Libido, σεξουαλική διάθεση, χρονισμός και συγχρονισμός συντροφων.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.


Ειχαμε ενα θεμα που καταθεταμε απλα την συχνοτητα που κανουμε σεξ. Ομως εχει ενδιαφερον το τι συμβαινει με την σεξουαλικη διάθεση μας, το ποσο συμβαδιζει με του/της συντροφου μας, το τι σημβαινει αν υπαρχουν διαφορές στις διακυμανσεις, αλλά και στο πως ερμηνευουμε τα αποτελεσματα.

Για ορεκτικο, ας κανω απλα καποιες ερωτησεις που θα ριξουν φως, για να μην πω λειζερ και φανω φανταστικός, πανω στο τοπικ.

1. Πιστευετε οτι υπαρχουν διακυμανσεις στην ερωτικη διαθεση ;
2. Που οφειλονται ;
3. Καθοριζονται αποκλειστικά απο το ποσο θελουμε το/την συντροφο μας, ή απο πολλους παραγοντες της ζωης μας ;
4. Αν δεν συμβαδιζουν σε ενα ζευγαρι, δλδ μερικες φορες ενα απο τα 2 μελη, δεν εχει διαθεση, ποσο προβλημα θεωρειτε οτι ειναι ;
5. Ποια θα ηταν η καλυτερη μεθοδος επίλυσής του; (αναφερετε αντιστοιχα για καθε αιτια που το προκαλεσε)
6. Υπαρχει περιπτωση να τιθεται σε κινδυνο η ποιοτητα του, για χαριν της ποσοτητας του ; Πως το εξηγειτε ; Τι προτιματε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Α, το θέμα μου. Έχω κάνει διατριβή. :D
1. Φυσικά και υπάρχουν.. όπως και γενικότερα στη διάθεση.
2. Στο ότι κάποιος ξύπνησε στραβά, σε κάποιο άσχημο γεγονός που έχει συμβεί, στο ότι μπορεί η σχέση να μη διανύει τις καλύτερες ημέρες της.. Και αντίθετα ένα καλό γεγονός, ένα καλό νέο μπορεί να ανεβάσει την λίμπιντο στα ύψη. Ή και η ζήλια σε μερικούς ανθρώπους (τους κάνει να θέλουν να "μαρκάρουν" τον χώρο τους ξανά σαν τους σκύλους :P). Επίσης όσο πιο νέα η σχέση, τόσο πιο μεγάλη η ..λίμπιντο. :D
3. Απάντησα μόλις.
4. Εξαρτάται από το πόσο σημαντικό θεωρεί το σεξ το κάθε μέλος της σχέσης κι αν αυτές οι δύο απόψεις ταυτίζονται. Υπάρχουν άνθρωποι που αν δεν κάνουν καλό και πολύ σεξ, δεν μπορούν να μείνουν σε μια σχέση, όσο καλή κι αν είναι κατά τ' άλλα. Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν δίνουν τόση σημασία στο σεξ και μετράνε πχ παραπάνω την συντροφικότητα, οπότε τους απασχολεί πιο πολύ να έχουν κοινά ενδιαφέροντα παρά να δοκιμάζουν κάθε τρεις και λίγο νέες στάσεις :P (χωρίς αυτο να σημαίνει πως βαριούνται κιόλας).
5. Αυτή τη λύση δεν την έχω. Φαντάζομαι πως πρέπει να υπάρχει διάθεση και από τις δύο πλευρές να βρεθεί η χρυσή τομή που θα ικανοποιεί και τους δύο.
6. Φυσικά και η ποιότητα δεν εξαρτάται από την ποσότητα. Αντίθετα όσο πιο πολύ σεξ κάνεις, τόσο πιο καλό γίνεται συνήθως, γιατί γνωρίζεις και τον άλλον και αποκτάς οικειότητα με το σώμα του. Αν έπρεπε να διαλέξω οπωσδήποτε θα διάλεγα ποιότητα, διότι αν δεν έχεις χημεία με τον άλλον και ένταση συναισθημάτων και παρόμοια διάθεση, όσο σεξ κι αν κάνεις.. δεν το ευχαριστιέσαι το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
λολ τι λες τωρα, η λιμπιντο επιρεαζεται απο τοσα πολλα πραγματα its not even funny
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
1. Πιστευετε οτι υπαρχουν διακυμανσεις στην ερωτικη διαθεση ;
2. Που οφειλονται ;
3. Καθοριζονται αποκλειστικά απο το ποσο θελουμε το/την συντροφο μας, ή απο πολλους παραγοντες της ζωης μας ;
4. Αν δεν συμβαδιζουν σε ενα ζευγαρι, δλδ μερικες φορες ενα απο τα 2 μελη, δεν εχει διαθεση, ποσο προβλημα θεωρειτε οτι ειναι ;
5. Ποια θα ηταν η καλυτερη μεθοδος επίλυσής του; (αναφερετε αντιστοιχα για καθε αιτια που το προκαλεσε)
6. Υπαρχει περιπτωση να τιθεται σε κινδυνο η ποιοτητα του, για χαριν της ποσοτητας του ; Πως το εξηγειτε ; Τι προτιματε ;

