Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,244 μέλη και 2,424,416 μηνύματα σε 75,699 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 354 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

*Maria (^_^)*

Περιβόητο Μέλος

H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,002 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε: στις 21:30, 19-01-11:

Εγώ,προσωπικά,όταν έχω περίοδο έχω πονόκοιλο,πονοκέφαλο..και νιώθω έναν απίστευτο πόνο στη μέση σα να με βαράνε με κανένα τσεκούρι..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε: στις 01:08, 24-04-11:

το ζήτημα είναι να τρέφεσαι σωστά στις πρώτες μέρες..εγώ η έξυπνη, πήγα στο σχολείο την πρώτη μέρα της περιόδου και επειδή το έπαιζα και καλά η δυνατή, λέω σιγά μη φάω, μια απλή περίοδος είναι...άρχισα όμως να ζαλίζομαι υπερβολικά, και όταν γύρισα σπίτι μέσα στους πόνους μόνο που δεν έκανα εμετό. Όποτε, καλή διατροφή, ένα depon/panadol ανά 5ωρο(, κουβερτούλα με την tv ανοικτή και τα πόδια μαζεμένα μέχρι το στήθος και όλα είναι οκ. τι τραβάμε και εμείς οι γυναίκες;!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 01:50, 24-04-11:

lonalgal

aaaaaaahhhhh...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,103 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε: στις 02:19, 24-04-11:

καλα....ακομη και για την περιοδο εχεις ετοιμη την λυση;;;;;;;;; Τι φαρμακο ειναι παλι αυτο ...πρωτη φορα το ακουω ...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε: στις 11:08, 24-04-11:

το lonalgal δεν ειναι λυση για τη περιοδο ειναι λυση για τα παντα

κωδεινουχο παυσιπονο ειναι.
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,909 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 16:17, 24-04-11:

Τιποτα πιο βαρυ δε σκεφτηκες να τους προτεινεις?!
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε: στις 20:36, 24-04-11:

1mg πρεζα, αλλα αντε τωρα να ζυγιζεις 1mg...

πλακα πλακα τα οπιοειδη παυσιπονα ειναι εξαιρετικοτατα για την αντιμετοπιση ιδιοπαθη οξυ πονου. Σαφως πιο ακινδυνα απο τους αναστολεις της κυκλοοξυγενασης (ντεπον, πονσταν, μεσουλιντ κτλ κτλ).

θελω να πω αυτο το "βαρυ" ειναι λιγακι αυθαιρετο σαν ορισμος.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,103 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε: στις 21:01, 24-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από epote

πλακα πλακα τα οπιοειδη παυσιπονα ειναι εξαιρετικοτατα για την αντιμετοπιση ιδιοπαθη οξυ πονου. Σαφως πιο ακινδυνα απο τους αναστολεις της κυκλοοξυγενασης (ντεπον, πονσταν, μεσουλιντ κτλ κτλ).

ωστοσο ως κοδεινουχο σκευασμα ,υποθετω οτι θα διατιθεται μονο με ειδικη συνταγη (κοκκινη) και καπως πιο δυσκολα απο τον γιατρο...οπως το σιβαλ το σιροπι που ανακουφιζει καταπληκτικα τον επιμονο βηχα ,αλλα δεν το δινουν ευκολα οι γιατροι.
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 22:12, 24-04-11:

Προσωπικά επειδή εξακολουθώ να περνάω φρικτούς πόνους με την περίοδο και δεν αντέχω να παίρνω συνέχεια παυσίπονα έχω αρχίσει να στρέφομαι σε εναλλακτικές μορφές αντιμετώπισης.

Κάποιος ανέφερε για τον οργασμό ότι βοηθάει και δοκιμάζοντάς το νομίζω πως έχει εν μέρει δίκιο. Επίσης σκέφτομαι να δοκιμάσω και ρέικι ως συμπληρωματική αντιμετώπιση.
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε: στις 11:06, 25-04-11:

ωστοσο ως κοδεινουχο σκευασμα ,υποθετω οτι θα διατιθεται μονο με ειδικη συνταγη (κοκκινη) και καπως πιο δυσκολα απο τον γιατρο...οπως το σιβαλ το σιροπι που ανακουφιζει καταπληκτικα τον επιμονο βηχα ,αλλα δεν το δινουν ευκολα οι γιατροι.
Κανεις λαθος.

Διπλη κοκκινη γραμμη, για να συνταγογραφιθει θελει αδεια απο το υγειονομικο της νομαρχειας.

Then again η ηρωινη ειναι τελειος παρανομη

Προσωπικά επειδή εξακολουθώ να περνάω φρικτούς πόνους με την περίοδο και δεν αντέχω να παίρνω συνέχεια παυσίπονα έχω αρχίσει να στρέφομαι σε εναλλακτικές μορφές αντιμετώπισης.
χασε βαρος και πιασε γυμναστικη
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε: στις 12:25, 25-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Τιποτα πιο βαρυ δε σκεφτηκες να τους προτεινεις?!
Μπα, αν δεν έχει και λίγη μαστούρα μέσα, δεν είναι αρκετά καλό το φάρμακο. Αλήθεια, το χασισέλαιο μήπως βοηθά;

Να, για του λόγου το αληθές δηλαδή...

