Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 69,362 μέλη και 2,488,750 μηνύματα σε 79,505 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 444 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

[2019] Τι "κρατάμε" και τι "πετάμε" - Ευχές για το 2020

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,008 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 21:47, 19-12-19:

Λίγες μέρες απομένουν για να μπούμε στη νέα χρονιά! Ήρθε η ώρα λοιπόν για να κάνουμε τον απολογισμό μας, να θυμηθούμε ωραίες στιγμές, να αφήσουμε τις άσχημες να φύγουν και να σχεδιάσουμε αυτά που θα θέλαμε και θα προσπαθήσουμε να συμβούν τη νέα χρονιά!

Τι στόχους και ευχές έχετε να πείτε στον εαυτό σας για το 2020;

1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,278 μηνύματα.

O nPb ... έγραψε: στις 22:32, 19-12-19:

Υγεία και εσωτερική δύναμη σαν αυτή που είχα τα τελευταία χρόνια παρ' όλο διάφορες αντιξοότητες και τα εξωτερικά βαρίδια. Απομακρύνω τις αρνητικές σκέψεις που έχω πολλές φορές.
1
Παράθεση

GoddamnRight

Δραστήριο Μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 235 μηνύματα.

O GoddamnRight έγραψε: στις 22:39, 19-12-19:

Υγεία σε όλη την οικογένεια και καλή τύχη και υπομονή σε ό,τι κάνουμε. Α! Και to bench press more, αν και χωρίς κανέναν να σε βοηθάει εκεί, δύσκολα.
1
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Επιφανές Μέλος

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,105 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 22:49, 19-12-19:

Το 2019 ήταν μια πολύ καλή χρόνια για εμένα!Περασα στο πανεπιστήμιο στο οποίο μέχρι τώρα τα πάω εξαιρετικά.Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι έχω γνωρίσει 2-3 παιδιά στο πανεπιστήμιο με τα οποία κάνουμε παρέα και έχουμε ταιριάξει πολύ.Χρονια έψαχνα τόσο καλά παιδιά για φίλους μου και είμαι χαρούμενος που τους γνώρισα!

Για το 2020 εύχομαι υγεία και χαρά σε όλους.Για εμένα εύχομαι να συνεχίσω να τα πηγαίνω εξαιρετικά στο πανεπιστήμιο καθώς είναι το μόνο που ενδιαφέρει αυτή την στιγμή!
1
4
1
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,278 μηνύματα.

O nPb ... έγραψε: στις 23:02, 19-12-19:

Eύχομαι και καλά μελομακάρονα να φτιάξετε και να χλαπακιάσετε. Να σας αγαπάνε σαν μελομακάρονα.

2
1
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Διακεκριμένο μέλος

H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,751 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Sueña con un mundo mejor έγραψε: στις 01:42, 20-12-19:

Καταρχάς, για το νέο χρόνο εύχομαι υγεία, τύχη και ο,τι άλλο ποθεί ο καθένας/καθεμία μας.
Σαν χρονιά, είχε και αυτή τα σκαμπανεβάσματα της. Έφαγα και έδωσα "χαστούκια", ωρίμασα, έμαθα να πιστεύω πιο πολύ στον εαυτό μου, και να μην επηρεάζομαι από τον καθένα. Υπήρξαν καταστάσεις που μου έδειξαν τους πραγματικούς φίλους από τους δήθεν. Ευχαριστώ και τις δύο πλευρές. Τους μεν γτ με την γνώμη τους με έκαναν καλύτερη και να μην επαναλαμβάνω τα ίδια λάθη, τους δε να γνωρίσω πολλούς χαρακτήρες. Τους ευχαριστώ που παρευρέθηκαν στην ζωή, με έκαναν καλύτερη.
Για το 2020, εύχομαι ολόψυχα, αυτό που μας στέρησε η προηγούμενη χρονιά, να μας το δώσει απλόχερα!
5
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,248 μηνύματα.

