Prestige ή χρήματα;

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι σαφές και διχάζει...Εσείς τι θα διαλέγατε;Μια δουλειά που εχεί κύρος και πρεστίζ πχ γιατρός,δικηγόρος,αρχιτέκτονας κ.α αλλα σε αρκετές περιπτώσεις δεν εχεί και τα αναμενόμενα οικονομικά οφέλη(η αργεί πολύ να τα έχει)η μια που δεν λάμπει αλλά έχει χρήματα πχ υδραυλικος κτλ;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τίποτα από τα δύο. Αυτή που μου αρέσει, είτε έχει χρήματα είτε όχι, είτε έχει prestige είτε όχι. Και αυτό έχω κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν δε τα βγαζετε περα οικονομικα με αυτο που διαλεξατε κ σας αρεσει , τι θα κανετε ομως ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αν δε τα βγαζετε περα οικονομικα με αυτο που διαλεξατε κ σας αρεσει , τι θα κανετε ομως ; :hmm:
Προσωπικά θα προσπαθούσα να συμπληρώσω με περιστασιακές δουλειές σαν πρώτο option.

Αν δεν υπήρχε κανένας τρόπος να γίνει αυτό και ειδικά αν είχα και άλλα άτομα να στηρίζονται στις δικές μου οικονομικές απολαβές [γνωστά και ως...παιδιά :D] μάαααλλον, με βαριά καρδιά όμως, θα διάλεγα αυτό που θα με(μας) εξασφάλιζε οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα έκανα μια δουλειά για χάρη των χρημάτων,αλλά για prestige και μόνο ,με τίποτα.
Όταν έδωσα εξετάσεις με πίεζαν γνωστοί και συγγενείς να διαλέξω την Νομική,μιας και ήταν σχετικά εφικτό όνειρο :spasiklas:. Αλλά το θέμα είναι,οκ,πές οτι έγινες δικηγόρος,και όλοι σε θαυμάζουν και σου λένε μπράβο,μετά τι κάνεις? Περνάς όλη τη μέρα δουλεύοντας,πασχίζεις για να πάρεις πτυχίο,ξεχνάς την οικογένεια,ξεχνάς τη διασκέδαση,γιατί βέβαια ή θα γίνεις μεγαλοδικηγόρος ή δεν θα γίνεις καθόλου δικηγόρος. Θα πρέπει να αρέσει σε κάποιον πολύ κάτι τέτοιο για να το ακολουθήσει,αλλά πάλι όπως και να το δώ δε βρίσκω νόημα στη δουλειά του δικηγόρου. Του γιατρού ή του αρχιτέκτονα,ίσως..
Όσο για τα χρήματα,προτιμώ να τα βλέπω ως μέσο για να περνάω καλά,παρά ως σκοπό της ζωής μου,άρα όχι. Εκτός αν είχα να πληρώσω νοίκια,είχα οικογένεια κλπ,οπότε οι φιλοδοξίες παγώνουν, για λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top