Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ορθολογισμός και θρησκεία δεν τα έχουνε και τόσο καλά εδώ και κάτι αιώνες...
Πες καλύτερα πως είναι εκ διαμέτρου αντίθετες έννοιες.;)
Είναι και πρεπει να είναι συμπληρωματικες εννοιες,κοινως εκει που τελειωνει η λογικη αποδειξη αρχιζει η πιστη...Και το όριο αυτο αλλαγης συνεχως προχωραει προς τα πανω...Μονο αν το σκεφτουμε ετσι θα είναι καλυτερα και για τη θρησκεια και για την επιστημη..


Και Lorien,χιλια συγνωμη,όντως παρεξηγησα ,ξεχασε τα ότι έγραψα.....:):):):redface::redface:
ένα μυαλο χειμωνα καλοκαιρι έχουμε,,τι να κανουμε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Είναι και πρεπει να είναι συμπληρωματικες εννοιες,κοινως εκει που τελειωνει η λογικη αποδειξη αρχιζει η πιστη...
Γι' αυτό ακριβώς κι ο Ν. Μπερντιάεφ έγραφε (και έλεγε), ότι η πίστη είναι τρέλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η θρησκεια -πιστηδεν είναι παραλογη ,είναι υπερλογη!..........;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos:
Αν αυτή ακριβώς είναι η ιδέα σου περί θείου, τότε αυτομάτως αναγορεύεις τους Αμερικανούς ως Θεούς. Τελικά πιστεύεις ή όχι;
Επίσης: Αφού γνωρίζεις πως είσαι εκτός θέματος, γιατί επιμένεις να γράφεις πράγματα που θ' ανήκαν σε άλλο θέμα;
1.Χωρις παρεξηγηση, ή εχεις μηδεν χιουμορ, ή καταλαβαινεις τι ακριβως θελω να πω και προσπαθεις να τα διαστρεβλωσεις επιτηδες.
Αρχικα, δεν εκφραζω τις ιδεες μου περι θειου στο ποστ, αλλα τις ιδεες του χριστιανισμου με τις οποιες δεν συμφωνω. Αυτο με τους αμερικανους ηταν σαφες αστειακι και ελπιζω να κανεις κιεσυ καποιο ειδος πλακας. Οσο για το αν πιστευω ή οχι, κιαυτο ξεκαθαρο, απλα ψαξε να βρεις τι σημαινει αγνωστικισμος.
2. Κουβεντα να γινεται. Σπαστικιε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
No worries :)

Παιδια το "τι ειναι θαυμα" ισως εχει ενδιαφερον σαν αλλο τοπικ. Μπορει και να υπαρχει ηδη πλακα πλακα..

Κατά τον Ιησού Χριστό, πάντως, το θαύμα είναι μία πολυσκουριαρμένη αλυσίδα ( του Σατανά), έτοιμη για τους εν γένει "άπιστους"( που το πιστεύουν και το αναζητούν): "Μη πειράσεις Κύριο τον Θεό σου", δεν είπε;

... Γενικα ...δεν πιστευω τιποτα απ οσα ακουω.

Κι αυτό είναι ένα κάποιο ...θαύμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
:worry::worry::worry:
Ορθολογισμός και θρησκεία δεν τα έχουνε και τόσο καλά εδώ και κάτι αιώνες...

Από την άλλη πλευρά, ο ορθολογισμός δεν τα πάει άσχημα με την ύπαρξη της έννοιας του Θείου. Ρώτα και τον Πλάτωνα...

1. Χωρις παρεξηγηση, ή εχεις μηδεν χιουμορ, ή καταλαβαινεις τι ακριβως θελω να πω και προσπαθεις να τα διαστρεβλωσεις επιτηδες.
Αρχικα, δεν εκφραζω τις ιδεες μου περι θειου στο ποστ, αλλα τις ιδεες του χριστιανισμου με τις οποιες δεν συμφωνω. Αυτο με τους αμερικανους ηταν σαφες αστειακι και ελπιζω να κανεις κιεσυ καποιο ειδος πλακας. Οσο για το αν πιστευω ή οχι, κιαυτο ξεκαθαρο, απλα ψαξε να βρεις τι σημαινει αγνωστικισμος.
2. Κουβεντα να γινεται. Σπαστικιε :P

