Πλήρης ανωριμότητα και υστεροβουλία σε σχέσεις

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ανοίγω το θέμα γιατί πάω να τρελαθώ με τη μα**κια που δέρνει κάποιους...

Σε προηγούμενο ποστ μου (πριν από αρκετούς μήνες) στο θέμα "εφηβική απερισκεψία στο σεξ", είχα γράψει ότι θεωρώ φυσιολογικό τον πειραματισμό, ίσως ακόμα και όταν αυτός περιλαμβάνει ακραίες καταστάσεις, των εφήβων στις σχέσεις και το σεξ. Ήταν μια φάση απ' την οποία οι περισσότεροι από εμάς περάσαμε και με βάση τις αναμνήσεις μας αποφύγαμε σφάλματα και απερίσκεπτες συμπεριφορές σε μελλοντικές σχέσεις.

Δυστυχώς, βλέπω ότι δεν είναι λίγοι πλέον, αυτοί που στα 19 με 20 τους χρόνια συμπεριφέρονται στις σχέσεις τους το ίδιο ανώριμα και απερίσκεπτα σε σύγκριση με την αρχική περίοδο της εφηβείας τους. Και μου το απέδειξε άτομο που βρίσκοταν στον κύκλο μου, σχετικά πρόσφατα...

Πάντοτε είχα την άποψη ότι όλοι οι άνθρωποι κάποια στιγμή ωριμάζουν συναισθηματικά, αν όχι πριν ενηλικιωθούν έστω μέσα στην ενηλικίωσή τους. Δυστυχώς, έχω πλέον την εντύπωση ότι κάποιοι δεν πρόκειται να ωριμάσουν συναισθηματικά ποτέ. Όχι απλά δεν αγαπούν, όχι απλά δεν υπολογίζουν τη γνώμη και την άποψη της συντρόφου τους, αλλά ούτε καν την σέβονται και χωρίζουν επειδή ΒΑΡΕΘΗΚΑΝ λέει, γ**ω τη ψυχή τους, και αφήνουν τους πρώην συντρόφους τους κομμάτια...

Πραγματικά, δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι σχετικό διάλυση δεσμού με αιτιολογία το "βαρέθηκα" από ενήλικα άτομα που υποτίθεται ότι έχουν μια πείρα στις σχέσεις και τον έρωτα και που ξέρουν τι θέλουν.

Και για να ξεφύγουμε από το κομμάτι της επιπολαιότητας στις σχέσεις και να περάσουμε στο κομμάτι της επιπολαιότητας στο σεξ, το άτομο είχε κάνει ολόκληρη πλύση εγκεφάλου στη φίλη του για να την πείσει να κάνουν τριολέ με φίλο του, χωρίς εκείνη να το θέλει.

Απλά, μου την έδωσε περισσότερο η περίπτωση αυτή, επειδή πέραν των προσωπικών λόγων, την κοπέλα που πληγώθηκε την ήξερα από μικρή, με απασχολεί ακόμα περισσότερο το ότι (παύση για να ρίξω μπινελίκια) πραγματικά ΔΕΝ το χωράει το μυαλό μου το ότι μπορεί κάποιος να συμπεριφερθεί τόσο ανώριμα και με υστεροβουλιά σε μια σχέση που είχε προοπτικές. Ξέρω ότι υπάρχουν και πολύ χειρότερες περιπτώσεις, έχω ζήσει και κάποιες από αυτές, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δυστυχώς, βλέπω ότι δεν είναι λίγοι πλέον, αυτοί που στα 19 με 20 τους χρόνια συμπεριφέρονται στις σχέσεις τους το ίδιο ανώριμα και απερίσκεπτα σε σύγκριση με την αρχική περίοδο της εφηβείας τους. Και μου το απέδειξε άτομο που βρίσκοταν στον κύκλο μου, σχετικά πρόσφατα...
Ετσι ειναι και βασικά 19 και 20 δεν ειναι και "πολυ μετα" για να εχεις και πολλες προσδοκιες...αν σκεφτεις οτι πολυς κοσμος δεν ωριμαζει ποτέ κιολας...

Όχι απλά δεν αγαπούν, όχι απλά δεν υπολογίζουν τη γνώμη και την άποψη της συντρόφου τους, αλλά ούτε καν την σέβονται και χωρίζουν επειδή ΒΑΡΕΘΗΚΑΝ λέει, γ**ω τη ψυχή τους, και αφήνουν τους πρώην συντρόφους τους κομμάτια...
Βαλε και "του" γιατιο δεν ειναι μονο τα αγορακια που το κανουν αυτο (το ξερω οτι δε το εβαλες επιτηδες ετσι).

Για το σεξ με 3 ατομα...να πουμε οτι ειναι..τουλαχιστον σιχαμενο και αμαρτια.
Απο πεντε και πανω, κατι γινεται.
Σοβαρα τωρα..ε το λες, το συζητας, και αν ο αλλος δε θελησει (ειτε γιατι δεν αισθανεται ανετα, ειτε γιατι δε θελει να μοιραστει, ειτε γιατι δε ταιριαζει ο ωροσκοπος, οτιδηποτε), πρεπει να σταματαμε και να σεβομαστε. Το παιδι που λες μαλλον εχει αφηνιασει ορμονικά, και του καρφωθηκε η ιδεα σαν κατι το συνταρακτικο. Θα του περασει ισως, αλλά σιγουρα δε θα πρεπει να πιεζουμε τον/την συντροφο για τιποτα. Αμα νιωσει και πιεση ο/η αλλος/η, τοτε ειναι που χαθηκε το ματς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πραγματικά, δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι σχετικό διάλυση δεσμού με αιτιολογία το "βαρέθηκα" από ενήλικα άτομα που υποτίθεται ότι έχουν μια πείρα στις σχέσεις και τον έρωτα και που ξέρουν τι θέλουν.

Εγω παλι εχω ακουσει...
Οκ, βαρεθηκε και το ειπε. Ξερεις ποσοι ενηλικες εχουν πει ακριβως το ιδιο? Και ξερεις ποσοι ακομη εχουν βαρεθει και ομως παραμενουν σε αυτη τη σχεση? Πολλοι...

Εαν ο ερωτας εχει κανει φτερα, εχει ρουτινιασει η σχεση και δεν εχει αναπτυχθει κατι βαθυτερο, οπως ειναι η αγαπη, λογικο ειναι να τελειωσει μια σχεση και ο λογος να ειναι το οτι ο ενας ή και οι δυο βαρεθηκαν.
Και για να ειμαι ειλικρινης, προτιμω να ειναι καποιος ψυχρος και ειλικρινης, πληγωνοντας στιγμιαια τον αλλον, λεγοντας αυτο ακριβως, παρα χιλιες δυο αλλες μαμακιες για να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα και να αφηνει πολλες φορες ελπιδες για πιθανη επανασυνδεση. Γιατι οπως ξερουμε ο πνιγμενος απο τα μαλλια του πιανεται. Στην περιπτωση ομως που αλλος ειναι ξεκαθαρος οτι εχει βαρεθει, ξενερωσει, δε μας αφηνει περιθωρια.

Να δωσω να ενα παραδειγμα...Θυμαμαι οταν ο πρωην της κολλητης μου μετα απο δυο χρονια σχεσης προφασιστηκε ως λογο χωρισμου την ασυμφωνια χαρακτηρων, η οποια δεν ισχυε, αντι να ειναι ειλικρινης και να της πει ξεκαθαρα, οτι εχει βαρεθει και θελει κατι αλλο, αφου πλεον δεν αισθανεται για εκεινη κατι παραπανω απο συμπαθεια. Και οι δυο ενηλικες...:) Και αυτη η περιπτωση ειναι μια απο τις πολλες...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τσιπ μου θα σου πω κάτι πολύ δυσάρεστο
Οι ενήλικες το "βαρέθηκα" το λένε "ρουτινιάσαμε"
Χαλάνε οικογένειες, παιδιά μένουν να μεγαλώνουν με τον ένα μόνο γονέα γιατί το ζευγάρι "ρουτίνιασε"
Είναι πολύ συνηθισμένη δικαιολογία/αιτία δυστυχώς και συνήθως την ξεστομίζουν αυτοί οι οποίοι δεν έχουν κάνει τίποτα απολύτως για να μην "ρουτινιάσει" η σχέση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Δεν είχα γράψει πως ήταν η κατάσταση ακριβώς...

Η σχέση τους δεν κράτησε 2 χρόνια, αλλά κάτι λιγότερο από 2 μήνες. Σε αυτούς τους 2 μήνες, προφανώς ο #%%%%$#$# έκανε ότι μ@λ@κια ήθελε να κάνει με την κοπέλα και την άφησε. Είμαι σίγουρος γι' αυτό. Η κοπέλα όμως τον αγαπούσε. Στις σχέσεις δεν ήταν άπειρη, όμως αυτός κατάφερε να την ξεγελάσει. Ο έρωτας δεν είχε κάνει φτερά, γιατί δεν υπήρξε καν (από τη μεριά του).

Σχετικά με αυτό που είπατε, ΚουΕ και Νεράιδα, έχει μεγάλη διαφορά το να νομίζεις ότι έχεις βρει τον άνθρωπό σου σε μια σχέση και στην πορεία το να καταλαβαίνεις ότι έχεις κάνει λάθος, οπότε το κάθε δευτερόλεπτο μαζί του να φαίνεται ανυπόφορο (έχω συναντήσει και στο συγγενικό μου περιβάλλον τέτοια περίπτωση και έχω δει και άλλες) που και πάλι το βρίσκω ανέντιμο το να τον παρατήσεις χωρίς πρώτα να έχετε κάνει έστω μια συζήτηση, από το να λειτουργείς με υστεροβουλία, χωρίς να υπολογίζεις ούτε στο ελάχιστο την/τον σύντροφό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Εγώ τους τελευταίους μήνες έχω φρίξει. Συνάδελφοι του πατέρα μου, παλιοί μου καθηγητές,γνωστές της μητέρας μου διαλύουν πολυετείς σχέσεις και τον γάμο τους και παρατάνε την οικογένειά τους. Όταν το πρωτοάκουσα γούρλωσα τα μάτια και σκούντηξα τη μάνα μου : "Καλά σε λέω εγώ ότι δεν θα παντρευτώ ποτέ!Καλύτερα να μείνω κουτσή."Πλέον δεν μου κάνει καμία αίσθηση. Άλλωστε θυμάμαι και για πιο λόγο έληξε η 7ετής σχέση του θείου μου πριν 2 χρόνια : η γυναίκα (50 ετών ορ σοου) πήγε διακοπές με τις φίλες της, βρήκε άλλον και είπε στον θείο ότι του δίνει και λεφτά για να ξεχ'ασει τη σχέση τους. Αηδία. Και το είπε άνθρωπος μισού αιώνα ηλικίας.
Για να μην τρελαθούμε στο τέλος όμως και σκεφτόμαστε ότι θα μείνουμε παγωτό και μπουκάλες με το που ξεκινάμε μια σχέση, εγώ το πήρα απόφαση να ζω την κάθε στιγμή με την ένταση και τα συναισθήματα που της αρμόζουν. Σέβομαι την κάθε σχέση μου σαν να είναι και η τελευταία μου και δεν κάνω την τρισμέγιστη βλακεία να κολλήσω ετικέτα με ημερομηνία λήξης απ την αρχή. Αν τύχει και συνάψω σχέση με κάποιον που μου πει μια μέρα : "Σε βαρέθηκα!Μπάη μπάη" δεν θα τελειώσει και ο κόσμος, έχοντας ακούσει για απείρως χειρότερα περιστατικά..

Υ.Γ. Τσίπουρε συμφωνώ παιδίμ, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα παραπάνω απ το να προσπαθούμε εμείς οι ίδιοι να μην πληγώνουμε με αυτόν τον τρόπο τους συντρόφους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Tsip, ολα καλα κι ο τυπος ειναι καφρος.. αλλα θα ηταν περιεργο στα 20 του να μη σκεφτοταν με το κατω κεφαλι, οχι το αντιστροφο..

Επισης, μιλας για μια σχεση ουτε 2 μηνων.. που ακομα μαθαινεις τον αλλο, ακομα εισαι στον ενθουσιασμο και τη μουρλα. Για να μην πω το αλλο, και αρχισετε παλι ολοι μαζι χορωδιακα να λετε οτι δεν παιζει ρολο το διαστημα αλλα τα συναισθηματα... ε, παιζει και λιγο ρολο το διαστημα, στους 2 μηνες δεν μπορεις να κοψεις το χερι σου για τον αλλο, ακομα τσεκαρεις τι ρολο βαραει. Αν στους 2 μηνες προτεινει τριολε, δηλαδη τι αλλη πιο τεραστια αποδειξη οτι ο τυπος δεν ενδιαφερεται καν?! Εκτος αν αλλαζουν τα πραγματα ΤΟΣΟ πολυ απο γενια σε γενια που εφτασε να θεωρειται φυσιολογικο, τι να πω.

Τελος, καταλαβαινω οτι εχεις τσαντιστει με τη συμπεριφορα του τυπου, κι ειναι πολυ λογικο και γλυκο απ'την πλευρα σου.. Δες ομως και τα λαθη που εκανε η φιλη σου, οσο κι αν της εχουν στοιχισει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Με το κάτω κεφάλι σκεφτόμουν κι εγώ μέχρι τα 16. Και τώρα ακόμα, εννοείται, όμως τον πρώτο λόγο τον έχει πάντα το πάνω κεφάλι, αυτό που βάζει τα συναίσθηματα και τη λογική πάνω από το ένστικτο που λέει "βούτα τη και ξέσκισέ τη". Πίστευα ότι όπως ωρίμασα συναισθηματικά και εγώ και άλλοι φίλοι και φίλες μου, θα ωριμάσουν και οι υπόλοιποι που μεταβαίνουν απ' την εφηβεία στην ενηλικίωση.

Τον τύπο τον ξέρω καλά, σκέφτεται στις σχέσεις ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως σκεφτόταν και στα 15 του, όμως δεν περίμενα ότι όχι μόνο δεν θα νιώσει τίποτα απολύτως για την κοπέλα αυτή, αλλά θα την εκμεταλλευτεί κιόλας.

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride:
Επισης, μιλας για μια σχεση ουτε 2 μηνων.. που ακομα μαθαινεις τον αλλο, ακομα εισαι στον ενθουσιασμο και τη μουρλα. Για να μην πω το αλλο, και αρχισετε παλι ολοι μαζι χορωδιακα να λετε οτι δεν παιζει ρολο το διαστημα αλλα τα συναισθηματα... ε, παιζει και λιγο ρολο το διαστημα, στους 2 μηνες δεν μπορεις να κοψεις το χερι σου για τον αλλο, ακομα τσεκαρεις τι ρολο βαραει. Αν στους 2 μηνες προτεινει τριολε, δηλαδη τι αλλη πιο τεραστια αποδειξη οτι ο τυπος δεν ενδιαφερεται καν?! Εκτος αν αλλαζουν τα πραγματα ΤΟΣΟ πολυ απο γενια σε γενια που εφτασε να θεωρειται φυσιολογικο, τι να πω.
Δε διαφωνώ με τα όσα λες, όμως αν ακόμα δεν υπήρξαν συναισθήματα σε αυτό το διάστημα, θα έπρεπε τουλάχιστον να υπάρχει ένας σεβασμός. Όσο για το θέμα του τριολέ, δεν σπάστηκα τόσο για το τριολέ αυτό καθεαυτό, όσο για το ότι ενώ η κοπέλα ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ αυτός την πίεσε πραγματικά στο να γίνει. Ε αυτό μου την έδωσε τέρμα...

Όσο για τα λάθη, η κοπέλα θα μάθει από τα λάθη που έκανε σε αυτή τη σχέση. Αυτός δεν ξέρω αν θα μάθει ποτέ ή αν θα φερθεί πολύ χειρότερα σε κάποια άλλη μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όσο για τα λάθη, η κοπέλα θα μάθει από τα λάθη που έκανε σε αυτή τη σχέση. Αυτός δεν ξέρω αν θα μάθει ποτέ ή αν θα φερθεί πολύ χειρότερα σε κάποια άλλη μετά.

Tsip, θα μαθει καποια μερα κι εκεινος. Πολυ πιθανο στο μελλον να φερθει κατα τον ιδιο τροπο και σε αλλες κοπελες, ισως και με χειροτερο.
Ομως καποια στιγμη ειτε θα το "φιλοσοφησει" ειτε θα παθει τα ιδια, που ειναι και το πιθανοτερο και θα αλλαξει τροπο σκεψης και αντιμετωπισης των γυναικων.
Θελω να ελπιζω δηλαδη, διοτι "αμετανοητοι καβαλαρηδες" υπαρχουν και σε πολυ μεγαλυτερες ηλικιες.

Ευχομαι η φιλη σου να το ξεπερασει οσο πιο ανωδυνα γινεται. Λαθη ολοι εχουμε κανει και θα συνεχισουμε να κανουμε. Αρκει καθε φορα να μαθαινουμε απο αυτα και να γινομαστε καλυτεροι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ τους τελευταίους μήνες έχω φρίξει. Συνάδελφοι του πατέρα μου, παλιοί μου καθηγητές,γνωστές της μητέρας μου διαλύουν πολυετείς σχέσεις και τον γάμο τους και παρατάνε την οικογένειά τους. Όταν το πρωτοάκουσα γούρλωσα τα μάτια και σκούντηξα τη μάνα μου : "Καλά σε λέω εγώ ότι δεν θα παντρευτώ ποτέ!...

Αυτό ήθελα να το αναφέρω εγώ σε άλλο θέμα. Επειδή και στη γενιά των δικών μου γονιών έχει πέσει μια αγανακτισμένη κρίση χωρισμών, απορώ!! Είναι η ηλικία? Είναι το ψέμα που έσκασε? Είναι το κρασί και τα λόγια του παπά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
είναι η ηλικία
έχει κι όνομα αυτό το κόλπο... κρίση της μέσης ηλικίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
είναι η ηλικία
έχει κι όνομα αυτό το κόλπο... κρίση της μέσης ηλικίας

Kι αν το πάμε μια δεκαετία παραπάνω [ήτοι κάπου στα 60+] πάλι η κρίση μέσης ηλικίας το δικαιολογεί το φαινόμενο? :confused:
Γιατί τελευταία το αυτό ακούω από φίλους των δικών μου γονιών που είναι σε τέτοιες ηλικίες(!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πλεων ειναι αποδεκτο απο τους περισσοτερους το διαζυγιο, σε αντιθεση με παλια, οποτε αφου ψηθει λιγο η ιδεα γινετε πραξη... Ετσι πιστευω εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τον τύπο τον ξέρω καλά, σκέφτεται στις σχέσεις ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως σκεφτόταν και στα 15 του, όμως δεν περίμενα ότι όχι μόνο δεν θα νιώσει τίποτα απολύτως για την κοπέλα αυτή, αλλά θα την εκμεταλλευτεί κιόλας.
1) Όλα να τα περιμένεις. :P

2)Δεν ξέρεις όμως αν έλπιζε ότι θα νιώθει και απλά δεν εμφανίστηκε ποτέ το συναίσθημα… είναι κάτι που δεν ελέγχεται…

Όταν δυο άνθρωποι χωρίζουν δεν σημαίνει ότι ο ένας είναι κακός και ο άλλος καλός. Το αγόρι ήθελε να περάσει καλά, με τα δικά του τα κριτήρια. Αυτό δεν κάνουμε όλοι? Απλά τα δικά του τα κριτήρια για μια καλή, ωραία, ενδιαφέρoυσα σχέση δεν ταίριαζαν με τα κριτήρια της κοπέλας. Άλλα ζητούσε το αγόρι από αυτή την σχέση και άλλα το κορίτσι.
Χώρισαν γιατί δεν βρήκαν κοινό κώδικα επικοινωνίας. (πολλές άλλες κοπέλες όχι μόνο δεν θα αρνιόταν το τρίο, αλλά θα το απολάμβαναν και ολας).
Οπότε, για να αποφεύγει στο μελλον η φίλη σου να νιώθει αυτό το άθλιο συναίσθημα της εκμετάλλευσης, θα πρέπει αυτή η σχέση να της έμαθε κάτι βασικό: στον έρωτα δεν κάνουμε ποτέ κάτι που δεν θέλουμε.
Δεν επιτρέπουμε να μας κάνουν "πλύση εγκεφάλου". Είναι καθαρή ένδειξη ότι δεν ταιριάζουμε με τον άλλον. Το τέλος μιας τέτοιας σχέση είναι ζήτημα χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Kι αν το πάμε μια δεκαετία παραπάνω [ήτοι κάπου στα 60+] πάλι η κρίση μέσης ηλικίας το δικαιολογεί το φαινόμενο? :confused:
Γιατί τελευταία το αυτό ακούω από φίλους των δικών μου γονιών που είναι σε τέτοιες ηλικίες(!)
Νι, κάποιοι περνάνε κρίση μέσης ηλικίας κατά τα 60 τους
Φυσιολογικό αν αναλογιστείς ότι κάποιοι περνάνε εφηβεία ως τα 30 τους ή σε κάποιες περιπτώσεις και τα 40 τους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
2)Δεν ξέρεις όμως αν έλπιζε ότι θα νιώθει και απλά δεν εμφανίστηκε ποτέ το συναίσθημα… είναι κάτι που δεν ελέγχεται…
Ρουμάνα εδώ κάνεις λάθος. Τον ήξερα ότι είναι τραγόκαφρος και αναίσθητος και ανώριμος.
Αυτό που δεν περίμενα είναι το ότι θα φερθεί τόσο π**στικα σε κάποια με την οποία είχαν σχέση.

Όταν δυο άνθρωποι χωρίζουν δεν σημαίνει ότι ο ένας είναι κακός και ο άλλος καλός. Το αγόρι ήθελε να περάσει καλά, με τα δικά του τα κριτήρια. Αυτό δεν κάνουμε όλοι? Απλά τα δικά του τα κριτήρια για μια καλή, ωραία, ενδιαφέρον σχέση δεν ταίριαζαν με τα κριτήρια της κοπέλας. Άλλα ζητούσε το αγόρι από αυτή την σχέση και άλλα το κορίτσι.
Με το να καταστρέψει την κοπέλα;

Χώρισαν γιατί δεν βρήκαν κοινό κώδικα επικοινωνίας. (πολλές άλλες κοπέλες όχι μόνο δεν θα αρνιόταν το τρίο, αλλά θα το απολάμβαναν και ολας).
Οπότε, για να αποφεύγει στο μελλον η φίλη σου να νιώθει αυτό το άθλιο συναίσθημα της εκμετάλλευσης, θα πρέπει αυτή η σχέση να της έμαθε κάτι βασικό: στον έρωτα δεν κάνουμε ποτέ κάτι που δεν θέλουμε.
Δεν επιτρέπουμε να μας κάνουν "πλύση εγκεφάλου". Είναι καθαρή ένδειξη ότι δεν ταιριάζουμε με τον άλλον. Το τέλος μιας τέτοιας σχέση είναι ζήτημα χρόνου.
Δεν διαφωνώ με τίποτα εδώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Με το να καταστρέψει την κοπέλα;

Tι εννοεις με τη καταστροφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Tι εννοεις με τη καταστροφη?
Αν π.χ. κάποια που νόμιζες ότι σε αγαπά, καταλάβεις ότι σε εκμεταλεύτηκε με τον χειρότερο τρόπο, δεν θα νιώσεις ερείπιο μετά;

Πραγματικά εύχομαι να μην τύχει ποτέ, όμως δεν μπορούσα να φέρω αμεσότερο παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Αν π.χ. κάποια που νόμιζες ότι σε αγαπά, καταλάβεις ότι σε εκμεταλεύτηκε με τον χειρότερο τρόπο, δεν θα νιώσεις ερείπιο μετά;

Φυσικα και θα νιωσω ερειπιο..Αλλα δυστυχως αν δεν φας και τα μουτρα σου δεν μαθαινεις..Και αυτο χωρις να δικαιολογω τον τυπο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Λοιπόν κοίτα να δεις τώρα τι έχει γίνει , στην εποχή της γιαγιάς μας , το σεξ με έναν άντρα πριν το γάμο ήταν αμαρτία , ντροπή και καταδίκη , πόσα κοκόρια να βρεις να σφάξεις για το περιβόητο σεντόνι της πρώτης νύχτας ( μεγάλη η ζήτηση βλέπεις ) αν έβρισκες φυσικά γαμβρό να τηνε πάρει χαλασμένη , συνήθως όσες διέθεταν προιξξξ βέβαια έβρισκαν ευκολότερα υποψήφιο …..


Στην εποχή μας παραφράζοντας αυτό που είπε ο Λοριεν πάνω από 5 άτομα θεωρείται δεσμός , κι όλοι οι καλοί χωράνε , οργάνωση να υπάρχει και ουδείς θα φύγει δυσαρεστημένος ….:P


Αστειεύομαι ελαφρώς με το θέμα γιατι σε βλέπω Τσίπουρε , να έχεις κατεβάσει τόνους τσίπουρου και δεν λέει , γιατί αν η κοπελιά είναι ψυχικό ράκος και είσαι φίλος της όπως λες , θα την κάνεις χειρότερα . Με το χιούμορ ο άνθρωπος ξεπερνάει ακόμα και πραγματικά δύσκολες καταστάσεις όπως είναι τα προβλήματα υγείας για παράδειγμα , πίστεψέ με ...



Άκου , εκμετάλλευση υπήρχε και θα υπάρχει πάντα στις ερωτικές σχέσεις , τούτη εδώ τουλάχιστον ήταν ξεκάθαρη είπε ο μεσιέ : θέλω τουτο και τούτο ..
Υπάρχει όμως κι άλλου είδους συναισθηματική εκμετάλλευση πολύ πιο υποχθόνια , και αδιόρατη στα μάτια του έρωτα που ως γνωστόν είναι και τυφλός .

Η οποία εκμετάλλευση μπορεί να σε κάνει να σαπίσεις συναισθηματικά και να μην έχεις καταλάβει πως έγινε , γι αυτό θα έλεγα να μην βιαζόμαστε να κρίνουμε μακροχρόνιες σχέσεις που δηλώνουν το " βαρέθηκα " ως αιτία χωρισμού , γιατί πίσω από τις κλειστές πόρτες των σπιτιών ουδείς γνωρίζει τι παίζεται .
Και τελικά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να αναλύσει στον κοινωνικό του περίγυρο το γιατί χώρισε , δηλώνει ένα : ασυμφωνία χαρακτήρων ή ένα : βαρέθηκα και κλείνει ( υποτίθεται ) στόματα .


Και για να αντιστρέψω τη γνωστή φράση που αφορά το σεξ : κάποτε χωρίζαν οι θαρραλέοι , τώρα χωρίζουν …. Όλοι !!
Όλοι όσοι κάποτε θα έμεναν από συμβιβασμό και από οικονομική εξάρτηση κάνουν το βήμα και βγαίνουν στα μαρμαρένια αλώνια , ας μη βιαζόμαστε να τους καταδικάσουμε συλήβδην …


Στο θέμα σου Τσίπουρε , η εποχή λανσάρει το σεξ ως το πλεον καταναλωτικό προιόν , τα νεαρά παιδιά αποπροσανατολίζονται με όλο αυτό και χάνουν την μπάλα , ουδείς νομίζω από μας θα κρίνει τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του , μόνο που θα πρέπει να συμφωνούν και οι δυο – οι τρεις , οι όσοι τεςπα σκέφτονται να επισκεφτούν το εν λόγω κρεβάτι .

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι πως αν αυτή τη στιγμή η κοπελιά είναι χάλια , προσπαθείστε να είστε κοντά της , και αφού συνέλθει να προχωρήσει σε επόμενη σχέση , γιατί είναι κρίμα να την πληρώσει ο επόμενος , αφού συνήθως έτσι γίνεται , τα σπασμένα των πρωην τα πληρώνουν οι επόμενοι σαν ανακυκλούμενο δάνειο ένα πράγμα .

Και ψυχραιμία , πάνω απʼ όλα , στον πλανήτη σχέση έχει τα πιο τρελά σενάρια επιστημονικής φαντασίας , γερός να είσαι , έχεις να δεις πολλά ακόμη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top