Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Νομίζω εσύ θέτεις τα όρια κάθε φορά. Στο δικό μου σπίτι πχ, τώρα που στρώθηκαν και τα χαλιά, και με δύο κατοικίδια που κυλιούνται κάτω και μετά ανεβαίνουν και στο κρεβάτι μου, προτιμώ όσο γίνεται να αποφεύγουμε τα παπούτσια μέσα. Αντ' αυτού έχω αγοράσει πολλές παντόφλες για να εξυπηρετήσω έτσι τους φίλους μου! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KristenRoss

Νεοφερμένος

Η KristenRoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Το ίδιο έθιμο το έχουν και στη Τουρκία. Έμεινα για κάποιο διάστημα στην Κων/πολη και εκαναν ακριβώς το ίδιο. Στην αρχή μου φαινόταν περίεργο και εκνευριστικό, αλλα με τον καιρό το εκτίμησα. Σίγουρα, το καθάρισμα ήταν λιγότερο και το σπίτι ήταν καθαρό. Περπατούσες άνετα χωρίς παντόφλες και καλτσάκια και δεν πατούσες τίποτα ενοχλητικό. Μακάρι να την υιοθετούσαμε κι εμείς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Όταν έρχονται επίσκεψη στο σπίτι μας, ζητάμε από τους καλεσμένους ευγενικά να βγάλουν τα παπούτσια τους και για να είναι πιο άνετα αλλά και για λόγους υγιεινής... Δεν μπορεί να περπατάμε όλοι οικογενειακώς μες το σπίτι ξυπόλητοι και να 'ρχεται ο άλλος απ' έξω που ποιος ξέρει τι έχει πατήσει... :) Φυσικά έχει τύχει και να μην τα βγάλουν, δεν μπορώ να πω ότι δεν με ενόχλησε αλλά δεν τους κυνηγησαμε κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εμεις δεν ζηταμε ποτε να βγαλουν τα παπουτσια.Ισως γι αυτο νιωθω πολυ αμηχανα και αβολα οταν ζητανε σε μενα να τα βγαλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Όταν έρχονται επίσκεψη στο σπίτι μας, ζητάμε από τους καλεσμένους ευγενικά να βγάλουν τα παπούτσια τους και για να είναι πιο άνετα αλλά και για λόγους υγιεινής... Δεν μπορεί να περπατάμε όλοι οικογενειακώς μες το σπίτι ξυπόλητοι και να 'ρχεται ο άλλος απ' έξω που ποιος ξέρει τι έχει πατήσει... :) Φυσικά έχει τύχει και να μην τα βγάλουν, δεν μπορώ να πω ότι δεν με ενόχλησε αλλά δεν τους κυνηγησαμε κιόλας...

Ενταξει τωρα αμα ο αλλος εχει τις καλτσες τρυπιες η εχει πολυ καιρο να τις αλλαξει, δεν μπορεις με το ζορι να τον υποχρεωσεις να βγαλει τα παπουτσια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Εμεις δεν ζηταμε ποτε να βγαλουν τα παπουτσια.Ισως γι αυτο νιωθω πολυ αμηχανα και αβολα οταν ζητανε σε μενα να τα βγαλω.

νια απο τα ιδια

βασικα καταλαβαινω αν υπαρχει χαλι, αν και στο δικο μου σπιτι χααλι εν εχει μπει. Το θεμα ειναι οτι οσο ανετα προσπαθεις να κανεις τον αλλον να νιωσει τοσο ασχημα μπορει να αισθανθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
νια απο τα ιδια

βασικα καταλαβαινω αν υπαρχει χαλι, αν και στο δικο μου σπιτι χααλι εν εχει μπει. Το θεμα ειναι οτι οσο ανετα προσπαθεις να κανεις τον αλλον να νιωσει τοσο ασχημα μπορει να αισθανθει.

αυτο...ασε που εχω και μια μικρο απεχθεια για αυτο το μερος του ποδιου.Αρα για κανενα λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μωρέ ας μπαίνουν στο σπίτι με τα παπούτσια, αλλά στο μπάνιο ενώ είναι φρεσκοκαθαρισμένο και φρεσκοσφουγγαρισμένο ΝΑ ΜΗ ΠΑΤΑΝΕ. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Να τα βγάζουν αλλά να έχουμε κι εμείς παντοφλίτσες να τους δώσουμε. Μη τα θέλουμε όλα δικά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια βλακεία είναι αυτή. Αν δε θέλετε οι επισκέπτες να λερώνουν να μην τους καλείτε. Ηλίθια κλισέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Συνήθως τους αφήνω να κάνουν ότι θέλουν. Ο καθένας έχει μάθει αλλιώς. Και ναι μου έχουν μπει και χιλιάδες φορές με χάλια παπούτσια χωρίς φυσικά να με πειράξει εφόσον έτσι βολεύει τους άλλους. Τώρα ότι χρειάζεται καθάρισμα μετά είναι αυτονόητο.
Στο πατρικό πάντα έμπαιναν και μπαίνουν όλοι μια ζωή με παπούτσια (για αυτό και το αντέχω). Σαν φοιτήτρια θα μου άρεσε ο άλλος αν νιώθει καλά να βγάλει τα παπούτσια ειδικά σε φορές που έχει σκοπό να ξημερώσει σπίτι μου.
Από την άλλη εγώ όταν πάω σε σπίτια άλλων πέρα από το ότι έχω μάθει να τα βγάζω πάντα ρωτώ και αν θέλουν ή μπορώ.
Γενικά το βγάζω παπούτσι μου φαίνεται πολύ καλό γιατί νομίζω δίνει άνεση.
Σαν οικογένεια από την άλλη δεν μας αρέσουν σε εμάς τους ίδιους τα παπούτσια μας πέρα δώθε στο χώρο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Aν και πιστεύω (δική μου άποψη) ότι θα μου άρεσε ο άλλος αν νιώθει καλά να βγάλει τα παπούτσια του και ως δείγμα άνεσης, δεν θα το επέβαλα. Οι φίλοι και γενικά άνθρωποι με τους οποίους μοιράζεσαι κάποιες στιγμές τους υποδέχεσαι όπως είναι. Αυτό είναι για μένα απλή διαπροσωπική σχέση και όχι να μένουμε προσκολλημένοι σε πρωτόκολλα συμπεριφοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μολοσσίς Απειρωτάν