1. Έχω μηδενικό χιούμορ, ή διαστρεβλώνω επίτηδες. Ωραίες επιλογές, που αφήνουν χώρο στο συνομιλητή να συζητήσει καλόπιστα. Μπορώ να επιλέξω την κουρτίνα τρία, ή θα βγει το Ζονκ;:P
Πολλή επίθεση, λίγα επιχειρήματα. Θα το αποδώσω στο νεαρό της ηλικίας και στην ορμητικότητα που τη διακρίνει και θα το αντιπαρέλθω, αφού δεν νομίζω πως σε τέτοιους αφορισμούς χωράει άλλη απάντηση εκτός από: [...]. Θα σου συνιστούσα πάντως να μην ξεκινάς μια συζήτηση κατηγορώντας το συνομιλητή σου μ' αυτόν τον τρόπο. Έχω γράψει τόσα πολλά σ' αυτό το θέμα που η απάντησή σου δεν σε τιμά αγαπητή μου...
2. Δεν σου έβγαλα οφτόπικ, προσπαθώ να κάνω λεπτές διακρίσεις, τις οποίες βλέπω πως πολλοί δεν καταφέρνουν να παρακολουθήσουν, οπότε επανέρχομαι διαρκώς κι έχω γίνει όντως σπαστικός.
Αν λοιπόν θέλετε να μιλάτε για το Θεό παραχωρώντας στην όποια θρησκεία το αποκλειστικό δικαίωμα να νέμεται την έννοιά του, ως να μην υπάρχει δρόμος προς το Θείον εκτός των οργανωμένων θρησκειών, be my guest! Δεν θα επιμείνω άλλο, να μη με λέτε και σπαστικό. Δεν είμαι σπαστικός. Πνευματικά τετραπληγικός είμαι...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άντε και κατά 1% από κάποιον που ψάχνεται.

Είναι μικρη μειοψηφια αυτοι που ψαχνονται πραγματικα και αφηνουν το μυαλο τους ανοιχτο ..Οι περισσοτεροι λενε είτε τις προοδευτικες είτε τις θρησκοληπτικες αποψεις που ακουνε γυρω τους...όσο λιγοτερο έχεις αποψη για καπιο θεμα ,τοσο περισσοτερο υιοθετεις,αντιγραφεις και επαναλαμβανεις αυτα που πιστευει η υπολοιπη μαζα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Σήμερα μπορώ να πω , ναι , πιστεύω σε ένα ανώτερο ων από αυτό του ανθρώπου.Και μου είναι ποια ξεκάθαρο ότι τούτο το ων δεν υπάρχει εκεί ψηλά για να παρατηρεί εμάς,να μας τιμωρεί η να μας σώζει.Απλά υπάρχει.Και υπάρχει παντού.Δεν έχω την ανάγκη να τον δω.Δεν έχω την ανάγκη να δω ένα θαύμα του,όπως να σώσει παιδιά που πεθαίνουν από την πείνα, να σώσει εκτάσεις δασών που καίγονται, ή να αποτρέψει έναν πόλεμο.Μου αρκεί ότι υπάρχει,γνωρίζοντας ότι πάντα θα μου στέλνει ότι μπορώ να αντέξω,τίποτα λιγότερο ή περισσότερο από αυτό.
Πέρασα αρκετά χρόνια αμφισβητώντας την ύπαρξη του.Αλλά κατάλαβα ότι εγώ δεν μπορώ να ζω χωρίς θεό.Ο δικός μου θεός δεν είναι τιμωρός.Δεν θα φέρει την Δευτέρα παρουσία δεν θα χαρακτηρίσει τον έρωτα αμαρτία και ούτε θα δώσει θέσεις σε ανθρώπινες ψυχές στην κόλαση ή στον παράδεισο.Το μόνο που κάνει για μένα είναι να με εκπαιδεύει.Να μπορώ να αγαπώ εμένα την διαφορετικότητα μου αλλά και την διαφορετικότητα των άλλων.Να μπορώ να ακούω τις ανάγκες μου για να μπορώ να ακούω τούς άλλους,να είμαι λιγότερο εγωιστής και αλλαζονικός.Ο δικός μου θεός δεν με θέλει αναμάρτητο,ούτε τέλειο για να μου προσφέρει την χαρά της μάθησης.Ο δικός μου θεός μου μαθαίνει την παραδοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Αν υπάρχει θεός και είναι η αιτία του κόσμου, τότε γιατί τον δημιούργησε; Γιατί επέλεξε να δημιουργήσει κάτι παρά να μην δημιουργήσει τίποτα; Μήπως δεν άντεξε άλλο να ομφαλοσκοπεί μέσα στο τίποτα;; Λέτε να είχε φτάσει στο απόγειο των φιλοσοφικών του αναζητήσεων; :P Εάν η ύπαρξη του κόσμου δεν έχει νόημα χωρίς την ύπαρξη του θεού, η ύπαρξη του θεού θα είχε νόημα αν δεν υπήρχε ο κόσμος και ο άνθρωπος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εγώ ψήφισα ΝΑΙ.

