Πρόβλημα με την πεθερά

AlexandraAnt

Νεοφερμένος

Η AlexandraAnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σας. Είμαι η Αλεξάνδρα και είμαι νέα στην παρέα σας. Η αλήθεια είναι ότι θέλησα να απευθυνθώ εδώ γιατί αν πω το πρόβλημα μου σε δικά μου άτομα δεν θα είναι τόσο αντικείμενικες οι απαντήσεις όσο σε άτομα που δεν με γνωρίζουν.
Εδώ και δύο χρόνια έχω σχέση με έναν άνδρα ο οποίος παλιότερα είχε ξαναπαντρευτει και έχει δύο παιδιά από τον πρώτο του γάμο. Να σημειώσω ότι έχουμε διαφορά 11 χρόνια και ότι η σχέση μας μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν αρκετά καλή μάλιστα πρόσφατα την επισημοποιησαμε και σκοπεύουμε να παντρευτουμε. Τον τελευταίο χρόνο μένουμε στο σπίτι του ενώ ακριβώς δίπλα μας μένει η μητέρα του. Μια ηλικιωμένη γυναίκα, χηρα γυναίκα του χωριού με παλιές αντιλήψεις. Στην αρχή μάλιστα η αλήθεια είναι ότι δεν της άρεσε η ιδέα ότι ο γιος της μετά από 7χρονια διαζυγίου έβαλε άλλη γυναίκα στο σπίτι του αλλά με τον καιρό άρχισε να το συνηθίζει. Στην αρχή όλα ήταν μια χαρά. Μάλιστα εγώ προσπαθούσα να την έχω στη ζωή μας, τη φρόντιζα, της πήγαινα φαγητό ή έπινα καφέ μαζί της. Πράγματα που προσωπικά θεωρώ ανθρώπινα και δεδομένα και που δεν είχε ούτε στο ελάχιστο από την πρώτη νύφη όπως έχω μάθει. Η αλήθεια είναι ότι με είχε προειδοποίησει ο σύντροφος μου ότι είναι λίγο περίεργη πράγμα που το κατάλαβα αμέσως από τον τρόπο που μπερδευοταν συνέχεια στα εγγόνια και τα αδέρφια του. Ήθελε γενικά να επιβάλλει την γνώμη της απλά εγώ δεν της έδωσα πολύ αέρα κρατώντας μια στάση λίγο τυπική, καθώς είμαι ανεξαρτητη από πολύ μικρή και εδώ και χρόνια κουμάντο στη ζωή μου και το σπίτι μου κάνω εγώ. Το σοκ το έπαθα λίγο πριν το Πάσχα όταν μετά από έναν απλό καυγά που είχε με τον σύντροφο μου σταμάτησε να του μιλάει σε φάση να περνάει από μπροστά και να μην γυρνάει να τον κοιτάξει κάτι που εμένα μου φάνηκε περίεργο γιατί στη δική μου την οικογένεια όταν μαλώνουμε τα ξαναβρισκουμε σε μερικά λεπτά χωρίς φυσικά να κρατάμε κακία (ευχαριστώ τον Θεό για την οικογένεια και τα παιδικά μου χρόνια κάθε μέρα)! Από τότε λοιπόν κάτι άλλαξε μέσα μου, με πείραξε και προσπάθησα οι σχέσεις μας να είναι πολύ τυπικές. Δεν μπορούσα να το καταλάβω. Μάνα να κρατάει κακία στο ίδιο της το παιδί για έναν απλό καθημερινο καυγά χωρίς σοβαρό λόγο και να τρέχει όλη μέρα στην εκκλησία να προσεύχεται. Όμως το να μην χωνεται γενικά σε όλα και σε όλους δεν μπορεί να το αποβάλλει με αποτέλεσμα να κάνει στο δικό μας το σπίτι ότι θέλει. Να αποφασίζει ποιος θα μπει ποιος θα βγει, να μην ρωτάει και γενικά φέρεται σαν να μην υπάρχει άλλη γυναίκα μέσα στο σπίτι. Παρόλο το γεγονός ότι μένει δίπλα. Πριν τρεις μέρες ξύπνησα το πρωί και βγαίνοντας στον κήπο αντίκρισα ένα εργοτάξιο στην κυριολεξία. Με την ίδια να κλαδευει να βγάζει φυτά και γενικά να επικρατεί ένας χαμός χωρίς φυσικά να ρωτήσει κανέναν γι αυτό. Αφού της είπα καλημέρα, φανερά εκνευρισμένη και το παραδέχομαι για να μη εκφραστώ άσχημα ντύθηκα και έφυγα από το σπίτι και πήγα στην αδερφή μου για να ηρεμήσω χωρίς να τη χαιρετήσω φεύγοντας . Μπορεί να σας φαίνεται περίεργο αλλά όπως είπα πριν είμαι ανεξάρτητη από πολύ μικρή ζω μόνη από τα 18 και δεν έχω μάθει κανείς να μπερδεύεται στο σπίτι μου. Θέλοντας λοιπόν να βάλω όρια από την αρχή είπα στο συντρόφο μου να της εξηγήσει ότι πλέον υπάρχει γυναίκα στο δίπλα το σπίτι που έχει αναλάβει αυτή το νοικοκυριό. Και τότε έγινε το πιο τρελό. Θυμώσε. Γιατί λέει όταν έφυγα δεν τη χαιρετησα και είπε ότι δεν θα μου ξαναμιλήσει. Από τότε λοιπόν δεν περνάει μπροστά από το σπίτι μας και όποτε με βλέπει γυρνάει το κεφάλι από την άλλη. Στην αρχή την χαιρετούσα αλλά μετά την ψυχρή της στάση σταμάτησα.
Αυτό που με απασχολεί είναι ότι μετά από αυτό μαλωσα άσχημα με τον σύντροφο μου. Βέβαια τα ξαναβρηκαμε αλλά ήταν άσχημος καυγάς. Είμαι σίγουρη ότι αυτή τη στάση δεν θα την αντέξω για πολύ. Αν και έχω τη στήριξη του δεν μπορώ να έχω δίπλα τη μάνα του να περνάει και ούτε να με κοιτάει. Χωρίς να της έχω κάνει τίποτα και να μη της έχω πει ούτε μια άσχημη κουβέντα αν και μου έχει δώσει πολλές αφορμές. Μακάρι να ήμουν λίγο αναίσθητη. Αλλά δεν είμαι. Έχω μεγαλώσει σε πολύ αγαπημένη οικογένεια και δεν ξέρω από καυγάδες και μάνες που δεν μιλάνε στα παιδιά τους. Αγαπάω τον άνδρα μου και θέλω να είμαι μαζί του αλλά φοβάμαι ότι μια τέτοια κατάσταση θα με κουράσει, γιατί νιώθω να με πνίγει το δίκαιο. Δεν θεωρώ ότι έχω κάνει κάτι κακό.
Συγνώμη που σας κούρασα. Αλλά έπρεπε κάπου να τα πω. Συγνώμη αλήθεια για το μεγάλο κείμενο. Όλες οι γνωμες δεκτές. Ευχαριστώ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
E ο άντρας σου φταιει γιατι δεν της έχει βάλει ενα οριο και τον κάνει οτι θέλει. Αυτος την αφηνει να κάνει οτι θέλει.

