• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τι ειδικότητα γιατρό χρειάζομαι;

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν σας συμβαίνει εσάς ποτέ αλλά εμένα αρκετά συχνά.... για την ακρίβεια σχεδόν πάντα :redface:
Οταν έχω κάτι (εκτός από κάποια τυπική γνωστή ίωση) δεν ξέρω σε τι είδους γιατρό πρέπει να απευθυνθώ :redface:

Απόδειξη για άλλη μια φορά μου συμβαίνει αυτό
Για πείτε μου λοιπόν τι γιατρό πρέπει να επισκεφτώ για να μην τρέχω γύρω γύρω σε όλες τις ειδικότητες σαν τη μουρλή!

Το πρόβλημα
Εδώ και περίπου 10 μέρες, όταν το βράδυ σηκωθώ μέσα στη νύχτα για να δώσω πιπίλα στον μικρό που κλαίει... ή όταν σηκώνομαι απ το γραφείο στη δουλειά, ή όταν γενικώς σηκωθώ από κάπου που είμαι για ώρα στάσιμη, με πονάει εξωτερικά (στο κότσι) στον αριστερό αστράγαλο κάτι που δεν μπορώ να εντοπίσω
Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρη ότι πρόκειται για φλέβα
Είναι βαθύς ο πόνος, άνετα υποφερτός φυσικά και δεν θα έλεγα ότι περνάει μετά απο λίγο...
Κρατάει κάμποσο ή... αν καθίσω πάλι ή ξαπλώσω περνάει επίσης

Δεν έχω χτυπήσει πουθενά, δεν έχει μελανιάσει, δεν υπάρχει ορατή υποψία φλεβίτιδας ή κάτι που θα μπορούσα να υποψιαστώ

Σε τι γιατρό να πάω? :hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Πονάνε οι φλέβες;
Μπας και είναι κανά νεύρο καλέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αναστασουλι μου μηπως να πας σε κανενα ορθοπεδικο για αρχη να δουμε τι θα σου πει???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ορθοπεδικό, ρευματολόγο, αγγειολόγο ή και παθολόγο ακόμα ακόμα (ή και ποιος ξέρει τι άλλο!).

Προφανώς δε θα πάει κανείς με πονεμένο πόδι στον οφθαλμίατρο,
αλλά γενικώς δεν είναι οτι αν πας σε έναν (κάπως συναφή) γιατρό αυτός θα σου πει "δεν ασχολούμαι μ'αυτά πάνε αλλού".
Εφ'όσον δεν ξέρεις τι ακριβώς έχεις (που δεν απαιτεί και κανένας να ξέρεις!) μπορείς κάλλιστα να πας στον παθολόγο ή τον ορθοπεδικό και μετά αν αυτοί το θεωρήσουν απαραίτητο να σε παραπέμψουν σε αγγειολόγο ή νευρολόγο ή ό,τι άλλη ειδικότητα κρίνουν πως η περίπτωσή σου χρειάζεται (ή μπορείς απλώς να πάρεις τηλέφωνο σε κάποιον γιατρό και να τον ρωτήσεις σχετικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ε τυπικα πας σε ενα γενικο γιατρο (παθολογο) και αυτος σε κατευθυνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κουέ μου, σήκω στα δάκτυλα των ποδιών σου και μήνε 1 λεπτό, κάνε το ίδιο και με τις φτέρνες σου άλλο ένα λεπτό και βάλε τον άντρα σου να στο πιάσει σε εκείνο το σημείο που σε πονάει, άν πονέσεις σε μια απο τις δύο στάσεις πήγενε σε νευρολόγο, αλλιώς ορθοπαιδικό, εν τω μεταξύ πήρες καθόλου κιλά απότομα; μπορεί να παίζει και αυτό το οποίο είναι για νευρολόγο, αλλα καλό είναι αντί να γυρνάς δεξιά αριστερά κάνε αυτό που έκανα με τους πόνους στο στήθος, πήγενε σε γενικής ιατρικής και εκείνος θα σου πεί αμέσως χωρίς να πηγένεις σε πολλές ιδικότητες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
δεν ειναι νευρο, οι νευρικοι πονοι ειναι ηλεκτρικοι και εντονοι