Όπα, ενδιαφέρον αυτό. Τι εννοείς με το "Σαφώς πιο ακίνδυνα"; Για πες μας περισσότερα επ' αυτού δόκτωρ...
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,329 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 12:57, 25-04-11:

Περιττό να πω ότι ο αδερφός μου (Βιολόγος) που διαβάζει το θρεντ μαζί μου, είχε μείνει κόκκαλο...

Αν είναι δυνατόν λέει να προτείνεται απ' οποιονδήποτε, τέτοιο πράγμα ως λύση στην περίοδο. Λογικό είναι όποιος/α το πάρει μετά να είναι στον κόσμο του/της.

Βέβαια είπε και κάτι για Λεξοτανίλ αλλά δεν συγκράτησα ακριβώς τη φράση του για να τη μεταφέρω, ούτε ξέρω αν ήταν πρόταση για την περίοδο ή όχι, καθώς έφυγε νευριασμένος από το δωμάτιο.

ΥΓ: Τι μου κάνετε, ένας ταπεινός Χρηματοοικονομολόγος είμαι. Άμα θέλετε να μιλήσουμε για την περίοδο αποπληρωμής δανειου, οκ!
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 13:03, 25-04-11:

χασε βαρος και πιασε γυμναστικη
Το βάρος μου είναι φυσιολογικό και γυμνάζομαι 3 φορές την βδομάδα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,909 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 22:13, 27-04-11:

H κολλητη μου γυμναζεται 5 φορες την εβδομαδα εδω και 10 χρονια, ειναι 51 κιλα και πεθαινει απο τον πονο. Κατι αλλο εκτος απο lonalgal εχεις να προτεινεις?
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε: στις 23:18, 27-04-11:

Eνδιαφερον. Καποια μελετη επ αυτου ;

(και επιτελους, stop showing off dude)
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catgirlbarbara

Δραστήριο Μέλος

H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε: στις 19:00, 17-05-11:

εγω παιρνω ενα ponstan και μου περναει, βεβαια αυτο γινεται με το που θα δω οτι μου ηρθε γιατι αν το αφησω για αργοτερα που ο πονος θα εχει αυξηθει τοτε δεν μου περναει ευκολα.
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,609 μηνύματα.

H Dalian έγραψε: στις 19:19, 24-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Έχω ακούσει από πολλές κοπέλες, και το παρατήρησα και εγώ, ότι τα πονάκια στη κοιλιακή χώρα ηρεμούν τοποθετώντας τα χεράκια εκεί.
Κάπως έτσι .
ΝΑΙ, ΓΙΑ 2-3 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΜΟΝΟ.

Επίσης έχω ακούσει ότι και οι βαθιές αναπνοές βοηθούν πολύ.

Δυστυχώς όμως χωρίς παυσίπονο δεν τη βγάζω πέρα με τίποτα....
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε: στις 11:41, 25-05-11:

Είναι φυσιολογικό τις πρώτες μέρες της περιόδου να πονάς τη μέση σου?? Γενικά εγώ την πρώτη και την δεύτερη μέρα και την κοιλιά μου πονάω και τη μέση μου... Την τρίτη πια μου περνάει.Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή με είχε πάει η μαμά μου σε έναν ορθοπαιδικό γιατί είχα σκολίωση τότε και με είχε ρωτήσει αν μου είχε έρθει περίοδος και είπα οχι.. Δεν ξέρω γιατί με ρώτησε κάτι τέτοιο, επηρεάζει κάτι? Μήπως ξέρετε που μπορεί να οφείλεται αυτο?
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,129 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε: στις 11:45, 25-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από ToxicLips
Είναι φυσιολογικό τις πρώτες μέρες της περιόδου να πονάς τη μέση σου??
Ναι.
Και μένα στη μέση με πιάνει.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,692 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε: στις 12:01, 25-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από ToxicLips
Είναι φυσιολογικό τις πρώτες μέρες της περιόδου να πονάς τη μέση σου?? Γενικά εγώ την πρώτη και την δεύτερη μέρα και την κοιλιά μου πονάω και τη μέση μου... Την τρίτη πια μου περνάει.Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή με είχε πάει η μαμά μου σε έναν ορθοπαιδικό γιατί είχα σκολίωση τότε και με είχε ρωτήσει αν μου είχε έρθει περίοδος και είπα οχι.. Δεν ξέρω γιατί με ρώτησε κάτι τέτοιο, επηρεάζει κάτι? Μήπως ξέρετε που μπορεί να οφείλεται αυτο?
Ναι είναι φυσιολογικό να σε πονά η μέση τις πρώτες μέρες της περιόδου.
Ο ορθοπαιδικός σε ρώτησε αν σου ήρθε περίοδος για να ξέρει για πόσο ακόμη θα αναπτύσσεται ο σκελετός σου.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    olivi@ , sophie_96