Και ειδες μετά που τσακωθηκατε κιολας.... εφοσον έχεις δικιο γιατι να τσακωθειτε;;; επειδη ειναι κολλημένος με τη μάνα του και δεν μπορει να πάρει μια πρωτοβουλια. Να ξέρεις εμενα θεια μου έχει χωρισει παλαιοτερα για τέτοιο λογο. Ηταν και αυτη βεβαια ατιθαση, νοικοκυρα μεν (της το αναγνωριζω) ατιθαση και υστερική δέ. Εγω την υστερικη θα την ειχα πετάξει εξω απο το σπιτι δεν θα την άντεχα ουτε εγώ. Βεβαια οταν θα ειχε δικιο θα της το αναγνωριζα.

Ολοι οι γονεις ετσι ειναι θέλουν να μπλέκονται στα ποδια των παιδιων τους ειδικα αν μένουν κοντά. Και μενα μια φορα τωρα που ειμαι 30αρης πηρα τα κλειδια να βγω στη 1 το βράδυ και μου λέει ο πατερας μου και κατσε που θα πας και τι ωρα ειναι αυτη.

Ασε μας ρε πατερα του κανω, μου ηρθε να βγω να πάω για ενα ποτο. Πεσε για ύπνο θα τα πουμε το πρωί. Ε και μου ειπε να έχω απλα ανοιχτο το κινητο και να προσέχω και έφυγα. :D
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γειά σας. Είμαι η Αλεξάνδρα και είμαι νέα στην παρέα σας. Η αλήθεια είναι ότι θέλησα να απευθυνθώ εδώ γιατί αν πω το πρόβλημα μου σε δικά μου άτομα δεν θα είναι τόσο αντικείμενικες οι απαντήσεις όσο σε άτομα που δεν με γνωρίζουν.
Εδώ και δύο χρόνια έχω σχέση με έναν άνδρα ο οποίος παλιότερα είχε ξαναπαντρευτει και έχει δύο παιδιά από τον πρώτο του γάμο. Να σημειώσω ότι έχουμε διαφορά 11 χρόνια και ότι η σχέση μας μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν αρκετά καλή μάλιστα πρόσφατα την επισημοποιησαμε και σκοπεύουμε να παντρευτουμε. Τον τελευταίο χρόνο μένουμε στο σπίτι του ενώ ακριβώς δίπλα μας μένει η μητέρα του. Μια ηλικιωμένη γυναίκα, χηρα γυναίκα του χωριού με παλιές αντιλήψεις. Στην αρχή μάλιστα η αλήθεια είναι ότι δεν της άρεσε η ιδέα ότι ο γιος της μετά από 7χρονια διαζυγίου έβαλε άλλη γυναίκα στο σπίτι του αλλά με τον καιρό άρχισε να το συνηθίζει. Στην αρχή όλα ήταν μια χαρά. Μάλιστα εγώ προσπαθούσα να την έχω στη ζωή μας, τη φρόντιζα, της πήγαινα φαγητό ή έπινα καφέ μαζί της. Πράγματα που προσωπικά θεωρώ ανθρώπινα και δεδομένα και που δεν είχε ούτε στο ελάχιστο από την πρώτη νύφη όπως έχω μάθει. Η αλήθεια είναι ότι με είχε προειδοποίησει ο σύντροφος μου ότι είναι λίγο περίεργη πράγμα που το κατάλαβα αμέσως από τον τρόπο που μπερδευοταν συνέχεια στα εγγόνια και τα αδέρφια του. Ήθελε γενικά να επιβάλλει την γνώμη της απλά εγώ δεν της έδωσα πολύ αέρα κρατώντας μια στάση λίγο τυπική, καθώς είμαι ανεξαρτητη από πολύ μικρή και εδώ και χρόνια κουμάντο στη ζωή μου και το σπίτι μου κάνω εγώ. Το σοκ το έπαθα λίγο πριν το Πάσχα όταν μετά από έναν απλό καυγά που είχε με τον σύντροφο μου σταμάτησε να του μιλάει σε φάση να περνάει από μπροστά και να μην γυρνάει να τον κοιτάξει κάτι που εμένα μου φάνηκε περίεργο γιατί στη δική μου την οικογένεια όταν μαλώνουμε τα ξαναβρισκουμε σε μερικά λεπτά χωρίς φυσικά