Η "Βασιλεία του Θεού", επί της Γης

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Zει για πάντα μόνο όποιος αγαπά για πάντα τους πάντες και τα σύμπαντα.

Με αφορμή τα παραπάνω:
Καλέ μου Αλέξανδρε,

Λένε πως στα όνειρα και στην αγάπη τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο κι ούτε υπάρχει γι’ αυτά η απόσταση κι ο χρόνος. Όσο λοιπόν κι αν μου λείπει αδήριτα η παρουσία σου, η αγάπη μου πάντα πληρώνει το εισιτήριο και το όνειρο μου δίνει φτερά να βρίσκομαι, όποτε σε σκέφτομαι, συχνά πυκνά κοντά σου.
Στην αριθμητική της αγάπης, ένα συν ένα ισούται με το παν και δύο πλην ένα ισούται με το μηδέν. Αλλά, καλέ μου Αλέξανδρε, ξέρω ότι και συ μ’ αγαπάς, και η αγάπη σου αυτή μεταμορφώνει την πρόσκαιρη ερημιά μου σε παράδεισο αναμονής και το τίποτα της απουσίας σου, σε ευτυχή προσδοκία της γρηγορότερης δυνατόν επιστροφής σου. Η αγάπη μας είναι σαν τη βροχούλα που πέφτει σιγανά, μα σύντομα πλημμυρίζει το ποτάμι και φθάνει στον ωκεανό. Έτσι θαρρώ, αγαπημένε μου, πως είναι και η αγκάλη μου, ένας ωκεανός πάντα έτοιμος, για τον ερχομό σου.
Σ’ αγαπώ! Δεν μπορώ να πω τίποτ’ άλλο, πιο βαθύ, πιο απλό, πιο μεγάλο. Το να γνωρίζω ότι είσαι κάπου σημαίνει, πως ποτέ-μα ποτέ- δεν είμαι απόλυτα μόνη. Ζωντανεύεις κάθε στιγμή μου, κάθε χρώμα, εξυψώνεις κάθε ομορφιά, βαθαίνεις κάθε απόλαυση. Σ' αγαπώ πιο πολύ απ' τη ζωή, ομορφιά μου, θαύμα μου!

Σου στέλνω φιλιά προσμονής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Στο Νίτσε, ο άνθρωπος, αυτή η έσχατη καταισχύνη και μηδαμινότης, δεν έχει θέση και μπορεί να ξεπεραστεί. Ο άνθρωπος είναι απλά ένα μέσο, προς τον Υπεράνθρωπο, το λατρευτικό είδωλο κάθε «Κεφαλαιούχου» και των «μαζών» του. Μπροστά στον υπεράνθρωπο, ο άνθρωπος κυλιέται στη λάσπη( «ανεργία», «επιδοτήσεις¨ κ.π.), γίνεται εάν τίποτα και τελικά καταβροχθίζεται, από τον «θεοποιημένο άνθρωπο».Όποιος μπορεί και θέλγετε από το ιδανικό του υπερανθρωπισμού, χάνει κάθε του πίστη στον «ανθρωπισμό».
Διαφωνώ εντελώς με αυτή την ερμηνεία του Νίτσε. Αν και πράγματι η κριτική του Νίτσε για τον Χριστιανισμό και κάθε Μεταφυσική είναι ισοπεδωτική, η όλη Φιλοσοφία του εμένα μου δίνει περισσότερο την εντύπωση ενός ρεαλιστικού και ιδιότυπου ανθρωπισμού με αναρχίζουσες τάσεις μάλιστα, γιατί τι άλλο εκτός από ανθρωπισμός είναι το κύρηγμα κατάφασης της ουσιαστικής πραγματικής και μοναδικής Δύναμης (που δεν είναι η υλική ούτε των κεφαλαιούχων) και το κήρυγμα της αγάπης για την ζωή ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Διαφωνώ εντελώς με αυτή την ερμηνεία του Νίτσε. Αν και πράγματι η κριτική του Νίτσε για τον Χριστιανισμό και κάθε Μεταφυσική είναι ισοπεδωτική, η όλη Φιλοσοφία του εμένα μου δίνει περισσότερο την εντύπωση ενός ρεαλιστικού και ιδιότυπου ανθρωπισμού με αναρχίζουσες τάσεις μάλιστα, γιατί τι άλλο εκτός από ανθρωπισμός είναι το κύρηγμα κατάφασης της ουσιαστικής πραγματικής και μοναδικής Δύναμης (που δεν είναι η υλική ούτε των κεφαλαιούχων) και το κήρυγμα της αγάπης για την ζωή ;