H olivi@ έγραψε: στις 21:31, 20-12-19:

Εύχομαι μέσα στο 2020 να βγάλω δίπλωμα, αλλά θα είναι και κρίμα να χαλάσει τέτοιο αστείο.
2
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε: στις 22:13, 20-12-19:

Σίγουρα πετάω το κατεστραμμένο μου ανοσοποιητικό σύστημα, είτε υπάρχει είτε όχι το ίδιο πράγμα είναι και κρατάω για εμένα πάρα πολλά πράγματα. Καλή χρονιά
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,069 μηνύματα.

O Valder Always returning the favor... έγραψε: στις 23:03, 20-12-19:

Resolutions 2020 ε;

Ολικό restart. Δεν είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο που έζησα φέτος, γενικώς.

Τι θέλουμε για το 2020:

α) Να μπορέσω επιτέλους να πω σε όλα τα αρνητικά άτομα στη ζωή μου να πάνε να γαμηθούν. Κοινώς να μάθω να με υπερασπίζομαι καλύτερα στα θέλω μου και να μάθω να τους βάζω όλους στη θέση τους.

Δε μ αρέσουν οι συγκρούσεις και οι διαφωνίες. Θα πρέπει να μ' αρέσουν φέτος όμως, αν θέλω να επιβιώσω. Ειδάλλως θα έχω τον κάθε μαλάκα να μου γαμάει την ψυχολογία. Και μιλάμε κυρίως για άτομα του ότι δηλώσεις είσαι. Αρκετά με το "Imposter's Syndrome". Μπορώ καλύτερα! Μπορώ παραπάνω.-

β) Να βρω μια καλή θέση -ή να ανοίξω εκείνο το μαγαζί που ήθελα- με φράγκα να ησυχάσει το κεφάλι μου. Αν δεν έχω μια πρόοδο, έναν στόχο, κάτι παθαίνω, βαλτώνω και με χαλάει.

γ) Να ζω εμπειρίες, να νιώθω, να εισπράξω κι άλλη αγάπη, ένταση, συγκίνηση. Χωρίς αυτό η ζωή δεν είναι τίποτα.

δ) Ταξίδι Ισλανδία, Γερμανικά Γ1, εγχείρηση στα μάτια.

ε) Υγεία.

Από 1η Ιανουαρίου τα μανίκια ψηλά. Αρκετά πάλεψα με τους εσωτερικούς δαίμονές μου, είμαστε στην ίδια πλευρά τώρα.-
3
Παράθεση

Ανώνυμος Αλκοολικός

Επιφανές Μέλος

Ο Ανώνυμος Αλκοολικός αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

O Ανώνυμος Αλκοολικός έγραψε: στις 23:58, 20-12-19:

Κρατάω την Δυναμική των μηνών (δηλαδή να είμαι έτσι το 2020)

• Ιανουάριο

• Φεβρουάριο

• Μάρτιο

• Απρίλιο

• Μαϊο

• Οκτωβριο

• Νοέμβριο

• Δεκεμβριο

Τους κακούς μηνες του καλοκαιριου μαζί με Σεπτέμβρη
1
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 06:25, 21-12-19:

1. Υγεια (μη την βαζετε στο τελος της λιστας γιατι οταν την χανεις τοτε καταλαβαινεις οτι ειναι το πιο σημαντικο πραγμα στη ζωη σου).
2. Δεν μου αρεσει να ζω με προγραμμα, αλλα νομιζω πως ηρθε η ωρα να σοβαρευτω και να προχωρησω την σχεση μου.
3. Το (α) του Valder. Ηδη το ξεκινησα απο τον Νοεμβριο και σκοπευω να το εντεινω στο νεο ετος
4. Να μαθω να λεω περισσοτερα οχι. Φτανει η καλοσυνη, δεν ειμαι φιλανθρωπικο ιδρυμα.
5. Να χαμογελαω περισσοτερο
3
1
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,484 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 15:10, 21-12-19:

Το 2020 θέλω πτυχίο που με έχει βγάλει την ψυχή.
3
2
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Επιφανές Μέλος

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,105 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 15:11, 21-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4

Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!
Παράθεση

Dreamweaver

Διάσημο Μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 828 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε: στις 17:51, 21-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
4. Να μαθω να λεω περισσοτερα οχι. Φτανει η καλοσυνη, δεν ειμαι φιλανθρωπικο ιδρυμα.
Η νεα Νελλη

1
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,122 μηνύματα.