να κρατάμε κακία (ευχαριστώ τον Θεό για την οικογένεια και τα παιδικά μου χρόνια κάθε μέρα)! Από τότε λοιπόν κάτι άλλαξε μέσα μου, με πείραξε και προσπάθησα οι σχέσεις μας να είναι πολύ τυπικές. Δεν μπορούσα να το καταλάβω. Μάνα να κρατάει κακία στο ίδιο της το παιδί για έναν απλό καθημερινο καυγά χωρίς σοβαρό λόγο και να τρέχει όλη μέρα στην εκκλησία να προσεύχεται. Όμως το να μην χωνεται γενικά σε όλα και σε όλους δεν μπορεί να το αποβάλλει με αποτέλεσμα να κάνει στο δικό μας το σπίτι ότι θέλει. Να αποφασίζει ποιος θα μπει ποιος θα βγει, να μην ρωτάει και γενικά φέρεται σαν να μην υπάρχει άλλη γυναίκα μέσα στο σπίτι. Παρόλο το γεγονός ότι μένει δίπλα. Πριν τρεις μέρες ξύπνησα το πρωί και βγαίνοντας στον κήπο αντίκρισα ένα εργοτάξιο στην κυριολεξία. Με την ίδια να κλαδευει να βγάζει φυτά και γενικά να επικρατεί ένας χαμός χωρίς φυσικά να ρωτήσει κανέναν γι αυτό. Αφού της είπα καλημέρα, φανερά εκνευρισμένη και το παραδέχομαι για να μη εκφραστώ άσχημα ντύθηκα και έφυγα από το σπίτι και πήγα στην αδερφή μου για να ηρεμήσω χωρίς να τη χαιρετήσω φεύγοντας . Μπορεί να σας φαίνεται περίεργο αλλά όπως είπα πριν είμαι ανεξάρτητη από πολύ μικρή ζω μόνη από τα 18 και δεν έχω μάθει κανείς να μπερδεύεται στο σπίτι μου. Θέλοντας λοιπόν να βάλω όρια από την αρχή είπα στο συντρόφο μου να της εξηγήσει ότι πλέον υπάρχει γυναίκα στο δίπλα το σπίτι που έχει αναλάβει αυτή το νοικοκυριό. Και τότε έγινε το πιο τρελό. Θυμώσε. Γιατί λέει όταν έφυγα δεν τη χαιρετησα και είπε ότι δεν θα μου ξαναμιλήσει. Από τότε λοιπόν δεν περνάει μπροστά από το σπίτι μας και όποτε με βλέπει γυρνάει το κεφάλι από την άλλη. Στην αρχή την χαιρετούσα αλλά μετά την ψυχρή της στάση σταμάτησα.
Αυτό που με απασχολεί είναι ότι μετά από αυτό μαλωσα άσχημα με τον σύντροφο μου. Βέβαια τα ξαναβρηκαμε αλλά ήταν άσχημος καυγάς. Είμαι σίγουρη ότι αυτή τη στάση δεν θα την αντέξω για πολύ. Αν και έχω τη στήριξη του δεν μπορώ να έχω δίπλα τη μάνα του να περνάει και ούτε να με κοιτάει. Χωρίς να της έχω κάνει τίποτα και να μη της έχω πει ούτε μια άσχημη κουβέντα αν και μου έχει δώσει πολλές αφορμές. Μακάρι να ήμουν λίγο αναίσθητη. Αλλά δεν είμαι. Έχω μεγαλώσει σε πολύ αγαπημένη οικογένεια και δεν ξέρω από καυγάδες και μάνες που δεν μιλάνε στα παιδιά τους. Αγαπάω τον άνδρα μου και θέλω να είμαι μαζί του αλλά φοβάμαι ότι μια τέτοια κατάσταση θα με κουράσει, γιατί νιώθω να με πνίγει το δίκαιο. Δεν θεωρώ ότι έχω κάνει κάτι κακό.
Συγνώμη που σας κούρασα. Αλλά έπρεπε κάπου να τα πω. Συγνώμη αλήθεια για το μεγάλο κείμενο. Όλες οι γνωμες δεκτές. Ευχαριστώ.
Καλημέρα,
θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο αντικειμενική γίνεται, αν και όπως έχω ξαναγράψει όταν ανοίγουν τέτοια θέματα για γνώμες συνήθως οι θεματοθέτες τα παρουσιάζουν από μία αρκετά προσωπική/υποκειμενική σκοπιά.