Η κρυμμένη θύρα

Δύο πόρτες έχει η ζωή, λέει το άσμα και η πικρή ανθρώπινη επίγνωση γι' αυτήν. Από τη μία ξεπροβάλει η επιθυμία και από την άλλη, ανταποκρίνεται η ανάγκη για την ικανοποίησή της. Αυτή, η δεύτερη, δεν είναι παρά το κόστος που απαιτείται, ώστε η ζωή να παίρνει νόημα, μόνο ως προϋπόθεση ικανοποιημένων επιθυμιών. Όταν όμως μία επιθυμία ικανοποιείται, σε τι διαφέρει από ένα νεκρό κουφάρι; Γι' αυτό ακριβώς ο κόσμος των ανθρώπων, δεν είναι παρά ένα απύθμενο πηγάδι επιθυμιών, που διαδέχονται η μία την άλλη. Εδώ εδράζει εξάλλου και το μυστήριο της αναπαραγωγής! Και λέει μερικές φορές ο κόσμος:" Α, αυτός τουλάχιστον πέθανε ικανοποιημένος!". Μπορεί όμως να γίνει πιστευτό, ότι ένας άνθρωπος ικανοποιείται ποτέ πεθαίνοντας; Δεν το πιστεύω! Εκτός κι αν ποτέ του δεν έτυχε να επιθυμήσει τη ζωή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο όρος "βασιλεία του θεού επί της γης" σε έναν κόσμο που όλοι θα είμαστε ενωμένοι υπό τον Θεό της Λογικής χωρίς θρησκευτικούς διαχωρισμούς, θα αποτελεί μια ανάμνηση παραλογισμού. 'Ισως τα παιδιά μας ή τα εγγόνια μας να ξεκαρδίζονται από τα γέλια διαβάζοντας στα βιβλία ότι κάποτε οι άνθρωποι μιλούσαν για αυτό.

Αποκηρύσσω τον όρο βασιλεία του θεού επί της γης και τον αντικαθιστώ με τον όρο "βασιλεία του Ανθρώπου επί της γης".
Αυτό πρέπει να είναι το ιδανικό μιας εκπολιτισμένης ανθρωπότητας.

Βασιλεία χωρίς βασιλιά δεν υπάρχει. Αν ο βασιλιάς είναι ο καθένας μας, τότε δεν υπάρχει βασιλεία επί της γης. Αν πάλι ο βασιλιάς είναι Κάτι έξω από εμάς (Σωτήρας, Μεσσίας, Ιησούς), τότε εμείς παύουμε να είμαστε βασιλιάδες και κύριοι του εαυτού μας.

Από τη στιγμή που η "εγκαθίδρυση" της βασιλείας του Θεού είναι αδύνατον να λάβει χώρα ποτέ ως καθολικό παγκόσμιο φαινόμενο (γιατί κάποιοι θα είναι οι "εξόριστοι", οι "απόκληροι", οι "άπιστοι", οι "στασιαστές" και οι "αποστάτες της") δεν μπορούμε να μιλάμε για βασιλεία του επί τη γης. Βασιλιάς που τον αποδέχεται μόνο η χριστιανική και η συντηρητική ιουδαική πτέρυγα, δεν θα αναγνωριστεί ποτέ ως βασιλιάς ενός κινέζου, ενός ινδουιστή, ενός μουσουλμάνου ή ενός άθεου. Με το πρώτο "πλανητικό δημοψήφισμα" έναν τέτοιο βασιλιά θα τον έστελναν από κει που 'ρθε να διδάξει αλλού τα παραμύθια του, όπως το παραμύθι του ότι μπορεί να έρθει ποτέ μια μέρα που θα υπάρξει ζωή χωρίς "πόλεμο" εντός και εκτός μας.

Ο όρος "βασιλεία του θεού επί της γης" προυποθέτει την επικράτηση μιας θρησκείας επάνω στις υπόλοιπες.

Ο όρος "βασιλεία του θεού επί της γης" υποστηρίζει τον παραλογισμό ότι ο Θεός είναι ένας, ότι δεν θα υπάρχει φως και σκοτάδι, ότι θα πάψει να υπάρχει μέρα και νύχτα, ανατολή και δύση.

Ο όρος "βασιλεία του θεού επί της γης" εξυπηρετεί την κοσμική συντηρητική φαρισαική ιουδαιοχριστιανική θρησκεία, γι'αυτό τον αποκηρύσω.

Ο όρος "βασιλεία του θεού επί της γης" εξυπηρετεί χιλιαστικές νοοτροπίες, μάρτυρες του Ιαχωβά, Πεντηκοστιανούς, Χριστιανούς ορθόδοξους και ορθόδοξους Εβραίους. Αντίθετα, ο όρος "Βασιλεία του Ανθρώπου επί της γης" ή "Βασιλεία του Θεού της Λογικής" ή απλά "Βασιλεία του Θεού εντός μας", εξυπηρετεί έναν πραγματικό παγκοσμιοποιημένο Διαφωτισμό του μέλλοντος.