H sophie_96 έγραψε: στις 00:20, 22-12-19:

Λοιπόν ας πω και εγώ κάτι για την χρονιά που σε λίγες μέρες μας αποχαιρετά! ....

Το 2019 για εμένα δεν ήταν μία εύκολη χρονιά, αλλά ήταν ιδιαίτερα δύσκολη και απαιτητική σε πολλά επίπεδα με πολλές προκλήσεις.

Ήταν η χρονιά που έκανα ένα τεράστιο βήμα και μία πολύ μεγάλη αλλαγή στην ζωή μου, σε προσωπικό επίπεδο. Σκληρή, επώδυνη, και μερικές φορές συνεχίζει να είναι, αλλά ξέρω μέσα μου ότι έτσι έπρεπε να γίνει και έτσι και έγινε. Μερικές φορές μερικά πράγματα που σε "πονάνε" είναι για το καλό σου, και αυτό πρέπει να σε ανακουφίζει και να συνεχίζεις την ζωή με τα τώρα δεδομένα. Όλη αυτή η ιστορία με έμαθε κάτι πολύ σημαντικό, ότι πρέπει να συμφιλιώνεσαι με το παρελθόν, για να μην σε ενοχλεί αυτό στον παρόν σου, και αντί να είσαι αυτό που σου συνέβη να είσαι αυτό που εσύ θες να είσαι.

Ήταν η χρονιά που ολοκλήρωσα την πτυχιακή μου εργασία αλλά και την πρακτική μου άσκηση, σε μία δύσκολη περίοδο της ζωής μου, με πολλές αλλαγές αναταραχές, ωστόσο με απόλυτη επιτυχία, και δεν μπορώ να μην είμαι ικανοποιημένη από τις επιδόσεις μου στην σχολή μιας και την τελείωσα και είμαι ακόμα σε αναμονή ορκωμοσίας με το καλό!

Το 2019 ήταν ακόμα μία χρονιά, που απομάκρυνα τοξικούς ανθρώπους από την ζωή μου, και έμεινα με αυτούς που με κάνουν να νιώθω καλά, με αυτούς που με νοιάζονται πραγματικά, που με αγαπάνε άνευ όρων και με αυτούς που μπορώ να είμαι ο εαυτός μου. Βάση τούτου, έμαθα ακόμα ότι την οικογένεια μπορείς τελικά να την επιλέξεις, και δεν χρειάζεται απαραίτητα να συνδέεσαι βιολογικά με άτομα για να τα θεωρείς οικογένειά σου. Απλά κοινωνικές επιταγές είναι αυτά. Στην ζωή όλα μπορούν να συμβούν και κανείς και τίποτα δεν είναι δεδομένο!!

Είναι μία χρονιά που κέρδισα πολλά μέσω του Χαμόγελου, και αναμένεται να κερδίσω ακόμα περισσότερα και τα επόμενα χρόνια. Πολλές ευχάριστες στιγμές, πολύ γέλιο, αρκετή αγάπη, φροντίδα, νοιάξιμο, φιλίες. Υπήρχαν όμως και μερικές στιγμές δύσκολες που με πόνεσαν, αλλά τις αφήνω πίσω γιατί ήταν ελάχιστες και δεν είναι άξιες αναφοράς. Ξέρω ότι κάθε στιγμή εκεί μέσα, άσχημη ή ευχάριστη είναι πάντα για καλό, και κρύβει αγάπη και ενδιαφέρον, και ας μην το καταλαβαίνεις εκείνη την ώρα που την βιώνεις μέσα σου όμως το ξέρεις.

