Μαζί δεν κάνουμε και χώρια δε μπορούμε

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποια άτομα που όταν είστε μαζί τους δεν αντέχετε και έρχεστε συχνά σε αντιπαραθέσεις αλλά όταν φευγουν ανυπομονείτε για το πότε θα τους ξαναδείτε? Προσωπικά μου συμβαίνει με ένα δυο φίλους. Είναι περίεργο συναίσθημα και μου κάνει εντύπωση. Πώς αφού δεν περνάμε πολύ καλά μαζί θέλουμε να είμαστε μαζί?:hmm: Εσείς τι έχετε να πείτε για αυτό, έχετε ανάλογη εμπειρία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Είναι κι ενά είδις εξάρτησης κι αυτό.
Εμπειρίες τέτοιες μπόλικες. Η διαφορετικότητα σε κάνει να κολλάς και να μην ξεκολλάς.
Αν είσαι με κάποιον παρέα που χετε κοινά και δεν λογομαχείτε ποτέ θα βαρεθείς σύντομα.
Αυτο συμβαίνει στους πιο πολλούς ανθρώπους.
Τα ετερώνυμα ΄'αλλωστε έλκονται.

Το ζητούμενο είναι τι ζητάς εσύ γενικά και με τι κόσμο σου κάνει καλό να συναναστρέφεσαι.
Αν είσαι τύπος που ερχεται σε συγκρουσεις τακτικά και σου αρέσει αυτό εν τέλει, σου ανεβ΄'αζει την λίμπιντο τότε η παρέα με τέτοια άτομα είναι η κατάλληλη για σένα.
Αν αντιθέτως, δεν το αντέχεις και σε φθείρει αυτό ψυχολογικά, το σταματάς.

Το πιο σωστό είναι ο,τι κάνουμε να ξέρουμε και γιατί το κάνουμε, αν είναι δυνατόν αυτό βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Έχω έναν πολύ καλό φίλο (θα έλεγα κολλητός αλλά δε μου αρέσει η λέξη), γνωριζόμαστε από παιδιά, κάνουμε πολύ πιο στενή παρέα τα τελευταία 3 χρόνια, και μαλώνουμε πολύ συχνά!!! Εκείνος πιο χαμηλών τόνων, βολικό παιδί, σχετικά λακωνικός, συμπαθητικός κι αγαπητός σε όλους, απεχθάνεται τις διαφωνίες, ήσυχος, διπλωμάτης, ενώ εγώ γεμάτη ιδιοτροπίες, πιο κοινωνική αλλά και σνομπ (ανάλογα με το τι θα μου βγάλει ο συνομιλητής), ανυπόμονη, ξεροκέφαλη, πολύ ενθουσιώδης και γενικά ευθύς και εκρηκτική.. πάντα λέω ο,τι με ενοχλεί την ίδια στιγμή.

Έχουμε μείνει πολλές φορές χωριστά μέσα σε αυτά τα χρόνια, και δε μιλάω για καβγάδες που λήγουν σε τρία λεπτά ή μισή ώρα. Το μεγαλύτερο διάστημα που μείναμε χώρια ήταν 4 μήνες! Και πάντα μα πάντα "θάβουμε" ο ένας τον άλλο σε φίλους μας, ακόμη και κοινούς, ευελπιστώντας ίσως ενδόμυχα να αναγνωριστεί ότι είχαμε δίκιο στην εκάστοτε υπόθεση. Και στον καβγά περιλαμβάνονται χοντράδες έτσι? Κάτι στιχομυθίες λες και ξεπήδησαν από σήριαλ του Φώσκολου:P

Και επίσης πάντοτε λέω ότι το ποτήρι ξεχείλισε, ότι η πρόσφατη φορά που καβγαδίσαμε ήταν και η τελευταία και ότι είναι οριστικό (ούτε σχέση να είχαμε!!!) Με έχουν πάρει στο ψιλό οι κοινοί μας φίλοι γιατί είναι σίγουροι πως δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα βρούμε εν καιρώ. Δε μπορώ ούτε και θέλω να φανταστώ τη ζωή μου μακριά του, γιατί παρόλο που καβγαδίζουμε, περνάμε πάρα πολύ ωραία! Δεν ξέρω αν αυτό είναι εξάρτηση όπως ειπώθηκε παραπάνω, αν ειναι φυσιολογικό ή όχι, ούτε θέλω να λέω μεγάλα λόγια τύπου είναι πραγματικός μου φίλος, αλλά ξέρω ότι η φράση του τοπικ μας αντιπροσωπεύει πλήρως! + ότι τον αγαπώ πολύ-πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexaras16

Νεοφερμένος

Ο alexaras16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μπορει να σου αρεσει να ειστε μαζι να συζητατε, να σου αρεσει γενικα η συντροφια του/της και απλα οταν ειναι κοντα σου να νιώθεις αμηχανα.

