Όταν τα παιδιά δεν ανταποκρίνονται στα όνειρα των γονιών...

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
θα ήθελα να εστιάσω σε ένα σημείο, λία: νομίζω ότι το να θέλει κάποιος τα παιδιά του να είναι επιτυχημένα δε συνεπάγεται αυτομάτως και το ότι ο ίδιος δεν είναι επιτυχημένος.

Δε λέω ότι δε συμβαίνει και αυτό που περιγράφεις, αν και άποψή μου είναι ότι ανήκει σε προηγούμενη δεκαετία και τώρα τείνει να εκλείψει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αυτά συμβαίνουν όταν περιορίζουν όλα τους τα όνειρα σε ένα παιδί και έναν άντρα. Όταν δεν τους βγαίνουν όπως ακριβώς θα ήθελαν παθαίνουν υστερία.

Ακριβως και καμιά φορά απο την απόγνωση να το πετύχουν πληγώνουν ανθρώπους που δεν τους φτένε σε τίποτα, ή παντρέυοντε χωρίς να αγαπάνε μόνο και μόνο για ένα όνειρο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Εγώ πάντως το βλέπω συχνότατα και δυστυχώς ακόμα και σε νέες κοπέλες.
αφού το βλέπεις, δε μπορώ να το αντικρούσω. Κρίνοντας από μένα, μιας και το όνειρό μου είναι να κάνω δυο-τρία παιδιά, ναι, τα θέλω επιτυχημένα, σπουδαγμένα, σαν τους γονείς τους. (εννοώ ότι και εγώ, στην ηλικία σου είχα ως όνειρο την επαγγελματική αποκατάσταση και καταξίωση).
Εξάλλου δε μπορεί να παραμένει ως όνειρο κάτι που το έχεις επιτύχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Αυτά συμβαίνουν όταν περιορίζουν όλα τους τα όνειρα σε ένα παιδί και έναν άντρα. Όταν δεν τους βγαίνουν όπως ακριβώς θα ήθελαν παθαίνουν υστερία.
Γίνεται ποτέ να βγεί κάτι όπως το θέλουμε;
Δυστηχώς οι περισσότερες ψάχνουν να βρούν έναν άντρα να γαντζωθούν επάνω του(συνέχεια του μπαμπά τους)χωρίς καν να ψάξουν τι φάση είναι αυτος,να κάνουν και ένα παιδί και ως εκεί...και μετά έρχονται τα διαζύγια,οι πληγές κλπ...
Και έχουν και μερικές την πεθερούλα απο δίπλα η την μάνα τους:Καντε ενα εγγονάκι βρεεεε,είναι ευτυχία τα παιδιά...τι θα πουν οι άλλοι αν δεν κάνετε παιδί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αφού το βλέπεις, δε μπορώ να το αντικρούσω. Κρίνοντας από μένα, μιας και το όνειρό μου είναι να κάνω δυο-τρία παιδιά, ναι, τα θέλω επιτυχημένα, σπουδαγμένα, σαν τους γονείς τους. (εννοώ ότι και εγώ, στην ηλικία σου είχα ως όνειρο την επαγγελματική αποκατάσταση και καταξίωση).
Εξάλλου δε μπορεί να παραμένει ως όνειρο κάτι που το έχεις επιτύχει...

και τι γίνεται βρε ντου στην περίπτωση που το παιδί "δεν τραβάει"?

Εϊναι αυτό που λέω πολλές φορές όταν βλέπω συμμαθητές που αντικειμενικά δεν είχαν τα φόντα να σπουδάσουν να ταλαιπωριούνται χρόνια ολόκληρα σε Ιταλίες, Βουλγαρίες, Ρουμανίες ή κάποιες φορές ακόμα και Αγγλίες μόνο και μόνο επειδή οι γονείς δεν μπόρεσαν (πριν 8 χρόνια που τέλειωσα εγώ το σχολείο) να δεχτούν ότι οκ... αυτοί μπορεί να είναι πετυχημένοι γιατροί/δικηγόροι/μηχανικοί/οτιδήποτε, αλλά το παιδί τους...δεν μπορεί... δυστυχώς δεν τους... έφτασε...