Παρότι αυτή η χρονιά, είχε τα πάντα για εμένα, δεν πετάω τίποτα. Όλα είναι μέσα στην ζωή, και κάθε κακή ή όχι στιγμή σου μαθαίνει καινούργια πράγματα, σε ωριμάζει ως άνθρωπο σε βοηθάει να εξελιχθείς!

Απλά θέλω να ευχαριστήσω όσους μου στάθηκαν, όσους με βοήθησαν και όσους είναι εκεί και θα είναι πάντα εκεί για εμένα στα εύκολα και στα δύσκολα. Ευχαριστώ όσους μου φέρθηκαν και μου φέρονται σκληρά για να με ταρακουνήσουν και να με σηκώσουν ενώ είχα πέσει. Τους αγαπώ όλους παρότι εκδηλώνω γκρίνια και παράπονα!

Για το 2020, θα ευχηθώ αγάπη στην ψυχή μας, και να βιώνουμε στην ψυχή μας την κάθε στιγμή ως μοναδική. Κάθε μέρα είναι ένα νέο μάθημα. 365 σελίδες ενός καινούργιου βιβλίου!

Smile tip: Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε κάτι εάν δεν το θέλουμε, μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουμε τους άλλους. Πρέπει να κοιτάμε και λίγο το πως θα ικανοποιήσουμε και τον δικό μας εαυτό, χωρίς ενοχές. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να μας αρέσουν όλοι και να μιλάμε με όλους, όπως και εκείνοι δεν είναι υποχρεωμένοι. Δεν είναι εγωισμός, είναι ελευθερία!

Άντε με το καλό να μας μπει το 2020!
3
Παράθεση

Μαυρίκιος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O Μαυρίκιος έγραψε: στις 09:48, 22-12-19:

Κάθε τέλος χρόνου λέμε τα ίδια να φύγει αυτή η χρονιά και να μην ξαναγυρίσει, ήταν άσχημο πραγματικά και το 2019 αλλά όχι στον βαθμό του 2017 ή του 2015.
1
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,709 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 12:16, 22-12-19:

Το 2019 ήταν από τις καλύτερες χρονιές μου. Δούλεψα, έβγαλα λεφτά, ταξίδεψα, γνώρισα νέους φίλους, έγινα πιο ανεξάρτητος, βίωσα ωραίες εμπειρίες. Δυστυχώς το 2020, τουλάχιστον το πρώτο μισό, προβλέπεται πολύ κακό. Ελπίζω να επανακάμψω από το καλοκαίρι και μετά.
7
Παράθεση

Μαυρίκιος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O Μαυρίκιος έγραψε: στις 12:22, 22-12-19:

Μία από τις δικές μου ευχές είναι να αποκτήσω τις οικονομικές γνώσεις του Αυτιά!
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

O nPb ... έγραψε: στις 12:25, 22-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Καλη επιτυχία και λιγότερα νεύρα.
Παράθεση

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,493 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε: στις 12:27, 22-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Το 2019 ήταν από τις καλύτερες χρονιές μου. Δούλεψα, έβγαλα λεφτά, ταξίδεψα, γνώρισα νέους φίλους, έγινα πιο ανεξάρτητος, βίωσα ωραίες εμπειρίες. Δυστυχώς το 2020, τουλάχιστον το πρώτο μισό, προβλέπεται πολύ κακό. Ελπίζω να επανακάμψω από το καλοκαίρι και μετά.
Ωραία τα έγραψες αλλά γιατί να ξεκινήσεις την χρονιά τόσο αρνητικά;

Και για μένα το 2019 δεν ήταν από τις ωραιότερες αλλά σίγουρα από τις καλές χρονιές. Έχω πολλές ωραίες εμπειρίες να θυμάμαι και πολλά μέρη. Στόχος για το 2020 να κάνω τα 2 ταξίδια που έχω στο μυαλό μου (συν άλλο ένα που έχω ήδη κλείσει), να μάθω να μαγειρεύω λίγο καλύτερα και να με φωτίσει ο Θεός να καθαρίζω το σπίτι μου λίιιγο παραπάνω.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες