσάκι - όπως προαισθάνομαι - θα ήθελα να το βγάλεις Νίκη, επειδή κατάφερε να νικήσει όλα τα προβλήματα που είχα στις προηγούμενες εγκυμοσύνες και στη δική της και να γεννηθεί». Σταμάτησε για λίγο να διαβάζει το γράμμα και σκέφτηκε: «Τι περίεργο! Την έβγαλα Νίκη για τον ίδιο λόγο, χωρίς να έχω διαβάσει τότε το γράμμα. Ξανάρχισε να διαβάζει. «Εκείνο που θέλω να σου πω και που με βασάνισε στους εννιά μήνες της εγκυμοσύνης είναι ότι την ίδια μέρα που ύστερα από πολύ καιρό κάναμε οι δυο μας έρωτα κι έμεινα έγκυος, την ίδια μέρα το απόγευμα, είχα κάνει έρωτα για πρώτη φορά και με έναν άνθρωπο που είχα ερωτευτεί. Όταν έδειξε το τεστ ότι είμαι έγκυος μου ήρθε τρέλα, αλλά μετά σκέφτηκα ότι κι αυτό δεν θα γεννηθεί όπως και τα προηγούμενα τέσσερα και ησύχασα. [...]

(Αν είμαστε τυχεροί, θα αποτελέσει το θέμα της νέας ταινίας του γιου του, που πρόσφατα μας χάρισε την υπέροχη ταινία μικρού μήκους: Τι είναι αυτό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Συγνώμη για το όφφ τόπικ, αλλά πολύ ωραία ιστορία Ισι. Και συγκινητική. Αχ, αυτοί οι μπαμπάδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε από τους άντρες της παρέας πώς θα ένιωθαν αυτοί εάν βρίσκονταν μπροστά στο δίλημμα να μεγαλώσουν ή όχι ένα παιδί που δε θα ήταν δικό τους και με ποια κριτήρια θα έκαναν τις επιλογές τους.

Πολή καλή ερώτηση, ξεθάψιμο τάιμ.


Προστέθηκε και Poll...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε από τους άντρες της παρέας πώς θα ένιωθαν αυτοί εάν βρίσκονταν μπροστά στο δίλημμα να μεγαλώσουν ή όχι ένα παιδί που δε θα ήταν δικό τους και με ποια κριτήρια θα έκαναν τις επιλογές τους.

Θα ηταν πολυ δυσκολο να συνεχισω τη ζωη μου παντρεμενος με μια γυναικα που με απατησε και με ενα παιδι που θα μου θυμιζει για παντα αυτη την απατη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top