γενικος γιατρος η ορθοπαιδικος και θα σε κατευθηνει αυτος

αν και μπορω να σου πω απο τωρα οτι ακρη δεν θα βρεις, θα σου δωσουν κανα παυσιπονο και υπομονη, θα περασει απο μονο σου σε λιγο καιρο η τα παυσιπονα θα καλυψουν το πονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
thank you all :D

Λοιπόν πήρα τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού με γιατρό του ΙΚΑ :rofl:
Μιας που πήρα που πήρα, θα περιμένω που θα περιμένω... έχω ραντεβού με παθολόγο στις... 2 Ιουνίου :rofl: και με ορθοπεδικό στις 4 Ιουνίου :rofl:

Α ρε αθάνατο κράτος :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
πονάς σήμερα και σου κλείνουν ραντεβού για τον άλλο μήνα στην καλύτερη των περιπτώσεων, γιατί υπάρχουν και χειρότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μου θυμίζει το ανέκδοτο: "Γιατρέ μου μου μένουν μόνο 59 δευτερόλεπτα ζωής"
"Κάτσε εκεί σε ένα λεπτό έρχομαι" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Μου είχε συμβεί και εμένα το ίδιο, πήγα στο γιατρό,(ορθοπεδικό) και μου είπε ότι ήταν από παραπάτημα.(χωρίς να το έχω καταλάβει) Μου είπε να βάλω πάγο όταν με πονάει,ξεκούραση, όχι βάρη, όχι τακούνια, και τοπικά μασάζ, με voltaren.
Και μου πέρασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim23lamia

Νεοφερμένος

Ο jim23lamia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καταρχήν δεν έχω ιστορικό ιατρικών προβλημάτων παθήσεων εκτός τον φυσιολογικών ως παιδί αλά και ενήλικος με απλές αρωστιες και ίωσης μέχρι τα 25 μου. δεν αρωσταινα ευκολα αλλά ούτε κολούσα ευκολα από κάποιον άλλον και αν αρωσταινα το πολύ σε 3 μέρες ημουν και πάλι καλά. εργαζόμουν ως οικοδόμος με συνεχή έκθεση και κρύο, νερά, ιδρώτα μόνιμα, στα 25 λοιπόν αρωστησα είχα πνευμονία μετά ακροαστικα και μου άφησε για λίγο καιρό κάποιας μορφής άσθμα. όταν αρωστησα λοιπόν το σημειο που ένιωθα πόνο πολύ και πιάσιμο ήταν η πλάτη μου που την ένιωθα παγωμένη. αφού ξεπέρασα την πνευμονία τα ακροαστικα και το άσθμα. στα 28 μου πλέον ιδρώνω πιο πολύ και μόλις ιδρώσω έστω και λίγο στην πλάτη ( πχ αυτή την εποχή που δεν κάνει κρύο) και έχει κάποιο αεράκι αρχίζω αμέσως να αρωσταίνω και να έχω συπτώματα όπως κρυάδες στην πλάτη στα πόδια στη περιοχή της γάμπας πονοκεφαλο να τρέχει η μύτη.συνήθως αν είναι για λίγο η έκθεση μου σε αυτές της συνθήκες και πάω στο κρεβάτι μου και μηνο ζεστός για κάποιες ώρες μετά είμαι καλά αν όχι για αρρωσταίνω μέρες με πυρετό με πόνο στο λαιμό πονοκέφαλο κρυάδες δεν μπορώ να ζεσταθώ ευκολα νοιώθω το σώμα μου το μισό να κρυώνει και το άλλο μισό να ζεστένετε και το μόνο που βοηθά πραγματικά είναι η θερμοφόρα στην πλάτη και τα αντιπυρετικά.έχω πάει σε διάφορους γιατρούς έχω κάνει πολλαπλές εξετάσεις το αποτέλεσμα πάντα το ίδιο με γεμίζουν φάρμακα και αντιβιώσεις και συνδυασμούς έκανα θεραπεία με αντιβιώσεις 9 μήνες και το αποτέλεσμα το ίδιο γινόμουν <<καλά >> και όταν ιδρώνα πάλι από την αρχή. και η μεγάλη ερώτηση σε τη γιατρό να πάω σε ποια κατευθυνση να ψάξω ??? ελπίζω κάποιος να μπορεί να βοηθήσει, ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η πνευμονία σε αφήνει εξαιρετικά ευάλωτο.
Θα σύστηνα κάποια αλλαγή στην διατροφή σου για να ενισχύσεις την άμυνα του οργανισμού σου.
Τι γιατρούς έχεις δει? Ειδικό παθολόγο θες, ίσως και πνευμονολόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim23lamia