Η μέλλουσα πεθερά σου αυτή την στιγμή το μόνο ενοχλητικό που κάνει είναι να είναι ψυχρή απέναντί σου. Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό, γιατί δεν μπορείς να υπαγορεύσεις σε κανέναν πώς αξίζεις να σου φέρεται, όσο και να σε πνίγει το δίκιο και όσο και να θεωρείς ότι η στάση του/της είναι υπερβολική. Πόσο μάλλον που αυτός ο άνθρωπος είναι η μητέρα του άντρα σου, οπότε περιπλέκονται τα πράγματα ακόμη περισσότερο. Αν από την άλλη η δική σου αντιμετώπιση στο πώς χειρίζεσαι το θέμα είναι να το αναφέρεις συνεχώς στον άντρα σου (με γκρίνια, μουρμούρα, θυμό -δεν ξέρω πώς το αντιμετωπίζεις), το αναμενόμενο είναι να έχετε και συχνότερα καυγάδες. Μην ξεχνάς ότι ο άντρας σου είναι στην μέση 2 γυναικών που αγαπά, την μία που τον μεγάλωσε και την άλλη με την οποία θέλει να γεράσει μαζί της. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για το ότι της επέτρεψε μέχρι τώρα να επεμβαίνει στην ζωή του ή ήταν πιο μαμάκιας από όσο θα τον ήθελες ή ότι την υπερασπιζόταν, ή οτιδήποτε άλλο ανήκει στο παρελθόν, και το μόνο που θα κάνεις με το να επαναφέρεις κάτι τέτοιο είναι να τον εκνευρίζεις περισσότερο. Άστο.

Φρόντισε από εδώ και πέρα να της φέρεσαι όπως πιστεύεις ότι της αξίζει και όχι σαν "καθρεφτάκι" της δικής της στάσης, για να είσαι εντάξει σε πρώτη φάση με τον εαυτό σου, και για να μπορείς ανά πάσα στιγμή προκύψει κάτι να πεις στον άντρα σου ότι δεν της έδωσες δικαιώματα. Από εκεί και πέρα, για οποιαδήποτε εκ νέου επέμβαση ή παρέμβασή της, του ξεκόβεις ότι αν θέλει να αποφασίζει για ένα ενήλικο ζευγάρι ένας τρίτος άνθρωπος, δεν κάνει για εσένα. Στο ενδιάμεσο, όσο και να σε πνίγει το δίκαιο και να μην είναι κάτι συνηθισμένο στην δική σου οικογένεια που είστε όλοι αγαπημένοι, δεν προσπαθείς να "διορθώσεις" τον τρόπο που σου φέρεται, από την στιγμή κιόλας που δεν είναι άμεσα προσβλητικός στο άτομό σου. Αν δεν πάρουν όλα το δρόμο τους μέσα στους επόμενους μήνες με αυτή σου την στάση, ζήτα του να μετακομίσετε αλλιώς δεν αξίζει να παντρευτείτε.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Εγώ θα σού πω τα εξής έχοντας πλήρη επίγνωση αυτών που λέω. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις αν θες να κρατήσεις αυτή τη σχέση είναι να μετακομίσετε. Αν γίνεται νοικιάστε σε κάποιον αυτό το σπίτι και βρείτε να μείνετε κάπου αλλού. Υπήρχε λόγος που η πρώην νύφη της δεν της μιλούσε, μην αγνοούμε το ιστορικό κάποιου. Αν κάνεις και παιδί, εκεί είναι που θα χώνεται σε όλα και θα σας κάνει συνέχεια να τσακώνεστε ώσπου να χωρίσετε. Αυτή η γυναίκα έχει συνηθίσει να είναι ο αρχηγός και της καλοφαινόταν που ο γιος της ήταν τόσα χρόνια μόνος του. Δεν καταστροφολογώ, σού λέω τη δική μου γνώμη οτι αυτή η γυναίκα είναι επικίνδυνη για τη σχέση σας. Το σημαντικότερο από όλα: επειδή η δική σου μητέρα είναι γλυκειά και καλή, δε σημαίνει οτι όλες είναι έτσι. Πάρε τη ζωή σου στα χέρια σου, η σχέση σας είναι ήδη περίπλοκη λόγω των παιδιών και εσύ που είσαι η μητριά (κάτι που από μόνο του γεννά προβλήματα συνήθως, μικρά ή μεγάλα), απομακρύνσου από τον καρκίνο γιατί σε 3 χρόνια που θα έχεις ένα παιδί δε θα μπορείς να φύγεις. Κι ο άντρας σου δε φαίνεται να αντιλαμβάνεται την κατάσταση. Πάρε εσύ την κατάσταση στα χέρια σου.

