• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κάπνισμα και καρκίνος λαιμού

ΡΟΔΟΣ 7

Νεοφερμένος

Ο ΡΟΔΟΣ 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ειλικρινα ειμαι πολυ αγχωμενος... γενικα ειμαι απο τα ατομα που ΔΕΝ καπνιζουν, δηλαδη μπορει και να καπνισω 5 τσιγαρα το χρονο... στο θεμα μας, βγηκα πριν καποιες μερες με ενα φιλαρακι και πανω στο ποτο εκανα και μερικα τσιγαρα, 2-3... τις επομενες μερες ενιωσα δυσκολια στην καταποση αλλα λεω θα περασει... αλλα δν περναει... ανησυχησα και εψακσα στο ιντερνετ για τον καρκινο στο λαιμο, και διαβασα οτι ενα απο τα συμπτωματα ειναι η δυσκολια στην καταποση η οποια προκαλειται απο τον καπνο...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως έχεις κάποιον ιδιαίτερο λόγο να ανησυχείς. Το πιο πιθανό είναι πως κρύωσες κάπου. Μια επίσκεψη σε έναν ιατρό νομίζω θα σε καθησύχαζε και θα σε σιγούρευε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΟΔΟΣ 7

Νεοφερμένος

Ο ΡΟΔΟΣ 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
αποκλειεται να κρυωσα καλοκαιριατικο, απλα εχω αναμενα τα κλιματιστικα στο σπιτι συνεχεια και απο πανω συνηθωσ δν φοραω τιποτα, συνεχεια το εκανα αυτο και δν ειχα κρυωσει ποτε... παω στοιχημα οτι κατι σοβαρο εχω, μιλαμε για πολυ πονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,863 μηνύματα.
Φίλε, το internet είναι χρήσιμο εργαλείο γνώσης και καλά έκανες και έψαξες, μα έχε υπόψη σου ότι δεν είναι γιατρός που μπορεί να δει τα συμπτώματα και να κάνει διάγνωση.

1ον Κόψε το συνεχόμενο κλιματιστικό. Την κάνω κι εγώ αυτή τη βλακεία και μου ξηραίνει τον αέρα.
2ον Τραβα στον καθρέφτη, άνοιξε το στόμα και κοίτα αν είναι ο λαιμός σου κόκκινος ή αν έχει λευκά μικρά βύσματα. Αν ναι, κρύωσες, τραβα στο φαρμακοποιό σου. Αν όχι, παίζει να χεις τη φαρυγγιτιδούλα σου. Ξανατράβα στο φαρμακοποιό σου.

3ον Το 2 είναι απλά από περιέργεια να σου φύγει η ανησυχία. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Τραβα όμως στο φαρμακοποιό σου γιατί άμα συνεχιστεί θα πλακώνεσαι στις αντιβιώσεις μετά για να στρώσεις!:)

4ον Ποτε μη λες "αποκλείεται να κρύωσα τέτοια εποχή". Στο φαρμακοποιό σου!:)

Περαστικά φιλαράκι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
παιδάκι μου μην ανησυχείς δεν έχεις κάτι..κ να σου πω κάτι??οσο πιο πολυ το σκέφτεσαι τοσο πιο πολυ θα το νιώθεις,βγάλε τις βλακείες απο το μυαλό σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukitsa1

Νεοφερμένος

Η loukitsa1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα σας..κι εμενα ο φιλοςσ μου κατα καιρους εχει πονο στο λαιμο και νιωθει πως κατι εχει στο λαιμο και τον ενοχλει και ορισμενα πρωινα αν πιει το βραδυ η αν φαει στο σαλιο του εχει λιγο αιμα...τι ειναι αυτο ξερει κανεις?ειχε παει πριν καιρο σε ωρυλλα και του εδωσε κατι φαρμακα αλλα μετα απο καρο τον επιασε παλι και δεν καπνιζει μονο σε πολυ ειδικες περιπτωσεις και σε αυτες ισα ισα το βαζει στο στομα του..τι ειναι??ανησυχω παρα πολυ και διαβαζω πολυ ασχημα πραγματα στο ιντερνετ.επισης εχει παρατηρησει πωσ οταν η διατροφη του ειναι πολυ καλη δεν εχει καια ενοχληση.παιζει να ειναι και γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση??πειτε σας παρακαλω αν ξερει καποιος....ανησυχω πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Turok

Νεοφερμένος

Ο Turok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν εχει καποιο νοημα να σου πουμε εμεις εδω δεν ειμαστε ειδικοι και δεν εξετασαμε το φιλο σου. Το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να πατε μαζι σε καποιον ειδικο και να κανει λεπτομερεις εξετασεις για παν ενδεχομενο. Ευχομαι οτι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggela1971

Νεοφερμένος

Η aggela1971 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχω ένα πρόβλημα εδώ και δυο μήνες περίπου ... μου κλείνει ο λαιμός και δεν αναπνέω καλά πήγα σε αλλεγιολόγο μου είπε ότι έχω οίδημα γλώσσας μου έδωσε αντισταμινικά και κορτιζόνη όταν μου κλείνει δεν έχω δει βελτιώσει όμως. Τι πρέπει να κάνω ;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Να πας να το κοιτάξεις σε επείγοντα ΩΡΛ και άσε τον αλλεργιολόγο στην άκρη προς το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Καλό το internet όπως λέει και ο Valder μα δεν κάνει και διάγνωση. :P
Καρκίνος του λάρυγγα μετά από 2 τσιγάρα; Γαστροοισοφαγικές παλινδρομήσεις; Μην αποτυπώνετε στο μυαλό οποιαδήποτε λέξη βρίσκετε και την ταιριάζετε με δικά σας μικρό συμπτώματα.

Έχω ένα πρόβλημα εδώ και δυο μήνες περίπου ... μου κλείνει ο λαιμός και δεν αναπνέω καλά πήγα σε αλλεγιολόγο μου είπε ότι έχω οίδημα γλώσσας μου έδωσε αντισταμινικά και κορτιζόνη όταν μου κλείνει δεν έχω δει βελτιώσει όμως. Τι πρέπει να κάνω ;;;;;
Ως πιο πρόσφατο.
Καλά είχες πρόβλημα λαιμού και αναπνοής και πήγες σε αλλεργιολόγο;
Αν είναι οίδημα γλώσσας λογικά το βλέπεις και μόνη σου, σωστά;
Αν δεν βλέπεις τίποτα ή αν δεν υποχωρεί όπως σου είπαν και από πάνω μου πρέπει να πας σε ΩΡΛ. Σίγουρα πρέπει να γίνει μια λαρυγγοσκόπηση γιατί ίσως παίζει τίποτα, όχι σπουδαίο, με φωνητικές χορδές ή ένα μέρος πάνω από αυτές.
Αν εννοείς ότι κλείνει ο λαιμός σαν να πνίγεσαι τότε ισχύουν πιθανά τα πάνω. Αν το ''κλείνει ο λαιμός'' σημαίνει βραχνιάζει κλπ και αυτό είναι κάτι που επιμένει τότε μόνο ο ΩΡΛ θα κάνει τη δουλειά.
Βέβαια μπορεί και να είσαι απλά κρυωμένη που εντάξει αυτό συνεπάγεται με γενικότερο οίδημα των μερών αυτών κι όχι φυσικά αποκλειστικά της γλώσσας.
Επίσης, το οίδημα γλώσσας δεν μπορεί να σου κλείσει το λαιμό τώρα που κοιτώ προσεκτικότερα τι γράφεις.
Όπως και να χει εύχομαι να πέρασαν όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top