Και τελικά καταλήγουν να παιδεύονται όλοι μαζί... Τι κάνεις τότε??? [όχι εσύ...γενικώς!]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
και τι γίνεται βρε ντου στην περίπτωση που το παιδί "δεν τραβάει"?

Εϊναι αυτό που λέω πολλές φορές όταν βλέπω συμμαθητές που αντικειμενικά δεν είχαν τα φόντα να σπουδάσουν να ταλαιπωριούνται χρόνια ολόκληρα σε Ιταλίες, Βουλγαρίες, Ρουμανίες ή κάποιες φορές ακόμα και Αγγλίες μόνο και μόνο επειδή οι γονείς δεν μπόρεσαν (πριν 8 χρόνια που τέλειωσα εγώ το σχολείο) να δεχτούν ότι οκ... αυτοί μπορεί να είναι πετυχημένοι γιατροί/δικηγόροι/μηχανικοί/οτιδήποτε, αλλά το παιδί τους...δεν μπορεί... δυστυχώς δεν τους... έφτασε...

Και τελικά καταλήγουν να παιδεύονται όλοι μαζί... Τι κάνεις τότε??? [όχι εσύ...γενικώς!]

Δεν σπουδάζουν μόνο όσοι "δεν τραβάνε" στο εξωτερικό. Υπάρχουν πολλοί άλλοι λόγοι (τους αναλύω on request).
Πάντως είναι τραγικά δύσκολο να είσαι επιτυχημένος και να δεχτείς οτι το παιδί σου "δεν τραβάει". Όσο το σκέφτομαι και για μένα δλδ, θα μου ήταν πολύ δύσκολο να δεχτώ κάτι τέτοιο. :/: Επίσης παίζει και το ίδιο το παιδί να θέλει να σπουδάσει, πως του το αρνείσαι επειδή πιστεύεις οτι "δεν τραβάει"; Κι αν κάνεις λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεν σπουδάζουν μόνο όσοι "δεν τραβάνε" στο εξωτερικό. Υπάρχουν πολλοί άλλοι λόγοι (τους αναλύω on request).
Πάντως είναι τραγικά δύσκολο να είσαι επιτυχημένος και να δεχτείς οτι το παιδί σου "δεν τραβάει". Όσο το σκέφτομαι και για μένα δλδ, θα μου ήταν πολύ δύσκολο να δεχτώ κάτι τέτοιο. :/: Επίσης παίζει και το ίδιο το παιδί να θέλει να σπουδάσει, πως του το αρνείσαι επειδή πιστεύεις οτι "δεν τραβάει"; Κι αν κάνεις λάθος;

βρε σαφώς και υπάρχουν άτομα τα οποία σπουδάζουν έξω για 1000 λόγους εκτός από το ότι δεν τραβάνε (μες την οικογένεια-sister- το έχω το παράδειγμα λες να μην το ξέρω; :P]

αναφέρομαι σε εκείνες τις περιπτώσεις που βλεπεις μαθητές του 10 (στα σημερινά ελληνικά σχολεία που οι βαθμοί μπαίνουν με εξαιρετική ευκολία) να φεύγουν για χώρες του ανατολικού μπλοκ, να είναι 6-7 χρόνια εκεί, να μην έχουν μάθει καν τη γλώσσα και παρόλαυτα να δηλώνουν ότι σπουδάζουν, πχ ιατρική η τέσπα κάποιο άλλο τέτοιο "βαρβάτο" πράγμα... Και... ω τι σύμπτωσις!, ο ευτυχής πατέρας (9 στις 10) του τέκνου αυτού είναι επίσης γιατρός... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Δεν σπουδάζουν μόνο όσοι "δεν τραβάνε" στο εξωτερικό. Υπάρχουν πολλοί άλλοι λόγοι (τους αναλύω on request).
Πάντως είναι τραγικά δύσκολο να είσαι επιτυχημένος και να δεχτείς οτι το παιδί σου "δεν τραβάει". Όσο το σκέφτομαι και για μένα δλδ, θα μου ήταν πολύ δύσκολο να δεχτώ κάτι τέτοιο. :/: Επίσης παίζει και το ίδιο το παιδί να θέλει να σπουδάσει, πως του το αρνείσαι επειδή πιστεύεις οτι "δεν τραβάει"; Κι αν κάνεις λάθος;
Το παιδί πρέπει να το δέχεσαι όπως και να είναι,είτε τραβάει είτε όχι.Και για το οτι δεν τραβάει μάλλον κάποια ευθύνη έχω και εγώ σαν γονέας και μάλλον πρέπει να ψαχτώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
και τι γίνεται βρε ντου στην περίπτωση που το παιδί "δεν τραβάει"?
...