Νεοφερμένος

Ο jim23lamia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η πνευμονία σε αφήνει εξαιρετικά ευάλωτο.
Θα σύστηνα κάποια αλλαγή στην διατροφή σου για να ενισχύσεις την άμυνα του οργανισμού σου.
Τι γιατρούς έχεις δει? Ειδικό παθολόγο θες, ίσως και πνευμονολόγο.
για την διατροφή μου καταναλώνω σχεδόν όλα τα φαγητά είναι ελάχιστα που δεν τρώω και οι εξετάσεις μου ήταν καλές και μου είχαν πει ότι δεν έχω κάποιο λόγω για να πάρω βιταμίνες η συμπληρώματα διατροφής. κατά κύριο λόγω σε παθολόγους ιατρούς πήγαινα μου έδιναν αντιβίωση και αυτό ήταν κανένας δεν μου έλεγε τι έχω η γιατί προκαλείτε αυτό. σε πνευμονολόγο είχα πάει όταν είχα πνευμονία μου είχε δώσει και αυτός αντιβίωση και κάποια εισπνεόμενα γιατί είχα κάποιας μορφής άσθμα. τώρα πλέον δεν πέρνω κάποια φάρμακα από αυτά. όλοι μόνο φάρμακα δίνουν και κανένας δεν ξέρει τι έχω.
έχει καταστραφή η ποιότητα ζωής μου μια βόλτα να πάω και μετά από περπάτημα αν έχω ιδρώσει μετά από κάποια ώρα αρχίζω να νιώθω τα πρώτα συμτώματα κρυάδες κτλ για δουλειά βέβαια ούτε λόγος.δεν ξέρω σε τi ιδικότητας γιατρό να πάω ούτε ξέρω τη είναι αυτό που έχω.σε γιατρούςexo πάει σε παθολόγο, πνευμονολόγο έχω ελέγξη θυροειδη πολλές εξετάσεις αίματος καρδιολογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
για την διατροφή μου καταναλώνω σχεδόν όλα τα φαγητά είναι ελάχιστα που δεν τρώω και οι εξετάσεις μου ήταν καλές και μου είχαν πει ότι δεν έχω κάποιο λόγω για να πάρω βιταμίνες η συμπληρώματα διατροφής. κατά κύριο λόγω σε παθολόγους ιατρούς πήγαινα μου έδιναν αντιβίωση και αυτό ήταν κανένας δεν μου έλεγε τι έχω η γιατί προκαλείτε αυτό. σε πνευμονολόγο είχα πάει όταν είχα πνευμονία μου είχε δώσει και αυτός αντιβίωση και κάποια εισπνεόμενα γιατί είχα κάποιας μορφής άσθμα. τώρα πλέον δεν πέρνω κάποια φάρμακα από αυτά. όλοι μόνο φάρμακα δίνουν και κανένας δεν ξέρει τι έχω.
έχει καταστραφή η ποιότητα ζωής μου μια βόλτα να πάω και μετά από περπάτημα αν έχω ιδρώσει μετά από κάποια ώρα αρχίζω να νιώθω τα πρώτα συμτώματα κρυάδες κτλ για δουλειά βέβαια ούτε λόγος.δεν ξέρω σε τi ιδικότητας γιατρό να πάω ούτε ξέρω τη είναι αυτό που έχω.σε γιατρούςexo πάει σε παθολόγο, πνευμονολόγο έχω ελέγξη θυροειδη πολλές εξετάσεις αίματος καρδιολογο