Όσο για αυτά που λένε "είναι η μάνα του και πρέπει να τη σέβεσαι" εγώ τα ακούω βερεσέ. Της έδωσες την ευκαιρία να έχετε καλή σχέση κι αυτή δεν την εκμεταλλεύτηκε. Υπάρχουν πεθερές που λατρεύουν τη νύφη ή τον γαμπρό τους σαν παιδιά τους κι είναι καλές και υποστηρικτικές. Αυτή όπως έστρωσε θα κοιμηθεί.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Αυτο που ειπε η Χιμέλα. Και μενα η δικιά μου η θεια χωρισε επειδη ειχε (εκτος των άλλων) θέματα και με την πεθερά. Οποτε την προκαλουσε και η άλλη και στο τέλος ο δικος της βρηκε και άλλη γκομενα και χωρισανε. Βεβαια δεν την χάλασε γιατι το δικαστηριο της επιδικασε το μισο σπιτι οποτε τσιμπησε ενα 70αρι χιλιάρικα και πηγε απευθειας και πηρε δικο της διαμερισμα (χωρις δάνειο) το δάνειο το πηρε ο άλλος για να της τα δώσει. Τον θυμαμαι καθαρα τον πρωην αντρα της δεν ηταν κακος αλλα ηταν μανιαμούνιας. Οτι του έλεγες τα έλεγε στη γυναικα του και ειχε και μεγάλη επιρροη απο τη μαμά του.

Ειναι αυτο που συζητουσαμε και τις προαλλες.... τι σημαινει ΚΑΛΟΣ άνθρωπος;;; αν εσενα πάει και σε ρουφιανευει ή σε σαμποτάρει χαιρω πολυ για την καλοσυνη που έχει.
 

AlexandraAnt

Νεοφερμένος

Η AlexandraAnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι το θέμα της μετακόμισης γυρνάει συνεχεία στο μυαλό μου. Αν και σε τέτοιες εποχές να έχεις δικό σου σπίτι και να πηγαίνεις να νοικιάζεις ακούγεται χαζομάρα. Δεν μπορώ να πω ότι ο σύντροφος μου είναι μαμακιας. Όχι καθόλου. Ίσα ίσα που με υποστήριξε και μάλιστα της είπε ότι εάν αυτή δεν μιλάει σε εμένα τότε ο ίδιος δεν θα μιλάει σε αυτή. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη στάση. Βρίσκει ο γιος σου μετά από όλα τα άσχημα που πέρασε μια κοπέλα να φτιάξει τη ζωή του. Μικρότερη χωρίς υποχρεώσεις που πραγματικά τη σεβάστηκα όσο τίποτα. Εδώ έφτασε σε σημείο να με ακούσει να μιλάω έντονα στο τηλέφωνό μια μέρα να χτυπήσει την πόρτα και να μου ζητήσει το λόγο γιατί λέει νόμιζε ότι μάλωναν με τον γιο της και δεν της είπα κουβέντα! Που άλλη αν ήταν με τις κλωτσιές θα την είχε διώξει. Και τώρα να μην μου μιλάει χωρίς λόγο; να με αγνοεί σα να μην υπάρχω. Νιώθω ότι δεν με σέβεται και ότι δεν είμαι καλοδεχουμενη εδώ μέσα. Ο άνδρας μου από την άλλη επειδή την ξέρει απλά δεν της δίνει σημασία. Τι να πω πραγματικά. Πως τους αρέσει να δημιουργούν προβλήματα στα παιδιά τους. Σκέφτηκα να μιλήσω στην αδερφή του που είχε υπέροχος άνθρωπος και με καταλαβαίνει μήπως και της πει καμία κουβέντας ότι με τη στάση της κάνει κακό στη σχέση μας. Αλλά και πάλι η γυναίκα έχει τόσα να ασχοληθεί να τη φορτώσω και με αυτό; Θα δοκιμάσω τις αντοχές μου κι αν δω ότι δεν αντέχω θα θέσω το θέμα της μετακόμισης. Η αδερφή μου μου λέει να τη γράψω και να μην με ενδιαφέρει και να κοιτάω να είμαι καλά με τον άνδρα μου. Αλλά αυτή η αναισθησία δεν είναι του χαρακτήρα μου.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Καταλαβαίνω οτι αυτά σού φαίνονται αδιανόητα, και είναι. Ποια μάνα δε θέλει το καλό του παιδιού της; Το θέμα είναι οτι κάποιες θέλουν το καλό που επιλέγουν αυτές για το γιο τους γιατί ενδόμυχα δεν νιώθουν οτι τούς έχουν δώσει τα σωστά εφόδια για να επιλέξουν μόνοι τους και τους θεωρούν ελλιπείς.