Η μπορει απλα να θες να τον/την ξαναδεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για μενα δεν ειναι τοσο γενικο και απολυτο το "τα ετερωνυμα ελκονται". Αν δεν εχεις κοινα και με τον αλλον, δε μπορεις να κανεις και τπτ μαζι του. Στα ενδιαφεροντα πρεπει να χεις αρκετα κοινα. Στον χαρακτηρα χρειαζονται μερικα, και καποια αλλα μπορει να ειναι και τελειως αντιθετα και να ειστε μια χαρα. Αναλογα ποια σημεια ειναι ομως.

Μπορει να μας αρεσει κατι απο την ολη παρεα, ή απο την κατασταση, (ακομα και ο τσακωμος) που να μη το εχουμε εντοπισει. Ή να μας αρεσουν πραγματα που δε βρισκουμε εκεινη τη φαση αλλου, και απλως να προσπαθουμε να αντεξουμε τα υπολοιπα που μας ενοχλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Βασικά και ουσιαστικά, το συγκεκριμένο"ρητό" αποτελεί κατά μία έννοια τον ορισμό του ίδιου του ανθρώπινου ατόμου. Δεν νομίζετε; Απλά βάλτε ένα απ' τα δύο άρθρα (ο/η)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Εγώ και η κολλητή μου είμαστε μία τέτοια περίπτωση!:D Τσακωνόμαστε όλη την ώρα πότε στα σοβαρά πότε έτσι για κάποιο άσχετο θέμα... Μετά δεν μιλάμε η μία στην άλλη για καμιά εβδομάδα:( Αλλα τελικά τα ξαναβρίσκουμε.. Η αλήθεια είναι πως δεν έχουμε σχεδόν καθόλου κοινά ούτε καν την ίδια μουσική δεν ακούμε, φανταστείτε τις απόψεις μας σε άλλα θέματα... Ώρες ώρες σκέφτομαι πως κάνω παρέα μαζί της αφού είναι ένα εντελώς σπαστικό άτομο :mad: αλλά μετά το ξεχνάω και ανυπομονώ να την δω!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αν δεν ειναι σοβαροι οι λογοι για να χωρισει μια ομαδα φιλων, τοτε απλουστατα δε χωριζει! Καυγαδακια γινονται, απομακρυνσεις και μουτρα συμβαινουν, παρεξηγησεις μπορει να γινουν, αλλα αν ο λογος δεν ειναι σοβαρος, παλι μαζι ξανα ειναι. Γιαυτο μαζι δε κανουν και χωρια δεν μπορουν- η θετικη πλευρα.

Στο πρωτο μου ποστ περιεγραψα την αλλη πλευρα, την πλευρα της εξαρτησης και της συνηθειας. Μερικες φορες, ενω κατι εχει γινει συνηθεια συνεχιζεται ακομα κι αν ουσιαστικα χαλα τη ζωη των μελων της σχεσης. Ακομα και σε αυτη την περιπτωση, μαζι δε κανουν και χωρια δεν μπορουν- αρνητικο αυτη τη φορα.

Σε οποιαδηποτε περιπτωση, καλο ειναι να υπαρχει αυτογνωσια και να ξερει ο ενας και ο αλλος για ποιον λογο ειναι φιλος με τον αλλο, να ζυγιζει θετικα κι αρνητικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Μου θυμίζει τη δική μου περίπτωση με μια φίλη μου. Το φίλη θα μπορούσα να το έχω και σε εισαγωγικά. Είμασταν κολλητές από το Γυμνάσιο έως λίγα χρόνια πριν. Στο σχολείο είχαμε πολύ καλή σχέση, καθόμασταν μαζί στο φροντιστήριο και κάναμε ένα σωρό βλακείες και γενικότερα επικοινωνούσαμε. Όταν περάσαμε στο Πανεπιστήμιο συγκατοικήσαμε για 2 χρόνια κι εκεί είδα πολλά παραπάνω από όσα ήθελα να δω και ανακάλυψα πολύ άσχημες πλευρές του χαρακτήρα της. Με το τέλος της συγκατοίκησης μαλώσαμε άσχημα και επήλθε ρήξη στη σχέση μας η οποία δεν έχει αποκατασταθεί μέχρι σήμερα και πλέον έιναι πολύ αργά, δεν πρόκειται να αποκατασταθεί ποτέ και δεν το θέλω κιόλας. Έχω άσχημη γνώμη για αυτήν και δεν μπορώ να τη συναναστρέφομαι πολύ, με φθείρει. Παρ' όλα αυτά δεν ξεκόβω τελείως, κάτι μας δένει. Μάλλον είναι τα εφηβικά χρόνια που ζήσαμε μαζί και μας διαμόρφωσαν, και σίγουρα είναι ότι υπαρχει και μια κοινή φίλη που είναι κολλητή και για τις 2 μας. Βασικά, αν δεν ήταν αυτή η κοινή φίλη σίγουρα θα είχαμε ξεκόψει αλλά η παρέα μαζί τους με κάνει να θυμάμαι παλιές εποχές και έχει και αρκετές διασκεδαστικές και παρεϊστικες στιγμές οπότε μπορώ να πω ότι όταν γίνεται με μέτρο μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
ναι, μου συμβαίνει με έναν φίλο μου. οι καβγάδες μας είναι επικοί, όταν τσακωνόμαστε μαζεύονται 20 άτομα να πεις από γύρω, χτυπάνε παλαμάκια και υποστηρίζουν ή αυτόν ή εμένα. :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι, αυτό μου συμβαίνει συχνά με συγγενείς ή σε τόσο κοντινές φιλικές σχέσεις που πλησιάζουν τις συγγενικές.
Είναι αυτό που λένε "παραγνωριστήκαμε" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Έχω μια τέτοια φίλη... Αλλά σε αυτή τη περίπτωση αυτή προφανέστατα είναι ένας εκπληκτικός και αξιολάτρευτος άνθρωπος!... οπότε μάλλον με εμένα κάτι δεν πάει καλά όταν είμαι μαζί της... Ενώ την υπεραγαπώ και μου λείπει απίστευτα πολύ όταν είμαστε χώρια, όταν βρισκόμαστε στον ίδιο χώρο αμέσως ηλεκτρίζεται η ατμόσφαιρα... Βασικά αυτή αισθάνεται αμήχανα και εγώ πετάω και από πάνω διάφορα υπονοούμενα χωρίς να το θέλω... Αλλά έχουμε σταματήσει να είμαστε όπως πριν... Και η όλη κατάστασή είναι πολύ παράξενη... Ψυχοφθόρα θα έλεγα... Αρχίζω να πιστεύω ότι προσπαθώ να σώσω μια σχέση που δεν υπάρχει... Αλλά όταν περνάω τόσο απίστευτα καλά μαζί της δεν είμαι σίγουρη αν αξίζει να τα παρατήσω... :no:

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Έχω μια τέτοια φίλη... Αλλά σε αυτή τη περίπτωση αυτή προφανέστατα είναι ένας εκπληκτικός και αξιολάτρευτος άνθρωπος!... οπότε μάλλον με εμένα κάτι δεν πάει καλά όταν είμαι μαζί της... Ενώ την υπεραγαπώ και μου λείπει απίστευτα πολύ όταν είμαστε χώρια, όταν βρισκόμαστε στον ίδιο χώρο αμέσως ηλεκτρίζεται η ατμόσφαιρα... Βασικά αυτή αισθάνεται αμήχανα και εγώ πετάω και από πάνω διάφορα υπονοούμενα χωρίς να το θέλω... Αλλά έχουμε σταματήσει να είμαστε όπως πριν... Και η όλη κατάστασή είναι πολύ παράξενη... Ψυχοφθόρα θα έλεγα... Αρχίζω να πιστεύω ότι προσπαθώ να σώσω μια σχέση που δεν υπάρχει... Αλλά όταν περνάω τόσο απίστευτα καλά μαζί της δεν είμαι σίγουρη αν αξίζει να τα παρατήσω... :no:

:confused:

Συγνώμη που επεμβαίνω:redface:,
αλλά σκέφτηκες να κάνεις μία συζήτηση μαζί της για αυτό το θέμα?
Ενδέχεται να έχει δημιουργηθεί μία παρεξήγηση ή κάτι παρόμοιο και να επηρεάζεται η συμπεριφορά και των δυο σας.
Μην το αφήσεις αφού είναι ένας σημαντικός για εσένα άνθρωπος!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Συγνώμη που επεμβαίνω:redface:,
αλλά σκέφτηκες να κάνεις μία συζήτηση μαζί της για αυτό το θέμα?
Ενδέχεται να έχει δημιουργηθεί μία παρεξήγηση ή κάτι παρόμοιο και να επηρεάζεται η συμπεριφορά και των δυο σας.
Μην το αφήσεις αφού είναι ένας σημαντικός για εσένα άνθρωπος!:)

Αν είχα πρόβλημά στο να επέμβει κάποιος δεν θα το έγραφα ;)
Το θέμα είναι πως έκανα πολλές προσπάθειες να ανοίξουμε μια συζήτηση... Τις πρώτες φορές όταν της έλεγα πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα, με έκανε να αισθάνομαι κατά κάποιον τρόπο υπερβολική(δεν έλεγα κ εγώ με σαφήνεια ποιο ήταν το πρόβλημα!)... Και όταν ακόμα της εξήγησα και κατάλαβε τι εννοούσα σοκαρίστηκε, με αποτέλεσμα να αναγκαστώ να υποχωρίσω και να της πω να το ξεχάσει... :( Τεσπα.. Ευχαριστώ πάντως! :) Θα ξαναπροσπαθήσω γιατί στ' αλήθεια αξίζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top