Νεοφερμένος

Η Μολοσσίς Απειρωτάν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Έχετε σκεφτεί ότι μπορεί να βρωμάνε τα πόδια του επισκέπτη και η μπόχα θα μείνει πάνω στο ακριβό ολόμαλλο περσικό χαλι σας; :eek:
Oh mon dieu!
Θα λιποθυμήσω... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
στο δικο μου σπιτι δεν κυκλοφορω με παπουτσια.. εχουν ανακαλυφθει τα παντοφλακια εδω κ χρονια..
αλλα αν περιμενω επισκεπτη πχ γ μια γιορτη ή καποιο γεγονος οντας ντυμενη ευπρεπως ε οχι δεν θα βαλω παντοφλες.. ειπαμε..
επισης αν ερθει κανεις ετσι ακυρη επισκεψη σπιτι, ε οχι δεν θα του πω να βγαλει τα παπουτσια, ας κανει οτι θελει.. ε ενταξει κ αν λερωσει κατω σκουπιζω υστερα.. σιγα..
εκτος αν μου ρθει με λασπες, τοτε διαταζω.. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μύριαμ4

Νεοφερμένος

Η Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Προσωπικά τους λέω πάντα και με πολύ ευγένεια να βγάλουν τα παπούτσια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Είμαι της φιλοσοφίας πως ο επισκέπτης - φιλοξενούμενος πρέπει να νιώθει σαν το σπίτι του . Γι' αυτό τον αφήνω να κάτσει και να κινηθεί όπως θέλει, ώστε να νιώσει όσο πιο άνετα γίνεται . Περιμένω βέβαια ότι θα σεβαστεί το χώρο και εμένα ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
σιγά μη βγάλω και το παντελόνι :P

αν κάποιος φοβάται τα μικρόβια δεν καλεί κόσμο σπίτι,
κανονίζει έξω ή τα λένε από το τηλέφωνο :P

απ'την άλλη και μόνο που θα βλέπω τις κάλτσες του καθενός
και θα μυρίζω τις ποδάρες με πιάνει ανατριχίλα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
σιγά μη βγάλω και το παντελόνι :P

Για να σε βάλω στο σπίτι μου , σημαίνει ότι σε εμπιστεύομαι ότι δε θα κάνεις κάτι τέτοιο ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Για να σε βάλω στο σπίτι μου , σημαίνει ότι σε εμπιστεύομαι ότι δε θα κάνεις κάτι τέτοιο ;) :P

μωρ' εγώ, από μόνος μου δεν θα το κάνω, :P

το θέμα είναι τι θα μου ζητήσει ο άλλος, εδώ που φτάσαμε :D

φαντάσου, ο ένας φοβάται τα παπούτσια, ο άλλος τα ρούχα,
ο άλλος τις μεταδοτικές ασθένειες, όχι φιλιά, όχι χαιρετούρες, βήχεις και σε κοιτάν με μισό μάτι,
έχω μια γνωστή, από μπροστά εσύ, από πίσω αυτή με τη σφουγγαρίστρα,

από μακριά λοιπόν και αγαπημένοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
μωρ' εγώ, από μόνος μου δεν θα το κάνω, :P

το θέμα είναι τι θα μου ζητήσει ο άλλος, εδώ που φτάσαμε :D

φαντάσου, ο ένας φοβάται τα παπούτσια, ο άλλος τα ρούχα,
ο άλλος τις μεταδοτικές ασθένειες, όχι φιλιά, όχι χαιρετούρες, βήχεις και σε κοιτάν με μισό μάτι,
έχω μια γνωστή, από μπροστά εσύ, από πίσω αυτή με τη σφουγγαρίστρα,

από μακριά λοιπόν και αγαπημένοι :P

χαχαχαχα :P ... όχι , είπαμε !! Εγώ χαίρομαι να έχω τους ανθρώπους που συμπαθώ σπίτι μου και να κάνουμε τα δικά μας. Τώρα , αν ρίξει ο άλλος λίγο καφέ στο χαλί , δε θα τον πάρω και με το σκουπόξυλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top