Λες "η αναισθησία δεν είναι του χαρακτήρα μου". Οι άνθρωποι είμαστε προσαρμοστικά όντα. Κάτι που πριν 5 χρόνια σού φαινόταν αδιανόητο τώρα το κάνεις, κάτι που τώρα σού φαίνεται οτι δεν μπορείς να το κάνεις θα δεις οτι σε 10 χρόνια θα σού φαίνεται φυσιολογικό. Αν θες την καλή ψυχική σου υγεία και την καλή σχέση σας, αδιαφόρησε. Παράλληλα πέτα και την ιδέα της μετακόμισης. Και βλέποντας και κάνοντας.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν γίνεται να μετακομίσουν, και τη γιαγιά ποιος θα την προσέχει; Αν πάθει κάτι και χτυπήσει και δεν είναι εκεί ο γιος της ή η γυναίκα του να τη βοηθήσει δε θα μπορέσετε να συγχωρέσετε τον εαυτό σας.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Δεν γίνεται να μετακομίσουν, και τη γιαγιά ποιος θα την προσέχει; Αν πάθει κάτι και χτυπήσει και δεν είναι εκεί ο γιος της ή η γυναίκα του να τη βοηθήσει δε θα μπορέσετε να συγχωρέσετε τον εαυτό σας.
Ε τότε να μην πηγαίνουν και στη δουλειά ούτε να κοιμούνται, να κάνουν βάρδιες να φυλάνε τη γριά. :whatever:

Ο άνθρωπος με τις χάρες του αγαπιέται. Ας ήταν σωστή να είχε καλή σχέση με τη νύφη της ώστε να την προσέχει. Και μονά και ζυγά δικά της δεν μπορεί να τα έχει.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ε τότε να μην πηγαίνουν και στη δουλειά ούτε να κοιμούνται, να κάνουν βάρδιες να φυλάνε τη γριά. :whatever:

Ο άνθρωπος με τις χάρες του αγαπιέται. Ας ήταν σωστή να είχε καλή σχέση με τη νύφη της ώστε να την προσέχει. Και μονά και ζυγά δικά της δεν μπορεί να τα έχει.

Είναι μεγάλης ηλικίας και πρέπει να τη σεβόμαστε. Θα φτάσεις στην ηλικία της και θα καταλάβεις.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Δεν γίνεται να μετακομίσουν, και τη γιαγιά ποιος θα την προσέχει; Αν πάθει κάτι και χτυπήσει και δεν είναι εκεί ο γιος της ή η γυναίκα του να τη βοηθήσει δε θα μπορέσετε να συγχωρέσετε τον εαυτό σας.
H γιαγιά ευτυχώς έχει και κόρη που είναι καλός άνθρωπος κι όλας. Η νύφη θα την προσέχει;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

AlexandraAnt

Νεοφερμένος

Η AlexandraAnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι έχει τύχει να αρρωστήσει και τη φρόντισα εγώ. Η κόρη της έχει τα παιδιά της που είναι 4 και τρέχει όλη μέρα. Και απορώ πως σε τέτοια ηλικία που είναι και έχει και θέματα υγείας πως είναι τόσο εγωίστρια;; δεν τα σκέφτεται αυτά;; Μας στεναχωρεί χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος, μας κάνει να μαλώνουμε και εκεί τον εγωισμό της. Δεν ξέρω. Μητερα δεν είμαι αν και το θέλω πάρα πολύ, μακάρι να με αξιωσει ο Θεός να γίνω αλλά αν είναι να πικραινω τα παιδιά μου και να μεγαλώσουν με προβλήματα καλύτερα να μη γίνω.
Σας ευχαριστώ τόσο πολύ που δίνετε ένα μέρος από το χρόνο σας να μου απαντήσετε, δεν ξέρετε πόσο με βοηθάτε γιατί εκτός από την αδερφή μου δεν έχω μιλήσει σε κανένα. Δε θέλω να στεναχωριουνται οι δικοί μου, που ποτέ, παρα την κατάσταση ότι επέλεξα διπλά μου έναν άνθρωπο χωρισμένο με παιδιά, δεν μου είπαν τίποτα. Το μόνο που μου είπαν να είμαι καλά εγώ και όλα τα άλλα δεν ενοχλούν. Τώρα αν τους πω ότι αντιμετωπίζω τέτοια χαζά προβλήματα χωρίς λόγο νομίζω θα στεναγχωρηθουν και θα νευριασουν οπότε ευχαριστώ πολύ που δίνετε λίγο από τον χρόνο σας!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Παντως μερικές το μυαλο τους το έχουν μονο στη φασαρια και την ανακατοσούρα. Εγω μια φορα σε μια πολυκατοικια ηταν μια γριά και δεν καταλαβαινε τιποτα (γυρω στα 60-65) σχετικά με το πετρελαιο μου λεγε οτι της έχω πάρει 50 λίτρα. Στο μεταξυ οταν ειχε έρθει ο πετρελαιας να βάλει της ειπα έλα και εσυ κάτω να μετρησουμε την στάθμη του πετρελαιου ποσο θα ειναι πριν και ποσο μετά να μη νομιζεις "οχι οχι σου εχω εμπιστοσυνη πηγαινε εσυ" εγω λεει δεν θα ξαναβάλω της κανω εβαλα εγω αν θές κάψε απο αυτο και εσυ και τα βρισκουμε μετά.

Κάψε ρε παιδι μου το πληρωσα εγω και αν σου χρωσταω στο τέλος θα σου δωσω αν μου χρωστας εσυ θα μου δώσεις εσυ. Θεωρησα οτι οι λογικοι ανθρωποι και οσοι δεν έχουν ψυχολογικά προβληματα τα βρισκουν έτσι απλά. Έκανα λάθος ομως αλλα δεν ψάρωσα γιατι εχουν δει και χειροτερα τα μάτια μου.

Να μην τα πολυλογω εξήγησα πολύ ευγενικά στη κορη της οτι δεν θέλω άλλο την μαμα της να ξανα ασχοληθει και οτιδηποτε θέμα υπάρχει θα το συζητησω μονο με αυτην στο εξής γιατι η γρια εκτος του οτι δεν καταλαβαινε ηταν και βρώμικη λουμπίνα (σορρυ) πετουσε χαρακτηρισμους και έλεγε μαλακιες αρχισε να λέει οτι εγω πηρα απο τους διπλα λεφτά και να ανακατευει κοσμο, προφανως και πηρα γιατι ειχαν κάψει παραπανω απο το δικο μου. Μου θυμιζει στα φερσιματα της πεθερας που λές. Αν ειναι ετσι αυτα τα ατομα ειναι ψυχωτικά. Καλυτερα αν βλέπεις τέτοια να μη μεινετε κοντά στο λέω να το ξέρεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν γίνεται να μετακομίσουν, και τη γιαγιά ποιος θα την προσέχει; Αν πάθει κάτι και χτυπήσει και δεν είναι εκεί ο γιος της ή η γυναίκα του να τη βοηθήσει δε θα μπορέσετε να συγχωρέσετε τον εαυτό σας.

Είναι μεγάλης ηλικίας και πρέπει να τη σεβόμαστε. Θα φτάσεις στην ηλικία της και θα καταλάβεις.

Στις παραδοσιακές οικογένειες ο γιος και η γυναίκα του έχουν την ευθύνη.


χαχαχαχαχαχαχα Συγγνώμη, αλλά μου φαίνονται τόσο γελοία όλο αυτά :rofl: :rofl:

Η γιαγιά όπως έστρωσε να κοιμηθεί. Τι πάει να πει που είναι μεγάλη;

Το τελευταίο δε θέλω να το σχολιάσω καν :hehe:

Edit: Φυσικά αν η γιαγιά όντως χρειάζεται βοήθεια, να βοηθήσουν, αλλά να το κάνουν αυτό για τους σωστούς λόγους και όχι γιατί "είναι μεγάλη και μόνη". Υπάρχουν τόσες γιαγιάδες - χήρες και σε μεγάλη ηλικία - που μια χαρά τα βγάζουν πέρα και μόνες τους. Αν μπορούν και τα καταφέρνουν έτσι, δε βρίσκω τον λόγο να χρειάζονται 24/7 ντάντεμα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