Και τελικά καταλήγουν να παιδεύονται όλοι μαζί... Τι κάνεις τότε??? [όχι εσύ...γενικώς!]
γενικώς δεν υπάρχει απάντηση:P
ειδικώς: είμαι υπέρ του να μην βάζω τα δικά μου όνειρα πάνω στα παιδιά μου.
"τι θες να κάνεις παιδί μου?","Αυτό ή αυτό ή....", "ζύγισε επομένως τα + και - που θα σου πω, ρώτα και παραπέρα, και πες μου τι αποφασισες":P

λογικό???? λογικότατο. Άλλοι δεν είναι έτσι, τι να κάνουμε...

Και άμα δε πραγματοποιηθούν τα όνειρά μου? Ε, δε μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή...κάποια όνειρα θα γίνουν, άλλα δε θα γίνουν.

@λία: οκ, υπάρχουν και τέτοιες γυναίκες..νομίζεις ότι οι σημερινές 40+άρες μεγάλωσαν με τη προτροπή για επαγγελματικές επιτυχίες και ολοκλήρωση της προσωπικότητας? με προτροπές για ένα καλό γάμο μεγάλωσαν και μάλιστα από μικρές...απλά αυτό για μένα, σήμερα, γίνεται σε πολύ μικρότερο ποσοστό και τολμώ να πω (μακάρι να μη διαψευστώ) ότι σε καμία περίπτωση δεν είναι πλειοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
βρε σαφώς και υπάρχουν άτομα τα οποία σπουδάζουν έξω για 1000 λόγους εκτός από το ότι δεν τραβάνε (μες την οικογένεια-sister- το έχω το παράδειγμα λες να μην το ξέρω; :P]
Το υποψιάστηκα, αλλά είπα να το αναφέρω just in case.
αναφέρομαι σε εκείνες τις περιπτώσεις που βλεπεις μαθητές του 10 (στα σημερινά ελληνικά σχολεία που οι βαθμοί μπαίνουν με εξαιρετική ευκολία) να φεύγουν για χώρες του ανατολικού μπλοκ, να είναι 6-7 χρόνια εκεί, να μην έχουν μάθει καν τη γλώσσα και παρόλαυτα να δηλώνουν ότι σπουδάζουν, πχ ιατρική η τέσπα κάποιο άλλο τέτοιο "βαρβάτο" πράγμα... Και... ω τι σύμπτωσις!, ο ευτυχής πατέρας (9 στις 10) του τέκνου αυτού είναι επίσης γιατρός... :hmm:
Ωωωω εκεί συμφωνώ απόλυτα! Στο μόνο που διαφωνώ είναι οτι ο πατέρας είναι επίσης γιατρός (πχ). Στις περισσότερες τέτοιες περιπτώσεις που ξέρω εγώ απλά είτε ο πατέρας/μητέρα είτε το παιδί θέλει ντε και καλά να γίνει πχ γιατρός για το κύρος και τα λεφτά και γενικά επειδή το φαντάζεται σαν κάτι "γουάου", οπότε δεν εξετάζουν καν άλλους παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top