Πιστεύω ότι υπάρχει θεός και πιστεύω στον Θεό αλλά δεν πιστεύω σε καμιά θρησκεία. Πιστεύω σε έναν τρόπο ζωής που θα φανερώνει αν αυτή μου η πίστη είναι πραγματική ή απλά εθιμοτυπική.

Απλά, συμβάλλοντας λίγο στην όλη συζήτηση, θα ήθελα να επισημάνω πως Θεός και Θρησκεία είναι δύο "πράγματα" διαφορετικά.

Η διάφορες θρησκείες έχουν δημιουργηθεί από τους ανθρώπους με σκοπό να εξυπηρετούν τα συμφέροντα και τις πεποιθήσεις μιας ομάδας ανθρώπων με κοινά πιστεύω.

Το αποτέλεσμα είναι, όπως συμβαίνει με πολλά ανθρώπινα δημιουργήματα, πολλοί εκ των ανωτέρων των θρησκειών να την χρησιμοποιούν για ιδίους σκοπούς χρησιμοποιώντας ψευδώς την εξουσία που ΤΑΧΑ τους έχει δώσει ο Θεός για να υποτάσσουν αυτούς που δεν γνωρίζουν. Ας μην ξεχνάμε επί αιώνες πως διάφορες χριστιανικές θρησκείες ΑΠΑΓΟΡΕΥΑΝ στους πιστούς τους να διαβάζουν την Κ. Διαθήκη (Γιατί άραγε?)

Τις περισσότερες φορές οι θρησκείες δεν κηρύττουν κάποιον Θεό, αλλά διαμορφώνουν έναν θεό σύμφωνα με τις ανάγκες που εξυπηρετούν κάποιους και προσπαθούν να τον επιβάλουν ώστε μέσω αυτού να επωφεληθούν.

Είναι σα να μπορείς να πείσεις κάποιον (ψευδώς) πως έχεις μπάρμπα τον πρωθυπουργό και αυτός να σε πιστεύσει. Τότε αλωνίζεις στο όνομα αυτού, χωρίς όμως ο ίδιος να έχει δώσει αυτήν την εξουσία.

Απ την άλλη ο Θεός είτε θα γίνει αποδεχτός ως μια δύναμη μέσα από την λογική επεξεργασία των όσων βλέπει κανείς γύρω του στην Δημιουργία, είτε θα γίνει πιστευτός δια μέσου της πίστεως και των προσ. βιωμάτων είτε και τα δύο. Όμως σε καμιά περίπτωση δε θα πρέπει να συγχέει κανείς Θεό & Θρησκείες.

Ο Θεός, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι έξω και πάνω από οποιαδήποτε θρησκεία. Αλλά είναι μέσα σε κάθε έναν που πιστεύει και έχει ταπεινή και συντετριμμένη καρδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ας μην ξεχνάμε επί αιώνες πως διάφορες χριστιανικές θρησκείες ΑΠΑΓΟΡΕΥΑΝ στους πιστούς τους να διαβάζουν την Κ. Διαθήκη

1. Πίστευε και μη ερεύνα...

2. Ήθελαν οι Πιστοί τους να έχουν μια πιο ουσιώδη σχέση με την λογοτεχνία.

3. Δεν ήθελαν να δει κανείς πως τα Ευαγγέλια εμφανίζουν διαφορές μεταξύ τους για τα πεπραγμένα του Ιησού.