AlexandraAnt

Νεοφερμένος

Η AlexandraAnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Χθες μιλήσαμε στην αδερφή του συντρόφου μου η οποία δεν προσπάθησε καθόλου να τη δικαιολογήσει. Τα έβαλε με τη μαμά της και έλεγε ότι δεν μπορεί να καταλάβει γιατί βγάζει τέτοια κακία. Σήμερα που έτυχε να δω την πεθερά μου το απόγευμα της είπα καλησπέρα και όχι μόνο δεν μου μίλησε, παιδιά ο τρόπος που με κοίταξε ήταν σα να της σκότωσα τη μάνα.. Πραγματικά η γυναίκα έχει θέμα μαζί μου που δεν το είχα καταλαβει τόσο καιρό. Αλλά τώρα έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο.
Αποφάσισα να μη της δίνω σημασία. Εγώ δεν έχω να χάσω τίποτα γιατί ο άνδρας μου ξέρει ότι της μιλάω και δεν μου μιλάει και δεν την υποστηρίζει καθόλου. Οπότε αποφάσισα να τη γράψω κανονικά. Αυτή θα χάσει αφού θέλει να είναι στο περιθώριο. Εγώ δεν χανω τίποτα απολύτως! Απλα άνθρωπος είμαι εντάξει πόσο θα αντέξω να μιλάω σε κάποια που με απαξιώνει. Τραγική απλά η συμπεριφορά της! Και αδιανόητη...
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Νομίζω οτι όσα σου έγραψαν τα παιδιά παραπάνω, είναι αρκετά για σκεφτείς καλά και να αποφασίσεις.
Η δική μου γνώμη είναι οτι πρόκειται για γυναίκα τοξική, που θέλει να έχει πάντα το πάνω χέρι και βέβαια τον έλεγχο. Κι αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει, πόσο μάλλον στην ηλικία της.
Επίσης, το οτι είναι ηλικιωμένη, δεν την κάνει αυτόματα και σωστό άνθρωπο κι ούτε της χρωστάς να χαραμίσεις τη ζωή σου μαζί της.
Γιατί αυτό θα γίνει αν εξακολουθήσετε και συγκατοικείτε (γιατί στην ουσία περί συγκατοίκησης πρόκειται).
Καλείσαι λοιπόν να επιλέξεις: Αν θες να διατηρήσεις αυτή τη σχέση και θεωρείς οτι ο συγκεκριμένος άνθρωπος αξίζει τον κόπο, θα μετακομίσετε αλλού, σε άλλη γειτονιά και η δική σου επαφή μαζί της θα περιοριστεί στα αυστηρώς τυπικά. Αν δεν θέλει να σε ξαναδεί και σου κρατάει μούτρα, το τοπ είναι το καλύτερο ξύδι.
Πρότεινέ το λοιπόν στο σύντροφό σου κι αν συμφωνήσει αμέσως, μετακομίστε. Αν όχι και θέλει να το... σκεφτείτε, σήκω φύγε μόνη σου. Διότι αν αποφασίσεις να "θυσιαστείς", η σχέση σου μόνο χειρότερη θα γίνει -χώρια που και οι ισόβιες "υποχρεώσεις" του από τον πρώτο του γάμο (δυο παιδιά), ενδέχεται να εγείρουν προβλήματα στο μέλλον.
Όχι δεν πρέπει να έχεις τύψεις αν τυχόν πάθει κάτι η πεθερά που θα το πάθαινε έτσι κι αλλιώς. Έχει γιο και κόρη να τρέξουν για κείνη, δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις εσύ τη νοσοκόμα σε κάποια που σε βλέπει σαν εχθρό ή -λίαν επιεικώς- έχει διαταραγμένη προσωπικότητα.
Από την άλλη, σε διαβεβαιώ δεν υπάρχει μεγαλύτερη μεταμέλεια και τύψη από αυτή που για πράγματα που χρωστούσες στον εαυτό σου και δεν έκανες. Αλλά, δυστυχώς, αυτά τα διαπιστώνει κανείς αφού πια είναι πολύ αργά για να γυρίσει το χρόνο και να τα διορθώσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Χθες μιλήσαμε στην αδερφή του συντρόφου μου η οποία δεν προσπάθησε καθόλου να τη δικαιολογήσει. Τα έβαλε με τη μαμά της και έλεγε ότι δεν μπορεί να καταλάβει γιατί βγάζει τέτοια κακία. Σήμερα που έτυχε να δω την πεθερά μου το απόγευμα της είπα καλησπέρα και όχι μόνο δεν μου μίλησε, παιδιά ο τρόπος που με κοίταξε ήταν σα να της σκότωσα τη μάνα.. Πραγματικά η γυναίκα έχει θέμα μαζί μου που δεν το είχα καταλαβει τόσο καιρό. Αλλά τώρα έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο.
Αποφάσισα να μη της δίνω σημασία. Εγώ δεν έχω να χάσω τίποτα γιατί ο άνδρας μου ξέρει ότι της μιλάω και δεν μου μιλάει και δεν την υποστηρίζει καθόλου. Οπότε αποφάσισα να τη γράψω κανονικά. Αυτή θα χάσει αφού θέλει να είναι στο περιθώριο. Εγώ δεν χανω τίποτα απολύτως! Απλα άνθρωπος είμαι εντάξει πόσο θα αντέξω να μιλάω σε κάποια που με απαξιώνει. Τραγική απλά η συμπεριφορά της! Και αδιανόητη...


Έπεσες σε τρελή. Έτσι και αυτη που έλεγα εγω ηταν τρελή και δεν ήξερε τι ήθελε. Τη μπλοκαρα απο τις διαπραγματευσεις και βρηκα την υγεια μου. Δεν ειμαστε εμεις αρμοδιοι για τέτοια άτομα. Οι ψυχολογοι-ψυχιατροι ειναι, ουτε ειμαι εγω υποχρεωμενος να δεχομαι τις ιδιοτροπιες της καθεμιας ή του καθενος. Οταν βγαινεις στη κοινωνια προσπαθεις να αφησεις πισω τις παραξενιες σου για να μπορέσεις να έρθεις σε μια αλληλεπιδραση με άλλους/άλλες.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι γυναίκες το βρίσκετε γελοίο επειδή δε θέλετε ο μελλοντικός σας σύντροφος να είναι από παραδοσιακή οικογένεια και να κουβαλήσει τη μάνα του σπίτι σας. Λογικό, εγώ δε διαφωνώ. Απλά σας λέω πως έχουν τα πράγματα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Οι γυναίκες το βρίσκετε γελοίο επειδή δε θέλετε ο μελλοντικός σας σύντροφος να είναι από παραδοσιακή οικογένεια και να κουβαλήσει τη μάνα του σπίτι σας. Λογικό, εγώ δε διαφωνώ. Απλά σας λέω πως έχουν τα πράγματα.
Κάτσε βρε Γιάννη γιατί θα μας τρελάνεις. Η γυναίκα αυτή έχει δυο παιδιά και θα περιμένει να την κοιτάξει η νύφη της, στην οποία φέρεται επιπλέον και με αυτόν τον τρόπο; Και τους γονείς της κοπέλας αυτής ποιος θα τους κοιτάξει; Η δική τους νύφη; Δεν είναι λογικό ο καθένας να κοιτάει τον δικό του γονιό;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top