Δεν σου είπα να τρως τα πάντα ή ότι σου λείπει κάτι, σου είπα να ρυθμίσεις την διατροφή σου. Πιθανόν με λιγότερα λιπαρά ή/και απώλεια βάρους (δεν ξέρω πόσα κιλά είσαι και αν χρειάζεται να χάσεις). Θα σε βοηθήσει να ιδρώνεις λιγότερο.
Τα συμπτώματα όπως μου τα περιγράφεις με κάνουν να σκεφτώ ή τον υπερθυρεοειδισμό, αλλά είπες θυρεοειδή τσέκαρες, ή κάποιου είδους πολύ περίεργη αλλεργία (δεν υπάρχουν μόνο οι κλασσικές στα φαγητά ή στα φάρμακα). Δεν μπορώ να ποντάρω για να σου πω να δεις αλλεργιολόγο στο 2ο γιατί είναι αρκετά σπάνιο να συμβαίνει. Θα έλεγα να ξαναπάς στον πνευμονολόγο που απ' όσο κατάλαβα δεν ξαναεπισκέφτηκες μετά την θεραπεία για την πνευμονία. Αν σου πει 100% ότι δεν υπάρχει κάποια συσχέτιση της πνευμονίας με το ότι αρρωσταίνεις συνέχεια, δες αλλεργιολόγο για να αποκλείσεις και αυτή την πιθανότητα.
Αν δεν βγει άκρη ούτε και από εκεί, μάλλον πρέπει να το πας συντηρητικά, δηλαδή ρούχα που δεν σε κάνουν να ιδρώνεις, ελάττωση των "κακών" λιπαρών και των βαριών γευμάτων, σταθερές θερμοκρασίες δωματίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim23lamia

Νεοφερμένος

Ο jim23lamia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν σου είπα να τρως τα πάντα ή ότι σου λείπει κάτι, σου είπα να ρυθμίσεις την διατροφή σου. Πιθανόν με λιγότερα λιπαρά ή/και απώλεια βάρους (δεν ξέρω πόσα κιλά είσαι και αν χρειάζεται να χάσεις). Θα σε βοηθήσει να ιδρώνεις λιγότερο.
Τα συμπτώματα όπως μου τα περιγράφεις με κάνουν να σκεφτώ ή τον υπερθυρεοειδισμό, αλλά είπες θυρεοειδή τσέκαρες, ή κάποιου είδους πολύ περίεργη αλλεργία (δεν υπάρχουν μόνο οι κλασσικές στα φαγητά ή στα φάρμακα). Δεν μπορώ να ποντάρω για να σου πω να δεις αλλεργιολόγο στο 2ο γιατί είναι αρκετά σπάνιο να συμβαίνει. Θα έλεγα να ξαναπάς στον πνευμονολόγο που απ' όσο κατάλαβα δεν ξαναεπισκέφτηκες μετά την θεραπεία για την πνευμονία. Αν σου πει 100% ότι δεν υπάρχει κάποια συσχέτιση της πνευμονίας με το ότι αρρωσταίνεις συνέχεια, δες αλλεργιολόγο για να αποκλείσεις και αυτή την πιθανότητα.
Αν δεν βγει άκρη ούτε και από εκεί, μάλλον πρέπει να το πας συντηρητικά, δηλαδή ρούχα που δεν σε κάνουν να ιδρώνεις, ελάττωση των "κακών" λιπαρών και των βαριών γευμάτων, σταθερές θερμοκρασίες δωματίου.
θα πάω ξανά σε πνευμονολόγο δεν έχω να χάσω κάτι, αν και δεν καταλαβαίνω πως συνδιαζετε η πλάτη μου που ξεκινά πάντα το πρόβλημα με αυτό. είμαι αδύνατος δεν έχω περιτα κιλά αποφευγω βαριά φαγητά και καυτερά και τρώω μικρά γευματα και συχνά. με εξερεση τους 2 τελευταίους χειμώνες που κάνω σχετικά καθιστική ζωή ήμουν σε οικοδομές,βουνό για ξύλα,αμπέλια και γενικά δραστήρια ζωή. φέτος θα είναι ο 3 χειμώνας από ότι φενετε μια μέρα θα δουλευω και 6-7 θα είμαι άρρωστος. σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top