=======================================================
Ο Θεός, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι έξω και πάνω από οποιαδήποτε θρησκεία. Αλλά είναι μέσα σε κάθε έναν που πιστεύει και έχει ταπεινή και συντετριμμένη καρδιά!
Ξέρω έναν τύπο που ψάχνει για κοπέλες με ταπεινή και συντετριμμένη καρδιά,
λέει είναι πιο εύκολο να βρεθεί μέσα τους. :wacko::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παντως καποιες μελετες φαινεται να δειχνουν πως πιο μορφωμενοι και με μεγαλυτερο δεικτη νοημοσυνης ανθρωποι, πιστευουν λιγοτερο σε καποιο θεο. Αυτο είτε εχει να κανει κυριως με μορφωση,νοημοσυνη,αντιληψη,κριση και λογικη, είτε δειχνει πως αυτα τα ατομα τεινουν πολυ συχνοτερα να αμφισβητουν και να ψαχνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αυτό που λες @Lorien, αν και δεν έχω δει τη μελέτη, το πιστεύω 100%. Ξέρεις γιατί? Να γιατί:

25. Επειδή, το μωρό τού Θεού είναι σοφότερο από τους ανθρώπους· και το ασθενές τού Θεού είναι ισχυρότερο από τους ανθρώπους.
26. Επειδή, αδελφοί, βλέπετε την πρόσκλησή σας, ότι είστε, κατά σάρκα, όχι πολλοί σοφοί, όχι πολλοί δυνατοί, όχι πολλοί ευγενείς.
27. Αλλά, ο Θεός διάλεξε τα μωρά τού κόσμου, για να καταντροπιάσει τούς σοφούς· και τα ασθενή τού κόσμου διάλεξε ο Θεός για να καταντροπιάσει τα ισχυρά·
28. και τα αγενή τού κόσμου και τα εξουθενημένα διάλεξε ο Θεός, και εκείνα που θεωρούνται για τίποτε, για να καταργήσει αυτά που θεωρούνται κάτι.
29. Για να μη καυχηθεί καμιά σάρκα μπροστά του.

[Κορινθίους Α' 1]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Παντως καποιες μελετες φαινεται να δειχνουν πως πιο μορφωμενοι και με μεγαλυτερο δεικτη νοημοσυνης ανθρωποι, πιστευουν λιγοτερο σε καποιο θεο. Αυτο είτε εχει να κανει κυριως με μορφωση,νοημοσυνη,αντιληψη,κριση και λογικη, είτε δειχνει πως αυτα τα ατομα τεινουν πολυ συχνοτερα να αμφισβητουν και να ψαχνουν.

Απλά, αγαπητέ Λόριεν, αναφέρεσαι στην αυτο- θεοποίηση αυτής της κατηγορίας ανθρώπων. Σ' ένα δηλαδή ιδιότυπο σύμπτωμα ειδωλολατρείας, που επέφερε στα μυαλά των ανθρώπων ο μετα-αναγεννησιακός φιλελευθερισμός στη Δύση, δηλαδή η αποθέωση του Ατόμου, εις βάρος της φανέρωσης του ανθρώπινου προσώπου. Το τελευταίο, μόνον το χριστιανικό ευαγγέλλιο το προσδοκά, όταν επαγγέλλεται ανθρώπους που θα προσκηνούν τον Θεό "εν πνεύματι και αληθεία"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτό που λες @Lorien, αν και δεν έχω δει τη μελέτη, το πιστεύω 100%. Ξέρεις γιατί? Να γιατί:
Αλεξανδρε, εχεις αποψη δικη σου ; Ή εχεις χωρισει το αγαπημενο σου βιβλιο σε αποσπασματα-απαντησεις για να αυτοεπιβεβαιωνεις την πιστη σου σε καθε ατομο που κανει ερωτησεις ; Γνωριζεις εσυ σε ποιους "σοφους" αναφερεται ; Το "δυνατους" δε το σχολιαζω γιατι δεν μιλησα για δυνατους. Παντως εγω δεν ασχολουμαι με τιποτα απο οσα παραθετεις απο το βιβλιο αυτο αν δε χρειαστει. Με σενα θελω να μιλησω. Αν ηθελα να αναλυσω την Διαθηκη θα την μελετουσα μονος μου. Το αποσπασμα που εβαλες παντως μιλαει για οσους νομιζουν οτι ειναι σοφοι, για υποκριτες, για ισχυρα ατομα μεν αλλά αλλοτριωμενα κλπ. Εγω μιλησα για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ατομο που εμφανιζε ανωτερο επιπεδο μορφωσης, νοημοσυνης,αντιληψης. Ειτε ειναι επιστημονας, ειτε ειναι υδραυλικός.

Απλά, αγαπητέ Λόριεν, αναφέρεσαι στην αυτο- θεοποίηση αυτής της κατηγορίας ανθρώπων. Σ' ένα δηλαδή ιδιότυπο σύμπτωμα ειδωλολατρείας, που επέφερε στα μυαλά των ανθρώπων ο μετα-αναγεννησιακός φιλελευθερισμός στη Δύση, δηλαδή η αποθέωση του Ατόμου, εις βάρος της φανέρωσης του ανθρώπινου προσώπου. Το τελευταίο, μόνον το χριστιανικό ευαγγέλλιο το προσδοκά, όταν επαγγέλλεται ανθρώπους που θα προσκηνούν τον Θεό "εν πνεύματι και αληθεία"!
Αν και με το παραπανω απαντω και σε σενα, να πω ξανα, οτι ειναι λιγο πρωιμο να ξερεις που αναφερομαι, απο τη στιγμη που δεν...αναφερθηκα σε κατι συγκεκριμενο, αλλά γενικα σε ερευνες. Εκτος αν υπονοεις οτι αυτες ηταν στημενες για καποιο συγκεκριμενο σκοπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Παντως καποιες μελετες φαινεται να δειχνουν πως πιο μορφωμενοι και με μεγαλυτερο δεικτη νοημοσυνης ανθρωποι, πιστευουν λιγοτερο σε καποιο θεο. Αυτο είτε εχει να κανει κυριως με μορφωση,νοημοσυνη,αντιληψη,κριση και λογικη, είτε δειχνει πως αυτα τα ατομα τεινουν πολυ συχνοτερα να αμφισβητουν και να ψαχνουν.

Αυτά τα άτομα τείνουν πολύ συχνότερα ν' αναπτύσσουν και Υπέρτατο Εγωισμό. Γι' αυτό τα διαζύγια μεταξύ μορφωμένων και υψηλού νοητικού επιπέδου ατόμων είναι τα πιο σκληρά κι εχθρικά, όπως λεν οι δικηγόροι (Βεβαίως βάζω και το τομάρι μου μέσα, μην τυχόν και παρεξηγηθεί κανείς μορφωμένος, παρακαλώ:D:P). Φυσικό είναι σε τέτοια περίπτωση να μην αναγνωρίζεις κανέναν άλλο Θεό...

Η αποθέωση του Ατόμου, εις βάρος της φανέρωσης του ανθρώπινου προσώπου. Το τελευταίο, μόνον το χριστιανικό ευαγγέλλιο το προσδοκά, όταν επαγγέλλεται ανθρώπους που θα προσκηνούν τον Θεό "εν πνεύματι και αληθεία"!

Θα σε παρακαλούσα φίλε Νωέα να μας το εξηγήσεις αυτό λίγο περισσότερο. Τι σημαίνει το "Προσκυνώ το Θεό εν πνεύματι και αλήθεια" (εκ πρώτης όψεως καλό ακούγεται δηλαδή) και γιατί αυτό αποθεώνει το Άτομο εις βάρος της φανέρωσης του ανθρώπινου προσώπου; Περιμένω με ενδιαφέρον την απάντησή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτά τα άτομα τείνουν πολύ συχνότερα ν' αναπτύσσουν και Υπέρτατο Εγωισμό. Γι' αυτό τα διαζύγια μεταξύ μορφωμένων και υψηλού νοητικού επιπέδου ατόμων είναι τα πιο σκληρά κι εχθρικά, όπως λεν οι δικηγόροι (Βεβαίως βάζω και το τομάρι μου μέσα, μην τυχόν και παρεξηγηθεί κανείς μορφωμένος, παρακαλώ). Φυσικό είναι σε τέτοια περίπτωση να μην αναγνωρίζεις κανέναν άλλο Θεό...