Κάθε αναφορά σε "Δευτέρα Παρουσία" και "βασιλεία του θεού επί της γης" ωθεί τους νέους σε αθεισμό, παραποιώντας το αληθινό εσωτερικό νόημα των ιερών γραφών και τους στερεί το δικαίωμα της αναζήτησης του Θεού εντός τους. Κάθε αναφορά σε Δευτέρα Παρουσία και βασιλεία του θεού επί της γης, αποστρέφει τους πληθυσμούς από τον Εσωτερισμό, την Θεοσοφία και τον Γνωστικισμό και τους παγιδεύει στα δίχτυα των Θρησκειών, των Εκκλησιών και της Θεολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο σκοπός της ζωής των ορθόδοξων Ιουδαίων και ορθόδοξων Χριστιανών - ιερατείο και πρόβατα λαός - είναι η εγκαθίδρυση της Βασιλείας του θεού (με θ μικρό) στον πλανήτη.

Αυτή η εγκαθίδρυση θα συμβεί σύμφωνα με τις γραφές τους μετά την πτώση της Βαβυλώνας, την Πόρνης όπως την θεωρούν, δηλαδή της καταστροφής του Δυτικού Πολιτισμού και κυρίως του Ευρωπαικού πολιτισμού = Ελληνικού (για αυτούς σατανικό βδέλυγμα και ακαθαρσία επειδή είναι η ατραπός που υποστηρίζει την Γνώση, τον Διαφωτισμό, την πρόοδο, τον πολιτισμό, την λογική και την ελευθερία, με όσα δεινά, θυσίες και κόστη συνεπάγεται αυτός ο δρόμος, ωστόσο ο μόνος ρεαλιστικός και ανθρωπιστικός, σε αντίθεση με αυτούς που το μόνο που έχουν να επιδείξουν είναι διδασκαλίες αμόρφωτων φαρισαίων γιδοβοσκών και δόγματα.

Ακολουθεί επίσημη ορθόδοξη ερμηνεία θεολόγου Π.Τρεμπέλα, έργο που έχει ευλογήσει ενυπόγραφως ακόμα και το Πατριαρχείο Κωνσταντινούπολης (και όταν λέμε Πατριαρχείο, μιλάμε για τον τόπο που έχει συγκεντρωθεί όλη η διαννόηση της Ορθοδοξίας, φανταστείτε να διαβάσετε τί γράφουν και τι πιστεύουν οι μη επίσημοι φορείς της Εκκλησίας) :

"Δια μεν του αριθμού επτά, συμβολικού και σχηματικού, δέον να νοήσωμεν το σύνολον των προχριστιανικών και μεταχριστιανικών αντί-θεων κρατών, των οποίων υπό του θηρίου εμπνεόμενων και εις αυτό δουλευόντων". "Η αιγυπτιακή, η ασσυριακή, η βαβυλωνιακή, η περσική, η ελληνική, η ρωμαική και τέλος η υποτιθέμενη του Αντίχριστου" !

Δηλαδή η επίσημη εκδοχή που την υπογράφει και το Πατριαρχείο ακόμα που υποτίθεται ότι είναι η διαννόηση της ορθοδοξίας και όχι ο λαουτζίκος, είναι πως η ελληνική αυτοκρατορία και οι άλλοι μεγάλοι πολιτισμοί που έδωσαν στον πλανήτη το φως, τον πολιτισμό και την πρόοδο είναι σατανικοί και αντίχριστοι όπως και ο τωρινός και πρέπει να αντικατασταθούν από έναν πολιτισμό γιδοβοσκών, τεμπέληδων μισανθρώπων, ανέραστων ανοργασμικών που θα πιστεύουν χωρίς να ερευνούν.
Κεφάλαιο ΙΗ' Αποκάλυψης : "Εις το κεφάλαιον τούτο προεξαγγέλεται (εδώ βλέπε τι σημαίνουν οι όροι "αυτοεκπληρούμενη προφητεία" και "μαζική παράνοια" για την επιστήμη της Ψυχολογίας) η πτώση της Βαβυλώνος, δηλαδή του δυτικού πολιτισμού της ελευθερίας, του πλούτου, των ηδονών, της γνώσης, της τεχνολογίας, των άφταστων καλλιτεχνικών έργων (βλέπε πίνακες της Αναγέννησης, μουσική του Μότσαρτ, λογική του Αριστοτέλη), και να αντικατασταθούν από τον πολιτισμό των γιδοβοσκών (Χριστιανισμός, οθόδοξος Ιουδαισμός) και μετά την πτώση της Πόρνης, οι λαοί να ακούσουν (σύμφωνα με το κεφάλαιο ΙΘ) τη φωνή τάχα αγίων που θα λέει "Αλληλούια" = Δοξάζετε τον Γιαχβέ. Τότε μόνο εκπληρώνεται η προφητεία της Βασιλείας του Θεού επί της γης. Θα σημάνει για αυτούς που υποστηρίζουν μια τέτοια παρανοική ιδεοληψία, το τέλος της Ιστορίας, την άρση της ισχύος του Νόμου της Διαλεκτικής (Ηράκλειτος, Χέγκελ κ.α).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
^^Όσον αφορά την χριστιανική πίστη, οι αναφορές είναι λάθος.
Σήμερα, δεν υπάρχει νοήμων άνθρωπος που θα αναρωτηθεί για τα θέματα της πίστης του και θα ανατρέξει για αυτά στη γνώμη των μεγαλοθεολόγων όπως εκείνος στον οποίο αναφέρθηκες, Δεν γνωρίζω την αιτία του μένους σου εναντίον των δύο θρησκειών- από όσο είδα, έχεις εκφράσει τη συμπάθειά σου προς μία θηλυκή θεότητα, έχεις γράψει το όνομά της στα εβραϊκά, είδα και μια ωδή προς το όνομά της-, μάθε όμως πως ΣΗΜΕΡΑ ένας έξυπνος άνθρωπος δεν θα ψάξει για απαντήσεις, σχετικά με την ορθοδοξία, στα λόγια των θεολόγων, που χρησιμοποιούν ξύλινη γλώσσα, ακαταλαβίστικη. Δεν χρειάζεται ερμηνεία - ο θεός να την κάνει- της πίστης, χρειάζεται καρδιά. Απορώ πραγματικά, είναι δυνατόν να έχεις αυτήν την εντύπωση; Επίσης, κάνεις λάθος σχετικά με το όνομα "Γιαχβέ", μέγιστο λάθος. Λατρεία για αυτόν έχει η θρησκευτική ομάδα που ονομάζεται κατ' αυτόν, όχι οι ορθόδοξοι χριστιανοί. Τα έχεις μπερδέψει πολύ στο μυαλό σου. Ελπίζω να μην γίνεται ηθελημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο όρος "βασιλεία του θεού επί της γης" σε έναν κόσμο που όλοι θα είμαστε ενωμένοι υπό τον Θεό της Λογικής χωρίς θρησκευτικούς διαχωρισμούς, θα αποτελεί μια ανάμνηση παραλογισμού. ...

:hmm::hmm::hmm:: Προσωπικά την εννοώ, με τον Θεό της Λογικής (καθότι Λόγος είναι η σιωπή Του και είναι εν αυτώ), χωρίς θρησκευτικούς διαχωρισμούς, καθότι αυτοί ακριβώς είναι προϊόν της διαβολής:redface:!

...'Ισως τα παιδιά μας ή τα εγγόνια μας να ξεκαρδίζονται από τα γέλια διαβάζοντας στα βιβλία ότι κάποτε οι άνθρωποι μιλούσαν για αυτό.

...
Ακριβώς, θα 'ναι ένας κόσμος, όπου τα παιδιά θα ξεκαρδίζονται από τα γέλια γενιικά και από χαρά, και χωρίς να αισθάνονται την ανάγκη να αποκηρύσσουν ο,τιδήποτε!

...Αποκηρύσσω τον όρο βασιλεία του θεού επί της γης και τον αντικαθιστώ με τον όρο "βασιλεία του Ανθρώπου επί της γης".
Αυτό πρέπει να είναι το ιδανικό μιας εκπολιτισμένης ανθρωπότητας.

...
Η αντικατάσταση όρων δεν είναι απαραίτητα και αποκήρυξη! Εκτός κι αν θέλεις να αποκηρύξεις την προσωπική σου αντίληψη/αίσθηση περί του θεού. Δικαίωμα του καθενός βέβαια, κάτι τέτοιο!

...Βασιλεία χωρίς βασιλιά δεν υπάρχει. ...

Τι είναι η βασιλεία;

Αν ο βασιλιάς είναι ο καθένας μας, τότε δεν υπάρχει βασιλεία επί της γης. Αν πάλι ο βασιλιάς είναι Κάτι έξω από εμάς (Σωτήρας, Μεσσίας, Ιησούς), τότε εμείς παύουμε να είμαστε βασιλιάδες και κύριοι του εαυτού μας.

...

Ειλικρινά χαίρομαι, αν πράγματι είσαι κύριος του εαυτού σου! Προσωπικά, δεν είμαι:redface:!

Από τη στιγμή που η "εγκαθίδρυση" της βασιλείας του Θεού είναι αδύνατον να λάβει χώρα ποτέ ως καθολικό παγκόσμιο φαινόμενο (γιατί κάποιοι θα είναι οι "εξόριστοι", οι "απόκληροι", οι "άπιστοι", οι "στασιαστές" και οι "αποστάτες της") δεν μπορούμε να μιλάμε για βασιλεία του επί τη γης. Βασιλιάς που τον αποδέχεται μόνο η χριστιανική και η συντηρητική ιουδαική πτέρυγα, δεν θα αναγνωριστεί ποτέ ως βασιλιάς ενός κινέζου, ενός ινδουιστή, ενός μουσουλμάνου ή ενός άθεου. Με το πρώτο "πλανητικό δημοψήφισμα" έναν τέτοιο βασιλιά θα τον έστελναν από κει που 'ρθε να διδάξει αλλού τα παραμύθια του, όπως το παραμύθι του ότι μπορεί να έρθει ποτέ μια μέρα που θα υπάρξει ζωή χωρίς "πόλεμο" εντός και εκτός μας.

...
:hmm::hmm::hmm:: Προφανώς δεν διάβασες κάποια απ' τα προηγούμενα ποστ:redface:... Πάντως, και μόνο το γεγονός, ότι ο άνθρωπος φαίνεται ιστορικά να ξεκίνησε από τα σπήλαια και δείχνει να οδεύει προς τα πέρατα του σύμπαντος, μου επιτρέπει να επαναλάβω το "τα αδύνατα παρά τοις ανθρώποις, δυνατά για τον Θεό". Κατά τα άλλα, πράγματι, αν πχ κάποια οποιαδήποτε θρησκεία αύριο μας εμφάνιζε κάποιον καραγκιόζη ως Βασιλιά της, καλά θα ήταν να τον γιαουρτώναμε, τουλάχιστον!

...Ο όρος "βασιλεία του θεού επί της γης" προυποθέτει την επικράτηση μιας θρησκείας επάνω στις υπόλοιπες.

...

Αντίθετα, θα έλεγα, προϋποθέτει το ξεπέρασμα και την υπέρβαση κάθε μίζερου συναισθήματος, που γίνεται εφαλτήριο για θρησκευτικότητα και λατρεία. Καμία θρησκεία δεν είναι ανώτερη από την αλήθεια, γι' αυτό και καμία θρησκεία δεν είναι πρόσφορη για τη Βασιλεία του Θεού (ή του Ανθρώπου, αν θες!).

Ο όρος "βασιλεία του θεού επί της γης" υποστηρίζει τον παραλογισμό ότι ο Θεός είναι ένας, ότι δεν θα υπάρχει φως και σκοτάδι, ότι θα πάψει να υπάρχει μέρα και νύχτα, ανατολή και δύση.

...

Μάλλον εσύ αντιλαμβάνεσαι έτσι τον όρο, ίσως επειδή σου φαίνεται αδιανόητο, ότι μπορεί να είναι κι ο κανένας: ένας και κανένας είναι ο Θεός, που δεν χρειάζεται θρησκείες, για να υπάρχει. Αλλά υπάρχει, ακριβώς για να δίνει νόημα στην ύπαρξη!

Ο όρος "βασιλεία του θεού επί της γης" εξυπηρετεί την κοσμική συντηρητική φαρισαική ιουδαιοχριστιανική θρησκεία, γι'αυτό τον αποκηρύσω.

...

Εν τοιαύτη περιπτώσει, την αποκηρύσσω πριν από σένα:redface:!

...

Ο όρος "βασιλεία του θεού επί της γης" εξυπηρετεί χιλιαστικές νοοτροπίες, μάρτυρες του Ιαχωβά, Πεντηκοστιανούς, Χριστιανούς ορθόδοξους και ορθόδοξους Εβραίους. ..

Φίρδην μίγδην!:redface::redface::redface: (Το μέγα πάθος θολώνει, νομίζω, την κρίση, συνήθως:redface::redface::redface:!)

...Κάθε αναφορά σε "Δευτέρα Παρουσία" και "βασιλεία του θεού επί της γης" ωθεί τους νέους σε αθεισμό, παραποιώντας το αληθινό εσωτερικό νόημα των ιερών γραφών και τους στερεί το δικαίωμα της αναζήτησης του Θεού εντός τους. Κάθε αναφορά σε Δευτέρα Παρουσία και βασιλεία του θεού επί της γης, αποστρέφει τους πληθυσμούς από τον Εσωτερισμό, την Θεοσοφία και τον Γνωστικισμό και τους παγιδεύει στα δίχτυα των Θρησκειών, των Εκκλησιών και της Θεολογίας...

Συμφωνώ, ότι συμβάνει κι αυτό, χωρίς απαραίτητα να θεωρώ, ότι ο "Εσωτερισμός", η "Θεοσοφία" κι ο "Γνωστικισμός", δεν παραθρησκεύονται:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
^^Όσον αφορά την χριστιανική πίστη, οι αναφορές είναι λάθος.
Σήμερα, δεν υπάρχει νοήμων άνθρωπος που θα αναρωτηθεί για τα θέματα της πίστης του και θα ανατρέξει για αυτά στη γνώμη των μεγαλοθεολόγων όπως εκείνος στον οποίο αναφέρθηκες, Δεν γνωρίζω την αιτία του μένους σου εναντίον των δύο θρησκειών- από όσο είδα, έχεις εκφράσει τη συμπάθειά σου προς μία θηλυκή θεότητα, έχεις γράψει το όνομά της στα εβραϊκά, είδα και μια ωδή προς το όνομά της-, μάθε όμως πως ΣΗΜΕΡΑ ένας έξυπνος άνθρωπος δεν θα ψάξει για απαντήσεις, σχετικά με την ορθοδοξία, στα λόγια των θεολόγων, που χρησιμοποιούν ξύλινη γλώσσα, ακαταλαβίστικη. Δεν χρειάζεται ερμηνεία - ο θεός να την κάνει- της πίστης, χρειάζεται καρδιά. Απορώ πραγματικά, είναι δυνατόν να έχεις αυτήν την εντύπωση; Επίσης, κάνεις λάθος σχετικά με το όνομα "Γιαχβέ", μέγιστο λάθος. Λατρεία για αυτόν έχει η θρησκευτική ομάδα που ονομάζεται κατ' αυτόν, όχι οι ορθόδοξοι χριστιανοί. Τα έχεις μπερδέψει πολύ στο μυαλό σου. Ελπίζω να μην γίνεται ηθελημένα.

Πρώτον, ο θεός των οθόδοξων Χριστιανών και των ορθόδοξων Ιουδαίων είναι ο ίδιος, ο Γιαχβέ. Ο υιός του είναι ο Ιησούς για τους χριστιανούς οθόδοξους, ενώ για τους ιουδαίους όχι. Μάλλον εσύ δεν έχεις επαρκή γνώση και τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου. Δεύτερον, το "δεν χρειάζεται ερμηνεία" που λες ισοδυναμεί με το "Πίστευε και μη ερεύνα χωρίς κόμμα", οπότε κράτα το για σένα, εγώ θα ερευνώ μέχρι να πεθάνω. Τρίοτον. Η θηλυκή θεότητα δεν είναι τίποτα άλλο από ένα σύμβολο και μια αλληγορία. Υπάρχουν άλλα τόσα σύμβολα. Θα μπορούσα να είχα βάλει τον Εοσφώρο, τον φέροντα το φως της λογικής και της γνώσης ή τον Προμηθέα ή οποιοδήποτε άλλο σύμβολο στη θέση της, χρειάζεται όμως πάντα ένα σύμβολο για να υποδηλώνει την αντίσταση και το πνεύμα της απελευθέρωσης από τα δεσμά του ψευτοπαραδείσου τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Κάνεις λάθος για το όνομα του θεού των ορθοδόξων χριστιανών. Είσαι πολύ θυμωμένος - για αυτό δε θα συνεχίσω συζήτηση. Σου μίλησα σε διαφορετικό, ήπιο τόνο, όχι με τον εμπαθή, επιθετικό τρόπο με τον οποίο μου απευθύνεσαι. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μου απολογείσαι για τον λόγο για τον οποίο χρησιμοποιείς τα σύμβολα της αρχαίας θεάς. Έχεις λάθος προσέγγιση στα θέματα της ορθόδοξης πίστης,- μεγάλο παιδί είσαι για να παίρνεις μόνος τις αποφάσεις σου . Δεν έθιξα το γνωστικό σου επίπεδο ενώ εσύ σχολίασες αρνητικά το δικό μου. Αυτό μου αρκεί για να καταλάβω. Ποσώς με ενδιαφέρει ποιον θα βάλεις ως παραπομπή στην υπογραφή σου. Για τα όσα γνωρίζω, έχεις μαύρα μεσάνυχτα. Καλό απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
παιδιά μη μαλλού, φάτε τσίχλα μπαμπαλού,

(είναι σα να τσακώνεστε για την ύπαρξη του γκονζίλα
και το αν έκοβε βόλτες στα στενά του Τόκυο
στο πλειστόκαινο. :confused:)

αφήστε πρώτα να σκάσει μύτη ο μάστορας,
πράγμα που συμβαίνει κατά μέσον όρο κάθε 13 αιώνες.:worry::worry:


Πιστεύω στη Βασιλεία,
και για φέτος ειδικά πιστεύω και στην Γιουνγκ Μποις. :redface::redface:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Υπάρχει ένα κεφάλαιο της Καινής Διαθήκης (το 13ο κεφάλαιο του Ματθαίου) στο οποίο κάποιοι μελετητές δίνουν τον τίτλο «Τα Μυστήρια της Βασιλείας των Ουρανών» επειδή μέσα σ' αυτό αναφέρονται παραβολές του Ιησού Χριστού σχετικά με το πώς ο άνθρωπος μπορεί να εισέλθει στη Βασιλεία του Θεού αλλά και να αρχίσει να τη βιώνει ήδη από αυτή τη ζωή.

Η πιο γνωστή από αυτές είναι η παραβολή του σπορέα:
«Βγήκε ο σπορέας για να σπείρει.
Και ενώ έσπερνε, άλλα μεν έπεσαν δίπλα στο δρόμο· και ήρθαν τα πουλιά τού ουρανού, και τα κατέφαγαν.
Άλλα, όμως, έπεσαν επάνω στα πετρώδη μέρη, όπου δεν είχαν χώμα· κι αμέσως φύτρωσαν, επειδή δεν είχαν βάθος γης· και όταν ανέτειλε ο ήλιος, κάηκαν, και, επειδή δεν είχαν ρίζα, ξεράθηκαν.
Και άλλα έπεσαν επάνω στα αγκάθια, και τα αγκάθια μεγάλωσαν, και τα κατέπνιξαν.
Άλλα, όμως, έπεσαν επάνω σε καλή γη· και έδιναν καρπό, το ένα 100, το άλλο 60, και το άλλο 30.
Αυτός που έχει αυτιά για να ακούει, ας ακούει.» (Ματθαίος 13:3-9)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αυτός που έχει αυτιά για να ακούει, ας ακούει.



μου θυμιζει το Amish Paradise Weird Al Yankovic,
ειδικα εκει που λεει

"A local boy kicked me in the butt last week
I just smiled at him, and I turned the other cheek
I really don't care, in fact I wish him well
'Cause I'll be laughin' my head off when he's burnin' in hell "
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Παραθέτω και την ερμηνεία της παραβολής από τον ίδιο τον Ιησού Χριστό (ο σπόρος είναι ο λόγος του Θεού):

«Σε καθέναν που ακούει τον λόγο τής βασιλείας, και δεν καταλαβαίνει, έρχεται ο πονηρός, και αρπάζει το σπαρμένο στην καρδιά του· αυτός είναι που σπάρθηκε δίπλα στον δρόμο.

Και εκείνος ο σπόρος που σπάρθηκε επάνω σε πετρώδες μέρος, αυτός είναι που ακούει τον λόγο, και αμέσως με χαρά τον δέχεται· δεν έχει, όμως, μέσα του ρίζα, αλλά είναι πρόσκαιρος· και όταν γίνει θλίψη ή διωγμός εξαιτίας τού λόγου, αμέσως σκανδαλίζεται.

Και εκείνος που σπάρθηκε στα αγκάθια, αυτός είναι που ακούει τον λόγο· έπειτα, η μέριμνα αυτού τού αιώνα και η απάτη τού πλούτου συμπνίγει τον λόγο, και γίνεται άκαρπος.

Και εκείνος που σπάρθηκε επάνω στην καλή γη, αυτός είναι που ακούει τον λόγο, και καταλαβαίνει· ο οποίος και καρποφορεί, και κάνει ο ένας μεν 100, ο άλλος 60, και ο άλλος 30.»
(Ματθαίος 13:19-23)​
Άραγε ο καθένας μας όταν ακούμε τα λόγια του Θεού, σε ποιά από τις 4 κατηγορίες ανήκει η καρδιά μας;
- Μήπως τα ακούμε αλλά δεν θέλουμε να τα καταλάβουμε επειδή δεν μας βολεύει;
- Μήπως τα ακούμε και μας αρέσουν αλλά λόγω επιπολαιότητας πάμε παρακάτω και τα ξεχνάμε;
- Μήπως τα ακούμε και συμφωνούμε αλλά λόγω υποχρεώσεων και φιλόδοξων επιθυμιών πνίγουμε τη φωνή του Θεού μέσα μας;
- Μακάρι να τα ακούμε και να τα βάζουμε μέσα μας ώστε να δούμε καρποφορία, δηλαδή την αλλαγή μέσα στη ζωή μας λόγω της παρουσίας του Θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Άραγε ο καθένας μας όταν ακούμε τα λόγια του Θεού, σε ποιά από τις 4 κατηγορίες ανήκει η καρδιά μας;

προσωπικά βρισκομαι στην κατηγορία 5: "γιατι δεν τα λέει ο ίδιος μα πάει και διαλέγει κάτι περίεργους τύπους με μαύρες κελεμπιες" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
προσωπικά βρισκομαι στην κατηγορία 5: "γιατι δεν τα λέει ο ίδιος μα πάει και διαλέγει κάτι περίεργους τύπους με μαύρες κελεμπιες" :P

:P: Και δε ξεκουφάθηκες ακόμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
προσωπικά βρισκομαι στην κατηγορία 5: "γιατι δεν τα λέει ο ίδιος μα πάει και διαλέγει κάτι περίεργους τύπους με μαύρες κελεμπιες" :P

Εγώ πάντως δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν ο Ίδιος έχει διαλέξει αυτούς τους "τύπους με τις μαύρες κελεμπίες". ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Η επόμενη Παραβολή - Μυστήριο της Βασιλείας των Ουρανών, είναι η Παραβολή των Ζιζανίων του Χωραφιού:

«Τους παρέθεσε μια άλλη παραβολή, λέγοντας:
Η βασιλεία των ουρανών ομοιώθηκε με έναν άνθρωπο, που έσπειρε στο χωράφι του καλόν σπόρο· αλλά, ενώ οι άνθρωποι κοιμόνταν, ήρθε ο εχθρός του, και έσπειρε ζιζάνια ανάμεσα στο σιτάρι, και αναχώρησε. Και όταν βλάστησε το χορτάρι, και έκανε καρπό, φάνηκαν τότε και τα ζιζάνια.
Και καθώς ήρθαν κοντά του οι δούλοι τού οικοδεσπότη είπαν σ' αυτόν:
- Κύριε, καλόν σπόρο δεν έσπειρες στο χωράφι σου; Από πού, λοιπόν, έχει τα ζιζάνια;
Και εκείνος είπε σ' αυτούς:
- Ένας εχθρός άνθρωπος το έκανε.
Και οι δούλοι τού είπαν:
- Θέλεις να πάμε και να τα μαζέψουμε;
Και εκείνος είπε:
- Όχι, μήπως και, μαζεύοντας τα ζιζάνια, ξεριζώσετε μαζί τους και το σιτάρι· αφήστε να αυξάνονται και τα δύο μαζί μέχρι τον θερισμό· και κατά τον καιρό τού θερισμού θα πω στους θεριστές: Μαζέψτε πρώτα τα ζιζάνια, και να τα δέσετε σε δέσμες, για να τα κατακάψετε· το σιτάρι, όμως, συγκεντρώστε το στην αποθήκη μου».
(Ματθαίος 13:24-30)​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Παραθέτω και την εξήγηση της παραβολής των ζιζανίων του χωραφιού:

«Τότε, ο Ιησούς, αφού άφησε τα πλήθη, ήρθε στο σπίτι, και ήρθαν κοντά του οι μαθητές του, λέγοντας:
- Εξήγησέ μας την παραβολή των ζιζανίων τού χωραφιού.

Και εκείνος αποκρινόμενος τους είπε:
- Αυτός που σπέρνει τον καλό σπόρο, είναι ο Υιός τού ανθρώπου [δηλ. ο Χριστός]· και το χωράφι είναι ο κόσμος· και ο καλός σπόρος είναι οι γιοι τής βασιλείας· και τα ζιζάνια είναι οι γιοι τού πονηρού· και ο εχθρός, που τα έσπειρε, είναι ο διάβολος· και ο θερισμός είναι η συντέλεια του αιώνα· και οι θεριστές είναι οι άγγελοι.

Όπως, λοιπόν, μαζεύονται τα ζιζάνια και κατακαίγονται στη φωτιά, έτσι θα είναι στη συντέλεια αυτού του αιώνα· ο Υιός τού ανθρώπου θα στείλει τούς αγγέλους του, και θα μαζέψουν από τη βασιλεία του όλα τα σκάνδαλα, και εκείνους που πράττουν την ανομία· και θα τους ρίξουν στο καμίνι τής φωτιάς· εκεί θα είναι το κλάμα και το τρίξιμο των δοντιών. Τότε, οι δίκαιοι θα λάμψουν σαν τον ήλιο, μέσα στη βασιλεία τού Πατέρα τους.

Αυτός που έχει αυτιά για να ακούει, ας ακούει.»
(Ματθαίος 13:36-43)​
Ο Θεός έστειλε στον κόσμο ό,τι καλύτερο είχε: τον Υιό και Λόγο Του ο Οποίος ενσαρκώθηκε και έζησε σαν άνθρωπος ανάμεσα σε ανθρώπους. Εμείς όμως προτιμήσαμε τη σπορά (τις εισηγήσεις) του Διαβόλου, γι' αυτό και φθάσαμε στην κατάντια της σημερινής κοινωνίας παγκοσμίως.

Καθώς όμως οι εσχατολογικές προφητείες της Αγίας Γραφής εκπληρώνονται, πλησιάζει και η ώρα του ξεκαθαρίσματος του σιταριού από τα παράσιτα. Όσο ακόμη η πόρτα της χάριτος του Θεού είναι ανοιχτή, έχουμε την ευκαιρία να ζητήσουμε από τον Θεό να μας μεταμορφώσει από παράσιτα σε παιδιά της βασιλείας Του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Το σιτάρι είναι αυτοί που προσφέρουν στην κοινωνία με: φόρους,στράτευση,παιδιά,επαγγέλματα και λειτουργήματα.
Τα παράσιτα είναι αυτοί που μονάζουν ή "ιερουργούν" και δεν προσφέρουν παρά πομφόλυγες(φούσκες/παχιά λόγια) αλλά απομυζούν απο την κοινωνία: παιδιά για μοναχισμό,χρήμα για πολλά κόλπα, το αστράτευτο αλλά ευλογούν αυτούς που πολεμούν τον αλλόθρησκο και είναι ανεπάγγελτοι λόγω οκνηρίας.
Θα τους ονόμαζε κάποιος ότι ότι είναι κηφήνες, αλλά θα αδικούσε τους κηφήνες που είναι χρήσιμοι.!!!
Όμως επειδή είναι άχρηστοι περισσότερο κι απο τα παράσιτα (γιατί τα παράσιτα δεν μετατρέπουν το σιτάρι σε παράσιτο), θα τους πούμε με τ' όνομά τους:
Μοναχοί... ή "ταπεινοί" ρασοφόροι εξουσιαστές που κάνουν το βίτσιο ή τρέλα τους, αλλά τους ταΐζουν και τους ανέχονται, όλοι οι υπόλοιποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος αγαπητέ φίλε που ο Ιησούς Χριστός δεν ήρθε για να ιδρύσει ένα θρησκευτικό σύστημα αλλά για να ελευθερώσει τον άνθρωπο από πάθη που τον καθιστούν παράσιτο της κοινωνίας. Αν διαβάσεις την Καινή Διαθήκη θα δεις την Χριστιανική Εκκλησία όπως θα έπρεπε να είναι και όχι το αίσχος που την κατάντησαν σήμερα όλοι αυτοί όπως πολύ σωστά αναφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top