1-3) Φυσικά και υπάρχουν διακυμάνσεις και οφείλονται σε πάρα πολλούς παράγοντες όπως είπε και ο epote. Too many to list. Επί παραδείγματι, δοκίμασε να δουλέψεις 20 ώρες συνεχόμενα και πες μου μετά αν έχεις διάθεση για σεξ (όσο και να σου αρέσει η δουλειά σου) :P
Στις γυναίκες επηρεάζεται ακόμα και από τον κύκλο τους (πχ πάρα πολλές γυναίκες όταν έχουν περίοδο έχουν και πολύ περισσότερη όρεξη για σεξ, η οποία δυστυχώς μένει αναξιοποίητη συνήθως). Πολλές φορές επηρεάζεται μάλιστα και αναδρομικά, πχ αν την τελευταία φορά που έκανα σεξ ήταν καλό, θα θέλω μετά πολύ περισσότερο ενώ αν ήταν κακό δεν θα έχω καμία όρεξη.
4-5) Καθόλου. Άλλωστε αν ο ένας εκ των δύο θέλει ΤΟΣΟ πολύ να κάνει σεξ, θα τον ερεθίσει και τον άλλο eventually, όσο κουρασμένος κι αν είναι. Ειδικά οι γυναίκες είμαστε μάλλον τυχερές σε αυτό το θέμα :shifty:
6) Δεν νομίζω ότι σχετίζονται, ή τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Αν έπρεπε να διαλέξω, σαφώς και προτιμώ ποιότητα. Το κακό σεξ πολλές φορές είναι χειρότερο από το καθόλου σεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
1. Πιστευετε οτι υπαρχουν διακυμανσεις στην ερωτικη διαθεση ;
2. Που οφειλονται ;
3. Καθοριζονται αποκλειστικά απο το ποσο θελουμε το/την συντροφο μας, ή απο πολλους παραγοντες της ζωης μας ;
4. Αν δεν συμβαδιζουν σε ενα ζευγαρι, δλδ μερικες φορες ενα απο τα 2 μελη, δεν εχει διαθεση, ποσο προβλημα θεωρειτε οτι ειναι ;
5. Ποια θα ηταν η καλυτερη μεθοδος επίλυσής του; (αναφερετε αντιστοιχα για καθε αιτια που το προκαλεσε)
6. Υπαρχει περιπτωση να τιθεται σε κινδυνο η ποιοτητα του, για χαριν της ποσοτητας του ; Πως το εξηγειτε ; Τι προτιματε ;

Τα 1, 2 και 3 είναι νομίζω στάνταρ. Ας πάω στο 4 οπότε :P: Προσωπικά εγώ εκνευρίζομαι πολύ όταν ο φίλος μου θέλει σεξ στη 1μιση ενώ έχουμε να ξυπνήσουμε 7μιση. Το ξέρω ότι ακούγομαι σαν γριά, αλλά θέλω τον ύπνο μου. Παρόλα αυτά, και πηγαίνω στο 5, για τις γυναίκες δεν είναι και δύσκολο να έρθουν στα πάνω τους, όπως είπε κι η Λία. Οπότε, με λίγη προσπάθεια από την άλλη πλευρά, μπορεί να έρθει ισορροπία.

Για το 6, δε νομίζω πως υπάρχει σαφής απάντηση. Σε πολλές περιπτώσεις η ποσότητα μπορεί να βλάψει την ποιότητα, σε άλλες αυτός που μπαίνει στον χορό απλά χορεύει καλά. Βασικά είναι θέμα ανθρώπου, timing, διάθεσης. Στην ερώτηση περί επιλογής εννοείται θα πω ποιότητα. Αλλά δεν είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα αν κρίνετε από την απάντησή μου στο 4.:P Περιεκτική και λιτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω παλι γιατι ειμαι της αποψης οτι εαν τον θελεις τον αλλο σεξουαλικα, δεν υπαρχει ουτε κουραση, ουτε αναγκη απο υπνος, ουτε τιποτα?!
ΜΠορει να ειμαι απολυτη, αλλα πιστευω πως εαν εχει αρχισει η κατηφορα, το σεναριο να ανηφοριζει η σεξουαλικη διαθεση παλι μου φανταζει για επιστημονικης φαντασιας...οκ, μπορει να υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις που στηριζονται σε πολυ συγκεκριμενους λογους...
Το μονο σιγουρο ειναι οτι εαν δε συμπιπτουν οι διαθεσεις και η σημαντικοτητα του σεξ για τον καθε ενα, τοτε αργα ή γρηγορα θα υπαρξει μπιγκ προμπλεμ:)
Μυριζει "ξενερωμα"...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Larry Flynt

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Χρονισμός και συγχρονισμός (εκκεντροφόρων). Μεταβλητός συγχρονισμός εκκεντροφόρων... συγνώμη αλλά αυτό μου ρχεται στο μυαλό όταν βλέπω τον τίτλο αυτού του τόπικ, και νομίζω πως και του κάθε motorhead!

Ο προβληματισμός είναι υπαρκτός (τουλάχιστον για μενα) και νομίζω πως είναι λογικό να υπάρχουν διακυμάνσεις στη σεξουαλική διάθεση του καθενός. Είναι πρόβλημα αυτό;

Ωστόσο αυτό που αισθάνομαι είναι πως οι γυναίκες μετά από κάποια ηλικια (όταν κάνουν παιδια) το ψιλοπαρατάνε το θεματάκι με αποτέσμα ισως να δημιουργούνται προβλήματα. Δεν ξέρω περισσότερα επι του θέματος καθώς δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά αυτό βλέπω να γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top