Ο άνθρωπος με πραγματικη εφυια , λεει "εν οιδα ότι ουδεν είδα"Οι τυπικα "μορφωμενοι" λενε ότι δεν υπαρχει θεος....Ο πραγματικα έξυπνος καταλαβαινει πραγματικα την άγνοια του...Κοινως αν δειτε πραγματικα πανεξυπνους ανθρωπους θα δειτε ότι είναι μετριοπαθεις και μη εγωιστες..Όσα περισσοτερα γνωριζεις ,τοσο περισσοτερο καταλαβαινεις την άγνοια σου και το ´οτι ποτε δεν θα μαθεις τα παντα στο συμπαν......Άρα αφηνεις το μυαλο σου ανοιχτο...
Το να αποκλειεις την ύπαρξη του Θεου είναι εξ ορισμου μη έξυπνο -παραλογο,αφου ο άνθρωπος γνωριζει ένα απειροελαχιστο τμημα του συμπαντος,οποτε ακομα δεν έχουμε δει τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτά τα άτομα τείνουν πολύ συχνότερα ν' αναπτύσσουν και Υπέρτατο Εγωισμό. Γι' αυτό τα διαζύγια μεταξύ μορφωμένων και υψηλού νοητικού επιπέδου ατόμων είναι τα πιο σκληρά κι εχθρικά, όπως λεν οι δικηγόροι (Βεβαίως βάζω και το τομάρι μου μέσα, μην τυχόν και παρεξηγηθεί κανείς μορφωμένος, παρακαλώ:D:P). Φυσικό είναι σε τέτοια περίπτωση να μην αναγνωρίζεις κανέναν άλλο Θεό...
Νομιζω ομως πως ετσι τσουβαλιάζουμε και τα βαζουμε ολα σε ενα καζανι. Το οτι καποια αναπτυσουν υπερτατο εγωισμο δεν νομιζω οτι συνδεεται σημαντικα με ανωτερη αντιληψη,νοημοσυνη,ωριμοτητα σκεψης και λογικη. Υπερτατο εγωισμο παρατηρουμε σε καθε λογης ανθρωπο. Δεν εχω στατιστικες. Απο προσωπικη εμπειρια παντως, περισσοτερο εχω συνδεσει τον υπερτατο εγωισμο με κακη ανατροφη-παιδεια.

Ο άνθρωπος με πραγματικη εφυια , λεει "εν οιδα ότι ουδεν είδα"Οι τυπικα "μορφωμενοι" λενε ότι δεν υπαρχει θεος....Ο πραγματικα έξυπνος καταλαβαινει πραγματικα την άγνοια του...Κοινως αν δειτε πραγματικα πανεξυπνους ανθρωπους θα δειτε ότι είναι μετριοπαθεις και μη εγωιστες..Όσα περισσοτερα γνωριζεις ,τοσο περισσοτερο καταλαβαινεις την άγνοια σου και το ´οτι ποτε δεν θα μαθεις τα παντα στο συμπαν......Άρα αφηνεις το μυαλο σου ανοιχτο...Το να αποκλειεις την ύπαρξη του Θεου είναι εξ ορισμου μη έξυπνο -παραλογο,αφου ο άνθρωπος γνωριζει ένα απειροελαχιστο τμημα του συμπαντος,οποτε ακομα δεν έχουμε δει τιποτα...
Δεν αναφερομαι στους "τυπικα μορφωμενους" ομως, αλλά στα ατομα με ανεπτυγμενη κριση,λογικη,νοημοσυνη,αντιληψη. Μορφωση μπορει να εχει ο καθενας... Περισσοτερο πιθανο ειναι να πει ενα ευφυες ατομο "εν οιδα οτι ουδεν οιδα", παρα ενα που νομιζει οτι ξερει. Το λες και μονος σου : "αν δειτε πραγματικα πανεξυπνους ανθρωπους θα δειτε ότι είναι μετριοπαθεις και μη εγωιστες".

Μερικές μελετες εδω : https://kspark.kaist.ac.kr/jesus/intelligence%20&%20religion.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
@Lorien, η γνώμη μου είναι αυτή του Ευαγγελίου. Εφόσον την ρωτάς θα σου απαντώ με αυτό. Υπομονή... ;)

Πρέπει να ακούγονται όλες οι πτυχές και γνώμες, ακόμα και η ταπεινή φωνή του Ευαγγελίου που τόσο περιφρονείς. Πίστεψε με... Μια μέρα θα σου χρειαστεί!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
"Ο Θεός είναι νεκρός"

Νίτσε

"Ο Νίτσε είναι νεκρός"

Θεός

..και συνεχίζει:

Μη μ'αναγκάσετε να 'ρθω εκεί κάτω...

:cold:

Δεν πιστεύω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα. Είμαι πιθήκι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top